BRIEVEN UIT PARUS. (VAN ONZEN EIGEN BRIEFSCHRIJVER). (Nadruk Veröodon). L OORLOGS.TYPEN.1) Bij alle jammer en cllend», die doze schandelijke oorlog over de mensolibeid heeft gebracht, heeft hij ons als zwak, maar goed-doend tegenwicht het sterkende schouwspel te zien gegeven van een alge- tmeen.samenvoelen en een geest van opof fering, die in ons egoïstische wereldje van Xoeeningsverschillen ongekende dingen wa- Xcn. Niet dat onze hoop groot is, zooveel jaltruismc te zien duren in verre toekomst, imaar laten we blij zijn met wat we voer het oogenblik hebben, en niet jeromieeren lover wat later gebeuren kan. Iiecl Frankrijk heeft zich vereenigd om ■pal te staan tegen den indringer, en zij die, om welke reden dan ook, niet zijn op geroepen om de wapens te dragen, trachten zich zooveel mogelijk op andere manieren nuttig tc maliën voor de algemeene zaak. He mannen als verplegers in de hospitalen; ;als vrijwilligers in -openbare diensten van administratie; in comités van steun voor minvermogenden; voor zendingen in natura pan de mannen in de loopgraven; enz., enz. He Parisiennes breien van 's morgens tot 's avonds, of geven haar aangeboren ver- plegings-talenten met vrouwelijke zachtheid aan de gewonden, die rampzalig, verminkt, Zijn teruggekomen van de groote moordpartij. Het is misschien nuttig hier even te zeg gen heb ik niet in een Hollandsjch blad een dwaas berichtje gevonden over Parisiennes die drie uur toilet maken vóór ïze naar het hospitaal gaan en daar dan verschijnen, geschminkt en gepöederd, en geparfumeerd a la mode, dat de Pai ïijsche vrouwen een werkkracht, een ijver en een zelfverloochening betoonem, die "boven pllen lof verheven zijn. Niet-ingelichte bui tenstaanders, die vaak de uitmiddelpuntigste denkbeelden hebben over de Parijscbe vrouw, en hun respect voor haar afmeten naar het boulevard-dametje, dat ze ontmoet hebben, toen ze acht. dagen in Parijs waren, zullen goed doen dergelijke tendentieuze berichtjes niet onmiddellijk als baar geld in ontvangst te nemen. Ik zal niet beweren, dat er, vooral in tie eerste dagen van den oorlog, niet van die specimen te vindon waren, die, omdat' bet stond", in haar verpleogster.japon gemaakt bij Paquin, Kouff of Laferrière rondtoerden in het Bois, in luxe.auto met chauffeur en groom'. Maar deze buitensporig heden zijn gedaan. ,,Cela no ste porte plus", zooals een paar dagen geleden Colette Willy pclireef. De vrouw, die geurde met het mooie pakje, en op de jours! baar eigen verdiensten ophemelde, is uit de mode. De bescheiden werkster is gebleven. Intusschen zijn er gelukkig bij wijze van uitzondering ook onder de mannen- vrijwilligers van die negatief.bescheidenen, die voortdurend er op bedacht zijn, aan^de Jieel-e wereld te verkondigen: lo. hoe ge weldig nuttig ze zich maken2o. wat een importante personages ze eigenlijk geworden zijn. Ik herzegze zijn gelukkig uitzonderin gen. Een van m'n vrienden is verpleger geworden in een hospitaaltwee- of drie maal per week heeft hij zelfs nachtdienst. Maar nog nooit heb ik hem' z'n eigen lof trompet hooren opsteken. Een ander is commissaris van enquête (voor steun aan minvermogen den) aan het stadhuis, de mairie, van zijn arrondissement. Als ik hem niet af cn toe eens vraag: „Ben jo nog altijd aan de mairie?" zegt hij geen woord over zijn werk. klaar daar is dat andere exemplaar hij heet Durand, en als.ie niet Durand heet, doop ik hem zoo dio hetzelfde werk doet aan de mairie. Hij heeft d© onvoor zichtigheid begaan, mij bij het begin van den oorlog, in een oogenblik van openhar tigheid, van.eerlijk-zeggen-wat-ie-Theende un moment d'aberration op te biechten, dat zn eenige doel was, een brassard of gnder onderscheidingsfceeken machtig te wor den, dat hem de mooie rol zou doen spelen tegenover klanten en kennissen. Later, toen ik hem eens aan deze eigon bekentenissen herinnerd heb, heeffc-ie met z'n zoetsappigsten glimlach geriposteerd: ,,Ga nou dóór! Je weet, dat ik altijd gekheid maak!" Zijn tweede natuur is jaloerschheid. Ja- loersche inensohen zijn beklagenswaardige stumpers. Alles is hun een reden t<ot erger nis: veronderstelde meerdere of alleen maar: goede welvaart van hun buurman; een aan een vriend te beurt gevallen on derscheiding; het veronderstellen in een ander van capaciteiten, die ze zelf ont beren kortom alles, alles. Maar tegelijkertijd zijn ze meestal onuitstaanbaar. Want nooit was een spreekwoord moer waar dan dat van den waard en z'n gasten. Een jaloersck mensch ziet de heel© wereld jaloersck, ver onderstelt elke daad van een ander voortge sproten uit jaloerschkeid, do beweegkracht die, van zijn standpunt bezien, alles doet draaien. Tracht niet, hcifl te zeggen of te deen gelooven, dat je niet jalociweh bent. In het mooiste geval doet hij of-io het ge looft.. Maar hij gelooft het tóch niet. Ën om je jaloerschheid je veronderstelde ja- loerschhcid te prikkelen, vertelt hij de schitterendste heldenfeiten van... zichzelf. Als ik Durand in de verte zie aankom'en, is m'n eerste gedachte: „Wat zou-ie van daag weer hebban op te «nijen?" Want dat ik weer „jaloersch" moet worden gemaakt is zeker. „Bonjour, Durand!" „Bonjour men vieux! ra va? Ik kom net van de mairie! verdu veld gezellig is dat daar! Je begrijpt: ik Its- gin daar nou aardig bekend te worden! Ze kennen mo daar nou allemaal 1" (Dit is de eerste piek. Durand kijkt mo zegevierend aan). Wc zitten daar zoo 's middags om een uur of vier met ons allencommissarissen, bij elkaar! Dat is werkelijk interessant! Daar zijn hooget-iateressante lui bij! In vloedrijke lui! Je begrijpt.... ik krijg daar relaties, meneer! Interessante relaties) En ik ;maak me zéér nuttig, zéér nuttig! Jc moet Evenals vroeger „Insfantaneetjes", haar de natuur ge teekend, zonder iets te f anta- Boeren. t niet denken, dat we niet werken(Tk maak een gebaar: welnee 1 Jullie sappelt je dood!) „Kiik, dit zijn nou allemaal kaarten voor de enquêtes, die ik maken moet! Elke kaart is een enquête! Als ik daar nou geweest ben, en als ik het dan goedkeur (triom fante blik: wat zeg je me daarvan -dan wordt de ondersteuning uitbetaald. En zóó werk ik nou den heelen dag Volgende ontmoeting. „Bonjour!" „Bonjour 1 Ik kom vn.n do mairie 1 Iedereen kent me daar nouIk heb je al verteld, nietwaar?... dat de mairc mij onlangs de hand gegeven heeft???" „Ja, zeker," zog ik. „En ik vermoed trou wens, dat je sedert dien dag jo handen niet weer gewasschen hebt?" Maar Durand gaat op een zóó ongepaste aardigheid niet in. „Verbeeld je... ik ben daar nou hocle- !maal chez moi. Als ik een briefje van een enquête gemaakt hob, dan zet ik er m'n handteekening onder, en dan zet ik er zelf den stempel op: „République fran- Caise, Mairie du XTTmo Arrondissement." „En de agenten van politie aan de mairie kennen me nu allemaal Volgende ontmoeting. „Ik kom van (enz.). Iedereen kent (enz.). Maar wat beroerd is: wij, commis sarissen, brengen nu ook doodstijdingen aan de families,., ik sprak daar laatst al met je over. Vanmorgen was er wéér een geval aan te zeggen. De andere commissarissen maken zich er telkens afEn toen heb ik me maar weer opgeofferd!" (Sic). „Trou wens hier kun je zien, dat mijn verdiensten officieel erkend worden. Zoo'n kaart hebben wij, commissarissen, allemaal gekregen." En Durand haalt een veelkleurig© kaart uit z'n zak. Ik lees: Patrie Dévouement Solidarity Liguo des Volontaires de la Seine. En daaronder staat deugdelijk vermeld, dat de heer Durand (Georges) lid is van deenz. De titularis staat me, terwijl ik z'n kaart bekijk, aandachtig op te nemen, om te genieten van het minste spoor van „jaloersohheid", dat ik nu toch onvermij delijk op mte gezicht moet krijgen. Maar ik vertrek geen spier. Dan leest hij me nog eens, met den klemtoon op elke lettergreep, voor: „Patrie, Dévouement...', hij herhaalt het woord: -Dévouement, Solidarité". Het vermakelijksts is, dat Durand zich zelf voor meer-dau-gewoon verstandig, en vooral voor buitengewoon „handig" houdt. Décidément, ye zien onze eigen domheid niet. CABOCHON. De represaille-maatregelen en de Vereenigde Staten. Aan de „Times" wordt uit "Washington geseind, dat officieus te kennen wordt gege ven, dat, tenzij de entente mogendheden kans zien om een geregelde blokkade van Duitsch- land te onderhouden, de Vereenigde Staten zullen proteateeren tegen het afweken van de oude rege's van den oorlog ter zee. Voorts wordt bokend gemaakt, dat president WJlson ongeneigd ia, zich te vereenigen met de nieuwe theorie van de z g. „blokkade-op- grooten-afstand" en het daarmee gepaard gaande opbreDgen van neutrale schepen, be stemd voor neutrale havens, op grond van verdenking alleen. Men 6ohynt overtuigd te zyn, dat geen poging mag worden nagelaten om de oorlogvoerenden er toe te krijgen, de regels te erkennen die neergelegd zyn in de declaratie van Londen en te haudelen over eenkomstig de declaratie van Parjjs. Dit denkbeeld zal waarschijnlijk steun on dervinden door het antwoord van Duitsch- land op het Amerikaanscbe voorstel, voor een vergelijk terzake van de oorlogszone. Het is duidelijk, dat de Amerikaansohe regeering de publieke opinie achter ziok zal hebbon bfi eiken stap, dien zy na diplomatiek onderzoek zal noodig achten. Met uitzondering van de „New-York He rald" zijn de commentaren van alle bladen op Asquith's verklariDg meer of minder on gunstig. Aan de „Daily Tel." wordt onder dag- teekening van Woensdag uit Washington ge seind, dat President Wilson als zijn persoon lijke meening moet hebben kenbaar gemaakt dat veranderingen in de wjjze van oorlog voering, zooals het gebruik van duikbooten en vliegtoestellen, In de regelen der oorlog voering geen veranderingen wettigen, die de rechten der onzydi*gen aantasten. Op dit punt heelt bU echter veel tegenstand ontmoet. Wilson geeft zich intusschen rekenschap van het feit dat Duitschland het eerst alle regelen met voeten heeft getreden en hij beseft vol komen dat de entente-mogendheden in haar recht zyn als zij zich op het standpunt stel len dat wanneer een der tegenstanders de regelen van het tournooi schendt, de ander gerechtigd is tot vergelding. Een Duitscher over de neutrale vlag. Wtf lezen in de N. R. Ct. Het bekende lid van den Duitschen Rijksdag dr. Muller (Melningen) verzamelde voor eenlgen tyd de gevallen, waarin volgens Duitscbe op vatting do geallieerden gedurende dezen oorlog het volkenreoht hebben geschonden, ln een boek, getiteld „Weltkrieg und Völkerrecht". Merkwaardig is het, hoe deze schrijver het voeren van een neutrale vlag door een vijande lijk handelsvaartuig niet onrechtmatig acht. Op bl. 251 leest men toch het volgende: Ook als een oorlogs- of koopvaardyschip door het byschen van een valsche vlag zich aan een aanval of aan vervolging door een machtiger tegenstander wil onttrekken^ houdt men in het algemoen dezen maatregel voor rechtmatig. De jacht naar goud. De „Vorw&rts" bevat een artikel tegen de Wijze, waarop de Dultsche schooljeugd ge bruikt wordt, om goud by»en te garen voor het Ryk. De schryver vorhaalt van zyn twee zoontjes, die uit school komende, hem vroegen om goudstukken. Ook in zyn eigen belang, zei de oudste der jongen», want na 1 Maart had de onderwijzer verteld zou men voor con goudstuk 2 Mark minder ki jjgen. De jongste zette zjjn verzoek kracht by door do msdeJeeling, dat degene, die een goudstuk Ier inwisseling medebracht, een dag geen huiswerk behoefde te maken en by, die do moeste goudstukken verzamelde, werd een geheels week van huiswerk vrygestold. Do schrijver keurt hot af, dat onderwijzers hun leerlingen onwaarheden modedeelon en noemt het vrijstellen van het noodige huis wei k het tegendeel van oen-belooning. In de gieneplaaistn in de buurt van Zovenaar wordt door do scholieren van alle inrichtingen van onderwijs, do laatste dagen ook reusachtige activiteit aan den dag gelegd, in het verzamelen van goudgeld; en geen wonder ook, want het schoolbestuur heeft bon voor hun Ijver a!s belooning eon dag 'vrijaf toegezegd. Zoo hebben de leerlingen van hot gymnasium te Emmerik in korten tijd een bedrag van 12.000 Mark aan goud- gold opgespoord, waardoor ze dan ook eon extra-vacanlledag hebben gekregen. Tot zelfs het kleine grensplaatsje Elten wist in een paar dagen tyds ongeveer 4000 mark goud ,,af te leveren", terwijl te Kleef door de gymnasiasten 10.000 mark is opgehaald. Een verklaring van Yiviani. De Fiansche ministerpresident Yiviani liet zich in een gesprek mot den Paryschen correspondent van de Amenkaanscho „United Prees-1' aldus uit: De Fransche politiek wordt heden in de richting voortgezet, welke hot voeren van den oorlog zonder goüade aanduidt tot het bittero einde. Op dit punt zijn wjj allen eensgezind. Wy zyn allen vastbesloten alleen een vrede te aanvaarden, die de overwinning brengt, en al de geallieerden zyn hot daarmee een3. Het verdrag van 4 Soptember draagt de onderteekenmg van Frankrijk en voor ons is een verdrag goen „vodje papier". Onze legers zyn intact. Zij hebben de Dultsche etroomen tegengehouden. Duitsch land is er niet in geslaagd zyn eerste doel, Parijs, te bereiken. Daarna werd getracht Duinkorken en Calais te vermeesteren, maar reeds liggen er 200,000 lykeu van Duitschors by de Yser, zonder dat zij er in geslaagd zyn zelfs die rivier over te trekken. Hetzelfde geschiedde by Nancy en Yerdun. Duitschland is geslagen te land, een strenge blokkade Is om zyn gebied getrokken en ondanks alle voorzorgsmaatregelen die het neemt om de waarheid te bedekken, kan ik u verzekeren, dat zyn financieel© en economische ondergaug te wachten staat. De geallieerden zuilen den oorlog voeren tot het biltere einde. Laat daarover geen twyfel bestaan. Ten bate van onze kinderen, wenschen wy het gevaar van den oorlog af te wenden, dat steeds dreigt van de zijde eener militaire kaste, die alle andere volksklassen medesleept. Dit schadelijk element, dat voort durend twoedracht veroorzaakt tusschen de volken, willen wy uitrooien. "Wy willen België zyn onafhankelijkheid teruggeven, en alles wat tot de Fransche familie behoort, vereenigen, waarvan eenige loden gedurende 44 jaar afgescheiden waren. Wy 8tryden voor recht en wenschen niemand tot slaaf te maken. Wy willen vry zyn en zullen het zyn. Broodpremies in Duitschland* De „Vorw&rts" protes'esrt tegen een in de ,.Lok. Anz." geopperd plan om premies toe te kennen aan de hulsgezinnen, welke tot Augustus de minste broodkaarten vei bruikon. De „VorwSrta" me6nt, dat de groote hoeveel heid tyd, welke gemoeid zou zyn met het be palen van het huisgezin, dat voor eeno premie in aanmerking komt, beter besteed kan wor den en wy»t er tevens op, dat de premies zouden toevallen aan degenen, die geen moeite hebben hun broodverbruik in te krimpen. Eon zeer groot deel van de bevolking moet zich in hoofdzaak met brood en aardappelen voeden en van dezulken is niet te verwachten, dat zy hun broodverbruik kunnen beperken. De Duitsche verliezen. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat het totaal van de Pruisische verliezen, bekend gomaakt in 160 verli&slyston, nu tot 1,102,212 gestegen is. Hierby komen nog 156 Beiersche, 113 Saksische en 125 Wurtembergsche lysten en 19 lysten van de rykemarine. Oostenryksche krijgsgevangenen in Servië. De correspondent van de „Corriere della Sera" te Nisj, kreeg verlof, de gevangen Oostenrykers te bezoeken, onder wie zich 630 officieren bevinden. Van deze Jaatsten zyn er 500 gowond. Onder de gevangenen bevinden zich 50 ge- neesheeren, die Servië zeer gelegen komen, omdat zy zelf slechts 200 doctoren hadden, waarvan er 29 aan typhus overleden. De officieren worden behooriyk behandeld, het lot der gevangen manschappen 70,000, zooals is opgegeven is minder gunstig. Zy moeten zwaron arbeid verrichten en typhus en zwarte pokken woeden onder hen. Een uiting van Yon Hindenburg. Yolgena een bericht aan de „Kreuz Ztg.: ia generaal Yon Hindenburg toch niet zoo tevreden over de oorlogsoperaties in hot Oosten als z(jn bewonderaais dat wille» doen voorkomen. Óy zou zich n, 1. in ongen kring kortelings hobben uitgelaten, dat hy by zyn arbeid voelde, dat hot Duitsche Yolk nalatig was geworden en het bidden en de kracht van het gebed verminderd was. Yon Hinden burg beweert, dat hy het aan de gebeurte nissen op het oorlogsterrein bemerken kan, dat men zich niet aan het gebed houdt, zoo voegt het blad er aan toe, dan moet hy wol zeer ontevreden geweest zyn met den gang van zaken. Het woord treft ons, vervolgt de „Kreuzzeitung", thuis geblevenen zeer en treft ook ons geweten. Wy kunnen ala wy trouw willen zyn niets doen dan bidden. Het treft ons ook als eene vermaning, als een oproep en het is ala 't ware een dagorder van Yon Hindenburg aan ons. Oud-President Tuft cn de Belgen. Een bewijs van sympathie met België werd, zooals de „Times" uit Washington vernoemt, door ex-presldent Ta ft gegeven, toen by to New-Haven het voorzitterschap op zich nam van oon vergadering, door Mevrouw Vander- veldo ten behoeve van het Belgische steun comité belegd. Terwyi de lezingen, die mevrouw Vandoi- voldo sinds den hei fat houdt, byzonder veel succes hadden, is dit de eersto maal, dat haar pogingen gesteund zyn door zulk een invloed rijk Amerikaan als Taft, die sinds zyn aftreden, door de waardige en verstandige manier, waar op by zyn prestige gebruikte, zich tot verte genwoordiger heoft gemaakt van het beste, wat do conservatieve kringen in Amerika bevatten. Belgisch© burgers naar Duitschland, In vele do;pen in de Kempen z(jn de door d9 DuitschQrs gearresteerde ouders, wisr zo nen, die als militteplichtig waren ingeschreven, zyn gevlucht, overgebracht naar het Mü ster- lager in Duitschland, het kamp, waarheen in half Augustus reeds de bewoners uit Yisó waren gebracht. Duitsche marine op do Maas. Op den Imker-Maasoever, Belgisch grond gebied, kon men het „noch nio dagewesen" schouwspel zien, dat Duitsche marinesoldaten op motorbootjes zich op de Maas bevonden, uit zuidelyke richting stoomende. De marine soldaten verbleven te Maeseyckook een motorbootje, wa.tlop Hollandsche soldaten, wordt nu en dan op de Maas gezien. De vloot dor geallieerden. Door de Fransche regeering zullen eerst daags de pantserschepen „Provence"en öro tagno" m dienst gesteld worden. De watorver- plaatsing bedraagt 23,500 ton, terwyi de bo- manning uit 1100 koppen bestaat. De comman danten zyn Dromstin en Allemand. De Engelscho vloot zal binnen enkele weken worden versterkt met vier schepen, van 27,000 ton elk, van het typen „Qiion Eliza beth" deze woiden alleen met olio gestookt en zyn bewapend met geschut van 3S cM. D.l. de „Warspite", „Yahant", „Barham" en Malaya". Veldmaarschalk French gedecoreerd. Aan veldmaarschalk French is door gene raal Dalacroix, oud-opperbevelhebber van het Fransche leger, de militaire medaille overhan digd. French, is de eenige EDgelscbman, wien deze ooit werd uitgereikt, en koning Albeit, de eenige andere vreemdeling, die haar bezit. Het work der Duitsche onderzeeërs. De „Moniteur de la Flotte", het offlcieele orgaan van den Franschen minister van Marino zegt: De Duitscbe admiraliteit neemt nog meer maatregelen om do bemanningen dar onderzeeërs tot zeeroovery aan te sporen. De admiraal, die de leiding heeft over do vloot te Wilhalmshafen zegde onlangs de bemanning der onderzeeërs buitengewone belooningen toe, voor ieder koopvaardyschip dat door bnar tot zinken zou worden gebracht. De belooning zou grootor zyn, indien het gezonken schip troepen aan boord had. In dit geval zal iedere man recht hebben op eon belangryk pensioen. De admiraal raadt den aanvallenden onderzeeërs aan, zich meester te maken van do waarden, die aan boord der 6chepen gevonden worden, alvorens ze tot zinken te brengen. Japan on China. De „Times" verneemt uit Peking, dat de byeenkomst der Chineesche en Japansche vertegenwoordigers, ter bespreking der ge stelde elschen, gisteren plaats had. China stemde toe in den Japaoschen eiach tot uitbreiding van den termijn voor den tyde- lyken afstand in pacht der ge'oioden op het schiereiland Liaotong, met inbegrip van Port Arthur en Dalny voor 99 jaar. Do haven van Archangel. Naar uit Petrograd gemold wordt, zal de havon van Archangel by aanhoudend gunstig weer, needs balf April ysvry zyn. Do „Lusitania". By het vertiek van deze Cunard Liner biyken te New York strenge voorzorgen te worden genomen. De correspondent van de „Times" meldt vandaar, dat Zondag iedere passagier van de „Lusitania" elk stuk van zyn bagage moest aanwyzen alvorens het aan boord werd gebracht. Ook moesten de passagiers de ambtenaren omtrent bun identiteit bevredigen alvorens zy de wacht op de loopplank konden passeeren. Het onderzoek der bagage diende om te voorkomen, dat or helsche machines aan boord worden gesmokkeld. Naar men zich herinnert, kwam dat reeds aan boord van een Fransche Atlantische pasaagiersboot voor. Antivari gebombardeerd. De consul-generaal van Montenegro te Lon den heeft het volgende offlcieele telogram uit Cettmje ontvangen: Dinsdagmorgen om 3 uur voeren vyf Oosten- ryksehe oorlogsschepen de haven van Antiva ri binnen en bombardeerden do stad en de haven. Eenige opslagplaatsen werden in de asch gelegd en het koninkiyk jacht, dat in de haven lag, werd tot zinken gebracht. Een burger werd gedood en verscheidene gewond. Bijeenkomst der Belgische Bisschoppen. Ho oorrespondent van „De Tijd" bericht uit Roosendaal Do gelegenheid dor uitvaart en begra fenis van wijlen Mgr. "VValravens hebben de Belgische bissöhoppen benut, om te Doornik een vergadering van het gezamen lijke Belgisbho Episcopaat te houden. Het wae de eerste tijcïens den oorlogtalrijke vraagstukken ziju op deze bijeenkomst, die door Kardinaal Mercier werd voorgezeten onder de oogen gezien en over verscheiden zaken van kerkelijk bestuur werden be slissingen genomen. Do conferentie werd bijgewoond door Kardinaal Mercier (Mechelen), Mgr. Hcj- len (Namen), Mgr. Hutten (Luik) cn Mgr. Yan Rechem (hulpbisschop van Gent). Door hoogst moeilijke omstandigheden was het den bisschop van Brugge niet mo gelijk, bij de vergadering tegenwoordig te zijn. Do toestand in Zuid-Afrikn. De ,.N. R. Ct." ontleent het volgende aan particuliere brieven van Afrikaan dors: De arbeiders schijnen nog wch:st te zijn op Botha. Er zijn zeer krasse dingen gi. zegd tegen de 're gee ring in den Provincialen Raad van Transvaal. U weet, dat zij daar de me-erderheid hebben. Crcswell was in den Volksraad, ook tegen den aanval op Duitsch. Zuidwest, maar toen er gestemd m-oest wor den, kwam Botha met zijn voorstel de negen verbannen leiders verlof te geven terug to keeren naar Zuid-Afrika, „om de eenheid, in het land te bewaren zeker op belofte, dat Creswell hem moest steunen in zak-j D. Z. W. A. I Het is zeker geen toeval, dat er nog geen manschappen op den Rand opgeroepen zijn. Na alles wat er in den Provincialen Raad gezegd is, zal de regee ring ook daar voorzichtig te werk moetea gaan. Ofschoon het niet vast staat, is er m. i. veel kans op, dat ib Arbeiderspartij (waar in reeds vele Afrikaners cn Hollanders op. genomen ,zijn) samenwerking in de toekomst zal zoeken met de Nationale Partij. Ze zijn allebei sterk anti-kapitalistisch (in tegenstelling met de Z..A. Partij van Botha en de in merg-en.been kapitalistische unio nistische partij van Smnrtt). Zij1 zijn ook allebei tegen oorlogstoerustingen, zullen dna allebei stemmen tegen een bijdrage voor d< Britsche vloot cn voor een beperking van oorlogsonkosten in het eigen land. Zuid- Afrika eerst dan het Rijk! De kwestie van de arme blanken speelt daarbij een voorname got in beider program. Zoaals u weet, baande Hertzog Tceds den weg tot samenwerking, toen hij tegen do verban ning van de 9 arbeiders stemde. Ook verwachten wij meer toegevendheid in verband met onze taal van de arbeidcre dan van de unionisten. Deys b.v., de voor zitter van den Provincialen Raad, is een vurig lid van het Algemeen Nederlandsch Verbond. In liet district Middelburg, Transvaal, weigeren 600 man, d. i. bijna alle dienst plichtigen, naar D. Z. W. A. te gaan. Allen, die opgeroepen werden, had de re- geerïng blijkbaar niet nooclig, want soml- migen, die legen stemden (oudere burgers) zijn ongestraft naar hun boerderij terugge voerd, maar 200 man zijn in de gevangenis gezet. ,,Het Westen", van Potohofstroom, heeft dit alles bekend gemaakt. Op de ver gadering, waarop de Middelburgers onder commandant Sarei Eloff, kleinzoon vain Oom Paul, hun besluit namen, droegen zij de vierkleur op de borst. Stel u voor, 200 uit één district, en dat nog al uit het district Middelburg, dat zich onderscheidde in de gevangenneming van generaal De Wet"! Tegen do rebellie zijn, bete eken t dus nog niet voor den aan val op D. Z. W. A. zijn- Volgens de offi- cieele berichten zijn er, alles te zamen, 500 burgers, die weigerden naar D. Z, W. A. te gam, in Booysen's kamp onder gebracht. Het zullen er wel moer zijn, aid men do les, die Middelburg leert, in aan merking neemt. Nog een brokje nieuws: Volgens de „Rand Daily Mailzou dr. F. E. T- Kranse generaal De Wet verdedigen voor het hof, dat thans ztiting houdt to Bloemfontein. Men weet,-dat dr. Krausa, toen do Hertzog- ianen zich van do Z. A. Partij scheidden, zich zeer kras tegen Hertzog uitliet. Sinds dien is hij blijkbaar van meening veran- derd. Het feit, dat onze knapste advocaat De Wet gaat verdedigen, spreekt daar ook voor. Dus nog een aanwinst voor de Na tionale Partij. Trouwens, al de Afrikaners van Duitsche afkomst worden nu door de regeering enz. z,oo zonderling behandeld, dat zij voortaan wel aan den kant van de Na tionale Partij zullen staan. Uit een brief uit de Kaapprovincie, van half Januari: „Ék kan jou verseker dat die pessimisme, waarmee jij in jou laatste brief dinge 1>3- skou hier in ons land, sB verdwijn als jij die ware toedrag van sake weet. EU» moet erken, dat ek sware tij© te gemast sien kom, maar wat is daar goeds in die wereld nog óóit kom sonder moeilik heid Die tekene is duidelik, dat haar nog duisende is wat die knie vir Baal nog nie gebuig het niet. De schrijver heeft het dan over de ver deeldheid in de kerk, die do conferentie te JBloemfontciu hoopt te verzoenen. Te Pre toria gaat een groot gedeelte van de ge meente niet meer ter kerk, wanneer ds. Bos nian spreekt. Men weet, hoo het publiek bij do terechtzitting van ds. v. Broekhui: a eerbiedig oprees, toon de beschuldigde bin nenkwam. „Dit is typics van vele andere gemeenten"', zegt do briefschrijver, „en cho posisio word baje skerp, sodat daar iets gedaan moet word." „Ek het al dikwels gess, en v^l© andere imenso denk ook so, dat die onlwlkk-n10^ sal woes so's niemand hom dit nou coosst-f nie: mij hart bloei als ek denk aan BOifr 'migo van die w.at weggemaai is. En dit so puur verniet so's dit uiterlik skijn. Maar dio Hero regeer", (pres. Steyn's woord aan do predikanten, in het begin van <hï opstandigheid)„die ware eh die rogtc sal ,op die end triomfeer. ;,Hou maar moed; dit is donker en baj» donker, maar in dit alles is dan toch vc- wat aanmoedig en op betere tijd laat hoop- Die kern van die volk staat rag en die jonge geslag is getrou. Daar kom oou a suivering in beginsels, wat nie anders a 3 gesegende vrugte vir dio fcoekoms al werp nie. Wie weet hoe noodig zal dit niet v-a* nïe; onder 'n sckere politiek was ons £Cr: op weg oin' niks te word nie. Maar nou i* so'n politiek ondenkbaar/'

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6