Uitsluitend massief Gouden Trouw- en Verlovingsringen. Uitgeloot J. P. DE LA R1E. H. OFFERHAUS. v. il. HEIJDEN en LiOTïBET, EDAMMER ROOMKAAS, öe leidsche Begrafenis-Onderneming. Hanze! 2\ ets. Sumatra Sigaar. Zaak in Boter, Kaas en Eieren Binnenland. Ingezonden. Gemengd Nieuws. Korte Oorlogsberichten. ft Vragen en Antwoorden. J. H. RBAARTENSE, BOTERMARKT 11. Ho. 166, 11, 60, 183. [üeüssalcm II, ELECTRO MOTOREN. UILTJES. CGSEFORT. Apothekeisdyk 26. ïelephocmii. 1479. zeer vet 4 pond zwaar fl.25 franco huis. S. LEMAN Mzn., J. W. H. ROTTEVEEL, OpgericM 1 Jnli 1876 door wijlen J. GOEÖELJEE Sr. J. DIR&SE Jzu. HOOIGRACHT 33. 33JKTJ31 ECIRL's prima Avicultura. D© volgende inzenders hebben op de ten toonstelling van „Avicultura" in Den Haag in den Dierentuin eerste prijzen behaald: J. Zaalberg, Oegstgecst; J. J. Hoogxveg, H. L. A. v. J. Horst, D. van As, allen to LeidenJoh. H. van Vliet, OudshoornC. Versteeg Jr., Wassenaar; D. van den Burg Jr., Wassenaar; dr. W. Stuurman en R. de Wilde F.Gzn., te Leiden; H. v. Sillevoldt, Valkenburg bij Ledden; T. H. v. Hattum, Wassenaar; ds. M. Kramer, Leiderdorp; W. P. Choufour, Noordwijk (Z.-H.); F. v. d. Mark Jr., Leiden; J. A. Hikhorst, Wasse naar; M. C. Piek Czn., Oudshoorn. De kapitein A. Hackstroh, van het 16de reg. inf.. die ten gevolge van het auto-onge- luk te Middelburg is overleden, genoot zijn opleiding tot officier van de Kon. Mil. Academie, werd 28 Juli 1898 benoemd tot 2de luitenant bij het 4de rég. inf. te Leiden, in 1901 voor vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Oost-Indiê waar hij deelnam aan de krijgstochten op Atjeh en Zuid-Celebes en 3 Maart 1901 bevorderd is tot 1st© luite nant. In 1906 teruggekeerd, werd hij geplaatst bij het 8sto reg. inf. te Arnhem, twee jaren later aan do Kon. Mil. Academie te Breda., in 1911 gedetacheerd bij de Roogere Krijgs school, waar hij den cursus volgde voor alge- rneeno krijgskundige studiën en 1 September 1913 is benoemd tot kapitein bij het 16de reg. inf. te Amersfoort, Hij bereikte den leeftijd van 36 jaar. De Rijksmiddelen hebben in December 1914 opgebracht f 20,877,653.491/s. dit is f 2,445,280.791/s meer dan in dezelfde maand van 1913. De jaaropbrengst is f 198,450,201.55, te gen f200,623,421.29 in het vorig jaar. Andermaal wordt in Indische bladen de Oud-vice-president van den Rand van N.-I., de hoer Van Rees, genoemd als aanstaand gouverneur-generaal van Ned.-Indie. Ten huize van haar zoon, den hoer D. Jansen, is na een korte ongesteldheid, de oudste ipwoonsfer van 's-Gravenbage, me vrouw H. H. J. Jansen, geb. Van Vugt, in den ouderdom van ruim 103 jaar overleden. In herinnering wordt gebracht, dat de bur gemeester der Residentie mevr. Jansen den '30slen Juli van het vorig jaar persoonlijk kwam gelukwenschen met haar 103den ver jaardag. Ten verzoeke van den Minister van Landbouw, enz., heeft de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland de burgemeesters der gemeenten in deze provincie uitgenoo- digd, de huiden en het vleesch, afkomstig jvan het vee, hetwelk als verdacht van mond- en klauwzeer wordt geslacht, niet meer op de gebruikelijke wijze te verkoopen, maar liet tel beschikking van den Minister zoo spoedig mogelijk als ijlgoed franco tc zen den aan den Rijkskeurmeester J. J. F. Dhont, directeur van het openbaar slachthuis te Rotterdam. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog op Donderdag 21 en die van 'den Minister van Buitenlandschc Zaken op Vrijdag 22 Januari, zullen niet plaats hebbon. KUNST, LETTEREN, ENZ. Dr. A. S. Kok Te Zeist overleed op 83-jarigen leeftijd 'deze hoogelijk begaafde letterkundige, die zich een welverdienden naam heeft ver worven door zijn interessante studiën cp het gebied van vergelijkende litteratuur geschiedenis en door vertalingen van meesterwerken uit de wereldlitteratuur o.a. een verdienstelijke Shakespeare-ver- taling. ACADEMIENIEUWS. Amsterdam. Door de Geneeskun dige Staatscommissie is bevorderd tot arts de heer H. J. Steijn, geboren te Ermelo (Z.-Afr.). De beer J. P. M. L. de Vries, die is bevorderd tot doctor in de Nederlandsche Jetteren, verkreeg daarbij het praedicaat Cum laude. Nota aan Bewoners van Rijnsburg. Mijnbeer dc Redacteur 1 Niet een Uwer lezers zal twijfelen aan de onzijdigheid van Uw blad, wat den te gen woordigen oorlog betreft; dus ik reken er ook op, dat Ge in de nota, welke langs dezen weg aan sommige inwoners van Rijnsburg verzonden zal worden, de strikt ste onzijdigheid zult betrachten. Het zal trouwens een vriendschappelijk karakter dragen, dus behoeft er geen vrees te zijn,- dat het tot een ernstig conflict zal leiden. De nota zal de volgende punten bevatten De inwoners van Valkenburg verzoeken den inwoners van Rijnsburg, voortaan geen spottende aanmerkingen meer te maken op onzen dorpstoren, daar deze solider is ge bleken, wat de sluiting zijner' deuren be treft, dan die van Rijnsburg. Ten tweede verzoekt de Valkenburgsdhe bevolking, de Rijr.sburgsche, de noodige stappen bij hun gemeentebestuur te doen, hun klokketou- wen hun oorspronkelijke bestemming te laten behouden en ze niet te laten bezi gen als ladder of trapéze, om gestraften militairen gelegenheid te geven te ontvLuch- ten. Ten derde verzoekt de Valkenburgsdhe bevolking de Rijnsburgsche om een col lecte te doen voor solide sluiting aan hun cachot, daar gebleken is, «dat voornoemde sluiting in deerniswaardigen toestand ver keert. In geval deze verzoeken niet ingewilligd worden, zal de Valkenburgsche bevolking zich verplicht zien, de gemeente Rijnsburg een oorlogsschatting op te leggen van vijf oude koolvaten, waar Rijnsburg toch rijk genoeg aan is en deze aderlating heilzaam werken zal op den bloei van Rijnsburg. Wat punt 1 betreft, nog deze opmer king: Inwoners van Rijnsburg, bloost gij niet, als gij hoort, dat op het kleine Val kenburg de overtreders van de militaire wetten beter bewaard worden dan bij ulie- den? Bloost gij niet, vraag ik U? Rijns burg, waar is uw roem? Gij,- die op de wereldmarkt vermaard zijt om uw uien en kroten I Rijnsburg, ontwaakt, zeg ik U want Uw roem gaat onder, zoo gij niet hooren wilt. In de hoop, dat er een vreedzame op lossing gevonden moge worden in dezen ernstigen toestand, blijven wij Uw goed gezinde en welmeenende buren De inwoners van Valkenburg. Een tuinknecht van het Kon. Paleis, is bij het snoeien van boomen, in den tuin achter dat Paleis, in Den Haag, uit een boom gevallen. Hij viel van onge veer 10 M. hoogte, werd verwond aan den mond en had vermoedelijk een lichte her senschudding bekomen. Des nachts tusschcn twee en vijf uren heeft een inbraak plaats gehad in het café Adams, aan den hoek van de Prins-Willemstraat, te Sdheveningen, het zij door verbleking van de deur van het belendend proeflokaal, hetzij door het ope nen van een kelderluik. Ontvreemd wer den de inhoud van de toonbanklade, een stel biljartballen, en ©enige fiesschen spi ritualiën. De inbreker schijnt te zijn ge stoord, althans slaagde hij er niet in,- een lessenaar, waarin een belangrijk bedrag1 aan geld aanwezig was, te openen. Het mocht de Scheveningsohe recher che gelukken den dader, die vroeger in de zaak ©enigen tijd als 'los kellner werk zaam was, te arresteeren en naar het bu reau te brengen, alwaar hij het misdrijf bekende te hebben gepleegd. Het gestolene werd evenwel niet meer in 's mans bezit gevonden. Hij reide het te hebben weggeworpen, doch omtrent de waarheid van deze bewering, bestaat bij d© Scheveningsche recherdhe gtoote en, naar het schijnt, gegronde twijfel. Bij 'de te Delft gehouden ver pachting van staanplaatsen op de a. s. ker mis was o. m, het hoogst ingeschreven voor een caroussel f3575 (v. j. f4200). 'Men seint pns uit .VelsCn: Het groote café en uitspanningsplaatis -„Watervliet" is totaal afgebrand. De oor zaak is niet bekend. Te Emm en (Dr.") is de cchtgenoo- te van den heer De B., doordat haar kleeren aan een test met vuur brand vat ten, in brand geraakt en aan de gevolgen overleden. Ten gemeentehuize van H as- kerland zou een paartje trouwen. De brui degom en familie, ook die der bruid, waren present, doch het bruidje ontbrak. Bij on derzoek bleek, dat hetgevlucht was. Te Maastricht had, nabij Sint- Pieter, een droevig ongeluk plaats; de ka- naalbrug over het kanaal LuikMaastricht stond open, doch was afgesloten met een ijzer. Van.de richting Luik naderde een stoomboot, terwijl de brugwachter op de brug stond. Plotseling kwam een wielrijder in flinke vaart aangereden en plofte in het water. Zeer waarschijnlijk heeft de man niet gezien, dat de brug geopend was, reed tegen de ijzeren afsluiting en tuimelde hals over kop in het water. De stoomboot moest stoppen en met po- litie-hulp werd het lijk na een halfuur dreg gen, opgehaald. De verongelukte is de zeer oppassende bouwvakarbeider J. H., vader van twee kinderen. Hij was op weg naar huis. Het lijk is naar Calvariënberg gebracht. De „B at j an." Van'de skundige zijde wordt omtrent de wed er waard iglie-; <len van het stoomschip „Batjan" medege deeld, dat het vaartuig, na te Dums op de leust te zijn geworpen, aldaar, zooals het in den vakterm heet, gedicht werd,- maar dat het dichts el, toen weer zee ge kozen was, door het onstuimige en het trekken der Noordzee, weder losgewerkt werd. Nadat het schip weer zoo goed en zoo kwaad als'het ging gedicht was, kon het den Waterweg bereiken, maar in dat vaar water werd het ten slotte in zinkenden toe stand bij de z.g. Vergulde Hand pp den -grond gezet. Het stoomschip is in den nachf van Zater dag op Zondag, met hulp van de sleep- booten „Lauwerzee/' „Zuiderzee" en „Ro zenburg" vlotgesleept. Het is daarna naar Rotterdam opgestoomd. Men inoldt uit Heerlen: In de Staatsmijn „Emma", te Hocnsbroek, had een instorting plaats, waardoor 7 mijnwerkers in een mijngang werden opge sloten. Allen werden gered en niemand had eenig letsel bekomen. De belangwekkendste verkiezing gedu rende den oorlog zal te Metz plaats heb ben, waar binnenkort een opvolger moet gekozen worden voor den voortvluchtigen dr. Weill. In alle andere districten heeft men tot nu toe zonder strijd altijd een partijgenoot van den vorigen afgevaardig de gekozen. In 1912 is Metz voor de eerste maal door de sociaaldemocraten gewonnen met behulp der „Fortschritt" partij, ter wijl vroeger altijd een nationalist werd g& kozen. De vraag is of de sociaal-democra ten voor deze verkiezingen een geschikten gemachtigden kunnen vinden,- met wieh ook de andere partij-en zich kunnen ver eenigen. De },Lillehammer Tilskuer," een Noo"r- weegsch blad, bericht, dat zich in Lilte- ham op het oogenblik niet minder dan 24 buitenlandsche scharenslijpers ophou den, waarvan enkelen een weinig, de ande ren volstrekt geen Noorweegsch kunnen spreken. Het zijn alle flinke mannen, met goed postuur en goed gekleed, doch hun scharenslijperswcrk doen ze zeer slecht. Men vermoedt, dat deze „scharenslijpers" van Russische nationahtcat zijn en mocht 'dk zoo wezen, zegt het blad, dan is het te hopen, dat een onderzoek wordt inge steld. Want een slecht scharenslijper kan wel een goed spion wezen en daarvan moet Noorwegen langzamerhand genoeg krijgen. In het Fransche leger is 'de inenting tegen typhus zeer doeltreffend gebleken. Het grootste deel van het actieve leger was voor het uitbreken der vijandelijkhe den ingeënt, doch de reservisten en ter ritoriale troepen niet. Daaronder zijn te gen het éind van October veel gevallen van typhus voorgekomen. Onmiddellijk zijn toe neen aantal geneesheer en met de in enting begonnen, met hm gevolg, dat te gen het eind van December de ziekte aan het front nagenoeg niet meer voorkwam, behalve bij twee regimenten, die niet in geënt waren. In het stadej" Pohl, bij Tilsit, in Oost- Pruisen, ging dezer dagen het geTucht, dat de Russen weder in aantocht waren. Ze zouden met drie legercorpsen tegc» Til sit oprukken. De burgemeester van Pohl heeft nu bekend gemaakt, dat al wie zulke valsche geruchten in de wereld brengt, voor den krijgsraad zal worden gedaagd. De uitgaven van een tweetal Beiersche bladen zijn in beslag genomen, omdat daar in een artikel voorkomt van dr. Heim over „De onuitvoerbaarheid of hapering van onze levensmiddelenvoorziening," hetwelk de belangen van den Duitschen staat ern stig schade zou kunnen doen. De door keizer Wilhelm aan het Oost-en- rïjksch logercommando ten geechenko aan geboden Antwerpsche pantserkoepel, waar in zich in het. midden Oosten rijksch 30.5 c.M. geschut bevindt, is to Ween en aangekomen en zal voor het hoofdportaal van hei arsenaal ter bezichtiging worden geplaatst. Z- ft Het aantal Duitechers in Galicië en dc Boekowina wordt, op 170,000 geschat. Een groot gedeelte van hen, die niet naar het Westen gevlucht zijn, hebben veel van hon ger en kou do te lijden. In verband daarmede heeft zich thans te Leipzig een commissie gevormd, met het doel, steun te vorleenen aan deze n«x>dlij- denden. Gisternacht ontstond brand in bet arse naal te Brest. Het vuur begon to woeden in de bureaux voor de hydrologische wer ken en sloeg vandaar over naar de teek en- zaal voor den scheepsbouw. Hoewel de brand herig was, was men deze toch na twee uur meester. De schade is gering. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Fransche militaire autoriteiten hebben dezer dagen aan de Regeering eenige maatregelen voorgesteld, die afge kondigd zullen worden, zoodra zij goeJge- keurd zijn. De maatregelen hebben ten doel de verlichting door particulieren te verminderen en wel door het dooven van de buitenlichten, van winkels door het sluiten der blinden of, zoo deze ontbre ken, door het neerlaten van gordijnen Dezelfde voorzorgsmaatregelen zullen gel den in de voorsteden van Parijs, waar het werk des nachts wordt voortgezet bij licht, dat. op groote afstanden zichtbaar is. Onlusten hebben plaats gehad in het krijgsgevangenenkamp te Neerwinden. Zo>7- als men weet is daar tijdelijk een kamp opgeslagen. Eenige Turco's geraakten in een gevecht gewikkeld met Eng-elschen, zoodat do Duitsche wachters tussohenbeide moesten komen. De Turoo's en Engelsehen richtten zich nu tot den gczamenl ijken vijand en doodden een Duitsch soldaat. Naar men met zekerheid kan mededeel en zijn scherpe maatregelen getroffen. Zes En- gelschen en acht Turco's werden dadelijk doodgeschoten. Boven dien werden het ge heel© kamp straffen opgelegd, dio bestaan in het derven van vrijheden of inkorting van rantsoen. Het Berliner Tageblatt" schrijft: Zoo als wij reeds kort geleden mededeelden, zal de hervorming van het strafrecht, ten gevolge vaji den oorlog, eenigszins ver traagd worden. Als reden daarvoor werd opgegevenveranderingen van den po- litieken toestand in het binnenland". De ze eenigszins duistere toespeling, wordt thans in ,,Das Neue Reich" op de volgen de wijze aangevuld ,,Het nieuwe strafwetboek zou ook be palingen tegen Umsturz, d.w.z. tot be scherming van arbeidswilligen enz. be vatten. Naar wij vernemen, bestaat bij de verbonden regeeringen de neiging, met het oog op de vaderlandslievende gezind heid, die de sociaal democraten thans aan den dag hebben gelegd, af te zien van het opnemen van dergelijke bepalingen. De lust tot wedden zit den Engelschen in het bloed. Geen wonder dat de dagelijks vernomen vraag: Wanneer zullen we vrede hebben?" in Engeland aanleiding geeft tot gokpartijtjes. „Fairplay" meldt, dat er deze week met Lloyd's wedden schappen zijn aangegaan verzekeringen heet het euphemistisch van 80 tegen 100, dat de vrede op 30 Juni zou zijn ge sloten. Volgens een bericht uit Kopenhagen be vatten de Pruisische verlieslijsten 117121 de namen van 44,299 gesneuvelden, ge wonden of vermisten, waardoor het totaal van de Pruisische verliezen tot 810,343 ge klommen is. Bovendien zijn er totdusver 134 Beier-, sche, 90 Saksische, 89 Wurtembevgsehe en 14 verlieslijsten van de rijksmarine ver schenen. De Rechtbank te Munster heeft zes sla gers uit de grensplaats Bocholt elk tot 30 mark boete veroordeeld, omdat zij vleesch boven den wettelijk vastgestelden maximum-prijs hadden verkocht. Bij het vonnis werd overwogen dat, ook al leden de slagers schade, zij het vleesch niet duur der dan den maximum-prijs mochten ver koopen. Vraag: Bestaat er hier In Leiden voor minvermogenden de gelegenheid om koatelooa een advocaat te raadplegen? Zoo ja, waar? Antwoord: In het Leidache Volkahula, iederen Woenadag van 9 tot 10 uren. Vraag: Kan een juffrouw ala s|j een sollicitatie of een brief van welken aard ook onderteekent, onderteekenen met: Mej of slaat zy, door voor haar naam Mej. U zetten, hiermede een gek figuur? Zoo niet, hoe moet zy dan byv. doen uitkomen dat zy een vrouwelijke sollicitant la? Antwoord: Een gek figuur slaat ze niet bepaald door voor baar naam mejuffrouw te plaatsen, maar ze kan beter aooala u zelf in bet begeleidend schreven doet, den eigennaam voluit scbry ven. Dat geeft bovendion den naam nog een artistiek tintje. Vraag: Als ik een dienstbode gehuurd heb met 1 Februari voor dag en nacht, ben ik dan vei plicht baar een godspenning ta geven of wordt dat nog maar uit gewoonte gedaan? Antwoord: Dit is usance. Andera is het meisjo niet verplicht te komen. Door den golspenning te aanvaarden verplicht zy zich de verbintenis te houden. Vraag: Ik wide gaarne telefoonjuffrouw worden. Hoe oud moet men daarvoor zfjni Moet men daar talen voor kennen, en waar moet ik my daarvoor vervoegen? Gaat da' ook 8cbrifteiyk? Antwoord: Als u by den Rykstelefoon* dienst aangesteld wilt worden, moet u den leeftyd van 18 jaar bereikt en dien van 23 jaren niet overschreden hebben. Eenige ken* nis van de Fransche en Duitsche taal is noodig. Aanmelden op gezegeld adres by den Directeur-Generaal der Posteryen. Voor de sfadateltfoon is kenr.is van vreemde talen geen vereisebte. Aanmelden by de heeren Ribbink Bork, Amsterdam. Vraag: Wy zyn met ons zessen broers. De eerste heeft gediend, de tweede had broederdienet en de derde beeft ook gediend. Ik ben de vierde en moet my met Januari aangevon. Nu ls myn vraag: moet ik ook dienen of heb ik broederdienst? Myn twee laatste broeders zyn tweelingen. Antwoord: Ge kunt broederdienst op. geven. Vraag: Zou u my ook kunnen mede. deelen wat de waarde is van een goudeu Willempje? Antwoord: Dat hangt af van de lief- hebbery. U zult er wei meer dan f 10. voor kunnen maken. "Waag er maar eens een kleine advertentie aan. van do 3 pCt. GELDLEENING ten laste der NED-HERV. KERK te Kntwijk-nan-Zee, de Obligation Genoemde stukken zyn, mot rente tot den dag der uitloting, iederen ■werkdag inwisselbaar ten huize van den Secr. Penningmeester 496 15 D. W. OUWEHAND, Voorstr. 70, aldaar. Bezoekt het ROERHAAVESXRAAT II, Hoekhuis. Goede Consumptie. Goedkoops Prijzen 2902 10 Aanbevelend, Mej. SEENfeEBEANP. By vonnis van de Arrondisaementa- Rechtbank te 's Gravenhage, van den 8den December 1914, ia het Huweiyk van DIRK VAN BER LEE, Metselaar, "wonende te Leiderdorp, en KLAZIENA DEELMAN, ver- bll)/ houdende te Amsterdam, door echtscheiding ontbonden verklaard. De Procureur van don eiscber, 8701 10 Mr. C. H. BEEKHUIS, Telephoonn. 6201 en 395 Speciale Inrichting voor repareeren van Abonnementen voor onderhoud in alle Bedrijven. Tecbn. en Electro- techn. Install. Bur. Botermarkt 20. Sigarettenhulzcn: M0N0P0LE. SigarettenpapierZHJ-ZAtJ, METRO- POLE, COSMOPOLITE, L'11IE0SDELLE-JAPAN. Sigarettenstoppers, Rollers, Matjes. Russische en Turkgche Tabak. Rook-en Pruimtabak, Shag, Sigarillos. Sigaartjes in Blik. 429 30 Alléén voor winkeliers tegen Fabrieksprijzen verkrijgbaar bij Breestraat 15, Secr. Comm. tot ontwikkeling en ontspanning der Gemobiliseerden. A. ËiCAS, Ron. Gebréy. Pédicure, .tei-jurfci* Qojijjpjfjj 29. Amsterdam, zal a. 8. Woensdag zijn geachte Abonnee te Leiden bezoeken. :W Brieven uitsluitend aan bovenstaand adroa. 7298 8 Verkrijgbaar bij 157 20 SiaLsonsweg 53. Breestraai Telefoon». 602. Telefoon». 512. Directeur: Kantoor TELEFOON 4-r>3. 5512 18 487 10 Op een d»r beste standen van Den Haag;, door byzondere om standigheden, ter overneming aangeboden: een 462 16 en aanverwante artikelen, prachtige opstand en het geheele ruime Eonedenhuie, Electrisch verlicht Tusschonpersonon komen niet in aan merking. Br. onder No. 7840 a/h. Adv.-Bur., Kepplerstraat 149, Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6