N®. 16877 ï3oiiderdag 4 Maart. Tweede J3ïad. /\o jgj5 Tweede Kaoier. de »*GOft SETTEN .v.tl. Gorsetière. SPORT. Binnenland. FEUILLETON. 12© Weldoenster. Vergadering van gisteren* 'A'an do orde is de voortzetting der behan- 'delihff vaQ do suppletoire Landbouwbegroo- ting 191-i (êeonoinisclie maatregelen). Minister POSTHUMA zet zijn Vrijdag, jaiddag afgebroken redo voort. Z.Exc. doot vooreerst oenigo mededeeli 11 gen omtrent do 'distributie van graan en tarwemeel, daarbij aanvangondo met een overzicht van do dion- angaaiido getroffen maatregelen en do daar bij ondervonden moeilijkheden. Op J.5 Fe- briiari waren in koop, doe.h niet verscheept, 230 millioen K.G. tarwe, zeilende 38 mil- lioen K.G., in voorraad 775,000 K.G. en verstrekt 200 millioen K.G. Per maand ia 'De-odig 70,000 ton, wat tegenwoordig onge. veer wordt aangevoerd. In koop, doch nog Diet verscheept waren 42 millioen K.G. meel, zeilende I8V2 millioen K.G., in voorraad 6 millioen K.G. en afgegeven 18 millioen K.G. Gegevens omtrent do wereldvoorraden zijn zeer moeilijk te verkrijgen. Hun, dio aandrongen op ruimer aanvoer, vnjst Z.Exc. er op, dat do middelen tot aanvoer zeer beperkt zijn, vooral, daar men, wat scheepsgelegenheid betreft, ook reke ning heeft te houden met de behoefte aan andere artikelen. Bovendien is roggo bijna niet meer te krijgen. i.bsoluto zekerheid, dat de aanvoer zal binnen blijven voortgaan, is niot te beko pen of to g even. Evenwel wordt ook de laatste dagen nog steeds aangovoerd. De Regeering is van meaning, dat voor- loopig alleen aanvoer van tarwe en tarwe, meel van Rogeeringswege doeltreffend is to achten. De moeilijkheden zouden voor par ticulieren te groot zijn. Do maalloonen zijn niet to hoog to aoli- ten. Overigens wordt daar door de Begeering op gelet. Beschikbaarstelling van tatwe voor lage- ren prijs aan on- en minvermogohdon is niot mogelijk. Z.Exc. heeft geen kans gezien daarvoor een stelsel te vinden. Ook blijft do Regeering nog mee non, dat de branderijen piet bchooren te worden stopgazet. Do rogge wordt thans ingevoerd door bo. langhebbenden zelf, op consent. I11 koop is 5l/o millioen K.G., in voorraad 8Va mil lioen K.G., verstrekt 11 millioen K.G. Van prijsstijging der rogge is geen sprako. LWat de broodpolitiek betreft he ft de Bo. geering het stelsel aangenomen, dat het wit brood in prijs' mag stijgen, doch het bruin, hrood goodkooper moet worden. Dit is dan ook het geval. Do prijs van bruinbrood was aanvankelijk 21 ets. per K.G., daarna 22 cents en thans slechts 20 cents. Zoodat No- derland nog betrekkelijk goedkoop brood kan eten. Aan maïs is in koop 95 millioen K.G., verscheopt 20 millioen K.G., in voorraad 64 millioen K.G. cn verstrekt 100 millioen K.G. Bij do distributie van mhïs zijn fou ten begaan, doch die waren onvermijdelijk en er is zoo spoedig doenlijk, naar verba- tering gestreefd. Met den aanvoer van veevoeder staat het goed. De varkensstapel hoeft het meest geleden in den aanvang der mobilisatie, toen varkens tegen iederan prijs werden geslacht. Tot einde November heeft de fokkerij daarbij verlies opgeleverd. De aandacht moet dan cok in de eerste plaals blijven gevestigd op fokken, daar.anders Nederland spoedig door zijn varkens heen is. En nu.gaat do fokkerij wel weer goed vooruit, doch dat is to danken den hoogen prijs der varkens, zoodat toen zic-h do duurte van het varkensvleesch fooet getroosten. Eerst als de prijs een goede 80 cents per K.G. levend gewicht is, is hij in overeenstemming met dien van het Voeder. Met een uitvoerverbod moot men daarom zeer voorzichtig zijn. Van oen absoluut slui ten der grenzen jnag ook, volgens do slagers zelf, geen sprake zijn. Eerst nis ons land zou dreigen to worden leeggekocht» zouden krasse maatregelen moeten genomen worden. Inmiddels zoekt de Minister nog naar een middel om de kleine slagers te helpen. Als do tegenwoordige daling van den uitvoer niot blijft aanhouden, zal de Begeering die# uitvoer regelen. Ook is Z.Exc. bereid te overwegen of, ïn'et liet oog op de duurte van het varkens vleesch overleg dient gepleegd met het Kon, Nationaal Steuncomité ter zake de verstrek king van spek en vet, iWat het omploegen der roggevelden aan gaat, jneent Z.Exc., dat daarvoor niet zoo heel veel vrees behoeft te bestaan. Het zou zeer de vraag zijn, of het verbouwen van aardappelen in de plaats van rogge wel voordeel zou opleveren. Spr. raadt dan ook den landbouwers aan maar rustig de rogge te laten groeien. De aardappelprijzen waren in Januari cn Februari gelijk aan die in dezelfde maanden van het vorige jaar. Do voorraad kool was vorige week 8 mil lioen K.G., wat iet-s minder is dan verleden jaar, doch gelijk aan den voorraad in 1913, Een uitvoerverbod van groenten en dit goldt ook voor aardapjaelen zou fhans ten gevolge hebben, dat onze markten do eerste weken zouden overstroomd worden door kast-producten en grooto voorraden zou den bederven. De uienprijzen zijn inderdaad hoog, doch' niot hooger dan verleden jaar. Bovendien' begint over een paar weken de invoer weer uit Spanje. De maximumprijs der suiker wenseht Z.Exo. te handhaven op 55 ots. per K-G., waar de en.gros.prijs nog steeds IS1/» ct. is. Zonder de prijszetting voor kaas, zou thans alle vette Goudsche kaas uit ons land ver dwenen zijn. Voor het oogenblik is evenwol 0en maximumprijs niet meer noodig. Voor het vaststellen van maximumprijzen voor artikelen, welke hier te lande worden gefabriceerd, wordt geraadpleegd piet de fa brikanten en de verkoojoers. Gelet op de aanwezige hoeveelheden rijst, Imeel, aardappelen en vee, mag worden ge zegd. dat in ons land voldoende voorraden.' voedingsmiddelen aanwezig zijn. Het voedingsvraagstuk is ondergeschikt aan het behoud van den vrede en het nan den gang houden van handel en industries- Gaan zitten op onzo zelf verkregen voor raden gaat niet, daar dan de aanvoer van' grondstoffen uit het buitenland wel eens al .te groote moeilijkheden zou kunnen onder* vinden. Do Begeering wenseht geen blind vertrou wen, doch meent er op te mogen rekenen, dat men zich bij liet oefenen van critiek niet op een eenzijdig standpunt zal stellen.; De heer Tydeman, die een oomptabiliteits- bczwaar maakte tegen den post van 21/3 mil lioen voor mogelijk verlies op Begeerings- tarwo, merkt Z.Exc. op, dat de verrekening friet geschiedt door hét distributiebureau, doch door de generale thesaurie. iWat de hulp der Steuncomités betreft, hét particulier initiatief is tot dusver in staat gebleken, alleen de taak der hulp ver leaning .to vervullen. Daarbij hebben de steuncomités gestreefd naar samenwerking met do vak organisaties en zij zijn ongetwijfeld bereid, waar dienaangaande klachten bestaan, nam' nog nauwer samenwerking te streven. (Wat het bedrag der uitkecring&n betreft, dit moet ook voor de anders regelmatig wer kende arbeiders lager zijn dan het normale inkomen, om te voorkomen, dat anderen, dio geregeld werkloos zijn, op de uitkeeringen gaan steunen. Ten eindo aan de hieruit voortvloeiende bezwaren evenwel tegemoet 'te komen, streeft het Kon. Nat. Steuncomité naar sparatio der ondersteunden. .Wckclijksche meded-eelingen van eenig belang omtrent do genomen economische maatregelen zijn niet te geven. Evenwel is Z.Exo. bereid to overwegen op welke wijzd do Kamer meer op de hoogte zal kunnen gorden gehouden. Minister TBEUB beantwoordt eerst den heer Teenstra, dia nog eens terugkwam ,op het bekende interview van Z.Exo., waarin do Minister zijn afkeuring uitsprak over de handelwijze van sommige Groninger boeren» Z.Exc. raadt dien afgevaardigde aan zijn cri tiek te matigen. Beweringen" als dat tallooze fouten door de Begeering zijn begaan, die nen met feiten to worden gestaafd. Zijner zijds houdt Z.Exc. do juistheid van die fei-~ ten, waarop zijn afkeuring'' van. hot gedrag der landbouwers in Groningen steunde. Tc 4 u. 25 m. breekt Z.Exo. zijn rede af. Heden te halftwaalf voortzetting^ EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdagavond. Voorzitter: J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst. In memoriam W. Hovy. De VOORZITTER wijdt enkele woorden aan de nagedachtenis van den hoer Hovy. Do heer Hovy, sinds 1901 lid dozer Ka mer, ontviel ons op 74-jarigen leeftijd. Met ijver en zaakkennis wijdde hij zich aan 's lands belang. De hem geschonken talenten heeft hij steeds besteed voor het algemeen heil. De heer Hovy was een dóór en dóór goed man, een vaderlijke vriend van allen, vriendelijk en welwil lend in den omgang. Nog vaak zal ons oog en hart zioh richten naar de plaats, die deze afgovaardigde iü ons midden innam. Regeling van Werkzaamheden. De VOORZITTER stelt voor een serie wetsontwerpen in do afdeelingen te doen onderzoeken, o.a. het Indische Leenings- ontwerp. Spr. stelt voor deze Donderdag om elf uren in de afdeelingen te behan delen en Vrijdag om elf uren in openbare vergadering aan de orde te stellen. Aldus wordt besloten. De vergadering wordt verdaagd tot Vrij dag te elf uren. R E C L A 31 E S, h 40 Cent per Regel. beleefd beveel ik my aan voor Uitsluitend naar maat. Keizersgracht 717, Amsterdam. 1940 11 GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend j '3 morgens van 9—12 en des middags mn 2—5 uur. Stadstimmerwerf. Telephoon No. 127. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 46 TimruerlicdoD, 10 Opperlieden, 19 Stucadoors, 25 Metselaars, 5 Voegers, 1 Kaaspakhuiskneclit, 5 Steenhouwers, 48 Sohilders, 4 Behangers, 2 Stof feerders. 5 Meubelmakers, 3 Stokers, 1 Macli.- bankwerker, 3 Smeden, 2 Yoorslaanders, 1 Grof- bankwerker, 1 Electricicn, 2 Gas- en Waterfittexu, 1 Blikslager, 2 Loodgieters, 22 Typografen, 7 Kleermakers, 2 Bakkers, 1 Huisknecht, 1 Kell- ner, 2 Schippers, 16 Grondwerkers, 6 Bloemisten, 2-3 Loopknechten, <1 Loopjongens, 81 losse Werk lieden. AFD. VROUWEN. Volkshuis. Telephoon No. 1477, Geopend: tan 9—12 uur. 7 Dienstboden, 18 "Werksters, 11 Naaisters, 1 Waschrrouw, 1 Winkeljuffrouw, 2 Huishoud sters, 31 Fabrieksarbeidsters, 7 Vrouwen (allerlei). STANDEN. NEDERLANDSCHE KOEFBALBOND. Eersto Klasse Zuid. Voreon. gesp. gevr. gel. verl. pt. v. t. gem. 1. Vit€3ae (H.) 10 8 2 16 55 27 1.60 2. Fluks 10 8 2 16 45 27 1.60 3. Vitesse 7 4 -i 3 3 39 16 1.14 4. H. S, V 10 4 1 5 9 37 37 0.90 5. O. S. O. R. 8 1 2 5 4 21 33 0.50 6. Yelox 9 1 8 1 13 70 0.11 Dorde Klasso Zuid. 1. Vitesso II 6 6 12 41 11 2.- 2. S?rift 4 2 2 4 11 19 1.- 3. A. L. O. II 6 1 4 2 15 17 0.40 4. Fluks II 6 1 4 2 10 30 0.40 LEIDSCHE VOETBALBOND. Eerste Klasse, 1. L. F. O 6 6 1 11 17 3 1.83 2. Berosteya 9 6 2 1 14 24 6 1.55 3. Ajax II 6 3 1 2 7 13 13 1.16 4. D. L. V, 6 3 3 6 17 15 1.— 6. O. N. I 8 3 2 3 8 12 16 1.— 6. Lugdunum 7 3 4 6 13 19 0.85 7. L. V, V, 7 2 5 2 9 24 0.28 8, Lelden... IM 7 - 2 i 2 6 20 0.23 Tweede Klasse A. 1. Alplien II „a 7 5 1 1 11 17 2 1.57 2. Ajax Iü 6 4 1 1 9 16 9 150 3. Lugdunum II 6 3 T- 3 6 12 12 1.— 4. L. F. C. II 7 1 2 4 4 7 16 0.57 5. Eeresteijn H., 8 1 2 S 4 922 0.50 Twoede Klasse B. 1. Do Sportman n 6 6 12 29 9 2.— 2. Lisso w 4 3 1 6 9 6 1.50 3. D. L. V. II 5 2 TS 3 4 15 10 0.80 4. L« V. v. n 6 2 -ï 4 4 8 25 0.66 5. Norvious 6 - 5 7 16 Derde Klasse. 1. Do Sportman III 7 7 14 37 7 2- 2. O. G 8 5 1 2 11 20 14 1.37 3. Norricus II 6 3 3 6 18 17 1.— 4. O. N. I. II 6 1 1 4 3 9 20 0.50 5. L. P. 0. m... 6 1 1 4 3 11 25 0.50 6. Lisso II 5 - 1 4 1 5 17 0.20 NEDERLANDSCHE VOETBALBOND, Westelijke Afdeellng O, 1. Ajax 10 6 2 2 14 29 11 1.40 2. H. V. v. n 13 7 3 3 17 24 14 1.30 3. Do Sportman 13 7 3 3 17 25 25 1.30 4. H. B. S. H 12 6 2 4 14 22 19 1.16 6. Quick IL., 13 6 2 5 14 19 20 1.07 6. V. U. O. ..r 13 4 2 6 11 30 27 0.84 7. Gonoordia 11 3 8 6 15 28 0.54 8. D. V. Vt 13 1 S 9 5 10 30 0.33 Watersport. Een Yijf-Provinciën-Toer. Overwegende dat vroolijke en luidruch tige watersportfeesten in deze ernstige tij den geheel ten onpas zouden zijn, doch dat het evenmin aanbeveling verdient de even nuttige als gezonden sporten, het roeien en het zeilen geheel te verwaarloozen en de zen zomer stop to zetten, heeft het comité voor Wherry-wedstrijden te Amsterdam het initiatief genomen voor een vijf-pro vinciën toer voor wherries en andere klei ne roei-, zeil- en motorvaartuigen. De toer omvat de provincies Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland en Overijsel en de steden Alkmaar, Amster dam, Arnhem, Delft, Deventer, Dor drecht, Gouda, Haarlem, Den Helder, Leiden, Loosdreeht, Botterdam, Utrecht, Zutphen en Zwolle. Uitgenoodigd zijn alle Nederlandsche roei- en zeilvereenigingen en hun leden. Do deelneming is open voor twee- en één persoons wherries inrigged en outrigged, sloepwherries, tubbooten, overnaadsche tweeën en vieren. De tochten moeten roeiend of zeilend of afwisselend roeiend en zeilend afgelegd worden. Bovendien zal een aparte klasse voor allerhande vaartuigen, voorzien van aan- hangmotor van ten hoogste 3 P.K., worden ingelegd. De toer begint 15 Juni en eindigt 15 September. Tusschen dio datums kunnen de deelnemende vaartuigen op eigen gele genheid een willekeurig aantal der aan gegeven steden bezoeken en ontvangen daar bij een der roei- of zeilvcreenigingen een wimpel. Bij de tö Yealo gehouden hersfemming voor eon lid van de Provinciale Staten zfjn uitgebracht op de beeren F. Heidens, te Beesel, 2351 en 0. van Basten Batenburg, te Ttgeien, 2234 stemmen, zoodat eerstgenoemde geko zen is. Zoowel tegen de nominatie van het Z9sial voor predikant by de E*ang.-Luth. Gem. te Amsterdam, als togen die van het drietal en de verkiezing daaruit van ds. A. "Wempe, te 's-Gravenbage, hebben een groot aantal leden van den Amsterdimschen Grooten Kerkeraad der genoemde Gemeente protest aangeteekond op grond hiervan, dat aan de stemmingen deel namen persouen, die, naar hun meening, daartoe niet gerechtigd waren. Te '8 Hertoganbosch werd de algemeene vergadering gehouden van den Ned. Bond van Mineraalwatersiroopfabrieken en Bierhan delaren, onder voorzitterschap van den heer A. Th. van der Loos, uit Haarlem. Vertegen woordigd waren de afd. Amsterdam, Haarlem, Alkmaar, Arnhem, Nijmegen, Leiden, 's Hertogonbosch, Hilversum, Botterdam, Apel doorn, Zaandam, Utrecht en Goula. Uit het rapport van den secretaris, den heer W. te Boekhorst, uit Bussum, bleek, dat het afgeloopen vereenigingsjaar niet zulk een op leving vertoonde als hot vorige. De taak van den Bond is, het daarheen te leiden, dat in het centrum des land een bureau wordt opgericht, waar do belangen van den Bond zullen worden geregeld. Het finan cieel beheer is thans geheel gescheiden. De verhoudingen dor afdeelingen zjjn bevredigend. In Friesland mislukte de beweging tot het heffen van staangeld, doordat een bierhande laar niet meedeed zonder dat deze door den Bond van Bierbrouwerijen tot de orde werd geroepen. De gevolgen van den oorlog deden zich ook voor de leden van den Bond gevoelen en hou derden leden er schade door. Tot hoofdbestuursleden werden herkozen alt lste secretaris do heer Te Boekhorst, te Bussum, tot 2de penningmeester de heer Nieuwenhuizen t6 Zaandam, tot lste commissaris de heer Riedel, te Leiden. De voorzitter van de Tweede Kame. mr. Goeman Borgesius, was gisteren ten gevolge van een lichte ongesteldheid ver hinderd de Kamerzitting bfi te wonen, en aangezien ook de tweede voorzitter, rar. Troelstra, nog steods wegens ongesteld heid verhinderd is in de Kamer aanwezig te sijn, wérd do Kamervergadering gepresideerd door den derden voorzitter, jhr. mr. Van Nisp' n tot Sevenaer, afgevaardigde voor Nijmegen. Do waarnemende burgemeester vau Amsterdam, wethouder dr. N. M. Josephus Jitta, is ongesteld. In zjjn plaats treedt als waarnemend burgemeester op wethouder F. M. Wibaut. Amsterdam heeft dus thans een sociaal democratischsn burgemeester. („H.dbl.") Het salaris van den predikant by de Ned -Herv. Gem. te Heerenvoen is, door den slechten toestand der geldmiddelen, van f 1600 tot f 1100 verlaagd. it» Zij was totaal van haar stuk gebracht door deze plechtigheden en wist in do verste verte D'et wat zij zou antwoorden zij zat maar vaag tegen hen to lachen, en zag er heel lief, en heel verlegen uit. Zij begreep spoedig, dat haar glimlachjes ongepast waren, en stierven weg op haar lippenwant naar mate hij voortging, werd de predikant °PSewondener en hij scheen het als een vaststaand feit tc beschouwen, dat zij van plan was op haar bezitting te gaan wonen. r°l welsprekendheid weidde hij uit over den troost, dien zij zou wezen voor de armen Verzekerde den aanwezigen, dat zij een moeder zou zijn voor de zieken, dat zij jen zou verzorgen met haar teedere vrouwen- manden, een engel van barmhartigheid zou ZlJ zijn voor-hongerigen zij zou hen voeden ln tijden van armoede en een vriendin en zuster zijn voor kleine kinderen. Zij zou hen elpen, voor hen zorgen, medelijden hebben mot hun zwakheid en zonden. Zijn gelaat Jraaide van geestdrift naarmate hij voort ong. Anna was dankbaar, dat Susie hem niet 'florid. Dezo menigte kinderen, de vrou- C11> de jonge predikant, haar koetsier, oorden allen de beloften, gedaan uit haar ^am, beloften, die zij niet van plan was te g ullen. Zij sloeg de oogen neer en draaide zip|"WachüS met haar vingers cn voelde 1 niet op haar gemak, pr'u. het eind van zijn speech had do krtnt de oogen vol tranen, die zijn eigen welsprekendheid hem had afgeperst hij stak de hand uit en zegende haar plechtig met een luid uitgesproken Amen tot slot daarna was er een drukkende stilte. Susic hoorde het woord Amen cn dacht wel, dat er een soort zegen was uitgesproken, zij maakte een gebaar van ongeduld. Die predi kant was hatelijk in haar oogen, ten eerste, omdat hij er uit zag als de dienaren van de Baptistenkapellen uit den tijd, toen zij nog ongetrouwd was, maar vooral omdat hij haar daar in den wind liet staan en steeds langer blootstelde aan die pijniging van den viseh- reuk. Anna wist niet, wat zij zeggen zou na dat Amen en keek verlegen er dan ooit en stamelde in haar verwarring„Danke sehr", hopende dat dit een geschikte opmer king waswaarop de predikant een buiging maakte en keek alsof hij zeggen wou :„Geen dank. 't Is de moeite niet waard". Toen nam een andere man, waarschijnlijk de school meester, een stemvork in de hand, gaf den toon aan en de kinderen zongen een „Choral," 'gevolgd door andere meer vroolijke liedjes, waarin de woorden „Frühling" en ..Will- kommen" menigmaal herhaald werden, ter wijl de wind leeide in felle tegenspraak met die woorden. Toen dit afgeloopen was, nam de predi kant afscheid en stelde den anderen per soon, die er als een geestelijke uitzag, voor, een langen, mageren jongeling, eveneens met glacé-handschoenen en een lange, toe- goknoopto jas nan, met een bleek gezicht en dik, opstaand vlashaar. „Herr Vicar Klutz," zei de oudere predi kant met een gebaar; cn de Herr Vicar maakte een buiging en terwijl zijn slappe hand hartelijk werd gedrukt door die andere kleine hand en die schuw© oogen tot die andere vriendelijke oogen glimlachend op zagen, word hij onmiddellijk wanhopig ver liefd en dit was heel natuurlijk, daar hij in een half jaar met geen enkele vrouw vau onder de veertig jaar gesproken had en zelf twintig jaar en een dichter was. Hij bracht de rest van den middag door opgesloten op zijn slaapkameralle voedsel weigerend en vervaardigde een gedicht, waarin „be- rauschten Sinn" moest rijmen op „Englan- derin," terwijl de predikant, bij wien hij aan huis woonde, dacht dat hij bezig was zijn preek voor Goeden Vrijdag te maken. Toen werd de schoolmeester voorgesteld en daarna kwamen de twee vrouwen de vrouw van den meester en de vrouw van den predikanten toen Anna geglimlacht had en beleefde, onsamenhangende toespraakjes had gehouden, om ieder op zijn beurt te be antwoorden, en op zijn minst twaalf maal had geknikt en gebogen voor ieder van die dames, die maar niet konden ophouden met buigen, en zij de dames had voorgesteld aan de sombere gedaante Ln den hoek. Gedurende deze plechtigheden had Letty met grooto oogen en open mond naar de schoolkinderen gestaard, en de schoolkinde ren met groote oogen en open mond naar Letty, en miss Leech heel stemmig voor zich gekekenen Susie zat met wanhopig opgetrokken wenkbrauwen en Anna vroeg zich af of zij nu niet gevoeglijk liaar reis zou kunnen voortzetten en indien dat zoo was of men verwachttte, dat zij het signaal zou geven. Iedereen glimlachte tegen elkaar om de pauze aan tc vullen gedurende dit oogenblik van weifeling, behalve Susie, die met groote waardigheid de oogen sloot en huiverde op zulk een in 't oog loopende manier, dat de predikant zelf te hulp kwam en den koetsier verzocht hun te helpen de kap van het rijtuig weer op te zetten, met de verklaring aan Anna, terwijl hij dit deed, dat haar „Frau Schwester" niet aan het klimaat gewend was. Blijkbaar was het oogenblik van vertrek ken aangebroken en de buigingen, waarmee zij pas "(varen opgehouden, begonnen van voren af aan. Anna wilde gaarne op het laatst iets vriendelijks zeggen, daarom vroeg zij aan de vrouw van den predikant, toen zij haar goeden dag zei, of zij en haar man lust hadden den volgenden dag op „Kleinwalde" te komen dineeren. Deze uitnoodiging had een zeer diepe buiging ten gevolge en een blos van dank baarheid, maar zij, die haar ontvangen had, wendde zich tot haar heer en meester, voordat zij dc uitnoodiging aannam, om zijn wehsch te vernemen. „Ik vrees, dat het morgen niet mogelijk is, genadige Freule," zei de predikant, „want het is morgen Goede Vrijdag." „Ach ja," stamelde Anna, beschaamd dat zij hier niet aan gedacht had. „Ach ja," riep de domineesvrouw uit evenzeer beschaamd. „Zaterdag dan misschien," stelde Anna voor. De predikant mompelde iets van stille uren tot voorbereiding van den Sabbat, maar zijn vrouw, dio Anna trof door haar buiten gewone gezetheid, brandde van verlangen die vreemde dames meer op haar gemak te leeren kennen en vooral om te zien welk soort van wezen er uit die opeenstapeling van bont en veeren in den hoek te voorschijn zou komenzij ried hem daarom in een j vluchtig fluisterend gesprekje aan, het voor één maal zonder stille voorbereidende uren te doen. Toen gaf hij haar oen tikje op de wang, lachte toegeeflijk en zeide, dat liij een uitzondering zou maken hij zou de eer heb ben te komen. Toen dit was afgesproken, zei Anna „Gehen sie" tot haar koetsier, die weder een bewijs gaf van zijn vlug begrip, want hij begreep haar en in een wolk van glimlachjes en buigingen reden zij wég, de schoolmeisjes maakten een „kpicks," de jongens namen hun pet af en de predikant stond met den hoed in de hand en den arm om liet middel van zijn vrouw, zoo kalrn alsof het een zomer- sche dag was geweest en niemand naar hon keek. Anna werd later gewend aan die vertoonin- gen van huwelijkstrouw in het publiek maar nu keerde zij zish met een lachje tot Susie, toen de kap hen verborgen hield voor het groepje, dat zij achter zich hadden gelaten, en vroeg haar of zij het gezien had. Maar Susie had niets gezien, want haar oogen waren gesloten, en zij weigerde eenig ander antwoord te geven dan even met liet hoofd te schudden. Aan het andere eiöd van het dorp eindigde de chaussée en twee diepe zandwegen kwamen er voor in de plaats. Aan het kruispunt stond een handwijzerop den eenen arm, rechts, de weg, die vlak langs de zee liep, stond de naam Kleinwalde gekrabbeld en naast dezen handwijzer stond een man te paard hot rijtuig op te wachten. „lieve hemelNog meer geklets riep Susie uit, toen het rijtuig weer stilstond werd wakker geschud uit de waardighe. van haar kwade luim door deze herhaalde schokken. „Oberinspector Dellwig, zei de man, zichzelf voorstellende terwijl hij met een zwaai zijn hoed afnam cn een dieper, onderdaniger buiging maakte dau een der vorigen. „Dit zal de inspecteur zijn, dien oom Joachim hoopte, dat ik houden zouzei Anna zachtjes. (Wordt vervolgd,)

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5