[yropeesche Oorlog. FEUILLETON. Ëo WöM®©nstsr. De m insten vail hol Franscli-Engolscli- Belgisch logor. I>e eerste modedeeling van den Engelschen „Opmerker", toegevoegd aan het leger van J off re, is verschenen. Na een algemeen overzicht van de opera ties cn dc posities der legers, -waarbij linies zijn van meer dan 500 mijl lengte, zegt de „Opmerker": „De vraag, dte de meeste menschen bezig houdt, is deze: „Welke veordeelen heeft het Fransche leger in de laatste maanden behaald?" Sedert de Duit- fichers door de strijdmacht der geallieerden in Vlaanderen zijn teruggeslagen, heeft er geen veldslag van veel beteekenis plaats ge had. Wanneer de winst, bhaald in kleine gevechten, alleen beoordeeld wordt naar het terrein, dat gewonnen is, dan zijn de resul taten werkelijk gering. Torii is het succes van het Franscho leger, hoewel niet in het oog vallend, werkelijk van beteeken is. Het werk, door dit leger verricht, yèrdient de erkentelijkheid en de bewondering der ge allieerde mogendheden in de hoogste ma to. „Men moet bedenken, dat de strijd, die thans in Europa wordt uitgevochten, cén geheel is, dat de gevechten in Polen, Galicie, Servië en Frankrijk alle deel uitmaken van denzelfden veldslag; dat wij, willen wij de Duitsche krijgsmacht verslaan, meer reser ves noodig hebben, dan wij thans te onzer "beschikking hebben en dat, tot tijd en wijle dat deze reserves haar gewicht in de weeg schaal kunnen werpen, het de plicht van de legers der geallieerden is, t3 voorkomen, dat de vijand een voor hem gunstige beslis sing weet uit to lokken. Doordat het dien plicht ten volle beseft en hem met kracht volbrengt, hebben Frankrijk en zijn leger aanspraak op onze bewondering. Het Fran- sche leger neemt den vijand geheel en al in beslag en verhindert daardoor, dat hij zijn leger kon verzwakken, ten einde elders een beslissenden slag te slaan. Het heeft den vijand geregeld verliezen kunnen toebren gen, door hem to noodzaken tot een strijd .onder voor hem ongunstige omstandigheden. „Intusschcn heeft Frankrijk zijn leger ge stadig verbeterd, zoowel wat materieel als wat personeel betreft. De superioriteit van het Fransche veldkanon is reeds sedert gc- ruimen tijd erkend. Ook is zwaarder ge schut aangeschaft en elke weck wordt de samenwerking tusschen artillerie en infan terie volmaakter. „Het moreel van het leger is nooit zoo goed geweest als thans." Het dool van den stryd. Onder hot opschriftHet doel van den otryd, waarover in de pers nog niet uitgeweid kan worden, zegt de BNordd. Allg. Ztg." het volgende: Het eenige doel van don stryd moet voor eerst zijn, den vyand een nederlaag toe te brengen, die ons de zekerheid moet ver- schaffun, dat niemand het meer zal wagen, onzen vrede te verstoren, waarin wy het Duitcche wezen en de Duitsche kracht tot hun recht willen laten komen, als een vry volk. Dezen krachtiger) wil mogen wy ons niet zwakker laten maken door een discussie te ontketenen over toekomstige concrete vredes voorwaarden, welke niet mogelijk is, zonder dat partyrichtingen en uiterste tegenstellingen tot uiting zullen komen. Wy zulien zege vierend uit den wereldstryd to voorschijn treden, door de eensgezinde kracht van alier gedachten en handelingen. Uit talrljko mededeelingen weten wy, dat daarbuiten op het slagveld met leedwezen de stemmen gehoord worden, die reeds nu om de huid van den beer willen vechten. Het werkelybe volk in het vaderland werkt, duld; en hoopt, maar het dringt niet, want liet weet en voelt, dat do het eerst aau de orde zUndo vraag niet luidt, wat zal ons de vrede brengen, maar hoe zullen wjj dien verkregen. Voor dit volk is iedere musketier, die in de loopgraven van Vlaanderen, in de wouden der ArgODne, in de Pooleche moerassen en op de iueeuwvelden der Karpathen zijn leven waagt, "^mer waard dan de geestigste uilweiding over de toekomstige grenzen van het Duitsche machtsgebied. Zy, clio te velde en in het vaderland de logste macht bezitten, zyn het ook daarin volkomen eens, dat or overwegende redenen bestaan op het gebied van de landsverdedi ging en de politiek, waarom h6t ongewenscht io, reeds nu met definitieve verklaringen over onze vredesvoorwaarden voor den dag te ko men of daarover publioke besprekingen te houden. De tyd hiervoor wordt alleen door militaire gèbeurtenlsaen bepaald. Wanneer wy doren, ons opgedrongen stryd, om den vyand af te weren, tot eon gelukkig einde hebben gebracht, dan zal de regeering zonder te dralen, haar vredesvoorwaarden be kend maken, en dan mag het vrye volk vry uit spreken. Dinische toekomstmuziek. Op voorstel van den afgevaardigde dr. Beu- mor, heeft het hoofdbestuur van d© Veveeni- gmg van Duitsche yzor- en staalfabrikanten het volgende besluit genomen: Voor het geval van een succesvolle beëin diging van den oorlog, welke door de Duitsche yzorlndustne met vol vertrouwen verwacht wordt, mag slechts oen vrede gesleten worden, welk© in zyn vollen omvang rekening houdt met de onmeteiyke offers door h«t Duitscho volk gedurende den oorlog gobracht. Te dien einde mogen: 1. de vredesonderhandelingen niet aan de diplomalen alloen worden overgelaten; 2. moet da vrede eon vormeerdering van Duitschlands invloed tor zee en een vergroo ting van vestlngsgcbied voor Duitscho kolo nisten brengen; 3. inooten, in verband met de regeling der tokofcstanden in een grooter Duitschland, de vertegenwoordigers van alle industrieën in ruime mate gehoord worden. liet „Berliner Tageblatt", waaraan wy dit boricht ontleonen, teekent hierby aan, dat de inwilliging van laatstgenoemden wensch van zelfsprekend te ach'en is. Polizel-Stundcw De Dusseldorfsahe politie heeft hot slui- tings-uur voor de koffiehuizen zeer vroeg gestelden dit heeft een aantal Dussel- dorfsche plakkers zeer verdroten. Do bier en levenslustige Rijnlanders konden er zich maar niet aan wennen, om vóór elf uur naar bed te worden gestuurd. En dus ver zonnen ze een krijgslist, om de politio- bepalingen te ontduiken. De plakkers bedachten er dit op dat ze na het officieele sluitingsuur van hun stam- knijpe-n naar het 6tation trokkendaar kochten ze aan het loketje een spoorweg- kaartje naar het óicht-soi jg el eg e n plaatsje, en nadat ze zidh dus het recht hadden ge kocht, het station binnen te gaan bevolk ten zo de wachtkamers en bleven er bier drinken tot het station na aankomst van den laatst en naohttrein gesloten werd. Maar geen Duitsche politie, ook niet die van Dusseldorf, laat met zich sollen. Zij beraamde maatregelen tegen deze pscu- doreizigers, die wel kaartjes kochten naar het naastbij-gelegen stadje, maar er niet hèenreisden, doch liever hun biertje ble ven drinken in dc stations-wachtkamers. De commissaris plaatste een paar agen ten aan den uitgang van heb 6tation en iedere reiziger, die 's nachts het stations gebouw verliet met een ongebruikt kaar tje, werd meegenomen naar het bureau. De politie-autoriteiten en de stations- autoriteiten moeten moeten ondei- elkaar nu uitmaken in hoeverre hot geoorloofd of strafbaar is, een spoorweg-kaartje te koo- pen, zonder er gebruik van te maken. Smokkelarij uit Denemarken. In de Kcpenhaagsche koper-emokkel- zaak is behalve de koopman G'arl Nilsson, een genaturaliseerde Zweed, en Christen- sen, de kapitein van het smokkelsdhip „Darmen", o.a. betrokken A. Jensen, di recteur van de Kopenhaagscho Holen- en Cokes-Oorupagnie, die het koper heeft op gekocht. Op het laatst was hij echter bang geworden en had hij moeite gedaan het ko per in Denemarken weer van de hand te doen. Zijn maatschappij is voor het groob- ste deel een Duitsche onderneming. Naar „Politiken" meldt, is de politie ook een poging op het spoor om rubber naar Duitschland te smokkelen. Krijgsgevangenen als Mijnwerkers. Ondanks de protesten van de mijnwer kers en hun organisatie, zegt de „Yor- warts", worden de krijgsgevangenen toch in de mijnen gebruikt. Bij de mijnen „Rihoin I/U" te Wehofen en „Lohbsrg" te Dinelakon, worden sin dn de vorige week 200 Frans-die gevangenen, wier be- roep hot waarschijnlijk ds, als mijnwerkers gebruikt. De Duitsche arbeiders kunnen daar geen werk krijgen, of zij moeten aan zekere eischen voldoen. Volgens do „Kreuzzeitung" worden der gelijke maatregelen ook in Opper-Silezië overwogen. Aan een conferentie van mijn eigenaars, die hierover beraadslaagden, werd ook door vertegenwoordigers van het gene raal-command o de eigen omen Do „Yoa-warte" merkt dienaangaande op, dat het laten werken van krijgsgevangenen ten behoeve van de industrie, nog groote- re bedenkingen heeft, dan hen voor den landbouw te gebruiken. Een Nieuw öntploilingsmiddel der Duifsolicrs Een Franscb officier, die met kort verlof van ?t front is teruggekeerd, heeft aan den Parijschen correspondent van de „Daily News" verteld dat de Duitsohers sedert een maand een nieuw krachtig ontplof fingsmiddel in gebruik hebben. De solda ten noemen de projectielen, die met de stof geladen zijn, „panjeflessohen". Ze heb ben den vorm van een cylinder en zijn ongeveer zoo lang als een champagne- flesoh, n.l. 12 tot. 16 duim, en ongeveer 5 tot 6 duim iu middellijn. De officier ver onderstelt dat ze met vloeibare luoht of met vloeibaar koolzuur zijn gevuld. Ze worden over een afstand van 300 tot 400 M. gesworpen dit is het maximum en hebben geen groote beginsnelheid. Men kan het projectiel door de luoht volgen en zien waar het zal neerkomen. Blijkbaar worden ze door mortieren geworpen Wan neer zij vallen en uiteenspatten ia de uit werking dezelfde als veroorzaakt wordt door de ontploffing van een lading van 110 tot 132 lbs. meliniet. Men kan zich een voorstelling maken van de vreeselijke ontploffingskracht., als men weet, dat een van deze bommen een kuil van 45 tot 55 voet middellijn cn '40 voet diepte in den grond slaat. Ycrmoc-delijk bestaat de wand van de bom uit glas, met daaromheen een dunne metalen bedekking. Als de Duitscliers hun granaten met deze ontplofbare 6tof konden laden, zouden zij het stellig doen. En dab zij het niet doen, komt vermoedelijk om dat het onmogelijk is ze met gewone ka nonnen af te -vuren, daar dan de lading waarschijnlijk al in den loop van het stuk zou springen. Daarom gebruiken do Duitsohers mor tieren om ze weg te schieten on dit ver klaart, waarom ze maar op vrij korten af stand kunnen worden gebruikt. Ik heb de vernietigende werking van de ze bommen gezien in de buurt van Atrecht waar de Duitsohers er ons mee hebben ge dwongen enkele loopgraven die we la ter hebben hernomen te ontruimen. Ik heb gehoord, dat onze vliegers reeds bcmmen met vloeibare lucht bezigen, maar te velde hebben wij ze niet. Onze miliniet- bommen hebben wel een soortgelijke uit werking, doch alleen wanneer do lading veel grooter is. Sienkiewicz over Polen. Sienkiewicz heeft te Bern, waar hij tracht op zijn verhaal te lcomen, na een keelope ratie te hebben ondergaan, een interview toegestaan aan een medewerker van de •„Daily News." Hij vertelde van het vree- sekjk lot van Polen. In Russisch Polen zijn 15.000 dorpen en kerken verbrand of ern stig geteisterd; duizenden kerken en ka pellen zijn vernield. Negen vaa de tien pro vinciën zijn in Duitsche handen; de Duit- schers hebben, zegt Sienkiewicz, alles opgetild, tot zelfs de kippen der boeren. De boerenbevolking is in dc bosschen ge- \lucht; dagelijks sterven daar de kinderen en vrouwen bij duizenden van koude en honger. In het koninkrijk Polen zijn 100.000 vierkante K.M. door de Oostenrijksche en Duitsche troepen verwoest. Meer dan 1.000.000 paarden en over de 2C00.000 stuks hoornvee znn door ds invallers opgecom mandeerd en in de 100.000 vierk. K.M. in Oostenrijksch of Duitsch bezit, beschikt de burgerbevolking over totaal geen haver, mais, vleesch of melk meer. De materieels verliezen zijn op l.OCO.OOO.COO roebel te stellen. De landbouw is stop gezet, even als de industrie. Om* de 400.000 arbeiders hebben hun middel van bestaan verloren. De Duitschcrs hadden bij hun eersten inval alle belangrijke kolenmijnen aan de Silezische grens onder water gezet of met dynamiet vernield. Warschau, met zijn 900.000 inwoners, is op het punt van on dergang: 'de industrie staat er stil en de stad is van de rest van Rusland afgesner den. Er heerscht gebrek aan alles. In de landbouwdistricten van Polen loop-en 4.000.000 menschen gevaar om van den honger om te komen. En in Galicie, waar de Russen baas zijn,- is het hetzelfde lied. Daar hebben de Rus sen het hoornvee (2.000.000 stuks) en de paarden (900.000 stuks) opgecommandeerd, terwijl zij ook al het graan in beslag na men. De bevolking lijdt vreeselijk gebrek; over het millioen Polen zijn uit Galicïë gevlucht naar andere deelen van Oostenrijk of naar Hongarije. Ook in Galicie sterven de menschen thans van den hanger. De Avonturen van „Hadji Guilïiocn". De Londcnsche correspondent van de „Tel." deelt eenige staaltjes van de onovertrefbare oorlogsfantasie der Turksdie pers mede, door hem ontleend aan 'een Parijsche correspon dentie in de „Daily News". Naar luidt van die correspondentie, yrerden de hieronder volgende berichten door het persbureau te Konstantinopel verstrekt, om de, in meer dan één opzicht „goed geloovige" aanhan gers van den Islam, naar waarheid over de voorvallen van den oorlog in to lichten. Zoo als men zal zien, valt deze reportage niet te verbetoren en levert ze een bewijs van wat we meermalen bij Turksoho berichten opmerkten, n.l. dat ze niet te vertrouwen zijn. De „Pcrdjiman I.Afkier" van 6 Decem ber meldde den triomfantelijken intodht te Parijs van „Hadji Guillioen" als volgt: „De toespraak, die Zijne Islamitische Ma- jesteit Wilhelm II verleden week hield van den troon af, in de voormalige vergader zaal van het Fransche parlement opgesteld, vormde een onvergetelijk bewijs zijner grooto daden. Omringd door de overwonnenen, bood hij zijn keizerlijke hand aan tot kussen door de gewezen afgevaardigden van het Fransche parlement, wier harten waren ge roerd door de grootmoedigheid Zijner Isla mitische Majesteit". De „Sabat" van 3 Dooamber bevatte het twee dagen vrooger gedateerde bericht: „25 Dultsohe luchtballans kwamen te Adrianopel aan en brachten het eerste Otto- maansclio legerkorps naar zijn bestemming. Wij geloovcn, dat de Turken den opgei oo- vigen een verpletterende nederlaag zullen toebrengen." De „Djerideh LSharkeyeh" van 8 Decem ber kondigde het heuglijke nieuws aan: „Volgens een radio-bericht, door het Duit sche bureau uit België ontvangen, hoeft daar de gansahe bevolking van het pas door de Duitschers veroverde gebied den eed van trouw aan Zijne Islamitische Majesteit af gelegd. Belgen van alle rangen on standen drongen bij duizenden om de Duitsche digni- tarissen heen en werden tot het ware geloof van den Islam bekeerd. De Belgen veran derden vrijwillig hun kerken in Mohamme- daansche tempels. Moge dat goede voorbeeld door de rest der ongeloovigen worden, pa- gevolgd." Het persbureau te Konstantinopel leverde 10 December het volgende nieuwtje aan de „geloovigen":' „Een radiogram uit Amsterdam meldt, dat de Britsche regeering Zijne Islamitische Ma jesteit (den keizer, wol te verstaan) 2000 met goud beladen ezels aanbood, op voorwaarde, dat hij Londen niet met zijn machtige vloot zal aanvallen". Om dat alles, zoo mogelijk, nog de kroon op te zetten, meldde de „Hanoemlar (Jhazet- taseh" van Skoetari (de Turksehe stad aan aan den ^Bosporus, tegenover Konstantino pel) het volgende „De harem van Zijne Islamitische Majesteit Wilhelm II en do harems van zijn staf zullen in hc-t begin der lente te Konstantinopel aankomen. Tien van de machtigste Britsohe dreadnoughts, door de Duitsohers veroverd, zullen den imperialen harem geleiden". Uit al deze berichten moet men en zal men in do Mohommedaansoho wereld stellig afleiden, dat de „heilige oorlog" groote vorderingen maakt. Wat een leger noodig heeft. De ooggetuige by bet EDgel6che hoofdkwar tier d&et eenige merkwaardige mededoelingen aangaande do outzagiyko hoeveelheden levens- middelen en krijgsbehoeften, dio 't Engolschs leger te velde noodig hseft. De levering van voedsel van allerlei aard voer menschen en dieren berust bjj den ap. proriandeeringsdienst, tepwyi de levering van genees» on verbandmiddelen, ten behoeve der verpleging van zieken en gewonden in handen Is van den verplegingsdienst, bygeslaan door verschillende vereonigingon van vry willige ziekenverplegers. Zieke paarden worden af. zenderlUk behandeld door don veterinairen diensr. Het vliegerskorps koopt zyn eigen toe- stellen, evenals de mechanibche-transportaf- deaJing van don approviandeeringsdienst. Met deze uitzonderingen levert intusschen, ruim opgevat, de z g. trein aan het leger onge veer alles wat het noodig heeft: kloeren, uit- ruaüngsstukken, wapens, aramunitie, gereed schappen, machine-onderdeelen, en voorts zoowel kanonuon van een paar ton als eet- blikjus. De uitgebreidheid van het werk, om het leger stoeds op krachten te houden afgezien van zyn voeding kan uit deze weinige cijfers biyken. In één maand tfids werden er aan do Engelscho troepen te velda uitgereikt: 450 rnyi telefoondraad. 670 telefoontoestellen. 534,000 zakken zand. 10,000 pond schoensmeer. 88,000 staven zeep 150,000 paar sokken. 100,000 paar laarzen In tien dagen was bet aantal uitgegeven bontvesten tot 118,160 gestogon, terwyierln dieoztlfden tyd 3l5,075flanellen gordels werden uitgedeeld. Het gewicht van de vaseline, tot onderhoud van de voeten, bedraagt iedere week 5000 kilo, en in datzelfde tydsverloop worden er 100,000 kilo koefy'zer* opgemaakt Het officiöele „Magazynboek" bevat niet mindar dan 60,000 afzonderiyke artikelen, alpha'oetisch gerangschikt. Van al die artikelen is een model voorradig en het is verwonderlijk, waar men al niet om vraagt: van een „gummi ring, behoorende by zuig9rklep van binnenste luchtpomp geachuttoren B. L. 9—2 duim, merk IV, letter N." tot bittere alo.ë, waarmee do halsters worden ingewreven, ten einde do paarden te beletten ze te beknauwen of permanganaat van potasch om schimmels bruin te maken I Eon boycot van varkons vlees ch. Een door de huisvrouwen-organisatie to Weonen, wegens ongemotiveerd hooge pryzen, bevolen boycot van varkenavleesch, begint zich, naar de „Yossiache Zeitung" verneemt, ook over de overige Kroonlanden uit to breiden. Op oen groote vergadering van huisvrouwen te Brünn werd tot den boycot besloten. Do pryzen van varkensvleesch zyn op de vee* markt te Weenen dan ook tot dusver roedg zestig it tachtig heller per kilogram gedaald( De toestand te Warschau. In Poolsche bladen wórden, naar uit Beriyn wordt gemeld, door uit Warschau gokomen personen byzonderbeden gemold over den vreeseiyken toestand in dozo stad. Vele publieke gebouwen staan leeg; de lazaretten zyn overvuld met ruim 50,000 gewonden; er staan 4000 particuliere woningen leeg, waarvan de inboedel is weggevoerd. By het Invallen van de duisternis is de geboele stad donker Do courantan verscbynen In klein formaat en op gekleurd papier. Lovons- mlddelen zyn zeer duur; steenkool la niofc verkrygbaar, omdat de spoorlynen voor militaire transporten in beslag zyn gonomen. Het 8terftocyfer neemt schrikbarend toe, vooral onder de vluchtelingen. Hot hulp- comité te Warschau staat radeloos tegouover de dreigende catastrophe, IndeSied. Werklui', zyn opgeaoinent DATUM. DAQBN. Volw Kin- 5 pers. doroQ. e H 14 Febr. Zoaiag 33 5 38 15 Maandag 48 5 53 16 Dinsdag 52 12 64 17 Woensdag. 55 12 67 13 Doadordag 63 12 65 19 Yrijda.' 54 9 63 20 Zaterdag 51 9 60 6) Nu had zij een vaag gevoel van verbazing over haar dwaasheid. „Het is veel beter een gemakkelijk leventje te leiden," dacht zij, terwijl zij terugkeerde naar het vuur even doelloos als zij naar het raam was geloopen, „en het is pure onzin aanmer kingen te maken op een leven, dat een ander heel draaglijk zou vinden. T-o.en ging de ,deur open en werden de brieven binnen gebracht, die heerlijke brieven, die de gelieele wereld incen3 een schitterend aanschijn verleenden zij lagen samen op een blaadje met rekeningen en heel gewone brieven en werden binnen ge bracht door een onverschilligen knecht, kaar overhandigd alsof het waardelooze din gen waren de heerlijke brieven, die haar leven veranderden. Eerst begreep zij niet wat zij beteeken- dcy. zij tuurde op het lastige Duitsche schrift en las de lange volzinnen steeds weer over, totdat er plotseling iets scheen to grijpen in haar hart. Was dat- mogelijk? Was dat de wezenlijke waarheid? Oom Joachim, die zich zoozeer verzet had tegen haar ver langen naar onafhankelijkheid, gaf hij haar die nu met gulle handen, en zijn zegen daarbij Zij las de brieven nog eens over, li cel zorgvuldig en hield ze in haar bevende handen. Ja, het was waar.' Zij begon to schreien, te snikken van liefde en teeder- hc-id, zij was met ontzag vervuld door het gevoel hoe weinig zij dit verdiend had, ver blind door de duizend lieflijke kleuren, die het leven iu een oogwenk bad aangenomen. Het waren tw&3 brieven een van oom Joacbim zelf, spoedig na zijn terugkeer uit Engeland geschreven met een aanwijzing op het couvert, dat do brief na zijn dood aan Anna gezonden moest worden. Oom Joachim was niet do man om zijn gevoel anders to toonen dan do^r degenen, die hij liefhad, vriendelijk op den rug te kloppen, en de brief, waarover Anna was heengebogen met zulk een teedere dankbaar heid en zulk e>en overdreven gevoel van nederigheid, was niets dan een koele ver- [raelding van feiten. Daar Anna, met een hardnekkigheid, die hij volkomen afkeurde, weigerde te trouwen cn bezield schoen te zijn met een stijfhoofdigheid, die haar Duit sche voorvaderen steeds had gekenmerkt en die er nog door kon bij een man, maar niet wenschelijk was voor een vrouw, wier roe ping het is zacht te wezen on toegevend (sauft und nachgtebig) en overtuigd, uit het geen hij gezien had gedurende zijn bezoek in Londen, dat zij met geen mogelijkheid ooit gelukkig kon zijn met haar broeder cn schoonzuster, daarenboven in aanmerking nemende, dat hot beneden de waardigheid was van zijn zusters dochter, een jong meisje van goede familie, zich steeds to rol len in de voeren, waarmee de gans uit de burgerklasse geboren Dobbs het anders ge brekkige nest van Peter had voorzien, had hij besloten haar onafhankelijk van hen te maken, hoe talrijk zijn eigen zoons ook waren en hoo boos zij zonder twijfel zouden zijn, door na zijn dood aan haar alleen te ver maken de ©enige bezitting, dio hij kon na laten aan wie hij wilde, een klein landgoed hij Straalsond, waar hij zijn laatst© levens jaren hoopte door to brengen. Het landgoed verkeerde in een bloeiend on toestand, het was gemakkelijk te besturen en bracht een jaarlijnsche rente op van veertig duizend mark, met een ervaren inspecteur, dien hij haar aanraadde te houden. Hij dacht, -dat zijn lieve Anna daar zou gaan wonen en het onderhouden in den uitnemenden, tegen- woordigen toestand, en later trouwen met een goeden Duitsch en edelman, die nog zeer talrijk zijn in Duitschland. Zoodoende zou zij terugkecren naar het land van haar voor vaderen. Het landgoed was niet zóó ver van Straalsond verwijderd, dat liet haar onmogelijk zou wezen daar heen 'to rijden, wanneer zij maar wenschte, om aan haar vrouwelijke begeerten to voldoen, om zich op te 6icren fsich putzen). Hij ried haar aan oen nieuw leven te beginnen en zich daar te vestigen met ten deftige, bescheiden vrouw, gevorderd in ja ren, als gezellin en beschermster, tot den tijd, dat zij door een huwelijk zou komen onder do leiding van dien natuurlijken be schermer, haar echtgenoot. Dan volgde een korte verklaring van zijn beschouwing over vrouwen, vooral die vrou wen, die haar geheel© leven naar partijen gaan en KJateen praten; oen levendige ver gelijking van zulke vrouwen met degenen, wier belangen haar in haar eigen huis bezig houden; en eindelijk een vermaning van Anna om deze gelegenheid aan to grijpen do hetere levenswijze te kiezsu, die, zooals hij zeide, esn leven was van eenvoud, zui nigheid en hard werken. Anna schreide en lachte te gelijk om dezen brief den tec dorsten lach en de gelukkig ste tranen. Het scheen beurtelings de grootste onwaarschijnlijkheid, dat zij in goeden doen zou zijn en de natuurlijkste zaak van de wereld. Susie was uit. Nooit te voren was haar afwezigheid haar onaangenaam. Nu kon Anna haast niet op haar wachten van ongeduld. Zij liep do kamer op en neer, want stil zitten was haar onmogelijk, zij hield de kostbare brieven stijf in haar kleine, koude handen, haar wangen gloeiden, haar oogen schitterden, zij was vol ongeduld en vrees, dat er misschien iets gebeurd was, waardoor Susie op dit gewichtige oogün- blik zoo lang wegbleef. Telkens bleef zij staan bij het raam cn tuurde de straat op; de bloemenmeisjes en het voorrecht narcis sen te mogen verkoopen waren haar binnen een uur volkomen onverschillig geworden. Aan het andere eind van de kamer, waar een bureau stond, bleef zij ook staan, zij greep een pen en begon een brief aan Peter in Devonshire; maar toen zij een rijtuig hoorde aankomen, wierp zij de pen noer -en vloog weer naar het raam. Het was het rijtuig van .Susie niet en zij keerde terug tot den brief en schreef weer een regel; toen weer naar het raam; toen weer naar den brief; en hel was de beurt van den brief, toen Sus is binnen kwam, doodmoe van hot visite maken. Susie's middag was geen succes geweest. Zij had toenadering gezocht tot een wouw, dio ecu benijdenswaardige hoogo positie be kleedde, met de stoutmoedigheid, die al haar maatschappelijke pogingen kenmerkte, en zij was afgesnauwd voor haar moeite met meer dan gewone ruwheid. Zij had daarenboven verscheidene, minder belangrijke, vervelende dingen ondervonden. En Ms jo dan afgemat thuis komt en je schoonzustor, dio aan de lunch nauwelijks een woord tegen je zei, je OTi je hals valt en je hevig begint te kussen, dan is dat waarlijk wel wat al te erg voor een vrouw, dio toch al boos is. „In 's hemels naam, wat is er nu weer?" vroeg Susie, die zich hijgende losmaakte uiÜ de omhelzing. „O Susie 1 O Susie 1" riep Anna met on-» samenhangende woorden, „wat een eeuw ben' je weg geweest en de brieven kwamen dadelijk nadat je weg was en ik heb al dien tijd naar je uitgekeken en was zoo vreeselijk bang, dat er iets gebeurd was.'1 „Maar waar praat je dan toch over, Anna?" viel Susie haar verstoord in de rede. Het was laat en ze wou nog even rusten! voordat zij zich kleedde om weer uit te gaan. En daar was Anna nu weer jn een nieuwe stemming van heftigen aard en al die stemmingen van Anna verveelden haar vreeselijk. „O, er is zoo jets wonderlijks gebeurd!" riep Anna. „Zoo iet-a wonderlijks I Wat zal Peter zeggen En wat zal je blij zijn 1" En zij stopte d© brieven met bevende vingert in Susie's onwillige handen. „Wat is dat?" zei Susio, terwijl zij er met verbazing naar keek. „O n«en, daar dacht ik niet aan," zei Anna en ze trok ze haar woest, naar Susie meende, uit de hand. „Jij le©3t geen Duitsch luister." En zij begon ze epen te vouwen en de kreukels, die zij gemaakt had, glad te strijken; haar handen beefden. Susie staarde haar aan. Het was duide lijk, dat er iets heel bijzonders gebeurd was. want d© bevroren Anna van de laatste maanden was ontdooid lot een schittering van ontroering, die alleen dan niet belacht lijk zou wezen, indien zij bleek gerechtvaar* digd te zijn, (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6