Gsmengö Nieuws. Uit da Omstreken. Ba EuropsesoliS Oorioy. Het forceeren der Dardanelles Er blijft dus voor mr. A. Loosjes reden om aan to dringen op een radicale wijzi ging in het bestuur, waartoe de a.s. groepsvergadering gelegenheid zou bieden. COEOEREM NAAR OVERZEESCHE L AH OEM. De Holland-Amerika lijn heeft a-an haar Duitsche verschepers telegrafisch verzocht in hun eigen belang tot nader order geen goederen ter verscheping naar overzee- £che landen meer naar Rotterdam af te zenden. De Holland-Amerika lijn zal van nu af ter verscheping naar de Amerikaansehe havens slechts goederen aannemen, welke uit Holland afkomstig zijn, na overleg ging van een behoorlijk gelegaliseerd oor- sprongscertificaat. Geen inladingsbiljetten zullen worden uitgereikt dan tegen overlegging van 1. een schriftelijke aanvrage, aangeven de merken, nummers, aantal colli, verpak king, duidelijk omschreven inhoud en ge wicht van de partij 2. Certificaat van oorsprong, afgegeven door «de Kamer van Koophandel in het dis trict Tan herkomst der goederen, of bij afwezigheid daarvan door den burge meester der betrokken gemeente, gslega- liseeicl door de Engelsche cn Franscho consuls 3. het op de betreffende partij betrek king hebbende stel cognossementen. C,N. R. Ct."). CEr! HOLLANDER VEROORDEELD. Men schrijft uit Vlissingen aan de ,,K. Ct." Eenige maanden geleden had de heer P. in Reigië ingevoerd een prentkaart met kinderkopjes en gebeden. Behoorlijk had hij zijn drukwerk te Selzaelc aangegeven en 13 centimes belasting per kilo betaald. Ruim één maand daarna verbood de 'Kom- mandantur te Gent den verkoop. Men ver oordeelde toen den beer P. tot 300 Mark boete. Da-ar hij Nederlander is, trad onze consul voor hom op. Doch c-iets hielp. Alleen gaf men hem op herhaald aandrin gen een quitantie. Toen de heer P. nu den 8ea Februari naa-r Nederland ging om zaken te doen, vond men op bem drie adressen van in woners uit België die nu in Engeland ver toeven. De adressen waren voldoende re den om den heer P. te arresteeren. De-' 20en werd hij veroordeeld tot zes ma; n-den gevangenisstraf, in Duitschland af te doen. Als verzwarende omstandig heid diende een eenige maanden oude brief uit Frankrijk, op hem- bevonden. Majoor Albrechts vond het feit zoo ern stig, dat bij voor don verdachte de dood straf vroeg. Den 2C£n Februari werd de man opge zonden. Zijn nog jonge vrouw met een kindje van drie jaar wilde men aanvan kelijk geen pas geven om naa-r baar fa milie in Holland te gaan. Doch aangezien zij ook een Hollandsche is, kon men dit niet volhouden. Nu zat de vrouw te Vlis singen Donderdag in sombere stemming op den trein naar Rotterdam te wachten. Ze vroeg mij. waarom men elders de Ne derlanders dupeert, terwijl de Duitschcrs in ons land zich vrij mogen bewegen. De bedroefde vrouw zou nu bij ons Mi nisterie van Euiteniandsche Zaken aan kloppen om tusscbenkomst. CENTRALE COMMISSIE VOOR HET ONDERWIJS te verbieden, althans gedeeltelijk te stoppen, in het belang van de volksvoeding. Ofschoon we onze ooren niet konden gelooven, dat au serieux een dergelijk verzoek gedaan zou zijn, omdat een dergelijk uitvoerverbod in derdaad een nekslag voor het stoomvisscherij- bedrijf zou zijn en daarmede niet alleen een uitvoerverbod overbodig zou worden, een voudig omdat de aanvoer stop gezet zou worden, meenden we nochtans ter bcvoeg- dcr plaatse eenige inlichtingen te moeten, inwinnen. Ons bleek toen, dat inderdaad door enkele welmecnenden, maar ondeskundige,n op het gebied van visch-doorvoerhandel, slap pen bij dc regeering waren gedaan om een uitvoai-verbod van visch, of een beperking van den uitvoer te verkrijgen. Voor wie maar eenigszins met den visch - liandel we zullen ons voorloopig tot IJmuiden, dc grootste visscherijhaven van het vasteland van Europa bepalen be kend is, kan weten, dat- tot heden ons land nog geen 30 pCt. van don totalen aanvoer kon gebruiken, en deze 30 pOt. voor het meerendeel bestond uit vischseorten, die niet voor uitvoer geschikt waren en integen deel do uitgevoerde 70 pCt. bestond uit visch soorten, waarvan het meerendeel in ons laud niet geconsumeerd werd we bedoelen hier in hoofdzaak mede kabeljauw, groot-ere soorten schel'visch (gestript), rog, vleet, koolvisch e.a-, waarvoor in het buitenland, met name Duitschland en Bel gië, zoodanige prijzen besteed worden, dat een ui ivoor verbod een prijsdaling met zich zou medebrengen, dat de opbrengsten van de stocmvisscherij niet zouden opwegen tegen de exploitatiekosten, zoodat een uit voerverbod slechts tengevolge zou hebban den stilstand van den vischhandel. Naar ons v n bevoegde zijde wordt mede gedeeld, heeft de Regeering het verzoek va.n enkele belanghebbenden inlandsehe vischhandclaren, steuncomité's, enz. voor- lobbig ter zijde gelegd, doch omtrent een uitbreiding van binnenlondschen handel en verkoop van visch, voor de consumptie te lande geschikt zoowel voor de burgerij, als voor het leger zich doen verstaan met enkele der grootste reeders te IJmui den. Men is te dier zake tot een goede, wederzijdsch bevredigende overeenkomst ge komen. Deze bestaat hierin, voor zoover we daaraan publiciteit kunnen geven, dat de IJmuider directies van stoomtrawlers zich bereid verklaard hebben ccn deel der vang sten van die vischsoorten, die voor inlandsch gebruik geschikt zijn, voor een vastgesbel den maximumprijs, ter beschikking te stel len van dc regeering, waardoor deze visch soorten in vooraf vastgestelde hoeveelheid, aan den publicken afslag zullen worden onttrokken. Wanneer we hierbij nog memoreer m, dat de opbrengst van de te IJmuiden aange- voerde visch in de kortste maand van het jaar, Februari van dit jaar, ongeveer een en een kwart millioen gulden is geweest, welke opbrengst alleen te danken is aan de hooge viscliprijzen, omdat deze besteed kunnen worden, zoolang er uitvoar bestaat, dan mogen enkele—minder vérziende belang hebbenden bedenken, dat een uitvoerverbod niet tengevolge zou hebben verlating van vischprijzen, zij 't wellicht tijdelijk, doch een stilstand in het bedrijf, wegens gebrek aan loonend afzetgebied cn dat het voor ons land zoo belangrijke visstiierijbe-drijf lam geslagen zou worden, met alle daaraan ver honden ernstige, in hoofdzaak, nadeclige ge volgen. A *-DE UiTCEV/EKEHEH. In verband met de gebleken wenschelijk- heid oin het initiatief uit te lokken tot het openen van ond'erwijsgelegenheid voor dc. duizenden kinderen van uitgewekenen, die daarvan nog altijd verstoken zijn, tevens met het oog op de oordeelkundige verclee- ling der leerkrachten en der hulpmidde len voor het onderwijs, heeft zich, in over leg met den minister van Binnenlandsche Zaken, een centrale commissie voor het onderwijs aan de uitgewekenen gevormd. Hot bestuur der Centrale Commissie is samengesteld als volgt: P. Otto, voorzit ter Léon Delhez, onder-voorzitterA. - Hart, penningmeester; dr. Ernile Ver- tic rs, secretaris. Do commissie zal zich onmiddellijk be zighouden met een nauwkeurig onderzoek In to stellen naar hetgeen op onderwijsge bied reeds tob stand gebracht is en naar de door de plaatselijke organisaties go- wenschte verbeteringen, alsmede naar den omvang der nog aan onderwijs bestaande iehoefte. De regeering heeft zich bereid verklaard bet onderwijs aan uitgewekenen door be middeling der Centrale Commissie finan cieel to steunen. Het- secretariaat is gevestigd te Amster dam, Singel 27, tel. 4670 Noord, cn geopend Ziken werkdag van 14 uur. j^NC EOORLQOFD BRIEVENVERVOER. Door do Duitsche autoriteiten te Ant- worpen zijn thans in het geheel reeds 18 mqsaelvisschers uit Philippine aangehou- - den, die in hun schepen brieven verstopt hadden. MIJMEN'CEVAAR. Bij paal 57 bezuiden de pieren te IJmui den is een mijn aangespoeld, waarschijn lijk die, welke reeds eenige dagen voor JJmuiden rondreef. De Katwijker loggers welke uit vrees voor de mijnen to IJmuiden binnen liepen zijn gisteren weer ter visscherij uit gevaren. UITVOER VAM BOTER OPCEHEVEN. Bij Kou. besluit van 5 Maart is bet ver bod van uitvoer van boter tijdelijk opge heven. VISCH li ITVO ER. Men meldt ons uit IJmuiden, d.d. 5 Maart: Sinds gisteren liepen te IJmuiden ge ruchten, dat pogingen bij den Minister van Landbouw^ Nijverheid en Handel waren aan gewend om den yischuitvoer uit "ons land Be Wedstrijden van Zondag. Na eenige weken rust meet ,,Dc Sport man" zijn laatsten competitie-wedstrijd spelen. Na wat ,,V. U. O." hier den vori- gen Zondag tegen „Ajax" vertoond heeft, kan „De Sportman" ook wel een paar punten rijker worden, die heb trouwens noodig zal hebben om van de tweede plaats zeker te zijn. Op Koutrust speelt „Ajax" zijn laat sten uitwedstrijd tegen „H. B. S. II". Weten de rood-zwarten deze laatste reis zonuer kleerscheuren te volbrengen, dan zijn zij weer hun doel wat nader geko men. Inmiddels is het „Ajax"-elftul weer met 'n getrouwen speler verminderd, door het vertrek van Kleyn, die de laatste jaren geregeld linksmicldenplaats bezette. „Ajax" lijdt dit jaar wel verliezen cn zijn reser ves worden wel op de proef gesteld. In de eerste klasse van den L. Y.-B. zal „Beresteyn" nu tegen „Leiden" wel be ter oppassen geen punten meer te verspe len„L. F. C." en „L. Y. V." trachten elkander weer eens te ontmoeten, terwijl ,,D. L. V." „O. N. I." misschien op eigen terrein zal kunnen slaan. „Ajax II" ont vangt „Lugdunum" en heeft op eigen ter rein een goede kans, indien het niet al te onvolledig is. 's Morgens speelt het derde elftal van „Ajax" tegen „Alphen II", wat de beslissing kan brengen in IIA. Yoor de- zo afdeeling heeft ook „L. F. C. II" „Lugdunum II" plaats, welke ontmoeting den vorigen Zondag mislukte wegens een protest over het ontbreken der balklijnen. Indien dit protest in dien vorm is inge diend en het wordt, toegewezen, dan zal de wedstrijd op het terrein der tegenpartij gespeeld moeten worden. Veel practisch gevolg is er dus niet te verwachten cn de wedstrijd is reeds weer vastgesteld zonder de uitspraak der protestcommissie af te wachten, omdat toch beide partijen op hetzelfde terrein spelen. Na zijn eerste overwinning moet „Nor- vicus nu bij „D. L. Y. II" komen. Zijn de Noordwijkers er op uit om van het sei zoen nog terecht te brengen, wat er van te maken is, dan kan het met „D. L. V. II" nog een aardige wedstrijd worden. Daar „Lisso II" zijn tweede nederlaag nu al te pakken heeft is de beslissing in IIB gevallen, zoodat „I>e Sportman II" desnoods in Lisso kan verliezen, zonder er eenig nadeel van te ondervinden. „Vitesse" zal nog eens trachten of het „O. S. O. R." in Rotterdam kan ontmoe ten. Zitten de Leidenaar3 niet bij de pak ken neer, dan zal er natuurlijk gewonnen worden. KUNST, LETTEREN, ENZ. Jubileum Alex Faassen. De inllohtingen ons verstrekt omtrent de commissie, die Woensdag a s. Alex Faassen zal huldigen, *yn aanleiding geweest dat ln het bericht in het blad van gisteren een kleine onjuistheid voorkomt. De opgave van de comité leden ging vergezeld van do mede- deoling, welko bestuursfunctie zo by de ver schillende Leldscho Tooneelveroeniglngen ver vulden. Dit deed vermoeden dat zo in het comité die vereenigingen vertegenwoordigden. Zulks is evenwoei niot het geval. De deel neming is geheel persoonlyk. MARKTBERICHTEN. Leiden, 6 Maait. Gra «nraarkt. Hoewol de stem ming voor Tarwe kalmer is, kunnen de prijzen zich toch gosd handhaven. Andere artikelen vast ouverandei d. Te noteoren zijn: Tarwe vau 14.40 tot ƒ15.20 per 80 KG. Gerst van ƒ9.40 tot ƒ10 por 65 KG. Haver van ƒ14.75 tot ƒ15 60 per 100 KG. Erwten van ƒ14.50 tot ƒ15.50 per Hi.. Kogge van tot per 75 KG Leiden, 6 M art. botermarkt. Prima fabriek sboter (contröle) van GO.tot <62.Goede fabrieks- boter (contrGle) van tot fPrima bocronbofer van 60.tot <62.Goede boeren- boter van 56.tot ƒ59.—. Weiboter van tot Aangevoerd 215/3,28/16 vaten, wegende 4580 KG. Handel vlug. Lauge Zwarte Turf, 180,000 stuks, 5 a 5.25 per i duizend. Korte turf a ner duizend. Leiden, 6 Maart. Eierenveilirg. De ee>eu zijn gestempeld Ij. E. V. Aanvoer 11260stuks. Prijzen waren: Kipeieren van <5.30 tot <5.85. Eenden eieren 5.30 lol. 5 6J. Kalk ooneiei en a per 100 stuks. Handel matig Maastricht, 5 Maait Aau de Botermijr. alhier zijn aangevoerd 43540 KG. Aiiddenprija buitenland f 1.51, middenprijs bin- nenl nd 154, totale nvdJeuprijs ƒ1.52 pot KG. Alkmaar, 5 Ma ut. Kaas. ^.ingevoerd 109 stapels wegende 72,166 KG. Prijs voor kleine fabrieks kaas f 45.kleine boeienkaas ƒ39..commissie fubi iekskaas commissie boerenkaas f 4 middelbare fabrieksbaas middelbare boeren kaas 41. - Poorten te Naar don. De poorten te Kaarden z(jn berucht als gevaar lijke verkeerswegen. Gelukkig wordt niet alleen de Amsterdamscho Poort afgebroken on de vei koers weg daar bulten 6 meter breeder gemaakt, doch ook aan de Utrechtsche zijde der siai komt eon zeer toe te juichen noodzakelijke vorbeteiing. De Utrechtsche Poort, een zeer mooi bouw werk, blijft als zoodanig gespaard, doch omdat het in- en uitrijden van auto's, tram, wagens, fietsen, enz. zeer omzichtig en niet dan met steeds te vreezen botsingen kan plaats hebben, wordt aan de zuidzijde van diö poort do wal doorgegraven en do muur weggebroken, waar door een breed9 weg Jangs oo poort komt voor andero voertuigen dan de Gooiache Tram. Doze zal door de daarnaast liggondo poort blijven lijden. De nieuwe, breede weg zal buiten de pooit met een groote bocht even vóór de tweede brug mut don thans bestaanden weg samen- loc-pon. (,H.blad"). Een zware brand is vannacht omstreeks halltwse uitgebroken op den zolder van het gebouw „Euterpo", aan do Baan, te Rotterdam. De brandmeester, de hoor B A. J. Mes, dia omstreeks dien tjjd het gebouw voorbijliep, ontdekte den brand, die zeer spoedig in omvang toenam. Weldra sloegen do vlammen boveu het dak uit „Eutor;e" is kort geleden In eigendom over gegaan aan do nieuwe hotel-maatschappij, die do stichting van een groot hotel op het Van- Hogendcrpaplein beoogt. Het is in gebruik by don hoor B. tl. L Hahné; gelijkvloers is het koffiehuis, hot bovenhuis is ingericht tot dans school. Een woning is er niet aan verbonden. Toen de braud uitbrak, was de huurder iu het koffiehuis. Hfi vermoedt, dat door een lek in dan schoorsteen de brand op den zolder Is ontstaan. Daar waron oen party cou'isson, lojneolgereedschap, oud houtwerk, enz. opgeslagen. De brand bepaalde zich lo hoofdzaak tot den zolder, die met den kap geheel is uitgebrand De schade wordt door verzekering gedekt. Ruim hafJne was de brand geblusc'at. Een opvarende vaneenStoom- trawlor te IJmuiden, zekere J. d. O., is in arrest genomen wegens het stelen vaa oen rijwiel te Amsterdam. Het rijwiel was te IJ muiden aan een opkooper verkocht. Gistermiddag, is te Eindhoven oen staking uitgebroken op de drukkery van de N. V. „Homies", ui'g.jefsler van bet „Eind- hovensch Dagblad." Dj zetters en drukkers, die 's morgens nog op de drukkery waren, vei schenen 's middags niet meer. Do directie wil zich niot honden aan het arbeidscontract wat de oorzaak van het conflict is. Hot „Eindh. Dagbl." verscheen niot. Acht typo grafen zijn in het conflict betrokken, zijnde het geheele personeel van genoemde drukkery. Op do begraafplaats te Haarlem slaat een monumentale bus, bestemd voor gilt en van hen, die aan een begrafenis deel nemen. De opbrengst is voor de armen. Gis ternacht bleek deze bus, die niet geregeld ge leegd wordt, te zyn opengebroken. Eenig klein geld vond men in de nabyheid op het pa«i. Fabrieksbrand te Wormerveer. Te Wormerveer is vannacht de fabriek van nougat- en crêmo-artikelen van de flrraa Keyzer en Stolp afgebrand. Te kwait ovor elven werd de brand ontdekt. De brandweer had veel-moeite om de belen dende perceelen te behouden. Enkelo woon huizen werden slechts licht beschadigd. De fabriek met een belangrijke daarin opge slagen party grondstoffen ging geheel verloien. Er was tot zeven uren gewerkt. Korten tyd later hadden ook de beide patroons de fabriek verlaten. Omtrent de oorsaak weet men niets Het gebouw en de goederen waron legen braudschado verzekerd. Een bewoonster van de St.-Jacob- straat in Den Haag, die Donderdagavond, door dien haar kleoren vlam hadden gevat aan vuur in een Btoof, ernstige brandwonden bekwam, is in den afgeloopen nacht overloden. Kazernobrand te Delft. To Delft is In den afgeloopen nacht de infanteiie- kazerne op de Paardenmarkt voor een groot deel afgebrand. De brand werd omstreeks halféón ontdekt in den achter vleugel. De ka zernespuit was onbruikbaar en Let vuur, ge voed door een groote hoeveelheid stroo, go- borgen op eon der zolders, greep zóó snel om zich heen, dat aan blusschen niet to denken viel. Byna do geheele Delftsche brandweer mot haar mater,eel was spoedig ter plaatse, als mede de stoomspuit van de Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek en die van de Piyks Constructie Werkplaatsen. Het frontgebouw van het complex bleef, door het opwerpen van watermassa's, voor het vuur gespaard. De Haagsche autospuit, die omstreeks drie uur ter blaatee verscheen, bewees goede diensten bij het verdere bluss hingswerk. Omtrent de oorzaak van den brand tast mon tot nu toe in het duister. Wel wordt aan kwaadwilligheid gedacht. De kazerne was juist gisteren wederom betrokken door militairen, die tot nu toe bij bur gers waren ingekwartierd. Kort voor den brand moeten beschonken militairen in de kazerne danig hebben huisgen ouden. („Hbld."). LEIDERDORP. Aan ongeveer 15 uitgewekenen zal de volgende week naaiwerk gegeven wor den; dit gaat uit van de Rockenfeller war Relief Commission van de Rockenfeller Foundation. De naaiklasae vangt aan Maandag 8 de zer. De Rocke «feller foundation stelt twee singer trapnaaimachines en twee hand- naaimachines ter beschikking Do helft van den tijd mag worden ge naaid ten behoeve van do vluchtelingen zelf of voor het Comité tot ondersteuning van vluchtelingen, gedurende den overi gen tijd worlt genaaid voor de geinter- neerden. De grondstoffen worden door de bovengenoemde Commission wekelijks tor beschikking van het Comité gesteld. NOORD WIJK. Koninklijk Bezoek. Hedenmorgen kreog Noordwijk^aan-Zee geheel od verwacht bezoek van H. M. de Koningin. De Koningin kwam te paard met klein gevolg langs het strand uit do richting Katwijk. Bij den Zuid-Boulevard besteeg Zij de duinen en reed langs Zuid- en NoordBoulevard. Daarna ging zij langs den ouden Zeeweg naar KatwijkBinnen, waar Zij in een gereed staande auto stapte. x Do Engolschen en Franschen schieten toch op by hot forceeren der Dardanelles De forten by kaap Kephez hebben het reeds moeten ontgelden Dit ia dus de best© tegen spraak van de Turksche berichten-, d*t de forteu aan den ingang een weinig beschadigd zyn. Wannoor die niet waren platgeschoten zou hot tweedo bedrijf niet mogoiyk zyn. Sir Edwin Pears, de vroegere Konstanti- nopelscbe correspondent van de „Daily News", deelt mede, dat fort 8 (of fort E), genoemd in het bericht der admiraliteit over de be schieting der Dardon9llen, gelegen is op kaap Kephez; de batteryen van het Witte Klif, dio eveneens worden aangevallen, liggen twee mijlen benoden dat punt; en foit 9 (of fort F) moet men zoekon tegenover kaap Kephez, aan de Europeesohe zydo. Particuliere telegrammen uit Athene van Donderdag melden, dat slechts tweo van de Turksobo forten onbeschadigd zijn ge bleven. Een mcdcdeoling, meeat die mede werker der „Daily Nowb", die betwijfeld moet worden. De eerstvolgende vijf mijlen, dio de En- gelsch-Fransohe vloot nu heeft af te leg gen, vormen zeer gewaa-rlijk vaarwater. Elk schip dat het waagt om, van Kep-hez vertrekkende, kaap Na-gara te ronden, staat bloot aan den aanval van zeven krachtige batterijen, de sterkste die de Turken bezitten. Dit gedeelte der Dar- danellen is ook het dichtst met mijnen be strooid. Daarom kunnen hier geen spoedi ge resultaten worden verwacht. Admiraal Limpus, dio het bevel zou voe ren over de aanvallen, is evenwel goed met de toestanden bekend!, want hij heeft indertijd de Turksche vloot hervormd. En nu zullen de Duit-schera wel veranderin gen hebben aangebracht, maar veel zal bij het oude zijn gebléven. De Turken gevoelen zich toch ongetwij feld niet zoo op hun gemak als ze willen doen voorkomen. De troepen uit Smyrna moeten reeds onderweg zijn naar do Dar danelles Bij Gallipoli zouden ze reeds 130.000 man hebben saamgetrokken en alle mannen tot veertig jaar in het vilajet Konstantinopel, zonder onderscheid van ras en godsdienst zijn onder de wapenen geroepen. Uit Genève wordt aan de „Daily Chron." geseind, dat volgens een tele gram uit München, Yon der Goltz uit Konstantinopel naar Berlijn telegrafeerde om 50 artillerie-officieren te zenden, ten einde deze te doen deelnemen aan de verdediging der Dardanelles. Berlijn antwoordde, dat, aangezien alle officieren voor het Duitsche leger noodig zijn, het hoofdkwartier niet in staat is officieren naar de Daidanellen te zenden. Een der oorlogsschepen, dio hier opereert, Snoet volgens een Duitflch blad aan den grond zijn geloopen. Het zou een Fransch oorlogsschip zijn, dat bij Dede Agataj, de Bulgaarsohe haven, strandde. Eenige bevestiging of zelfs officieel Turksch bericht ontbreekt en erg zeker kan inen hierop dus niet zijn. Do aanvallers zijn tot op dit oogonblik' zeer tevreden over huu aotio. De „Temps" van 3 Maart sohrijft, d.at dó aanval op de Da.rdanellen sneller vorderin gen maakt, dan de ontwerpers vau het plajo( hadden voorzien. Maar men zou kans loo. pen teleurgesteld te worden, indien men' meendo dat de grootste mo3iiijkheden reels overwonnen zijn. Nog moot de bocht van Khanak worden vermessterd cn daar he von den zic.h do werken met. do grootste afsloo- tendo kraoht. Sommige forten zelfs zijn be wapend met kanonnen van 30.5 c.M. Enkelo schepen van de Engelsch-Fransohe vloot be schikken echter over geschut van nog grooter draagkracht. Tot nog toe hebben de luebtvorkenners op bet schiereiland Gallipoli geen andere Turksobo troepen gesignaleerd dan de fortbezettingen. Waarschijnlijk zal gene raal Von der Goltz pasja, die de leiding van de verdediging in banden heeft ge nomen, niet eenig deel van de drie of vier beschikbare Turksche legerkorpsen willen wagen voorbij het smalle Boelaïr- défilé en zal hij de voorkeur eraan geven zijn troepeni n de hand te houden en zo échelonneeren langs de kusten aan de Zee van Marmora om mede te werken aan de verdediging van de hoofdstad. De vloot en het sterke Fransch-Engel- sche landingsleger zullen derhalve niet aan het einde van hun taak zijn met. de forceering van de Dardanellen. Zij zullen nog een krachtigen weerstand moeten overwinnen alvorens in Konstantinopel de hand te kunnen reiken aan de Russen,- die langs de Bosporus en van een landings- punt aan de Zwarte Zee komen. Deze operaties zullen eenige weken duren. Do aardnppolnood in Duitschland. Ondanks maximumpryzon hoerscht er go- brok aan aardappelen, schiyft de sVorw&rts'\ By don gemeentelijken aardappelrerkoop in Keulen, speelden zich Maandag stormachtigo tooneelen af. Het gelrang in do hoofdmarkt- h.U was eoo groot, dat het leven en de ge zondheid der koopers ernstig in gevaar kwamen j een groot aantal politie agenten was niet ln staat de lieden terug to houden, en vrouwen en kinderen gildon uit de meuschenmassa om hulp. De handelaars waren nauwelijks in 6taat hun koopwaar te beschermen. Maandag alleen werden aan 10.500 koopers hoeveelheden van 10 pond on minder verkocht. Dinadag-, morgen wachtten in het donker reeds wedor honderden personen, dio aardappelen begeerden, doch aangezien mon op dezen voornaamsten- marktdag voor levensgevaar vreesde, werd do verkoop tot don namiddag uitgesteld. Aan don Minister van Landbouw, die ln het Hu<s van Afgevaardigden verklaarde, dat men nog voor 3.75 mark per 100 pond aard appelen kan koopeu, moest men fotografieën van doze Keulsche aardr.ppolbestorming zon den. In Keulen, evenals ln hot geheolo westen, zyn de pryzen tot het maximum gerezen, desniettegenstaande hearscht een dergelyko aardappolnood. Deze bewyst, dat de verhooging of opheffing der maximumpryzon nog lang niet in voldoende verzorging van aardappelen voorziet. Daarvoor helpt alleen inbeslagneming en verdoeliDg door de antoriteiten. Het voedingsvraagstuk is zeer moeiiyk voor de Duitschers. De Duitsche prof. C. Ballod heeft uitge rekend, dat tegen den tijd, dat er weer var kensvoer is deze beesten wordon thans met aardappolen gevoed er geen aardappe len meer z(jn. Hy wil daarom de varkens onteigenen on drievierden doen slachten en ook hot onteigeningsrecht toepassen op de aardappelen. Een ander misbruik is ontdekt, n.l. het verkoopen van meel en aardappelen in andere dan meel- en aardappelwinkola. Hiertegen zyn scherpe maatregelen genomen. Goknoei mot broodkaarten. Met do Daltsche broodkaarten werd al ge knoeid. Er zyn menschen, die aan 't einde der week het overschot van de kaart om zetten in meel, ten einde op die manier voor raden to verzamelen. Hot oppercommando te Beriyn heoft er echter al iets op gevonden. Het heeft het verbod uitgevaardigd van moel- verkoop op Yrydag, Zaterdag eu Zondag. Er is nog een ander misbruik ontdekt. Er zyn namelyk winkeliers, die weigeren aardappolen en meel te verkoopen, wanneer mon ook niet andere artikelen van hen betrekt, on dat wel tegen hoogon pry's. Ook hiertegen worden nu maatregelen getroffen. Geen Terugtocht van de Turken. De „Temps" is het niet eens met Engel sche journalisten te Kaïro, die volgons hun telegram meenen, dat het Turksche leger voor het Suezkanaal zich op Damas cus zou hebben teruggetrokken. Do „Temps" noemt dit bericht hoogst on waarschijnlijk. Immers, het échec, geloden door de Turksche voorhoeden kan onmo gelijk zulk een invloed oefenen op het gros, dat tot een terugtocht zou zijn be sloten. En dit te minder, omdat het Turk sche leger geen offensieve beweging van de Engelschen heeft te duchten. V.'n re do reden van den terugtocht de wensch het contact met Anatolië, Armenië en Meso- potamié te verzekeren, dan zouden de Turken naar Aleppo zijn teruggegaan. Yrees voor een landing in Syrië kan even min er toe geloid hebben-, daar de moge lijkheid daartoe ook bestond bij het be gin van den oorlog en deze de expeditie naar Egypte niet hoeft belet. Juist met het oog op zulk een mogelijk heid, hebben de Turken in het zuiden van Palestina enorme vooriaden opgeslagen, zoodat zij desnoods de rest van Syn® kunnen ontberen. Zelfs in geval van een landing zou het Turksche leger voor h«t Suezkanaal Syrië niet hulp komen. Zijn rol is een voortdurende bedreiging voor Egypte te vormen ora daar de strijdkrach ten te binden, welke anders elders op h0 oorlogstooneel zouden kunnen worden in gezet. In plaats dus van te gelooven aan een aJgemcenen terugtocht moest men

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2