Uit de Omstreken. Steuncomité Oorlogstoestand 1914. HAZERSWOUDE. De afd. „HazerswcudëKoudekerk" der vereeniging „Volksonderwijs," die thans 89 led-en telt, hiekl haar ledenver gadering, ditmaal aan den Rijndijk. De voorzitter, de heer A. Fortgens, opende de bijeenkomst met een welkomstgroet. Het jaarverslag van den secretaris, den heer A. van Exter, wérd met belangstel ling aangehoord. Besloten werd tot het houden van een ouderavond te Koudekerk en mocht zulks in den geest vallen, daar op te doen volgen een dergelijke avond] te Hazerswoude (Dorp). Besproken werd de wenschelijkherd, om jongelieden, die aanleg toonen, doch onvermogend zijn, te steunen tot het deelnemen aan ambachts- of vakonderwijs. Geanimeerde besprekin gen werden over het een zoowel als over het andere punt gehouden, terwi.,1 ook door den lieer N. Abspoel gewezen werd op het nut van het herhalingsondervvijs, waar aan nog steeds te weinig wordt deelge nomen. De heer P. van Nes hield voor de Tonge).-Vereen. „Filadelphia." in de Ge- re foi meerde Kerk een lening over „De Zegepraal van het Kruis" en handelde ach tereenvolgens over lo. den strijd; 'Zo. de gewisse zegepraal en 3o. de bemoedigen de gracht, die van die zegepraal uitgaat voor de Christelijke actie. Spr. wees op het gebruik der wapenen op elk levenster rein, dat men in de Chr. Jongel .-Vereen, leert. Hij drong er bij de jongelingen op aan, zich te werpen op de studie der be gins* 'en, opdat z'j hun plaats in liet heir- legcr van Christus met eeie jnogen in nemen. 1 i 1 11 J I HILLEGOM. 1 1 Naar men ons uit goede bron meldt, is dc buitenplaats Bloemswaard," van wijlen den heer P. Th. Buddenborg, aan gekocht voor den bouw van een tweedej R.-K. kerk alhier. Deze buitenplaats is aan dc Hoofdstraat gelegen, nabij de Vce- nenburgerlaan. Mej. J. Voskuyl, alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan ccn R.-K. Par. Jon gensschool, (hoofd de heer Groenewoud) te Amsterdam. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gisteren vervoegde zich bij de politie alhier een 11-jarige knaap, voorgevende woonachtig te zijn te Amersfoort en door een eer te zijn meegelokt, een paar da gen met hem op reis te zijn gefeest en daarna aan zijn lot te zijn overgelaten. Onder nader verhoor genomen, bleek echter, dat 'die opgaven geheel bezijden de waarheid was en 'dat hij woont te 's-Gra- venhage, waar hij een gesticht, waarin hij werd opgenomen, was ontvlucht. KOUDEKERK. De Raad vergadert Maandag a.s., des morgens te half twaalf. LEIDERDORP. Maandagavond a. s. zal in de gemeen te-school 'een muziekavond worden gege ven, ten bate van het Steun-Comité al hier. Uitgevoerd zal worden de Cantate „Michiel Adriaans?, de RuyterJ' van A. Lijsen. door het Kinderkoor v an het Kin derhuis „Voordorp," met medewerking van de Harmonie-Vereeniging Leiderdorp Zoeierwoude. LQ. De Steunverzoeken onderzocht. Omdat ge te vaak vverdt bedrogen, hebt ge den drang om wel te doen onderdrukt. „Men kan deze mensohen niet vertrou wen", zucht ge en daarom wendt ge u van hen af. Van "wantrouwen gesproken, meent ge inderdaad, dat dit alleen geschokt wordt door woorden en handelingen van nood- druftigen Wcest vertrouwd, doch vertrouwt nie mand, staat er geschreven. Op den man af: Vertrouwt ge volkomen uw kruidenier, uw slager, uw dienstbode, uwvriend of vriendin En och, zelf wordt ge ook niet vertrouwd. De fiscus, die belasting van uw inkomen eischt, legt zich niet enkel neer bij uw ,,naar waarheid" gedane aangifte, doch gaat haar controltercn, verzamelt gege vens links en rechts, opdat zij desnoods, met afwijking van uw eigen opgave, korne tot een rechtvaardigen aanslag, waardoor geen onrecht wordt gedaan aan andere be lastingplichtigen. En daarom om tot ons uitgangspunt terug te keer en hoe mooi in principe het moge zijn, dat de rechterhand niet weet wat de linker doet in onze samenge stelde maatschappij, is ook met betrek king tot weldoen oen ernstig en rechtvaar dig onderzoek gebiedende eisch. Wie voor zijn weldadigheidsfondsen vei lige belegging zoekt, moet déér gaan, waar aan steunverleening een grondig onderzoek vooraf gaat. Ook van uit dat oogpunt bezien, kunnen wij geen beter kantoor aanwijzen dan het Leidsch Steuncomité Oorlogstoestand 1914. De talrijke en zeer van elkaar afwijken de aanvragen om steun worden op kiescho wijze door het hoofdcomité in ontvangst genomen, zooals wij de vorige maal hebben gezien. Nu vangt evenwel eerst het werk aan. De oude Romeinen wisten het welom iets te beheersehen moest men het verdoe len. Met gelukkig allesbehalve imperialis tisch bedoelen heeft het Steunoomité onze stad in veertien wijken verdeeld en voor elke wijk Commissies gevormd, aan het hoofd waarvan een der Comité-leden staat. Aan de wijkcommissies met zorg ge kozen wordt nu het onderzoek der Steunaanvragen toevertrouwd. Elke aan vrager wordt naar de wijkcommissie ver wezen, waar hij door een door het hoofd- Te hopen is, dat door groote opkomst een mime-bate in de kas van bet Steun- Comité zal vloeien, LISSE. 'r 1 De oude boom en langs 'dc zuidoost- zijde San het Vierkant, heeft men van gemeentewege doen rooien en zullen door een regel jonge boomen, Clenres monu- mentalis, worden vervangen. Tegelijkertijd zal daar een trottoir worden aangebracht. In dc gisteravond gehouden verga* dering van het LI. B. G., werd besloten tot den gezanten lijken inkoop van poot- aardappelen. Ruim 100 H.L. werden door de leden opgegeven. De prijzen bleken steeds rijzende te zijn. De heer M. van der Veld, heeft ontslag genomen als lid van den gemeen teraad alhier. De Raad vergadert Dinsdag 23 Febru ari a.s., 's namiddags te tvree uren. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Op verzoek der Jongel.-Vereen. ,,Heb de Waarheid en den Vrede lief" sprak gisteravond ds. H. Kaajan, van Rotter dam, over het onderwerp ,,De Anti- Christ", in de Geref. Iverk, voor een tal rijk gehoor. Daarbij werden de vragen Hoe wordt de anti-christ u geteekenden Wie is eigenlijk de anti-christ? door spre ker beantwoord. OEGSTGEEST. Gisteravond hield de Jongelingsver- eeniging op Geref. grondslag „Bidt en Werkt," haar derde, eenigszins feestelijke jaarvergadering in de Chr. School aan den Morsch. Hoewel de belangstelling niet tegenviel, blev i er toch nog velen af wezig. Na de jaarverslagen van den se cretaris, penningmeester en bibliothecaris, werd het verdere van den avond afgewis seld door opstellen en voordrachten, waar onder zeer verdienstelijke. Ook 'de afge vaardigden van de zustervereeuigingen Lei den, Rijnsburg en Lisse, brachten de groe ten en de beste wenschen hunner vereeni- gingen over. Tot ongeveer middernacht bleef men ge zellig bijeen. RIJNSBURG. Gisteravond werd in de Chr. School de jaarv ergadering gehouden van de Ger. Schoolvereeniging (school Smidsteeg). De voorzitter, de heer N. van Egmond Jr., opende de vergadering met gebed en sprak daarna een openingswoord. Na lezing der notulen las de secr. het jaarverslag, waar na de penningmeester, de heer S. Schone- veld, verslag deed van zijn financieel be heer. Als bestuursleden werden herkozen de heeren P. de Rover en S. SchoneveH; gekozen werden de heeren C. Vianen en D. Schoneveld. Vervolgens gaf de heer J. Zwets een schets van de inrichting van het onderwijs in vroegeren tijd, waarna de heer C. Schoneveld de vergadering met dankzegging sloot. SASSENHEIM. De vergadering der B1 ocmist-werld le den vereeniging „Een zij ons doel," was hoofdzakelijk gewijd aan "het uitbrengen van verslagen en bestuursverkiezing. Uit het jaarverslag van den lsten pen ningmeester bleek, dat de kas sloot met een saldo van f 12.50. De 2de penningmeester, die de zieken kas beheert, kwam met hoogcre cijfers. c-omité verstrekte kaart introductie heeft. Natuurlijk naar de Commissie vs-u de wijk, waar hij zelf woont en waar men hem dus het best kent of leert kennen. De wijkcomissiên hebben op gezette tijden ver gaderingen, waar ddfeianvrager wordt toe gelaten en gehoord en naar eigen gege vens van het gezin, dat hij vertegenwoor digt, een staat van inlichtingen opgemaakt, waardoor, indien do verstrekte gegevens overeenkomstig de waarheid zijn medege deeld, de Commissie zich een vrij zuiver beeld kan vormen van den aard en den toe stand van het gezin, zonder dat er nog een enkele buitenstaander aan te pas gekomen is. Doch hierbij laat de Commissie het niet, gedachtig aan het straksgenoemde „Weest vertrouwd, doch vertrouwt- niemand". De ingevulde inlichtingenstaat wordt in handen gesteld van een der leden, in het bijzonder bekend in het deel der wijk, waarin de aanvrager woont, en deze de rapporteur gaat nu persoonlijk op het pad der onderzoekingen. Allereerst naar het gezin van den betrokkene. Waneer de rapporteur'niet alleen is een vriend der armen, en dit mogen wij toch veronderstellen, omdat hij anders voor zijn toch vrijwillig aanvaard werk in het geheel niet zou dengen maar ook een menschenkenner, dan zal liij ter beoordee ling van het gezin aan dit bezoek meestal genoeg hebben. Veel en velerlei zijn de ervaringen, bij dit huisbezoek opgedaan. Hier komt men vooral op het terrein van de huismoeder, wier taak en roeping vooral in het arbei dersgezin van zoo groote beteekenis is en waar zij eenigszins naar den eisch worden vervuld, zeer zwaar en moeilijk. Sommigen en het zijn de besten in den regel niet stallen liefst hun gebrek en nooddruft uit, worden er wel eens van ver dacht voor het oog van den bezoeker te verbergen wat naar eenige betrekkelijke welvaart zou kunnen gelijken. Een voorbeeldEen bezoeker snuift, als hij wat in deze gezinnen meestal niet anders kan met de deur in het huis komt vallen, den geur van gebakken spek op. Inderdaad, de koekenpan staat op de al te fel brandende kachel in het vertrek, dat voor huis- en slaapkamer en keuken ie gelijk dienst moet doen. De huisvrouw, die blijkbaar eenige half-aangekleede kin deren met een gebiedenden wenk het zwij gen heeft opgelegd, werpt fluks een bord over de braadpan en verontschuldigt zich vervolgens, dat zij mijnheer in ,,zoo'n boel" moet ontvangen en juist een kliekje .Op 1 Januari 1914 was het saldo f 445.59 en op denzclfd-en datum van Hit jaar f 586.27Vj. Een mooie' vooruitgang. Als 2de secretaris werd. gekozen de hoer J. v. d. Meij Azn., terwijl de heeren Jac. Oudshoorn en J. P. Noordermeer werden herkozen respectievelijk als 2de penning meester en bibliothecaris. Voor den heer J. v. d. Meij Azn.,- die aftrad als com missaris en niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer C. de Vries. Hierna werd de vergadering door den voorzitter, ge sloten. I - .WARMOND. Voor plaatsing op de kiezerslijst in deze gemeente, hebben zich opgegeven 22 personen, als: huurkiezers 16; dienstbe trekking en inwonende zoon .3 en spaar bankkiezer 1. Door eenige leden van de afd. van den Ned. R.-K. Volksbond, alhier, werd een buitengewone spoedvergadering aan gevraagd, tén einde te komen tot een adresbeweging tegen de verslapping van den Regeeringsinaatregel met betrekking tot de vaststelling der meelprijzen, waar door de broodprijzen steeds hooger wor den cn het voor werklieden, enz., die hier toch al in gedrukte omstandigheden le ven, spoedig niet meer voldoende aan te schaffen zal zijn. Mej. S. Oudshoorn, van hier, leerlinge van mej. E. C. M. Aewerdonk, te Leiden, is te Rotterdam geslaagd voor het exa men nuttige handwerken. KERKELIJKE BERICHTEN. K a t w ij k-a a n-d e n-R ij n. Ned.-Herv. Gem. Zondagmorgen om half tien, de. B. Bollee; 's avonds te zes uren, ds. C. Hartwiggen, van Leiden. De Kaag. Ned.-Herv. Gem. Zondag morgen te tien uren, ds. Hospers, van Hillegom. Rijnsburg. Ned.-Herv. Gem. Zondag morgen te half tien, ds. Roseam Abbing, van Leiden 's namiddags te halfdrie, ds. H. van Druten. Herdenking zijner ^O-jarige ambtsvervulling. Valkenburg: Ned.-Herv. Gem. Zondagmorgen te tien uren, dr. D. Plooy, van Leiden 's avonds te halfzeven, ds. B. ter Haar Romeny, van Voorhout. BURGERLIJKE STAND.-OMSTREKEN. AABLANDEP.YEEN. Bevallen: 8. Baap- liorst geb. Dc Jeu. Z. Gehuwd: Comelis den nertogr. 26 j.. en Henriette Overduijn. 26 j. Cornells de Jon?, 40 j wedr. van Y. de Vogel, on Arentjo do "Vreugcl. 41 j., wed. van C. Schaap. ALKEMADE. Geboren: Thoodorus Johan nes. Z. van G. J. van Leeuwen en M. Huigsloot. Jaooba Wilhelmina Maria. D. van M. van Rijn en M. van Hamorcn. Cornelia Antonia, D. van C. G. Ganzevles en A^.G. van Yeen. O verloden: H.*Loos, 75 j. KATWIJK. Geboren: Nioolans, Z. van C. Guilt en J. van Duin. Dirlc, Z. van A. Mcssc- maker en J. Meij vogel. Jan, Z. van J. de Jong en A. van der Plas. Jacoba, D. van L. Guijt en It. Haasnoot. Sientje, D. van J. Haasnoot on J. van Been wijk. Pieter, Z. van P. van Schie on A. Hoek. Cornelia, D. van D. Paap on A. Meij vogel. Pieter Leendert, Z. van J. v. d. Pla s en L. Guijt. Dirk. Z- van B. von Rijn en N. van der Marei. Jacob, Z. van D. Haasnoot en J. Jonker. Arontje, D. van J. v. d. Plas en A. den Haas. Maartjo Johanna. D. van J. Klein- hout en W. Guijt. Giolbert, Z. van A. de Jong en J. Hoek. Maarten, Z. van J. van Duijn en N. van Dijk. Willem, Z. van a. Klok en J. van Du ij ven voorde. Gehuwd: J. ICorperslioek, jm., en A. Minnee, ja. J. van der Tol, jm., en N. Kort, jd. YOORSCnOTEN. Geboren: Christianus, Z. van A. Dobbe en a. P. Wijsman. Helena, D, van A. Sollcveld en A. Waltman. gisteren overgebleven aardappelen staat te bakken in wat olie. Een arm mensch is echter daar al reeds blij mee. Als de bezoeker schalks opmerkt, dat de aardappelen dan toch bijzonder lekker geuren en haar over haar braadkunst een complimentje maakt, wordt zij er wel een beetje verlegen mee. De verlegenheid slaat over tot onrust, als de inhoud be denkelijke verschijnselen van aanbranden gaat vertoonen en do bezoeker, die de ontiknooping van deze koekepankomedie wil afwachten, maar blijft talmen. Eindelijk moet het bord er af en het hooge woord er uit. Zij had een paar onsjes spek gebakken. Onze rapporteur vindt dat uitnemend, hij zou het gezin eiken dag een portie spek gunnenalleen speet het hem, dat men het vandaag door zijn tegenwoordigheid een beetje hard ge bakken zou moeten gebruiken. Er zijn ook andere gezinnen, die zioh genoeren voor dit doel bezoek te. moeten ontvangen. Dit zijn in den regel de minste niet. De huismoeder wordt er confuus van en slooft zich uit, het huishoudinkje zoo goed en zoo netjes mogelijk te doen uit komen. De kamer krijgt een extra beurt, de meubelen ziin gewreven, de kachel is glimmend, het Zondagsche kleed ligt op de tafel en de kinderen werden onder han den genomen en zien er netjes uit. En wanneer de bezoeker met zijn vragen zich tot deze huismoeder wendt, heeft hij kans van den toestand van het gezin eer een te rooskleurige voorstelling te krij gen, dan een te somber getinte. Do taak van den rapporteur is niet ge makkelijk. Hij behoort mensefhenkennis te hebben cn met tact en kieschheid weten op te treden. Hij is meer dan de gewone ar menbezoeker, omdat aan dezen in buiten gewone omstandigheden een zeer bijzonde ren steun elke gedachte aan een vernede rende bedeeling verre moet blijven. En toch moet hij zich ook niet laten beet nemen. Daarom gaat hij niet alleen op de inlichtingen van de leden van hot gezin zelf af, doch wendt zich tot andere adres sen, in de eerste plaats tot de werkgevers. Dat deze voorzorg niet overbodig is, mo ge het volgende bewijzen Een fabrieksgezin, waarvan de man drie dagen per week werkte, kreeg zijn gewoon inkomen, tot amper 80 pCt. uit het Steun comité aangevuld. Op de loonlijst van de fabriek die elke week op het hoofdbureau wordt neergelegd, vond do wijkvoorritter op een goeden keer voor bedoelden werkman het volle loon uit- getrokken. OEGSTGEEST. j u Llll Gemeenteraad. .Voorzitter: de burgemeester.- II 'Alle leden aanwezig. Na opening van deze eerste vergadering in dit jaar spreekt do Voorzitter den wensch uit, dat 1915 in allo opzichten voor do gemeente en elk Raadslid in het bijzonder goed moge zijn. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt mee, dat de bevol king vooruitgegaan is met 124 zielen, zoo dat op I Jan. 1915 do gemeente 5190 in won ers telde. Er is bericht ingekomen van den heer G. Lubbe, dat deze de benoeming tot lid van het Burg. Armbestuur aanneemt. Ingekomen is een schrijven van mej. Meurs, dat in het vorige jaar door haar 50 pa tiënten zijn behandeld. Tegelijk met de mcdedceling, dat tot voor zitter en secretaris herkozen zijn resp. de heeren L. J. van Doeveren en P. W. de Jong, legt de Commissie tot wering van Schoolverzuim een verslag over, waarin o.a. gemeld wordt, dat in het afgeloopen jaar elf vergaderingen verden gehouden, terwijl 19 gevallen behandeld werden als gevolg van schoolverzuim. Ingekomen is een dankbetuiging van de gemeentewerklieden voor dc herziene salaris regeling. Ged. Staten hebben besloten inzake comp tabiliteit, dat f 2030.59 zal uitbetaald wor den als gewone'Rijksbijdrage, terwijl gemeld •wordt, dat over 1912 te veel genoten is f 38.27V2 in de kosten van het L. O. De kas van den gemeente-ontvanger is op genomen en in orde bevonden. Ged. Staten hebben teruggezonden de be grooting over 1915. Voorts is ingekomen een schrijven van dc Tucht-Unie, waarin gewezen wordt op de groote kracht, die ligt in dc lichamelijke opvoeding en openluchtspelen inzake de ze delijke vorming der leerlingen. De Unie dringt cr op aan, deze in het leerplan op te nemen. De Voorzitter zal dit schrijven deponeeren, ton einde de Raadsleden in de gelegenheid te stellen hiervan kennis te ne men. Het bestuur van de Vereeniging van han delaren in bouwmaterialen, wijzende op den ernstigen financieelen toestand, waarin het bouwbedrijf verkeert, geeft eenige middelen aan, waarin aan dezen noodtoestand kan te gemoet gekomen worden, o. a. de bevor dering van den bouw van openbare werken van land, provincie en gemeonto en den bouw van arbeiderswoningen cn. van den middenstand. Met een heenwijzing naar an dere gemeenten, dringt het bestuur aan hier. toe stappen te willen doen. ,Wordt in handen gesteld van B. en W. Medegedeeld wordt, dat het verslag vol gens art. 62 der Woningwet gereed js, dat de eigenaars van den Achterweg aan den wensch omtrent aansluiting aan do water leiding hebben voldaan, terwijl die van den Morsch er aan zullen voldoen. Voorts wordt gemeld, dat het verslag is opgemaakt omtrent den toestand van het L. O. Op 31 Dec. 1914 tolde de school in de .Leidsch e JBuurt 87 leerlingen. De schoolbibliotheek bestaat uit 300 nummers. Het schoolverzuim' bedroeg 7.7 pCt.„ waarbij 1.2 pCt. ongeoorloofd, tegen het vorige jaar 7.5 pCt. De school aan den Morsch telde 71 leer lingen. Ongeoorloofd schoolverzuim kwam weinig voor; het totale verzuim bedroeg hier 3 pCt. Het herhalingsonder wijs werd gevolgd door 13 leerlingen. 't Ware in dit geval placht van den werk man geweest, hiervan kennis te geven en voorloopig voor den steun te bedanken. De voorzitter liet hem daarom bij zich ko men, doch hij verzekerde, dat hij nog slechts drie dagen werkte, zood'at in de loonlijst een vergissing moest rijn geslo pen, wat trouwens niet buitengesloten behoefde te rijn. Ook de vrouw werd nog gehoord, omdat toen de rapporteur kwam om de wekelijk- sche bijdrage te brengen, de man niet thuis was. Ook rij hield vol, dat. de man niet de volle week wenkte. De bezoeker zeide, dat hij haar niet wil de wantrouwen, maar hij was verplicht eerst nog eens op de fabriek te informee- ren bleek, dait rij gelijk had, dan zou hij terugkomen en haar het wekelijksch be drag ter hand stellen. Hij kwam, na op de fabriek de inlichtin gen verkregen t-e hebben, waaruit bleek, dat de man 6edert twee weken zes dagen werkte, in het gezin terug, doch vond er niemand thuis. Dit gezin werd natuurlijk van de lijst der ondersteunden geschrapt en er zal heel wat moeten gebeuren vóór het weeT op het Steuncomité zal kunnen rekenen. Maar dit verzekerde deze wijkvoorrit- ter nadrukkelijk deze gevallen doen zich sporadisch voor. Een groot deel komt, ver heugd, dat zij weder hun volle werkkracht kunnen presteeren en van eigen verdien sten leven, onmiddellijk voor verderen steun bedanken. Heeft d'e rapporteur zooveel inlichtingen ingewonnen, dat hij meent met voldoen de kennis van zaken tc kunnen oordeelen, waarbij vooral ook rekening wordt gehou den met het meer of minder oordeelkun dig gebruik van het geld, bijv. door alcoho lisme, verslonsing, enz. dan etelt hij zijn rapport zoonoodig in overleg met den wijkvoorritter vast, en draagt het gezin voor een bepaald bedrag aan het hoofd comité voor, dat in alle gevallen de eind beslissing heeft en in bijzondere gevallen in laatste instantie nog eens nader overleg met den rapporteur pleegt. Dat het hoof'dcomité de eindkoorden der beurs in handen houcït, vloeit niet voort uit eenig wantrouwen jegens de wijkcom missies en haar rapporteurs, maar is een maatregel, dienstig om de hoogst noodige uniformiteit te handhaven. Ook tegenover de bedeelden heeft het Comité den naam van rechtvaardig tc zijn hoog te houden. Herhaaldelijk komen buren en kennissen van ondersteunden inlichtingen verstrek- Verzoek van A. van Dijk, om zijn bela* ting op het oude bedrag terug te brengen, door ziekte en uitstedigheid kwam hij laai met. zijn reclame. Do Voorz. stelt voor deze reclame niet ontvankelijk te verklaren-1 als zijnde te laat ingediend. Aldus wordt 1jo< sloten. Verzoek van mej. Scheffelaar, *om rostic tntie H. O., wegens vertrek uit de gemeente kWordt toegestaan. Bij punt 2: ondershandsche verhuring van j>ost- en telegraafkantoor, merkt do Voorz. op, dat reeds in do vorig© vergadering hiertoe in beginsel is besloten, maar een besluit van den Raad is noodig. Besloten wordt het bovengenoemde kan toor voor 5 jaar tegen f 1050 per jaar aan het Rijk te verhuren. Bij punt 3: Ondershandsche aanbesteding rijloon van grind, enz., deelt de Voorz. mede, dat verzocht wordt door den heer Juffermans het rijloon te verhoogen en dit te brengen op f 1 voor bazalt, f 0.95 voor grind en f 0.90 voor puin, alles per M3. Na eenige discussie, wordt hierop goed, keurend beschikt. Ingekomen is een voorstel tot aansluiting hij de Verccniging van kleine Gemeenten. Er is een Vereeniging van groote ge, "meenten van 10,000 zielen en daarboven. Hierbij worden dus uitgesloten kleine go, meenten. Nu wil men een Vereeniging van kleine gemeeuten, .ten einde elkander to steunen. Na de «groote voordeelcn van aan sluiting en de betrekkelijk lage contributie (V2 cent per inwoner cn bij toetreden f 1 per 1000 zielen) te hebben aangehoord, besluit de Raad, in overeenstemming met het advies van B. en W. tot aansluiting. Inzake comptabiliteit wordt voorgesteld een wijziging der begrooting 1914, waarbij ontvangsten en uitgaven verhoogd worden; met f 165.72V2 door dc kosten, noodig voói de Belgische vluchtelingen, terwijl voor de waterleiding aan den Valkenburgschen weg een bedrag van f 500 noodig bleek. Op de begrooting 1915 moest een post uitgetrokken worden van f 500 voor de Belgische vluch-' telingen en f 200 voor een nachtwacht. Aldu* wordt vastgesteld. Aan dc orde is thans de benoeming van een commissie voor de reclames H. O. Hei\ benoemd worden de heeren Juffermans, Den Haan en jhr. Six. Verkiezing stembureaux. Voor de Tweede Kamer "worden gekozen do heeren Kromhout en Breedijk tot leden, tot plaatsverv. voorzitter de heer Spaart garen; voor de Prov. Staten resp. de heeren Boon, Van der Spek en Juffermans; voor den Gemeenteraad de heeren jhr. Six, Bak, ker en Lubbe, tot controleerend lid de heer v. d. Hulst. (Het was een langdurige stem- tming, waarbij eigenaardig de getallen 10 eu 11 domineerden. Bij de rondvraag wees de heer Lubbe op den slechten toestand, waarin dc straatweg verkeert bij „Curium"' en vraagt of hierin eek verandering kan gebracht worden. De Voctz. zegt, dat het Rijksweg is, maar zal wellicht met Rijkswaterstaat overleg plegen. Hierna gaat men over tot geheime zit ting. FIETSEN kunnen niet in onze vestibule worden toecelaten, maar men vindt buiten ons gebouw fietsrekken met ketting en slot 1-: bij het binnenkomen waarschuwt men den portier en bij het weccaan vraact men het slot te v/ i l l e n openen ken, die voor het meerendeel uit jaloezie worden geboren. De voorzitter eener wijkcommissie, die zich dagelijks voor het in ontvangst nemen van persoonlijke wenschen en klachten be schikbaar stelt, zou daarvan heel wat kun nen vertellen. En niet altijd is het tus- schen do commissies en de ondersteunden pais en vree. Zoo werd eon geval meegedeeld, dat een bedoelde een voorzitter van een wijk-com- mi&sie bedreigde zijn kindoren bij hem te zullen bezorgen, indien zij geen vol 'oende ondersteuning kreeg. De man moest, om zijn bedeeling to kunnen ontvangen, eerst behoorlijk excuses a-anbiede-n. Gelukkig bekooren zulke gevallen ook weder tot do hoogst zeldzame uitzonderingen. Is eenmaal het bedrag der ondersteu ning vastgesteld, dan wordt het door den rapportour iedere week persoonlijk in het ondersteunde gezin bezorgd. Ieder ander blijft er buiten. Dit geregeld bezoek leidt in vele gevallen tot meerdere vertrouwe lijkheid, die leiden kan tot onderlinge waardeering. Is de bezoeker of bezoekster iemand met een karakter, die ook de ze delijke meerdere is, dan kan er van hem of haar een invloed ten goede op zulk een gezin uitgaan, die zich veruit-strekken zal, over dezen oorlogstoestand heen. Allen, die zich in ernst hebben bezig gehouden met de zedelijke verheffing des volks, zijn het. er over eens, dat de kortste wog naar de ziel door de maag gaat. Het bedrag der uitkeering is naar om standigheden verschillend. Het bedroeg aanvankelijk zoo veel, dat hoogstens 60 pCt. van het oorspronkelijk verdiende loon werd ontvangen. Dank zij den winter- töeslag, hetzij in natura, hetzij in geld, en de invoering der huurbons, kon thans als maximum 80 pCt. worden bereikt. Is dat niet iets heerlijks? Inderdaad, het Leidsch Steuncomité brengt het groote mini&torieele woord, aan het begin van den oorlogstoestand uitgesproken, in toe passing. In Leiden behoeft niemand hon ger te lijdenindien hij beter verdient. Daarvoor wordt dan ook elke aanvrage -•en er zijn er al meer dan 2000 geweest onderzocht, onbevooroordeeld, ernstig, zonder eenig aanzien des persoons. En gij, die daar straks klaagdet, dat ge den drang tot weldoen in u geweld moest aandoen, omdat ge zoo menigmaal werdt bedrogen, ga heen en offer uw gave op het altaar van het Leidsch Steuncomité; doe het met blijdschap envertrouwen! x

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6