BELIJDENIS. JURGENS' PLANTENBOTER PIANO'S. ORGELS. L. H. BRIJNEN, Turfmarkt 7. Voor schoolgaande Kinderen SfiliilcRIESS Gratis Grond Leidsche Bouwmaterialenhandel ZAND en GEÏND. Fa. I8ERTS FEENSTBA, P.-K. gaorstssg 14. Groot Bal-Masqué Gedroogde Bostel, 45 CENTS PER POND. Verhuren, Ruilen, Stemmen, Repareeren. Eüaison SUSAN-BASOSK!, Vrouwssieeg 3. Kostelooze gelegenheid H. VAN DE BERG J. DEN DUYN, Alcoholvrije Appelwijn. verkrijgbaar in groote en kleine partijen. P. H. OE WITH, 161124 ENGELSCHE BRUEVEN Ook eeni0e gebruikte zeer solide Piano's en Orgels met garanlie voor zeer billijken prijs voorhanden. 1002 30 is er geen beter middel om de hoofden rein en zuiver te houden dan onze bekende IV aS5e Hooftl-Eau-rie-CoSognie. Kui t niet onaangenaam. Is verfrisschend. Per fl. 25 en 35 Cents. Alleen 1437 20 leidsche vereeniqing ter BEVORDERING VAN DE STUDIE DER TROPISCHE GENEESKUNDE. Voordracht op Woensdag 24 Febriiiiri, des avonds te S uur, In de Collegezaal van Prof. Dr. (V. KOLEN, in hot Academisch Ziekenhuis (ingang Boerliaavs- straat), door lir.AV. A. KSJENKJf, directeur van het Pathologisch Labo ratorium te Medan. OnderwerpBy ssnterie in de tropen. 15S3 27 Toegang voor geneeskundigen, itudenten en andere belangstellenden. Prof. Dr. A. W. NIEUWENEUI3, Voorzitter. Prof. Dr. D. A. DE JONG, lste Secretaris tot koepokinenting, op Woens dag 24 Febrnarl, 3, 10, 17, en 24 Manrt, des namiddags te 3 uren: Boerhnavestrant 20. 1685 6 gevraagd op de Moiorenfabiek „De Industrie". 1681 7 JOH. BOOT, Alpheu a/de Riju. Het VANOUDS be- kende Adres voor Kerkboeken met of zonder gouden slot of knip, is bij den boekhandelaar J. BH P0M, te LEIDEN, Haarlemmer straat 81, het 2e huis van de Vrouwesteeg. 1514 19 verkrijgbaar aan do Kweekschool voor Zeevaart 'alhier. 3459a 6 Oude Vest 215. Teiefnonn. 9435. Alle bestellingen worden spoedig en bij elke hoeveelheid thuis bezorgd. 162182 p®ma Per 1/1 Fiesch 37'/2 Ct. 99 V2 99 99 V'l 99 99 (Suiten de Flescli). 1690 20 voor de Leerlingen, Oud-Leerlingen van (Jndergeteekeuile en Introducés, in de daartoe versierde Zaal van de .V ,V 15 ÏD U M. S». op Zaterdag 10 April 1915. BEWIJZEN VAN TOEGANG4987a 30 Heer 1. j lieer en Dame ,,1.50 Dame. „0.75 Toeschouwer. ,,0.75 Inlichtingon en kaarten worden verstrekt Breestraat 23 (kantoor) Tel. 1327. S. P. WIKLIKGA, Goóip. Bansleevaar, Leiden. IvJieuwe .Mare, Koek Oude Singel - Leiden. PS.MTA Onovertroffen fijn en zuiver van smaak. Voedingswaarde gelijk aan Natuurboter ZONDES dit garantieschild in do verpakking j is euen voor de zuiverheid niet gewaarborgd. Men lette nauwkeurig op de verpakking en eische uitsluitend JURGENS' Planta Plantenboter. m Eenige druppels zijn voldoende! Het echte mondwater Odol is zoo sterk, dat men dus voor elk gebruik slechts enkele druppels noodig heeft. Een flacon is daardoor maandenlang voor het gebruik vol doende. Odol is aldus het voordeeligste van alle middelen ter verzorging der tanden. Men wachte zicli^voor namaaK! Odol is alleen dan echt, wanneer het verkocht wordt in flacons als hier afgebeeld en wanneer op de etiketten onze firma Lingner-Werke, A.-G., Dresden, voluit gedrukt is. Prijs: kleine flacon 60 d., groote flacon (toereikend voor maanden) fl.—* (VAN ONZEN LONDENSCHEN MEDEWERKER). (Nadruk Verboden). Londen, 31 Januari. De straat der voorstad, waarin ik woon is een nieuwe phase van haar bestaan in getreden: zij doet hoewel lijdelijk nu ook aan den oorlog mee. Toen ik gis terenavond uit de stad huiswaarts keerde en den hoek omsloeg zag ik het dadelijk alle lantaarns hadden een kap van zwarte verf op en straalden hun licht alleen naar onderen uit. Zij leken wel dieven in den nacht, die zich onkenbaar wilden maken door een zwart halfmasker, of samenzweer ders uit den ouden romantischen tijd. Voor onze straat is die politiemaatregel oen ding van groote beteekenis. Tot dusver genoten alleen de hoofdverkeersiwe-gen de bescherming van nachtelijk duister in ge val van een plotselingen aanval uit de lucht. Thans wij ook. Gisteren nog baadde 'a nachts mijn straat in een zee van licht als wist het van den keizer geen kwaad en als was er geen vuiltje aan de lucht, heden ?-ijn we daadwerkelijk in den oorlog be trokken en als het flink regent zullen we bet aan den lijve,, of liever aan de voeten voelen, want dan stappen we ook daad werkelijk in de plassen, die we in het don- ter niet kunnen zien. Ge hebt wel opgemerkt, lezer, dat ik er fuij wel voor wacht de namen van voor stad en straat to vermelden. Wij neutra len moeten dubbel voorzichtig zijn cn de gastvrijheid van dit land niet misbruiken door do ligging van strategisch belangrij ke punten wereldkundig te makon, en in dit geval zijn landsbelang en eigen veilig heid één en ondeelbaarMaar over de kwestie van stadsverlichting en oorlogsge vaar in het algemeen mag ik wel filiso- keren, daar vrees ik het blauwe cencors- potlood niet voor. Londen bij dag is als in vredestijd, roe- en druk met onafgebroken doorrollend vrachtwagen-, rijtuig- en motorverkeer in de straten, gedwarrel en gedrang van voet gangers op de trottoirs. Londen bij nacht js donker als de spreekwoordelijke zwarte *ab die door een neger in een kolenkelder v-' iot gezocht. Onze oogen worden in de vukke straten niet langer gepijnigd door witte kalklicht-zonnen voor de winkel den, zij zijn gedoofd. Ge geheele verlichting van winkelstra- als Regent Street, Oxford Street cn 'CCadilly ia radicaal veranderd en tot heb onvermijdelijke ingekrompen. In den laten namiddag als we te voet of een hoogc om nibus dit centrum van het West End pas- seeren, zien wij een merkwaardig panora^ ma zich voor onze oogen ontrollen. Onver minderd rcmmelrolt het haastig verkeer van bussen, taximeters, motor-lorries, vrachtwagens en rijtuigen in stevige vaart door do straat. De vurige oogen der voor lantaarns schitteren, wijken en schieten voorbij, roode achterlichten, groene en gele en blauwe omnibus-lichten warrelen rond als op een gondelfeest en al die lich ten flitsen door een sfeer van duisternis. Hoe schamel zijn de winkels met hun zwa rt. luifels en verstoken van uitstralend licht, hoe strompelig loopen de menschen over de wandelpaden links en rechts en hoe angstvallig wachten zij bij de overwe gen tot de straat kan worden overgesto ken Het is miraculeus dat er zoo weinig ongelukken gebeuren, nu bij vrijwel onver minderd verkeer plots alle groote lichten zijn gedoofd. Men went aan alles. Het aan passingsvermogen is een van de merkwaar digste gaven, waarop het menschdom boogt en het lijkt wel of we daar een apart zintuig voor hebben, dat, altijd op zijn qui-vive, onmiddellijk te werk gaat om ons te vervormen naar nieuwo eischen van den tijd. We zijn werktuiglijk kalmei* gewor den, schieten niet meer als een kakelende kip op heb laatst-mogelijke oogenblik de straat over, kijken niet meer noodeloos onder het voortloopen om, zijn niet meer in gedachten verzonken en wachten gedul dig als dc menschenstroom wat dicht wordt, onze beurt af. Voor onze manieren is dab tijdelijk inconvenient waarlijk niet kwaad. Waartoe dient nu die verwilderde duis ternis? In den beginne werd er danig den gek mee gestoken en vroegende kran ten of het hoofd van politie hoopte er Londen mee van de kaart te vlakken zoo dat vijandige vliegeniers er vruchteloos naar zouden zoeken. Natuurlijk niet. Londen beslaat een pro vincie en is niet zoo gemakkelijk als een duisternis-floers te verstoppen. Maar wel kan men er meo bereiken dat de prachtige monumenten van de wereldstad niet zoo duidelijk meer als vroeger door lichtkran sen en lichtlijnen worden aangewezen. En daarin is men wonderwel geslaagd. Natuurlijk is men niet maar in het wilde weg gaan dooven en omsmeren met don kere verf. Er zijn tal van proeven geno men. Brit-scho luchtschepen ja, Enge land heeft ook een ballonnen-vloot, al bezat het geen Zeppelin-Jd-readnoughts heb ben avond aan avond over Londen ge kruist en aanwijzingen gegeven, hoe de vijand het best op een dwaalspoor kan worden gebracht. Zoo op het oog heeft, het er veel van of de Londensche bevolking wezenlijk bang is voor die fameuse dreiging uit de lucht. In werkelijkheid bekommert men er zich maar luttel om. En ook lijkt het, of de Londensche overheid alleen passieve maat- regelen neemt om een mogelijken aanval te doen falen. Ook dat is onjuist. Ik wijs slechts op de tallooze zoeklich ten, die telkens Verplaatst en dus even min oriënteerpunten uitmakend des nachts door de Londensche lucht flitsen, op de verticale ,,anti-aircraft"-kanonnen, die in grooten getale zijn opgesteld en, last not least, op dc vloot van flukschen vlieg machines immer klaar om op te varen en do lucht te patrouilleeren bij het eerste alarm van do kust. Londen ligt een flink eind in het binnenland en geen luchtvloot van overzee kan het onverhoeds overval len, daar staat de wakkere kustwacht ons borg voor. Is cr dan in het geheel geen gevaar voor ons Londenaars Natuurlijk wel, h?t land is immers in oorlog En als er luchtsche pen mochten komen en do kanonnen erop beginnen te spelen, ja dan hebben we nog meer kans door een Britsch projectiel dat naar do aarde terugkomt, te worden ge troffen dan door een neergemikte bom. En daarom is het goed dat we gewaar schuwd zijn om bij alarm niet onze eerste aandrift to volgen en naar buiten te snel len, maar op de onderste verdieping of in het sousterrain t-o gaan. Nu we dat een maal weten ligt het aan onszelf of we ge vaar willen loopen of niet. De lozer zal wel begrijpen dat onder „onszelf" het Lon- densch publiek bedoeld wordt en niet wij journalisten, die in een dergelijk geval moeilijk anders kunnen doen dan ons in stinct volgen en do straat ophollen voor nieuws. En wat kwaads kunnen Zeppelins ons doen? Het is clwaas om de geschiedenis vooruit to loopen, men kan nooit we ten Maar in die vuurspuwende luchtdra- ken een ernstige bedreiging te zien voor Buckingham Palace, do Parlementsgebou wen of St. Pauls wil er bij mij niet in. Zoo'n luchtschip is op ccn kolossale hoogte en in voortdurende ijl vaart, de ligging van het te raken voorwerp aangenomen, dat do aanval bij nacht gebeurt daar de waag bij dag al te groot is kan slechts worden vermoed, neen, do kans is misschien klei ner dan één op tienduizend. Een onlangs genomen proef geeft hiervan treffend -blijk. Een Engelsche bestuurbare ballon, onlangs boven Londen opgelaten, had tot opdracht to trachten van groote hoogte een bom te werpen op Trafalgar Square. Allo maat regelen waren genomen om te maken, dat de omstandigheden eenigszins gelijk ge acht konden worden aan die van een wer- kelijken aanval. D© „bom" was onschade lijk dus niet zwaar, van lange gekleurde linten voorzien en bevatte een brief, die door den vinder moest worden gepost. De luchtschipper kweet zich van zijn taak en kwam trotsch terug met de verzeke ring dat de bom wel niet ver van bet Lon densche centrum zou worden opgepikt. Hij had abuis. Het projectiel kwam er gens bij Hampstead terecht, bijna vijf ki lometer van Trafalgar Square verwijderd. Laten wo aannemen dat aan de lichtheid van de bom, de windvangende linten en de mogelijke onbedrevenheid van den wer per vier heele kilometers verschil te wijten zijn, dan nog zou uit de proef blijken dat een Zeppelin niet op een kilometer nauw keurig kan zeggen, waar zijn bom neer komt. Ik behoef me dus niet ongerust te ma ken, nu mijn straat onder de donkere en dus verdachte wegen is opgenomen. Ik behoef niet te vreezen dat mijn beschei den woning in het donker voor Bucking ham Palace wordt aangezien en aan een bommenregen blootstaat. Eer zal een voor St. Pauls kathedraal bedoelde bom het dak van mijn huis in mijn straat in mijn ver verwijder do voorstad treffen, dan dat de gesluierde lantarens het ge-vaar vergroo- ten. En nu genoeg over dit veelbesproken on derwerp. Wij Londenaars bibberen niet chronisch, zooals do Duitsche „Witz"-bla den u willen doen gelooven, daar zijn we to cosmopolitisch-goblaseerd ento ver standig voor. Ik wil dezen brief niet besluiten zonder er even op te wijzen dat in de afgeloopen week hier twee vcor onze Nederlandsche kolonie zeer belangrijke vergaderingen zijn gehouden, n.l. van onze liefdadigheids-ver- eeniging „Het Koning Willemfonds" en van de „Nederlandsche Yereeniging". Ik doe dit niet, omdat ik veronderstel, dat men er in Nederland veel om geeft wat onzo betrekkelijk kleine Hollandsche gemeen schap hier doet, maar om twee besluiten to vermelden, die op die vergaderingen zijn genomen. Het eerste betreft het liefdadigheids genootschap, dat in dezen tijd niet genoeg te waardeeren werk doet om onder de dui zenden door den oorlog broodeloos gewor den landgenooten te Londen den nood te lenigen. Uit Nederland worden naar men weet, dagelijks vele Belgische vluchtelin gen naar Engeland vervoerd. Onder deze zijn ook uit België gevluchte Nederlan ders. Dit is verkeerd. Zij worden niet door de Briteche regeering geholpen, daar zij niet geboren Belgen zijn en komen dus ten last© van onzo liefdadigheid. Dat gaat de draagkracht van ons fonds te boven en het besluit is nu in dergelijk© gevallen slechts éénmaal te helpen, n.l. met reisgeld naar NederlandDubbele kosten, dubbelo moeite en ontgoocheling worden dus be spaard als men die ongelukkigen in Ne derland houdt en Belgen zendt. Het tweede besluit is van belang voor die leden der Nederlandsche Yereeniging, to Londen, welke in Nederland onder do wapenen _zijn. Het is billijk bevonden dat zij voor het loopend jaar de vrij aanzien lijke contributie niet betalen en een besluit is in dien zin genomen. Het is niet moge lijk hen hun forten en kampementen an ders te bereiken dan door de Pers en daarom hoop ik dat de redactie mij zal willen helpen om dit besluit bekend te maken. Het moge een kleine vergoeding zijn voor de groote opoffering, die zij zich voor het welzijn van ons vaderland ge troosten. MARKTBERICHTEN. Loosduiiien, 19 Febr. Groenteuveiling. De prij zen waren: Bloemkool la's soort a f 12.50. 2de soort 5.— a /7— Roode kool f 12.50 a f 24 Savoye kool f 10.— a f 22,—. Pieterselie 5.a f6 Peen lste toort f 15.— a f 17.50,2de sooit/ 7.50 a 12.50. Kroten /MO a 1.50. Prei /1.40 a /I 80. Radijs f 3.50 a 4.50. Raa stelen f 1 50 a f 1.90. Selderij f 1 40 a f2 SaU.de lste soort /3.50 a f 5.2de soort 1.80 a ƒ2.6 Andjjvie /0.60 a 7 0.65 Spina ie 1.— a ƒ1.15- Stoofralado ƒ0 30 a 0.46. Boerenkool f 0.14 a f 0 ZO. Schorseneer en lste soort ƒ6.80 a ƒ9.75, 2d® soort f 2.75 a ƒ3.6.1. Alkmaar, 19 Febr. Kaas. Aangevoerd 95stapel» wegende 56,421 KG. Prij3 voor kleine fabrieks baas ^47.kleine boe> enkaas f At.commissie fabriekskaas fcommissie boerenkaas f 41. middelbare fabriekskaas middelbare boeren kaas 41.-. Maastricht, 19 Febr. Aan de Botermijn a: zjju aangevoerd 44310 KG. .Vliddeoprjjs buitenland f153. mi Idenpriis bin nenland 1.49, totale middeDprijs r 1.50 per KG. Schiedam, 19 Febr. Noteering van den Boud van L)is illateurs". Moutwijn f 19.'enever ƒ23. Per HL. zonder fust en zonder belasting.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 7