Oe Eoropeesche Gorfog. Vragsn en Antwoorden. van den Bond op vorige congressen en r.lg'cmeene vergaderingen, genomen beslui- len, genomen dienen te worden, om te be vorderen, dat de concept-wet van mr. Aal- berse op de oneerlijke concurrentie, door de Kamers der Staten-Generaal zullen worden aangenomen. Besloten werd om een request namens den geheel en georganiseerd-én middenstand aan de Tweede Kamer te richten, waar bij et op gewezen zal worden, dat de mid denstand van een civielrechtelijke bestrij ding (wijziging art. 1401 B. W.) geen heil verwacht, daar hierdoor wellicht enkele groote kapitalistische ondernemingen ge baat zouden kunnen worden, doch de klei ne en midden.bedrijven van den midden stand evenals liet publick, nog meer door do praktijken der oneerlijke handelaren te lijden zouden hebben. Met alle kracht zal verder bij de Twee de Kamer worden aangedrongen op de verwezenlijkingen van de wenschen van den middenstand, om het pubhek en den eerljken handel in 'de toekomst te kun nen vrijwaren voor de gevolgen van de oneerlijke concurrentie, door het wetsont werp van mr. Aalberse zoo spoedig moge lijk aan te nemen. Nadat nog besloten was in een aan te vragen onderhoud met den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, eenige ernstige wantoestanden te bespreken, werd de vergadering gesloten. X Een Belgische Gemeente in Nederland. Het bijzondere stukje Belgisch grondge bied, dat gelegen is in ons land, aan alle zijden omringd door Nederlandsch grond gebied, zoodat de Duitsche overweldigers van België, onze onzijdigheid strikt eer biedigend, tevens de handen niet konden uitstrekken naar dit stukje Belgisch ter ritorium, het is de te Amsterdam ver schijnende „Echo Beige," welke er van vertelt. Baerle-Duc bestaat uit twee verschillen de deden wa arvan het een-e gedeelte één gehucht is, afgescheiden van de rest der gemeente, maar gehecht aan België, ge- heeten Zonder-Eygen. Het andere deel van Baerle-Duc bestaat uit een twintig tal kleine enclavcn, Belgische stukjes grondgebied,- versnipperd over het Bra bant s-.he deel van ons Nederland en wel in c e gemeente Baerle-Nassau. Beide ge nu.-enten. gelden echter afzonderlijk, Zon der-Eygen met een vierhonderd tal inwo ners en Baerle-Duc, met ongeveer dubbel zooveel. Maar terwijl door de geografische omstandigheden liet gehucht Zonder-Eygen zich in Duitsche handen bevindt, 'draagt het Belgische Baerle-Duc nog fier de Bel gische vlag op zijn stadhuis en douane bureau, en ook d: in gothischen st-jl ge bouwde kerk, gewijd aan Sint Rermgius, evenals c.cn daaraan grenzende feestzaal laten hun Belgische vlaggen vrjj-uit wap peren. Is het wonder, dat het Belgische blad, wijzende op de tamelijk aanzienlijke opper vlakte van Baerle Duc, den Belgen hierop aandachtig maakt, als een wellicht natio naal reduit? Het is nationale grond; zij zijn er thuis op eigen grondgebied, in eigen land! Men bemerkt er slechts weinig van den oorlog, behalve dat de levensmiddelen, door Nederland ingevoerd, iets 'duurder zijn geworden, terwijl de grenzen beze' zijn door Nederlandsche militairen. Een eigenaardigheid voor olkcnrechtt- kundigen en aardrijkskundigen vormt nu echter de omstandigheid, dat, afgaande op het uiterlijk, de twee gemeenten, 't Neder landsche Baerle-Nassau en het Belgische Baeile-Duc, .er uitzien als één dorp. Samen hebben ze dan ook slechts een gemeen* schappelijk station, gelegen aan de spoor lijn van Tilburg naar Turnhout. Let men goed op, dan kan men, zelfs zonder voor lichting, wel het verschil zien tusschen wat Nederlandsch en wat Belgisch is; de Bel gische woningen toch dragen haar huis nummers zwart op witten grond en de Ne- derlandsche huizen zijn genummerd wit op zwarten grond. Maar voor sommige huizen is dit moeilijk, aangezien ze voor de eene helft op Nederlandsch en voor de andere op Belgisch grondgebied staan; van som mige boerderijen ligt de eene schuur op het eene, de andere op het tweede gebiéd. Het station ligt gedeeltelijk op ons grond gebied, doch gedeeltelijk op Belgisch. Zoo is het mogelijk uit den trein te stappen, zoowel op een stukje van het Baerle.Nas- sauschc als op het Baerle-Ducsche perron. Belgische gemeente-ambtenaren van het Belgische Baerle-Duc zijn nog in functie; er resideert dus een Belgische burgemees ter met Belgische wethouders, de noodige Belgische gemeenteraadsleden en ook een Belgische jgemeente-secrelaris en een Bel gische gemeente-ontvanger, welke laatste bovendien hoofd i3 van de gemeentelijke school. Onder ideze bijzondere omstandigheden die wel eenig lijken in de wereldgeschie denis en wereld-aardrijkskunde, komt de '„Echo Beige," aan welk blad bovenstaan de aanteekeningen ontleend zijn, op het v o 1 gend e denk beeld „Waarom zouden de in Nederland var- blijvende Belgen hun rijksbelastingen niet Baerle-Duc betalen, bij den Belgischen ontvanger aldaar? Eelasting-betaleis heb ben steeds het recht, in elk Belgisch bureau hun penningen te storten; waarom dan ook niet in het Belgische Baerle-Duc? De afge geven kwitanties zijn geheel in den haak, en de Belgische ontvanger zou de geïnde gelden naar 1de Belgische regeering in Ha vre kunnen zenden. Dit geldt ook voor de Belgen, die gevaar loopen onder 'de nieuwe Duitsche „belasting op afwezigen" te val len zij zouden slechts him tijdelijk domi cilie in Baerle-Duc hebben te kiezen, om te bewijzen, dat zij het Belgische grond gebied niet hebben verlaten." Be Behandeling van Engclsehe Krijgsgevangenen in Duitselilaiid Een verslaggever van de „Tel." heoffc van de gewonde Engelschen, die door ons land zijn vervoerd op weg van Duitsöhland naar hun vaderland een en ander verno men over do behandeling der gewonde en nict-gewonde Engclsehe krijgsgevange nen. We lezen daar: In de verschillende plaatsen was de be handeling, die zij van de zijde der Duit schers ondervonden, geheel verschillend. Voor de soldaten was zonder uitzondering het voedsel abnormaal sleoht. Zij werden hoofdzakelijk gevoed met peulvruchten en de meest minderwaardige kwaliteit boo- nen. Ook was de hoeveelheid toegemeten voedsel veel te gering. Meer dan één sol daat verklaarde mij, dat in de hospitalen de behandeling niet zoo slecht was als in de kampen. De ellende, die men in de kampen te verduren had, tart iedere be schrijving. En nog leven daar thans dage lijks duizenden Engelschen op de meest el lendige manier. Yelen zijn zonder kleeron en verkeeren in een deerniswaardiger! toe stand. Zij sterven bijna van honger en worden als beesten behandeld. Voor het minste of geringste worden zij op schop pen onthaald of uren lang aan een paal gebonden. Ook wordt hun geen gelegenheid geboden om te rooken. Het voedsel is ge ïnfecteerd, terwijl dc hoeveelheid, die voor den gehcelen dag wordt uitgereikt, nau welijks t-ocreikend is voor een ontbijt. Wan neer zij zich daarover beklagen, wordt hun aanstonds toegevoegd, dat het hun vrien den zijn, die hun den aanvoer van levens middelen hebben afgesneden! De officieren, 'hans door ens land %er- voerd, komen u.. forten te Krefeld, Wurz- burg en Keulen. Een hunner was door de Duitschers gevangengenomen in een En- gelsch hospitaal aan do Marne, dat in Duitsche handen viel. Te Krefeld bevinden zich 200 Russische officieren, 250 Fransche en 130 Engolsche officieren. Aanvankelijk leefden de offi cieren van verschillende nationaliteiten bij elkaar. Later heeft, men de Engelschen afgescheiden. Het is de Engelschen opgeval len, dat men al zijn best doet, beminnelijk op te treden, jegens de Franschen en mc-n dezen voor zich tracht te winnen. De behandeling der Engelschen vormt daarmee schril contrast. De Duitschers geven zelf tegeno-ver de Engelschc officieren toe, dat zij de Engel schen verfoeien, omdat deze de oorzaak zijn van al de ellende. Want, zoo redenee ren de Duitschers, door de hulp- der Engel schen zullen de verbondenen in staat ge steld zijn ons inderdaad tegen te houden! De toestand te Krefeld voor de officie ren is eenigszins verbeterd, sinds een ko lonel Vandeleur van daar ontsnapte. Yan toen af kreeg men verlof 8 brieven per maand te schrijven in plaats van 2ook werden muziekinstrumenten ter beschik king der officieren gesteld. Het voedsel te Krefeld was alweer zeer sleoht, ook voor de officieren. Men heeft er den indruk ge kregen, dat de Duitschers zelf spoedig ge brek aan levensmiddelen zullen krijgen. Na de klachten over het voedsel stelden de Duitschers de Engelsche officieren gaar ne in staat, hun voedsel uit Engeland te laten komen. Gedurende die zes maanden hebben de officieren zich uitsluitend moeten behel pen met de Duitsche dagbladen, waar zij zoo sceptisch mogelijk tegenover ston den. Met de grootste belangstelling luisteren zij dan ook naar de uiteenzettin gen, die collega Brain van de „Times" zijn landgenooten gaf over den toestand op het oorlogsterrein. Men stelle zich hun groote verbazing voor, toen zij na zes maanden eindelijk weor eens een juist in zicht van den toestand kregen. Ook de officieren erkennen, dat het mee- rendeel der Engelsche krijgsgevangenen zwak en bleek is tengevolge der ontberin gen in do gevangenschap. Do haat tegen de Engelschen schijnt op weerlooze gevan genen gekoeld te moeten worden. Een der gewonde officieren had den officier van gezondheid een zachtere matras gevraagd. En de geneesheer antwoordde: „Ik durf niet te veel voor u te doen. Als ik het doe, word "ik ontslagen. Wat den geneeskundigen dienst betrof, was het ook ongelijk waar en door wien men behandeld werd. Er waren er, die hun uiterste best deden de Engelschen zoo goed mogelijk te behandelen. Aan den anderen kant was de behandeling vaak zeer onverschillig, 'tWas wel opmerkelijk, dat de Duitschors jegens do krijgsgevangenen, die uitgewisseld zouden worden, bijzonder vriendelijk waren en voorkomend, wellicht om deo eind-indruk maar goed te doen zijn. In ieder geval bleek het een van hoo- ger hand bevolen welwillendheid, want do haat tegen de Engelschen wordt den Duitschers ingeprent. Y/ie de Engelschen kent aldus een der officieren doet zich die haat niet op dringen. Yerplegers, die vroeger in Enge land waren en het Engelsche karakter be grijpen, toonden zich heel wat milder je gens dc krijgsgevangenen. Nog heel lang mochten wij ons met de Engelsche officieren onderhouden. Maar wat ons bovenal is bijgebleven, dat is het leed dezer mannen, in de kracht van hun leeftijd, die daar als wrakken in de maat schappij terug worden geworpen en wier heldhaftig karakter hen doet verlangen naar het slagveld, om zij aan zij met hun kameraden te kunnen strijden voor de eer van „Old England". Als stoere, krachtige mannen hebben zij het vaderland verlaten als hulpelooze, op krukken rondstrompclendo invaliden ko men zij er terug, zij, dio voor Engeland zijn geweest de pioniers van het groobe le ger van lord Kitchener.. Do stryd in (le lucht. Yan do verrichting van tweo Fransche vlie gers, d. w. z. den best uurder Yan hot vliegtuig en zijn mitrailleur, die den 5den dezer drie Buitecho vliegtuigen neergeschoten bobben, wordt in hot ofüciöole proces-verbaal de vol gende lakonieke modedeoling gedaan: Terwijl ik bovon do streek van G .-B vlieg, nadert er een Taube ln mijn richting. Op onge veer CO meter richt ik mijn mitrailleuse; de Taube koert om; Ik zet ze na cp 100 meter, torwfjl myn mitrailleur aanhoudend vuurt. Nadat do achtervolging een minuut geduurd had, glijdt de Taube lang op een vleugel en valt ton zuiden van G.B., het voorste gedeelte omringd door rook en vuur, stukkon verscheurd linnen aan do vleugels. In dezelfde streek zie ik vervolgens twee Aviatiks, waarvan do eene ton noordoosten van M. vliegt. De dichtsbyzynde beschiet ik met myn mitrailleuse. By het eerste schot is hot vliegtuig geraakt. Ik nader het langs een vertikale Ijjn, al schietende en ik zie de Aviatik omlaag storten, Ik breng mijn toestel weer op 1500 motor hoogte, styg hoogor eu vervolg de tweede Aviatik, die ten noorden van M. vloog. Ik val hem met mitrailleusevuur aan terwyi hy 40 meter onder my is. Vyftig seconden doet de Aviatik aan het gevecht mee door met een automatisch geweer te schieten, maar weldra wordt hy getroffon. In zweefvlucht biyf ik hem beschieten en aan vleugels en staart getroffen stort do Aviatik omlaag. Om vyf minuten voor twaalven land ik te S.-M., bestookt door vyande- lyke granaten van alle kaliber. Duitschers en Franschen. Te Stockholm is de Zweedsche uitgave van Sven Hedin's boek „Van het front in het Westen" verschenen. Sven Hedin heeft naar men weet in Septembor van 't vorig jaar, dus toen de oorlog al meer dan een maand aan "den gang was, gelegenheid gehad den keizer to spreken Hy vertelt van dat gesprek o. m. het volgondeDe keizer betreurde de noodzakeiykheid om, tegen zyn wil, zyn leger tegon do Franschen in 't veld te brengen, en hy hoopto op oen tyd, dat Duitschers on Franschen een wederzydscho goede nabuur schap zoudon onderhouden. De keizer bad, naar by zeide, 25 jaar aan hot bereiken van dat doel goworkt en hoopte, dat uit den huldigen oorlog een geheel nieuwe etaat van zaken zou wordon geboren. Eon Duitsch- Fransche overeenstemming zou een onver- breekbare waarborg vormen voor dea too- komstigen vroda. Eorst moest Duitschland echter do over winning behalen op de onafzienbare legioenen, die vier groote mogendheden op de grenzen van Duit8chland en zyn koloniön hadden go- worpon, en dan zou er een vrede bunnen worden gesloten, die voor allo partyen eervol zou zyn en een vaste waarborg sou bieden De „Vorwürts", van deze uitlating van den keizer gewagmakend, noemt het een nameloos ongeluk vöor de wereld, dat de toenadering tusschen Duitschland en Frankryk, waaraan de socialisten ln beide landen onvermoeid hebben gewerkt, niet tydig genoeg is tot stand gekomen om den oorlog te verhinderen. De taak, die byna waa volbracht, is nu ont- zagiyk verzwaard. Niettemin dient naar dit hooge doel onverdroten te worden gestreefd en by den vrede mag het niet uit hot oog wordon vc-rloren. Keuring van den Landstorm. Een medewerker van de „Yorwarts", land8tormplich'.ige, boschiyft de keuring van Beriynscho ongeoefende landslormmannen. De landstorm in het geweer I schryft hy. Wie had in vredestyd ooit kunnen droomen, dat de ongeoefende landstorm nog eons voor den actieven krijgsdienst noodig zou zyn? Doze vreesoiyke wereldoorlog heeft het echter tot werkeiykheid gemaakt: dat groote leger, dat vroeger „ongeschikt" werd geacht, wordt thans in enkele maanden het aliornoodzake- ïykste voor den stryd geloerd. Lichting na lichting wordt opgeroepen. En weer sta ik, als zoovele jaren geleden, in het kouringslokaal. Dezelfde omgeving als toen. Een half dozijn gewapende politieagenten ontvangt ons aan den ingang ln tegen stelling met normale tyden, is hun houding en optreden veel zachtzinniger en hebbelyker. Het bonte gezelschap van landstormplich- tigen ls geheel hetzelfde gebleven: men voolfc zoo iets van een onverwacht wederzien. Alle klassen van de bevolking, alle beroepen zyn hier vertegenwoordigd ln deze enge ruimte: hetzelfde lot brengt den geleerde en den daglooner te zamen. Op alle gezichten ligt eenzelfde uitdrukking, d J. van diepen ernst: slechts nu en dan valt hier of daar een spottend- of overmoedig woord. Allen zyn onder den indruk van de reden van hun aan- wozighoid: keuring voor don oorlog, voor allen een levensquaestie. Ondor de grootste spanning begint eindeiyk na lang wachten het onderzoek. Allen worden voor den dienst geschikt bevondeninfanterie en genie, cavalerie en artillerie, administratie en hospitaalsoldaten zoo Wisselt de bonte ry van toewijzingen af. Haar geen enkele wordt ongeschikt verklaard. Uur na uur verloopt. Door de hooge boog vensters schynt de warme Fobruarizou naar binnen. Onder hoogen druk wordt de keuring voort- gezot: reeds zijn honderden „afgewerkt" allen met hetzelfde positieve resultaat. Eindeiyk komt eon reusachtige, plompe gestalte uit het onderzoekkamertje te voor- schyn: de eerste afgekeurde. Do man is slager van bcroop, maar door en door zieke lijk en zwukeen massa vleesch en beon, maar zonöor kracht. Eq spoedig daarop komt do tweede „onbruikbare": een klein, brood- magor mannetje mot een gewicht van nog geon 50 K.Q. Om to werkon te zwak, als scbryver niet te gebruiken Dan ben ik aan de beurt Do officier van gezondheid beklopt en beluistert me en roept een majoor, mot groote knevels, oenlge cijfers en Jotters toe. Hy onderzoekt me van het hoofd tot de Yoeten. Over zyn ge zicht glijdt een ironisch lachje en hy doelt my na oen kor to aarzeling in bff den hospi- taaldienst. Hot is ten slotte beter wonden te lieelen dan te slaan 1 Eindeiyk zyn alle iandstormers weer byeon in de groote zaal Zy ontvangen hun goze- ge'de verlofpassen. Een jong onderofficier 1.1.mt op een vorhuoging, loost do krijgsartikelen \oor er. geelt eenige aanwyzingen. Van dat ooger blik af zijn wy allen soldaat soldaat met verlof. Elk oogenbnk kan thans de oproeping komen. Do onderofficier deelt geruststeliond mode, dat dit intusschon nog wel eenige wekoiftzal duren. De majoor houdt nog eon korto, vader landslievende toespraak en do landstorm marcheert af. Hot proces togen generaal Do Wot. Router zendt aan de Engolsche bladen nog byzonderheden over het proces togen generaal Do Wet. De juistheid van hst verslag is natuurlijk goheel voor rekening van het Reuter-bureau. Toen Dinsdag do behandeling der zaak tegen De Wet hervat werd, was de eersto getuige, die opgeroepen werd, Cloete, de secretaris van den schoolraad van Kopjes, in den Noordeiyken Vrystaat, waar de „opstand" uitbrak. Getuige verklaarde, dat hy den 13den Oct. een geheime vergadering in de pastorie bij woonde, waarop ook De Wet tegenwoordig was. Eon twoede geheime byeonkomst werd gehouden op 22 Oct., welke De Wet, Fichardt en Brand Wessels, ledon van het Unie par lement, alsmede 800 burgers, van wie 30 40 p"Ct. gewapend waren, by woonden. Op deze vergadering deelde De Wet mede, dat hy van plan was oen deputatie naar Pretoria te zendon. Uit hot verder getuigenverhoor bloek, dat generaal De Wet op een vergadering, waarin bij de burgers toesprak, geprotesteerd had tegen een expeditie naar het Duitsche geblod. De generaal had daaraan toegevoegd, dat hy een deputatie naar Pretoria gezondon had, maar de regeering had geweigerd haar te ont vangen. Hy vertelde don burgers naar huis to gaan en over een paar dagen zoudon zy zien, wat er gaande was. Een getuige deelde Gen en ander mede over hot gebourde te Vrede, waar De Wet ver klaard had, dat hy en zyn aanhangers naar Kimberley zouden gaan om Maritz te ont moeten en vervolgens naar Pretoria zoudon oprukken, om daar de Vierkleur te hyschon. Joubert, die door generaal De Wet als spion gearresteerd was, vertelt het een en ander over die arrestatie en hoe hjj met het commando van don generaal moest optrekken. De Wet vertelde later aan zyn mannen, wat gebeurd was, in een onderhoud, dat hy juist had gehad met generaal Hortzog. Biykbaar was laatst genoemde naar De Wet gekomen, om hom oen brief te laten zien vau generaal Botha aan Steyn, waarin deze aangespoord werd, om zyn Invloed aan te wenden, ten einde het ver gieten van bloed te voorkomen. Steyn antwoordde, dat hy by verschillende gelegenheden de rogeering gewaarschuwd had. Doch op zyn waarschuwingen was geen acht geslagen, met het bekendo noodlottige gevolg. Hy was te ziek om te reizen, maar hy droeg aan generaal Hertzog op, generaal De Wet uit zyn naam te bezoeken. De Wet gaf Hertzog ten antwoord, dat ge neraal Botha moest aftreden en toestemmen in de afkondiging eener republiek. In de toespraak tot de burgers had generaal De Wet vorder verklaard, dat Botha hem, Beyers on Kemp een vrygeleide naar Pretoria wilde geven, om met de regeering te onder handelen. Botha beoogde hiermede echter sleohte, hem gedurende een week van zyn commaüdo te verwijderen, zoodat zyn mannon in dien tyd naar huis konden terugkeeren. De Wet had vervolgens over zyn eigen plannen, om aan wapenen te komen, gesproken en oen on ander modegedeeld over do vorderingen der beweging in andere deolen der Unie. De Wet beschuldigde de regcoiing van het verspreiden van leugens, om hot volk te inti- mideeren. Hy verzekerde het oommando, dat van de Basuto's niets te vreozen was, daar hun grenzen goed bewaakt werden. Op een desbetreffende vraag had hy verzekerd, dat Hertzog een man was, dien zy kondon ver- trouwon. Zy moesten iemand hebben, die ook op politiek gebied voor hen stroed en generaal Hertzog was de man, die zulks zou doen, evenals Fichardt. x KORTE BERICHTEN, Yolgens een Engelsoh bericht uit Lissabon, zyn er weer 8000 man naar Angola vertrok ken, waaruit men de gevolgtrekking maakt, aangezien de Duitschers zich uit Angola heb ben teruggetrokken, dat de Portugeezen Duitach Zuidwest-Afrika gaan aanvallen. Eon spoorwagen met een waarde van eenige milliarden franc, die door de Fransche banken by het begin van den oorlog te Genèvo In veiligheid waren gebracht, is dezer dagen weder naar Frankryk teruggevoerd. De militaire overheid in Duitschland heeft bapaald, dat wanneer arbeiders van fabrieken die voor tiet leger of de vloot werken het werk neerleggen of ontslag nemen om by een andere firma te gaan werkon, zy onverwyid by de troepen zullen worden ingedeeld. Uit Bern wordt gemeld, dat or eon over eenkomst tusschen de Duitsche on de Fransche regeoringon is gesloten nopens de voorziening met levensmiddelen van de door de Duitschers bezette Fransche stroken. De „Rjetsch" vernoemt uit Tokio, dat in Japan eon comité gevormd is voor het wer ven van vrywilligers voor Frankryk. Reeds is voor dit doel een bedrag van 40 mlliioen yen beschikbaar. De militairo overheid In Beriyn hoeft nu ook de vrooiyke namiddagen, de 6 uur-thee's in mondaine eet- en drinkgelegonhoden met muziek en dans, verboden. Do „Yoss. Ztg" noemt het oen harden slag voor de al tisten," die waarlyk niet uit weelde in deze gelegen heden optraden, maar vindt toch dat de ernst die voortaan de Beriynsche namiddagen weer zal kenmerken, boter past in het kader van dezen tyd. De „Temps" deelt mode, dat een Fransche compagnie van het 141e regiment don 7an dezer een Duitsche loopgraaf innam, waar zy een granaat mortier buitmaakte, dien do Duitschers in 1870 veroverd hadden en waar medo zij nu de Fransche bestookten. Dat zjo'n oudje mot gesprongen is. Vraag. Weet u of oen uwer lezers ook een middel tegen zweetvoeten? Het rein houden der voeten en dikwijls schoon< kousen aandoen, wordt reeds in praktijk gebracht. Antwoord. In 'de apotheek en in een goeden drogistwinkel is een poeder tegen zweetvoeten verkrijgbaar, dat roods >een paar malen in dit blad als zeer probaat is genoemd. Y r a a g. Kunnen twee broeders, wanneer zij een eigendom te zamen bezitten en voor dat eigendom grondbelasting betalen, bei-- den kiezer zyn? Antwoord. Neem. Yroor een zoodanige aanslag is alleen de aangeslagene, indien hij overigens hiervoor in de termen .valty kiesbevoegdc. Vraag. Ik lean een pereboompe van mijn buurman krijgen. Kan ik hem nu oven, zetten in mijn tuintje? En hoe moet ik de aarde behandelen waar hij nu in gezet wordt? Is het goed met koemest? Antwoord. De tijd van planten van een pereboom is begin tot half Maart; dus zult gij tot zoolang daarmede moeten wachten. Gij hebt tot dan uitstekend tijd' om <le plantkuil in orde te maken, waarin het boompje zal komen te staan. Gij graaft een kuil, al naar de grootte van den boom, van 1 M. tot 1.50 M. in1 het vierkant en tot een diepte van circaj 60 c.M. Is de bovenaarde goed, dan houdt gij deze apart en legt de aarde, die diepeï) uit de kuil komt, aan een andere zijde daar van. Is alle aarde minderwaardig, dan legt gij deze geheel ter zijde en vult later de kuil na het planten weer aan met goede bladaarde of voedzamen tuingrond met wat gebluschte kalk en zand. Tracht aan het boompje zooveel mogelijk kluit te houden en spaar de wortels zooveel mogelijk. Steek dus niet te dicht langsf den stam. i Plaatst den boom zoo tiiep, dat de won* telhals juist even onder de oppervlakte komt; werp eerst wat aarde over de wojv tels als de boom in de kuil staat, trap) dit vast, steek er een stevigen stok bijj werp daarna een laagje oude koernesf rondom de wortels, niet te dicht bij den stam en vul daarna de kuil aan met aarde^ .Trap deze weer vast en giet nu flink. .Vraag. Ik' heb' deze week mijn judast penningen gepeld. Hoe moet ik nu aan metj het zaad? Kan ik het nu al weer zaaien?! 'Antwoord. Als gij het gewonnen zaad van judaspenningen goed gereinigd en gea idroogd hebt, kunt gij het, al naar hetj wecr: in het begin of de helft Ider vol/ gende maand zaaien. Zaai het op een zon5 nig plekje, want een judaspenning heeft veel zon noodig". Y r a a g Wy hebben een oud pakhuis, waar zich den laataton t ,d ïatlen innestelen. Mot klemmen kunnen wy ze niet uitroeien en met vergif wagen wy het niet, daar er ook levensmiddelen worden geborgen. Weet u ook een middel om van dit gespuis af te komen Antwoord: Een probaat middel voordu verdelging van ratten is het gebruik vaü 6erum, waardoor onder de dieren, voor mensch? en andere dieren niet schadelyko besmette!yka ziekte uitbreekt, die hen doet uitsterven. Dit serum kunt u aanvragen en verkrijgen aan de Byks-Seruminrichting te Rotterdam. Y r a a g Myn dionstbode heeft met Nieuw* jaar haar fooi aangenomen en heeft my mé 1 Februari den dienst opgezegd, zoodat ze 1 Mei weggaat. Mag ik nu haar Nieuwjaarsfooi van de Februari huur afhouden of met? Iu« dien het niet mag, is er toch iets niet ia orde met de wet, want dan krygfc ze dit jaar Nieuwjaar, godspenning en kermis. Antwoord: Als het meisjs m9t 1 Febr. do huur heeft opgezegd verbeurt zy haar Nieuwjaarsfooi. Yraag: Als bewoner van huis Oude Ryn, hoek Dulle Bakkersteeg, moet ik steed3 zien dat genoemde 6teeg door verschillende personen op vieze -wffze vorontreinigd wordt. Ook komt hot mij voor dat er menscheq zijn, die er een verzamelplaats voor vuil van maken, wat de gezondheid zoker niet be vordert. Is daaraan niets te doen? Antwoord: U moet daarvan kennis geven aan de politie. Baat dit niet op den duur dan gaat u zich wenden tot de gezond heidscommissie, secretaris dr. W. C. de Graaft, Rodenburgerstraat. Vraag: Zou u my ook kunnen zeggen waar ik den Leidschen kantonrechter zou kunnen spreken, op weiken dag en welk uur Zyn er ook nog kosten aan verbonden? Antwoord: De kantonrochtor is be houdens verhindering eiken dag uitgezonderd des Maandags, te spreken tusschen lu en 12 uur. Mynheer rekent nieta. Yraag: Wat is oorzaak, dat de eene keer gezegd wordt: de nieuwjaar voor ds dienstbode is een bewys dat het meisje mot Mei in haar betrekking biyft, gaat zy toch weg, dan heeft mevrouw liet recht do nieuwjaar af te houdon, terwyi ik een anderen keer lees, dat men dat recht niet heeft. Ik heb het nu wel niet noodig, maar weet toch gaarne waaraan men zich by voorkomen to houden heetr. Antwoord: Wanneer het meisjo nieuw jaar wonscht en mevrouw haar daarop de gebruikeiyke looi geelt, dan willen beiden daarmede te kennen geven, dat zy geen van beiden denken aan veranderen Mocht evenwel onverhoopt de toestand zoo worden, dat liet meisje toch den eerstvolgendon driemaands* iyksch6n termyn voltrekt, dus met 1 Fobr. heengaat of 15 Februari byv. dan kan mevr. de nieuwjaarsfooi inhoudon van het nog ta betalen loon. Wcrdt het ovenwei 1 Mei voor de scheiding zal plaats hebben, dan is hot in dan regel geen usance do gratifi latie v*n vóór 4 maanden nog in to houden. Toch kan, wanneer de zaak voor den kantonrechter wordt gebracht, een uitspraak volgen, ln stiyJ met bovenstaande bewonng. Dit hangt maar af hos do geheels toedracht van hot geschil m elkaar zit.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 10