Herland en de Oorlog. N°, 16845 Dinsdag; 26 «Taaitaai*!. A°. 1915. §eze jouraat wordt dagelijksmet uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgevingen. UIT ÓNS Ihm. LEIBSCl PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17Kleine advertentiën ^an 30 woorden 40 Gents oontant; elk tiental woorden meer 10 Cents. 'Voor het inoasseeren wordt f 0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Gents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden 1.30per weck. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. a 0.10. Franco per post 1.65. UITBREIDINGSPLAN GEMEENTE. DER De Burgemeester, Hoofd van het Ge meentebestuur van Leiden; Gelet op art. 23 der Woningwet; Brengt ter algemeene kennis dat het üoor den Gemeenteraad, in zijn vergade ring van 17 December 1914, vastgesteld Iplan tot herziening van het uitbreidings plan dezer gemeente, door de Gedeputeer- i'de Staten dezer provincie is goedgekeurd Ijaj hun besluit van 11 Januari 1915 en 'dat bedoeld plan met de daarbij behoo- xende kaarten, grondt-eekeningen, enz. op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage ligt. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSEL VAR. Leiden, 26 Januari 1915. AFSLUITING PASSACE OUDE RIJN. Bargrenjcester en "Wethouders van Leiden bren- iBfen ter algemeen o konnis dat het gedeelte van dón Ouden Rijn, gelegen tusschon de Donkerstcog (•n de Hooglandache Kerksteeg, wegens het vor- •jrfobten van werkzaamheden aan do hoofdbuis der UtLinwatorloiding voor het perceel Oude Rijn No. 12, Op Woensdag 27 en Dondordag 23 Januari a.3., 'voor hot verkeer met rij- en voertuigen zal zijn ftfgesloton. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. a DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Socrotaris. Leiden, 26 Januari 1916. LEIDEN, 26 JANUARI. Pestbcstrijding op Java, Pp uimoodiging van de st udentenaf dee- •ling Leiden der vereeniging i,Oost en SVest," hield dr. J. J. van Loghem, direct Jjeur van het Instituut: voor Tropische Hy-: feiëne, te Amsterdam, gisteravond in het Kleln-Auditorium der academie alhier een jm,et projecties verduidelijkte voppdracht jgver: Pestbostrijding op Java. Het doel, dat spreker met deze lezing beoogde, was te wijzen op den g-ewichtigen gebeid voor de overheid en de bestuurs ambtenaren, met betrekking tot de verbies gering van de volksgezondheid in .Ned.-; Iridic weggelegd. Om doeltreffende maat? kegelen te kunnen beramen, heeft men noo- Pig -een goed inzicht en daartoe kan men slechts geraken met behulp van nauwkeu rige gegevens. Na een uitvoerige inleiding besprak dr. iVan, L, aan de hand van een lange reeks ficlu beelden, de pest op Java, aangevoeld Iinet de scheepsratten, overgebracht op de jhavenrjat te Soerabaja, vervoerd per spoor Daar 't achterland van de haven en zich Èföffuus met de circuleerende rattenbevol- ïong van dessa tot dessa verbreidjend*. vSpr. is niet optimistisch met betrekking Sot de mogelijkheid Ide ziekte der ratten friet wortel en tak uit te roeien of op den Huur haar verdere uitbreiding op Java te ,'gjooi komen. Wel meent hij, op grond van fie wijze, waarop de mensch besmet wordt; £at bereikt kan worden het aantal slaohti frffers onder; de menschen meer en meer $0 beperken. De pest mag nikst worden Vergeleken Jffet ziekten als pokken, cholera., gele koorts malaria, jdie in een kort tijdsverloop Boor eeen uiterste krachtsinspanning, desj Docd.s door het verleenen van idïctatarisohe ifciacht. kunnen worden onderdrukt. Men I frt'aat hier tegenover leen ziekte, bij een jönuitroedbaar ongedierte als de ratten: de ïöensch wordt alleen onder bepaalde om- ijtandigheden aangetast. 'Alleen door gelefc 'slijke verbetering van de omstandigheden kn mensch van de pest worden go- rbijwaard en dc maarregelen daartoe moew $en worden genomen door de overheid. Bij Kon. besluit is aan rar. S. J. 'ïockema Andreae, tot voor korten tijd boogleoraar aan de universiteit alhier, pensoen verleend van 3000 per jaar, «n aan mej. W. Lieman, wed. A. Ephraim, kantoorbediende aan de Sted. Werkinrich- alhier, van 184. De kleine, omtrent wie, wij gisteren Ridden, dat zij zulke ernstige brandwon den had gekregen door het spelen met pen houtje in de kachel, is overleden. Men verzoekt ons te willen mcdedeelen, dat de ■aoeder er bij was en naar de buren was Eegaan. 70-jarige vrouw N. V., wonende ■D de Dwarsbolwerkstraat alhier, werd °rje6n w^r,jdor op de Zijdgracht aan- j gleden. Op advies van dr. B., die consta- j- rde, <tat hot rechterbeen gebroken was, j 0 vrouw naar het Acad. Ziekenhuis 'Vervoord. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „Pro Domo". „Pro Domo" voor de tweede maal in Leiden. Een voorstelling, die in veel ver- schilde van do vorige, ook veel punten van overeenkomst had. In het vorig seizoen stond dit romantische tooneelspol op het reper toire van Heyermans' gezelschap, liet ls miet don overgang van Louis Bouwmeester naar het Letidscboplciii daar in studie genomen en oe>n poosje geleden voor 't eerffc opge voerd. Het succes is als het vorig jaar: groot. Al gaat het nu ook niet avond aan avond, wanneer ,,Pro Domo" gegeven wordt is de Zaal flink bozot. Het is een uitstekend kasstuk. Behalve dit is het een tooneelspol, dat sommigen acteurs gelegenheid geeft breed spel te ontwikkelen, maar daarmee zijn alle goede kwaliteiten van jlir. Van Riemsdijk's laatste werk opgesomd. Tot de bewonderaars van diens geesteskinderen rekenen we ons niet. Dikke woorden en grove effecten moe ten aanvullen, wat ze aan inhoud to kort sohieten. Bij do vorige bespreking van „Pro Domo" en bij onze beschouwing over „Silvia Silombra" bobben we daarop ook reod3 ge- Wezen. Zoolang de oude draken nog in den smaak vallen van het tooneelminnend pu bliek, zoolang zullen ook dozje werken reper toire houden, tenzij de krachten voor de weer gave 'ontbreken. Want waaneer minder groots geesten zich wagon aan stukken als deze, vallen ze als bakstoenen. .Wat voor de kunst niet bepaald een verlies zou zijn. „Pro Domo" heeft de eigenschap, dat het den tweedon koer, dat men het ziet, nog ïnoer tegenstaat dan den eersten. Dus pro beert men don inhoud te vergeten en de aan dacht te concentreeren alleen op het spel. Dij voorkeur herinnert men zich dus brok- stulckcn. Er is bij deze vertooning een belangrijke Wijziging aangebracht. Dat is in het vierde bedrijf, wanneer De Graneé z'n verdedigings rede houdt. Ditmaal geschiedt het niet in 'de groote zwarte omlijsting, Bouwmeester zich geheel richfeond tob het publiek, maar 5n een rechtzaal met rechters, gendarmes en toehoorders. Dit is ten mi na be een verbe tering. Voor het verdere stemde de regie van Jan C. de Vos veel overeen met die van Heyermans indertijd. Het tweede bedrijf was minder geslaagd. In dezen nachtkroeg was niet dat dolle leven, dat bij do vorige opvoering was op te merken. Een fout is 't ook, dat Jan C. do Vos Jr., dio in het eerste bedrijf voor kroonprins speelt, hier zoo op den voor grond treodt. Aan tooneolvulling kan hij moe werken, maar dat wil nog niet zoggen, dat hij haantje de voorste moet zijn. Bepaald geërgerd liohben we ons aan die kindergezichten, die leuke snoetjes van de jongedames, die hier meewerkte q. Ge bruik de leerlingen van de Tooneelschool 'voor een kostschool of een verjaarspartijtje, maar laat ze niet bezoekers en bezoeksters van oen nachtkroeg imiboeren. Bij de pro testen in deze geuit, willen we ons aan sluiten. We Willen hier nu meteen eb nog even op wijzen, dab het allegaartje van meubels En bet eerste bedrijf niet aangenaam aandeed. Over Bouwmeester als De Grancé kunnen we zwijgen. Hij was evenals den vorigen keer buitengewoon. De overige rollen waren ialle in andere handen. De gravin werd ge speeld door Betty HoltropVan Gelder. Ze was voortreffelijk en vooral bij het weerzien van haar man in het laatste bedrijf. De dochter ran Mientje Kling was goed, maar tooh niet zooals die van Hetty Beck. Dat leonigo freuletje, hartstochtelijker ook aan het slot, Voldeed on9 beter. De jonge De Grancé was toevertrouwd aan Jao. Iteule. Bij „Het Naderlandsoh Tooneel" is hij daarvoor trouwens aangewezen. Wat hij gaf, was iets anders dan dat wat Frits Bouwmeester indertijd deed zien. In hun soort waren bedden voortreffelijk. Nooit 'zagen we Iteule zooveel kracht in zijn spel ontwikkelen. De minder zwaarwichtige Louis Van den jongen Bouwmeester, vonden we gtehbor aannemelijker. Tooh verheugt 't ons 'ook deze andere opvatting te hebben zien Weergegeven. Een fuiftype was Iteule niet. Geen oo gen blik is hij verlost van de ge dachto, dat hij zoo hap delen moet. Het sterkst komt hot verschil uit in do nacht kroeg. Poule zag er nog wel wat te ge- soignoerd uit, dat is eigenlijk de eenigo aanmerking, dia we op zijn créatie, behalve dan natuurlijk het verschil in opvatting, zouden kunnen maken. Theo MannBouwmeester vertolkte Toni, een vaste bezoekster van do nachtsociöteit. Haar spel hoeft wel eens meer indruk op ons gemaakt. Da biecht van Marie Sasbaeh aan don ouden graaf imponeerde ons b.v. meer dan d'ie van deze actrice. Misschien dat liet verschil in omgeving ook daartoe meewerkte. De apotheose aan het eind van dit bedrijf was te sentimenteel. Dat zoo- iets niet zal voorkomen, daarvoor zal de kroeghouder wel waken. Heb spel heeft van de talrijke aanwezi gen parterre en do rangen bovenin waren •uitverkocht on do baignctire flink bezet luiden bijval verworven, maar dat ,,Pro Domo" wel bocritiseord zal zijn, daarvan kan mon verzekerd zijn. UIT ONZE STAD. LIJST van geheel en gedeeltelijk Werkloozen, die zich aangemeld hebben bij de Arbeidsbeurs. (Het Stcun-Comltó eisoh* als voorwaarde voor steun aanmelding bij de Bours, zoodat dit Staatje wel een Juist beeld zal geven van de werkloosheid). Ook Werkloozen uit do Omstreken zijn hieronder begrepen. (Dit aantal vrij gering). Grondwerkers 15 Overige vakarbeiders bij de bouw vakken in ruimsten zin 217 Totaal 232 Mannel. vaklieden in andere vakken voor een deel gedcelt. werkloos 81 Vrouwelijke vaklieden (waaronder dienstboden, naaisters, werksters) 38 Losse Werklieden 82 Gedeeltelijk Werkloozen. Mannen allerlei vakken (veelal Ms weekloon) 130 Vrouwen allerlei vakken (veelal Mi weekloon) 102 Jongens voor allerlei 2 Total 667 Leiden, 26 Jan. 1915. COMMISSIE VOOR ONTWIKKEL INC EN ONTSPANNING VAN CEMOBILISEERDEN Voor een nagenoeg gevulde zaal hield prof. dr. J. Ph. Vogel in het Klein- Auditorium een voordracht over oude mo numenten van Delhi, die door faaie licht beelden werd opgeluisterd en met aandacht gevolgd werd. De volgende weck wacht den gemobili- seerden een voordracht van den luitenant- ter-zee A. S. Thomson over vliegen en vliegtuigen. LANGER IN-0IENST-HOU DEN VAN DIENSTPLICHTIGEN BIJ DE LANDWEER. In een nota naar aanleiding van het ver slag, zegt de minister van Oorlog behalve wat we Zaterdag reeds meedeelden, dat sedert de mobilisatie, in ronde getallen, afgekeurd zijn 5300, gemiddeld met zaëkto afwezig 4700 en met onbepaald verlof voor zoover door den minister verleend 1200 man. Al werd ingegaan op het denkbeeld om door onderlinge overplaatsingen aan de belangen van diensplichtigen tegemoet te komen, don zou daarmede lang niet zoo veel worden bereikt als blijkbaar wordt vermoed. Velen tooh zouden zich overgeplaatst wenschen te zien in een richting, waarheen slechts een klein gedeelte hunner zou kun nen worden geplaatst en klachten van te- leurgestelden over ongedijko bedeeling zouden ook don weder niet uitblijven. Er bestaat evenwel tegen de gewenschte overplaatsingen een overwegend bezwaar, hierin gelegen, dot het noodzakelijke ver band in don troep, hetwelk wordt verkre gen nadat meerderen en minderen elkan der hebben loeren kennen, verloren zou gaan, althans in belangrijke mate zou lij den, wanneer op eenigsains ruime schaal manschapen van het eene korpsondcrdeol naar het andere overgingen. Mot het naar huis zonden van de oudste landweerlichting zou do billijkheid zeker niet in grootere mate worden betracht. Zelfs mag worden betwijfeld, of het billijk heidsgevoel daarmede meer bevredigd zou worden. Wie noode van huis gemist kan worden en in dienst moet blijven, zou ze ker niet van billijkheid gewagen, wannéér hij anderen, wier dienstvervulling met minder groote bezwaren gepaard gaat, naar huis zag gaan, omdat zij tot een oudere lichting behooren. Medegedeeld kan worden dat het aantal aanvragen om verlof, buiten de gewone regeling om, in tienduizenden en het aan tal ingewilligde aanvragen om zoodanig verlof in de duizenden loopt. Dc bestaande verlofsregeling opent reeds de mogelijkheid om in verband met de bevalling van vrouwen van dienstplichti gen meer dan het gewone verdofte verlee- nen. Door niet, gelijk bij het vorige ontwerp aanvankelijk gesohieddo, a<ls uitersten ter mijn voor te stellen den vorderen duur van het oorlogsgevaar, maar in de plaats daarvan den datum 31 Juli 1915, meent de Begeering voldoende aan de wenschen der Earner te zijn tegemoet gekomen. Werd ingegaan op het denbeeld om den thans voorgestelden termijn met drie of vier maanden te verkorten, dan zou reeds in Februari opnieuw en dan voor de derde maal in de tijdsruimte van oenige weiken een wetsontwerp over een zelf de zaak moeten worden gereed gemaakt en alle phasc-n wederom moeten doorloo- pen. Afgescheiden van den zonderlingen in druk, welken zoodanige handelwijze nood wendig buitenaf zou maken, wensoht de regcoring, na de door haar afgelegde ver klaring dat de lichting, waarom hefc hier gaat, geen dag langer onder de wapenen zal worden gehouden dan volstrekt noodig is, clien weg niet uit. HET BROOD-VRAAGSTUK. De burgemeester van Rotterdam heeft meegedeeld, dat te beginnen met 1 Febr. tot wederopzegging toe, door de bakke rijen te Rotterdam roggebrood niet anders mag gebakken worden dan uit een meng sel van voor de helft rogge en vcor de helft tarwe. LEERU ITVOER. Het smokkelen van leder blijft, ondanks het scherpe toezicht, aanhouden. Vo-or Duit se he rekening worden groote partijen leder aangekocht, dat in ons land tot na 'den oorlog blijft opgeslagen. Na den oorlog of zoodra liet uitvoerverbod zal opgeheven worden, zal het naar Duitsohland worden gezonden, om hot daar ontstane tekort aan stonds mede te helpen aanvullen. INKWARTIERING. Met intrekking van de desbetreffende beschikking van 20 October 1914, heeft de minister van Oorlog thans bepaald, dat de kwartiergevers bij tijdelijke afwezigheid van ingekwartierd en geen schadeloosstel ling voor den offioieeien dag van vertrek en verdere dagen van afwezigheid ontvan gen, wèl o ver den officieelen dag van terug keer. Bijzondere vergunningen om vroeger te mogen vertrekken of later te mogen terug- keeren,- zijn hierop niet van invloed. .Vallen vertrek en terugkeer officieel op denzelfden dag, dan wordt den kwartier gever do schadeloosstelling" uitgekeerd. CEEN ENG. BR 1 even-c ensuur 1H NEDERLAND. Het Nederlandsche gezantschap te Ber lijn heeft,- volgens de Daiitsche bladen,- onderstaande meds-deeling gepubliceerd 7,Sedert eenigen tijd werden in de Duit- sche pers berichten gepubliceerd over brieven, die, van Nederland naar Duitseh- Iand verzonden, of omgekeerd, onderweg door een Engelschen censor waren ge opend. Deze berichten bevatten allerlei be schouwingen over de oorzaken van deze betreurenswaardige gebeurtenissen. Het rij hier geconstateerd, dat h-et ko ninklijke gezantschap door de Nelderland- sche regeering gemachtigd is, op de meest formeele wijze tegen te spreken, dat een officieele of stilzwijgend toegelaten En- gelsche censor bij de NoderLandschc poste rijen en telegraafdienst bestaat of ook slechts geduld werd. De verklaring der feiten is slechts te zoeken in de verkeerde verzending der betreffende brieven. Door de mobilisatie is ook in Nederland een groot gedeelte der bekwaamste post- en telegraaf beamb ten onder de wapenen geroepen en moes ten dezien door ongeschoolde krachten worden vervangen. Daar 'dit gedeeltelijk ongeschoolde personeel bovendien nog de door den oorlog veroorzaakte, meermalen zich wijzigende verzendingswegenmoeten in acht nemen, zoo is het verklaarbaar, dat af en toe een brief in den verkeerden postzak verdwaald raakt en yoor Diuitsch- land bestemde brieven naar Engeland, en naar Engeland bestemde brieven naar Duitschland rijn gekomen. Dergelijke ver gissingen rijn niet slechts in Nederland voorgekomen, cloch ook bij de posterijen van andere rijken zijn bij het sortoeren Ider brieven vroeger en vooral tijdens den tegenwoor-digen oorlog dergelijke fou ten gemaakt. Door de regeering rijn in de Staten-: Generaal belangrijke hierop betrekking hebbende medddoelingen gedaan. Et rijn afdoende maatregelen getroffen om herhaling van dergelijke gebeurtenis sen te voorkomen/' HANDHAVINO DER WAPENWET. Maandagmorgen arriveerden twee stati ons-chefs van het Duitsche gedeelte der Noordbrabantsch-Duusche Spoorweg-Mij., in volle uniform, te Gennep, om een col lega don betriebs S-ecretar Hanisch namens het Duitsche personeel te huldigen ter gelegenheid van rijn zilveren ambts jubileum. Weldra verscheen een mare- chausséc en verzocht, zeer zacht,- den hee- ren ingevolge het verbod van het dragen van wapenen hun degens in te pakken en naar het station te laten brengen, daar het openlijk dragen niet kon worden toe gelaten. De Duitschers verklaarden,- niet verwacht te hebben, dat men ook in ons land de voorschriften zoo stipt zou hand haven. ENKHUIZEN—STAVOREN. zer veerdienst, met het oog op het mijnen-; gevaar, gedeeltelijk is stop gezet. NEDERLANDERS IN BELCIE. De minister van Buitenlandsche Zaken brengt in herinnering, dat hij op 19 Oct. j.l. een commissie heeft benoemd, wehet tot zaak heeft in samenwerking met de Nederlandsche regeerings-organen de be langen van Nederlanders in Belgie voor te staan. Ieder Nederlander, die ter zai.e van belang in België den steun der regc.- ringsorganen wenscht in te roepen, wordt in het belang eener spoedige behandeling uitgenoodigd zijn aangelegenheid bij de bo-i vengenoemde commissie aan te brengeai. De commissie, waarvan het secretariaat is gevestigd te 's-Gravenhagc, Javastraat 18, is samengesteld uit de hoeren: mr. dr. Jan van Best, lid van de Tweede Kamer der Stat en-Generaal, te Eindhoven, als lid en voorzitter; mr. F. I. J. Janssen, lid van de Tweede Kamer 'der Staten-Gene- raal, te Maastricht; E. J. M. de Kat,- notaris, te Rotterdam; mr. IC. P. van du Mandele, directeur kier Rotterdam scho Bank vereeniging te Rotterdam; mr. M. Mcndels, lid van de Tweede Kaïrur der Staten-Gcneraal, te Amsterdam; rar. J. Wol ter beek Muller, advocaat en raadsbeer-; plaatsvervanger, te 's-Gravenhage,- ak! leden, en mr. F. W. Donker, Curtiue, arh vocaat te 's-Gravenhage, als secretaris. EEN MILLiOEN HOEFIJZERS. Naar wij vernemen, worden thans te Arm sterdam en in omliggende gemeenten groote bestellingen uitgevoerd van ge-, smeede hoefijzers; men spreekt ons zelfs van 1 millioen. Deze bestelling is voor buitenlandsche rekening en ook weTd ons de richting aangegeven, waar d"/ hoefijzers zullen heentrekken. Onze zegsmans verontrust zich over een dergelijk aanzienlijk verlies v^n grondstof voor de binnenlandsChe nijverheid. Wij hebben echter ter bevoegde plaatse ge* informeerd en vernemen, dat uitvoer,vun ijzerwaren niet verboden isL („De TijkL") SMOKKELARIJ. Niet minder dan 18 smokkelaars werden te Weert op één dag door Üe grenswacht aangehouden. Zij trachtten voornamelijk meel en petroleum naar België uit te voe ren. Alles werd aangehouden. HET VLUCHTELINGENOORD TE UP'?' (N. B.). Op het terrein,- gelegen aan den weg naar Zeeland, op een half -"ir afstands van de kom van het dorp Uiden, ..aar het Belgisdh 'dorp zal worden gevestigki,- heersdht groote bedrijvigeheid. Van de 70, barakken,- alle gemiddeld 15 bij 20 Mi. oppervlakte beslaande, die er zullen Vtn* rijzen, rijn er reeds 34 gereed of in aan bouw. Het kamp zal 7000 tot 10.000 personen moeten bevatten. BELCISCHE KINDEREN. Het verkeer per Hóll. Spoor met bet noord-oosten des lanJds ondervindt sedejrt gisteren belemmering, 'doordien de Enkhui- De berichten over hongersnood in Den- de rmonde, St. Gilles, en omgeving, worden ook bij het R.-K. Huisvestings'-comité te Leiden bevestigd. Allerjammerlijkst zijnde smeekbeden, die het comité bereiken, om toch ten spoedigste een aantal der zwaarst beproefde kinderen uit deze zoozeer ge-- teisterde streken naar het gastvrije Hol land te voeren. Het comité zal daarom den reeds in Ant-> werpen en omgeving begonnen arbeid een oogenblik moeten stop zetten en reeds ein de dezer week zullen vertegenwoordigers naar Dendermonde vertrekken, om daar den nood eenigszins te lenigen. De heer Van Schoor, een bekend industrieel te Dendermonde, heeft de leiding dezer pro-: paganda op zich genomen. Eerstdaags zullen een aantal kinderen uit Dendermonde naar ons land komen,- teneinde bij verschillende gezinnen te wor- aen geplaatst. EEN VERBOD. De territoriale bevelhebber in Zeeland heeft het uitgeven van het weekblad ,,De Volkswil" verboden. Notaris H. A. v. Dal- sum, te Hulst, heeft nu een nieuw week blad gesticht, dat ,,Het Natuurrecht" heet. Dit nieuwe weekblad zal echter al den laatsten Zaterdag in Maart ophouden te verschijnen. CONTROLE DER DUITSCHERS AAN DE NEDERLANDSCH—BELCISCHE GRENS. De Duitsche grensposten houden scherp toezicht op degenen, 'dio over de Belgi sche grenzen passeeren. Zoowel vrouwen alsmannen worden aan dein lijve onder-; zocht. Bij de I^ommelsche barrièr werden Donderdag 9 meisjes aangehouden bij Overpelt aajn ide brug 7 mesjes en vrouwem. Zij werden all. voor d-en cora'-i mandant gebracht en moesten zich aaneen uiterst scherpe contróle onderwerpen. Daarop rijn twee nebjes naar MaasejjV gebracht. Niet minder clan ?3 orievcn we den onder haar kleeren gevonden.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1