Korte Oorlogsberichten. Vragen en Antwoorden. Uit de Omstreken. Kunst, Letteren, enz. op de zoo beroemde lakenfabricage zijn bier in 20 nummers vertegenwoordigd. Ook vinden wij hier typische ordonnantiën on der tot handhaving van orde en verkeer. De afdeeling omgeving van Leiden biedt werken en vooral oude afbeeldingen aan van de gemeenten om Leiden in breeden kring. Zeer interessant is deze afdeeling, men vindt hierin afbeeldingen van oude kasteel-en en landhuizen, die reeds lang verdwenen zijn. Tot. slot biedt deze catalogus nog wer ken en afbeeldingen over plaatsen in Zuid- Holland, vormend een supplement op den, door de firma Burgersdijk <fc Niermans uit gegeven catalogus Zuid-Holland. De goed verzorgde catalogus bevat op de achterzijde een afbeelding van de Universiteits-Bibliotheek in 1610. Huldiging van Heyermans. Op vele plaatsen in den lande wor t Herman Heyermans thans gehuldigd ter gelegenheid van zijn GOsten geboortedag en de 500ste opvoering van ,,Op Hoop van Zegen". Den 23sten December is dat in Amsterdam begonnen. Dezer dagen bad in Leeuwarden een huldiging plaats. Tref fend was hier een hulde van de Friesche heidebewoners. Den schrijver van ,,Ora et La-bora", dat, naar men weet, speelt op de Friesche beide, hebben ze een krans van beide doen overhandigen. De beer Heyermans was zeer onder den indruk van deze eenvoudige, treffende hulde. Men schrijft uit Valkenswaard Van iemand uit Bourg-Leopold vernam ik, dat de Duitscbers thans bezig zijn in sommige gemeenten de bons voor zilver in te wisselen. Maar het blijkt, dat groote voorraden papieren geld aan de burgerij wordt opgedrongen. Wie dat weigert krijgt niets. Alles wat nu nog voor de Duitscbers noodig is, moet contant worden betaald. Niemand behoeft- nog bons in ontvangst te nemen. De burgerij, die hiervan door de gemeente-besturen in kennis gesteld is, verzet zich moedig tegen sommige Duit- sche ambtenaren, die nog door middel van bons bier en daar artikelen van waarde zien los te krijgen. Overigens is de verhouding tusschen de militairen en de burgers bevredigend. De toevoer van levensmiddelen uit Nederland is onbeduidend. De onbemiddelden wor den door de comité's tot onderstand ge holpen. Bloem en boonen worden uit Has selt toegezonden. In Duitscbland wordt een wolweek ge houden. Gedurende zeven dagen wordt nu allerwege door kinderen bij particulie ren en instellingen geinformeerd, wat men aan wol kan missen. Het gemeente bestuur van Berlijn gaf o.m. 380 overtol lige tochtdekens. De kleeren gaan naar ontsmettingsinrichtingen en worden daar na door werklooze vrouwen hersteld. a De Duitsche autoriteiten hebben beslo ten, in België bankpapier uit te geven, ten einde zoo te geraken tot de complete oor logsschatting van 480 millioen franc. De Belgische regeerkig doet haar bankpapier uitgeven door de Nationale Bank. De Duit scbers hebben deze instelling het recht ontnomen en de Société Générale de uit gifte opgedragen. De Belgische regeering heeft thans verklaard, het papier niet te zullen erkennen, en l>et privilege van 'de Nationale Bank niet in te trekken. De Duitschers hebben de biljetten doen ver sieren met de beeltenis van de gemalin van Leopold II. die, zooals men zal weten, een Oostenrijkscbe prinses was. Op de nieuwe omnibuslijn 9 te Berlijn, hebben Zondag j.l. voor het laatst auto's gereden. Gisteren zijn op die lijn de paar- denomnibussen weer ingevoerd. Wegens het gebrek aan auto's kon op lijn 9 nog maar om het kwartier een omnibus rijden,- wat het geduld' van de menschen, dié er gebruik van plachten te maken, op ben zware proef stelde. Te Berlijn is een oplichter in hechtenis genomen, die voorgaf plaatsvervangend of ficier te zijn en de malste heldendaden vertelde. Hij had er vele menschen in Laten loopen, maar was nooit soldaat geweest. Stoomschepen. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. „Botton", vun Santos naar Amsterdam, passeer de 18 Jan. Fernando Noronha„Karimoen" (thuisreis) vertrok 21 Jan.-van Port-Said„ltadja" (uitreis) vertrok 19 Jan. van Cardiff„Krakatau" (thuisreis) arriv. 20 Jan. to Suez; „Nias" (thui •- reis) vertrok 20 Jan. van Port-Said„Eotti" (thuis reis) vertrok 20 Jan. van Port-Said„Kurimata"' (uitreis) vertrok 20 Jan. van Genua. ROTTERDAMSCHE LLOYD. „Sindoro" (thuisreis) arriv. 20 Jan. to .Sues; „Kediri", van Santos naar Amsterdam, v rtrok 20 Jan. van Rio Janeiro. KON. WEST-IND. MAILDIENST. „Jan van Nassau" vertrok 21 Jan. van Amster dam naar Port Talbot. HOLLAND-AMERIKA LIJN. „Noorderdijk" arriv. 19 Jan. van Botterdam to Baltimore. KON. HOLL. LLOYD. „Salland" (thuisreis) passeerde 21 Jan. Dungc- ness; „Tubantia" (uitreis) passeerde 21 Jan. bet Galloper-vuurscbip„Zeclandia" (thuisreis) ver trok 20 Januari van Vipo. FAILLISSEMENTEN. H. Koops, timmerman en aannemer, te Assen. G. van Loohem, schilder en koopman, to Win terswijk. B. H Diugbcr, koffiehuishouder, to Hilversum. L)e Naamlooze Vennootschap Kunst graniet. Steen- en Terrassofabriek Holland, te Water graafsmeer. Geëindigd is het faillissement van J. Sekeris, metselaar, te Waildiiixveen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Stadstlmmerwerf. Tclephoon No. 127. Geopend's morgens van 9—12 en des middags van 2—5 uur. AANVRAAC VAN WERKZOEKENDEN. 1 Klerk, 84 Timmerlieden, 22 Metselaars, 4 Voe gers, 12 Opperlieden, 8 Steenhouwers, 23 Stuca- doors. 45 Schilders. 1 Behanger, 6 Meubelmakers. 3 Stokers, 5 Smeden. 2 Stoffeerders, 5 Grof-bank- werkers. 1 Mach -bankwerker, 10 Voorslaandors, 12 Typografen. 17 Kleermakers, 1 Slager, 1 Siga renmaker, 5 Schippers, 14 Grondwerkers. 2 War- moeziers, 11 Bloemisten. 2 Loopjongens, 11 Loop knechten, 80 losse Werklieden, 130 Mannen (allerlei). AFD. VROUWEN. Volkshuis. Telephoon No. 1477. Geopend: van 9—12 uur. 6 Dienstboden, 13 Werksters, 13 Naaisters, 2 Waschvrouwe.n, 4 Winkeljuffrouwen. 2 Kinder juffrouwen, 22 Fabrieksarbeidsters, 67 Textiel- arbeidsters, 48 Vrouwen (allerlei). V raag: Zou u mij den kortslen weg willen opgeven tan Leiden naar Rotter dam! Hoeveel K. M. Antwoord: Leiden, Voorschoten, Veur, Voorburg, Hoornbrug, Delft, Overschie, Rotterdam. 34.9 K. M. V raag: Wat is de naaste weg per fiets van Halfweg naar Delft! Hoeveel K. M. Antwoord: Halfweg, Haarlem, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegstgeest, Leiden, Voorschoten, Veur, Voorbuig, Hoornbrug, Delft. 58.1 K.M. Vraag: Eenige dagen geleden las ik in de krant, dat er hier in Leiden een cursus geopend was tot opleiding voor commies bij de Posterijen in Indie. Zou u mij kunnen zeggen, waar ik inlichtingen kan bekomen Gaarne had ik het adres \*an den directeur, die den cursus leidt. Antwoord: Directeur is de heer Bitter en de lessen worden gegeven in het gebouw Prediker", Jairvossenstceg. Daar kunt u den directeur spreken, die u de vereischte inlichtingen zal kunnen verstrekken. V raag: Eenigen tijd liggen er nieuwe messen op een vochtige plaats. Nu zijn daar roestvlekken opgekomen. Weet u ook een middel om deze er geheel uit te krij gen? Antwoo r d Indien de roestvlekken nog niet diep in het metaal zijn gedron gen, zult u ze wel kunnen verwijderen met schuurpapier, nawrijven op de sJijp- plank. Gelukt het hier niet mee, dan moet u er mee naar een instrumentmaker. V raag: Op welken leeftijd kan men berinnen voor verpleegster te leeren? Worden er, behalve een goede gezond heid, ook nog andere eischen gesteld? Antwoord: Leeftijd minstens 17 jaar. Men moet een behoorlijken lichaams bouw bezitten en goed lager on terwijs hebben genoten. V raag: Ter verduidelijking van mijn eerste vraagin welke streek van Diutsch- land mijn keuze is om mij te vestigen, zoo bericht ik uhet liefst in de streek van Frankfurt a. d. Main. Antwoord: Dan moet u de Frank furter Zeitung hebben. V raag: Kunt u mij ook zeggen waar of men zich moet vervoegen om bij de maréchaussee geplaatst te worden cn wat voor voorwaarden of er aan zijn verbon den,van ouderdom, enz. 1 Antwoord: Bij het wapen der Ko ninklijke Maréchaussee worden alleen per sonen aangenomen, die dienen of minstens een jaar militairen dienst verricht hebben?- hetzij als vrijwilliger of milicien, lengte minstens 1.65Vf» M., ouderdom niet jonger dan 20 cn niet ouder dan 40 jaar. Ge kunt u aanmelden bij den Commandant van het Depót, dat in gewonen tijden te Apel doorn gestationneerd is. V raag: Gaarne zou ik door uw vra- genrubriek te weten komen of hier te Lei den ook een Christelijke Gymnastiek-Ver- eeniging bestaat? Antwoord: Ja, de Christelijke Gymnastiek- en Schermvereeniging ,,Door Oefening Sterk", Secretaris der rnannen- afdeeling S. G. Jansen, Doezaetraat 2a cn der damcs-afdeeling mej. M. J. Breebaart, Lange Mare 58. V raag: Gaarne wenscli ik te ver nemen of er in het Volkshuis gelegenheid bestaat voor meisjes om gratis of tegen een kleine vergoeding les te nemen in de Fransche of Engelsche taal? Zoo ja, op welken avond Hoe oud moet men zijn Antwoord: Die gelegenheid be staatde lessen kosten 10 cent, te voldoen bij den aanvang van iedere les. De cur sussen zijn nu al begonnen. Of men ech ter nog nieuwe leerlingen aanneemt, zult u móeten vragen aan de directrice. Spreek uur Maandag- en Dinsdagavond van tot 10 uur en Woensdag van 9 tot 12 uur 's voormiddags. V raag: Indien een reserve-luitenant in actievcn dienst wenscht te treden, kan hij dan terstond in denzelfden rang ge plaatst worden? Of is 't beslist noodzake lijk, dat hij dan eerst de militaire acade mie bezoekt? Antwoord: Omtrent het overgaan van reserve-officieren tot den actieven dienst-, bêstaan geen voorschriften. Vraag: Ik ben van lichting 1915 4e Regiment-Infanterie, 3e Bateljon. Kunt u mij zeggen, wanneer ik in dienst moet? Antwoord: Neen, hier\an is nog niets bekend. V raag: Als kleermaker krijg ik van een asp. off. van gezondheid 12 ik heb hem verschillende malen geschreven, maar krijg geen antwoord. Welke manier zou het beste zijn om mijn geld nu te krijgen Antwoord: Gaden schuldenaar eerst nog eens mondeling om het geld vragen. Heeft dit geen resultaat dan zult u een advocaat of deurwaarder de zaak in han den moeten geven, die zal het wel los krijgen. U krijgt dan eenige kost-en. Vraag: Ik ben een kleine concurrent en verkoop uitsluitend levende riviervis *h en gebakken visch ik heb eiken dag veel nieuwsgierigen en ik verkoop i eel door de beste kwaliteit van de visch, iedereen roept er over. Heeft iemaDd nu het recht mijn klanten te o\erhalen, door mijn waar te verachten, dat ik bang ben niets meer te zullen verkoopen Antwoord: Dat is niets anders dan jaloezie van uw concurrenten en benij- ders. Zoo u terecht opmerkt, de vele koo- pers komen om de beste kwaliteiten en als u ze nu ook nog smakelijk bakt, niet te licht en niet te donker, dan houdt u de klandizie wel ondanks het lasteren. Vervolgen zal u niet veel geven, omdat het bewijs moeilijk te leveren is. Boven dien brengt u uw zaak maar in opspraak. V raag: Wij zijn met 6 broers, daar van heeft- no. 1 geloot, maar is binnen 8 dagen afgekeurdno. 2 en 3 hebben vrijwillig gediend no. 4 had broederdienst no. 5 dient thans vrijwillig, kan ik a's no. 6 zijnde, mij nu bij aangifte of loting opgeven voor broederdienst? Antwoord: Ja, wanneer uw broe der, aangeduid als no. 5, zich voor min stens 5 jaren heeft verbonden als vrijwil liger. Vraag: Is het waar, dat men zich voor het reservekader der infanterie of vesting-artillerie bij den Comman ?anfc van het Leidsche Garnizoen moet opgeven? Zoo ja, wanneer is bedoelde heer te spre ken en waar woont hij Antwoord: Men kan zich voor het reservekader aanmelden, zoowel bij eiken garnizoens-oommandant als bij eiken com mandeerenden officier der infanterie of vesting-artillerie ter plaatse, waar u dat wenscht. Per brief is niet gewenscht, doch' persoonlijk, want dan ontvangt men allo noodige inlichtingen en wordt u ook ge neeskundig onderzocht. Gewoonlijk is de tijd voor aanmelding in de voormiddag uren vastgesteld. opgaat cn de eiseh, als gegrond behoort te worden toegewezen, besliste dc rechtbank, dat het Scheidsgerecht voor den Bloembol- lenhandel bevoegd is, het door eischer bij het Scheidsgerecht aanhangig gemaakt geschil te berechten en verwees daarop partijen naar het Scheidsgerecht-, ten einde op et© hoofdzaak voort te prooedeeren. Deze rechtbank heeft J. W. en W. B., wegens inbraak te Xerdenhout, veroor deeld tot respect. 3 en 2 jaar gevangenis straf. De eisch was tegen beiden 4 jaar. LISSE. Ter gelegenheid van de jaarvergade ring van de Ver eniging van Bouwvakwerk lieden, werd telken jare een verloting ge houden .van luxe-artikelen, maar dit jaar in verband mot de ernstige tijden heeft het bestuur de luxe-artikelen veranderd in spek, zyedat men gisteravond alle leden met 2, 3 of 5 pond spek huiswaarts zag koeren. In een daarvoor speciaal gehouden vergadering van de Vereeniging van Huis eigenaren te Sassenheim, iu het Hotel „De Witte Zwaan" alliier, traden een 15-tal va.n de grootste huiseigenaren hier ter plaatse, als leden toe, zoodat deze vereeniging nu ook hier haar vertakking heeft. OUDEWETERING. Uitgaande van de vereeniging „Volks onderwijs" is hier een Zangvcreeniging op gericht, welke haar bijeenkomsten houdt in de Rem. Kerk. WASSENAAR. Onder voorzitterschap van den heer A. Versteeg liield de ruinbouwvereeniging „Ons Streven do jaarvergadering. De hee- ron J. Kloosterman, secr.-penningm., en J. E. Hooymans, lid der Veilingscommissie, die aan de beurt van aftroden waren, werden herkozen en namen hun benoeming aan. Dc boeken van den boekhouder bleken in dc beste orde bijgehouden te zijn. Na bespre king der statuten werden deze goedgekeurd. Besloten werd de Kon. goedkeuring te vra gen. De renten werden uitbetaald. De schul denlast op het vedlingsgcbouw is reeds tot op de" helft geslonken. Bij de rondvraag deed het bestuur het voorstel om de geroyeerde leden weder too te laten. De vergadering ging met dit voorstel accoord, doch dc toe- tredenden zullen opnieuw entree moeten be talen. In de volgende vergadering zal het bestuur met een voorstel tot contributie- heffing komen. Besloten werd nog op de jaarvergadering een verloting van planten, tu!inbouwgcreodscha.ppen, enz. te houden. Ten slotto spoorde de voorzitter de leden aan tc zorgen voor een nog grooteren aanvoer op do veilingen. Hij* hoopte, dat we door een boter vervoermiddel uit ons isolement zul len .worden verlost. [WARMOND. Door vele personen, voornamelijk door hen, die bij dc mobilisatie zijn opgeroepen, doch ook door -personen, wier zaken door dezelfde oorzaak achteruit zijn gegaan, is aan het gebeente-bestuur ontheffing ge vraagd van den aanslag in den Hoofd. Om slag over 1914. HAARLEMMERMEER. Gemeenteraad. Voorzitterburgemeester mr. Slob. Afwezig zijn, met kennisgeving, de hee- ren Biesheuvel, Evelein en Los. Ged. Staten hebben bericht, dat*le ge- mcente-begro,oting voor 1915 thans door kun college goedgekeurd is. De nieuwe commissaris der Koningin deed mededeeling van zijn in-functie-tre- ding, zich aanbevelende voor de medewer king, die zijn voorganger zoo ruimschoöts verleend werd. Der gymnastiek-vereeniging dankte den Raad voor zijn milde bijdrage aan het tekort van het turnfeest. Aan den heer A. Rombout- werd op de vastgestelde voorwaarden vergund om een zerk te plaatsen op een koopgraf op de begraafplaats te Hoofddorp. Van de Gezondheidscommissie is thans ontvangen haar advies omtrent den aan koop van de boerderij Vester, te Nieuw- Vennep. Met ingenomenheid begroet de commissie het besluit, waaraan zij gaarne haar goedkeurend advies hecht. Naar aanleiding van dit advies besluit de Raad thans definitief tot aankoop over te gaan in het belang der volkshuisvesting, mijn gedrag. Ik geloof dit, gedeeltelijk al thans, ook. Maar o, Martha, als je eens wist hoe diep ik mij hierover schaam!" Dat hij de waarheid sprak, was duidelijk 'aan hem te zien. Slechts zelden wierp hij teen blik in zijn hart; maar dat hij nu zich zelf onderzocht en ter verantwoording riep ten zijn eigen vonnis uitsprak, was duide lijk. Hij was dwars op het hek gaan zitten en met zijn arm om den pilaar geslagen, richtte hij nu, voor het eerst zijn blik op'Martha. „Weet je nog wel, Martha,' dat je mij tl tijd placht te noemen een wildeman, een op avontuur belusten geest, die zeker in lang verleden tijd een viking moest ge weest zijn. Ik heb een onrust bij mij', of in ra'ij, die mij voortdurend opjaagt, telkens weer naar iets anders. Misschien is het rnjjn zucht naar het avontuurlijke, die niet is bevredigd geworden. Driftig stond hij op, om naar den -loo kers (en hoek der veranda tc loopen; keerde om, en liep weder weg, zich voortdurend" met een stuk gordijnkoord, dat hij losge trokken had, op de hand geeselend. Vervolgens nam hij zijn plaats op het hek weer in cn omhelsde den pilaar op nieuw. Het schoen, dat hij niet dichter bij haar durfde komen. „Ik heb eerlijk en ronduit met- je ge sproken, Martha," zcide hij. ,,Ik heb ge tracht je zoo goed mogelijk mijn gedrag van den laats ten tijd te verklaren. Ben ik daardoor slechter geworden in jouw oogen da-n te voren aan B. en W. te vragen spoed te maken met de straten- en plantsoenplannen en de goedkeuring van Ged. Staten te vragen \an dit besluit. Het voorstel wordt bij acclamatie aan genomen. Hierop wordt de gebruikelijke rondvraag gehouden. De heer Overmeer bespreekt de slechte rioleering te Nieuw-Vemiep, die hij wel graag spoedig in orde zag. Verder vraag spr. of er nu weer ver hindering is met den bouw van het school huis te Nieuw-Vennep, om te eindigen met een vraag aan B. en W. om bij het polderbestuur aan te dringen op meerdere reiniging van de bruggen en beter onder houd van de hoofdwegen. De heer Suidgeest vraagt, hoe het thans staat met de tarwe-levering aan particulieren. De Voorzitter antwoordt, dat hij onlangs een bezoek gebracht heeft aan de Vennep op een regenachtigen dag en dat hem toen gebleken is, dat de toestand dringend voorziening eischt. 't Is echter een zeer gecompliceerde zaak, doch spr. vleit zich met de hoop eerstdaags deze zaak af loende te kunnen verbeteren. Over den. schoolhuisbouw zullen mede- declingen gedaan worden in de besloten vergadering en ook over de tarwe-leve ring. Aan het polderbestuur zal gevraagd worden of dit zijn bijzondere aandacht zou willen wijden aan de hoofdwegen en het schoonhouden der bruggen. De heer Knaap voegt hieraan toe, dat de instructies der wegwerkers bepalingen inhouden omtrent het reinigen der brug gen. De openbare "vergadering wordt hierop gesloten, doch na de geheime vergadering heropend, waarna besloten wordt cfën bouw \an het nieuwe schoolhuis te Nieuw-Ven nep te gunnen aan de aannemers P. Bak ker en A. den Ouden voor G820, nu de laa-gstc inschrijver zich heeft teruggetrok ken. De vergadering wordt hierop definitief gesloten. KERKELIJKE BERICHTEN. Oegstgeest. Ned.-Herv. Gem. Zondagmorgen te tien uren, ds. Ruys, H. Avondmaal. Des avonds te halfzeven in Irene" ds. Ruys. BURGERLIJKE STAND.-OMSTREKEN. SASSENHEIM. Geboren: Cornelia. D. van A. Schellingerhout en Th. Kurpershoek. Willem Dou^e. Z. van D. Fortuin en C. W. Snelleman. Wilhelmus Laurentms Hendrikus, Z. van H. J Wittc-man en H. C. Kottier. Getrouwd: "W. v. Gerven, 25 j., en A. Elfering, 31 j. Overleden: Jan Abraham Nicolaas, 11 mnd.. Z. van N. Beoroer en D. Korenhoff. Maria Johanna Bakker. 41 j.. echtgen. van J. D. Olieslagers. WARMOND. Overleden: Comelis Johan nes van Winsen, 82 j. Cornells van Kempen. 75 j. Leiden en Omstreken. Onder dezen titel ontvingen wij van de firma Burgersdijk Niermans, ,,Templum Salomonis", alhier, haar nieuwsten catalo gus ter bespreking. Nooit is zulk een catalogus van werken en platen over de stad onzer inwoning verschenen. Niet min der dan 1419 nummers worden hierin aan geboden. De indeeling maakt het echter mogelijk met een opslag het onderwerp, de persoon of de plaats te vinden, waar over men zoekt. Allereerst vinden wij dan in dezen cata logus de geschiedenis en plaatsbeschrijving van Leiden. Naast de beken le werken van algemeenen aard als Van Mieris, Orlers, Blok e.a. komen hieronder voor oude gra vures, handschriften, groote en kleine werken en verhandelingen over a-1 wat in Leiden gebeurd is, over beroemde perso nen, die te Leiden geleefd hebben, over onze fraaie oude gebouwen, enz. enz. Wij vermelden hiervan de merkwaardige publicaties uit 1815, de eeuwfeesten der Universiteit, het beleg en ontzet, Je orangistische en patriottische woelingen, de buskruit ramp in 1807, de studenten, de Universiteit, de remonstrantsche woelin gen en meer geschiedkundige feiten. De afdeeling keuren en ordonnantiën geeft een blik op wat in de 17e eeuw voor maatregelen werden genomen op de ver schillende takken van bedrijf. De keuren „Noen,' antwoordde zij" langzaam, zonder haar oogen tot hem op te slaan, uit vrees, dat hij daarin mocht lezen hoe 'diep zijn gevoel van schaamte en zijn oprecht zelf onderzoek haar getroffen had; „neen, alleen een weinig duidelijker!" „Je bedoelt, dat ik niet verachtelijker kon worden dan ik reeds was? Maar, zie eens, onder al mijn gebroken is in mijn hart voortdurend het verlangen naar iets edels, reins on frisch, het verlangen naar jou, Martha, blijven leven. Hoe vaak dlzucht ook in mij is verstikt en overwonnen, tel kens en telkens weer komt zij boven." „En hoe dikwijls die weder boven komt, zij -wordt telkens en telkens weder onder drukt on overwonnen. Hij ze:de geen woord hierop. Maar plot seling stond hij op en verhuisde naar den anderen pilaar, vlak hij Martha. „Geloof je. het niet, Martha, dat ik je liefheb Zij trok zich oen weinig terug. „Zog, geloof je het niet?" „Ér wordt zooveel met den naam' van „liefhebben" gedoopt." Zonder er qp te letten, dat Martha verder achteruit ging, kwam hij hoe laDger lio© dichter bij haar. „Laat mjj je nu één ding zeggen. Ik be loof je, ik zwoer bal', dat je, als je mij dezen koer nog wilt vergeven, daar nooit berouw over gevoed en zult. Je zult mij daarbij helpen, want dat kan je doen. AJs ieder van ons het zijne doei, zullen wij er samen» wel komen. Het zal ons gelukken, liefste De laatste woorden fluisterde hij haar in hot oorh ij had haar handen iu do zijne ge- genomeu en hield ze vast en streelde ze tege lijkertijd. „Neen," zeide zij besliet. „t^raag het mij niet. Ik kan het niït doen." „Je wilt niet?" „Ik wil niet." Hij liet haar hand los en stond zwijgend tegenover haar. Zijn gelaat, dat 6traks ge schitterd had van tederheid, was plotseling kalm. geworden. Met een voor hem buit ongewone zelfbeheersching hernam hij na een poosje: „Hoe hoi ook verder tusschen ons besloten worde, ben ik in elk geval voornemens later het land ts verlaten i-n rnij te Parijs te gaan vestigen. Ik hob daar vele connecties, met wie ik alleen door tusschcnpersonen handel, cn ik wil mij persoonlijk op do '"hoogte stellen van de zaken en de toestan den daar. Nu wonsch ik je echter cén voor stel te doen. Laat het gedurende mijn hier zijn piet tot cm openlijke scheiding tus schen ons komen. Dit gaat veel eenvoudiger en met minder opspraak als ik buitens lands ben. Voor hot overige zal alles vol gens je eigen wenschen geschikt worden. Ik zal mij in allo. dingen naar je voegen. Maar ik zie niet in waarom m'eh aan oen dergelijke overeenkomst- meer gerucht ma kend govolg behoeft te geven dan poo- dig is." Martha knikte. Hierin was zij het ge heel met hem! eens. Zij vooi; zich had hoe- genaamd geen haast met (Tie ceremonie te maken; die was slechts een formaliteit, die de bestaande verhouding tusschen hen be vestigde, meer niet. Het gesprek, dat zoo belangrijk begonnen was, liep nu uit op enkele gezegden van algemeen-en aard. Olof maakte een opmer king over de schoane natuur en den prach- tdgen maneschijnhij vroeg, of dc nieuwe zeilboot van mijnheer Grundelius aan dc verwachting beantwoordde? En of zij al iets van de familie op „Storljanga" hadden ge zien. Hij wist, dat de baron en zijn gezin van de reis waren thuisgekomen. Zoo bab belden zij ongedwongen over allerlei Martha lachte een paai* maal hartelijk over grappen, die Olof ten beste gaf. Toen zij hem gceden nacht wrenschte, deed. zij dit op den toon van goede kennissen, die afscheid namen, in de hoop van elkander spoedig eens weder te zullen ontmoeten, als het zoo uitkwam. „Wil je mij geen hand geven?" vroeg Olof. Zij deed dit en hij hield ze stevig vast. „Maar.... Ja, daar was nog iets, dat ik vragen wilde. Daar wij het nu toch hebben afgesproken, de zaak zoo weinig geruchte makend als mogelijk is te behandelen, zal het, mijns inziens, het best wezien als ik van tijd tot tijd eens buiten kom, nietwaar*?" „Maar, Olof!...," „Ja, anders zullen d© menschen gaan prak ten en vragen waarom ik niet verschijn." „Ik dacht,, dajt je het nu goed begrepen hadt hoe ik het bedoel." - „Zeker, dat heb ik ook. Je hebt dit nu zoo dikwijls voor mij herhaald, dat oen ver gissing hieromtrent niet goed denkbaar is. Maar ik meende toch, dat je mijn bijzijn nu en dan desnoods zoudt kunnen dulden. Het is maar om gebabbel, weet je! Zoo hatelijk zal mijn aangezicht toch niet voor je zijn geworden, dat zulke korte poozen va-n samenzijn niet voor je zouden zijn uit te houden. Wij zouden dan op vriendschap pelijke wijze van elkander kunnen gaan. Zou er niet meer harmonio komen over het schoone sprookje van ons verleden, als wij trachtten van elkander to houden als een paar goede vrienden Met een wantrouwenden blik zag Martha hem aan. „Zoo, geloof jij dan aan zulk een vrieiriU schap?" vroeg zij mot oen sarcastisch lachje. „Ja. Maar alleen, waar lief do geweest is •en vergaan. Ik heb wel gezien, dat die vriendschap gesloten werd tusschen een paar verloofden, die hun verbintenis hadden ate gebroken. W aar om zou zij dan tusschen ons niet evengoed kunnen bestaan Ik zal er mij in voegen, als ik je gedurende den tijd, dien ik hier hen, jo soms -eens mag komen bezoeken. En wat jou betreft, als je liefde voor mij gestorven is, kan je mij beschouwen als een vreemde en dan hindert het je natuurlijk niet mij to zion. Ik zal hot jo niet lastig maken, niet dikwijls komen. Maar zoo nu en dan eens. Dat zal je mij „toch niet villen verbieden ?"- (Wordt, vervolgd). X

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6