Binnenband. Ingezonden. Gemengd Nieuws. Vragen en Antwoorden. B. en W. van Rotterdam stellen den Raad voor, om, op het voorbeeld van an dere gemeenten, die in plaats van zelf een leening uit te geven bij het Rijk geld hebben opgenomen, een tijdelijke leening van 8 mil- lioen gulden bql het Rijk aan te gaan. Blijkens een uit Ned;-Indië ontvangen telegram van 20 dezer is een waarschijn lijk niet van buiten ingevoerd geval van pest in de fel tad Soeraka rta vastgesteld. Hob Centraal-Israël. Krankzinnigen gesticht te Apeldoorn zal in den loop van dit jaar belangrijk uitgebreid! worden. De Staten van Noord-Holland hebben aan de Vereeniging 500,000 toegeshaan, waarvoor een tweede vrouwen- en een mannenpavil- joen, elk plaats biedende voor 130 clerdc- klasse-patiënten, bijgebouwd zullen worden. Bovendien wordt heb hoofdgebouw zoodanig uitgebouwd, dat nog voor 20 eerste- en tweede-klasse-patiënten plaats beschikbaar zal zijn. In de nieuwe paviljoens zullen medb opge nomen worden de patiënten, die thans ge huisvest zijn in heti Ned.-Israël. Krankzin nige ngesticht te Amsterdam, dat voor het doel niet meer geschikt is. Onder de leden van de Vereeniging van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs is een referendum gehouden over de vraag of de Hoogere Burgerschool een 5-, dfcm wel een 6-jarige>n cursus behoorde te hebben, en over de vraag of behoud dan wel beperking of uitbreiding van de tegenwoordige leer stof moest plaast hebben. De uitslag van het referendum is als volgt: Uitgebracht 536 geldige stemmen. 1. Vóór een 5-jar. cursus 416 stemmen. y> n 6 UI blanco 9 2. Bij een 6-jarigen cursus: Vóór beh. van de tegenw. leerstof 123 6t. bep. .,j j[ 5j 350 blanco 63 3. Bij een 6-jarigen cursus: Vóór beh. van de tegenw. leerstof 229 st. uitbr. 44 blanco 263 Een poging van de besturen der drie rechtsche kiesvereenigingen te Voorburg, om tot overeenstemming te geraken wat betreft de bij de a.s. periodieke Raadsver kiezingen te volgen gedragslijn is mis lukt. Men kon zich met het denkbeeld om de vier aftredende leden bij enkele candi- daatstelling opnieuw te doen verkiezen geenszins algemeen vereenigen, hetgeen toe te Bohrijven is aan de houding, door enkele dier leden verleden jaar ten aan zien van het woning-vraagstuk en de ver betering der volkshuisvesting aangeno men. De gewone audiënties van do Minis ters vaai Justitie, Marino en Koloniën, zul len deze week niet plaats hebben. In de zitting van den Haagschen Raad was gisteren aan de orde het voorstel van B. en W. van Den Haag tot verlaging van de Wagenbrug. Do heer Verburg verdedigde daarbij zijn amendementenlo. tot spoedige ver binding van de Laakhaven met de Loos- duinscho vaart en Scheven in gen en 2o. tot het maken van een hulpbrug naast de be staande, in plaats van het vernieuwen van deze. De heer Vas Dias bestreed bet voorstel van B .en W. en ook dat van den lieer Verburg. Hij stelde met eenigo andere heeren een motie, wenscbendo den bouw van een brug, die een halven moter lager is. De heer Van Raalte zou voor deze mo tie stemmen als do schepen, die nu door de brug kunnen, er dan ook door zullen gaan, maar voelt, behoudens enkele be denkingen, veel voor het voorstel van B. en W. De heer Van der Bilt meent dat het verkeers- niet het schccpvaartbelang den doorslag moet geven. De heer Van der Meulen wil een brug, die even breed is als de weg. Do verdere discussie zal later worden voortgezet. Do Raad verleende den heer Stang op de meest eervolle wijze pensioen ah direc teur van de waterleiding en machtigdo B. cn IV. om van jaar tot jaar den heer Stang tot adviseur aan te nemen op een traktement van ƒ4000 boven het pensioen. In hotel „De .Witte Brug" te 's-Graven- hage was gisteren een namiddag-thee geor ganiseerd door het propaganda-comité tot voorbereiding van het Intern. Congres van Vrouwen, dat in verband met den oorlog daar in het eind van de volgende maand zal worden gehouden. De bijeenkomst was zóo druk bezocht, dat bijde opening de voorzitster, mevr. Cohen .TervaertIsraels kon mededeelen, dat in de hal een tweede vergadering zou worden gehouden, waarin dezelfde spreeksters zich zouden doen hoe ren. De eerste spreekster was mevr. G. Kap- teynMuyskens; do tweede dr. Mia Boisse- vain. Deze deed eenige medodeelingen over het congres. Een aantal toezeggingen van me dewerking is reeds verkregen (uit Enge land een dertigtal). Miss Sylvia Pankhurst, do bekende suffragette, en Olive Schreiner zullen aan het congres deelnemen. Uit Duilsckland komen 10 deelneemsters; voorts komen er uit Oostenrijk, Hongarije, Denemar ken, Amerika, Italië, Zweden, Palestina, Frankrijk, België, Noorwegen. Nadat in de pauze de thee was genoten, werd de gelegenheid gegeven tot het stel len van vragen. Op het drietal voor predikant bij de Ned.-Herv. Gem:. te Schiedam (vacature-ds. J. de Zeeuw en voortdurende door het niet- aannemen van het beroep door ds. W. II. Kelder, te Charlois), zijn in alfabetische volg orde geplaatst: ds. J. Hoogenraad, te Mep- pel; dr. J. Swart, te Workum; ds. J. E. van der Valk, te Kralingen. De Raad van Deventer benoemde tot directeur der II. B. S. met 5-jarigen cur sus den heer W- de Visser, leeraar aan die school en aan andere inrichtingen van on derwijs aldaar. H. Al. do Koningin en Prins Hendrik hebben bet liefcladigheidsconcert, gister avond in Den Haag in bet Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen gegeven, ten bato van do noodlijdenden op Curasao met wewilleude medewerking van Tilly Koenen, Jac. van Kempen en Karei Textor, georga niseerd door de afdeeling Den Haag van „Oost cn West", van bet begin tot de pauze bijgewoond. In do pauze werd mevrouw Nyenhuis Van Beusekom, bestuurslid van „Oost en West", aan de Koningin voorgesteld. D© thee werd aangeboden door freule De Sa- vornin Lohman en niej J. Stulen. De Cu- racaosche bruidstaart werd aan H M. aan geboden door twee Javaansche meisjes. H. M. de Koningin dankte den voorzitter van „Oosö en West" voor bet genomen ini tiatief en gaf haar groote voldoening te ken nen over heb succes van den avond. Onder de aanwezigen waren de minister van koloniën, mr. Pleyte, de burgemeester, hc-t lid van de Eerste Kamer baron Van Wasscnaer van Catwyck en het lid van dis Tweede Kamer Van Deventer; baron Mac- kay, president van de Alge-meene Rekenka mer; jbr. De Jong van Beek en Donr, oud gouverneur van Curasao en president van bet steuncomité voor Curasao; en de oud- generaal-ma joor De Mooy. Volgens het „Hbld." heeft H. M. de Koningin het voornemen bij Haar aanstaand bezoek eenige dagen wellicht vijf in do hoofdstad te verboeven. H M. komt Woensdag 24 Maart te 10 u. 40 aan heb Centraal-Station aan. Wijlen mevrouw de wed. W. H. van Haaftenge-b. Kalis, te Sliedrecbt, heeft de volgende legaten vermaakt aan het Oude lied engestichb 1000," ten behoeve van het godisdienstond. 1000, aan de Herv. Diaco nie 5000, onder beheer van een der Herv. Predikanten, tot heb doen van weldadig heid 2000,aan de Herv. Chr. Scholen, een bedrag aan obligation, ben laste van deze scholen, ad /2200, aan de Vereeniging tot Evangelisatie, een bedrag aan obligatiën, ten laste van deze vereeniging, ad 1900, al le daar ter stede en aan de Weesinrichting te Neerbosch 1000. Een Attestatie-Kwestie. Volgens „De Stand." heeft zich de vol- gendo lidmatenkwestie voorgedaan Een jongo rnan uit het orthodoxe Gouds waard, als militair ingekwartierd te Ouds hoorn, vervoegde zich daar bij den vrijzin nigen 'predikant, om godsdienstonderwijs te ontvangen, en gaf den wensch te kennen, tot lidmaat te worden aangenomen. Toen nu onlangs de kerkeraad van "Oadshoorn voor hem het vereischte getuigschrift van goed zedelijk gedrag aanvroeg, antwoordde de ker keraad van Goudswaard, dat de kerkeraad van Oudshomo daarvoor bij d:n burgemeester van Goudswaard moest wezen. De kerkeraad had alleen te maken met het kerkelijk ge drag van K. H., den bewusten jongen'man, en dienaangaande weigerde hij een goed ge tuigschrift to geven, wrant de belangstelling van gezegden K. H. was nihil. Hij kwam nooit ter kerk en had geen catechisatie ge- loopen. De kerkeraad was dan ook verbaasd over dien plotselingen lust om1 lidmaat te worden, en gaf de hoop te kennen, dat de redenen van niet al te oppervlakkigen aard zouden zijn. De kerkeraad van Oudshoorn vond, dat men te Goudswaard de kerkelijke reglemen ten beter diende te kennen, en maakte den kerkeraad er opmerkzaam op. dat in het gegeven geval „een getuigschrift van goed zedelijk gedrag, afgegeven door of vanwege den kerkeraad der gemeente huneer woon plaats" wordt vereischt. De Kerkeraad van Goudswaard bleef op zrjn stuk staan; antwoordde, dat hij de regle menten heel- goed kende, maar onder „zede lijk gedrag" ten dezen verstond, „kerkdijken wandel". De betrokken jonge man zal zich nu- wel met een bezwaarschrift wenden tot het classicaal bestuur. RAAI) VAN BEROEP. Ongevallenwet. Ter terechtzitting te Haarlem van 19 Maart werden o.a. behandeld de zaken van C. Spaargaren, te Aalsmeer, wiens onderneming, waarin het bedrijf van beurtschipper zondc-r stoom- of inotorboo- ten zou worden uitgeoefend, is ingedeeld in klasse 23, gevarencijfer 23. Klager meent, dat zijn bedrijf niet verzekerings- plichtig is en verzoekt vernietiging van do beslissing van het bestuur der Rijksverze keringsbank. J. Schuurman, te Haarlemmer meer die ten gevolge van een hem op 30 Jan. 1911 overkomen ongeval, functiestoor nis heeft overgehouden van ringvinger en pink der rechterhand, die stijf zijn, terwijl die hand voor 'n goed deel kraohteloos zou wezen. Hem is te dier zake oen rente toe gekend van ƒ0.11 per werkdag, berekend naar een arbeidsongeschiktheid van 25 pCt. welke hij echter te laag acht, omdat hij verschillende werkzaamheden als smid en vuurwerker niet meer kan verrichten, waardoor hij thans ƒ0.18 per uur verdient, tegen vroeger ƒ0.25. Hij verzoekt verhoo ging zijner rente tot 0.34 per werkdag, zooals hij indertijd genoot. Do uitspraak in deze zaken zal op 9 April a.s. geschieden. ii i KUNST, LETTEREN, ENZ. Do Nlouwo Schouwbur/j In Den Haag. De architect O. A. H. de Wolff heeft voor rekening van de N. Y. Prinoeese- schouwburg gevestigd te VGravenhage, bij ondorshandsclie inschrijving aanbesteed den bouw van den Princessc-scbouwburg aan 'b Korte Yoorhcut, hoek Princessegracht; het werk is opgedragen aan Jet: heer R. van der Meulen, aannemer te 'a-Gravcnhago vojr de scm van 119.5GO. Tan ceii Gynmastiek-Ycrccniging. Geachte Redacteur! Vriendelijk verzoek ik U om dit stuk in Uw veel gelezen blad te willen opne men. In deze dagen is men veel in de weer om vrijwillige landstorm-afdeelingen op te richten en te oefenen, wat zeer zeker een uitstekend en probaat middel is, vooral in dezen tijd. Maar nu zijn c-r op sommige plaatsen, en ook bier zulke af deelingen niet. Daarom hebben wij besloten om hier e'en gymrlastiek-verèeniging op te richten en wel een op neutralen grondslag, daar er dan, gelijk op Hillegom ook het geval is, iedereen er aan deel kan nemen. Maar nu zijn er hier op Lisse veel menschen, die do Vereeniging niet luchten of zien kunnen en dus ook niet steunen, daar het, volgens hun meening, een erg kwaad en ij del is- Weet u, wat de menschen liever doen dan aan de sportoefeningen deel te nemen? Zij zitten 5s avonds liever achter de kachel in huis en daarom hebben #\vij bier in ons vaderland zooveel ziekte en ellende. En dat niet alleen; irmar do menschen zijn zoo uit hun humeur, dat men ze niet genaken kan, en de ineesten gaan ook naar bet krankzinnigengesticht of naar het ziekenhuis, omdat zij veel liever thuis blijven en niet buiten komen in do open lucht. Daar kan de gemeente en het Rijk of de provincie voor betalen en daar profiteeren natuurlijk de belang hebbenden bij de gestichten bij, die zoo veel duizend gulden elk jaar krijgen. En wat doen zij den geheelen dag? Het is dan ook geen wonder, als de menschen meer naar de socialistische denkbeelden overgaan. Weldra zal hier een vergadering gehou den worden inzake de Gymnastiek-Veree niging. Geachte Reda-oteur, wel beleefd bedankt voor Uw moeite. L. A. BOOGERT, Velfstraat 59, Lisse. Lisse, 13 Maart 1915. Stoomschepen. Stoomv.-Mij. „Nederland." „Vondel" (uitreis) pass. 19 Maart Gibraltar; „Ambon" vertrok 20 Maart van Amsterdam naar Immingham; „Ivarimoen" (uitreis) vertrok 21 Maart van Genua; „Krakatau" (thuisreis) vertrok 20 Maart van New-York; „Nias" (uitreis) passeerde 20 Maart Lissa bon; „Prinses Juliana" (thuisreis) vertrok 20 Maart van Singapore; „Rembrandt" (uitreis) arriveerde 20 Maart te Singapore; „Bawean" (thuisreis) passeerde. 22 Maart Kaap Blauc„Gró'tlus", arriveerde 22 Maart van Batavia te Amsterdam; „Roepat (uit reis) arriveerde 22 Maart te Sabang; „Kotli" (uitreis) passeerde 21 Maart Dun- geness; „Koningin Emma" (uitreis) pas seerde 20 Maart Perim; „Sumatra", ver trok 18 Maart van Batavia naar Amsterdam. Eotterdamsche Lloyd. „Bandoeng" arriveerde 20 Maart van Java te Rotterdam; „Goentoer" arriveerde 20 Maart van Java te Rotterdam„Menado" (uitreis) passeerde 19 Maart Gibraltar; „Djebres" (uitreis) vertrok 19 Maart van Suez; „Gorontalo", van Java naar New- York, vertrok 19 Maart van Gibraltar; „Besoeki" vertrok 21 Maart van Rotter dam naar Java; „Kediri" (uitreis) pas seerde 20 Maart Kaap Blanc; „Merauke" (uitreis) passeerde 20 Maart Pantellaria; „Rindjani" vertrok 21 Maart van Rotter dam naar Batavia; „Malang" (uitreis) pas seerde 20 Maart Perim; „Ophir" (thuisreis) vertrok 20 Maart vau Napels; „Palern- bang (thuisreis) is 21 Maart Dover gepas seerd „Tabauan" (uitreis) vertrok 20 Maart van Napels„Ternate" (thuisreis) is 21 Mrt. Ouessant gepasseerd. Holland-Amcrika-lijn. „Escaut" vertrok 19 Maart van Rotter dam naar New-York„Gorredijk" arri veerde 20 Maart van New-York te Rot terdam „Helena" arr. 20 Maart van Bal- timore te Rotterdam; „Soestdijk" arri veerde 20 Maart van New-York te Rot terdam; „Ainstéldijk" vertrok 21 Maart van Rotterdam naar Boston cu Philadelphia; „Richard" arriveerde 20 Maart van Rot terdam te New-York; „Waalwijk" ver trok 21 Maart van Rotterdam naar New- York; „Ecmdijk", van Rotterdam naar Bal- timore, is 21 Maart Scilly gepasseerd; „„Oosterdijk", van Rotterdam naar New- York werd 20 Maart op ca. 320 mijl van Scilly gesignaleerd„Potsdam", van Rot terdam naar New-York, is 21 Maart Lizard gepasseerd; „Rijndam", van New-York naar Rotterdam, vertrok 21 Maart van Falmouth; „Vrijbergen", van New-York naar Rotter dam, is 21 Maart des nam. 3 u. 50 Prawle- poiut gepasseerd; „Maasdijk" arriveerde 21 Maart van Londen te New-Orleans „Niéuw-Amsterdam", arriveerde 21 Maart van Rotterdam te New-York; „Westerdijk", arriveerde 22 Maart van Baltimore te Rot terdam. Kon. West-Ind. Maildienst. „Oberon" (uitreis) arriveerde 19 Maart te Colon; „Stella" (uitreis) arriveerde 19 Mrt. te Colon„Amor" (thuisreis) vertrok 21 Maart van St. Thomas; „Triton" (uit reis) arriveerde 21 Maart te St. Thomas. Ivon. IIoll. Lloyd. „Frisia" vertrok 20 Maart van Amster dam naar Buenos Ayres; „Gelria" thuisr.ver trok 20 Maart van Montcvido; „Gooiland" vertrok 20 Maart van Amsterdam naar Buenos-Ay resHolla ndia" (uitreis) ver trok 20 Maart van Pernambuco„Salland" (uitreis) arriveerde 20.Maart te Rio Janeiro; „Kennemerland" vertrok 19 Maart van Buenos-Ayres naar Amsterdam. Gasbedwelming. Een bewoner van den Geuzenwcg, te Hilversum, had Donderdagavond een soldaat ter inkwar tiering gekregen. Vrijdagmorgen vroeg» toen iiij den militair wilde wekken, kwa men er uit diens kamer kreunende gelui den. Do bewoner maakte de kamerdeur open en zag toen tot zijn grooten schrik den soldaat met vreeselijk opgezet hoofd on gezwollen tong liggen. Met behulp van oen soldaat, die er naast was ingekwar tierd, droeg de bewoner den bowustelooze naar beneden. Terwijl een geneesheer werd gewaarschuwd, paste do gastheer op den bowusteloozo de in zulke gevallen gebrui- lijkö maatregelen toe. Aan dr. Ten Brink gelukte het na enkele uren, den soldaat weder tot bewustzijn te brengen. Het van de gasfabriek te hulp gevraagde zuurstof apparaat behoefde geen dienst te doen. De uit Noord-Brabant afkomstige mili tair, die niet met gaslicht kon omgaaai, had in zijn onwetendheid de gaskraan laten openstaan. Waren de bewoners later ge komen, ongetwijfeld zou do soldaat gestikt zijn. Hij is ten gevolge van het gebeurde nog iets versuft, doch het gevaar is gewe ken. Te Erica (Dr.) is door onbekende oorzaak do woning van den heer G. Wis man tot den grond afgebrand. 15 0-jarig b es taan der firma Wessanen en Laan. Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan der firma Wessanen en Laan stond gisteren het bedrijf der N. V. Kon. fabrieken voorheen Wessanen en Laan te Wormerveer 6top. Op 22 Maart 1765 werd do akte gepas seerd, waarbij door Adriaan Wessanen en Dirk Laan een vennootschap werd aange gaan onder de firma Wessanen en Laan, ten doel hebbende den handel in granen en zaden. In 1839 werd aan dit bedrijf een olie slagerij verbonden, welke in 1657 in stoom- bedrijf is omgezet. Vervolgens werd in 1861 de meelfabriek gebouwd, en in 1872 beeft de firma de eerste stoom-rijstpellerij aan u-e Zaan opgericht. De tegenwoordige directie der vennoot schap is het vierde geslacht, hetwelk de za ken leidt. Wegens do tijdsomstandigheden zullen alle feestelijkheden achterwege blij ven Do firma hield receptie voor haar arbei ders, ruim 500 in getal, en haar agenten en handelsvrienden ontving zij in den middag ten haren kantore Men meldt uit Rotterdam: Be gunstigd door het prachtigst lenteweder is Zondag in „Den Doele" de negende Inter nationale Hondententoonsteiling, tevens ju bileumtentoonstelling van de Kynologenclub Rotterdam, gehouden. In drie zalen waren de honden in lange rijen benches ondergebracht, terwijl daaren boven ook in den tuin nog eenige linnen ten ten waren geplaatst, om de vele inzendingen te kunnen bergen. Er waren dan ook niet minder dan ruim 550 honden ingeschreven door 434 inzenders uit allo oorden des Rijks en ook eenige uit het buitenland. Er waren een 25-tal eereprijzen en 211 spe ciale prijzen voor verschillende aangewezen rassen uitgeloofd, bestaande in gouden, zil veren en vermail medailles, een zilveren beker, kunstvoorwerpen en ook prijzen in geld. Van die 434 inzenders weren er 115 uit Rotterdam, 60 uit 's-Gravenhago en 47 uit Amsterdam. Dan volgde Dordrecht met 18 inzenders. Bij den veehouder D., to Mui den, zijn twee zijner kinderen bedolven on der een omvallenden hooiberg, met het treu rig gevolg, dat het vierjarig zoontje werd gedood en het andere kind van onder het hooi werd gehaald met gebroken dijbeen. Onder talrijke blijlconvanbe- langstelling vierde de heer W. Beluk te Utrecht, zijn lOOsten verjaardag. In de buurt, waar deze krasse grijsaard woont, hadden velen de vlag uitgestoken en had men een versiering aan zijn woning aange bracht. Van heinde en ver stroomde 't schrif telijke en telegrafische gelulcwenschen, ter wijl een groot aantal ontvangen bloemstuk ken de woning versierden. Do oude heer gevoelt zich blijkbaar aller minst oud, te zien de levendige wijze, waar op hij zich in den familiekring beweegt en nog allerlei tuinbezigheden verricht. Zijn nakomelingschap bestaat thans nog uit het respectabele aantal van 8 kinderen, 40 kleinkinderen en 10 achterkleinkinderen. Aan de Laa n-v a n-M oer dor voort in Den Haag had een ernstig ongeluk plaats. De heer K. v. W., ccn 71-jarige bewoner van die Laan, wilde aan het kruispunt aan do Conradkade op een in gang zijnde stoom tram der H. IJ. S. M. springen. Hij viel echter van de treeplank, geraakte onder do tram en werd op slag gedood. Door de zorg van de politie werd het lijk naar het lijken huis van do Algemeono Begraafplaats ver voerd. In het café ,,D u L i o n d'O r", van den heer O. A. Meijer, aan de Hoogstraat te Rotterdam, is 's nachts ingebroken. De daders hebben zich, vermoede-lijk door in- ldimming aan de zijde van de Kipstraat, toe gang verschaft. Uit ee>n buffetlade is 10 gestolen. Zes zware ontploffingen op den Dam to Amsterdam doden Zaterdag van alle rijden nieuwsgierigen aansnellen. Het blcelc, dat de explosies het slot vorm den van die ceremonie, ter gelegenheid van het inheien van do twee laatste palen van het groote gebo-uw van Peek Clop pc n- burg, tussohen Kalverstraat en Rokin. Naar oud-Amsterdamsch gebruik waren de palen aan den kop met dennetakken versierd en van d o heistellingen woeiep, behalve het rood, wit en blauw, risten papieren sig naal vlaggetjes in alle kleuren. Zaterdag a v ond kregen zokcro T. en Do J., beiden uit Emmercompas- cuum, twist, welke zóó hoog lic-p, dat T. oen mes nam cn Do J. hiermedo zoodanige verwondingen toebracht, dat liii levenloos ineenzakte. De verslagen o was ongehuwd. De dader T. is gevat. Goede vangsten. In aanslui ting op ons bericht uit IJmuiden omtrent goede vischvangsten, zij gemeld, dat van de Zaterdag aan de markt aldaar gekomen stoomtrawlers door een ruim 7800 on door een andere ruim 11,000 werd bo- somd in één reis. Vraag: Behoeft een dokter 'savonds na 9 uur niet meer bij een fondspatiënt te komen, al ligt die op sterven, of moet men eerst" een rijtuig gaan bestel len, omdat dit van het fonds niet kan overschieten. Antwoord: Wij zouden het fonds reglement moeten nazien, om te weteu, welke rechten de patiënten hebben en welke plichten den daa.'bij aangestelden doctoren worden opgelegd. Wij kunnen ons echter niet voorstellen, dat er één Ziekenfonds zou zijn, dat de by het fonds in dienst zijnde doctoren niet opdroeg de ernstige patiënten zoo noodig ook 's avonds na 9 uur te bezoeken, tenzij deze patiënten zelf voor een rytuig zorgen. U moet zelf het reglement maar eens nazien, en zoo noodig by bet Fondsbe stuur een klacht indienen. Vraag: Wanneer is de dokter van „En degeest" te spreken en is dit kosteloos? Antwoord: Do directeur-geneesheer, oefent zelf geen geneeskundige praktijk uit Wel kan men op de polikliniek van den hoogleeraar, prof. Jelgersma, waaraan de doctoren Jansen en Visser mede verbonden zijn, kosteloos behandeld worden 's Woens dags van 9 tot 12 uur 's voormiddags. Vraag: Gaarne zou ik van u willen vernemen, wanneer en hoe laat de dokter op „Rhyngeest" te spreken is. Geschiedt die kosteloos, ja of neen? Antwoord: Als boven. Vraag: Ik heb voor de mobilisatie ver scheidene rijwielen verkocht op afbetaling, op contract. Nu zijn er van deze huurders met de mobilisatie in dienst gegaan, maar, niet één van allen beeft mij sinds de mo bilisatie nog een cejit betaald. Wat dunkt u ervan, aangezien ik mjjn crediteuren toch ook moet betalen, van deze handel- wyze en wat zoudt u tnij raden? Antwoord: Wanneer de gemobiliseer- den werkelijk niet in staat zijn aan hun ver plichtingen te voldoen, zouden zij moeten trachten met u tot een schikking te komen, met betrekking tot den verkoop. Voor zoover u kunt nagaan, dat het onwil is, zult u de bezitters der rijwielen per advocaat of deurwaarder tot hun plicht brengen. Zijn ze onmachtig tot betalen, dan zoudt u do fiet sen weer tot u kunnen nemen. Het con-* tract zal u daartoe wel recht geven. Der gelijke contracten zijn meestal zóó inge richt, dat de verkooper aan het langste eind trekt. U moet echter ook niet den armen gemobiliseerden den strop om den hals halen. Vraag: Wat kan de beweegreden van den Engelschen wetgever geweest zijn om in do Britsche Merchant Shipping Act. Art. 69 van 1894, aan vreemde koopvaarders, schijnbaar tegen Engelands belang in, het recht te geven Engelands vlag te gebrui ken om aan buitmaking te ontkomen? Antwoord: Engeland is een zeevaren de mogendheid by uitnemendheid. De zee is do trots en de grootheid van het vo.n. Hun aspiratiën gaan uit tot alles wat do zeo tot eer en den zeevaarder tot veilig heid kan strekken. Dit kan wel het motief geweest zijn, dat de. wetgever heeft gedre ven om bepalingen te maken, die den zee vaarder konden behoeden om het slacht offer te worden van aanvallen. Thans, mi DuitschlaiM den onderzee-oorlog voert, kv de Regeering zelf zich op deze bepaling beroepen als haar schepen ook van d^e list gebruik maken. Een mooi bewijs vo de oude leer, dat de deugd zichzelf beloont. AGENDA YAN DE WEEK: Dinsdag Kerkgebouw Hooigracht. Opcnb. Uitvo-'ing Christ. Zangvoreeniging ,,Do Lofstem". 8 uur. Loidsche S v>onwburg. Buitengewoon Concert Studenten-Muziekgezelschap „Serapro Crescendo". Halfacht. Woensdag Lcidsehe Schouwburg. ..Het Duister© Punt", Blijspel. 8 uur. Kantoor Leidsclie Bankvcrecniging. Jaarl. gem. Vergadering Command. Yennooten. 's Mid dags 4 uur. Acad. Ziekenhuis. College: aal Prof. Nolcn. Verocnig. voor Trop. Geneeskunde. Voordracht door den heer G. J. W. Koolemana Boynen. 0 uur. Loidsch Stoun-Comilé Collocto éon Dubbeltje of één Cent! Noordwijk-Sinnen. Ned.-Horv. Kerk. Christel. Jongel.-Vereeniging ,,0. B. is Chr.". Spreker: Welccrw. Zeer". Heer Dr. M. M. de*i Hartog (Den Haag). Zeven uur. Donderdag Oostcrkcrk. Zcdingsbidstond Spreker: Wel- eerw Heer H. v. Sclioawcnbarg (Amsterdam). Halfacht. Graanbcuis. Protestvorgadoriag Viljo Socialisten-Vor- ooniging. 8 uur. Nutsgebouw, Vergadering Vereeniging Bovordcring dor Bouwkunst. Spreker: do Hoer Cb. y. Spall. S uur. Vrijdag Leeszaal Keuvens, Brcestraat 25. Algero. Lod*ü-. vergadering, 's Middags Halïvijf. Lutl>. Kork. Uitvoering Gewade Muziek. No-lor!. Pro testautenboml. 8 uur. Loidscho Schouwburg. .Do Boorcolbaron.1' Oporott» 9 uur. Zaterdag Kantoor Naaml. Venn., v. h, Saortora A Co. Jaarl Algom. Vorgadoring Aandeelhouders, 's mldd. 3 uur. Graanbours. Feestavond Nodorl. Padvinders Orgaul- satio. Halfucht. Zondag: LeMscho Schouwburg. „Op Hoop var. ZogenSpo van do Zco. S uur. Dagelijks: Bioscope Variété Théatcr, Stationsweg 19, 1 nuf. (Zaterdag. Zondag 8 uur).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6