lederland en de Oerloy. A0. 1915. No. 18894 Woensdag 34 Maart. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit ds Omstreken. PKIJS DER ADVEIÏTESTIEN: Van 1G regels /"1.05. Iedere regel meer /"0.17 b Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contant; elk «tiental woorden meer 10 Cents. Voor liet incasseercn wordt f0.05 berekend. Bewijsnummer 6 Oents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30per week. i i 2 1 f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. l 9 0.10, Franco per post 1.65. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „Sempre Crescendo"- Buitengewoon Concert. "Wij kunnen beginnen met onze instemming to betuigen met de woorden, die tegen het slot van het concert door het Col legium tot „Sempro Crescendo" gesproken zijn, 'namelijk, dat „Sempre Crescendo" door keuze en uitvoering van het programma, door het slagen van dit en van het vorig concert, ondanks vele leden van het" orkest in dienst zijn, getoond heeft een sieraad van het Leidsch Corps te zijn. Met het inrichten van het programma en d os de keuzo der werken, zal er wel op rekend zijn geweest, om die werken ter uit voering te brengen, die het best in de ruim- vah den Schouwburg klinken en waarin wei nig koperbezetting voorkwam. Toch slaagde juist de uitvoering van dat werk het best, waarin het meest het koper schetterde, dat oen .ondergrond gaf aan het strijkorkest. Dat .was Schuter's „Marche Militaire," geïn strumenteerd door den heer Caro, lid van het Utrechtsch Stedelijk Orkest. Rhythmkch en gloedvol klonk deze marsch ons tege moet, daar zat gang in. Trouwens, ook Mendelssohn's „Melusine"; Cheiubini's „Anacreon"-ouvorture ea Beet hoven's 8ste symphonie, hebben wij met veel genoegen aangehoord. Daar moge soms wat gejaagdheid zijn, enkele oneffenheden, wat ongelijko inzetten; boven dit alles treft al tijd weer de muzikale opvatting van den dirigent Koeberg, waardoor men van het uitgevoerde werk een juist beeld krijgt. Zoo trof in Mendelssohn's „Melusine" de fraaie tegenstelling tusschen het romanti sche Melusine- en het markante riddermo tief en in Beethoven's Sste symphonie de gomLvolgehouden groote ljnen en de dar telheid in de vertolking van het laatite deel. Tusschen de orkestwerken trad als solist naar voren mr. W. G. de Marez Oyens, eerelid van „Sempre Crescendo"', dien wij al een plaats tusschen de groep le riolen Van liet orkest hadden zien innemen. Op zijn fraai klinkende viool vertolkte mr. Oyens het vioolconcert van Mendelssohn. Zeer zui- ver, ook zuiver van stijl, dat wil zeggen, zonder overdrijving in de voordracht, werd dit altijd goed-klinkend concert gespeeld. In het begin was eenige gejaagdheid op te merken, die langzamerhand verdwèen, waar door het voor viool met orkest zoo uiterst gevaarlijke, laatste gedeelte boven verwach- ting goed slaagde. Welke zangerige gedeel ten bevat dit slot-allegro voor het orkest, mooi kwam dit naar voren, terwijl viool en orkest wedijverden in lichtheid van voor dracht. Een bloemenkrans werd mr. Oyens door „Sempre Cresecndo" aangeboden, ver gezeld van enthusiast applaus van het tal- rijk opgekomen publiek. Ook den dirigent Koeberg, werd een krans van witte seringen vereerd, terwijl een derdo krans namens het Collegium aan „Sempre" werd geschonken. Bevordering van Woningbouw. Bij Kon. besluit is aan deze gemeente ver leend een voorschot uit 's Rjks kas tot een bedrag van ten hoogste f 115,400, ten einde haar in staat te stellen een voorschot van 'geljk bedrag te verleenen aan de Vereeni- ging „Ons Belang", ten behoeve van den aan koop van grond voor en den bouw van 14 enkele en 23 boven- en 23 benedenwoningen. Door den milicien ,W. Doorenbos, van het 19de reg. inf., is een verbintenis aan gegaan als adspirant-reserve-oflicier van ge zondheid en is hij in verband daarmede, over geplaatst bij het 4de reg. inf. Voor het examen in de nut li ge hand werken is in Den Haag geslaagd mej. H. G. Schreuder, alhier. Te Rotterdam is voor dit examen ge slaagd mej. R. Roodenburg, alhier. In de dezer dagen gehouden vergade ring van aandeelhouders der Stoombootmaat schappij Carsjes" is tot liquidatie 'dezer Maatschappij besloten. Gisteravond gaf de Chr. Zangverecni- ging „De Lof stem", alhier, haar tweede uitvoering sedert de oprichting dier Yer- êeniging, in het kerkgebouw aan cis Hooi gracht. Da. Kouwenhoven opende de zeer talrijk bezochte bijeenkomst met een inleidend woord en met gebed. Uitgevoerd worden elf nummers, w.o. Psalm 103 en Psalm 146. Het koor béstaancüo uit ongeveer SO da-mes en heer en, bad onder leiding van zijn directeur, den heer M. van Wijk, alhier, ernstige studie gemaakt van de uitgevoerde zangnummers. <^p verzoek van vele aanwezigen werd het „Onze Vader", solo, gezongen door mej P., herhaald. „De Lofstem" kan met genoegen terug zien op het succes van dezen avond. De taak der gemeente in Ned.-Snriië. Over dit onderwerp hield gisteravond in het Klein-Anditorium der Academie de heer D. J. A. .Westerveld, ou,d-lid van den Gemeen teraad te Semarang, op uitnoodiging van de Indologenvereeniging, een voordracht, die werd opgehelderd door platen, teekeningen en lichtbeelden. Spr. ving aan met aan te toonen hoe de Indische bestuursambtenaren ook hebben te maken met het bestuur der gemeente, even goed als de gewestelijke besturen hier te lando steeds met de gemeenten in contact komen. Hij schetste vervolgens de wording van do Indische gemeente, een schepping van betrekkelijk jongen datum1. Hij prees zeer deze instelling. Do burger-kiezer of gekozene kan nu zijn klachten op betere wijze uiten dan op de sociëteit, in de krant of door middel van een brief aan een Kamerlid. Voorts heeft het gemeentebestuur een uitge breide taak voor zich, allereerst met be trekking tot den gezondheidstoestand der plaats. Zoo werden achtereenvolgens behandeld: do volkshuisvesting, de drink-, wasch- en bad water-voorziening. de rioleering, het levens middelen vraagstuk, de verkeersmiddelen, enz. Do geldmiddelen staan echter ook daar evenals hier hervormingen nogal eens in den weg. Spr. besloot zijn zeer interessante voor dracht met het vertoonen van lichtbeelden, hoofdzakelijk betrekking hebbende op Sema rang. J Do afdeeling Leiden van de S. D. 'A. P. gaf inzake het voorstel omtrent de partij leiding den afgevaardigden vrij mandaat. Het voorstel van het partij-bestuur inzake het mi litarisme werd aangenomen. („Volk"*) x Naar het „Centr." meldt, heeft de opper bevelhebber als zijn uitdrukkelijken wensch to kennen gegeven, dat het gébruik van ster ken drank aan alle militairen verboden wordt gedurende den dagelijkschen diensttijd, onder welken diensttijd ook begrepen dient te wor den de tusschen de verschillende diensten genoten wordende rusttijden. Eén van de twee Engelsche passagiers op de Batavier V, die lang in Duitschland ge weest was en daardoor met de Duitschers kon spreken, aldus lezen we in de „N.R.Ct.", deelde ons nog mede, dat vooral onder de vrouwen en kinderen, die op de Batavier V waren, honger geleden werd, toen het voed sel van de Batavier opraakte. Vooral wekte liet haar verwondering, dat d9 Duitschers ten minste niet het hoog noodige voedsel en drinken voor de kleine kinderen en vrouwen verschaften. Twee dagen zijn zij in handen van de Duitschers geweest en zij hebben niets anders dan zwart brood van hen gekregen. Ook was het voor de vrouwen hoogst onaan genaam, dat zij tot op 't oogenblik datr zij het Nederlandsche grensstation naderden, in onzekerheid werden gelaten, waarheen ze vervoerd werden. Gekscherend zeiden de Duitschers haar, dat zij naar een Duitsch ge vangenenkamp gebracht zouden worden. De Engelsche dame begreep, dat dit gekheid was, doch do Belgische vrouwen niet, en dio waren er zeer van onder den indruk. Het afscheid, toen de mannen en vrouwen gescheiden weïden, was roerend. Bij het wegrijden naar Holland, riepen do wachten haar „tot weerziens in Enge land!" toe. To Zeobrugge had zij 7 Duitsche vliegtui gen gezien, die van den tocht naar Enge land terugkeerden. Een wacht vertelde haar, dat zij wat bommen gegooid hadden, maar weinig schade hadden aangericht. Na 16 uren zonder voedsel of drinken (kwam het gezelschap halfelf des avonds aan do Hollandsche grens. Naar aanleiding van het bericht, dat aan boord van de naar Zeebrugge opgebrachte stoomschepen „Batavier V" en „/aanstroom" do Nederlandsche vlag werd neergehaald en de Duitsche oorlogsvlag geheschen, schrijft de „Voss. Ztg." dat deze maatregel alleen beteekent, dat de stoomschepen voor een Duitsch prijzenhof gebracht zullen wor den. Het stoomschip „Flora" van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij is, naar de „Times" weet to vertellen, het mikpunt van een Duifc- schen Taube-bommenwerper geweest 't Schip was onderweg van Cadix naar Amsterdam' en lag mot een aantal andere schepen voor Deal. Een viertal Duitsche vliegmachines kwam van den zeekant aanvliegen. Drie hun ner keerden terug, maar de vierde wierp twee bommen op een patrouilleboot Een bom viel dicht bij het Amerikaansche schip „Man ga Reva," cn de andere nabij de „Flora". Daarop verdween de vlieger in zuidelijke richting, door een Engelschman achtervolgd. Schdae is blijkbaar niet aangericht, claar brj de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij geen nader beriht over het geval is ingekomen. De procureur-generaal van 't Gerechtshof te 's Gravenhago heeft cassatie aaugetee- kend van het arrest van het gerechtshof, waarbij is bevestigd, onder aanvulling van de gronden, het vrijsprekend vonnis van de rechtbank te Rotterdam, in de zaak van den VGormaligen directeur der gasfabriek te Uude Tonge, T., beklaagd van het in ge vaar brengen van de onzijdigheid van cüen Staat. De minister van Landbouw brengt in ver band met mogelijke verleening van uitvoer- consentcn ter kennis van belanghebbenden, dat bij den directeur van het Rijks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van var kens en varkensvleesch. te 's-Gravenhage, 13 Hugo de Grootstraat, opgaven ingezon den kunnen worden van de voor export be stemde hoeveelheden van Rijkswege gokeurj en gezouten varkensvleesch en vleesckwa- ren, geheel of gedeeltelijk bestaande uit varkensvleesch, die op Woensdagavond 1" Maart, 's avonds 12 uur, bij hen in voorraad of in bewerking waren De gespecificeerde opgaven worden vóór Zaterdag 27 Maart ingewacht, onder ver melding van de plaatsen) waar dfe partijen zich bevinden. Voorraden die bij onderzoek onjuist blijken te zijn opgegeven, komen niet voor consent-verleenïng in aanmerking. "Uit een Reutertelegrara aan de Engelsche bladen blijkt, dat Ridder van llappard, de Nederlandsche gezant te Washington, mi- nistor Bryan officieus mededeeling heeft gc- jdfciiari 'Van don inhoud van do Nota, door onze regeering tot Groot-Britannic en 'Frankrijk gericht in zake den handel der neutralen met Duitschland. Blijkens het Voorloopig Verslag van heb verhandelde in de afdeeiingen der Tweede Kamer spraken eeaige leaen bun ontstem ming uit over het feit, dat dit wetsont werp reeds vóór de indiening door middel van de dagbladen ter kennis van het pu bliek is gebracht. Geklaagd werd over de onzekerheid, waarin de Memorie van Toelichting den lezer laat omtrent het dool van den voor gestelden maatregel. Van andere zijde werd er echter op gewezen, dat de Regee- rimg eenvoudig wenscht, gelijk zij dat opk ten aanzien van de lichting 1915 heeft ver langd, met betrekking tot de lichting 1916 de bevoegdheid te hebben tot vroegere in lijving over to gaan. Gevraagd werd, of do Regeering reeds kan mededeelen, wanneer het oogenblik zal zijn gekomen om do oudsto landweer- lichting naar huis te laten gaan. Ook stelden enkele leden de vraag, of het niet doelmatiger ware geweest de Mi- liticwet te wijzigen in den thans voorge stelden geest en aldus de loting af te schaffen. Dit denkbeeld vond ecter bij verscheidene leden bestrijding. In de afdeeling en der Tweede Kamer werd de toelichting tot het wetsontwerp, dat, terugwerkende kracht wil geven aan de Landstormwet, weinig bevredigend ge noemd, daar do aanleiding die tot do in diening heeft geleid geheel onbesproken blijft. Van andere zijde werd echter opge merkt, dat de Regeering niets amders be oogt dan de resreve te versterken. Men meende voorts, dat het onder de wapenen roepen van de bij deze wet aan den land storm toegevoegde personen eerst zal plaats vinden, wanneer er oorlog is of oorlog van zeer nabij dreigt. Verscheidene leden meenden, dat het de voorkeur had verdiend do legerverster- king te vinden door de vele voor don dienst, geschikton, die zich onder do vrij gestelden en vrijgeloten der laatste militie- plichtigen bevinden, bij de wet alsnog tot militaire dienst verplichten, te beginnen met de laatste lichting. Van sommige zijden werd de reeds eer der geuite klacht herhaald, dat do Re geering zoo weinig heeft gedaaa om de vrijwillige dienstneming bij den landstorm aan te moedigen. W. van Diesen en vier andere inwoners van Naaiden zonden een adres aan do Tweedo Kamer, houdende verzoek om wettelijke bepalingen, waardoor him scha devergoeding kam worden verleend' ter zako van do ontruiming hunner huizen in Augustus 1914. De Minister van Buitenlamdsche Zaken brengt ter kennis, dat in de „Sb.-Ct." no. 66 opgenomen lijst van artikelen welke de Britsoho Regeering alsnog a ls absolute contraba/nde beschouwt in plaats van paraffine, was, moet worden gelezen paraffinewas, en in plaats van ruw of bereid leer, geschikt voot zadelwerk, paardentuig of militair schoenwerk, militaire kleeding, moet worden gelezenruw of bereid leer geschikt voor zadelwerk, paardentuig, mi litair schoenwerk of militaire kleoding. In do laatste alinea der bekendmaking leze men voor „met uitzondering van lijnzaad"„met uitzondering van lijn olie". Naar het „Hbld." verneemt is binnen kort een besluit te wachten, waarbij wordt bepaald, dat voor zekere soorten aardap pelen met ingang van in dat besluit te noe men data, consenten voor uitvoer zullen worden gegeveh. Deze maatregel heeft ten doel den uitvoer mogelijk te maken van dio soorten aardappelen, welke bij langer liggen zouden bederven en dus niet meeT geschikt zouden zijn voor de con sumptie. In aan de Tweede Kamer overgelegde di plomatieke stukken, deelt de Minister van Buitenlandscho Zaken mede, dat de gezanten van Engeland en Frankrijk hem op 1 Maart schriftelijk mededeeling hebben gedaan van de door de Britsche en Fransche regeering genomen tegen-maatregelen, naar aanleiding van de maatregelen door de Duitsche regee- ring op 4 Februari j.l. aangekondigd. Eenige dagen later hebben de gezanten van Engeland en Frankrijk, namens hun regeerin gen do verzekering gegeven, dat bij de toe passing der maatregelen in ruime mate reke ning zou worden gehouden niet de belangen van Nederland en zijn Overzeesche bezittin gen. In een schrijven, öp 19 dezer aan de Britsche en Fransche gezanten gericht, heeft de Minister van Buitenlamische Zaken op den voorgrond gesteld, dat de Nederland sche regeering. geen oordeel velt over de maatregelen, waarmede de oorlogvoerende partijen elkaar pogen t9 benadeelen, doch getrouw aan haar van den beginne af ge volgde gedragslijn, ter bescherming van Ne derlands rechten als onzijdige mogendheid en in het gemeenschappelijk belang ter hand having van het internationale recht, opkomt tegen die maatregelen der oorlogvoerenden, waardoor op do rechten der on?ijdigen in breuk wordt gemaakt. KATWIJK-AAN-ZEE. Tot onderwijzer aan een Chr. school is benoemd de lieer J. Bierling, thans werkzaam aan de Leerschool der Kweek school met don Bijbel to Groningen (hoofd de heer J. Oosterheert.) NOORDWIJKERHOUT. In café „Hensbergen" vergaderde de afd. Noordvijkerhout van di Alg. Vereeni- gïng voor Bloembollencultuur. Wegens af wezigheid van den voorzitter werd de ver gadering geleid door den heer E. Oostdam H.zn. Do heer L. M. van Noort las de notulen, welke werden goedgekeurd. Inge komen was een schrijven, v.aarin verzocht werd mede te werken om liet stelen van bloembollen zooveel mogelijk ti-gen te gaan. De voorzitter wenschte dit mint aan te hou den tot een volgende vergadering, doch de heer Mooyman achtte het noodzakelijk direct maatregelen te nemen. Hiertoe werd een commissie benoemd, be staande uit de hoeren E. Oostdam H.zn., Coenraad Bouwmeester en N C. v. 'd. Zalm. Deze heeren zullen gezamenlijk alles in het werk stellen om het stelen van bloem bollen zboveel mogelijk tegen te gaan. Tot afgevaardigden naar de Alg. Verga dering werden benoemd de hoeren L. M. van Noort en E. Oostdam H.zn. Tot hun plaatsvervangers de heeren N. Mooyman en N. C. v. d. Zalm-. Alsnu was aan de orde 'de behandeling van den beschrijvingsbrief. Do punten 15 leverden g-:en bespreking op. Punt G was een voorstel van het hoofd bestuur, om to besluiten tot het houden van een tentoonstelling van vervroegde bloembol len en knolgewassen in Dec. 1915 en hier voor een bedrag van f500 beschikbaar te stellen. Besloten werd met het hoofdbestuur mede te gaan. Het voorstel-Beverwrjk, om alle geschillen te onderwerpen aan het scheidsgerecht, werd aangenomen. Aangaande punt 9 zal men den afgevaar digden een vrij mandaat meegeven. De afd. Noord wijk stelt hierin n.l. voor, om voor do gemobiliseerden, die in den ko- menden_drukken voorjaarstij'l niet gemist kunnenworden in het bedrijf, verlof van langeren duur te verkrijgen. Hierna ging mstn over tot de gebruikelijke verloting. SASSENHEIM. Het maximum van heb aan deze ge meente inzake de Woningwet verleende voorschot is van 103,430 verhoogd op 108,430. Op de gisteren alhier gehouden vefling van gesneden Uoemen (van den kouden grond waren circa 10,000 vroege narcissen aangevoerd) zijn besteed: Golden Spur 10 ets. per ICO stuks; Henry Erving 8 ets. per 100 stuks. Do handel was traag. VOORHOUT. De Raad vergadert morgenochtend te tien uren. WOUBRUGGE. Heden kwam de tijding tot ons, dat de hier algemeen bekende en bij de kinderen zoo beminde onderwijzer, de heer D. Groet in Ned.-Indië is overleden. WARMOND. Gisteravond vergaderde in lokaal „Do Zon" do afd. Warmond der Alg. Vcr- coniging voor Bloembollencultuur. Na voorlezing der notulen der laatste vergadering, 'düe onveranderd werden goedgekeurd, kwam in behandeling de Be schrijvingsbrief, en werd begonnen met punt 6voorstel van het hoofdbestuur om voor de tentoonstelling van bol- en knol gewassen, die in dit jaar zal plaats heb ben, f 500 beschikbaar te stellen, hetgeen met algemeen© stemmen wordt goedge vonden. Punt 7Voorstel van de afd. Beverwijk:' opgevat in den geest van het hoofdbe stuur, wordt aangenomen. Wijziging van art. 34e der statuten, inhoudende dat elke afd. verplicht wordt, geschillen voor bet scheidsgerecht te brengen en zich daaraan te onderwerpen. Punt 8Door het hoofdbestuur wordt voorgesteld, om voortaan buitenlandsche belanghebbenden toe" te laten op do bloe- menkeuringen, op beursdagen na afloop der beurs. Wordt aangenomen Punt 9Voorstel van de afd. Noordwijk, om bij de Regeering stappen te doen ter verkrijging van ruimer verlof voor gemo biliseerde kleine bollenkweekers, gaat de afd. mede met het advies van het hoofdbe stuur, dat inhoudt, dat belanghebbenden zichzelf wenden met een gemotiveerd ver zoek aan den Minister van L., H. on N., waarop, na ingewonnen inlichtingen bij don tumbouwraacl of bestuur der alg. Ver- eoniging voor Bloembollencultuur, van den Minister van Oorlog een gunstigo be schikking kan worden bekomen. De beschrijvingsbrief, hiermede afgehan deld, wordt overgegaan tot de verkiezing van twee afgev. naar de alg. vergadering. Hiervoor worden gekozen do heeren W. K. Heijl en G. Onderwater, en tot plaatsv. de hoeren J. Th. Kouwenhoven en G. B. de Yroomen. Ten slotte was nog ingekomen een schrij ven van het hoofdbestuur, tot het vaststel len van een reglement voor de commissie ter voorkoming van bloembollen-diefstal, met tevens benoeming in do afdeclingen van sub-commissièn. Na eenige uitvoerige besprekingen werd hiertoe overgegaan, en, na stemming, werden benoemd tot leden der sub-comm. voor do afd. Warmond, de lieeron W. K. Heijl, G. Onderwater en M. D. Hooimans, die deze benoeming aan namen. Op do vastgestelde kiezerslijst dezesr gemeente komen voor 401 namen van kie zers voor. do Tweede Kamer, 400 voor Prov. Staten en 387 voor den gemeente raad. ZOETERWOUDE. Gisteravond werd door eenige jonge-1 lui op het dorp een ouden man, die liep te dolen, hij den veldwachter gebracht. Bij on derzoek bleek, dat het de 77-jarige S uit het bestedingenhuis uit Den Haag was. Zijn doel was, volgens zijn zeggen, om naar zijn familie in Friesland to gaan. Op last vau den burgemeester is, hij onder politiegeleide weer naar het gesticht teruggebracht. ACADEMIENTEUWS. Leiden. Bevorderd is tot doctor in 'de Ned. letteren op proefschrift: „De diploma tieke verhouding tusschen Engeland en de Republiek der Vereenig.le Nederlanden 1747 1756", mej. A. Ealshoven, geb. te Soera- baja. Utrecht. Bevorderd is tot doctor in de plant- en dierkunde op proefschrift: „Indisch' Natuuronderzoek", de heer M. J. Sirks, geb. to Rotterdam. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Stadslimmcrwerf. Tolephoon No. 127. Geopend: 'smorgens van 9—12 en clcs middags ~an 2—5 uur. AANVRAAC VAN WERKZOEKENDEN. 2 klerken. 46 timmerlieden, 32 Metse laars, 5 Steenhouwers, 2 Voegers, 18 Op perlieden, 15 Stucadoors, 44 Schilders, 2 Behangers, 4 Meubelmakers, 1 Stoffeer der, 3 stokers, 2 Smeden, 1 Electricien, I Blikslager, 2 Gas- en Waterfitters, 10 Typografen, 3 Kleermakers, 2 Bakkers, 1 Spekslager, 1 Huisknecht, 1 Kellner, 2 Koetsiers, 1 Schipper, 15 Grondwerkers, 1 Warmoezier, 19 Loopknechten, 5 Loop jongens, 65 losso werklieden. AFD. VROUWEN. Volkshuis. Tolephoon No. 1477. Geopend: van 9—12 nnr. 11 Dienstboden, 17 Werksters, 8 Naai sters, 2 Wasckvrouwen, 2 Strijksters, 3 Huishoudsters, 2 Kooksters, 14 Fabrieks arbeidsters, 8 Textislarbeidsters, 6 Vrou wen (allerlei).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1