Nederland en de Oorlog. N<>. 16878 "Vrijdag; 5 Maart. A0. 1915. <§eze cgourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. UIT ONS LAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN: Ven 18 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Cents contant] elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incasseeren wordt f 0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. f 0.09. Bniten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 0.10. Franco per post 1.65. VERGADERING KRING I (Leiden en aangrenzende afd.) VAN DE ROLL. MU. VAN LANDBOUW. Hedenvoormiddag hield Kring I van de H. Mij. van Landbouw zijn eerste alge- meene vergadering in de grooto zaal van „Zomerzorg". De vergadering, die zeer druk bezocht was, wercl te halfelf door den Kring-voorzitter, den heer C. Bakker, uit Oegstgeest, met een hartelijk woord geopend. Hij deed dit met schroom aan den oenen kant, omdat het altijd moeilijk is een nieuwe organisatie op te zetten en er in te brengendoch aan de andere zijde met genoegen, waar de opkomst zeer bevredigend was. Hij zette vervolgens het doel der nieuwe organisatie in het kort uiteen. Er is de Mij. van Landbouw wel eens verweten, dat haar organisatie niet goed is. Het Hoofdbestuur heeft nu in dit bezwaar der afdeelingen willen voor zien. Alle landbouwbelangen kunnen in de kringen besproken worden. De voorzitter hoopt, dat deze organisaties zullen blij ken in het belang der Maatschappij en in het belang van den landbouwenden stand in het algemeen te zijn. Hiermede ver klaart de voorzitter onder applaus deze eerste kringvergadering geopend. Hierna werd behandeld en vastgesteld het reglement voor den Kring, waarover enkele personen opmerkingen maakten. Do heer Marbus vreesde, dat de nieuwe organisatie wel eens in conflict kon ko men met dc afdeelingen. De Voorzitter wist den heer Marbus op bevredigende wijze te beantwoorden, ter wijl de secretaris, de heer Koppens, zich verantwoordde omtrent de wijze van con- voceeren, waarop de heer Marbus ook aanmerkingen maakte. De heer Marbus (Oegstgeest en Omstre ken) bleef zijn bezwaren omtrent deze te 6poedige oproeping handhaven. Zijn af- deeling meende, dat het thans geen tijd was om duizend landbouwers op te roe pen, waar zelfs de Directeur-Generaal van Landbouw den boeren op het hart drukte, thans met het oog op het mond en klauwzeer, thuis te blijven. Het bestuur heeft dan ook gemeend de leden der afdeeling niet to moeten op roepen. Dit moge een revolutionaire daad zijn, het bestuur neemt daarvoor de ver antwoordelijkheid gaarne op zich. De secretaris wilde nu nog het woord voor een persoonlijk feit. Op voorstel van den heer Korteweg, te Hazerswoude, werd echter het debat voor gestegen be schouwd. Hierna werd met de behandeling van het reglement voortgegaan. O. ra. werd voorgesteld 10 ets. per lid en per jaar als contributie te heffen, te betalen uit de kas der afdeelingen. Dc heer Marbus wille daarvoor eer„t dc leden der afdeelingen hooren. De dieer Ham meende, dat deze contri butie uit de kas van het hoofdbestuur moet komen, wat de voorzitter bestreed. Verder bleek, dat, volgens heb Regie ment, het Kringbestuur is opgedragen dc voorbereiding der werkzaamheden van den Kring en de zorg voor uitvoering van diens besluiten. Tot de verplichte werk zaamheden van het Kringbestuur behoo- ren voorts het. gevolg geven aan opdrach ten van het Hoofdbestuur om bepaalde vraagpunten in een ledenvergadering van den Kring ter sprake te brengen en daar over verslag uit te brengen. Het bestuur roept minstens eenmaal in het jaar een ledenvergadering bijeen. Tob lid van het Hoofdbestuur uit zijn leden werd bij acclamatie benoemd de voorzitter d'e lieer C. Bakker, die deze be noeming aannam. Hierna kwam in bespreking de melkprij zen in verband met de tijdsomstandighe den. De voorzatter lichtte dit voorstel met enkele woorden toe. De zaak is actueel en daarom heeft het bestuur deze vergade ring ook zoo spoedig doen houden. Do heer Van der Stoel, uit Wassenaar, die tot dit. voorstel het initiatief had ge nomen, lcid-do do bespreking in. Hij zeide, dat de tijd is aangebroken dat de meik- contraoten worden afgesloten. Reeds zijn Tte eenige dagen in Maart en nog is voor zoover spr. weet, geen enkel contract af gesloten. In Leidsohendam heeft men reeds con vergadering speciaal voor dit doel ge houden, waar de heer Brinkman, van Zaandam, als spreker is opgetreden. Nie mand der aanwezigen scheen echter deze bijeenkomst te hebben bijgewoond. Later doelde een der aanwezigen mede, dat een verceniging is opgericht. Do voorzitter merkte daarna op dat z i. do melkle-verancders zioh moeten organi seren. Dit is oak het idéé van den heer Brinkman. Hij wenschte een vergadering van melk- leveranoiers, desnoods met de melkhande laars in bepaalde kringen De heer Jan de Graaf, te Zoeterwoude, beaamde dit denkbeeld. In Leiderdorp heb ben do leveranciers reeds een bijeenkomst gehouden. De heer Th. Rijnsburger wilde ook de melkhandelaren bij dezo bijeenkomsten hebben, zooals de voorzitter reeds had ge zegd. Do heer Oor. dc Graaf, to Leiderdorp, wilde met het oog op het late seizoen dit voorjaar de zaak nog op zijn beloop laten. Als de prijzen laag waren zou er meer reden bestaan zioh to verbinden. Do voorzitter wilde binnen korten tijd vergadering van belanghebbenden, wat de secretaris de heer Koppens beaamde. Hij had met enkele veehouders de zaak reeds overlegd met boterfabrikanten. Zij wilden wel hoogero contracten afsluiten mits zij de melk on de boter ook aan de afne mers konden leveren. De minister had daar tegen geen be zwaar, doch er is niets van gekomen. Waar de toestanden ieder oogenblik zich kunnen wijzigen, zou hij thans slechts pro- vi9ioneelo besluiten willen nemen, om la ter zoo noüdig tot een syndicaat van melk- leveranciers te komen. De voorzitter wenschte de volgende week reeds een vergadering van afgevaardigden van de verschillende afdeelingen bijeen te roepen en daarbij do melkhandelaren te inviteeren, waarmede algemeen werd in gestemd. Hierna sloot do voorzitter met een woord van dank aan de aanwezigen de vergade ring. Aan den Gemeenteraad alhier is door de heeren Abraham Scgaar en Joh. Jac. Limburg, respectievelijk tweede voorzitter en eerste secretaris van de afd. Leiden van den Ned. Bond van Werklieden in open bare diensten en bedrijven, gevestigd al hier, Vaartkade 8, oen adres gericht, waarin ^ij te kennen gevent dat door do tegenwoordige omstandigheden de prijzen van alle levensbehoeften in die mate zijn gestegen, dat het niet meer doen lijk is, om met 'do verschillende lage loonen er eenigszins behoorlijk van rond te komen dat daarom reeds lang do behoefte werd gevoeld zich met een veraook tot Uw Ge acht College te wenden om een geldelijke tegemoetkoming in dezen drukkenden tijd; dat adressanten het echter achterwege heb ben gelaten, omdat zij beseften, dat ook vele van hun medearbeiders dienzelfdcn druk der tijden gevoelden; dat nu echter reeds in meerdere plaatsen, zooals o.a. Breda, Leeuwarden, Zwolle, de gemeentewerklieden zich per adres tot den Raad hunner gemeente hebben gewend, om een toeslag op het loon, en dat in Delft, Rotterdam en .Water graafsmeer eenige der Raadsleden zelfs een dergelijk voorstel bij den Raad. hebben in gediend. Redenen, waarom' adressanten zich nu de vrijheid veroorloven en zulks in opdracht van de ledenvergadering van Woensdag 24 Febr. ji., aan Uw Baad het beleefd, maar drin gend verzoek to richten, aan dc gemeente werklieden een toeslag op het loon te ver strekken, do regeling daarvan en do lioe- groot-heid van het bedrag in het volle ver trouwen aan Uw Edelachtbaar College over latende. De Utrechtsohe Zendingsveroeniging ontving van hier een gift van f 500. Prof. dr. II. M. van Nes ontving voor liet Bouw fonds van een nieuw Zendingshuis een gift van f300. Tot leden van de commissie tot het nazien van het beheer van het afgetreden collegium van hot Leidsche Studentencorps zijn bij enkele eandidaatstelling gekozen de heeren W. F. J. Laan, J. van Vollenlioven cn B. J. O. Sahriecke. Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsohe Zaken, is bepaald, dat de oommissien, Jic gedu rende het jaar 1915 belast zullen zijn met het afnemen der examens van apothekers assistent, zullen zitting houden te Leiden, Utrecht, Groningen en Amsterdam. Benoemd zijn van do commissie, welke zitting zal houden alhier, tot lid cn voor zitter clr. L. van Itallie, hoogloeraar alhier; tot leden: dr. A. Grutterink, apotheker te Botterdam, en G. H. van der Wal, apothe ker te 's-Gravenhagetot led en-plan ts ver vangers: W. C. dc Graaft1, loot or aan de Rijksuniversiteit, met bepaling, dat hij den voorzitter bij verhindering tijdelijk zal ver vangen G. F. A. ten Bosoh, apotheker in liet Academisch Ziekenhuis en dr. D. H. Wester, apotheker te 's-Gravenhage. Bij Kon. besluit is, met ingang van 3 Maart a.s., tot wederopzegging benoemd tot Rijks-keurmeester in bijzonderen dienst de veearts J. Rinses,alhier. Mej. Harry van der Harst, alhier, is opnieuw benoemd in do examencommissie van het Ned. Muziekrpaedagogisdh Ver bond, afd. „spreken"» X DIT ONZE STAD. ROODE-KRUIS-BUSJES. De opbrengst van do Roode-Kruis-bus- jes bedraagt tot heden 320.37. VERBODEM UITVOER. Do „Staatscourant"- van gisteravond be vat do volgendo Koninklijke besluiten tot verbod, van uitvoer van Koper en Koper- legeoringen als grondstof en bewerkt, ten zij gebruikt als onderdeel van eenig ver vaardigd artikel, waarvan koper- of koper- legeering geen hoofdbestanddeel vormt, of van eenig vervaardigd artikel koper of koper- legeering een hoofdbestanddeel vormt, wordt zoo noodig door den Minister van Finan ciën beslist; van alle in blik. of andere luchtdichte verpakking verduurzaamde vleesehwaren «en levensmiddelen, in welke vleeseh is verwerkt; van cichorei in eiken vorm, (daaronder begrepen cliichoreiworte len) en peekoffie; van levende schapenyan tnujiitiën, buskruit en onderdeelen van mu nitie.; van de van leder vervaardigde arti kelen en tevens van hout en andere bouw materialen, tin, lood, ijzer, koper, motor en smeeroliën en van werktuigen en gereed schappen van uit het gebied der gem, Alblasserdam, Capelle aan den IJsel, Dordrecht, Hondrik-Ido-Ambacht, IJsel- Imonde, Krimpen aan de Lek, Krimpen aan den IJsel, Lekkerkerk, Nieuwlekkerland, Papendreeht, Ridderkerk, Zw ijndrecht en Op en Neer-Andel naar het overige gedeelte des Rijks. i STAAT VAN BELEG EN VRIJHEID VAN HET V/OORD. Naar aanleiding van het antwoord door den Minister van Oorlog gegeven op de door het lid der Tweede Kamer, den heer Kleere- koper, tot hem geriohte vraag nopens het stellen van voorwaarden door den opperbe velhebber van Land- en Zeemacht, voor het toestaan van het houden van openbare ver gaderingen in plaatsen, waar de staat van beleg is afgekondigd, vernemen wij, dat deze zaak na dit antwoord nog niet uit zal zijn, inaar zeer spoedig nader in de Kamer ter sprake zal komen. Immers binnenkort zal in opeabaro behan- ling komen het wetsvoorstel betreffende be stendiging van den staat van beleg en bij die gelegenheid zal bovenbedoelde zaak, wel. ke ook in de afdeelingen tor sprake kwam, een onderwerp van beraadslaging uitmaken. MIJHENCEVAAR. Gisteren heeft marinepersoneel de drie mij nen, die op hot strand te N o o r d w ij k-a a n- Zee lagen, onschadelijk gemaakt door ze te doen springen. Van twee der mijnen was de knal ontzettend. In beide dorpen trilden ramen en deuren op een ontstellende wijze. Gelukkig liep alles zonder ongeval len af. Woensdag zijn te Zand voort weer twee mijnen aangespoeld en te Nicuwediep spoel de er ook een aan. Deze hebben militairen reeds doen springen. On de Rib benplaat onder Stellendam is aan de zijde van het Bokkegat een mijn aangespoeld. Bij uitoefening van het g'a&nalenvisschërs- bcdrijf is door oen schipper van Stellen dam, bevarende de blazerschuit S. D. 26, in het Goereescho Zeegat, nabij de zwarte ton, gemerkt S.H. No. 1, een drijvende mijn gepasseerd. Aan het Noorderstrand bij den vuurtoren, onder Ouddorp, is een Duitsche mijn aan gespoeld, die onder toezicht van militairen, daartoe per „Torpedodionst I" uit Hclvc- voetssluis overgekomen, onschadelijk is ge in aakt. Den burgemeester van Oud dorp werd me degedeeld dat door sohipper Nieman aldaar, op do z.g. Paardenplaat een groote mijn vermoedelijk een Engelsche door middel van een dreg en een touw is vastgelegd. Onmiddellijk is daarvan door den burge meester kennis gegeven aan den groepscom mandant aan het AVesthoed onder die ge meente. HET MIJNONCELUK TE ZIERIKZEE. Namens H. M. do Koningin is aan den burgemeester der gemeente Zierikzee op gedragen Hare deelneming te betuigen aan de ongelukkige betrekkingen der slachtoffers van het mijnongeluk, waar door Hare Majesteit diep getroffen is. Do lijken van Stoffel en Marien Cas- hoek zijn tot op heden nog niet terugge vonden, zoodat wel mag worden aange nomen, dat zij 't dichtst bij dc mijn zijn geweest en in stukken in zee zijn geslin gerd. Overblijfselen van de mijn zijn als bewijsstukken opgezonden naar Middel burg. HET BESLUIT DER NEP. ROEPERS. Zooals reeds gemeld is, heeft een ver gadering van reeders welke onder voorz.- söhap van den heer C. J. K. van der Aalst werd gehouden, besloten aan buitenland- sohe afzenders te verzoeken in hun eigen belang tot nader bericht geen goederen uit of via Duitschland naai Nederland te verzenden ter verdere versoheping. Ongetwijfeld heeft dit besluit een zeer wijde strekking. Sleohts door den drang der noodzakelijkheid is men, zooals hot „Hbld." vernam, tot een dergelijke be slissing gekomen. Onmiddellijk na het be kend worden van de represaillemaatrege len der entente steldo men te bovoegder plaat-se een nader onderzoek in. Dit onder zoek tooncle echter aan, dat de Engelsche regeering de bedoeling heeft geen stukje goed ter overzeesche verzending naar en van Duitschland ongemoeid te. laten. Dat Engeland het in zijn macht heeft dezen maatregel door te zetten daaraan twijfelde natuurlijk niemand en aldus stonden onze reeders voor de keus om óf hun geheel© bedrijf stop te zetten of, hoe onaangenaam en nadeelig dit ook voor de reederijen mocht zijn, de verzending van Duitsohe goederen te weigeren. Het zeegat kiezen met Duitsche waren aa-n boord zou in de gegeven omstandig heden voor do Nederlandsche reederijen waarschijnlijk nog nadeeligor zijn dan ge heel stilliggen. Immers, zoo goed als ze ker zouden dan de schepen naar een En gelsche haven worden gebracht. Weken en weken men komt in alle Engelsche ha vens handen to kort zouden do booten misschien stil liggen en al dien tijd zou de bemanning moeten betaald en gevoed worden. Totdat ten slotto de Duitsche goe deren gelost zouden zijn. Het is trouwens zeer waarschijnlijk, dat het advies der reeders niet meer is dan het intrappen van een open deur. Immers, onmiddellijk na het afkondigen van den ge noemden represaille-maatregel der enten te, weigerden de assurantie-maatschap pijen, do Duitsche inbegrepen, do Duit sche goederen welke ter verscheping moch ten worden, aangeboden, te verzekeren. Op zich zelf een afdoend bewijs van het gevaar waaraan deze goederen zouden zijn blootgesteld. Naar men weet heeft de entente een uitzondering gemaakt voor do booten, die bij het afkondigen van den maatregel reeds onderweg waren, zoodat speciaal uit Indië, nog minstens zes weken lang booten met voor Duitschland bestemde goederen onzo havens kunnen binnenkomen. Het spreekt van zelf dat het besluit niet zal nalaten invloed te oefenen op de vracht prijzen. Voor sommige reederijen toch be droeg do van Duitschland verzonden hoe veelheid goederen tot 50 pCt. van 't geheel. De bevolking van Nederland niet be- hoorende tot de aandeelhouders der stoom vaartmaatschappijen zal echter niet on waarschijnlijk van den ommekeer op on verwachte wijze profiteeren. Immers, do schepen die nu onderweg zijn, zullen, wan neer geen andere oplossing wordt gevon den, welhaast geen andere goederen mede kunnen voeren, dan die welke öf geconsig neerd zijn aan de Nederl. Overzee-Trust- Maatschappij öf die welker uitvoer in Ne derland verboden is. Het is aldus niet on waarschijnlijk dat de bootei uit Amerika met groote ladingen graan binnenkomen, onze geringe voorraad wat aangevuld wordt en de prijzen meer naar het normale terug gaan. Ten minste wanneer daartegen van do zijde der entente geen bezwaar wordt gemaakt en men genoegen neemt met de plechtige verzekering van onze regeering dat het meel in ons land blijft. BRIEVEN SMOKKELEN. Door do Duitschers to Antwerpen is weder een persoon van de équipage der „Administrateur de Badts" aangehouden, verdacht van betrokken te zijn bij het smokkelen van brieven. Dit geschiedde met een kistje, dat aan boord gebracht zou worden, en welk kistje een dubbelen bodem had, waartusschen brieven gevon den werden. De aangehoudene ontkende daarvan iets te weten. EEN WATERVLIECTU IC. De stoomloodsboot van IJmuiden heeft gisternacht een watervliegtuig op sleep gehad. Dc sleep brak echter, waardoor het vliegtuig om den Noord is gedreven. Torpedobooten gingen op onderzoek uit. Heb vliegtuig werd gistermorgen dwars van Egmond, 900 meter uit den wal, ge zien. Het watervliegtuig is later door Neder landsche torpedobooten te IJmuiden aan gebracht, en op het droge gezet. Hout werk en aluminium waren geheel vernield. De motor is intact. Het is een Gnóme- motor van de Société des moteurs rue de la Boëtie, Paris, VIII E, voorzien van een Engelsche schroef, gemerkt no. 2S7 B. Voorts voorzien van een Engelsch kompas en 3 Engelsche manometers. De klok stond op 10 minuten vóór CREDIET VOOR DEN KLEINEN MIDDENSTAND. Omtrent de op 13 Maart in het gebouw der Grafelijke Zalen te 's-Gravenhage te houden vergadering van vertegenwoordi gers van credietinstellingen, kan nog wor den medegedeeld dat deze vergadering uit gaat van een commissie bestaande uit de ministers Treub, Bosboom en Posthuma, den president van de Ned. Handelmaat schappij en prof. De Vooys, als voorzitter van de commissie van uitvoering van het Ivon. Nat. Steuncomité. De vergadering, waarin H. M. do Ko ningin tegenwoordig zal zijn, betreft een plan tot het bijeenbrengen van de bestaan de bankinstellingen, die zich bezig houden met heb verstrekken van crediet aan den kleinen middenstand, met het oog op het verleenen van credioten aan kleine mid denstanders uit den landbouw, nijverheid en handel, die door den oorlogstoestand hun zaakjes moeten zien verloopen of te niet gaan en die niet in staat zijn de waar borgen te bieden, welke onder normale om- stalndigheden door de credietinstellingen van hen worden verlangd. NED. ANTI-OORLOG-RAAD. Het secretariaat van den Nederland sche n Anti-Oorlog-Raad (Theresiastr. 51, 's-Gravenhage) heeft gedurende de afge- loopen week van 37 vereenigingen bericht van aansluiting ontvangen, zoodat het aan tal aangesloten vereenigingen thans be draagt 563. Hieronder bevinden zich we derom twee Kamers van Koophandel en Fabrieken, namelijk te Appingedam en te Steenwijk, en twee departementen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, na melijk to Brouwershaven en te Heusclen. In het bijzonder mogen ditmaal vermeld worden verschillende werkliedenvereni gingen Christelijke Werkliedenvereni ging „"Werkend help ik", te Bennekom Werkliedenvereniging „Heerenveen en Omstreken" en de afdeeling Almelo, Ber- kel en Rodenrijs, en Bloemendaal van den Christelijk-Nationalen Werkmansbond. Het concentratie-comité van alle stroo mingen t-egen den oorlog, dab ongeveer ge lijktijdig met den Anti-Oorlog-Raad werd opgericht, heeft zich thans ook bij den Raad aangesloten. DE HOOFDREDACTEUR VAN ,,DE TEL." CONTRA LUIT. C. A. MALLSNCKRODT. iWjj deelden onlangs mede, dat de hoofd redacteur van „De Telegraaf de heer J.: C. Schroder, tegen luitenant G. A. Mal- linckrodt bij den rechter een eisch' had ingesteld tot vergoeding van schade en be tering van eer en goeden naam, op grond, dat genoerudo officier in een café te Am sterdam, ten aanhoore van andere bezoe kers, had gezegd, dab de redactie van „De Telegraaf" tegenwoordig betaald wordt door de Engelsche regeering, om stemming te huiken voor de geallieerden. De zaak diende te Amsterdam ter terecht zitting van gisteren. Nadat de vordering namens den eisqteü was toegelicht, verklaarde de gedaagde, lui tenant Mal linckrodt, die bijgestaan werd door zijn raadsman, mr. Van der Mande re, dat liij in het bedoelde gesprak slechts bedoeld heeft te zeggen, dat het dagblad „De Telegraaf 'meermalen van zeer geprononceerde sym pathieën voor de- geallieerden had. blijk ge geven, doch dat hij nimmer heeft willen te kennen geven, dat de redactie van dit "blad zou worden betaald, om stemming te Snaken voor de geallieerden. „Ik verklaar," eindigde luitenant Malhnckrodt, „dat, wan neer ik de in de dagvaarding vermelde 'woorden mocht hebben gebezigd, dit mij leed doet, dat ik die woorden intrek, den eischer deswege mijn excuses aanbied, cn hem houd voor een man van eer." Namens den hoofdredacteur verklaarde alsnu mr. C. Giltay Vetli, dat de eischer *met deze ruiterlijke, verklaring en ver cm t- 'schuldignig genoegen nam, en dat dienten gevolge cle eisch tot schalde vergoeding werd 'teruggenomen, waarna da rechter de zaak voor geëindigd verklaarde. BELCISCHE JOODSCHE KINDEREN. De heer Kellenaers te Leiden, secretaris van het R.-K. Huisvestingscomité, heeft een conferentie gehad met den waarnemend©n Opperrabbijn van Noord-Holland, den heer A. S. Onderwijzer, omtrent het onder dak brengen der noodlijdende Belgische kinderen.- Op deze conferentie zijn do noodige voor bereidingen daarvoor getroffen en wordt do komst der eerste bezending Joodsohe kinderen binnenkort te geinoet gezien. NIET PER RIJWIEL OVER DE CRENS. Sinds gisteren is het verboden om per rijwiel van Losser do grens te passceren naar Duitschland. Deze maatregel is voor do menschen te Losser, waar dagelijks hon derden per rijwiel naar de fabrieken te Gronau gaa-n werken, een grooto teleur stelling, daar zij thans öf moeten teopen öf per tram tot Glane moeten en vandaar dan nog 20 minuten hebben te loopen.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1