f*jo, I6S63 S3 ITébruarlt Tweede Sla cl. 1913. Officieele Kennisgeving. Oemoentezaken. Uit de Omstreken. Brieven uit Warmond. 'laiul gn üs liorioo. VÉJRG ADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op DONDERDAG 25 Februari 1915. dos namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: Benoeming Tan een Hoofd der Jongensschool le klasso. (34) lionoeming vaif een Hoofd der sohool 3e klasso Ho. 2. (35) Benoeming van eon Hoofd der sohool 4e klasse Ho 1. (35) Benoeming van een Hoofd der school 4o klasse Ho. i. (35) Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdakte aan dc Jongensschool 2c klasso. (36) Verzoek van ïlej. M. van der Hoeven—Fraai, om bestendiging in de betrekking van Stads- vroedvrouw. (37) Voorstel tot wijziging der begrooting, dienst 1915, ter voldoening van de kosten der door de l'rovinoio uitgovoorde werken aan do nieuwe gwominrich.ing en van do storting ad lOpCt. op da aondeelen in do Gemeentelijke Credietbank. (38) Voorstel tot verhooging van eenige posten der b&grooting, dienst 1914, waarvan de raming tc laag is gebleken. (38) Vorzoek von do vereoniging ..Sohoolkindervoe- dlng" om ver hooging Min de haar voor 1916 toe- gokendo subsidie. (39) Benoeming van een Onderwijzer. Tn de Raadszitting van 27 Aug. 1914 werd, met ingang van 1 September d. a. v.; oervol ontslag verleend aan den heer H. (Bok, als onderwijzer met verplichte hoofd akte aan de openbare Jongensschool 2Je klasse alhier. Ter voorziening in de vacature, welke hierdoor is ontstaan, dragen B. en W.r in overleg met den arrondissements-school- opziener en na ingewonnen bericht van het hoofd der school, ter benoeming tot cmderwijzer met verplichte hoofdakte aan gemelde school, tevens bevoegd tot het ge ven van onderwijs in de Fransohe taaien in de wiskunde, voor den heer J. A. W. van ÏCluyve, onderwijzer aan de openbare sch. yoor M. U. L. O. te Maassluis. Overeenkomstig het advies van den ar- Eondissements-sohoolopziener wordt, in af wijking van het bepaalde bij artikel 29, sub 8, der wet op het Lager Onderwijs, slechts één sollicitant voor deze betrekking ter benoeming voorgedragen. Bestendiging in (le Betrekking van Vroedvrouw. Tegen inwilliging van het verzoek van mej. M. van der HoevenFraai, 0111 be stendiging in haar betrekking van sta'ds- vroedvrouw, bestaat bij B. en W. geen bezwaar. Mitsdien geven zij Jen Raad in overwe ging mej. M. van der Hoeven—Fraai, in die betrekking wederom voor den tijd van drie jaren te bestendigen. Extra-Subsidie aai) ,,SchoolkiiidervocdingM. In een adres verzoekt de Vereeniging s.Schoolkindervceding'' haar boven de over 1915 toegekende subsidie van f 1500 nog oen extra-subsidie te verlecnen. Volgens de bij het adres behoörende toelichting toch, raamde zij haar vermoedelijk tekort op niet minder dan f3831:63. Zij hoopte echter, dat dit tekort door particuliere bij dragen nog zou verminderen. Bij oen ingesteld onderzoek in de boe ken der Vereeniging is B. en W. geble ken, dat do toestand der Vereeniging gun stiger is, dan de overgelegde raming zou dovermoeden. Onder de geraamde ont vangsten over het van Mei 1914 tot ultimo April 1915 loopende Vereenigingsjaar is n.1. nog niet begrepen een deel der sub sidie ad f 1500, welke bij de vaststelling der gemeente-begrooting voor 1915 over dat jaar aan de Vereeniging is toegekend. Vender is het aan de Vereeniging mogen, gelukken, alsnog verschillende bijdragen, van particulieren te ontvangen, en zullen ook de uitgaven minder bedragen, dan ge raamd werd, zoodat hel vermoedelijk tekort tbans» op niet meer behoeft te worden ge- Schat dan ui. rn. f 1600. Het komt B. en W. voor, dat er, met het oog op de buitengewone tijdsomstan digheden, wel aanleiding is, om aan de Vereeniging voor ditmaal een extra-sub- sklie in uitzicht te stellen. Het bedrag daar van kan, rekening houdende met inkom sten, die dor Vereeniging alsnog van an dere zijden vermoedelijk wel zullen toe vloeien, op f 1500 boven de gewone sub sidie worden bepaal L BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN ONDERTROUWD: B. do Koning, Jm. 21 j., en cj It- van Oclderen, jd. 22 j. L. van der Aw&ftk. jm. 22 j.. 011 D. Klecr, jd. 23 j. 0. A. Vftn Beugen, jm., on C. 11. Kerkvliet, jd. F. pntor, jm. 21 j cn 0. C. Smits, jd. 20 j. J. E. Ujugsring, jm 23 j., en M. C. van den Borg, jd. J- J. O P. van Erltel, jm. 26 j., on 0 0. van don Brander, jd. 22 j. C. van Nieuw cn- novou, gosc-h. m. 25 j.. on Ji. E. van Esuen, w. 33 j. tJ- 'Jo Haan, w. 61 j.. en J. II, Janssen, jd. 37 j. L J; II- Eljbiiige, jm. 26 j.. en J. Z. Poathuma. p- F. Jaa. jm 25 j., on J. Negelsmlt, jd. 26 j. Vcrstratcn, jm. 21 j,, en L. Devüce, jd, 21 j. ALFHEN. Bij den penningmeester van de Martha- stichting js ingokom.cn oen gift van f 500, van M. II. F., to Haarlem. HILLEGOM. De bevolking van deze gemeente was op 31 Dcc. 1913 879S zielen en op 31 Dec. 191-1 8836 zielen. Het aantal geboorten was 344, vestiging 424, overlijden 108, vertrek 622. Levend geboren werden 337 kinderen, en levenloos 12. Het aantal huwelijken be droeg 48, dat der echtscheidingen 2. Door kerkvoogden e>n notabelen der Ned.-Herv. Gtera. alhier is besloten om hen, dio weigeren den kerkdijken omslag te vol doen, gerechtelijk aan te sjirekcn. De finan ciën van de Kork maakten dat noodzakelijk. KATWIJK-AAN-DEN-RIJN. Do Ohr. Werklieden vereeniging voor leden der Herv. Kerk, genaamd „Wees go- trouw", alhier gevestigd, hield haar eenigs- zins feestelijke jaarvergadering, in het lo kaal Kerkplein. Hoewel do belangstelling niet tegenviel, waren tioch nog velen afwe zig. Na de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester, en stemming we- geD3 aftreding van 2 bestuursleden, welke beidon werden herkozen, en nog eenige besprekingen, werd het verdere van den avond afgewisseld door opstellen en voor drachten. Door de heeren J. Haasnoot- Jz J. de Best Pz., E. Kuyt, A. Boesaard, C. van Vliet, w.o. een typisch gedicht, blijk baar door laatstgenoemde zelf gemaakt, dat de ïadhs-jS&S'en van tijd tot tijcl in be weging wist to brengen. Men bleef tot na middernaöht gezellig bijeen. K ATWLJK-AAN -ZEE. De Katwijkschc afd. van de Necl. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholi sche Dranken houdt in het perceel Voor straat 18, grenzende aan De Jong's boek handel, een tentoonstelling, met het doel de gevaren, verbonden aan het aleoholver- bruik, duidelijk onder de aandacht te bren gen. LIS8&. De gewestelijke propaganda-commis- sie van het Diocesaan Kruisverbond in het 2de district van het Bisdom Haarlem heeft heb voornemen om den Tweeden Pink sterdag een D rank'oeetrijdingsdag te hou den alhier. Er zullen sprekers over drank bestrijding sproken. Het vorige jaar werd zoo'n dag te Hoofd dorp gehouden met als gevolg de oprich ting van een Kruisverbond en een Maria- vereeniging. Hot bestuur hoopt dit jaar den Kruisverbond en en Mariavereenigin- gen te Llsso en in den omtrek flinke ver sterkingen toe te voeren, vooral door het toetreden van leden van de Vakvereeni- gingen en andere sociale vereenigingen. RIJNSBURG. In den namiddagdienst trad gisteren ds. H. van Druten op, om voor de Ned.-Herv. Gcm. een gedachtenisrede te houden in verband met zijn 40-jarige loopbaan als predikant bij do Ned.-Herv. Kerk. De kerk was overvol. Zijneerw. spr. naar aanleiding van Ex. 33:14 en 15. Ouderling N. van Egmond sprak daarna den leeraar toe in eenvoudige, gevoelvolle woorden. Ock d3. Bollee, van Katwijk, en dis. Nierat-rasz, van Leiderdorp, respectie velijk als oonsolent en vertegenwoordiger van hot Classic. Bestuur, voerden hot woord. In zijn wederwoord gedacht ds. Van Druten do versohillende aanwezige verte genwoordigen; van de Kerkbesturen, auto riteiten, hoofden van Boholen, enz. VOORSCHOTEN. Voor dc Ilerv. Zondingsvcreeniging trad Zondagmorgen op ds. Tonsbeek. van Schie dam. Naar aanleiding van Joh. 10: 16: „Het zal worden één kudde en één herder", vond spr. aanleiding een blik tc werpen op het heden en op de toekomst. Het lieden, waarin do Christenheid zoo oneiudig ver deeld is 011 Cliristenvolken als vijanden tegen over elkaar staan, stemt ontmoedigend en tot verootmoedigingmaar de toskomst werkt bemoedigend. Hoe deze toekomst, één kudde en één herder, zal komen, kan alléén door het voorafgaande woord: „Als zij piijn stem zullen hoeren." Het Evangelie, d. i. Jezus' stem, brengt hen allen, tot elkaar. Dan zal het zlijn één kudde onder één Herder. Aandachtig werd de spreker door een tal rijke sohareaangehoord. BURGERLIJKE STAND.-OMSTREKEN. NOORDWIJKERHOUT. Ooboren: Corne lls, Z. ran. Corn. Kortoknao e» K. Hoogenboom. Overledon: J. B. Lassooij, 4 rund. M. v. d. Meer, 79 j. WARMOND. Geboren: Albert. Z. van H. L. Kühn en S, Holmue. Cornelia Petronella Ja- ooba, D. van B. Kraan en O. M. Ruilerruan. Wilhelrnua Johannes, Z. van M. SikKins en J. A. Wclsmk. ZOETEItWOUDE. Geboren: Gcesiona Pie- ternolla, D. vau A. A. van der Moij en B. van der Ploog. Jacoba Aliila, D. van W. A. do Bruljn en Catharina Vrrnu. Overledon: Johannes Gterardut» Hakkon- burg, 80 j., wedn. van Wilhelmina Petronella Cliristlaanse. Jentjo Beekma. 56 j., echlg. van Anna Moj garetha Krul. Martinua Jacobua Janssen, 36 j., eohtgeB. van Magdalena Pieter- nolla Amr&erlaan, IaXXI. 't I3 aan de couranten wel to bemerken, dat men zich zoo zachtjesaan aan den toe stand aanpast, en de oorlog en de oorlogs berichten zijn hoe langer hoe meer gewone zaken geworden. Do zaken, waarover men in het begin het zwijgen bewaarde, durft men nu weer bespreken, en zoo komt men van alle kanten weer opdagen om verschillende dingen eens bij het publiek naar voren te brengen. Zoo doet men hier, zoo doet men elders, en nog kort geleden kwam dat door cou rantengeschrijf al heel goed uit hij onze allernaaste buurlui. Wat mij daarbij het meest aantrok, was wel "dat, waar do jeugd in bescherming genomen werd, waarop deze dan cok zeker wel recht zal hebben, en wat ook mij aanleiding geeft mijn schrij ven or aan to wijden. Nu zijn wij zulke buren, dat sommige gezinnen niets anders met ons gemeen heb ben, dan dat ook hun Burgerïijke-Stand ad ministratie op dezelfde gemeente-secretarie gevoerd wordt, doch overigens zij totaal, met* onderwijs, kerk en huishouding, met onze buren meeleven. En onder dezen behooren nu juist een paar gezinnen, waarvan een paar knap on deugende johgon3 een minder voorbeeldig staaltje van bandeloosheid aan den dag legden, ajthans voor zoover mij uit zeer betrouwbare bron verteld werd. Een van de heeren professoren van het Seminarie alhier, on juist nogal dio, welke door zijn optreden onder en voor do vluch telingen tijdens hun verblijf alhier, meer bekendheid verkreeg onder do burgerlijke bevolking, was onlangs op wandeling op den Warmonderdamschenweg, Een paar van die gasten, bovenbedoeld, hadden nu de on hebbelijkheid den professor na te roepen, uit te jouwen, te gooien, zelfs wordt ge zegd te slaan; en bij zijn pogingen om dat te ontgaan, kwam de aangevallene te vallen. Nu is het hier, op een enkele uitzonde ring na, gebruikelijk, de baleefdheidsformali- tciten nooit achterweg© te laten, tegenover wicn ook, en worden jprodikant zoowel als pastoor en de Seminari©geestelijken door menschen van alle gezindten met dezelfde onderscheiding behandeld. Het schijnt nie mand in het hoofd op t9 komen ten deze verschil te maken. Daarom dan ook was ieder verstomd over zulke brutaliteit, die niet is goed to praten. Een der oudere moet om een onderhoud gevraagd hebben en verkregen met den be- leedigde, hetwelk ten gevolge heeft gehad, wat misschien toch wel gebeurd zou zijn, dat do zaak hiermede afgeloopen was. Moge dit een les geweest zijn voor do jongens, want afgezien van het afkeurenswaardige feit zelf, doen zij er hun oudere, die daar mede lang niet sympathiseeren, vreeselijk veel verdriet mede, en geven zij liun groo- ten last en veel onaangenaamheden. Vroeger wees ik al eens op do beleefd heid en gedienstigheid van do jeugd hier ter plaatse, vooral tegenover vreemdelingen, en" dat kan ilc, behoudens eon enkele uit zondering, volhcrtidcn. Daartegenover staat, dat in ons buurdorp, een en ander wel eens wat te wenschen. overlaat, ten minste in dat gedeelte, het welk het naast aan het onzo grenst. Ilc had mij dit meermalen laten vertellen, tot-dat ik op een goeden middag do .waar heid zelf er van kon constateeren. Do Woensdag- en Zaterdagmiddag waren do tijden er voor, en al liet men piij zelf bijna onbedreigd, een kleiuo jongen en tot tweemaal toe een paar meisjes van ver schillenden leeftijd moesten het ontgelden. Dreigen een stok tusschen de spaken van de fiets to zullen steken, van aahtoron het spatscherm vasthouden totdat de berijder of berijdster was afgestapt, dat was daarbij blijkbaar het resultaat, dat men bereiken wilde en ook bereikte. Nu neem ik gaarne aan, dat dit een paar buitengewone deugnieten waren, on dat het niet aangaat te generaliseeren, doch wat mij ten zeerste verwonderde, was, dat, ter wijl enkel mijn verschijning en bemoeien mot die gevallen de bengels aan den haal doden gaan, niemand, dio daar aanwezig was, ziek maar op eenige wijze met de zaak inliot. Was dat gewoonte of ziet inen daar niets ongeoorloofds in Toen ging mij gelijktijdig eon lioht op, waarom met zoo'n aandrang in „De Kam pioen" werd gewezen op het toekonen van de circulaire van do „Tucktunie", ter beteu geling van de buitensporigheden van do jeugd, waarvan de wielrijders zoo dikwerf de dupo worden. 't Lijkt dus wel een algemeen hecrschende kwaal, die niet in het kader past van een beschaafde bevolking, waarom m. i. ieder, die deze onhebbelijkheden ontmoet in eigen gemeente of omgeving, daartegen zooveel mo gelijk moot optreden, en waar 't niet zoo is, als hier ter plaatse, dat men daar tracht het te houden zooals het is, en elke ver wording in de kiem onderdrukt. SPECTATOR. IN DE BRIEVENBUS moet men nooit Brieven worpen, waarvan de Inhoud bestemd is toot het Nummer van denzelf den avond. - Men geve die af aan het loket. VERBODEN VLEESCM U !TV0ER. Bij Kon. besluit van 20 dezer zijn met ingang van 21 dezer ingetrokken de Kon. bosluiten van 6 Mei 1908 en van 10 October 1913 waarbij resp. Groot-B ritannië cn Ierland en Zwitserland worden aangewe zen als de landen naar welke het verboden is vleesch, hetwelk niet voorzien is van of meer merken als bewijs dat het bij een van Rijkswege ingestelde kouring voor uit voer geschikt is bevonden, uit te voeren of aan eenig middel van vervoer tot uitvoer aan te bieden alle landen van Europa a-angowezen als de landen naar welke het verboden is vleesch. hetwelk niet voorrion is van één of mee»* merken als bewijs dat het bij een van Rijkswege ingestelde keuring voor uitvoer geschikt is bevonden a. uit te voeren b. aan eenig middel van vervoer tot uit voer aan te bieden. SCHENDING DER NEUTRALE F0ST. Oolc een lezer van het ,,Iibld.", en wel een in ons land wonende Duitsöhcr, wijst' nog eens op de censuur, die de Duitschers zich aanmatigen over brieven tussdhon neutrale landen, o.a. op die van Zweden naar Nederland. Een brief, dien hij ont ving, kreeg hij bovendien geheel open, zoodat de inhoud lioht verloren had kun nen gaan. Hij was te Emmerik geopend. STROCUITVOERVERBOD. De Groninger Landbouwbond heeft een adres gericht tot do ministers van land bouw, nijverheid cn handel en van oorlog tot opheffing van het strcouitvoerverbod. Door uitvoerige berekeningen, komt adres sant tot de conclusie, da-t cr ten minste 113 millioen kilo stroo over is, dio niet door de fabrieken kan worden verwerkt. Worden or fabrieken geheel of gedeelte lijk stop gezet, wegens de uiterst lage niet meer loonende cartonprijzen, zooals reeds met enkele het geval is en vermoedelijk met nog meer het geval zal worden, dan is do hoeveelheid onverwerkbaar stroo nog veol grooter. Kan het stroo niet worden verwerkt en niet in de boerderij worden verbruikt, dan geraakt men er in erge mate mee verlegen, omdat men het nu eenmaal ook niet kan eten. Wel is er thans nog vraag, ook voor consumptie, maar daaraan is spoedig vol daan, als de coöperatieve fabrieken haar leden vrijlaten van de statutaire verplich ting tot levering, zooals met sommige fa brieken reeds het geval is. CEBREK AAN GRONDSTOFFEN. Do perkamentfabrick der firma Elza-s, te Borculo, waar o. a. perkament vervaar digd wordt voor trommels ten behoeve van do buitenlandsche legers, zal binnen en kele dagen stopgezet worden wegens ge brek aan grondstoffen. De kalfsvellen, die daarvoor gebruikt worden, moeten uit Rusland komen, wat nu onmogelijk is. DE SALARIEER1NC VAN ONDERWIJZERS. Het lioofdbe-stuur van liet Ned. Onderwij- zere Genootschap heeft aan de Ged. Sta ten der verschillende provinciën verzocht goedkeuring te onthouden aan raadsbeslui ten, waarbij verandering wordt gebracht in de salarisverordeningen voor onderwij zers ten doel hebbende het geheeie salaris of een doel in te houden van do gemobili seerde onderwijzers. ONDERWIJS AAN BELG. STUDENTEN. Prof. dr. A. K. M. Noyens, hoogleeraar aan de universiteit te 'Leuven, blijft nog ongeveer een week hier te lande vertoe ven, met het doel, eenige zaken, het onder wijs der Belgische studenten betreffendo, nader te regelen. Hij constateerde met vreugde, dat de Nederlandsohe regeering alle pogingen in het werk 6telt om het onderwijs dezer stu denten endor do geïnterneerden en uitge wekenen 7.00 vruchtbaar mogelijk to ma ken. Yerder kwam hij den dank der Leu- vensohe universiteit overbrengen aan het bestuur van de commissie „Leuvensdhe Boekenfonds". DIAMANTMARKT TE SCHEVEN INCEN. De Haagsche redacteur van ,,De Tijd" schrijft d.d. 20 Feh>r. Do oorlog brengt toch de zonderlingste gevolgen mede. Hedenmorgen bracht ik, op welwillende uitnoodiging van het be stuur, ec-n bezoek aan de sociëteitslokalen van de Hollancisohc club „Antverpia", die heel den winter geïnstalleerd is in Hotel Altenburg", op Scheveningen. Het ruime lokaal was geheel gevuld' met mensehen van allerlei nationaliteit. Daar waren Hollanders, Oostenrijkers, Italia nen, Spanjaarden en Belgen, uilen lieden, die geïnteresseerd zijn bij den Antwcrp- schen diamanthandel cn die nu een veilig aanknoopingspunb te Scheveningen gevon den hebben: Do toevloed, aangewakkerd door vrienden en verwanten, werd zóó groot, dat heb bestuur selectie noociig acht te, dq contributie verhoogde en ballotage instelde. Do „grooten" ongeveer 300 in getal komen nu in „Altenburg", de „kleineren" in het Circus-café. Het ging er hedenmorgen woelig, maar toch vriend schappelijk toe en toen ik in do geheimen der conversatie was ingewijd, bemerkte ik, dat er een formeele beure werd gehou den. Op verzoek van den heer Dotsoh, den uiterst welwillenden secrotaris, wer den mij allerlei partijtjes getoond. Som migen hadden voor duizenden en tiendui zenden bij ziah en in totaal was er naar ruwe schatting voor meer dan een millioen gulden in het lokaal aanwezig. De handel beduidde in de laatste dagen niet veel, verzekerde men mij, maar vóór de blok kade, waren dagelijks veel Amerikaansohe handelaren aanwezig. Allerlei bepalingen zijn door het beure- bestuur gemaakt in het belang van den reèelen handel en, naar men nuj verzeker de, kwamen er geen onaangenaamheden voor. liet ruime, hei-lichte lokaal veel licht is noodig bij de waardeering der steentjes dien tevens als sociëteite- en ontspanningslokaal. Heb bestuur heeffc plannen, om een eigen, tijdelijk gebouw to stichten. Dc behoed niet te verzekeren, dat de aanwezigheid van al -deze honderden vreemdelingen van het grootste belang is voor onze, anders des winters zoo doodo badplaats. HET VLUCHTELINGENKAMP TE V EEN H U IZ EN. Toen in de eerste dagen van Sept. 1914 de berichten kwamen, dat Veenhuizen was aangewezen om Belgische vluchtelingen te herbergen, werd dadelijk op initiatief van mevrouw Van Spengler, den pastoor Tol-: boom en den heer O vering een vergader ring bijeengeroepen om middelen te be, ramen ter voorziening in de nood en en behoeften der arme_ vluchtelingen. Een comité werd benoemd. Enkele dagen na de vergadering kwa-- men de eerste transporten. Met volle liefde en toewijding nam toen het comité, be staande uit vier dames en drie heeren^- zijn verdere taak ter hand. De van alle kanten toegezonden kleeren werden onder de vluchtelingen verdeeLd* versnaperingen uitgereikt, wandeltochten georganiseerd. Om loon werd al dit werk der barmhartigheid niet gedaan, doch, een klein beetje dankbaarheid had het comité todh zeker van den kant der vluchtelingen verdiend. Het tegendeel is «echter waar. Op alle mogelijke manieren werd getracht bedrog te plegen. Nooit was er tevredenheid. Tel, kens kwam men weer vragen, ofschoon men le over had. Velen verkochten het gekregene aan medelotgenooten of in de omliggende dorpen, om straks, weer gehuld in verscheurde kleeren, op huilerigentoon,; desnoods met opgave van andere namen, aan nieuwen voorraad te worden gehol pen. Natuurlijk w erd dan wel eens iemand barsoh de deur gewezen en dan volgden, 'scheldwoorden, te gemeen om hier te noemen. In de laatste dagen namen de ondanks baarheidsuitingen zulke afmehng-en aan,- dat het comité met algemeene stemmen besloot het bijltje erbij neer te leggen. Uit het eerste gesticht te Veenhuizen,- waar de Belgische vluchtelingen (gevan genen) zijn ondergebracht ten getale van 340, waren de vorige week drie minder gunstig bekend staande personen gedeser teerd. In een niet gebruikte verblijfzaal hadden ze zich 's avonds laten opsluiten. Do touwen werden van de ramen gesne den cn daarvan een lijn gemaakt, waar langs "ze zich tot op den beganen grond konden laten glijden aan den buitenkant van «het gesticht. Toen ze bij dc sluiting der slaapzalen werden gemist, werd dade lijk door marechaussees en rijksveldwach, ters met politiehonden een onderzo-ck in gesteld door de geheeie kolonie en daar buiten. Zonder resultaat. Gisteren kwamen twee van de deserteurs weer binnen. In Rotterdam waren ze aangehouden cn door drie rechercheurs naar hier gebracht. Hoe wel het moeilijk zal zijn, worden maatre gelen beraamd om dergelijke ontvluclvin- gen, waardoor de openbare orde en veilig heid zouden kunnen worden verstoord, te voorkomen. TECEN ONTVLUCHTINC VAN CE!NTERNEEROEN. In de in staat van beleg verkeerende gemeenten Gaasterland, Hemclumer, 01- dephaert en Noordwolde, Lemsterland, Sloten en Staveren heeft de bevelhebber van het interneerings-depót in Gaaster land een verordening afgekondigd, waar bij bij overtreding, wordt be'reigd met hechtenis van ten hoogste één maand of geldboete van ten hoogste 300, hij of zij, die eenige hulp of bijstand verleent aan geïnterneerden, strekkende om een ont vluchting te bevor teren. Verboden is voortsgeïnterneerden to vervoeren of to doen vervoeren; hun rij wielen, voer- of vaartuigen en schaatsen in bruikleen ai t-e staan of te verkoopen Ideeding- of uitrustingstukken en wapenen af te staan; sterkedrank te verkoopen of te schenkengeïnterneerden te fotografee ren of portretten van geïnterneerden aau derden, wie ook, af to staan, zosder schrif telijke toestemming van genoegden com mandant.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5