"Vrffiïag 2% Maart. Tweede JBlacl. /\o 1915 Gemeentezaken. Binnenland. FEUILLETON. Ingezonden. fjo, 16878 --ti' Wering cn Beteugeling (lcr Mazelen. Het is thans reccls vijftien jaren gele den, dat de mazelen uit de wet, houdende voorzieningen tegen besmettelijke rieklen( E)jn gesdhrapt. Aanleiding daartoe was vooral, clat do besmetting door mazelen in het ipeubatietijdperk der ziekte plaats hc-oft, dus voordat deze feitelijk geconsta teerd wordt. Het doel der wet: krachtige bestrijding van besmettelijke ziekten, juisb in den aanvang, werd daardoor gemist. Bovendien trachtte men, in verband met de verplichting om van een geval van ma- Eclen buiten aan zijn huis modedeeling to doen, de wet op allerlei wijze te ontduiken en de ziekte stil te houden. Deze cn ando re redenen waren het, die leidden tot de Tvet van 21 Juli 18S9 („Staatsblad" No. 166), waarbij do mazelen uit do r:j der be smettelijke ziekten, die door de wet als zoodanig worden beschouwd vervielen. Hiermede werd echter niet be-slist, dat het ten cenenmale onnoodig is, maatrege len tot bestrijding dezer ziekte te nemen. Waar de Gemeentewet de openbare ge zondheid juist oen voorwerp van do bijzon dere zorg der gemeentebesturen noemt, zag men reeds enkele gemeenten het ter rein betreden, dat nu door do wet was vrijgelaten. Een prikkel te meer was daar toe de omstandigheid, dat de mazelen in de laats to jaren een ernstiger karakter hebben dan vroeger. Aan do Gezondheidscommissie hier ter r6tede komt do eer toe den stoot to heb dijen gegeven, om ook voor onze gemeente do besteding der mazelen ter hand to no men. Door haar werd een ontwerp-voror- dening to dozer zake ingediend, dio den grondslag heeft gevormd, voor hot voor st-el, dat do Commissae voor de Strafver ordeningen thans aan den Raad doet. Hoezeer ook een afdoendo bestrijding de zer ziekte om de genoemde redenen wordt bomoeilijkt-, meent zij toch, met de Gezond heidscommissie, dat het daarom nog niet noodig is, haar vrij spel te laten. Vooral dient de gemeente or voor te waken, dat do Geholen geen haarden van besmetting worden. Wel wordt door de medici tegenwoordig als vaststaand aan genomen, dat het onvermijdelijk is, dat ieder bind mazelen krijgt, doch het is niet onvorsóhililg, op wolken leeftijd het die riekte krijgt, en evenzeer is het wenschelijk de mogelijkheid te ope nen tot het nemen van maatregelen, in verband met het meer of minder ernstig karakter der ziekte. Deze beide laatste overwegingon nu zijn het, die aan het ontwerp ten grondslag liggen. Zoo beperikt zibh de verordening tob de bescherming van jonge kinderen, dio 1 lagere scholen, bewaarsoholen en kin derbewaarplaatsen bezoeken en geoft een bijzonder wapen in geval van epidemieën met een kwaadaardig karakter. Al mogen dan ook de mazelen in den aanvang moeilijk te bestrijden zijn, ck> ge meente doet mot deze verordening, wat in haar macht staat, cn zal de verbreiding der ziekte met goodo kans kunnen tegen gaan. Ter toelichting van de artikelen het vol gende. Nadat in art. 1 wordt uitgelegd, wat do verordening verstaat einder lagere scho len, bewaarsoholen, kinderbewaarplaatsen, huisgonooten en kinderen, regelt art. 2 de aangifte van een mazelen-geval door do ouders en do hoofd-en van söholcn, enz. Dczo aangifte geschiedt het meest doeltref fend bij den burgemeester. Do wijze van aangifte is voor do ouders vrijgelatendo onderwijzers dienen dit schriftelijk te doen. De burgemeester zal dan ten spoedigste aan de hoofden van scholen, enz. kennis goven, dat cn bij wien er zich een geval van mazelen voordoet. Art. 3 bepaalt vervolgens, dat ouders en hoofden van ©cüiolen, enz. verplicht zijn te zorgen, dat kincheren, dio zelf mazelen hebben of uit een gezin zijn, waar mazelen heorschon, niet de school bezoeken. Deze verplichting houdt op na ontvangst door den burgemeester van een medische ver klaring, dat de ziekte goweken is. Art. 4 beperkt het vorbod, in art. 3 ge noemd, tot die kinderen, die zelf zijn aan- gotast, en kinderen, die nog nooit mazelen hebben gehad. Do overige artikelen behoeven geen toe lichting. In afwijking van het voorstel der Gezond heidscommissie, doch in overeenstemming met het advies der stadsgeneesheeren, zijn onder de opsporingsambtenaren niet ge noemd de geneesheer en in dienst der ge meente, doh do schoolartsen, tot wier taak de handhaving dezer verordening meer eigenaardig behoort. In den ouderdom1 van 57 jaren is in Den Haag overleden ds. D. J. Karres, pre dikant bij de Ned.-Herv. Gom. aldaar. Ruim twintig jaren vervulde hij to dier stcao zijn herderlijk ambt. Tevens "bewoog hij zich ook veel op maatschappelijk ge bied. Ds. Karres begon zijn herderlijke loop baan te 't- Woud, had daarna standplaats to Bruinisee (Zeeland) en te Genemuiden, van waar hij in 1893 naar Den Haag. werd beroepen. Het ridderkruis der Oranje-Nassau-ord© sierde zijn horst. Be begrafenis is bepaald op aanstaanden Maandag te elf uren naar „Bik-en-Duincn.'- D9 M. van Grieken, pred. bij de Necl.-Horv. Gem. te Delft, heeft bedankt voor het beroep naar Veenend-aal. Dr. O. J. Risselada weri op zijn ver zoek met ingang van 1 September e.k. eervol ontslag verleend als directeur der H. B.-S. en der Burgeravondschool te Almelo, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten, het middelbaar on derwijs in die gemeente bewezen. In verband hiermede werd besloten, bei- do betrekkingen niet weder aan denzelf den persoon op te dragen, maar voor di recteur der Burgeravondschool een der leeraren, aan die inrichting werkzaam, te benoemen. In de algemeene vergadering van den Betonijzerbond (Vereeniging van Aanne mers vaji betonijzer werken in Nederland, gevestigd te Utrecht) werden de periodiek aftredende bestuursleden de heeren W. C. van Manen, 1ste voorzitter, en J. C. Schotel, niet herkiesbaar, vervangen door da heeren P. H. Wernink on K. P. van Waning, terwijl in een tusschentijds ont stane vacature werd voorzien door de verkiezing van den heer P. Ebbinge. Na de gewone werkzaamheden werd de vraag aan de orde gesteld hoe men het groote euvel van het zoogenaamd „leu ren" met prijzen voor betonwerken bij on der-aannemingen te keer zou kunnen gaan, tegen welke praktijken nog maar zeer sporadisch door een enkele directie het uitstekend middel wordt toegepast, om den naam van den onder-aannemer op het inschrijvkigsbiljet te verlangen. Aan het bestuur werd opgedragen een ontwerp- f regeling dienaangaande ter hand te nemen. In de te 's-Hertogenbosch gehouden algemeene vergadering van den Ned. Bond van Mineraalwaterslroopfabrikanten en Bier handelaren word nog besloten om de volgende jaariykacha algemeene vergadoriDg te houden te Rotterdam. Aau de orde word daarna 0. m. gesteld boiangryke mededeellngen inzake de keurings diensten. Volgens toelichting door den voorzitter, zyn verscheiden bonden reeds sinds eukele jaren met het vraagstuk van contröle op de pro ducten bezig. Raakte de kwestie eenigszina op den achtergrond, sedert eon maand of vier is dat anders geworden. De heer v. d. Meulen hooft de kweslio weer doen opleven, en is van oordeel, dat doze aangelegenheid ernstig moet worden aangepakt, wyi er anders gevaar is, dat In het hoele land enkele fabrieken zullen komen, die gosauctionneerd zullen worden door de vereenigingen van geheel-onthouders. Teen de zaak met den hoer Vermeulen werd besproken door don voorzitter, was daarbij ook vertegenwoordigd de Bond van den heer Hollewjjn, een kleine Bond wel is waar, doch die bereid was van den Bond gebiuik te maken, indien deze in het bezit zou stfn van een goed mgerichten coutiöledienst. Een poging tot fusie met don anderen Bond was aanvankelijk mislukt, doch bij nadere onderhandeling was men toch tot bevredl- good resultaat gekomen. Bij onderhandelin gen met den Minister bleek deze genegen tot verwezenlijking van het donkbeeld om een analyse-bureau aan te wijzen voor heel bet land en wel het bureau te Leiden. De Minister echter koeste-rda do vroes, dat er te veel monsters ter keuring bij dat bureau zouden Inkomen. De voorzitter echter had dr. Voerman, direc teur van het bureau, gesproken on deze had hom de verzekering gegeven, dat alle mon sters, dio aangeboden werdon door den Bond en de afdeeliogen, zouden worden onderzocht. Desnoods zou het personeel aan het analyse bureau wordon uitgebreid. Ook zou ingevoerd worden een gedeponeerd etiket, dat elk lid zal krijgen, dat bij don Bond is aangesloten. Vóór 1 Mei zullen dozo etiketten naar alle waarschijnlijkheid reed3 verkrijgbaar worden gesteld, en er zal op vermeld staan wat ver werkt mag worden voor deugdelijke waar. Wat de controleurs der dranken betreft, deze zaak zal nader worden geregeld. De menschen kunnen niet gedwongen wor den om gebruik to maken van de etiketten, «toch binnen afzienbaren ty.1 zal do zaak by Rijkswet worden geregeld en dan verandert het. In een -te beleggen algomseno vergade ring van den Bond -zal do heole kwestio nador broedvocrig worden behandeld. Aangezien de kuur van Z. K. H. den Prins der Nederlandon a.s. Zaterdag 6 Maart, geheel afgeloopen is, keert Hoogstdezelve in don namiddag van dien dag in da Residentie terug. Zooato men weet, is naar de Ev.-Luther- sche Gem. van Amstordam beroepen ds. A. D. Wempe, te 's-Gravenhage. Het „Woakbl. v. d. Vryz. Herv." zegt naar aanleiding van dit beroep: „Men zal zich herinneren, dat-deze als ©enige vrijzinnige geplaatst werd op het zestal, gemaakt ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het emeritaat van den hoer P. van der Veen, en dat dit geschiedde met medewerking van eon vry belangrijk aantal orthodoxe kcrkeraadsleden. Met- grooto ingenomenheid wijzen wy er thzn8 op, dat dio milde strooming onder de orthodoxie, dio hot billyk achtte, dat van de zes predikanten der gemeente ten minste éón vryzinnig zou zyn, nog is vorbreed, en de overwinning heeft behaald. De overwegend orthodoxs kerkeraad dor Lutherscho Gemeente heeft met dit beroep een uitnemend voorbeeld gegeven." Door wyion don hoer J. Berkenbosch, te Hoogoveon overleden, zijn de volgende legaten geschonken: ƒ3000 aan de zending der Geref. Kerken op het eiland Soemba; ƒ3000 aan de diaconie dor Geref. Kerk to Hoogeveen; ƒ1500 aan de Vryo Universiteit te Amsterdam; ƒ1000 aan de diaconie der Geref. Kerk te Nieuweroordƒ1000 aan do Geref. Kerk te Hollandscheveld en ƒ500 aan de Chr. Ziekenverpleging te Hoogevoen. De leden van de Rom. Geref. Gem. te Groningen kozen in de tweede predikanls- plaats (vacature ds. Wannéo) ds. De Regt te Alkmaar. Ned Tiiiiibonwraad. Gisteren werd te Utrecht onder voorzitter schap van jhr. mr. Van Doorn een alge meene vergadering gehouden van den Neder- landschen Tuinbouwraad. De vergadering was druk bezocht. Onder de aanwezigen was ook da Direc teur-Generaal van den Landbouw, die door den voorzitter welkom werd gcheelen. Besloten werd tot heo zenden van een tele gram aan H. M. de Koningin en aan den Minister van Landbouw. Uit liet jaarverslag van den s-crelaris, den lieer C. van Lennep, bleek, dat ia 1913 bij den Tuinbouwraad waren aangesloten 106 vereenigingen met 23,562 leden. Op dit oogenblik zijn 119 vereenigingen aangesloten inet ruim 26,000 leden. Over het tekort van f800 werden bij de behandeling der begrooting cenigo bespre kingen gevoerd, waarbij aangedrongen werd op contributieverhoogiug. De voorzitter merkte op, dat hij hiermede instemde, dooh dat het niet ging om daartoe nu op stel en sprong te besluiten. De aangelegenheid hoeft rssds een punt van overweging uitgemaakt bij het centraal- bestuur en zal dit in don loop van het vereenigingsjaar bij de aangesloten vereeni gingen aankloppen om versterking van geld middelen. De begroeting werd vervolgens vastgesteld op f 14,365. De heer W. G. Droog, lid van het Cen traal Bestuur, sprak over de wensohelijk- hoid eener wetswijziging om te kunnen ge- taken tot het bij opbod verkoopen van tuin bouwproducten zonder daartoe de tussohen- komst van een openbaar ambtenaar te be hoeven. Vervolgens sprak dc heer Ernst II. Kre- Iage, onder-voorzitter, over ,,Onze onzijdig heid en onze toekomstige taak." Hierna sprak de lieer D. F. Terst^g, tuinbouwarchitect te Naarden, over de Ne- derlandsche Tuinbouwafdeling op do .We reldtentoonstelling te San-Francisco. Do aan de beurt van aftreding zijnde leden van het Centraal-bestuur, da heeren H. M. Velder3 Sr., te 's-Gravenhage, B. Ruvs te Dedcmsvaart, Herman Looymans, te Oudenbosoh, en Ernst H. Kre-lage, te Haarlem, werden met algemeene stemmen als zoodanig herkozen. Do heer Heek Directeur-Generaal van den Landbouw, hield een korte toespraak, waar in hij wees op de wensekelijkheid om dc Regeering nauwkeurig in te liehtsa aam- gaande de finesses van den Tuinbouw. Do Tuinbouwraad zou haar betrouwbare sta tistische gegevens kunnen verstrekken. Daar gedurende dczo crisis gebleken is, dat niet alle Tuinbouwbedrijven op een krach - tigen finanoieelen grondslag staan, wees spr. op de noodzakelijkheid van een goed c;-ediet- wezen en op het zooveel moge-lijk coöperatief werken in den Ned. Tuinbouwraad. Verder bepleitte spr. do noodzakelijkheid voor ons als neutrale mogendheid, om krach tig te werken om' de interne verhoudingen, 16) >,Het kan mij niet schelen wie het is, maar laat hem vooral geen speech houden. Ik kan liet niet langer uithouden. Je zult rien, dat ik ziek word als je niet oppast, en dat zou jc niet- prettig vinden; het is dus tater dat je hem verhindert te spreken." ..Lat kan ik niet verhinderen," zei Anna verslagen. Zij zelf had ook genoeg van die toespraken. •.Gestalten gnadiges Fraulein, dass ich oieine gehorsamstc Ehrerbietung ausspreche," tagOD dc welbespraakte inspecteur, om het Andere woord buigct-lo over de ooreu van z'jn paard heen. Er was geen ontkomen aar, zij moesten taai aauhooren. Do man had zijn speech klaargemaakt en hij v.'ou die opzeggen. ij was niet zoo lang als de toespraak van Hi den dominee, maar even bloemrijk, al was tat op een andere manier, overst.roomeude van eerbiedige toespelingen op de" over leden lieer e' meester er var, betuigingen van Btonzenlooze trouw, gehoorzaamheid en toe wijding avan zijn nieuwe meesteres. üusie sloot de oogen weer, toen zij be- Rrrec'P. dat men hem niet kon tegenhouden, ■at zou Hilton van dit alles deuken Jhlion, die vlak achter haar in de kou zat 0 wachten, cu van Berlijn af niets te eten goha<l liad Susie zag op teger het oogenblik aJ; zij haar onder de oogen zou komen. J)e inspecteur zei alles, wat hij zich had oorgenomen te zeggen, en toen op een ,lder plechtigen toon voortgaande, vertelde hij aan Anna, dat zij van dezer handwijzer af over haar eigen grondgebied zou rijden hij vroeg haar vergunning de rest van den tocht naast hot rijtuig te mogen rijden. Dus genoter zij de laatste twee mijlen van zijn gezelschap en ook van zijn conversatie, dio hij hun zeer overvloedig schonkwant hij had een vlugge tong en verklaarde de dingen aan Anna met een zeer luide stem, terwijl i zij voortreden, uitweidende over den prach- tigen oogst, dien zij den vorigen zomer gehad hadden en haar verzekerende, dat do oogst van den aanstaanden zomer e\'en prachtig zou zijn, zoo niet mooier, want hij liad een vermenging van mestsoorten be dacht, die zulke resultaten zouden geven, dat allo inwoners van Pommeren er versteld van zouden staan. Do weg was verschrikkelijk, de paarden korden het rijtuig haast niet door het zand heen krijgen. Het slirgerdo en hot-ste van den eenen kant. naar den anderer, eD kraakte cn kreunde verontrustend. Miss Leech was in dreigend levensgevaar. Anna hield zich met beide handen vast en had haast geen tijd, om, wanneer het te pas kwam, ach en ja te roepen en gepaste vragen te doen, wanneer de inspecteur even zweeg om adem to scheppen. Zijn gezicht beviel haar niet on zij wou wel, dat. zij Susie's voorbeeld kon volgen en de noodzakelijkheid hem te zien vermijden door eeuvoudig haar ocgeu to sluitou. Maar zij had een gevoel, zij wist niet precies hoe, dat de verantwoordelijkheid en do verplichtingen plotseling zwaar op haar drukten. Deze menschen schenen al len overtuigd te wezen, dat zij iets zou zijn en iets zou doen eu ofschoon zij zich zelf verzekerde, dat het er in do verste verte niet op aankwam wat zij verwachtten, toch voelde zij zic-h verplicht zich te gedragen op do manier, die van haar verwacht werd. Zij had geen lust om te praten met dien man met zijn onaangenaam uiterlijk, cn wat hij haar vertelde van den oogst en van liet verbazende daarvan begreep zij maar half en het verveelde haar vreeselijk. Toch praatte zij met hem en keek vriendelijk en deed of zij hem begreep eu veel belang stelde in wat hij zei. Zij reden door een aanplanting van jonge beuken, bij zijn laatste bezoek door oom Joachim zelf geplant, zooals Dellwig ver telde en na nog eenige meters verder door het zand te hebben geslingerd, kwamen zij in eo'i bosch en op een goeden weg. „Het park," zei Dellwig vol trots, met een breed handgebaar. Bij het woord park deed Susie de oogen open en keek om zich heen „Het is geen park," zei zc gemelijk, ,,het is een bosch een afschuwelijke, sombere, vochtige wil dernis „O, het is beelderig riep Letty en zij sprong op van vreugde, toen zo door do aaneengesloten rijen pijnboomer keek. Het was een dicht bosch van pijnboomen on beuken, aan beide kar ten van den weg, en daarvan afgescheiden door houten hek ken, zwart en wit gestreept. Oom Joacliim was een trouwe Pruis geweestzijn trouw vloeide over tot in zijn hekken toe. Schoon heidsgevoel had hij volstrekt 1 iet en al had men het hem doen opmerken, hij zou er niets om gegeven hebben, dat door dio hek ken do anders zoo mooie laan de toegaDg tot een restauratie of een spoorweg-sta tion geleek. De zwart-er-witte strepen, die ieder jaar werden overgeverfd en zeer scherp uitkwamen, waren eeu uiterlijk, zichtbaar teeken van zijn hechte trouw aan den koning van Pruisen de voering van to verboteren. Daarom' was spr. vóór het denkbeeld, om reeds nu kimJigo Nederlan ders naar het buitenland ta zenden, dio zich daar goed op de hoogte moeten stellen van de toestanden, om later te kunnen advi- seeren bij het aanknoopen van handelsre laties. J Testgevallen in Indië. By het Departement van Koloniën is ten vervolge op het bericht, opgenomen In de „Staatscourant" van 23 Januari j.l. bet volgende telegram van den Gouverneur-Gene raal van Nederlandscli-Indië, d d. 3 dezer, betreffende pes!gevallen op Java en Madoera van 12 Januari tot en met II Februari j.l., ontvangen Afdeeling Ma Lang 827 nieuwe gevallen, 111 dooden. Toeloengagoeng 10 nieuwe gevallen, 17 dooden. Kediri 166 nieuwe gevallen, 158 dooderi. Soerabaja 82 nieuwe gevallen, 78 dooden. L' a r 0 0 11 nieuwe gevallen, 12 dooden. Magetan 8 niauwe gevallen, 7 dooden. Be r bek 10 nieuwe gevallen, 11 dooden. Ban gil 53 nieuwe gevallen, 45 dooden. Ngawi 1, Soemenep 1, Lamon- gan 3 en Madioen 9 doodelyke gevalleD. Oorlog onilor do Slagers, Mynheer de Redacteur I Beleefd verzoek ik U een klein plaatsje in Uw veel gelezen Blad. Oorlog! Zeifs onder de runderslagera is er oorlog. Zy schryven requesten naar het Ministerie en vragon sluiting der grenzen, wegens de hoogo veepryzon. "Want goede vette runderen kosten aan de markt 1ste soort ƒ1., 2da soort O.QÖ en 3de soort 0.90 per K.G. Nu hoor ik, dat or groote slagers, met wapens voor de deur, gehakt verkoopen a 0.25 per pond. Terwyl ik boste slachtpaarden aan de markt koop a 0 70 per K.G-., en hot gohakt ver koop voor 0.32^ per pond; begryp ik niofc wat of die rutiderslagars aan de menschen verkoopen voor 0 25 per pond. Wat moet dat dau wozon Gaarne zou ik aan U, Mynheer de Redac teur, willen vragen of U dat raadsel voor my zouöt kunueQ helpen oplossen, door plaatsing van dit stukje, daar ik er geen kans voorzie, gaarne een antwoord te geinoet ziende, vorblyt ik met de meeste Achting K. F. W. VAN LUrJKEN. Leiden, 4 Maart 1915. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend'a worsens van 9—12 en dea roiddagra *-an 25 uur. Staüctimmorv/erf. Telopboon No. 127. AANVRAAC VAN WERKZOEKE?! DEN. 45 Timmerlieden, 10 Opperlieden. 19 Stucadoors. 26 Metsclaaró, 4 Toogcrs, 1 Kaaspakhuiskneclit, 5 Steenhouwers. 48 Schilders, 4 Bthancors, 2 Stof feerders. 5 Meubelmakers, 3 Stokers, 1 Zilach.» bankwerker, 3 Smeden, 2 Yoorslaanders, 1 Grof- baulivrerker, 1 Eleotrioien, 2 Gas- cn V? aterfitlcrs, 1 Blikslager. 2 Loodgieters, 22 Typografen, 8 Kleermakers, 2 Bakkers, 1 Huisknecht, 1 Kell- ner, 2 Schippers, 16 Grondwerkers. 6 Bloemisten, 23 Loopknechten, 4 Loopjongens, 84 losse Werki lieden. AFD. VROUWEN. Volkshuls. Tslephoon No 1477. Geopend: van 9—12 uur. 7 Dienstboden, 18 Werksters. 11 Naaisters, 1 VFusohvrouw, 1 Winkeljuffrouw. 3 Huishoud sters, J1 Fabrieksarbeidsters, 7 Yrouvren (allerlei). zijn rijtuig zelfs met de zwart-en-witte ruiten was symbolischeD toen zij bij de poort kwamen, waar binnen het huis zelf stond, zagen twee Pruisische adelaars dreigend op hen Deer. HOOFDSTUK VI. Een laag wit huis van twee verdiepingen, slechts gescheiden van het bosch door een cirkelvormig grasveld en een gracht met half gesmolten sneeuw en modderig water een huis, eenzaam tusschcn de krakende pijnboomer, niet zeer oud eu niet zeer nieuw met eeu groot aantal vensters en een dak met bruine pannen bedekt., dit was de woning, door oom Joachim toebedeeld aai zijn dierbaar, eenig nichtje Anna. „Hier is het dus, dat ik een beter leven moest gaan leiden?" dacht zij. toen het rijtuig voor de deur stilstond, en het kermen van de rustelooze boomen, en al de 6ombere geluiden van een door storm geteisterd bosch het ratelen van de wielen in haar ooren had vervangen. „Zou het betere leveu dus een leven van groote eenz-aamheid zijn, volgens oom Joachim Ik wou, dat ik het wist o, ik wou dat ik het wist. Maar wat zij zoo graag wou weten, was haar zelf niet heel duidelijken z-ij werd gestoord in deu loop van haar gedachten door een zeer slordig dienstmeisje, dat heel verbaasd keek, zonder mufs, met vilten pantoffels aan. Het meisje kwam de stoep afsnellen, maakte het leeren dekkleed los, trok met haastige, zenuwachtige handen do reisdekens wreg en trachtte er Susic zeil' ook uit te trekken. De ingang was versierd met klimopkransen en daarboven wrapperde een groen-en-witte vlagonder de kransen stond de vrouw van Dellwig te buigen en te glimlachen, het was een klein vrouwtje met gladde haren, een verbrand gezicht en bruine zijden hand schoenen aan zij zou de dikste vrouw geweest zijn, die Anna óóit in haar leven gezien had, als zij niet juist had kennis gemaakt met de vrouw van den dominee. „Ik heb nog nooit in mijn leven zooveel zien buigen," bromde Susie, terwijl zij do dienstbode op zij duwrdo, heel voorzichtig 1 uitstapte en zich stijf en koud en ellendig voelde. „Letty, je trapt op mijn japon o, hoe maakt u het, hoe maakt u het mom- j pelde zij op ijskouden toon, toen de inspec- teursvrouw haar hand vatte en Duitsch met haar begon te prateü. „Anna, kom je Deze dame ziet mij voor jou aan en houdt j eea speech tegen mij." Dellwig, die de zorg voor zijn paard had j toevertrouwd aan een kleinen jongen, haastte j zich om aan zijo vrouw te verklaren, dat de jonge dame, die nu uit het rijtuig stapt*, het nichtje was van hun overleden heer, en j dat de andere zeker de schoonzuster was, waar de advocaat in zijn brief van goschre- ven had toen liet Frau Dellwig Susie loopen I en bracht haar glimlachjes en haar-welkom 1 over op Anna. Susie ging in huis om uit de 1 kou te zijn, maar zij kwam in een vierkante hal zoo onuitstaanbaar ijzig koud als alleen I een plaats kan wezen, waar men de zon I uooit had laten schijnen cn waar men tal- J looze zomers lang Dooit een raam had opengezet. Wanneer oom Joachim over kwam, bewoonde hij twee kamers aan de achterzijde van het huis, met een deur, die uitkwam op den tuin, waar hij doorging naar de boerderij do hal werd nooit ge bruikt, do gesloten luiken werden Dooit opengezet. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5