Nederland en de Sorieg. N°. 16893 Dïasdafi; SS A°. 1915. (Deze (Courant wordt dagelijks, mei uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. DE KLEINE ADVERTENTIES Voor 35 Gents. 35 Gents. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 18 regels ƒ1.05. Iedere regel meer fO.llh. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Cent3 contant; elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor liet incasseeren wordt 0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Oents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. I I f 0-09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. J 'J s 0.10. Franco per post i 1.65. In deze dagen van schoonmaak en vernieuwing van de huishouding, komt het zoo veelvuldig voor, dat men tegen billijken prijs gaarne dengene zou vinden, die heeft wat men ver langt, on hij, die wat te bieden heeft, moet een kooper vinden. De KLEINE ADVERTENTIES van 40 Cts., zijn bij uitstek geschikt om Kooper en Verkooper tot elkander te brengen. De toeloop is dan ook groot. Opdat IEDER in deze dagen profi teer en kan, besta-at thans de gelegen heid om DINSDAGAVONDS en V R IJ D A G A V O N D S tot 8 uur des avonds. Kleine Advertenties aan te bieden aan ons Nieuw Gebouw, NOORDEINDS- PLEIN, tegen Des Woensdags en Zaterdags wor den de Kleine Advertenties aangeno men tot uiterlijk 12 uur n.m. voor 40 Cts. LEIDEN, 23 MAART. UITVOERING VAN GEWIJDE KUNST. (Remonstrantsche Kerk). Voor een vrij talrijk publiek werd, ten bate van het Steuncomité, deze uitvoering gegeven. Door wie 1 Dat vermeldde het programma niet. Slechts de naam van den declamator, Verheyen, werd genoemd; de heer Verheyen was echter niet aanwe zig, liet zich door ongesteldheid veront schuldigen. En de heer Hissink, uit Laren, die Verheyen zou vervangen, was, toen het programma tot aan het declamatie- nummer genaderd was, nog niet versche nen, zoodat wij dezen plaatsvervanger ook noesten missen- Onvoorbereid nam mevrouw Secrève Van Emmichhoven de declamatie voor haar rekening, namelijk de groote Reyzang uit Vond el's Lucifer" en de Rey van Drielingen uit „Gijsbregt van Amstel". Hoe prachtig en krachtig is Vondel's iaal. Die taal klonk als muziek. Mevrouw Secrève's stem was helder en welluidend, maar wat voordracht betreft, kan veel meer afwisseling aangebracht worden. Echter, zooals reeds gezegd is, mevrouw Secrève was onvoorbereid opgetreden. Daarom hoopten wij in de liederen van Bach, die mevrouw Secrève zong, meer voordracht op to merken. Het moet van deze zangeres, die een krachtig geluid heeft, moeilijk zijn om het tot zachtheid te plooien. Weekheid van geluid is zoo noodig voor Bach's ,,Todessehnsucht", dat dan zulk een diepen indruk maakt. Als violist hoorden wij niet den heer Manifarges, die ongesteld was, maar den heer W. de Zoete, in Corelli's Folia"; Andante religieso van Vieuxtemps en ©Sonate van Tartini. Dit vioolspel munt uit door onopgesmukte,, vaak warme voor dracht, eenige gejaagdheid maakte het spel onrustig; in Corelli's Folia", in Vieuxtemps' „Ancar '.e" kwamen de goede hoedanigheden var? dozen violist het bost uit, ook Tartini klonk goedhet is moei lijk om in diens Sonate de dubbele noten zuiver te houden. Van Secrève's orgelspel hebben wij in Bach's Praeludium veel genoten. Deze bekwame organist weet de noodige scha keering aan te brengenook in de bege leiding van den zang en in het samenspel met den violist. Meer orgelsoli hadden wij gaarne gehoord; do ,,Hytnne célèste" bijv., die door een vioolsolo vervangen werd. Tot slot speelde de organist een orgel fantasie van een onbekend compo nist, welke fantasie aan Mendelssohn en Brahms deed donken- Zooals ons, bij monde van mevrouw Secrève, werd aangekondigd, zal de heer Verheyen 1 April hersteld zijn, om ons dan de beloofde declamatie-nummers met ditzelfde programma te schenken. Houders van toegangskaarten kunnen voor 25 cts. de 1-April-uitvoering bijwonen. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Jongejuffrouw Josette, m'n Vrouw". Gisteravond is het gezelschap van den Rotterdamschen Grooten Schouwburg hier opgetreden. De keuze voor deze voorstelling was gevallen op „Jongejuffrouw Josette, m'n Vrouw*-» oen leuk blijspel van de Frao- schen Paul Gavault cn Robert Charvay,- waarvan A. van Sprinkhurjson een vlottej Nc-derlandsche bewerking leverde. Een mal product. Stelt u voor een jon gedame, die om een erfeniskwestie getrouwd •moet zijn voor ze haar negentiende jaar bereikt heeft. Haar ouders hebben een can- 'didaat gevonden, doch die valt bij de jon gedame, Josette Dupré, niet in den smaak. Zelf liëeft ze haar keus gevestigd op een Engelschman. Een bezwaar is evenwel, dat die een reis van een jaar moet maken en reeds den dag, nadat we met het jonge- mei3je kennis maken, vertrekt. Josette weet haar peetoom, André Ter- «ïay, over te halen voorloopig met haar te trouwen, één jaar lang. Dan kunnen ze scheiden, neemt ze haar Engelschman en 'de erfeniskwestie is meteen in het reine. Oom André, een verstokt celibatair, er- {vaart dat hij zelf op Zijn nichtje verliefd igeraakt en dat het gevaarlijk voor den Engelschman wordt, als hij zo in zijn nabij heid houdt. Daarom wil hij- zijn vroeger leven van 'pleziermaken maar weer. begin nen. i Josette is haar' Engelschman ook' wat'gaan Vergeten. En uit alles blijkt, dat ze haar vorm-huwelijk' liefst als een heusch huwelijk zou willen bestendigen, als er onver wacht een brief van den Engelschman komt, dat kg vier jaar langer zal blijven, omdat hij (nog even vier jaar gevangenisstraf moét oploiappen wegens moord op een groot-vi zier. Dan zullen André en Josette maar bij elkaar blijveu. Doch plannetjes leopen altijd in de war, want de Engelschman komt eensklaps, den Üag nadat dit besluit gevallen is, binnen rollen. Groote consternatie, natuurlijk. Maar allés komt in orde, de Engelschman wil z'o be lofte graag breken. Hij kon zijn straf on gedaan maken door met de dochter van den vermoorde te trouwen en, altijd busi nessman, hij besluit tot bet laatste. In dit blijspel zit climax. Een dolle klucht wordt het nooit, 't Is niet dat de vroolijk- hcid en de grappen niet va& do lucht Zijn. 't Is geen ,,Spaansche Vlieg," „Hotel-Regi- seur", „777-10" of welke andere dolle grap diö successen zijn geworden voor Van Eys- dens gezelschap. Maar 't is een blijspel, dat in het eerste bedrijf wat mat, blijft boeien cn een paar aangename uren bezorgt. Bo vendien geeft het Else Mauks gelegenheid om volop haar talent te ontplooien. Wat een lieve, bevallige Josette gaf zo. Eerst het ondoordacht, doch wel berekend da metje, dan in het begin van het tweede be drijf die dolle flirt met daarna het ont wakend liefdegevoel voor André. En in het derde en vierde bedrijf dat gevoel in al Zijn mooiheid. Else Mauhs heeft voor die wisselende stemmingen zoo den juisten toon gevonden, 't Is een heerlgke vertolking van Josette, die ons te genieten is gegeven. Hierbij sluit zich de André Ternay van Fritz Tartaut geheel aan. Hoe zuiver heeft hij z n spel gehouden. Alles wat Tartaut geeft is altijd hf. Zoo ook nu weer. Zijn sa menspel ir.ët Else Mauhs gaf heel veel moois te zien. Hij met z'n forsche figuur was zoo echt de beschermer van z'n snoezig, bevallig petekind, Josette. Henri Poolman speelde in plaats vanNicO do Jong voor Panard, André's vriend. Dat was nu juist weer zoo iets voor Poolman. Hebt u wel eens opgelet, hoe hij bij sterke gemoedsaandoeningen met z'n beenen werkt? Heusch dat is de moeite waard om er eens op to letten. Poolman zien, beteekent: la chen. Een kostelijke figuur was nog Henri Mor- riën als Saint-Assines. Stoppelveld speelde goed den Engelschman en Pierre Mo'.s den journalist Valorbier. Victor Faa:-s ?n was een heel geslaagde huisknecht en mot hemvormL de Lena VervoornKarstel als de dienst bode, een kostelijk tweetal dienende geesten. Nog moeten we noemen do hartstochte lijke Myrianne, de variété-kunstenares van Mario van EijsdenVink en mevrouw Saint Assises van Gusta ChrispijnMulder. Velen scheen het niet bekend te zijn, dat het aanvangsuur was vastgesteld op halfacht. Het eerste half uur ging vrijwel verloren door het geschuifel en stoelge- klepper. Het bezoek was allesbehalve goed. In de loge waren de commissarissen uit het studentencorps^© eenige bezoekers en voor vier studentenbanken .was één belangstellen de opgekomen. Do Rotterdammers hadden veel, veel be ter verdiend. Door Z. D. H. Mgr. P. Hopmans werd in dc kapel van het bisschoppelijk paleis te Breda het II. Priesterschap toe gediend aan den weleerw. pater A. Wij- tenburg, van hier, van dc Congregatie der priesters van het H. Hart van Jezus. Aanbestedingen. De uitslag der aanbesteding, door B en W. alhier, van het vernieuwen van een gedeelte walmuur aan de Oude Heeren gracht, over een leftgte van 40 Meter, is als volgt Ingeschreven werd door de heeren V/. F. Staal, Amsterdam, voor ƒ5190; P. A. van Wijnen, Dordrecht, 42S9P. van Wijngaarden, Dordrecht, 4228; Jac. Zitman, 3975; M. J. Konings, Roozen- daal, ƒ3890; W. Visser, *s-Gravenhage, 3733P. J. Christiaanse 3400H. 1. Sloots 3195. De uitslag der aanbesteding door B. en W., van het verrichten van buiten en binnen-verfwerken aan gemeente-eigen dommen (in acht pertfeelen) is als volgt: Ingeschreven werd door de heeren F. A. v. Kleef, perc. 1 366, pcrc. 2 600, perc. 3 1037, perc. 4 950, perc. 5 462, perc. 6 750, perc. 7 577, perc. 8 GIG W. F. v. d. Wijngaard 340, 738, f 1207, 795, 680, 962, ƒ486, 582; W. J. Bomli 3S0, 900, 1350, 1000, 600, 1150, 500, 600A. de Vos, 327, 733, ƒ1150, 793, ƒ681, ƒ950, 479, 562; L. C.asteleijn, 's-Hage, 295. 452, 1288, 1027, 563, 875, 559,' 470; A. J. Bleijs 3S0, 585, 1485, ƒ1170, 583, 626, 572, 583; H. P. Jansen 357, 555, 1097, ƒ1144, 425, ƒ011, 480, 519; L. W. j. v. d. Drift ƒ310, 735, 1270, S00, 430, 845, 515, 600 H. Ie Noble 365, 560, 676, Th. Wittcman 2S4, 456, 992, 850, ƒ439, 675, 552, ƒ506; J. H. Heus ƒ450, 1000, ƒ1150, 825, ƒ1221, 890, 750; P. Otto 386, ƒ-, ƒ-, ƒ604, 595; J. H. Rohreij, Sa-ssenheim, ƒ310, 474, 1352, 1077, 538, 835, 53-1, -149; S. Hoope, 390, 1200, 1170, ƒ610, ƒ495; B. v. Kleef 334, 898, 1299, 1073, 637, 1065, ƒ555, 678; T. J. L. van Noort ƒ462, ƒ651, 1575, 1261, 605, 1413, S12, 709 J. Engels 396, 598, 597; P. Marks Zn. 320, 844, 1200, 990, 572, 9S5, 590, j 57G J. van den Berg ƒ865, 470; E. M. Petiet 289, 725, 520, 599. J. Meijer Jzn. 370, 790, ƒ1145, 925, 550, 1020, 544, ƒ650; W. v. d. Steen 400, 780, 1240, 970, 610, 1090, 578, 565; L. J. Beij ƒ351, 1258, fff635, 662; H. Gijsman f— 560, 675; P. v. d. Wijngaard Jzn. 370 G32, 1349, 945, 532, 775, 780, G79 J. v. d. Lecq 1239, :>79, 1055, M. Ziegelaar 330, 825, 1200, 900, 450, 1050, 430, 500. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze Leiden. Een Dubbeltje of een Cent! Morgen, Woensdag, gaan zij weer rond, c?e collectanten voor het Leidsch Steuncomité met het verzoek: Geeft ons een dubbeltje of een cent, of méér, zoo ge kunt en wilt. Den eersten Woensdag was de ontvangst grooter dan dan tweeden. Laat nu den der den dc kroon eens spannen! 't Moet niet worden: telkens minder, maar eiken Woensdag méér. Doe wat ge kunt, gij, die iets of veel af te zonderen hebt Commissie v. Ontwikkeling en Ontspanning van Gemobiliseerd en. Gisteravond heeft de heer J. H. Coolhaas luit. ter zee der 2de klasse (Hellevoetsluïs) alhier, in het klein auditorium ©en voor dracht gehouden over de wijze, waarop de kust van Nieuw Guinea eenigo jaren p;ele- den gedeeltelijk in kaart is gebracht. Door talrijko fraaie lichtbeelden heeft dc spreker, dio aan het opnemen een werkzaam aandeel heeft genomen, zijn duidelijke uiteenzetting toegelicht. Ingekomen is voor „Schoolkindcrvoc- ding" van de Lcidsche Koetsiersvereeniging „Verbetering zij ons Streven." 5 en van den Bond van Werklieden in openbare dien sten en bedrijven van een gehouden collecte f 6.191. Dc meesterknecht A. Momberg hoopt op 1 April -den dag tc herdenken, waarop hij vijftig jaar bij de firma J. G. Zaalberg Zn. werkzaam is geweest. Door het bestuur der afdeel in g Lei den van de Maatschappij tot. Bevordering der Toonkunst" is. tot directeur der afdee- ling Zang-Vereeniging benoemd de heer Anton II. Tierie, directeur van de Gra- toTium-Verecniging en leeraar aan het Conservatorium te Amsterdam, die deze benoeming heeft aanvaard. Onder de leiding van een zoo voortreffe lijk musicus en algemeen bekend dirigent, kan Leidens Toonkunst-koor, dat onder Wagenaar reeds zoo vooruitging, zich zeer zeker nog krachtiger ontwikkelen. X UIT ONZE STAD. LIJST van geheel cn gedeeltelijk Werkloozcn, die zich aangemeld hebben bij de Arbeidsbeurs. (Hot Steun-CemKó elsch* als voorwaardo voor steun aanmelding 61] do Beurs, zoodat dit Staatje we! een Juist beeld zal geven van de werkloosheid). Ook Werkloozcn uit de Omstreken zijn hieronder begrepen. (Dit aantal vrij gering). Grondwerkers Overige vakarbeiders bij de bouw vakken in ruim sten zin 15 162 Totaal 177 Mannel. vaklieden in andere vakken voor een deel gedeelt. werkloos 57 Vrouwelijke vaklieden (waaronder dienstboden, naaisters, werksters) 45 Losse werklieden 63 Gedeeltelijk Werkloozcn. Mannen, Fabrieksarbeiders (ge deeltelijk weekloon) 220 Vrouwen, Fabrieksarbeidsters, (ge deeltelijk weekloon) 22 Vrouwen voor allerlei G Jongens voor allerlei 5 Leiden, 23 Maart 1915. Totaal 595 LEVENSMIDDELEN VOOR ON- EN MINVERMOGENDE?-!. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft aan de burgemeesters de vol gende circulaire gezonden: Bij de debatten over den economischer t-oestand, onlangs in de Tweede Kamer der Staten-Generaal gehouden, z jn verschillende wenschen, verband houdende met de prijs stijging van de levensmiddelen, kenbaar ge maakt. De nadere overweging van deze wenschen geeft mij aanleiding u het volgende mede te deel en. Ik ben bereid ten behoeve van de om en minvermogenden in uw gemeente tarwe meel, tarwebloem, varkensvleosch, spek, vet, groenten en aardappelen beschikbaar te stellen tot prijzen, welke in uw gemeente vóór do maand Augustus 1914 als nor male prijzen golden. Ik laat aan u over te bepalen, welk deel Öqt bevolking uwer gemeente als on- of min vermogend moet worden beschouwd en in verband daarmede het vaststellen van de hoeveelheden der genoemde waren, die be schikbaar gesteld moeten worden. De beschikbaarstelling zal gebonden zijïi aan de volgende voorwaarden: lo. de uit de beschikbaarstelling voort vloeiende kosten worden voor de helft ge dragen door het rijk en voor de wederhelft door uw gemeente; 2o. de distribulio onder de verbruikers zal zooveel mogelijk geschieden door bemidde ling van de winkels, waar zij gewoon zijn hun waren te betrekken; 3o. namens den minister mag op de distributie die controle worden uitgeoefend, die door hem wenschelijk wordt geacht. Wanneer door u de beschikbaarstelling van één of meer der genoemde waren wordt gewenscht, vernacht ik daarvan mededeeling met opgaaf van de verlangd© hoeveelheden en het plan der distributie. CQUBANTENHANDEL AAN DE OQSTCRENS. Sedert het uitbreken van den oorlog was het verboden couranten over de grens mede te nemen. Arbeiders, die te Gronau op de fabriek waar ze werkzaam waren, dagelijks honderd en sorns meer Hollandse-hé couranten uit reikten, zagen zich daardoor een aardige bijverdienste ontnomen. Donderdag j.l. werd hen evenwel medege deeld dat ze weer couranten mochten mee brengen, uitgezonderd „De Telegraaf" en „De Courant." VISCH ALS VOLKSVOEDSEL. I-Iet bestuur der onlangs opgerichte ver- eeniging van kleine stedelijke en plattelands gemeenten heeft besloten, in overleg met den hoofdinspecteur der visscherijen, dea heer Bottemanne, voor de bij die vereenigrng behoorendo gemeenten den visohverkoop door die gemeenten over liet gansohe land te organiseeren. Alle gemeenten, die zulks wenschen, znl- len door tusschenkomst van de vereeniging haar visek iokoopen bij het rijksbureau tot afzet van visscherrjproducten en zullen do visch plaatselijk zoo goedkoop mogelijk dis tribueer en. KIESRECHT EN LANDWEER. De heer Albarda vroeg 17 dezer, of het den Minister van Rinnenlandsehe Zaken be- kehd is, dat in een aantal gemeenten de schorsing, bedoeld in art. 5 der Kieswet» behalve op personen vallende' in de termen van dat artikel, ook wordt toegepast op kies-» gerechtigden tot de landweer behoorende,- cn zoo ja, of de Minister dan bereid is to bevorderen, dat deze schorsing zonder ge volgen blijft. Do Minister heeft nu geantwoord, dat et! inderdaad onder do opgaven, die ter vol doening aan artikel 21, eerste lid, der, Kieswet worden verstrekt, voorkomen wélkei ook omvatten landweerplichtigen. Aan de gemeentebesturen, welke ten deze inlichting vroegen, is reeds te kennen ge geven, dat opgaven betreffende landweer plichtigen ter zijde behooren te worden ge- legd. De Minister stelt zich voor te allen over vloede alsnog de aandacht van de gemeente besturen op deze aangelegenheid to vestigen bij wijze van circulaire. Overigens kan, ingevolge het tweede lid van art. 35, hij, die zich door de schorsing bezwaard gevoelt, herstel verzoeken bij het gemeentebestuur. VOOR CHRIST.'AAN DE V/ET. Het Comité van Vrouwen heeft voor het verzoekschrift ten bate van De Wet c-.s. nog heel wat liandteekeniugen uit ons land crA vangen, ook van Belgische vluchtelingen. Het volgende telegram naar Zuid-Afrika is verzonden „Aan den eersten minister van dc Zuid- Af rikaanscne Unie. „Een commissie van twintig kunstenaressen, schrijfsters, sociale en politieke werksters, sprekend in den naam van meer dan 12,000 Néderlandsche en Vlaamsche vrouwen, ver oorlooft zich jegens Uwe Regeering de over tuiging uit te spreken, dat generaal D© Wet en zijn medegevangenen door hun toewij ding en offervaardigheid voor wat zij een gcede en rechtvaardige zaak moeten achten, aanspraak mogen maken op "den eerbied en grootmoedighei,d ook van hun overwinnende tegenstanders." Hot telegram was, behalve door de secret taressè van nét comité, op haar verzoek mede onderteekend door mevrouw" 7fr. Aletta II. Jacobs, als in Zuid-Afrika, door haar ver blijf meest bekende lid van het Comité. Hoewel men het wenschelijk vond het telegram thans to verzenden, kan, indien de stroom van liandteekeniugen aanhoudt, van wege de nu nog inzendende vrouwen een nader telegram van adhaesie worden uitge-: stuurd. Het comité hoopt nog op bijdragen, om! het telegram ook aan de Zuid-Afrikaansche pers te zenden. Overbodige kosten, zouden wij meenen, want wanneer de regeering der, Unie of de censor het oirbaar acht, dat het telegram bekend wordt, vindt het wel zijn weg naar de pers, en, zoo neen, dan baat een telegram aan de pers toch niet En de censuur zou in den laatsten tijd heel wat verslapt moeten zijn, zouden wij meenen, om dit telegram door to laten. HET NEDERL. STOOMSCHIP „JOSEPH1NA" DOOR ENCELSCHEN AANCEHOUDEN. Betreffende de reis van het Nederland- scho stoomschip „Josephina", hetwelk door een Engelschen kruiser in do Straat Magel- haen is aangehouden en opgebracht naar de' Falkland-eilanden, verneemt de „N. R. Ct." het volgende: Toen het schip te Monte-Video aankwam1,, kreeg .het orders, niet te lossen; deze instruc ties waren van de agenten van de bevrach ters, do heeren Donner Burnett. Deze instructies luidden, dat de lading verkocht was ,aan een firma in Callao, en dat het schip dus daarheen moest vertrekken, en aldaar nadere instructies zou ontvangen. Maatregelen werden dus genomen om zoo spoedig mogelijk te vertrekken, en daartoe werden zes Duitsche matrozen en stokers aangemonsterd, inplaats van evenveel Hol- landsche, dio afgemonsterd wenschten te worden. Te Monte-Video was een overvloed van Duitsche stokers en matrozen, die voor iedere gage een schip zochten. Do reis ging zeer voorspoedig tot men in Straat Mageliiaen aankwam, alwaar een En- gelsch oorlogsschip seinde om te stoppen. Er kwamen twee officieren aan boord van do „Josephina", dio de papieren inzagen, en den kapitein en de bemanning onder vroegen, waarna do kapitein order kreeg, met hen te vertrekken naar de Falkland- eilanden. Do kapitein protesteerde, daar door de Engelsche officieren niet eenigo grond kon worden aangegeven, waarom deze orders werden gegeven. Hij moest echter natuurlijk gehoorzamen, door overmacht gedwongen. Toen het schip te Port-Stanley aankwam^- heeft de kapitein dadelijk aan de reederij geseind, hoe de zaken stonden; dit telegram' heeft echter nooit zijn adres bereikt en is klaarblijkelijk achtergehouden. Intusschen werd er bepaald, dat er den lSden Januari een prijsgerecht zou worden gehouden, en daarin werd het schip gecon- demneerd. Het is nog niet bekend, op welke gronden, doch deze zullen nader aan de reedery worden medegedeeld. Intusschen werd de bemanning aan boord gebracht van den hulpkruiser „Otranto", die,

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1