Nederland en de Oorlog. DoiHlerdaa: 28 Januari. Eerste Bled. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. jij®, 16847 A0. 1915. LEID PRIJS DER ADVERTENTIEN Tan 1—6 ragel» ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17£. Kleine advertentiën >an 30 woorden 40 Oents contant; elk tientalwoorden meer 10 Oents. Voor het incaaieeren wordt ƒ0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Oents. PRIJS DEZIiR COURANT: Voor Leiden por 3 maanden ƒ1.30; per week. i 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. B 0.10. Franco per post1.65. Derde Lustrum vnu de Ver. Min Vrouwelijke Studenten. Zooals wij gisteravond vermeldden, was do Receptie druk bezocht. i Ouder hen, die do leestvierende Vereeni ging geluk kwamen vrenschon, moeten ook jio-0' genoemd worden ouzo burgemeester jhr. jni. dr. De Gijselaar en do secretaris van Curatoren mr. Boddacrt. Bij gelukwcnschcn alleen bleef het niet. hg zustervereenigingen vereerden oen noten houten muzickkast, van andere zijde werden der Vereeniging een koperen kaarsenkroon, een kaarsenluehter, etsen, benevens tal van ^bloemstukken vereerd. Van de toespraken vennolden we er en kele. Mr. W. M. "Westerman wcnschfce het be- ptuur geluk als praesea van heb Leidsch Studentencorps. Hij herinnerde or aan, dat de vereeniging sedert do 15 jaar van haar bestaan, geen enkele aanraking met het corps heeft gehad. Het eeuigo, dat hot oorps jtmtrent haar zusje hooft vernomen, was een schrijven, waarin de constitutie der ver eeniging werd meegedeeld. Gaarne zou het corps een nauwere samenwerking willen. Tot dusver is echter allen illusies do bodem in geslagen. Nu zusje haar 16de levensjaar inlaut en dus volgens de Nedcrlandsoho wet huwen, zou hij willen voorstellen een geestelijk huwelijk met het corps aan te yaan, een huwelijk, dat zou leiden tot he.t leggen van hechte geestelijke grondslagen en Vit een gereyelden omgang Prof. dr. J. M. Janse, do roctor-magni- ïicus, verhaalde, vroeger een meisje te heb ben gekend, een zeer schuchter meisje. Vooral .'tegenover jongens was dat meisje zeer be deesd. Nu zou dat meisje 5 jaar worden. Toen de verjaardag was aangebroken, had er een partijtje jplaats Er mochten echter fclleen maar meisjes bij zijn, gooa jongens. En zoo is het ook gebeurd. Zelfs een man mocht niet als kellner dienst doen. Weldra kwam er ec-hter een klink in den kabel. Een man had de stoutheid begaan een paar bloempjes te sturen voor de tafel. Daarmede kwam de moeilijkheid. Een attentie als deze kon moeilijk oubeantwoord blijven en liet ineisje wist- niet anders te doen dan hom, die de bloempjes gestuurd had, uit te noodigen oru na afloop van het diner te komen thee drinken. Dat klein® meisje was deze Vereeniging, die tot dusverre in grooto afzondering leefde. Die de bloempjes had gestuurd, was spreker 'zeiven. Hij gaat er trot-scb. op, dat hij de eerste man is geweest, die met het meisje ia aanraking is gekomen. Daarom, en oolc omdat het toeval heeft gewild, dat hij dc yeiceniging op haar löden verj'aardag als ïector magnificus mag gclukwensohen, heeft hy thans weer van die bloempjes gestuurd, 7 orchideeën in 7 zilveren vaasjes, die hij de Vereeniging ten geschenke aanbiedt. Door deze vergelijking heeft spreker willen laten zien, hoe dit meisje sedert tien jaar veranderd; hoe zij hoeft gewonnen aan zelfbewustzijn en innerlijke kracht. Zij heeft "thans geen reden meer om zich te verbergen. Door haar vrouwelijke tact heeft de Ver eeniging zich een positie weten te verwer ven, die zij ten volle verdient. Zij heeft de olfjcieclo erkenning bereikt, alsmede, dat medezeggenschap heeft gekregen in do studentenwereldzelf, als zitting hebtbnde in de facciltcits.bosturen. Nog. tal van andere toespraken werden *r gehouden, die alle door de presidente, ke-j J 11, Grondhout, werden beantwoord. Hel. diner in „Do Graanbeurs" was een ïaooi besluit van den eersten feestdag. Het ligt geheel voor do hand, dat, waar zooveel jonge, levenslustige- meisjes, waaronder be- .tri-kkelijk slechts weinig oudere, dames aan maten, er groote opgewektheid heersehte en £en aangename toon. den maaltijd werden verschillende voor- di di ten, muziek en zang gegeven, waardoor dt feeststemming nog werd verhoogd. in morgen werd een gecombineerde be- pturi nvergadering gehouden ter bespreking .vaii d0 algemeono belangen der vrouwelijke Atudonten, gevolgd door een besturcnlunch. j - -Middags werd in het Clubgebouw thee g' -'.'honken, waarvan verschillende Leden en keunisten gebruik maakten. 1 Do feestelijkheden zullen vanavond met een reünie in het Clubgebouw woeden be sloten. De uitvoering van „Het. Grooto Avontuur'' door het gezelschap van Eduard Ver kade, Morgenavond in den Schouwburg, staat, ge- IAeol buiten dit Lustrum, al is zij er wol een gevolg van. De oorlogstoestand heeft dezo iwijziging in de feestplanuen noodzakelijk ge. maakt. In de j aai-vergadering van dó Yor- ®j*niging voor Vrouwenkiesrecht, in Den uag gehouden, werd heb voorstel van beiden om art. VI sub D, 2de en 3de al. van liet huishoudelijk roglcmenb te wijzi- omdat de beslissingen thans to veel ©ruston bij één of meer afdeelingeu, waar- 'J mevr. Van Itallie er op wees, dat. in ..'^internationalenBond elk land, groot cm, één stem uitbrengt, met aocla- pn.Uie aangenomen. Zielkundige Opmerkingen over den Oorlogstijd. In het kerkgebouw dor Remonstrantschc gemeente alhier, hield gisteravond voor een talrijk g>ehoor de heer R. Casimir, rector van het Lyceum te 's-Gravenhage, voordracht, waarin liij eenige psycho logische opmerkingen gaf over" den oor logstijd, waarbij hij zijn aandacht wijdde aan de menschen in de oorlogvoerende en in de neutrale landen en aan de leger aanvoerders en manschappen die actief aan den oorlog deelnemen of gc-recd staan de neutraliteit te handhaven. Wij kunnen uit de vele belangrijke beschouwingen over dit aciueele onderwerp slechts enkele grepen doen. Trouwens, veel van hetgeen spr. op mensch- en zielkundig gebied verklaar de, merkt ieder onzer dagelijks op of er vaart het zelf. In den ooTlog, die voor sommigen wordt een- sportief pleizier, worden bij velen de dierlijkerinstincten wakker, de lijnste func ties der ziel verdrongen, waaruit de ver schillende afschuwelijkheden worden ver klaard. Bij langdurige voortzetting van den oorlog onts'aat geestelijke en zedelijke ver wildering, de psyche lijdt door angstvoor stellingen. Een en ander kan leiden tot uitdooving en demoralisatie. In de neutrale landen ontstaat ook in den eersten tijd angst, daarop volgt ver ontwaardiging, het objectieve oordeel, zich uitsprekend in een woorden- en penne>- strijd, pro en contra. Men ziet den oorlog nu in concreto; vredesbewegingen ontstaan, eenheid wordt geboren. Het zedelijk handelen openbaart zich in dienstneming, hulpbetoon en offervaardig heid, doch daarnaast komt ook op de zucht' naai" profijt trekkei) uit den oorlogstoe stand. Oorlogstoestand is als een ziekte, die geen nieuwe kwalen schept; maar de verhouding der bestaande wijzigt en daar door een ander levensbeeld geeft. Hoewel lang voorbereid, verrast toch al tijd de oorlog, brengt daarom geweldige plotselinge ontroering der bewnstzijns-ver en ging mee, wat spr. nader met voorbeeL- den illustreerde. Degelijke geleerden en fijnvoelende kunstenaars blijven zich zelf niet, de waarheid wordt verdraaid, soms te goeder trouw; doch ook wel opzettelijk. Bij voortduring on'staat echter afvloeiing, men windt zich minder op, belangstelling voor de gewone dingen ontwaakt weer, het oordeel wordt weer objectiever, al blijft de mogelijkheid, dat het weer wordt ver duisterd, oorzaak dan van een vervalsckte geschiedbesohrijving, die een kiem voor nieuwe oorlog-en in zich draagt. Smart hoopt zich. echter steeds op; een rouwstemming vaart als ondergrond door het land. Deze kan wrok voeden, maar ook medelijden doen ontstaan met de te genpartij. Spr. besloot zijn voordracht met zielkun dige opmerkingen over den legeraanvoer der, die, hoe hij anders moge wezen, zijn manschappen als stukken moet beschou wen nuchter, kalm, onverbiddelijk hard als het noodig is, zijn opdracht uitvoert. Met groote aandacht werd de spreker gevolgd. Een Gouden Bruidspaar. Twee oude echtelieden, Johannes van We oren en Catharina Galja-ard, beidon 74 jaar, zullen op 3 Februari, den verjaar dag van do Loidsche Hoogesöhool, hun gouden huwelijksfeest herdenken, zoodat zij thans in de bruidsdagen zijn, waarvan hun klein bovenhuisje in do Lang© Vrou wenkerksteeg SII, bij de Haarlemmer straat, de bescheiden sporen draagt. Het echtpaar Van Weeren heeft van 's levens lief, maar nog meer van 's levens leed, moeten ondervinden. Hun werden niet. minder dan twintig kinderen geboren, waarvan echter nog slechts acht in hot loven zijn, die allen zelf hun huislijke zorgen hebben en het ouderpaar niet veel kunnen bijstaan. Drie kinderen gingen naar Indië, tweo als koloniaal en een als marinier. Een er van heeft, daar zijn graf gevonden. Als moeder dit vertelt, komen de tranen in haar oudo oogen. Do man was in zijn goeden tijd acliui- tenjagor en aardappelenmeter, maar is thans tot cle werkzaamheden niet in staat. Gelukkig heeft hij 2 ouderdomspensioen, dooh daarvoor moesten zij weer hun on derstand van de Kerk missen. Andere in komsten van eenige boteekenis hadden zij niet, zoodat het armoede zou zijn, wan neer niet do kindoren van hun ook al niet rijk bestaan af en toe iets afstonden voor vader cn moeder. Toch zijn boiden nog op gewekt en vroolijk, maar zij zullen het nog meer zijn, als in deze dagen weldoende menschen hun eens in hun nederige wo ning komen opzoeken en eeri kleine ver rassing bereiden. ACADEMIENÏEUWS. L eiden. Geslaagd is voor het examen voor den ïiid. rechterlijken dienst- mr. E. E. V. Brouwer. liet Groot-Auditorium van het Academiegebouw. Heb Groot-Audiborium van hob Acade miegebouw, alhier, dat langen tijd buiten gebruik is gesteld en een belangrijk© res tauratie heefb ondergaan, is thans weder zoo goed als geheel klaar en zal 8 Febru ari, ter gelegenheid van den 340sten ver jaardag van de Lcddsohe Hoogesohool, we der in gebruik worden genomen. Voor een paar jaar werd verzakking der zoldering geconstateerd, veroorzaakt door dat enkele der zware eiken balkon, die met hun uiteinden op de muren rusten, aan die einden sporen van vertering droe gen. Gewaar wae, volgens deskundigen, niet buiteugeölofcen en zoo werd do zaal buiten gebruik gesteld en werden plan nen gemaakt voor de restauratie. Een oagenblik werd overwogen door bijtrek king van do Senaatskamer en andere ruim ten oen grooten aula te maken, doch van dit denkbeeld werd om verschillende rede nen afgezien, waarna de zaal geheel in haar ouden toestand werd hersteld, hoewel bijna alles ia vernieuwd en nu geheel van eikenhout is gemaakt., wat voorheen bijv. met de studentenbanken niet heb geval was. Deze banken zijn voorts doelmatiger gemaakt- cn zullen een veel gemakkelijker zitplaats aanbieden. De centrale verwarming is nu geheel onzichtbaar aangebracht en de iuchtver- versöhinig door eleotrische ventilatoren veel verbeterd. De antieke katheder is af geschrapt en lijkt wel geheel nieuw. Daar mede ia de wandbetimmering en zijn do zitplaatsen geleverd door do firma Eek- hard, te Rotterdam, geheel in overeen stemming aangebracht. De ramen zijn, hoewel van nieuw glas en lood voorzien, mede geheel in hun vroegeren vorm go- bleven. Het werk ia onder persoonlijke leiding en toezicht van den hoofdopzichter •dor Rijksonderwijagebouwcn, onzen stad genoot den heer Van Oerle, uitgevoerd en. strekt dezen bouwmeester tot eer. Reünie-Avond Wijkgebouw Lerend aal. Het i9 dc laatste jaren gewoonte een goede gewoonte geworden, dat op een "Woensdag in Januari alle medowerkers en medewerksters in den Wjjkarbeid Levendaal te zamen komen met het bestuur. Op dien avond wordt tevens e&n jaarverslag uitge bracht door secretaris en penningmeester, wenken' worden gegeven voor den arbeid, om daarna met vernieuwden lust het nieuwe jaar in te gaan. Gisteravond had weer zulk een bijeenkomst plaats. Door de zorgen van het Dames-Comité za.g de groote zaal er gezellig uit. Er zijn in alle hakken van den arbeid samen bijna honderd vrijwilligers werkzaam en dezen vulden do zaal. Zij komen uit verschillende rangen (Ier maatschappij, maar allen hebben één doel: den arbeid der dienende liefde. To halfacht werd het samenzijn met ge bed geopend door den voorzitter, ds. M. J. Punselie. Vooraf was gezongen Psalm 95 vs. 1 en 3. Vervolgens werd gelezen Matth. 15, vs. 1—30. Aan de hand van het voorgelczene heette do Voorzitter allen welkom en het gaf hom de stof voor eenigo beschouwingen oyer den arbeid: dezo avond was een mijlpaal op den weg bij het 40-jarig bestaan van de Ghr. Wijle vereeniging. Do Voorzitter lieetto ook den Directeur van do Martha-Sticbting te Alphen aan den Rijn, d*. A. W. Voors, welkom, die uit zijn drukken werkkring was overgekomen om dit- samenzijn bij to wonen. Uit het verslag van don secretaris, den heer H. M. ^asse, bleek, dat de arbeid in alle afdeelinge-n geregeld voortgaat; er worden eenigo woorden van warmo waordee- ring gewijd aan al hetgeen door den in 1914 overleden stichter on eere. voorzitter was gedaan tot in-sland-houding en uitbreiding van den Wijkarbcid. Het. kon niet anders of ds. Do Wolff word het eerste jaar na zijn overlijden nog eens in liet bijzonder her dacht; zijn kloeke en standvastigo ijver heeft, nu eenmaal op allen, dio hem in zijn kracl\t hebben gokend, een onuitwischbaren stempel gedrukt. In het bestuur kwam eenige verandering. De door het overlijden van dr. A. G. do Baas opengekomen plaats werd ingenomen door den lieor F. Uiltenbroek. Der Vereeni ging werden in 1914 tweo legaten ver maakt: ccn van f100 en een van £200, be nevens een toezegging uit oen nalatenschap gedaan. Ds. V. schonk een pendulo en con sorie photographieën van het interieur van het gebouw, voor het bestuur van eenigo waarde. De pendulo heeft oen plaats gevon den in de bestuurskamer. De rekeningen van de verschillende onder af declingen werden door het hoofdbe stuur nagezien. De Evangelist, de heer Duyker, bracht aan het bestuur verslag uit over zijn arbeid. De koffiemeetings worden steeds drukker bezocht. De Kerst feest vie ringen met kinderen en ouden van dagen slaagdon uitnemend. De Zondagsschool-cursus wordt geregeld bezocht door onderwijzers en onderwijzeressen. Met liet oog op den oor logstijd wilde het bestuur het 40-jarig be staan van do Ver. niet feestelijk vieren. Daar het Wijkgebouw te weinig ruimte biedt, is toen besloten in do Oosterkerk, daartoe wel willend afgestaan door de Gemeen to.Com missie, het feit to gedenken. Eenige brieven mot gel ulcwenschen van oud-bestuurders, o. a. van ds. Van Meer, te Apeldoorn, mevr Van Wijk, mevr. v. d. Mandele, ds. Van Leussen, to Goes, den eersten godsdienstonderwijzer in het Wijkgebouw, waren ingekomen. In het Maandblad zal worden opgenomen een brieP- kaart metgelukwonsc.il o[> rifni van ds. Laan. Een nieuwe af'deéling van den Wijkarbeid zal a/s. Zondagavond voor het eerst ver gaderen. De penningmeester, do heer O. J. Eggïrik Jr., kon nog geen opgave doen van zijn geldelijk beheer. Deze zal mode in het Maandblad worden opgenomen. Er is oen tekort. Do heer Do Lange bood uit naam vau alle medewerkers den Voorzitter een enve loppe aan met inhoud, in zoor intieme.®, kring door medewerkers ingezameld als feest gave, en bestemd voor don arbeid. De heer Duyker vertelde de geschiedenis van deze feestgave. Eveneens was het bestuur al door d4. Voors verblijd met een enveloppe tnet in houd, namens vrienden en vereerders, van wijlen ds. Do Wolff van buiten do stad, terwijl ds. P. nog vel© gelukwcnschcn en giften op 13 en 14 Jan. ontving. Do avond werd door gezamenlijk gezang uit „Ons Liederboek" en door een aantal dames en heeren van de Zondagsschool, dio eenigo vocale en instrumentale voordrachten hielden, opgevroolijkt. Ook werden een paar ernstige voordrachten, den arbeid LUustre©-' rend, gehouden. Vermeld mag ook worden, dat door medewerkers den togen woord i geil Voorzitter, ds. Punselie, en den Evangelist-, den heer Duyker, stoffelijke blijken van waardcering werden vereerd, waarvoor bei den hun "dank betuigden; Het was al vrij laat geworden, toen het samenzijn werd gesloten. Een paar toespra ken van ds. Voors en ds. Punselie, het ge zamenlijk zingen van Gez. 127:5 cn dank gebed vormden het slot van den welgeslaag den avond. RAAD TAN STATE. Do afd. van den Raad van State' voor de geschillen van bestuur behandeld© o.a. hot. beroep van J. O. Wiopjes alhier, togen het besluit van B. en W. dezer gemeente van 20 April 1914, waarbij hem vergun ning i9 geweigerd tob heb oprichten van eon speelgoederen- en kleine houtwaren- fabriek in do Looierstraat. Do hoofdingenieur van den provincialen waterstaat, met wiens gevoelen God. Sta ten, het districtshoofd der Arbeidsinspec tie en de directeur-generaal van den Ar beid zioh vercenigcn, adviseert do ver gunning onder een vijftal voorwaarden to verleenen. Ingekomen zijn nog eenigo missives ter bestrijding van heb beroep. Gisteravond had in een der boven zalen van ,,De Harmonie" de gewono jaarvergadering plaats van de afd Lei den der Ned. Reisvcreenigiag. Nadat de vergadering op de gobruikc- lijko wijze door den voorzitter geopend was en de verschillende verslagen waren voorgelezen, ging men ©ver tob benoeming ia de vacaturen van het aftredende be stuurslid den heer P. van der Hoeven, die dadelijk herkozen werd, terwijl als afge vaardigde naar do algemeen o vergade ring werd gekozen do heer O. Cr. D. van der Klaauw, die onder meer de opdracht kreeg van den heer Romaneske om een kleine statuten-wijziging voor te stellen. De vergadering, die door vijftig leden werd bijgewoond, ging to ongeveer elf uren uiteen, nadat aan het slot nog eenige lichtbeelden vertoond waren, op het doel der Vereeniging betrekking hebbende. S P O R T. STANDEN. Korfbal. NEDEBLANDSCTIE KORFBALBOND. Eorsto Klasse Zuid. Vereen. eesp. govr. eel. verl. pt. v. t. gem. 1. Vitesse. Don Ilaag- 7 2. Fluks 3 3. Vitèsae. Loiddn 5 4. II. S. V9 5. O. S. O. B6 6. Volox7 12 47 29 12 36 24 6 21 12 7 30 34 4 16 28 l 16 48 Oe Derde Klasse Zuid A, 1 Swift 2 2 - 4 10 1 2. Vitesse IT. Leiden 4 4 - 8 23 10 3 Fluks II 4 1 3 2 9 19 4. A. L. O. II 4 4 - 4 16 Voetbal. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Westelijke Afdeollng A. 1.71 1.50 1.20 0.77 0.65 0.14 2 2.— 0.50 LANGS DE NEDERL.—DUITSCHE GRENS. Vroeger meldden wc reeds, dat Duitsch" garnizoen was gelegd in Emmerik en Ke- velaer, eenige dagen geledon werd meege deeld, dat de plaatsen langs de Overijsel- «ch© en Geldersche grens meer soldaten-; bevolking hadden gekregen en thans komt' bericht, dat Goch garnizoen krijgt 1500 maa, waarvan reeds 200 zijn aangekomen en dat te Aurich, iu Oost-Friesland, 800, man ingekwartierd zijn. De vorige week kwamen ook in andere plaatsen van dit deel van Duitschland militairen. Men zal zich herinneren, dat Duitsch land verzekerd heeft, dat liet deze maat regelen genomen heeft voor volkomen af sluiting der grenzen. VERZOEK OM AMNESTIE VOOR DE V/ET EN ZIJN VOLCEL1NCEN. Het volgendo telegram is verleden week verzonden aan de Zuid-Afrikaansche re geering Tried friend freestate, now as gover- nemenfc commissioner many thousands Belgian fugitives under my care; I implore, alsoin interest beloved South-Africa, amnesty General De Web and followers. Dr. HENDRIK MULLER. Vertaling: (Beproefd vriend Vrijstaat, nu ala regreo» riujjscommissaria velo duizenden vluchtelingen verzorgende, smeek ik, ook in belang geliefd Zuid-Afrika, amnestie Generaal De Wet en volgelingen. Dr. HENDRIK MULLER). KON. NATIONAAL STEUNCOMITÉ. Onmiddellijk na de op 4 Januari plaats ge had hebbende installatie van de commissie welke, als onderdeel van Jict Kon. Nat. Steun comité tot taak zal hebben do regeering van inlichtingen te dienen omtrent dc maat regelen in do huidige omstandigheden te nemen in zake do voeding van mensch en dier, heeft de Minister.van Landbouw zich gewend tot de subcommissie met verzoek hem advies te geven ten aanzien van do maxi mumprijzen en uitvoerverboden. A.s. Vrijdag nu zal de Minister ter zake do eerste conferentie met deze subcommissie hebben. Blijkens de drie. en-twintigste lijst vau in gekomen bijdragen van 17 tot cn met 23 Januari 1915, was het tot-aal dezer lijst f17,038,61, het totaal der vorig© lijsten be- bedraagt f 1,526,330.91, zoodat totaal is ontvangen aan bijdragen cn toezendingen 1.543.369,52. Bovendien is uit Batavia een zending vau 13 kisten, uit Soerabaja 4 en uit Sabang 2 kisten gedragen klcedingstukken ontvan gen. SMOKKELARIJ. 1. Ajax 8 5 2 1 12 25 9 1.50 2. Do Sportman 12 7 2 3 16 24 24 1.33 3. V. U. O 11 5 3 3 13 32 17 1.18 4. n. v. Y. n. 12 6 3 4 13 19 18 1.08 5. Quick II 12 5 2 5 12 17 20 1.— 6. H. B. S. II 9 3 8 4 0 11 16 0 80 7. Concordia. 9 S 6 6 14 22 9.66 8. D. V. V. U 1 2 8 4 9 25 0.36 Door de grenswacht werden in den nacht van Dinsdag op Woensdag om 2 uur te He-ijen (L.) drie paarden aangehouden, die men, komende van liet Boxmeerscho Veer, over de grens scheen to willen smokkelen. De geleider, een landbouwersknecht uit Beu gen. werd gearresteerd. Een opmerkelijk verschijnsel is het, dat in Noord-Limburg den laatstcn tijd zooveel paarden worden gestolen, en wel juist bij lieden, dio vlak bij de grens wonen. Zoo wer den o.a. bij een boer in het gehucht Veil (gem. Otfcersum) een, bij een landbouwer to Milsbeek, onder dezelfde gemeente tweepaar den ontvreemd. Dat deze dieren direct naar Duitschland zijn uitgevoerd, lijdt wel geen twijfel, doch is moeilijk te bewijzen. Zooals bekend is, hebben in do grensdis tricten do eigenaren hun aantal paarden moeten opgeven en zijn ze tevens verplicht van elke verandering i:i den toestaud mo- dedeeling te doen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werden te Maastricht door de gemeen te-po li tie een twaalftal Belgen aangehouden, die petroleum vervoerden, bestemd voor België. De petroleum wrerd in beslag genomen. Voor een paar winkelsstaat nog steeds een militair© post, in verband met overtre dingen van den petroleum.verkoop. Bij Verschillendo landbouwers in don Ach terhoek verdwijnen 's nachts cle jutc-zakken. 't Is zelfs zóó slim, dat zakken, gevuld met kunstmest, door de dieven eenvoudig leeg geschud en meegenomen worden. Op ver schillendo plaatsen is door do politic een onderzoek ingesteld, tot nog too zonder suc ces. Jute zakken worden, gevuld met zand, gebruikt om de loopgraven te versterken. EEN BELOONING. Door het comité van do vereeniging „De Reddingbrigade,te Hoek van Holland; is namens de Engelsche regeering een be; drag van f 60 ontvangen voor de verleende hulp aan de geredden en gewonden aldaar aangebracht door het s.s. „Titan," en be-: hoor-d hebbende tot de bemanning van de op 22 September gezonken Engelsche krui; $>ers „Cressy,'1 „Hogu.e" en „Aboukir."

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1