Oe Europeesche Qorloi LAATSTE BERICHTEN. telemmbT" i omhoog steeg om uit het licht weg te ko- I Men hoorde echter het kanon en het ge snor dor motoven, vooral echter van de motoren der vliegtuigen, die waren op gestegen om de Duitsche luchtmonsters tc verjagen. ,,Het was een eigenaardige gewaarwor ding om rond te loopcn in do stikdonkere en haast verlaten straten, met die gelui den en die lichtbe weging in de lucht en die gevaren, die men van boven vermoei de. ,,De eenige voertuigen, die men in het centrum van de stad in de duisternis te genkwam, waren de groentewagens. De oude paarden trokken als altijd met ge- stagen arcd de karren langs den weg, waarmee zij zijn vertrouwd. ,,Het anti-luchtvaartgeschut en de vlieg tuigen hebben voorkomen, dat de twee Zeppelins boven het centrum van Parijs konden komen- In de voorsteden is min of meer belangrijke materieele schade aan gericht, geringer echt-er dan men had kun nen vreezen. Er zijn ettelijke gewonden, twee personen zijn ernstig gekwetst. ,,De heele aanval heeft waarlijk niets gehad dat geschikt is om verlammenden schrik teweeg te brengen. De Parijsche bevolking is heden zoo kalm als tevoren cn kiest als doel voor de Zondagswande ling de wijken, waar, volgens de bladen, bommen zijn neergekomen". De avondblad constateeren alle, dab de cerst-e voorstelling, als opening van het voorjaarsseizoen dcor de Zeppelins gege ven, in het minst geen schrik bij de Parij sche bevolking heeft gewekt. De Temps" zegt, dit is misschien een algemeene repetitie. De ,,Tcmps" hoopt, dat den volgenden keer de vervolging en het geschut meer uitwerking zullen heb ben. De „Liberté" schrijft dat het eenige effect zal wezen, dat Berlijn gedurende eenige dagen met wat minder afschuw het onmogelijke K-brood naar binnen zal werken in den waan, dat Parijs ver woest of van schrik verlamd is. I)e „Ganlois" gezonken? Een draaclaericht meldde Zaterdag uit Konstantinopel, dat een tweede Fransch schip gezonken is aan de kust van Tenedos. Het bericht wordt uit Turkije's hoofdbtac' he.T.aald. Ditmaal onde 't noemen van een naam. Het slagschip „Gaulois7 zou daar ge zonken zijn. De opvarenden werden evenwel gored. Wo zullen nu de Fransche bevestiging eerst maar afwachten. De ,,Gaulois" is een schip van 1896, even oud als de „Bonvet". Het vaartuig is iets kleiner, n.I. 11.300 ton. De bewapening be staat, wat het zware geschut aangaat, uit vier stukken van 30.5 c.M., tien van 16 4 c.M cn acht van 19 c.M. De Tweede Duitsche öorlogsleeiiing. Het resultaat van de inschrijvingen op de oorlogslcening bedroeg gister negen mil liard mark, een paar miiliard hooger nog dan dat hetwelk in tL Itijkscibgzitting van Zaterdag kon worden genoemd. Do keizer richtte, na ontvangst van het bericht aangaande het resultaat dier oorlogs- lecning, het volgende telegram aan staats secretaris Helffench ,,Ik zeg u mijn besten dank voor het heu gelijk bericht cn betuig u mijn warmste ge luk wenschen incb het schitterend resultaat der oorlogsleemng. Ook de vijanden van ons vaderland zullen daaruit opnieuw kunnen opmaken, dat het aan het Duitsche volk in den strijd om zijn bestaan noch aan oorlogs- logs- noch aan economische wapenen man gelt, om zijn onverzettelijken wil om te overwinnen hoog tc houden en door te zet ten. WILHELM .I. R." Van de rond) 9 milliard mark der nieuwe oorlogs laening komen er 1600 millioen op inschrijvingen op de Staatsschuld en 750 millioen op scbatkïstbons. Ook de rijkskanselier zond uit het groote hoofdkwartier aan den minister van Finan ciën een telegram. Duifseü Vliegtuig hoven een Nederlan&scli Stoomschip. Nadat ons Marine-bestuur kennis had ge kregen van het gebeurde met het Neder land sche stoomschip ,,Zovenbergeri", van de stoomvaartmaatschappij „Holland" Naaml. Vennootschap Furness' Scheepvaart en Agentuur Maatschappij thuis behoorende te Rotterdam, waarop bommen zijn geworpen is aan den directeurs en Commandant der Marine te Amsterdam een ambtelijk onder zoek opgedragen naar het voorgevallene. De Zevenbergen" meet 3121 register-ton. Het schip had in een maislading, geconsig neerd aan de Regeering en bestemd voor Amsterdam. ding van de „Zaanstroom". en van do „Batavier V". Men heeft dit gedaan, omdat in de scheepvaartkringen onzekerheid heersoht omtrent de motieven, welke tot het opbren gen aanleiding hebben gegeven. Do „EenislTooni,\ Do „Eemstroom" van de Holl. Stoom boot-Mij. is Zaterdagavond te Hull aange komen. VlissingenEngeland. De mailboot der Maatschappij „Zee land" is hedenmorgen van Vlissingen ver trokken met passagiers en mail. Wij ver nemen evenwel, dat gaen goederen wer den vervoerd. De Zilverbons- De zilverbons t*an 5 worden 25 Maart ingetrokken. Tot 3 April zal men ze Qog kunnen inwisselen bij do betaalmeesters, de Rijksbelastingontvangers en de post kantoren (ook bijkantoren, geen hulpkan toren) en wellicht zal daarna nog bij het agentschap van het Ministerie van Finan ciën te Amsterdam gelegenheid tot inwis seling zijn. Crcdiethank voor Ivoffiehuishonder3, enz. Naar wij vernemen worden er door den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restaurants- houders en Slijters pogingen in het werk gesteld om oen eigen Centrale Criediet- bank in het leven te roepen. Zee-Risico. In een op 20 Maart j.l. te 's-Gravenhage gehouden vergadering van Zee-risico, welke Vereeniging onder meer ten doel heeft het onderling dragen van de risico, voortvloei ende uit de oorlogswet, werden de statuten vastgesteld en werd besloten de Kon. goed keuring aan to vragen. Tot directeuren dier Vcreon'g'ng w-zrlen benoemd de heeren J. P. II. lioltzschue en G. B. Croesen, uit Am sterdam. To Haarlem is op 74-jarigen leeftijd overleden mr. M. G. P. Dalcourt van Krim pen, mr. in öe rechten aldaar, directeur van de Holl. Maatschappij van Wetenschap pen. Z. K. H. de Prins is voornemens Woens dagavond van uit Amsterdam te Haarlem een vereenigde vergadering Van de afdee'.in- gen van het Ned. Roode Kruis to Haar lem en omstreken bij te wonen. LEIDSCIIE BERICHTEN. Hedenmiddag omstreeks kwart voor tweeën ontstond brand in het psrciel Oranje- gracht 3, bewoond door P. Erades. De brand ontstond doordat tijdens afwezigheid van de bewoners een stoof met vuur vlam vatte. Met een paar emmers water werd de brand gebluscht. Schade is niet veroorzaakt. Gisteravond is op het Stationsplein een zenuwlijder aangehouden, die uit het Sk- Bavo-gesticht te Noordwïjkerhout onlviucht was. De ongelukkige, die naar Schiedam wil de, is onder hevig verzet door een tweetal agenten naar het politie-posthuis aan de Steenstraat gebracht. Daar verschenen later tvzco broeders en een oppasser van bedoeld gesticht, die den man afhaalden en per tram mede naar Noordwïjkerhout vervoerden. MARKTBERICHTEN. AMSTERDAM, 22 Maart. Vee. 375 vetto koeien,lo kw 92—96; 2o KW. 84-SS; ye kvr. SO-82. 13-5 molk- en kali kooien 200—340. 342 nuchtoro kalvrorea/10—17. SI scliapon 24-32. 203 vetto varkona. Holl. lo kw. 81—93; 2o en 3o kw. 86-88. Geen Ovorzooscho, geon Goldorsche. ROTTERDAM, 22 Maart. Voo. Aan voor Paardon Veulens, Esels, magoro Runderen, 46 i vei to, Rundoren. 150 Vetto en Graskalvoron, nuchtoro Kalveren, 354 Schapen ol Lam. 463 Varkons, BiggeQ 5 Bokken ol Geiten. Mon noteert: Vette Kooion 1ste qual. 92 a 94, 2<ie qual. 90 a Sdo qual. 80 a coats. Ossen 1ste qual. 90 a 92, 2do qual. SS a cents, 3de qual. 78 a cents. Stieren lsto quaL a 2do qual. a 3de qual. a cents. Kalveren lsto qual. 115 a 2do qual. 110, 3dn qual. 95 cents. Handol zoor matig. Melkkoeien f a r Kalfkooion r a f Stioron a f Pinken f a f Paarden f a f "Werkpaarden f a f Slachtpaarden f a f Hitten a Graskalvoron f a f Nuchtoro kalveren f a Fokkalveron f a Biggen f a f-.-. Vaaczon f a f Schapen 1ste qual. 70 a 2do qual. 66. - a 3da qual. GO a cents Handel zoor matig. Lammeren 80 a 83 llandol rodoHJk. Varkens lsto qual. 101 a 103, 2-de quaL 97 a 99, 3Üe qual. 92 a conts. Licht soort 65 a 70. EiorenYoiling. Aangovoordstuks. Kippencioren f a Eendeneieren f a Gauzoneioron a f Kalkoenoloron a/" Kiovitseieron fa fVoor handolaron f ,—a.f Ovorraaassche f6.— a föGO. Zeeuweche f 4.75 a f6.—. PaiolboonGioron fa f.—. Zootem. Kaasper Yt Kilo. Komijnekaasper Kuo. ROTTERDAM. Graanmarkt. Verkocht 5S00 zakken inl. graan f8.65f8.30. 500 zakken inl. zemelen f8.308.20 per 100 K.G. Telegrafisch Weerbericht, jiaa? wnarnemingon In don morgen van 22 Maart. Siedcfi-odcold door het Kon. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste 771.7 te Muenclien. Laagste 745.1 te Stockholm. Verwachting: matige tot krachtigen oostelijken tot zuidelijken wind. Toenemende bewolking. Later waarschijn lijk regen. Dezelfde temperatuur. BS OORLOG Ü1T EN IN DE LUCHT. Zeppelins werpen Bommen boven Parijs. De Zeppelins hebben hun eerste tocht jsaar Parijs volbracht. In het begin van ricn oorlog zijn eenige malen aviateurs boven Frankrijks hoofdstad verschenen, doch de luchtschepen brachten het zoover nog niet. Gister kwam de tijding, dat een Zeppólin naar Parijs is geweest. Het was 'do straf voor het bommenwerpen der Franschen op de Duitsche stad Schlett- $tadt, zegt het Duitsche hoofdkwartier. Uit de officieele- rapporten blijkt, dat de vliegtocht naar Parijs een volslagen mislukking was en slechts heeft gediend te toonen, dat de verdedigingsmaatre gelen in orde zijn, meldt Reuter. Tusschen één en drie uur gisterochtend V.ederdcn vier Zeppelins Parijs uit do vwhting Compiègne over de vallei van do (Vise. Twee waren genoodzaakt terug te keeren reeds voor zij de stad hadden bo- rcikt, één te Ecouen en één te Mantes. De twee overblijvenden werden, nadat zij om Parij3 heengevlogen waren, docr het tievige vuur genoodzaakt terug te keeren. Er werden voortdurend zoeklichten ge richt op de luchtschepen. Deze lieten bij hun terugtocht brandkogels en ontplofba re bommen vallen op Compiègne, Ribe- court 'en Dreslincourt. Ook vielen acht bommen in Asnières, waardoor drie per sonen gewond werden. Te Neuilly werd door een bom een huis in brand gestoken in de nabijheid van het Amerikaansche ziekenhuis- Dit kreeg zulk een schok, dat de chef-geneesheer uit zijn bed geworpen .werd. I Te Levallois werd een huis vernield door een bcm en werden twee 'personen bedolven onder het puin, maar later* daar onder vandaan gehaald. De bommen, die in het district Parijs en Poissy waren geworpen, hadden weinig uitwerking De bewoners bleven, volmaakt kalm. Niet officieele rapporten berichten, dat de Zeppelins het eerst bij maanlicht waren gezien docr twee reservisten, die op wacht stonden aan de spoorweglijn bij Compiègne. Parijs werd onmiddellijk ge waarschuwd en vandaar werd het bericht telefonisch verspreid in het versterkte kamp. Eén luchtschip was slechts klein en ma- noeuvrcerde op een hoogte van 800 me ter, een ander van zeer groote afmetin gen vloog op een hoogte van 150 M. Bij hun aankomst boven Neuilly werden tweo hevige ontploffingen gehoord. De bommen verspreidden een akelige, benauwende lucht Twee bommen sprongen te Cour- bevoie. Zij waren gericht op de fabrieken, waar gedurende den nacht gewerkt was, hetgeen van de Zeppelins gezien kon wor den door hot licht, dat door de glazen daken scheen. Eén gebiuw werd totaal vernield In den grond werd een gat ge- Blagen zoo groot als een huis- Van de vijf arbeiders, die aan het werk waren, werd gr één gewond. Volgens latere berichten werd de stad in duisternis gehuld, zoodra de tijding van de nadering der Zeppelins werd ont vangen, met het gevolg, dat de Duitschers in de war werden gebracht. Zij meenden n.I., dat zij hun bommen in het centrum van de stad wierpen. Slechts enkele personen kregen letsel. Een bom sloeg door een huis van het dak tot den kelder en wondde twee kinderen een andere viel op een gebouw, waarin zich 70 personen bevonden, van wie nie mand gewond werd. Een derde kwam te recht op een blok gebouwen, waar 200 menschen woonden, sloeg door het dak, maar wondde niemand. Do Parijsche correspondent van de ,,N. R. Ct.schrijft ever den Zeppelin- aanslag o.m. het volgende: ,,De nacht was sterhelder, nochtans was de lucht ietwat gelig en nevelig. Gun stig weer dus voor de Zeppelins. Ze heb ben dan ook onopgemerkt tot Compiègne kunnen komen. Om kwart voor één echter zagen de schildwachten bij het station Compiègne de silhouet van een Zeppelin zich af teekenen tegen de smalle sikkel van de maan en zij hoorden ook het geraas van de motoren. Onverwijld werd alarm gemaakt en alras was men te Parijs ge waarschuwd. De zoeklichten van de for ten doorboren den hemel. Twee Zeppe lins, terstond ontdekt, hebben do kanon nen der forten weggejaagd, maar tweo andoren naderen Parijs. ,,De militaire overheid heeft de politie- prefcctuur al gewaarschuwd. Laurent, do prefect, heeft order gegeven om alle lich ten to dooven en heeft brandweerlieden en politie-agenten in aute's door heel Pa rijs heen gestuurd, om de bevolking door trompetgeschal het afgesproken teeken te geven, om óf bovenverdiepingen tc verla ten, óf in alle geval zich gereed te houden voor het blusschen v&n brand. „Verecheidencn hebben hier niet anders op gereageerd dan door het dek over hun hoofd to trekken, anderen zijn voor de ramen gaan kijken en verscheidenen zijn uitgegaan oir. tc zion wat er te doen was. v inderdaad was er niet veel te zien. Ik tolr rag bijvoorbeeld niets anders dan de stralenbundels van de zoeklichten, maar el lelijke ernstige lieden hebben mij ver teld. dat ze een enkelen keer in zoo'n lichtbundel plotseling den witten neus van ëGtj Zeppelin ontwaarden, die dan haastig Het Aanhouden en Opbrengen van Nederlandseho Schepen. In verband met het voorgevallene met de „Zaanstroom", hadden heden de direc teuren van de Hollandsohe Stoomboot maatschappij, do heeren Nierstrasz Co. een onderhoud met den minister van bui- tonlandsche zakon p diens departement. Het zal nog moeten blijken of de Duit sche regeering de levensmiddelen, dio be stemd waren voor particulieren in Enge land zal verbeurd verklaren, of do waar de er van aan de maatschappij zal vergoe den. Tot dusver gaat het verkeer op En geland van do maatschappij den gewonen gang. Naar wij uit scheepvaartkringen verne men, is heden van de zijde der betrokken stoomvaartmaatschappijen tot het departement van Buitenlandsohe Za ken het verzoek gericht-, nadere inlichtin gen to willen vragen omtrent de aanhou Eatw y k-aan-Zee. Te IJmuiden zijn binnengekomenK.W. 46, „Mercurius" ƒ200; K.W. 52, „Her man", 295; KW 45, „Neptunus" ƒ216. AM STERDAM,SCHE BEURS. Staatsfondsen verkeerden heden in gunstige stemming, doch met weinig koop lust. Toen koopers bevredigd waren, liep de markt eenigszins terug, vooral voor Indische leening. Ook de Russen waren beter gestemd. In locale fondsen ging zeer weinig om- Dit was ook het geval met Amer. fondsen, die evenwel vast gestemd waren, vooral Steels, Amalgamated en Maxwells. Prol. 4%. Officieel 5 pCt. Staatsleening, kleine 991/6, groote 99%, 6 pCt. Semarang- Cheribon 101%, niet officieele Integralen 583/j6> Certif. 67%, Oblig. 67%, Indische leeniDg 97%, Oostenrijk Juli 57%, Rusland 1880 67, Consols 67, Nom. Hope 67, Nom. Tweede Bokstel 21%, Smelting 64% Nom. Bethl. Steels 65%, Nom. Kon. 484, Oe- cons- Holl. 158, Gew. Milling 47%, Cigars 43, Nom. Enims 200, Nom. Topeka 94%, Nom. Car Foundry 42, Nom. Rio 6%, Missouri 10%, Eries 22%, Hides 25%, Nom. Rails 15, Rocks Union 120%, Steels I453/,e>. Amalgamated 57%, Deii-Maatsch. 427, Handelsv. Amsterdam 246, Lappen Maxwell 44. Indische Lceniiig. Van welingelichte zijde vernemen wij, dat de geslaagde Indische leening zich kenmerkt door het groote aantal iaschrij- vingen tot kleine bedragen, zoowel in In- die als hier te lande, hetgeen er op wijst, dat men er prijs op heeft gesteld het fonds werkelijk te bezitten als geldbeleggings middel en niet heeft ingeschreven met ver handelingsdoeleinden. De Dardancilcn. BERLIJN, 22 Maart. (W. B.). De ochtend bladen mc-lden uit Rome: De EngelschFrac- sche nederlaag bij de Dardanellen maakt op het publiek alhier een diepen indruk. Ook in politieke kringen vormden de zware ver liezen der geallieerde vloten een onderwerp van levendige bespreking, waardoor al het andere op den achtergrond geraakte. De voorstanders der neutraliteit komen daardoor sterker te staan en de interventionisten kal- meeren zich. Zelfs alle deskundigen zijn het er over eens, dat de forceering, indien deze al mogelijk is, slechts met reusachtige ver liezen zou zijn te volvoeren. Do „Matino" vermaant in een hoofdartikel de Italiaansche pers in dit voor Italiï beslis send oogenblik de grootste reserve in acht to nemen. Zulko artikelen, zegt het blad, die thans bij dozijnen gefabric. worden, maken inbreuk op do rechten der kroon, die alleen over oorlog cn vrede beschikt. De onderhandelin gen, die thans gevoerd worden, zijn onder do tegenwoordige omstandigheden van den grootsten ernst en daarom moet men ze vol vertrouwen aan de verantwoordelijke staats lieden overlaten en hen niet hinderen door alles te publiceeren, wat in het buitenland daarover gefabeld wordt De pers van de Triple Entente doet enorme moeite om te verhinderen, dat de Driebond op een nieuwen grondslag wordt gesteld. Zij wil tweedracht zaaien en verspreidt leu gen. Tot zulk spel moet Italië zich niet leonen. LONDEN, 22 Maart. (R. 0.). Da „Mor ning Post" schrijft uit Konstantinopel: Groot opzien wordt gewekt door een blijk baar geïnspireerd artikel over Rusland en Engeland in het blad „Socialdemokraten", waarin op grond van Russische persstemmen do diepe tegenstelling in belangen tusschen Engeland en Rusland in betrekking tot Kon stantinopel was aangetoond. Het artikel ein digt: De strijd om Saloniki was in den eersten Balkanoorlog het sein tot ontbinding van den Balkanbond. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de strijd om Konstantinope^ of misschien 'zelfs een ingebeelde strijd om die stad, tot do ontbinding van de Triple Entente leiden zal. LONDEN, 21 Maart. (R. 0.). Ds Admira liteit bericht: Wegens het enguns ige weier zijn do operaties in do Dardanellen onderbro ken. Verkenningen met hydroplanes zijn on mogelijk, zoodat nist uitgemaakt kin worden hoe groot de schade is, door het bombarde ment van de forten op 18 dezer aangebracht. Dit mag geen aanleiding zijn voor onjuiste mceningen, wijl, ten gevolge van de verliezen door drijvende mijnen geleden, de aanval niet tot het uiterste kon worden doorgezet. De kracht van de vloot om de forten te beheer- schen, door do superioriteit van het scheeps geschut, schijnt vast te staan. Verschillende andere moeilijkheden en gevaren zullen wor den ontmoet, maar niets is gebeurd, dat de meening kan rechtvaardigen, dat de kosten der onderneming grooter zullen zijn, das ver wacht en voorzien werd. De Engelsch© ver liezen zijn 61 dooden, gewonden en ver misten. Admiraal Robeck rijst da schitterende houding van het Fransche eskader, dat door het groote verlies volstrekt niet geschokt is. Admiraal Guepratte leidde het met de grootste dapperheid tot den aanval. Dc Strijd in het Westen. BERLIJN, 22 Maart (W. B.) Het Hoofd kwartier meldt van het Westelijk oorlogs- tooneel Eon nachtelijke poging der Franschen om zich in het bezit te stellen van onze stelling aan de zuidelijke helling der Lorette-hoögtc, mislukte Ook in Cham pagne, noordelijk van Mesnil, mislukte een Fransche nachtelijke aanval. Alle pogin gen der Franschen om de stelling op den Reichsatterkopf weder in handen te krij gen, bleven zonder resultaat. PARITS, 21 Maart. (Avondcommuniqué). De vijand heeft de kathedraal van Sois- sons wederom hevig beschoten en haar be schadigd. Wij zijn Zaterdagavond eenigszias Vooruitgegaan ten oosten van de hoogte ten noordoosten van Mesnil. Wij hebben Zaterdag Gross- en Klein- Reicbsackerkopf verloren; hebben heden wjj Klein-Reichsackerkopf herwonnen, terwijl de pogingen, tot herovering van ross-Reichsac- kerkopf nog voortduren. De Hanilelsoorlog, LONDEN, 21 Maart. (R. 0.) Een Duit sche onderzeeër heeft het stoomschip „Cairn- torr" van Newcastle naar Genua, Zondag middag bij Beachy Head getorpedeerd. De equipage (34 man) is gered. Ecu Ruitseh Bericht over Fransche Yerliczen. BERLIJN, 22 Maart. (W. B.). Volgens de „Nordd. Alg. Ztg." schrijft de te Metz verschijnende „Loth. Ztg.'': Do Fransche generale staf weigert hardnekkig verlieslijs- ten te publiceeren, orndat de verliezen zóó schrikbarend -groot zijn. Een klein aanknoo- pingspunt daarvoor biedt do samenstelling der in do districten Susburg en Chateau Sa- lins begraven gesneuvelden in den slag in Lotharingen op 20 en 21 Augustus, in 23 gemeenten liggen begraven 1773 Duitschers en 5722 Franschen. j In de Duitsche Soc.-Dcm. Partij. BERLIJN, 22 Maart. (W. B.) De „Vor- iwarts" deelt mede, dat in aansluiting op het den 2en Febr. 1915 door de Rijks dagfractie genomen besluit betreffende de wij-ze, waarop door de fractieleden 'gestemd moet worden, de partij op 18 Maart besloot dat do stemming over deze begrootïng een parig zou plaats hebben. Aangezien de le den Liebknecht en Ruehle tegen dit besluit gezondigd hebben, wordt hun houding door de fractie scherp afgekeurd. De Strijd ?n het Oosten. WEENEN, 22 Maart (W. B.) De oorlogs correspondent van het blad „Morgen" meldt uit het oorlogspersbureau: Bij het heerlijke lenteweer is in de Kar- pafcr.en nu de hevigste slag ontbrand se dert het begin van den oorlog. De Russen voerden alle beschikbare krachten naar het front en laten aanval op aanval vol gen. Bij Daekla, Uszok on Lupko waren deze gevechten het hevigst Het gelukte onzen troepen overal de naderbij snellen de massa onder vreeselijke offers van den vijand af to slaan. Over den duur of het resultaat van deze reusachtigen strijd, wel ke 2ijn wedergade zoekt, kan thans nog niet geoordeeld worden. PETROGRAD, 22 Maart (R, O.) Voor den uitval werden 20,000 granaten afge vuurd uit de vesting. Men ziet in deze actie een laatste krachtsinspanning. Het vuur werd hoofdzakelijk afgegeven in noordelijke on zuidelijke richting, terwijl de uitval bij bet aanbreken van den dag in oostelijke richting plaats had. De Russen staan op minder dan een mijl afstand van de forten. Hun verliezen bedra gen nog geen honderd man per dag. Een vlieger, die met belangrijke documenten van Przemysl naar Krakau vloog, is ge vangen genomen. Do Russen besloten bij de verovering van de vesting geen groote verliezen te riskeeren. Het plan is na den val van Przemysl tegelijketijd op te ruk ken naar Krakau en Hongarije. Ir» het laat ste gevecht bij Przemysl werden 6000 Oos tenrijkers gevangen genomen. Zij werden naar Lemberg gebracht. BERLIJN, 22 Maart. (W. B.). Het hoofd kwartier meldt van het Oostelijk oorlogs- tooneel: Uit Memel zijn de Russan gisteren, na een kort gevecht ten zuiden der stad, en hardnekkige straatgevechten weder ver dreven. Onder bescherming van Russische troepen vergreep zich hier het Russische gepeupel aan have en goed van de inwoners. Particuliere eigendommen werden op wagens geladen en over de grenzen gebracht. Be richt over deze feiten zal nog openbaar ge maakt worden. Noordelijk van Mariampol leden de Russen bij hun afgeslagen aanval len zware verliezen. Westelijk van Orsic, bij Jcdnorozek, noord-oostelgk van Prasnicz, evenais noordwestelijk van Sianof, mislukten. Russische aanvallen bij nacht zoowel als bij dag door ons vuur. 420 gevangenen bleven daarbij in onze handen. PETROGRAD, 21 Maart. (R. 0.) Het Com munique van den Grooten Generalen Staf luidt: Ten westen van de Midden-Njemen zet ten wij ons offensief met succes voort. Aan do andere fronten aan den rechter es linkeroever van den Weieksel en in Gali- cië hebben geen feitelijke veranderingen plaats gehad. In de Karpathen hebben onze troepen eon belangrijk succes behaald in de streek van Svidnik en Smoloik, waar wij ons mees ter hebben gemaakt van eenige sectoren van de hoofdpositie van den vijand. Wij na men daarbij 2400 man met 46 officieren gevangen en maakten twee kanonnen en vijf mitrailleuses buit. Alle aanvallen van den vijand in de rich tingen van Oejok en Moenkacs werden af geslagen. Bij Przemysl duurt het hevig artilleriege vecht voort Aan het westelijk front heb ben wij het dorp Krassisjin bezet Langs den geheelen omtrek vao de vesting werd het garnizoen teruggeslagen naar de fortenlinie. j Turken en Russen. PETROGRAD, 21 Maart (R. 0.) Commu niqué van 20 Ma-art: Onze troepen hebben pogingen van de Turken om in de,kuststreek een aanval te doen verijdeld. In de streek van de Tsjorok werden de Turken teruggeslagen naar Art- win. In de streek tusschen Ardanoetsj en Opti werden de Turken merkbaar terugge drongen naar het Westen. In de Alasjkert-valLei heeft ook een ge vecht plaats gehad tusschen onze troepen en de Turksche. Wij sloegen de Turken op de vlucht en bezetten twee belangrijke piin- ten. 1 1 Naar het Suczkanaal. BERLIJN, 22 Maart (W. B.) De „Voss. Ztg." verneemt uit KonstantinopelDe bevelhebber van heb eerste leger in Syrië zegt in een proclamatie o.a. Een deel onzer troepen zetton een welge slaagden verkönningsdicnst voort, aan het Suezkanaal en bereidt een vorder cp- raarsch voor. Intusschen verspreiden de EngeLsohon valsche berichten over ons. Tot dusverre bedragen onze verliezen aan offi cieren 14 dooden, 18 gewonden en 18 ver misten aan manschappen 109 deaden, 193 gewonden en 445 vermisten. Drie Man verdronken. BERLIJN, 22 Maart (W. B Het „Ber!. Tagebl." verneemt uit Konstaaitinopql De commandant van het Amerikaansaho stationsschip „Schorpion" alhier kapitein Bricker, en twee matrozen zijn bij een boot ongeluk om het leven gekomen.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 3