Nederland en de Oorlog. N®. 16860 "Vrijdag; 13 'Fel>niarï. A°. 1915. (Deze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. f&- UIT QMS LAMD. Uit de Omstreken. PKIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels /"1.05. Iedere regel meer /"0.17^. Kleine advertentien •lan 30 woorden 40 CJent8 contant; elk tiental woorden meer 10 Gents, foor hot incasseeren wordt ƒ0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Gents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30per week. I f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 0.10. Franco per post1.65. EEN VERGADERING VAN LANDBOUWERS IN VERBAND 53 ET HET HEERSCHENDE 510ND- EN KLAUWZEER. Hedenvoormiddag had in de groote zaal van „Zomerzorg" een vergadering plaats door de Hoofdbesturen van de Holl. Maat schappij van Landbouw en den Ned- Boe renbond, in overleg met de Regeering, bijeengeroepen. Hoewel de tijd van voor bereiding kort was en er dus weinig pu bliciteit aan kon worden gegeven, was de vergadering toch druk bezocht. Zij v/erd geleid door den Directeur-Generaal van Landbouw, den heer P. van Hoek, terwijl, behalve de genoemde besturen, ook nog aanwezig waren dr. H. Remmelts en de heer Van Genderen Stort, secretaris van bet Ned. Landbouw-Comilé. De heer Van Hoek hield een uitvoerige inleidende rede, waarin hij een en ander over mond- en klauwzeer als besmettelijke ziekte, de uitbreiding der ziekte en de middelen ter bestrijding meedeelde. Hij deed dit op een zeer heldere, duidelijke wijze en gemoedelijken toon, waardoor zijn woorden vooral indruk op de aanwe zigen maakten. Er is een tijd geweest, dat men niet veel aan de bestrijding deed. Er waren v.el wettelijke voorschriften, doch zij wer den slap toegepast. In 1907 is de Regeering met kra-chtige maatregelen begonnen. Spr.'s voorganger stelde er prijs op, dat de voorschriften werden nagekomen en spr. Btelb zich op hetzelfde standpunt. Is do ziekte dan zoo gevaarlijk'? Spr. beantwoordt deze vraag, ondanks bet feit, dat slechts W2 pCt. van het vee, hetwelk door de ziekte wordt aangetast, Bterft, bevestigend. Men heeft in 1911 een onderzoek naar de schade per melkkoe ingesteld en deze bedraagt gemiddeld Als men nu weet, dat in ons lan ruim een miliioen melkkoeien zijn, dan kan men begrijpen, welk een schade alleen onder deze rubriek do ziekto kan aanrichten. Bestrijding der ziekte beduidt ook nog in anderen zin v erhooging van onzen vee stapel, aangezien men daardoor gemakke lijker de grenzen van het buitenland open houdt. Juist door de ziekte vrij spel te laten, krijgt ons vee in het buitenland een slech ten naam. Spfekende over den aard der ziekte vedelt spr., dat één K G. smetstof in staat, is 5 miliioen stuks vee te besmet ten. Van de oorzaken weet men nog niet veel, maar hoe wijd de besmetting om zich heen kan grijpen, bewijst het feit, dat in 1911 in Liraburg in een stal de. ziekte uit brak, waar men een koe uit den Anna- Paulowna-polder had gekocht, waar even eens de ziekte later uitbrak. De smetstof kan lang bewaard blijven en de wijzen, waarop zij kan worden overge bracht, zijn in onzen tijd, met zijn druk verkeer, nu de melk overal heen gevoerd wordt, menigvuldig. Zuivelfabrieken zijn gebleken een bron van deze besmetting te kunnen zijn. Wat kunnen de landbouwers zelf togen de besmetting doen? Spr. noemde verschillende middelen, die ten slotte samen kwamen in dit eene waakzaam en de ziekte niet gering to achten. Er heerscht bij deze ernstige zaak onder de landbouwers nog veel te groote zorge loosheid. Komend tot de taak der Regeering, ver dedigde spr. bij sporadisch optreden, het afmaak-systeem. Dit afmaken is vooral daarom noodzakelijk, opdat er zoo weinig degelijk smetstof worde geproduceerd. Spr. voelt de bezwaren er van cn hij bekent eerlijk, dat het hem aan het hart gaat, wanneer hij tot het afmaken van een stal moet medewerken, omdat hij woet, dat menig landbouwer aan zijn stal gehecht is. Het is echter een offer, dat wordt gebracht aan de gemoensohap en aan den landbouwenden stond. Het vee wordt niet alleen vergoed, maar ook de bedrijfsschade. Spr. meent, dat af daken de beste manier is. Spr. cloet ton slotte namens de Regee- ruig een beroep op de landbouwers niet zorgeloos te zijn en geeft in overweging overal, uitgaande van de afdeelingen der Holl. Maatschappij en den Boerenbond, Ho ra missies van Waakzaam- beid op te richten, die togen elke Argeloosheid maatregelen trachten te fiemen. He rede van den Directeur-Generaal Werd met aandacht gevolgd en warm toe gejuicht. Eenigen der aanwezigen voerden daar op nog het woord, deden vragen en maak ten opmerkingen, waaronder ook de hee- re-n dr. Remmelts, Van Genderen Stort, secretaris van het Ned. Landbouw-Comité, en de heer Bos, Zuivel-Oonsulent van Zuid-Holland, die het gesprokene van den Directeur-Generaal nader bevestigden en aanvulden De heer Van Hoek besprak ton slotte ook nog hot sluiten van enkele veemarkten als een tijdel ijken maatregel, noodig om in deze kritieke periode do beweging van het vee even doen ophouden. Nogmaals drong hij aan tot 't vormen van Commissies van Waakzaamheid. Aan het voorkomen van besmetting is alios gelegen. Arboiders-Kunstavond. De Centrale Commissie voor Arbeiders-Ont wikkeling gaf gisteravond haar tweeden kunstavond in dezep winter. De zaal was gelieel gevuld, zoodat tegen negen uren niemand meer kon worden toegelaten. Het bestuur had -175 programma's, tevens toe gangsbewijzen, afgegeven. Do groote opkomst was hoogstwaarschijn lijk te danken aan het optreden van heb Sternheim-ensemble, van Amsterdam, dat reeds eerder in dezen kring blijk gaf, den bij" socialistisch gezinde arbeiders gewilden toon te kunnen treffen. Do voorzitter, de heer M. F. Oostveen, die de bijeenkomst met een hartelijk wel komstwoord opende en zijn vreugde toonde, dat de opkomst zoo schitterend was, wekte de aanwezigen tevens op de ontwikkelings cursussen, door de Commissie gegeven, ook getrouw bij te wonen. Hierna kwam de beurt aan liet ensemble. De heer Stcrnheim, dank zijn krachtig stem orgaan een „geweldig" declamator, zette in met een voordracht getiteld. ,,Ten Strijd", die grooten indruk maakte. Wjat do lieer Bleekrode en nïej. Stella Ankersmit, van Mendelssohn, Bach, Beethoven en an deren ten beste gaven, was supe rieur en werd zee r gewaardeerd. Maar het forsche, levendo woord waar mede cLe hoer Stcrnheim iji den loop van den avond gedachten van Heyermans, Hcn- riette Roland Holst, Van Coliuni cn Margot vertolkte, sloeg het meest bij het dikwijls enthusiaste gehoor in. Meldden wij onlangs, dat onze stadge noot, mr. A. J. Fokker, vrij ernstig ziek in „Hópital Wbllon" werd verpleegd, wij kunnen nu mededeelen, dat hij in zoover hersteld is, dat hij de inrichting heeft kun nen verlaten. Gisteravond hield prof. dr. W. B- Kristens-en, hoogleeraar in de geschiede nis der godsdiensten en in de wijsbegeerte van den godsdienst aan de Leidscbe univer siteit, op uitnoodiging van de Theologi sche Faculteit der Leidscbe studenten, in het Klein Auditorium van het Academie gebouw, voor een belangstellend gehoor, oen lezing, getiteld: „Over waardoeiing van historische gegevens." Voor hen, die studeeren in de ver gelijkende godsdienstgeschiedenis of in deze studie bijzonder belangstellen, was de;:e le. zing hoogst interessant. Zij leent zich echter niet voor «een verslag in ons blad. Met groote belangstelling werd de hoogleeraar, die, ondanks zijn Noorsche afkomst, het Nederlandsch goed machtig is, gevolgd. Bij enkele candidoatetclling is geko zen tot praeses-collegii van het Leidsch Studentencorps de heer D. R. Harmens, van Leeuwarden, candidaat van het afge treden oollegium. Bij Kon. Besluit van 19 Febr. is den oud-brugwaahter J. de Groot, toegekend een jaarl. ponsioen van ƒ336, ing. 1 Maart 1914. De Raad van State had geadviseerd tot een pensioen van ƒ341. De gronden van dit Kon. Besluit worden meegedeeld in „St.-Ct." 36. AGENDA VAN DE WEEK: Vrijdag: Leldsohe Schouwburg. Concert Maatschappij v. Toonkunst. 8 uur. Academiegebouw. Lezing, to houden door Moj. "W. Kueue (Deventer). 8 uur. Zomerzorg. Liefdadigheids-Concert Belg. Zanger Jos. Ariën. 8 uur. Graanbeurs. Bak- en Braaclproeven. Delftscho Slaolie en Plantouvct „Delfia". 2|4—4'/s on des avonds van 714—10 uur. Zaterdag Leidsoho Schouwburg. Concert Maatsohapplj v. Toonkunst. 8 uur. Zomorzorg. Soiróo Dansanto L. G. V. ,,Donar". Halfnogon. Graanbeurs. Strauss Bal. Dansloeraar H. J. v. Leeuwen Jr. Negen uur Voorschoten. Hotel „Deurloo". Zangavond Vlaams. Zangor Jos. Ariëns. 8 uur. Zondag: Leidscbe Volkshuis. Muziek-TTitvoerinp door Han- na Beekhuis cn Maria v. d. Jagt. Ilalfuogen. Lokaal „Vooruit". Vergadering Machinisten. Stokers en Personeel Booten en Beurtschepen, 'a Morgens elf uur. Dagelijks: Bioscope Variété Théater, Stationsweg 19. 7 uur. (Zaterdag, Zondag 8 uur). Familio Bioscoop. Haarlemmerstraat 52. 7 uur. (Zaterdag, Zondag 8 uur. Woensdag en Zaterdag 2 uur). UIT ONZE STAD. PARADE OP DE MAALDRIFT. Zaterdagmorgen a.s. is er een groote pa rade op de Maaldrift voor de eerste divi sie, onder den GeneraaJ-Divisie-Comma/n- dant, tot afscheid van de 1ste mitrailleurs- afdeeling die gesplitst wordt in twee pelo tons naar Den Haag en Katwijk. Do afdeelings-commandant wordt toege voegd aan den staf der eerste divisie in Den Haag. DeLaertes'' onder Neutrale vlag. De .„Tel." verneemt over de jacht ÜooïV den Duifsdhen onderzeeër „U 2" op de :„Laertes" een 4541 ton groot, te Liver pool thuisbohoorend stoomschip, dat een geregelde vaart op Amsterdam onderhoudt nog het volgende: i,,De Laertes" behoort de „Ocean Cont- pany" toe. Zij was van Java vertrokken en deed, alvorens naar ons land te stoo- men, eerst Liverpool aan. Van daar wendde zij den stoven naar Nederland. Het sohip was geladen met thee, koffie, tabak en ver dere Indische producten. Aan boord bevonden zich ongeveer 50 personen, waaronder 23 Chineezen. De rest van dc bemanning was van Britsohc natio naliteit. De lading bestond in hoofdzaak uit pakken tabak. Het bevel over den blauwpijper berustte in handen van kapitein Propert, 'die, zoo als uit onderstaand verhaal zal blijken, een stoutmoedig zeeman is. Om ongeveer kwart voor vieren gister middag, dreunde het zware geluid van de stoomfluit over het IJ cn spoedig daarna was het schip veilig aan de Javakadc, naast de booten der Maatschappij >-,Nedeir lend" gemeerd. De directie der „Ocean Company" had de strengste maatregelen getroffen, opdat niets van het geval zou uitlekken. Zoo bleef de poort, die tot het „Ocean"- emplaccment toegang heeft, gesloten cn het resultaat was, <lat een aantal Engelsdhe en Nederlandsche reporters buiten moesten blijven. Toch waren we in de gelegenheid, te constate eren, dat van de schade, aan het schip toegebracht, van den wal af niets te bemerken viel. Niemand van de bemanning mocht den blauwpijper verlaten; slechts de kapitein kon aan wal gaan, ten einde, zooals ge bruiker ik is, den Engelschcn consul te Amsterdam., rapport uit te brengen. Na enkele uren begaf de gezagvoerdeh zich naar het Britsche consulaat aan de De Ruyterkade. Het weid halfacht aleer Propert zijn verklaringen had afgelegd en onderteekend. 1-Iij weigerde echter inlichtingen aan de vertegenwoordigers der Engelsche en Ne derlandsche dagbladen te geven. I am awfully sorry, herhaalde hij steeds met een glimlachje. Enfin, er lagen nog meer wegen open èn ziet hier, wat we verder": te weten kwa men Tusschen 4 en 5 uur op den lOden Febr. kreeg de uitkijk van den blauwpijper tus schen het Maas vuurschip en Schouwen- bank een onderzeeër in de gaten. Weini gen tijd na de ontdekking bewees de on derzeeër van Duitsohen oorsprong te zijn, daar zc, ongeveer op 500 yard, met de gebruikelijke vlaggencode seinde: stop. De Laertes", die tot op dit oogenblik geen vlag voerde, liet toen de neutrale Nederlandsche driekleur omhoog rijzen. De onderzeeër vertrouwde het niet (en liep wat in. Tegelijk werd een mitraiHeuse* op het dek in gereedheid gebracht. Kapitein Propert nam toen een koen be sluit. Hij had te kiezen: óf zonder genade in den grond geboord te worden, óf een levensgevaarlijke race te ondernemen. Hij koos het laatste. Terstond werd het Toer omgegooid, werden de stokers met alle macht aan het werk gezet. Snel schoot de blauwpijper door de grauwe Noordzee golven daarnaast de kleine, zwartglimmen de onderzeeër, die nader en nader kwam. Een scherpe knal, nog éénen toen ratelde de mitrailleuse onophoudelijk. De kogels doorboorden eenige reddingbooten, sloegen door den blauwen schoorsteen heen, boorden door liet onderstel van het kompas. Maar de ^.Laertes," die van geen op geven wist, zwenkte nu eens naar bak boord, dan weer naar stuurboord, ten einde aan het torpillecren te ontkomen. De spanning rees. Het witte schuim op zij van den boeg der zeeboot bewees, dat ze met snelle vaart, ja, een maximum snelheid van 16 mijlen liep. Onophoudelijk wierpen de stokers dc ko len in do snorrende en gonzende fornui zen; onafgebroken zigzagde de Laertes" over de golven. Toch hield de vinnige onderzeeër, die, zooals eenige leden der bemanning meen den te bespeuren, de letters i,U 2" vbeï- de, vol, en toen de commandant kans zag, werd een .torpedo gelanceerd,- die (even wel geen doel trof. Achter het voorwerp werd een lange streep schuim in bellen zichtbaar. De afstand werd grooter en grootcr; ria het lanceeren der torpedo zag de be manning een witten rook, gelijk stoom, boven het vaartuig omhoog rijzen. Daarna verdween de Duitscher, na een jacht van anderhalf uur. Was er een on geluk gebeurd? Had zij de vervolging op gegeven Hoe het ook zij: de Laertes" was den dans ontsprongen onder Hollandsche vlag. De materieele schade was niet groot; persoonlijke ongelukken vielen niet te be treuren. Plad de onderzeeër, zooals de booten van ■het nieuwe Duitsehe type, oen snelvuur- bewapening gevoerd, gewis was het resul taat voor den Engclschman niet zoo gun stig geweest. Thans was laatstgenoemde de duikboot te glad af en werft de bewering gestaafd, dat een koopvaardijschip niet steeds hul peloos tegen een onderzeeër is. Men meldt nog uit Den Haag, dat, of schoon bij de marine-autoriteiten geen en kel officieel bericht is ontvangen omtrent het gebeurde met het Engelsche stoom schip -„Laertes," desniettemin van ambte lijke zijde een onderzoek wordt ingesteld. Men meldt ons nog uit Den Haag: Het ambtelijk onderzoek naar het ge beurde met het Engelsche schip ;,Laër- tes," is gisteren,- direct na binnenkomst van het schip uit IJmuiden, te Amster dam, aangevangen. Het werd ingesteld, door een commissie, benoemd door den directeur en commandant der Marine te Amsterdam. Hoogstwaarschijnlijk zal reeds lieden het rapport nopens het onderzoek aan het op perbestuur onzer! zeemacht worden uitge bracht. 1 S.S. „ZUIDERDIJK". Het s.s. „Zuiderdijk", vrachtboot van do Holland-Amerika-Lijii, dat Woensdag te Rotterdam aankwam, had op de Noordzee een ontmoeting met een Duitsehe onderzeeboot, Nadat do scheepspapieren waren vertoond, kon het schip zijn reis vervMgem STAAT VAN BELEG EN VAN OORLOO. Bij Kon. Besl. van 11 Febr. is, met in gang van 12 Febr. A in staat van beleg verklaard a de Provincie Zeeland, voor zoover de ze niet reeds in staat van beleg verkeert b in de provincie Noord-Holland de ge meente Bergen c. het gebied behoorende tot de Stolling van Den Helder, voor zoover dit niet reeds in staat van beleg verkeert B in staat van oorlog verklaard het ge- bied behoorende tot de Stelling van 'tHol- landsch Diep en het Volkerak, voor zoover dit niet reeds in stoat van beleg verkeert. DE VARKE NS VLEESCM PRIJZEN. yan belanghebbende zijde ontvangt het „Hbld." de volgende mededeeling „Ook doze week Woensdag trad het bui tenland op de Amsterdamsehe varkensmarkt weer zoodanig als kooper op, dat de reeds zeer liooge prijzen nog weer belangrijk om hoog gingen. De positie van den yarkens- slackter wordt steeds kritieken en opnieuw heeffc de vakverceniging een prijs verhooging moeten annonoeeren. Dat het echter spoedig spaak zal loopen, staat als een paal boven water." De inlichtingen, die het blad. omtrent dit alarmeerend bericht inwon, komen pp het volgende neer: De levensmiddelcneommissie is van oor deel, dat er een wel wat al te sombere geest uit het bericht spreekt-. Duitschland is natuurlijk de grootste kooper op do var kensmarkt. Men is van oordeel, dat, tenzij" do uitvoer verboden wordt, of, evenals bij do aardappelen, beperkt tot consenten, de prijzen nóg kooger zullen worden. Wanneer men in aanmerking neemt», dat vóór 14 dagen de boeren zeer tevreden waren bij een lagere prijsnoteeiing dan volgt hier uit onmiddellijk, dat do stijging sindsdien een extra-winst voor hen geweest ia. Do mededeelingen van heb bestuur der vak- vereeniging van varkensslagers gaan hier mede parallel. Do jongste vorkooging der prijzen met tien cent, is nog niet groot genoeg, in verhou ding tot do inkoopsprijzen. Deze waren 90 cent per kilo „vuil", d. w. z. 107 a 109 cent „geslacht". In veler herin nering* is dit een rocorcL Men is vast van plan, om, indien nood zakelijk, do prijzen nóg hooger te voeren. A.s. Vrijdag zullen de afdeelingen Rotter dam, Haarlem, Ij ei don en Amsterdam van den Ned. Slagershond vergaderen. Men zal dan trachten den bond er voor to spannen, om stappen to doen bij het ministerie. Tot nu toe bleef het aandringen op maat regelen bij den minister, en den direoteur van landbouw vruchteloosdit noemt men een vorm van protectie van den boerenstand. Uit alle mededeelingen spreekt de meening, dat slechts een soortgelijk uitvoerverbod aJs dat voor de aardappelen een verdere prijzen- stijging kan verhinderen, hoewel dit natuur lijk slechts van tijdelijken aard zou zijn. VERKOOP INC RIJKSPAARDEN. Gisteren heeft op de Veemarkt te Roti. terdam de verkooping van paarden, afkom stig van de verplegingsafdoelingen der 3de cn 4de divisie, plaats gehad, welke paarden in Augustus zijn opgevorderd. Ook werden er 32 drachtige merries verkocht, afkomstig uit verschillende streken van ons) land. In het geheel werden er ongeveer 130 paarden to koop aangeboden. Er was een levendige handel: de paarden zijn duur. Er werden prijzen van f200 tot f750 besteed. OVER DE BRITSCHE CEINTERN. IN HET LACERKUIS. In het Engelsche Lagerhuis heeft de heer Macmaster gevraagd, in welke om standigheden de Britsche soldaten en zee lieden, die in Nederland geïnterneerd zijn, leven en of het waar was, dat elf officie ren geïnterneerd zijn in een vesting, waar zij met elkaar in een vertrek slapen, en dat zij hun 6abels hebben moeten afgeven en de gewone comfort missen. De onderstaatssecretaris Primrose ant woordde, dat de omstandigheden in het kamp te Groningen, waar de meeste En- gelschen geinterneerd zijn, vrij voldoende schijnen. 33 Britsche officieren zijn geinter neerd in een vesting bij Bodegraven, waar de gemakken beperkt schijnen en aanlei ding hebben gegeven tot klachten. De Nederlandsche regeering heeft de ver zekering gegeven, dat zij alles zal doen, wat in haar macht ligt, om deze te ver betoren. BELGISCHE STUDENTEN. De minister van binnenlandsahe zaken heeft aan drie Belgisch© studenten abnog vergunning verleend tot heb kosteloos volgen van de lessen aan te Technische Hoogeschool. In heb geheel volgen thans 13 Belgische studenten de lessen aan dio instelling. SMOKKELARIJ. Aan de Duitsehe grens te Beek (bij Nij megen) werd Dinsdagavond zekere J. T., uit Wijier, op heeterdaad betrapt bij een poging om een paard over de grens naar Duitsohland to brengen. Hij nam de vluch! doch de militaire wacht schoot hom in een der handen, waarop T. zich liet arrestee- ren. Het paard werd in beslag genomon. PEGSTGEEST. Het suppletie-fonds der Ned.-Herv. School, heeft gisteravond in „Irene" een. heel mooien avond gegeven. Er werft ger zongen door het kinderkoor T,De jeugdige zanger," en er werft gewerkt door ftcgym- nastiekvereeniging „O. D. I." en de gym nastiekclub „De jonge gymnasten." 't Was werkelijk een lieve lust, om elk. jonge zangeresjes en zangertjes te hoo- ren. Hoe aandoenlijk klonk het eerste num mer „Kleine Cantate," van L. v. cl. Wulp. Er was iets in, dat aangreep, toen die kleine mondjes zoo teer zongen en zoo zuiver uitspraken Jezus is een kindervriend, Onzer wil Hij zich erbarmen. Dit nummer was wel een van de best gezongen liederen van dezen avond. Aan afwisseling ontbrak het den aam wezigen nietzang en gymnastische oefe ningen wisselden elkaar af en de jeug dige sportbeoefenaars hebben goed go werkt. De oefeningen, die gemaakt werden, ge tuigden van studie en vooruitgang en de standen, die men gaf, waren mooi. Al was alles, wat gegeven werd, niet volmaakt, er zat „durf" en „spixrit" in; die kleine kleuters stappen op de brug aan en werken op een manier, die zegt: „Op zij als 't u blieft, geef me de ruimte." Waar de kleuters zóó werken, daar kan het niet anders, of bij de grooteren waren er, die bepaald correct werk te zien gaven. Voorts werden nog een viertal heel mooie plastische standen gegeven en deed een jeugdig amateur fluitist een paar aardige nummers voor fluit hooren. Van de pauze maakte de heer Van de Meene, hoofd der school, gebruik, om tot steun van het Suppletie-fonds uit te noo-; digen en medewerking voor een toekom stig en bazar in te roepen. Aan het einde dankte ds. Ruys allen,- die tot het welslagen van (dezen mooien avond hadden bijgedragen. Inzonderheid kreeg de heer P. Fontein, directeur dcij drie vereenigingen, een woord van welver dienden dank. Waarlijk, deze persoon is voor die vereenigingen, en daardoor ook: voor' de school een niet genoeg te waar de,eren kracht. Reeds vroeger in den avond was mej. Kooy, die bij de zangnummers de orgelbegeleiding had, voor haar verdien stelijk spel door bloemen gehuldigd.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1