Os Eurspssschs Oorlog. Os Slag op de Noordzes. belgische ceinterneerden en de sport. Zeer voldaan zijn die Fries'che kaats-ers uit het in terne erin g sk amp te Harderwijk teruggekeerd. Ze waren vol lof over de vriendelijke, gulle en royale ontvangst, Welke hun daar van die zijde der commissie van 't spel ten deel mocht vallen en hoe wel ze de hoop uitdrukten, dat de geïn terneerden spoedig weer hun gewone vrij heid zouden mogen deelachtig worden, toch roemden ze al de zorgen, die werden be steed, om het den Belgen 200 aangenaam mogelijk te maken. Voor allerlei amuse menten was te dien eindje gezorgd. .Over den uitslag van de kamp zelve waren de Friezen tevreden: éénmaal verloren, één maal wormen ze. De heer Werkhoven ontving andermaal een uitnoodiging, nu van de Leeuwarder Kaatsclub, om in de hoofdplaats van Fries land, op Zondag a. s. ook een internatio nale partij te spelen. De heer W. is be reid zijn medewerking ook in deze partij te ver leen en en zal moeke aanwenden om met zijn speelgenooten van j.l. Zondag te Har derwijk, ook de Belgen in Leeuwarden te bestrijden. UNIFORMEN. Voor tot den landstorm behoorend per soneel der posterijen en telegrafie, dienst doende bij het leger, is ten aanzien van de uniform, het volgende bepaald: De schako beeft als frontversiering een krans met leeuw en wordt in groot tenue voorzien van een, zwarte pluim. De pet heeft een blauwen band en als frontversie ring voor de officieren een gouden krans, voor de overige militairen een geel meta len leeuw. De kraag van de. korte jas (veldjas) is blauw, voor het personeel der posterijen voorzien van een posthoorn, voor dat der telegrafie van oen bunder bliksemstralen. De schouderbedekkingen der officieren en adjudant-onderofficieren zijn op de veldjaS. resp. voorzien van een posthoorn en van een bundel bliksemstralen en zijn op de korte jas van gouden koord; die van de overig-c militairen zjjn in groot tenue van blauw laken. de relletjes in de kamp te zeist. Men zal zich vermoedelijk herinneren, dat iii de dagen van het oproer in het Zeiler imerneeringskamp, óók sprake is geweest van plundering der c aft tine. Bij die plun dering schijnt de Belgische infanterie tuk te zijn geweest op bier; eenige vaatjes bier, toebehoorende aan den pachter dier cantine, zijn althans tijdens het tumult in het kamp door Belgische infanterie ge kaapt en naa-r de loodsen da* geïnterneer den gerold, waar het bier met veel lief hebberij den weg van alle bier is opge gaan. Nu is het natuurlijk niet gemakke lijk geweest in de consternatie van het op roer hl die bierdieven te pakken te Icrij- gen, maar één Belgische infanterist werd gesnapt, toen hij bezig was in gezelschap van kameraden een dier tonnetjes bier weg te rollen naar de verblijven der geïnter neerden. Rijksveldwachters hielden hem aan en stelden den dader in arrest. Gister morgen stond de Belgische bierdief voor het hem ten laste gelegde misdrijf „dief stal tijdens muiterij" voot de Utrechtsche rechtbank terecht. Eenige infanteristen uit het interneeringsdepöt aan den Amersfoort- schen straatweg, landgenooten van den be klaagde, fungeerden kt zitting als getui gen en probeerden het aldus voor te stel len, dat hun wapenbroeder niet de eenige schuldige was en het lang niet vast stond, dat hij het bier zélf gekaapt had. Hij kon bet wel weer van een derde hebben ge kregen. De officier vroeg 6 maanden gevangenis straf, onder aftrek van preventief. Mr. Jord-cns riep voor den Belg de cle mentie van de rechtbank in, er op wijzende dat zes maanden gevangenisstraf toch véél te erg is voor een eenvoudigen diefstal van een tonnetje bier, waarop de officier nog eens onderstreepte, dat deze diefstal be schouwd moest worden in het licht van de verzwarende omstandigheden van „diefstal tijdeno muiterij." De rechtbank doet over acht dagen uk- spraak. KANTONGERECHT TE HAARLEMMERMEER. Watertoerisme. Zooals onlangs werd gemeld, werden op Juni-j.l. (den dag der „Hollandia''-wed strijden op het Braassemermeer) een aan- - tal eigenaren van motorbooten verhali- 6eerd ter zake, dat rij in het boezemwater der Oude Wetering te snel zouden hebben gevaren. Een dezer slachtoffers", die oorspron kelijk verstek had laten gaan, kwam te gen dit vonnis in verzet, en de zaak dien de dus nu opnieuw voor den kantonrech ter te Haarlemmermeer. Bekl. was zelf niet versohenen, doch werd evenals in de vorige gévallen ge schiedde, waaromtrent reeds bericht werd vertegenwoordigd door een der be stuursleden van de Ned. Yereeniging voor Watertoerisme. In antwoord op de verschillende vra^ gen, namens de Ned. Yereeniging van Watertoerisme gesteld, bleek, ter terecht zitting, dat de verbaliseerde gemeente veldwachter van Alkemade, die per fiets en gewapend met een chronometer, de overtredingen constateerde, zulks deed over een te voren afgemeten afstand van 3200 meter. Het beginpunt van dit traject iag bij perceel O A no. 206, gelegen vlak bij het punt, waar de Ringvaart van de Haarlemmermeer en de Oude Wetering samenkomen. Het eindpunt tegenover peroecl A. no. 55, even vóór het ponbveer bij het Braassemermeer. Uitdrukkelijk werd geconstateerd, dat het beginpunt dus lag tusschen de Ring vaart en de samenvloeiing van Drecht en Oude Wetering, die ongeveer 150 M. meer naar den kant van het Braassemermeer ligt. De afstand tusschen de Drecht-mon- ding en hot eindpunt van den hierboven be doelden afstand van 1200 M. bij het Braas semermeer, bedraagt dus slechts 1050 M. Bij de behandeling van het verzet, werd namens den beklaagde aangevoerd, dat aangezien hij n i e t de Ringvaart, doch de Drecht was komen afvaren, en zich vandaar rechtstreeks naar het Braasse mermeer had begeven het dus uitge sloten is, dat hij het beginpunt van de bewuste 1200 II. bij perceel A no. 206 zou zijn gepasseerd. Hoe dus de verbaliseeren- de veldwachter de tijdopneming over den niet door hem, beklaagde, gevaren afstand heeft kunnen bewerkstelligen, werd, minst genomen, een raadsel genoemd. De veldwachter zijnerzijds hield ten stelligste vol, wel degelijk te hebben ge zien, dat. beklaagdes boot perceel A no. 206 voorbij is gevaron in de richting van het Braassemermeer. Hij heeft toen op zijn chronometer gedrukt., is op de fiets ge stapt dö medegereden, en heeft zoodoen de aan het eindpunt gekomen, de over treding geconstateerd. Hiertegenover staat, zooals wij zagen, de pertinente verklaring van den beklaagde, dat hij het beyruste punt dien dag niet is ge passeerd. Namens den beklaagde word de vraag gesteld of getuige zieh niet kon vergissen (een vraag, dio hem ook door den Ambte naar van het 0. M. werd gesteld). Gewezen werd daarbij op het merkwaardige feit, dat in een andere dagvaarding precies de zelfde snelheid (237 M. per minuut) "wordt ten laste gelegd, en dat in een ander voor denzelfden Kantonrechter behandeld geval, waarin dan ook trouwens vrijspraak gevolgd is de toenmalige beklaagde midden in het vak van 1200 M. 2 4 3 minuten stil heeft gelegen om voor een manoeuvreerend rchip uit te dijken, zonder dat deze zelfde ver balisant daarvan iets had bemerkt Het feit werd toen zelfs door hem met beslist- heid ontkend, hoewol de beklaagde een ver klaring overlegde van allen, di© dien dag bij hem aan boord waren, waarin de juist heid dezer bewering werd onderschreven I Op verzoek van den vertegenwoordiger van den beklaagde, werd door den Kantonrechter toestemming verleend, het feit, dat beklaagde de Drecht afgekomen is, en rechtstreeks naar het Brasemerraeer is gevaren, zoodat hij dus perceel A. No. 206 Biet heeft gepasseerd, door getuigen te bewijzen. Dit getuigenverhoor werd bepaald op Dinsdag 9 Februari a.e. Mil 1TAIRFN PoHon, booiden, handschoe- M1L11 A1UL11 neD en equipementen. Nieuwe Rün 46. H. A. TIMMERMAN, Hofl Tel 142. AGENDA VAN DE WEEK. Donderdag Nutspobou^v. Vergadering Yereeniging Bevorde ring Bouwkunst. Sproken do heer Jan de Quack ('s Hage). 8 uur. "Wijkgcbouw ..Pniél". Optreden De. G. H. Boe- kenkamp (Delft). 8 uur. Goref. Gemeente, Nieuw© Rijn. Spreker: de heer J. Overduin Qerseke). Halfacht. Vrijdag: Leidsohe 8obouwhnrg. „Het Groot* Avontuur". 8 uur. Zaterdag: Leid8che Schouwburg. „Op Hoop van Zogen". Spel-van-de-Zce. 8 uur. Zondag: Leidsche Schouwburg. „Zenuwachtige Vrouwen", Blijspel. 8 unr. Dagelijks: Bioscope Variété Théatcr, Stationsweg. 7 uur. Familie Bioscoop, Haarlemmerstraat 62. 7 uu*. (Zaterdagmiddag Matinée. 2 uur). BUITENLAND8CHE BERICHTEN. De Bewaking van Princip. Een OostenrijkBöh soldaat, schrijft aan rijn in Thüringen wonende oudersIk heb als 6childwacht gestaan voor de ves tinggevangenis te T. Er rijn veel gevan genen en misdadigere. De laatst© maal had itè „misdadigerepost nummer één". -Dit klinkt niet kwaad, niet waar MeA gela den geweer werd ik aan den linkervleugel voor een deur geplaatst, die stevig op slot zat en van een kijkgat was voorzien. Ik kreeg bevel allo drie minuten naar bin- non te kijken, wat de gevangene deed. Weet g© wie dat waal Princip, de moor denaar van aartshertog Frans Ferdinand en rijn vrouw. Prinoip is aan de voeten geboeid en bovendien geketend. Den hoo ien naobt is hij in rijn ceL Alleen van ne gen tot tien wordt hij alleen door den eoliildwaeht op en neer geleid. Ge kunt denken, hoe het mij te moede was, toen ik met geladen geweer op drie pas afet&nds achter den schrander uitrienden jongen man aanliep. Do ketens rammelden bij iederen stap. Hij mag geen woord spreken niet lezen of schrijven, 'e Nachts moet licht in rijn cel branden. Aardschok te Dortmund! Maandagavond om kwart over acht werd te Dortmund een hevige aardschok ge voeld een luide knal werd gevolgd door een verticale golving, die zoo sterk was, dat de pannen van de daken op straat vlogen, lampen van dê zoldering vielen en plafonds instortten of openscheurden. Men weet niet, of er een onderaardsohe ont ploffing of een aardbeving plaats had. In velo stadsgedeelten, vooral in het cen trum, waar een muur van 55 centimeter dikte barstte, ontstond een paniek. Te "Worcester beeft dezer dagen rech ter Avory twee jongelieden uit Birming ham veroordeeld elk tot 32 maanden dwangarbeid en vijftien slagen met de kat. Dit is een streng vonnis, te meer omdat de veroordeelden voor de eerste maal met den strafrechter in aanraking kwamen. Doch het misdrijf was er ook naarhet mishandelen en berooven van een man van 80 jaar. De jongelieden waren tot hun daad gekomen, doordien zij in de bioscoop allerlei opwindends hadden ge zien. X In Engeland is begrijpelijkerwijs met grooto voldoening het resultaat van den slag in de Noordzco vernomen en Schout bij -nadht Beatt-v is na zijn tweeden gewon nen slag in deze wateren de populairste man van de vloot. De Engclschma-n gevoolt rich weer veiliger en de zege heeft ook tot gevolg gehad, dat meer dan tot nu toe mannen rioh opgeven om op de vloot te gaan dienen. Sir David Bcatty is de jongste vlagoffi cier van de Engelsche vloot. Hij maakte snel carrière. Geboren in 1871, werd hij in 1884 adelborst en in 1898 commandant, als hoedanig hij dat jaar aan den Nijl met ka- nonneerbooten do batterijen van Hafir verraorselde. Twee jaar later, werd hij tot kapitein bevorderd, was acht jaar la ter aidc-de-camp des konings, werd in Januari 1912 marine-secretaris van den eersten lord der admiraJitedt-, en vijf maan den vóór het begin van den oorlog verwierf hij den rang van schout-bij-naoht, met be vel over het eerste eskader van slag-krui- ser3, plus den titel van ridder. Hij huwde in 1901 een Amerikaanscbe vrouw, dochter van Marshall Field van Chicago, weshalve men over den grooten plas ook wel over rijn nieuwe zege ver blijd zal zijn. Verneemt men bij een veldslag de bijzon derheden eerst een paar dagen na den afloop, nog sterker is dit met een zeeslag en eerst nu komen de uitvoeriger beschrij vingen, die een goed denkbeeld geven van den loop van het gevecht. In een telegram gaven we gister reeds de modedeeling van iemand, die aan den strijd had deelgenomen. Duidelijker is wat een der zeelieden vertelde aan „Daily" Tel." en „Scotsman". Hij zeide, dat uit de plaats, waar men het Duitsche ericader Zondagochtend in zioht kreeg, haast met zekerheid is af te leiden, dat rijn doel eerst. New-Castle was, waarna ook Hartlepool weer een beurt zou krijgen. Het eskader was slechts 2^ uur van de kust verwijderd, toen het de wachtende Engelsche schepen ontmoette. De 6terkte en samenstelling van het es kader kende men spoedig doordat de tor pedojagers er op af vlogen. Eenige minu ten nadat de eerste Duitschers in richt waron gekomen, gaf de Noordzee eon too- ncel te aanschouwen als rij nog nooit had beleefd. Het was „«soort bij eoortl"; de torpedojagers gingen op do torpedojagers af, lichte kruisers op liolite kruisers, linie kruiser op liniekruiser. De manschappen waren opgetogen, toen de schepen met volle kracht er op lo6 stoomden. De bevelhebber van een der schepen zoiJe zou denken dat het een voetbalspel was, zoo'n schik hebben de jongens er in!" Van het oogenblik ai aan, dat de vijand de Engelsche liniekruisers zag, was het duidelijk, dat zij wel er op uit waren om steden te verwoesten, maar Diet om iets aan te vallen dat terug kon 6laa«. Zij gin gen met volle kracht aan den haal. Zij hadden echter nog ongeveer 120 mijl open zee voor den boeg en een wraak gierige vloot achter zich. De vervolging duurde lang voor de kanonnen begonnen te spreken. Bijna veertig mijl snelden de schepen langs den kortsten weg op Helgoland aan voor men kon zeggen, dat de kanonnen iets van beteekenis uitricht ten. Weldra haalde de „Lion" de „Blücher" in en terwijl zij passeerde gaf zij de volle laag, wat schrikkelijke schade aan boord veroorzaakte. Maar de prooi van de Lion" was verder vooruit: de vluchtende „Derfflinger", „Scydlitz" en „Moltke". Het vlaggeschip volgende, beschoot ook de Tiger" de „Blüoher", toen zij die pas seerde. En daar de „Princess Royal" volgde in het zog van de schepen, die de leiding hadden, gaf ook zij de „Blücher" de volle laag. Het was nu duidelijk, dat het met de „Blücher" gedaan was. Het schip was in den steek gelaten door de andere Duitsohe schepen, die sneller wa ren en wier eenige gedachte scheen in vei ligheid te komen. Met dit schip kon afge rekend worden, zoodra er met de andere vijandelijke kruisers afgerekend was. De jacht had nu langer dan twee uur geduurd en toeD het onmogelijk werd de vluchtende kruisers te dekken, daar de grootere schepen ingehaald en beschoten werden door de Engelsche slagschepen, volgden de lichte Duitsche kruisers het voorbeeld der grootere schepen en zetten er alles op om te ontkomen. Dat de Engelsehe schepen veel schade toebrachten is zeker. Het vuur van de „Derfflinger" en de „Seydlitz" werd al zwakker, naarmate het schrikkelijke gevecht onder de vaart aan hield. Op een half uur afstands van de mijnversperring stond de „Derfflinger" aan het voorschip in brand. Een vuurzee teisterde het voordek, de dekken waren met overblijfselen van den vernielden bo venbouw bezaaid, en toen zij binnen de bescherming van do mijnversperring was gekomen, had zij met haar kanonnen geen antwoord te geven op den hagel van projectielen, die haar thuis bracht. Aan boord moet het verlies aan men- schonlevens zeer zwaar geweest zijn. Het derde schip van de Duitsche liniev dat. naar men denkt, op deze plaats de „Seyi- litz" was, maar ook de „Moltko" geweest kan zijn, leed nog zwaarder. Het schip was er vreeselijk aan toe. Het eene na het andere kanon was buiten gevecht gesteld en onder de bemanning was vreeselijk huis gehouden, zijn vuur zweeg. Zijn geheele achterschip stond in brand. Middelerwijl had de „Lion" zijn aan dacht gewijd aan den strijd tusschen de lichte kruisers, die van hun snelheid en artillerie met groote uitwerking partij trokken. Zij stevende er op los om den lichten Duitschen kruisers den weg af te snijden en ben naar de Engelsche schepen, die ze warm vervolgden, toe te drijven. Het Engelsche vlaggeschip richtte onder die schepen groote schade aan, maar zij slaagden er in te ontkomen. Enkele ervan waren ernstig beschadigd. In eenige geval len waren de kanonnen van de basemen ten geschoten en de rompen doorboord. Een aantal van de lichte Duitsche krui sers zal gcruimen tijd geen dienst kunnen doen. De uitkijkers vertellen, dat de tafreelen op het dek van dc „Blücher", tegen dat het gevecht op zijn eind liep, onbeschrijfe lijk waren. Üit een andere bron wordt gemeld, dat de bovenwerken van het schip zoodanig waren stuk geschoten, dat ze alle gelijke nis met onderdeelen van een schip verlo ren hadden Alle kanonnen, tot de laatste aan toe, waren onbruikbaar geschoten. Yan alle kanten had het granaten op het schip geregend, verwoesting aan boord ver spreidend en dood onder de manschappen. Ylak tegen het eind van het gevecht vuurde de „Arethusa", die in het gevecht in de baai van Helgoland roem heeft ver worven, een torpedo op de „Blücher" af, waarop men de bemanning van het veege schip over boord zag springen. Onmiddel lijk daarop kreeg de „Blücher" slagzijde en begon zij gestadig te zinken, terwijl de slagzij zeer gering bleef. Vervolgens sloeg het schip met een plotseling luid geraas om en verdween in de zee met de vlag nog wapperend in de mast. Toen de kiel weer voor oen oogenblik naar boven kwam, zwommen groepen manschappen er heen en trachtten rich er- ajn vast te klaimpen, maar binnen eenige minuten verliet hen deze hulp en het schip ging naar den grond. De bemanningen van de lichte kruisers en de torpedoboot^verrielers wijdden zich met de grootste energie aan de redding en honderden drenkelingen werden opge pikt.. Mogelijk zouden er nog veel meer rijn opgepikt, ware niet een nieuwe factor in den strijd verschenen. Uit de richting van Helgoland kwamen een reusachtig luchtschip en een aantal vliegtuigen aanzetten. De luohbvloot viel aan op de torpedoboot-vernielers. Deze booten lagen op dat oogenblik stil en wa ren druk bezig met het redden van de overlevenden van de „Blücher". Mot groote bitterheid wordt door do Britsohe manschappen, die met het reddingswerk bezig waren, verzekerd, dat er bommen op hen werden gegooid om hen te doodon. Het reddingswerk kon in verband met dezen aanval niet worden voortgezeten de tor pedo-vernielers, elk met een aantal gered de Duiteohers aan boord, verspreidden zich onmiddellijk. V/at den algcnieen'en gang van zaken betreft, mag het als zeker worden be schouwd, dat indien de Duitsche vloot ook maar even ware afgeweken van de volko men rechte 'lijn, in welke zij vluchtte, niets haar van de vernietiging had kunnen redden. Do getroffen maatregelen had den dat zeker gemaakt. De luchtvaartuigen hielden den aanval niet lang vol, maar keerden huiswaarts en volgden het onklaar geraakte eskader naar Helgoland. Een lichte en tijdelijke averij aan de machines van een der Engelsche schepen kan de waarnemers in het luchtschip er toe hebben gebracht te meenen, dat zware averij was toegebracht. Dit kan dan den grond rijn voor het gerucht, dat een Brit- eche linie-kruiser vernietigd was Indien de Duitsche vliegtuigen zich niet in den strijd hadden gemengd, clan zou, daaraan valt niet te twijfelen, bijna nie mand van de Duitsche drenkelingen heb ben hoeven om te komen. Aldus het ver haal van een ooggetuige van dezen slag. Dc Verjaardag des Keizers, De verjaardag des keizers is te Berl\jn op zeer plechtige wijze herdacht. Geheel Borlijn was met vlaggon getooid. De godsdienstoefe ning in den Dom werd bijgewoond door de leden van hot hof, het corps diplomatique, de leden van rijks- en staatsregering, de gemeentelijke autoriteiten. De keizerin werd tij haar aan komst bij de kerk geestdriftvg begroet Ook de kroonprins en prinses Augoat Wilhelm waren aanwezig. Op het stadhuis had evenoena een pleohtige bijeenkomst plaat*, evenals in de Aeftd. van Kunsten en ëe andere hooge- 8cholon. Ook in de overige steden van 't rijk werd de verjaardag des keizers herdacht op een wyze, die in overeenstemming met de t^dsomstaadigheden was. Prins Joachim van Pruisen. Prins Joachim van Pruisen heeft het hem verleende verlof nog niet kunnen nemen, daar by enkele dagen geleden opnieuw hooge koorts heeft gekregen Generaal Pan. Generaal Pau is nog in Rusland. Hjj za* zieh eerstdaags naar het hoofdkwartier van grootvorst Niko'aas begeven om den opper bevelhebber van bet Russische Jeger de mili taire medaille te overhandigen, die hem door den president van de Republiek verleend is. Een Duitsche Duikboot gezonken! Te Harwich loopt een gerucht dat twoè Engelsche torpedojagors, die Zondag in de na bijheid van de Duitsche kuat patroeljeorden, een Duitsche duikboot zagon, die aanstalten maakten om hen aan te vallen. Een der tor pedojagers voer met volle vaait op de duik? boot af on ramde ze Uit het bovenkomen van een groote hoeveelheid olie maakte men op, dat de duikboot gezonken is. Arrestatie eener Consuls-Gade te Luik. Een Luikenaar die dezer dagen uit Luik te Londen aankwam, heeft aan de „Times" het volgende medegedeeld over de behan deling, welke de Duitse hers ide vrouw van den Griekse hen yi<;e-consul; aldaar,- Baron de Calwaert, lieten ondergaan; Op 11 Januari vervoegde zich een Jna, ten huize van den vice-consul en vro^ om wat geld, teneinde de wijk naar der land te kunnen nemen. Mevrouw y Calwaert gaf den man twee mark. Den wigenden dag verschenen er Duitsche soldaten, die den baron eenbc tot huiszoeking toonden, en hem mede deelden, dat hij beschuldigd werd, een crutceringskantoor voor Belgische sol-J, ten te houden. Baron de Calwaert zei-de hun, «dat het geheele huis, met inbegrip van het consulaat, mochten doorzoeken, wat zij da ook zorgvuldig doden. Er werd niets gc. vonden, maar nu verklaarden de soldaten, dat zij bevel hadden barones De Calwaert en haar dienstbode te arresteeren. Niettegenstaande dc protesten van vice-consul had de arrestatie der beide vrouwen plaats. De baron wees cr op dat, zelfs al waren er aanwijzigingen vaii een rekruteeringsag-entuur in zijn huis ge. vonden, zijn vrouw en de dienstmaagd toch in ieder geval niets mede uitstaando hadden, maar de Duitschers antwoordden, eenvoudig, dat zij zeker waren van hct< geen rij zeiden, daar zij zeiven dan da voren den gewaanden uitwijkeling haddc gestuurd. Verleden Zaterdag bevonden barones De Colwaert en haar dienstbode zich nog al. tijd in dc gevangenis van St. Leonard de vici-oonsul had zelfs geen verlof kun. nen krjjgen, haar te bezoeken. Barones de Calwaert is tot 3' jaar g& vangenisstraf veroordeeld. De Itaüaansche vice-consul Mc. Greppi wordt nog steeds door de® Duitschers ge vangen gehouden in de St. Leon and-gevan genis. Stijging der Vleeschprijzcn In Duitseliland, Niettegenstaande er nog een groote voor. raad varkcnsvleesch in Duitschland is, stip gen de prijzen van het vleesch nog voort durend cn daar liet verstrekken van jm lichtingen over den juisten toestand, in dezen, geen resultaat heeft gehad, is het niet uitgesloten, dat ook hier, evenals in het bakkcrsbedrlf. dwangmaatregelen go< troffen zullen worden. De Zweedsche Pers over dea Zeppelin-Raid. Ook in Zweden wordt het werpen van bommen door Duitsche luchtschepen op de weerlooze steden Yarmouth, King's Lynn en naburige plaatsen, scherp gehekeld, en dait heeft dos te meer beteekenis, cwndal men daar aanvankelijk, uit vrees voor Rus land, nogal met do Duitschers heeft ge sympathiseerd. Maar deze wijze van oor logvoeren blijkt ook door de gevoelens te veranderen. Zie hier dc door Reuter uit Stockholm gemelde verklaring, op den Zeppelin-raid van enkclo beduidende Zweedsche bladen. De „Dagens Nyhetcr" eohrcef„Er be staat voor zulk een barbaarschheid niet de minste redc-n. De Duitschers konden al thans voor do \crwoesting van Leuven cn Reims voorwendsels bedenken, maar deze gaan in dit geval niet op. Wat rij nu (te Yarmouth en King's Lynn) deden, is een voudig moorden". Het dagblad „Tidningen", van Stock holm, vindt de luchtaanvallen op weerloo- ze steden „een der gevaarlijkste en wal-, gelijkste zijden van den huidigen oorlog", en vervolgt„Die dwaze manier van oor logvoeren leidt slechts tot het dood-en en verminken van onschuldige men-schcn en tot beschadiging van woonhuizen. De mid delen, ter beschikking van neutrale lan den, om te voorkomen, dat het oorlogvoe ren do grenzen van het recht en dc rid derlijkheid overschrijden, rijn ongelukkiger wijze zeer gering. Maar zelfs als niemand er aandacht aan gaat schenken, most toch dat zwakke protest worden geuit". Het blad der Zweedsche socialistische partij, de „Social Demokratcn", wijdde aan de zaak een hoofdartikel onder hefc opschrift.„Oorlog en moord". Het vraagt of zoo'n methode van oorlogvoeren wel oorlog is, en zegt, niet te kunnen gelooven dat do Duitsche eooialisti^he organen zulk dooden van vrouwen en kinderen goedkeuren en er nu ook het stilzwijgen over kunnen bewaren. Daarmee is ook beantwoord de niet bijster handige poging van de „Nord- deutsche Allgeinoine Zeitung", om den luchtaanval op de open steden der En- gelScho Oostkust goed te praten, op grond, dat de Haatgsolie conventie alleen het bom bardement van den land- en zee-c orlog re gelt, en zich niet over den luchtoorlog uit laat. Gingen de geallieerden de opvatting deelen, dan zou men in Dartechland raar opzien. Krijgsgevangenen en Grond-Ontginuiog. Do ontginning van woeste gronden in Duitschland door krijgsgevangenen is een moeilijk vraagstuk. De to werk gestelden hebben minder bekwaamheid en vooral minder aiiimo getoond, dan noodig was om het werk voordeelig to doen rijn voor do ondernemers die hun den kost, en naar het sohijnt, eenige pfennigen loon moeten geven. Er zijn voorts twee partijen, do eene dio slechts het noodzakelijke werkf wil laten doen, nu de landbouw hulpkrach ten te kort heeft, dc andere, die,, om de go- vangenen niet om niet den kost geeft., ook niet noodzakelijke maar wel wensöhe- lijke karweitjes door hen wil doen op knappen, zooals ontginning er een is- Een Oeconomie-Rat" heeft in dcaen tweestrijd der belangen van het rijk het verlossende woord willen spreken. Hij zegt: Noodzakelijk is het ontginnen niet- Yoordeelig is de arbeid der gevangenen niet of nauwelijks. Werken zij niet, dan zal hun behoefte aan voedsel minder worden wat in dezen tijd hefc Duitsche rijk niet anders- dan welkom kan rijn. Ergoarbeid do°r, krijgsgevangenon is oneconomisch en blipfc achterwege.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2