Nederland en de Oorlog. Maandag 8 Maart A0. 1915. (B$ze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. U\J ONS LAND. f^jo. 16800 PRIJS BKR ADVERTHNTISN: Van 18 regels /"1.05. Iedere regel meer /"0.17£. Kleine advertentiën yan 30 woorden 40 Cents oontant; elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incasseeron wordt f 0.05 berekend. Bewijsnummer 6 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 1.30; per week. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. D 0.10. Pranco per post1.65. r.3ïssa Eerste Blad. DE REDACTIE zal vanaf a.s. MAANDAG 15 MAART gevestigd zijn in ons Nieuw Gebouw LEIDSCH DAGBLAD k>J oordemdsplem. 'ALLE Stukken en Mededeelingen, Brieven enz., verzoeken wij vanaf dien datum aan dit Nieuwe Adres te Adressceren en te doen Bezorgen. DE ADMINISTRATIE is behalve Doc- zastraat ook aan het Noordeindsplein gevestigd, zoodat ook daar Adverten tie-orders en Boodschappen kunnen word on aangenomen. DE NIEUWE TELEFOONNUMMERS ZIJN: Redactie 1507 Administratie 1481 liet Nummer Doezastraat blijft 175. Naar aanleiding van een besluit van Uitgevers van Dagbladen zal do inning van de AbonnementsgeMen voortaan geschieden tegen het einde van het kwartaal, dus ditmaal in den loop van de maand Maart. SPECIALITEITEN-VOORSTELLING SCHOUWBURG. In tijden is 't niet gebeurd, dat de Schouwburg zijn deuren geopend heeft om de minnaars van een specialiteiten voorstelling te ontvangen. Gisteravond heeft Paul Carré voor zoover we weten een onbekende in deze kunstwereld het eens met een specialiteiten-gezelschap er op gewaagd. En hij heeft reden om tevreden te zijn, want het bezoek was goed en het publiek toonde zich dank baar gestemd. Het tableau de la troupe was reeds in advertenties en op aanplakbiljetten gege ven. Het programma vertoonde met die aankondigingen nogal vrijwat afwijkingen. Welgeteld waren van dc elf aangekondigde attracties vijf achterwege gebleven en Je werkelijkheid vertoonde ook nog een paar afwijkingen met het programma. Vandaar misschien dat er betrekkelijk weinig af wisseling was. Geen dressuur, geen hoog- draad kunstenares, geen balanceur excen triek, geen Vlaamscho voordracht kunste nares en geen miniatuur soubrette. Het programma was zeer gedund. Do Hollandsche exentric humorist John Paulus opende het programma en wist met zijn lied op Keetje er eenige stemming in te brengen. Het zingen ging hem niet te best af, maar dit behoort zoo bij de meeste humoristen. Op hem volgde Miss Marion, een English song en dance- nunimerals zang-nummer was dat nog wel iets, maar met den dans vlotte 't niet al te best. De viool virtuoos Zirardini gaf niet on verdienstelijk een paar vioolnummcrs. Met z'n begeleidenden pianist was hij 't in het tweede nummer weinig eens. De- pianist heeft bepaald niet geweten, wat &r eigenlijk gespeeld werd. 't Was echter zoo erg niet, want de dankbaarheid der toehoorders, die gewoon zijn zich te uiten in applaus, was er niet minder om. Toen kwam een alzijdig ontwikkeld ar- hst mr. Carter, geassisteerd door Miss Corrina niettegenstaande hun Engelsche namen onvervalschté Nederlanders die Zlf-k onlodig hielden met goochelen, kunst- schieten, wielrij len en gedachten lezen. En in elk opzicht voldeden deze twee. Vooral het schieten van Carter was ge weldig. Zoo zagen we 't zelden. Beiden bleken niet van geest ontbloot. De miss bewees dit, toen ze als medium fungeerde, Carter zelf had hiervoor voortdurend ge bogenheid. Hij was bovendien een uitne mend nieuwsbureau, want wat nog nie- ni.and v/ist, vertelde hijDo Engelsche Zl?kte is in Duitschland verboden. Het laatste nummer voor de pauze was een Crcoolscho baritonzangeres. 'tWerd het succesnummer van den avond. Deze temperamentvolle dame met hïiar diep, krachtig geluid heeft bijzonder geamuseerd. En met haar Tipperary heeft ze er een stemming ingebracht, neen ma-arHaar vocale capiciteiten toonde ze daar uiter mate door alléén tegen de geheel© zaal in het refrein to zingen. Na de pauze nogmaals fietsers. Een mu zikale mijnheer, die erg onbillijk was door te toornen op de pianist. Zoolang hij zelf niets beters weet te prest-eeren, moet hij dat laten, 't Staat zoo onopgevoed. En verder was er nog een mijnheer met een sterk gebit-. Een juffrouw op de fiets tilde hij met zijn tandjes op en zelf kwam hij zoo van boven uit den schouwburg naar het tooneel glijden. Ziedaar, wat gegeven werd. Aan het eind bleef het publick nog wat zitten, want door de omzetting van het programma was 't niet duidelijk of het afgeloopen was of niet. Het heengaan van den pianist was het antwoord op deze vraag. Toen verlieten allen de schouwburgzaal. Spocialiteïteii-Yoorstolling in „Zomerzorg". In „Zomerzorg" trad gisteravond op het Rcsidentie-Revue-Gezelschap, directeur J. J. Boelens. Eenigen tijd geleden hadden velen met ons reeds hot genoegen eenige krachten van deze Haa-gsche onderneming in deze zaal te zien werken. Nu was de belang stelling in hun verrichtingen wel vrij groot, imaar als de dames en heeren weer eens komen, hetgeen zij, naar ons werd ingefluis terd, voornemens zijn, zal het hun onge twijfeld hoogst aangenaam wezen nog min der leege stoelen te zien. Er is veel gegeven. Do pianist en kapel meester heeft in beide functies zijn niters ba best gedaan. Hij" heeft heel wat klank aan zijn instrument ontlokt, flink gedirigeerd als er maar even te dirigeeren viel en zelfs gezongen als een lijster, wanneer het ge achte publiek zioh wat scheen te gencereii om een refrein mee te brullen, al had een lieve dame van het tooneel liet daartoe willen bewegen. Annio Molléo was die blondine, die nu eens als dramateuso alléén onder haar vol len naam optrad, dan weer als transformatie- soubrette als een der „gezusters" Annie en Nelly, waarbij zij verre uitblonk boven Nelly. Dan werkte er een jongleur, uitnemend. Harry de "Vera noemt hij zich. Hij doet me-t hooge hoeden, ballen, een brandende sigaar, een dito lucifer, met borden, stoelen, enz. bewonderenswaardige toeren omlaag en in de hoogte. Jch. Segcrs, bariton van de Gentsche Opera, is inderdaad een zeer verdienstelijk zanger, die o.a. mot „De Vlaamsche Leeuw" groot succes behaalde-. Otto Reiter, die zich heel bescheiden voor stelt als Neerlands beste humorist, is een baas in het leelijke-gezichton-trekken en een specialiteit in een-grooten-mond.op zetten. Af en toe lijkt hij wel wat op een Nijlpaard, 't Viel in den smaak. Na de prestaties van deze menschen vóór den rusttijd werd er na gegeven de revue „Vindt je het erg???" waarin de kunste naars uit den vooravond, de jongleur ook, maar nu niet als zoodajiig ook meewerkten. Mejuffrouw Annie, meergenoemd, en Otto Reiter, ook al bekend, hadden-er zelfs heel- wat in te doen. Er kwamen in voor: Piet zelf, heel dik; zijn huurman Nelis, zijn buurvrouw Kee, typen; zijn buurvrouw Mie, een echte verschijning; een vrouwelijke chauffeur, heel aardig en ondeugend; werk- lcozcn, niet veel; vrouwelijke soldaten, twee; een visiator, nooit van gehoord, bedoeld is: een psychiaterdo Nederlandsche Maagd, gehelmd natuurlijk en in 'twit; vredes engelen, wij konden er maar écn zien. Uitgevoerd werden, niet kwaad, moderne dansen, in hcusch mooie kostuums. Tot slot was beloofd en werd gegeven een apotheose: Hulde aan Neerlands vlag, in den trant van apotheoses in de revues van Ter Hall, maar natuurlijk niet zóó schitterend en niet zóó mooi aangekleed en niet zóó goed bezet. Zes personen flikten het hem hier. Maar zij deden het zóó, do menschen op het tooneel, dat de mensehen; in do zaal juichten en applaudisseerden en tevreden naar huis gingen. Een paar jonge menschen in de zaal probeerden telkens voor humorist te spelen. De een schreeuwde af en too om „Rikie", zeer waarschijnlijk een van het bedienend personeel, cu was gul met biör voor zich zelf, do „piano" en den grond; de ander bespeelde een fluit. Beiden hadden geen succes cn konden nog even vóór het einde op eigen gelegenheid en zonder kleerscheu ren den Stationsweg bereiken. Wegens verbouwing der Universiteits bibliotheek, is het oude gebouw thans ge sloten en zijn leeszaal en bureaux tijdelijk gevestigd in hot eertijds door prof. H. van der Hoeven bowoond© huis aan het Rapen burg. De leeszaal is' ook 's avonds geopend. Kamer van Koophandel. De ,,N. R. Ct." en ,,De Nieuwe Ct." meldden, dat de pasgekozen leden van de Kamer van Koophandel alhier, reeds besloten hebben hun benoeming niet aan te nemen en dat de heer De Koster, die. zijn benoeming reeds had a-anvaard, ook zijn lidmaatsohap zal neerleggen. Tot op dit oogenblik is een en ander echter nog niet officieel geschied. Lcidsohc Coöperatieve Broodbakkerij- cn Vcrbruiksvercenigmg „Vooruit". Uit het jaarverslag 1914 van deze Vereeni- ging blijkt, dat noch de inwendige stor men in de eerste helft van dit jaar, noch de uitwendige stormen in de tweede helft het scheepje der Coöperatie hebben kun nen beletten om' veilig zijn vaart te ver volgen. Met inwendige stormen wordt bedoeld het ernstig m'eenings verschil tusseihén de leden en een deel van het bestuur inzake den nachtarbeid. Toen cle vraag zich opdrong of men, om op tij dj het brood te kunnen leveren, den eersten stap zou zetten op den weg, die leiden zou tot invoering van nacht arbeid voor het bakkor3personeel, werd deze eerst ontkennend beantwoord in hot belang van de vakbeweging. Toen eohter aan liet eind van Ket jaar door do op advic3 van den accountant inge voerde bedrijfscentrale bleek, dat de bestaan de wijze van werken in de bakkerij, de Coö peratie op groots verliezen kwam te staan, doordat het deeg niet voldoends 'tijd had om te rijzen, viel do beslissing, thans door het bestuur genomen, uit ten nadeele der vakbeweging, in overleg evenwel mtet het hoofdbestuur van den Bakkers bond en op voorwaarde van toegezegde verbetering van arbeidsvoorwaarden van hot bakkers.perso- necl. Het aantal leden, dat op 1 Jan. 1914 1000 bedroeg, klom tot 1099. Het aantal verbruikers der bakkerij daalde in dit tijd perk van 1500 tot 1457. Deze achteruitgang moet op rekening van de oorlogscrisis wor den gestold. Het aantal verbruikers van den kruide nierswinkel steeg in 1914 van 596 tot 604. Onder die 604 verbruikers waren 146 niet- leden. Ook do gang van zaken in den win kel leed sterk onder do crisis. I-Ict ledental van hot Ziekenfonds steeg van 1111 tot 1132. Ook de verzekering ging vooruit, maar evenals hij het Ziekenfonds was de vooruit gang als gevolg van don gedrukton toe stand, minder dan verleden jaar. Van 2794 steeg het aantal verzekerden tot 2822. Op 1 Januari 1914 was het bestuur aldus samengesteld: J. H. Peter, voorzitter; D. A. van Eek, secretaris; D. Vijlbriof, 2de secretaris; H. J. Baart, D. P. Harting, ,W. C. Hemerik en Joh. Kuik, commissa rissen. Tengevolge van het bedanken van D. P. Harting, ,W. C. Hemerik en Joh. Kuik, werden in de 1 eden vergadering van 8 April 1914 tot commissarissen gekozen: W. F. de Koning, O. Th. Sloots en J. Tiorolf- Op 1 Jan. 1915 waren 39 personen in vasten dienst der Coöperatie. Uit do exploitatierekening van do bak kerij bleek, dat de omzet van brood een totaal bedrag vormde van f 125,877.24, met een winst van f 14,S79.S9l/2- De omzet in den kruidenierswinkel be droeg f 47^027.18, met een winst van f 4679.45. Van de netto-winst werd 25 pOt. gebruikt voor reserve, 10 pCt. afgestaan aan de ar beidersbeweging, waarvan de Leadsche Be- stunrdersbond f 8-18.48 en de S. D. A. P., afd. Leiden, f421.74. Daarna was er nog 65pOt. beschikbaar voor dividend, enz. I./oden-verbruikers ver kregen 5 pCk, verbruikers 2l/s pCt-, even als verleden jaar. Hieruit blijkt, volgens het verslag, dat de financieele toestand gunstig is te noemen. Specialiteiten in het Bioscopo Theater. In het Theater aan den Stationsweg tre den alweer nieuwe specialiteiten op. De acrobatiek viert er andermaal triom fen. De menschen zoeken het zelfs zóó hoog, dat zij niet aldoor op het tooneel kunnon blijven, maar een paar koeren in do zaal komen werken, om beter gezien te worden. Zij zijn de stille aandacht wel waard. Bijzonder evenwel willen wij ditmaal wij zen op de inderdaad hoogst komische en verrassende toeren van oen kleinen hond, een bijzonder knap diertje, dat mot zijn meesters prachtig samenwerkt en hun veel applaus bezorgt, hetwelk zij dan ook ver dienen als do leermeesters van den vier- voetigen artist. Heel aardig om te zienl Als deskundige voor de akte-examens L. O., t>o Haarlem ai te nemen, is voor kennis dor natuur benoemd do heer Yan Wamelen, alhier. Op het tweetal voor predikant bij de Geref. ffem. Nieuwe Rijn alhier zijn geplaatst: ds. H. Roelofse, te Zeist, en ds. G. van Reenen, te Opheusdon. X DIT ONZE STAD. STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1014. In de afgeloopen week meldden zich om steun aan 30 personen. maakt met het totaal dor vo rig© week ad 3008 oen totaal van.3038 personen. Tot 27 Febr. waren behandeld 2223 aanvragen. In do afgeloopea week kwamen in behandeling33 Totaal2255 aanvragen. Afgewezen waren tot 27 Febr. 552 aanvragen. in de afgeloopen week 20 Totaal.» 572 aanvragen. VOOR HET STEUNCOMITÉ. Door korporaals en manschappen van de eerste compagnie der uiterste rechter flank van het 4de reg. inf., gehuisvest 1 school Langebrug, is heden weder voor bovengenoemd Comité 3.32% aan ons afgedragen. UITVOER INC VOOR MILITAIREN EM WERKLOOZEN. DE REPRESAILLEMAATREGELEN Zondagavond gaven de Soc.-Democr. Zangvereeniging „De Stem des Volks" en de Arb. Muziekvereeniging „Morgenrood" een uitvoering in „De Graanbeurs" voor militairen en werkloosen, zooals het pro gramma aangaf. De zaal was geheel bezet. Onder de aanwezigen merkten wij echter slechts weinig militairen op en dat al de overigen werkloozen zullen geweest zijn, durven we betwijfelen, zooveel te be ter, trouwens De voorzitter van „Morgenrood", de heer Van der Zeeuw, opende de bijeen komst met een kort woord, waarin hij zijn vreugde uitsprak over do goede opkomst. Daarna werd op verdienstelijke wijze het programma uitgevoerd, waarbij „Mor genrood"" met een kort woord, waarin hij zijn vreugdo uitsprak over de goede op komst. Daarna werd op verdienstelijke wijze het programma uitgevoerd, waarbij „Morgen rood" en „De. Stem" elkaar afwisselden en beide veel bijval inoogsten. Toen „De Stem" het in socialistische kringen popu laire „Moeder, ga voor je kindje staan", had gezongen, was het applaus zoo gewel dig, dat het laatste couplet moest worden herhaald. In de pauze hield mr. Van Eek een kor te rede, waarin hij op organisatie der ar beiders aandrong. Het was daarvoor nu meer dan ooit tijd, omdat ten slotte de ar beiders alleen in staat zijn het kapitalisme te overwinnen en daardoor den oorlog on mogelijk te maken. Ook door zang en mu ziek wordt propaganda gemaakt voor de zaak des volks: 28 leden voor „Morgen rood" en 50 voor „De Stem" is veel te wei nig. Hij tlrong daarom op toetreding aan. Bij het rondgaan met lijsten traden eeni ge personen toe. UITVOERVERBOD OPCEHEVEH. Bij Kon. Besluit van 6 dezer is het ver bod van uitvoer van klaverzaden, uitge vaardigd bij Kon. besluit van 16 Febr. jl. tijdelijk opgeheven. In verband met het Kon. besluit van 20 Febr. 1.1., waarbij alle landen van Europa zijn aangewezen als de landen naar welke het verboden is vleesch, het welk niet voorzien is van één of meer merken als bewijs dat het bij een van Rijkswege ingestelde keuring voor uitvoer geschikt is bevonden, uit te voeren of aan eenig middel van vervoer tot uitvoer aan te bieden, heeft de minister van Landbouw bepaald, dat van genoemd verbod met ingang van 8 dezer ontheffing verleend wordt voor a. bevroren nieren en hersenen b. gezouten schild- en lymphkiieren. DEXTRINE NAAR DU ITSCHLAMD. Men meldt uit Delfzijl Nu aardappelmeel van hier niet meer te bokomen is, betrekt men in Duitschland van de Groninger fabrieken dextrine van aardappelmeel. Naar men voor eteliig verzekert bakt men daar in Duitschland Ook al brood van. 'tZou zelfs beter zijn als van aardappelmeel, dat to los is. Hier zijn bereids twee schepen met dex trine, bestemd voor Emden, aangekomen. WERKVERSCHAFFING. DER CEALL IEERCEr?. Me.i meldt aan de ,,N. R. C.", dat de Overzee- trust-Maatschappij aan de En gelsche regeering het "verzoek heeft ge richt, de eerstvolgende dagen nog eenige consideratie te betoonen met de ladingen in Nederlandsche schepen, opdat de kan- del hier te lande maatregelen kan bera-' men omtrent de Duitsche goederen VOORLOOPIGE CHTE?: IS WECENS OVERTREDING VERSOP VERBLIJF BINNEN CEBIED IN STAAT VAN BELEC. De regeering heeft ingediend een wets ontwerp tot toelating in de tegenwoordi ge buitengewone omstandigheden van voor- loopige hechtenis wegens overtreding van het verbod, binnen een in staat van be leg verklaard gebied te verblijven. MIJNENGEVAAR. De schipper van den logger Sch. 101 rapporteerde op het havenkantoor te Scheveningen, dat door hem Woensdag- avond een mijn was gezien dwars voor het Kurhaus, Donderdag een tusschen Katwijk en Scheveningen in ongeveer 10 vadem water, en dienzelfden dag ter hoogte van Loosduinen 2 mijnen in 10 en 11 vadem water. Kapt. A. Ribbens, gezagvoerder van het' Nederl. s.s. „Prof. Buys", te Harlingen gearriveerd van Hull via Rotterdam, heeft' Vrijdag tusschen IJmuiden en Nieuwediep drie mijnen gezien. Te Harlingen werd voor de haven een mijn gezien, die ten noorden der stad aangedreven is en onder bewaking gesteld. Op het strand van Texel zijn aange spoeld een bom, vermoedelijk van een vliegmachine, en een mijn. DE UNIFORM DER INFANTERIE. Volgens de ,,N. 11. Ct." is in beginsel besloten bij de infanterie de korte panta lon met beenwindsels in te voeren. DIEFSTAL EPJ SMOKKELEN VAN n EN P AARD EN. De gemeenteraad van Almelo besloot voor werkverschaffing en om te ontgin nen aan to koopen van B. W. Hessolink te Varsseveld ongeveer 14 hectaren hei degrond, deel uitmakende van het maat- veld, gelegen onder Borne onmiddelijk bij Almelo. Te Nijmegen zijn twee renpaarden, toe- behoorende aan den hoer J. aldaar, en een waarde van fSOCO vertegenwoordigen-, de, gestolen. Ze werden te Kleef opge spoord, waar de dieren, na over de grens te zijn gesmokkeld, waren verkocht. De politie te Groesbeek heeft in verband rnet dit feit, reeds zes personen gearresteerd. yOOR HET BSLCISCH ROODE KRUIS. Buiten de post- en telegraafkantoren van het IJzergebied, die nooit hebben op gehouden te werken, bezit België nog een post- en telegraafdienst in het Noorden der provincie Antwerpen, en wel in de gemeente Baarle-Hertog. Dit dorp ligt op opgeveer vijf Kilometer van de door den vijand bezette grens aan den spoorweg van Turnhout naar Tilburg en is geheel omringd door Ncderlandsch grondgebied, zoodat de Duitschers het niet kunnen be reiken, zonder de Nederlandsche onzijdig heid te schenden. Er wordt een druk gebruik gemaakt van het post- en telegraafkantoor in het zoo eigenaardig gelegen plaatsje. De aldaar gebruikte postzegels worden thans ver kocht ten voordeele van het Belgische Roode Kruis. Er zijn verschillende reek sen, ieder van drie zegels, ter waarde van 5, 10 en 20 centiemen, die voor het goede doel verkrijgbaar worden gesteld voor 10, 20 en 40 centiemen. Men kan ze bij het postkantoor te Baarle-Hertog aanvragen, SLACHTOFFERS VAN HET MIJNONGELUK TE ZIEF.iKZEE, Nadat Donderdagmorgen om 9 uur het stoffelijk overschot van den 66-jarigen ar beider Andries van Burgh ter aarde was besteld, had Vrijdagmorgen uur do begrafenis plaats van den 13-jarigen Pie- ter den Haan,'waarbij aan de groeve het woord gevoerd werd door ds. Sybesma, en om 12 uur die van den 16-jarigen Simon Cashóek, bij welke gelegenheid ds. Do Roode een gevoelvolle rede hield tot do familie en zeer vele belangstellenden. Do stoet maakte een diepen indruk op de ingezetenen van het stadje. MARCONIST VAN DE „EMCEIÏ". Do familie R. te Sïmpclveld ontving be richt van haar zoon, die als marconist dien de op den bekenden kruiser „Emden", dat hij door do Engèlsohen geïnterneerd is op het eiland Malta en het uitstékend maakt. Sedert ruim een jaar had de familie R. niets van haar zoon vernomen. DE BADPLAATS TE SCHEVENINCEN EM DE OORLOC. Behalve do geregelde vestiging van Bel gische familie's te Scheveningen zijn daar in do jongste weken ook verschillend© families uit Duitschland cn Oostenrijk voor lang verblijf aangekomen.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1