SPfRT. Gemengd Nieuws. Ingezonden. FEUILLETON. N°. 16800 •<-- Ulaaisclag Maart. Tweede 33ïad. ft» 1915. LEIDSCH Brieven iiifc "Warmond. LXXII. 't Behoort zoo, en ten slotte is het een wettelijke verplichting, dat een gemeente een uitbreidingsplan laat in elkaar zet ten, en ook hierin is men niet achter ge bleven. Daardoor komt op sommige perceelen bouwverbod, en in do toekomst hebben ook verschillende eigenaars het voorrecht ;cen strook grond te mogen afstaan voor verbreeding van wegen en straten. Verschillende personen hebben zich hier tegen verzet, en aan wier bezwaar te ge- moet was tc komen, heeft de Raad dit gedaan. Zelfs is er heel wat te gemoet gekomen aan hen, dio perceelen hadden op de z.g. dammetjes", dio bij beslist doorvoeren heel wat waardelozen grond hadden gekregen. Het is natuurlijk zeer goed. dat men den mcnsclien zooveel mogelijk ten gerieve is, en het uitbreidingsplan, door den heer Spijker, van Leiden, ontworpen en nu door den Raad goedgekeurd, ziet er, naar mijn meening, heel aardig uit; maar toch stond ik wel een beetje vreemd te kijken, toen ik uit het desbetreffend verslag dezer Raadsvergadering las, dat rnen in diezelf de vergadering er niet toe wilde over gaan de daad bij het woord te voegen en een be gin te maken met verfraaiing en wegver- breeding. Men moet dan weten, dat door den Raad het vorig najaar was besloten, ter voor koming van werkloosheid, eens een paar ,,opcn riolen", die hier nogal, onder den naam van slooten aanwezig zijn, te dem pen. Bij de daarvoor in aanmerking ko mende, leed men echter bij het aanbod tot demping ongeveer overal schipbreuk. Er waren er, die zioh zoo aan den toe stand hadden aangepast, dat zij vreesden, zich niet wél te zullen blijven bevinden bij een gezonder toestand, anderen zagen graag hun eigendom voor rekening van de Gemeente afgezet, zóó, dat het een ge slacht vier, vijf, kon doormaken, eer het in den treurig vervallen toestand terug kwam, waarin het nu verkeert. Voor die vriendelijkheid, dankte de ge meente met evenveel vriendelijkheid, en dat is verklaarbaar, maar het moet toch gelijktijdig een teleurstelling geweest zijn voor onze vroedschap, die zoo weinig waar deering vond voor haar goede bedoelin gen. Van dezen onwil bij den één, wilde een ander profiteeren. Zooals gewoonlijk de één traag, de ander graagPlet bestuur tot instandhouding eener Ned.-Hcrv. Be waarschool bood uit eigen beweging aan, een sloot te laten dempen langs den Hee- renweg, vlak voor die Bowaarschool. Als de gemeente de rioleering, ter lengte van een dertig meters legde, en met dicht daarbij beschikbaar zand de sloot dempte, zou het schoolbestuur op zeven meter uit liet midden van den weg een ijzeren hek plaatsen, en weder, maar dan verder uit den weg, eenige jonge boompjes planten. Nu is er wel wat voor tc zeggen, dat andere gevallen onder dezelfde omstandig heden niet zoo met directe gemeentehulp waren in orde gebracht, en het besluit, om hierop niet in te gaan, was daarom volkomen correct, en principieel zeer goed staande te houden; doch er zou, als het bedoelde geval bij de R.-K. school nu aan de orde was, geen bezwaar zijn om ook dan bij te springen. Men was nu eenmaal besloten tot sloot- demping, en dat besluit is nu totaal te niet gedaan door het afwijzen van dit ver zoek. Er is nu wel de nadruk op gelegd, dat heb er niets toe doet, of het een school bestuur betreft van de een of andere richting, maar dan moet zoo'n bestuur, welk ook, niet achtergesteld worden bij particulieren, dunkt mij. Zou men verder nog gaan overwegen, of hier werkelijk verbetering en verfraaiing uit kon voortkomen, dan zou men alleen op dien grond wel gerechtvaardigd een gunstige beschikking kunnen treffen. Het bewuste slootje is ook weer een loo- zing voor verschillende riolen, en gewoon lijk zóó vervuild, dat menige huismoeder er al een baggerpakje uitwasschen aan te danken heeft. De wegverbreeding daar zou zeer ten goede komen aan het verkeer, aangezien dit, bij het op en afkomen van een der hoofdverbindingswegen met de Dorpstraat, toch nog wel voor verbetering vatbaar is. Tevens zou het een begin zijn van een daar wel te verkrijgen weg, volgens het uitbreidingsplan. 't Is dan ook werkelijk jammer, dat niet meer Raadsleden zich op het standpunt van dat lid gesteld hebben, dat van prin- cipieele zijde bezien, togen het inwilligen van het verzoek was, doch meende zich niet te mogen stellen tegen zaken, wTeIke verbetering gaven (ook op hygiënisch ge bied) en een verfraaiing tevens waren voor de gemeente, die licht navolging zou vinden, en daarom dan ook zijn stem er aan gaf. Een houding, die toont een beetje voor uit te willen, is werkelijk een pluimpje waard. 't Is dan toch eindelijk ook eens te ho pen, dat men aan beide zijden eens een andere richting inslaat, en de eigenaren bij aanzoek van de gemeente geen bezwa ren hebben tegen sloot-demping, maar ook van den anderen kant als de gemeente gevraagd wordt door eigenaren, slooten te dempen, men dan ook over geringe be zwaren heenstapt cn geen aanvraag af wijst, indien er maar eenigszins aan te gemoet kan worden gekomen. SPECTATOR. RECLAMES, 40 Cent per Regel. wordt door 21.000 affsen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. i'069 9 GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend: 'smorgens van 9—12 en des middags *-an 2—5 uur. Stadstlmrr.erworf. Telophoon No. 127. AANVRAAC VAN WERKZOEKENDEN. 43 Timmerlieden, 10 Opperlieden, 15 Stucadoors, 27 Metselaars, 4 Voegers. 1 Kaaspakliuislcnecht, 6 Steenhouwers, <55 Schilders, 4 Behangers, 2 Stof feerders. 5 Meubelmakers, 4 Stoker3, 1 Mach.- bankwerker, 3 Smeden, 2 Voor-staanders, 2 Eloc- triciens, 2 Gas- en water fitters, 1 Blikslager, 2 Loodgieters, 20 Typografen. 6 Kleermakers, 3 Bakkers, 1 Huisknecht, 1 Kellner, 2 .Schippers, 12 Grondwerkers. 6 Bloemisten. 19 Loopknechten, 4 Loopjongens. 67 losse Werklieden, 22 Textiel arbeiders (gedeeltelijk werkloos). AFD. VROUWEN. Volkshuls. Telephoon Mo. 1477. Geopend: \an 9—12 uur. 6 Dienstboden, 21 Werkstere, 8 Naaisters, 1 Waschvrbuw, 1 "Winkeljuffrouw, 2 IIulp in de huishouding, 11 Fabrieksarbeidsters, 18 Vrouwen (allerlei), 1 Confectie-Naaister, 1 Kookster, 1 Strijk ster, 70 Textielarbeidsters. Overzicht. Vele terreinen wcq-en gisteren nog on bespeelbaar en de sneeuwbui deed ook nog enkele ontmoetingen ophouden, zoodat er gisteren weer weinig resultaten zijn be reikt. In Den Haag behaalde ,,Ajax" een overwinning op „H. B. »S. II", waarin de Leidenaars sterker geweest moeten zijn dan do cijfers doen vermoeden. De Ajaxie- clcn hebben echter de begeorde punten in het bezit en moeten nu nog in drie thuis wedstrijden do drie punten behalen, die wel voldoende zullen zijn om van de eer ste plaats zeker te zijn. In do eerste klasse van den ,,L. Y.-B." behaalde ,,L. F. O." een flinke overwin ning op ,,L. V. V.'", terwijl ,,Beresteyn" tegen „Leiden" een goed eind op weg was cm een groot doelpuntenaantal te maken, toen hier de spelbreker er tusschen kwam. „O. N. I." cn „D. L. V." beëindigden even min hun spel. In II A liet „L. F. C. II" do laatste plaats nu definitief aan „Beresteyn II", terwijl „Lugdunum II" zijn laatsto kans op de tweed© plaats verspeelde. In IIB stond het er voor, dat „De Sportman II" zijn eerste nederlaag zou boeken, maar hier kwam uitkomst. Eindelijk heeft dan de wedstrijd „O. S. C. li."—„Vitesse" dan plaats gevonden en de Leidcnaars hebben gezorgd flink te win nen. De Wedstrijden van Zondag. Voetbal. Westelijke Afdeellng A. Den Haag: H. V. V.-H. B. S. 4-0. Haarlem H. F. C.Sparta I1 (ge staakt). UtrechtHerculesD. F. C. 52. Rotterdam V. O. C.Haarlem 21. Wostelijke Afdaling D. Den Haag: H. B. S. IIAjax 01. Oostelijke Afdeellng A. Deventer Go Ahead—Vitesse 2—1. Eerste Klasse „L. V. B Leiden L. F. C.—L. V. V. 4-0. VoorschotenLeiden—Beresteyn 0—5, (gestaakt). Leiden O. N. I.D. L. V. 22, (ge staakt). Tweede Klasse A. Leiden L. F. C. IILugdunum II 21. Tweede Klasso B. Lisse LisseDe Sportman II 20, (ge staakt). Korfbal. Eerste Klasso Zuid. RotterdamO. S. C. R.—Vitesse 2—8. Derde Klasso Zuid A. Den HaagA. L. O. II—Swift 5—0, w. n. o. Binnenland. De 130ste vergadering der Alg. Yer- eeniging vcor Bloembollencultuur zal 20 Maart a.s. te Haarlem worden gehouden. Aan de orde wordt gesteld een voorstel van heb hoofdbestuur, om f 500 beschik baar te stellen voor een in December a.s. to houden tentoonstelling van vervroegde bol- en knolgewassen. Niettegenstaande in een vorige vergadering stemmen waren opgegaan deze tentoonstellingen niet meer te houden, was het resultaat der laatste tentoonstelling van dien aard, dat het hoofdbestuur tot voortzetting adviseert. De afd. Noordwijk stelt voor het hoofd bestuur uit to noodigen bij de Regeering stappen te doen, ten einde voor de gemo- biliseerden, die in den komenden druk ken voorjaarstijd niet gemist kunnen wor den in 't bedrijf, verlof van langeren duur te verkrijgen. Het hoofdbestuur merkt op, dat aan werkelijk gemotiveerde vcrlofaanvragen, reeds wordt voldaan en dat gemobiliseer- den, die in hun bedrijf niet gemist kunnen worden, zelf hun verzoek tot het Ministe rie van Oorlog kunnen riohten. Het hoofd bestuur is beroid desgevraagd advies uit te brengen en ontraadt aanneming van het voorstel der afd. Noordwijk. Naar wij vernemen, zal het bestuur van do Vrijz.-Demoer. Kiesvereeniging tc 's-Gra-ven'hage een bestuursvergadering be leggen ter bespreking van het rapport van den Raad van Eer in zake het geschil Van OssDeen. De heer Deen is iid van deze vrijz.-democr. kiesvereeniging en werd door deze organisatie gecandideerd voor den Gemeenteraad en de Provinciale Sta ten. Krachtens Kon. machtiging is door de Ministers van Waterstaat en van Finan ciën ingetrokken het bij de Eerste Kamtï aanhangige wetsontwerp, houdende wijzi ging van de wet op de Rijkspostspaarbank. Men meldt uit 's-Hertogenboseh Gistermorgen had in de kathedraal van St-.-Jan de plechtige Bisschopswijding plaats van Mgr. A. F. Diepen, benoemd tot bis schop-coadjutor van Mgr. Van de Ven, Bis schop van 's-Hcrtogcnbosch. De wijding ge schiedde door Mgr. Van de Wetering, aarts bisschop van Utrecht, ge.assistcerd door de Bisschoppen van Breda en Roermond. Ook waren aanwezig de Bisschop van Haarlem cn Mgr. Hoffmann. Verder tol van geeste lijken, wereldlijke autoriteiten en belang stellenden uit alle rangen cn standen. Op verzoek van Mgr. Diepen bleef alle uiterlijk feestbetoon achterwege. Mgr. Van de Ven woonde wegens hoogen leeftijd de plechtigheid niet bij. H. M. de Koningin-Moeder woonde Zon dag de voormiddaggodsdienstoefening bij in de .Willemskerk in Den Haag onder ge- hcor van ds. Molenaar. Op grond van de overweging, dat het niet wenschelijk is, in deze ernstige tijden een politieken strijd to ontketenen, besloot "de Vriiz. Kiesvereeniging te Kampen, met bijna algemeene stemmen, voor do Provin ciale Staten, vacature-M. Noordtzij geen c-an- didaat to stellen. De zetel, die door rechts bezet was, wordt dus aan rechts overge laten. („N. v. d. D.") De gewone audiëntie van den Minis ter van Oorlog zal Donderdag 11 Maart a.s. niet plaats hebben. De nieuwe, 20 meter breede brug, de verbinding vermende tusschcn Zieke en Spui, in Den Haag, is dezer da gen voor het publiek opengesteld Hier door is thans voltooid een ruime ver keersweg tusschen het station van den ILol- landschen Spoorweg en de binnenstad, waardoor het verkeer door do toch al drukke Wagenstraat met voertuigen, waar schijnlijk aanmerkelijk zal verminderen. Door kerkvoogden der Ned.- Herv. Gem. te Vlissingen, is besloten, de op 5 Sept. 1911 afgebrande en thans ge restaureerde St.-Jacobskerk, op nader vast te stellen dag in Mei, in gebruik te nemen. Aar dappolen in de schil. Men melde uit Noord Brabant aan „De N. Crt.": In sommige streken onzer provincie vindt men het bereid jü van aardappelen in de schil niet zoo vreerad. Van oudsher kent mon Lrer," vooral onder de landbouwersbevolkiug, do zoogenaamde „pot poffers", d o niet te voren, noch op het bord van de schil'en worden ont daan. Men noemt klemo aaidAppelon, rot ze een uurljo in het wator om da klei- of an Joro korstjes er goed af te wookon. Vervolgens worden zij zorgvuldig gewassclien en in ge smolten vot mot een weinig zout er by' gevoegd gaargestoold op een zacht vuur. Er is ook nog een andere manier van bereiding, waar by do aardappelen bruine koisljss krygen. De potpoff9rs worden met „huil en haar" verorberJ Dit goedkoop en smakelijk gerecht is zoowel aan de tafel van den welgcstoldoa boer als bj don dag- ioonor zeer gewili. Pry zen der bieten voor de a. 8. campagne. Men melJt uit Rozonlaal Do Bond van Beelwortolsuikeifabrikanten hoeft de prijzen voor ds a s. campagne vastgos'old: voor Zoelmd on Zjid-Hollanl op f 13.50, Mark en Vliet f 14, Gelderland/' 13, franco levering fabriek 14.70 p9r 1000 K.Q. De pulpprijs is mei 50 cintspor 1000 K.O. verhoogd. Als n.euwe bepaling is in hot conti act opgenomen, dat bij te loor gaan van den oogst buiten het gewoon bedrijf van den landbouwer, het voorschot ad f 70 p6r hcc'are woidt kwijtgescholden. Verkoop van Gesteriliseerd Vlecseh. Mijnheer de Redacteur Zoudt U zoo goed willen zijn onder staande regelen in Uw blad te willen opnemen Bij voorbaat mijn dank. Daar er bij advertentie in Uw blad do aandacht op wordt gevestigd, dat er eens of meermalen per week op het Openbaar Slachthuis verkoop is van gesteriliseerd vlee-sch, en nu de vleeschprijzen zoo enorra gestegen zijn, en er voor verscheidene werklieden nu niet anders overblijft, om dit vleesch te eten, zou ik beleefd de aan dacht op een misverstand willen vestigen, die er heerscht aan het Slachthuis, die mij al een paar maal overkomen is Toen er nu van de week weer een ad vertentie in het „Leilsch Dagblad" stond, ging ik er Zaterdagmorgen heen, in de hoop wat te kunnen koopen, maar o bic- tere teleurstelling; ten eerste stond er in de advertentie te 10% uur begint de v e r k o o p, en ik en meer anderen, hadden al gewacht tot 11*4 uur, en toen begon de verkoop, maar dat duurde al niet heel lang, want het was al spoedig uitverkocht, waar zit nu de knee p. Op het Abattoir werken ook burger slagers, en die nemen bestellingen aan, tegen 5 cents boven den prijs, dus dat is dan voor die slagers nog een aar dig winstje; nu zou ik eens willen vra gen, of dit volgens de Verordening op het Slachthuis mag, en het aan den Direc teur, of de Commissie over de Exploitatie bekend is, hopende dat door deze regelen het misverstand zal worden verhol pen, of dat ik daarin eenige opheldering zal ontvangen, hoe of dat zit, of dit mag, ja of neen. Mag het, dan leg ik mij er bij neer; maar raadt- dan voortaan, als er weer per advertentie bekend wordt ge maakt „Verkoop van Gesteri liseerd Vleesch" een ieder aan, er niet naar toe te gaan, daar de loop voor dc meeste menschen dan niet te vergeefs is. Een Huisvrouw, wie het j. 1. Zaterdag over komen is. Se WeM©©2ast©E\ IS) ,,Of het," zei Letty als antwoord voor iedereen, haar handen wrijvende. Zij hup pelde de kamer door, tuurde in alle hoekjes, (leed de buffetten open, probeerde de sofa, en stelde zich zoo uitgelaten aan, dat haar moeder, die haar thuis zelden zag eu haar alleen kende als een ondeugend, somber kind, zich eens of tweemaal omkeerde van (ie interessante buffetten en haar door hanr lorgnet onderzoekend aanzag. De dienstbode met de verbaasde wenk brauwen, die een oogenblik darrna de scep binnenbracht, had een paar wit katoencu handschoenen aangedaan voor de plechtig heid van het bedienen haar vilten pan- •toffels had zij aangehouden. Zij zette de horden op een stapel neer op den hoek van d? tafel, mompelde iets in het Duitsch eu P'ng de kamer weer uitzij kwarn niet terug voordat zij het volgende gerecht bracht,, toen gedroeg zij zich precies op dezelfde manier en zette dat voort gedurende den geheelen maaltijd er was geen schel, d"s het gezelschap was genoodzaakt ge duldig te zitten wachten gedurende de tiKscheiipoozen, net zoo lang tot de meid dacht, dat zij klaar waren. Bet was een zonderlinge maaltijd; het hegou met koude chocoladevla met witte Vl'»kjes schuim er op drijvende, die smaakten «aar vonielje. Susie was zóó vervuld van die dat zij de heele I-Iilton vergat, die op cl| i.ndelijke wijze aan de achterdeur had ttiooLeii uitstappen en in de keuken moest blijven zitten, totdat twee dienstboden tijd zouden hebben haar naar boven te geleiden. Zij zat daar den tijd aan te vullen met het opstellen van een speech, die niet voor de poes zou wezen, waarin zij van plan was den dienst op te zeggen zoodra zij haar meesteres weer zag. In dien tijd zat haar meesteres peinzend de vanieljeballetjes in de vlasoep - om te draaien. „Neen, ik houd er niet van," zei ze einde lijk en zij legde haar lepel neer. „O, het is zaligriep haar dochter in extase uit. „Het is of je pudding krijgt aan het begin van den maaltijd." „Hoe kan je kijken naar chocolade, nadat je in Berlijn geweest bent, schrokkig kind zei haar moeder, die walgde van den in het oog loopenden smaak van haar kind, om zich over te geven aan de genoegens van den maaltijd. Maar Letty voelde zich zoo opge wekt, dat zij zelfs op die vraag stoutmoedig vroeg of zij nog wat mocht een verzoek, dat met verontwaardiging werd afgewezen. Er was na do soep een lange pauze, dat zij, hongerig als zij waren, de gestoofde appelen en ingemaakte kersen, die op tafel stonden begonuen op te eten. Het bruine brood, in dunne sneetjes op een wit gehaakt kleedje op een Japansch schoteltje, voelde zoo vochtig en zat zoo vol karweizaad, dat het oneetbaar was. Na lang eenigen tijd te hebben gowacht, werd er voorn binnen gebracht, gevangen op het landgoed, en met een sterken, modderigen smaak en een ver bijsterend groot aantal graten daarna kwa men coteletten van Anna's varkens, en daarna een zonderlinge, roode, geleiachtige pudding, die smaakte naar een purgeermiddelen daarna, toen de maaltijd blijkbaar ten einde was, merkte Susie, die ergen honger had, op, dat indien al het eten, dat zij kregen, was zooals dit, zij liever dadelijk naar Enge land moesten terugkeeren, want anders stierven zij van honger. „Het is gelukkig, dat je hier niet blijven zult, Anna," zei ze, „want het zou vreeselijk veel moeite kosten voordat je ze zoover gebracht had, dat ze jo niet meer als een varken behandel den. Kijk eens theelepeltjes om pudding mee te eten en dezelfde vork voor het heele diner. Hot is een beestenboek" Letty trok de wenkbrauwen op en keek zegevierend naar miss Leech, „zeg, hoort u dat V' en wij liadden maar in Berlijn moeten blij ven, wij hebben niets gewonnen met hier te komen." „Misschien zal het diner vanavond beter zijn," zei Anna, die trachtte haar te troosten en w7oinig vermoedde, dat zij het diner juist gehad hadden maar menschen, die honger hebben, zijn verwonderlijk ontoegankelijk voor den invloed van praatjes. „Het kon in ieder geval niet slechter dus het zal later waarschijnlijk wel beter zijn. Toch ben ik lieei blij, dat wij gegaan zijn, want ik vind het hier prettig." „O ja, ik ook, tante Anna riep Letty. „Het is hier vreeselijk aardig. I-Ict is net een pic-nic, die maar aldoor voortgaat. Wanneer gaan wij het huis bekijken en den tuin Ik verlang er zoo naar o, ik verlang er zoo naar Èn zij danste op haar stoel van on geduld, totdat haar vuur gedeeltelijk werd gebluscht door het verbod van haar moeder om in den regen naar buiten te gaan. „Nu, laten wij dan het huis gaan bekijken," zei Letty, die brandde van verlangen op onder zoek uit te gaan. „O ja, door 't huis kun je loopen," zei haar moeder, met een misnoegd schouderophalen. Toen dacht zij plotseling aan Hilton cu met een uitroep stond zij op om haar op te zoeken. De anderen deden hun bont om, voordat zij zich in de ijskoude atmosfeer van de hall begaven, en vingen den onderzoekingstocht aan het was een heel prettig uurtje, dat toen volgde, zij zwierven het huis rond, terwijl Susie, die Hilton gevonden had, bleef opgesloten in de slaapkamer, die haar was toebedeeld, totdat het tijd was voor den avondmaaltijd. De keukenmeid wees Anna haar slaap kamer toen zij weg was, wierp Anna een blik op de groene slingers, waarmee deze versierd was en die het vertrek vervulden met een scherpen, drogen geur, en liep toen de kamer uit, om te zien, hoe haar huis er uit zag. Haar hart was vervuld van trots en geluk, toen zij de kamers en gangen door liep. De magische woordjes „van mij" klon ken haar in de ooren en gaven aan ieder meubelstuk een zoo belaclilijk groote bekoor lijkheid, dat zij het aan niemand ter wereld had willen vertellen. Zij nam de verschillende niet bij elkaar passende ornamenten op, die in de kamers verspreid wrareo, verzameld zooals zulke dingen bij elkaar komen, niemand wist wanneer of waarvoor en zij zette ze ei gens anders neer, alleen omdat zij het recht had verandering te brengen in de plaatsing van de diDgen, cn dat zichzelve steeds wilde herinneren. Zij klopte op de muren en op de tafels in het voorbijgaan ze streek de vouwen vau de gordijnen met teedere zorg gladzij ging naar iederen spiegel afzonderlijk cn bleef er een oogenblik voor stilstaan, opdat er geen één zou zijn, die het beeld van zijn meesteres niet had weer kaatst. Zij was zoo kinderlijk verrukt over haar nederige bezittingen,, dat zij. Susie dankbaar was, omdat zij onzichtbaor bleef en niet kwam schimpen. Wat doet het er toe of hot een rare, arme omgeving was in de oogen van iemand, die gewoon was aan de overdaad van behangsels en kleeden. en overtolligheden, zooals te Ertcourt Deze naakte planken, deze oude kleine matjes voor de bedden, de ver sleten vossehuiden voor de schrijftafels, de rieten of houten stoelen, de wit katoenen gordijnen met -eenvoudige katoenen franje, do wonderlijke kleine prentjes aan de muren, de ledikanten van geverfd hout, leken haar juist, door liun armoedigheid en eenvoud, de zinnebeelden te zijn van alle deugden. Toen zij ronddwaalde door de stille kamers, terwijl Letty de gangen doorvloog, zei Anna tot zichzelf, dat deze Spartaanscho eenvoud, deze afwezigheid van iedere weelde, die een reeds kwijnende en verwijfde ziel nog meer kon verweekelijken, bepaald schoon was. Hier, evenals in de bedehuizen met gewitte muren der Puriteinen, moest alle schoonheid en alle glorie van binnen komen, geestelijk zijn, de schooaheid van een rein leven en de glorie van liefelijke gedachten. Zij stelde zich voor, hoe zij ontwaken zou in een van die onversierde bedden, met do morgenzon, schijnend© in haar gezicht, hoe zij zou opstaan om haar dagelijksche nuttige plichten te verrichten in haar vreed zaam huis, waar geen twist zou wezen geen erbarmelijke eerzucht en geen van dat vele bittere hartzeer, dat onnoodig is. Zou dat geen gelukkig leven zijn, dat leven van eenvoudige plichtsbetrachting (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5