DE PATHE PLATEN Uit de Omstreken. FEUILLETON. Sterke Baatten. Binnenland. Gemengd Nieuws. K E C I. A M E S a 40 Cts. per regel. 448 60 Deze Weergever, spe^i. aardlgd oiu op naald-spiecLma Palhéplaten te spelen, C lines r- \v 'rilt gratis aangeboden b j aankoop ineens van 3 Pathéploten naar keuze. -o*1 zingen zonder naald maar met een onverslijtboren saffier. Répertoire meer dan 25000 opnamen van de beroemd ste Hollandschc en bulienlandscbc artiesten en musici. DE PATHÉFOONS SE& ÏÏÏ..SSE afgewerkt, zijn in meer dan 30 verschillende modellen cn prijzen onder het bereik van een ieder. Verkrijgbaar bij al onze Agenten ln Nederland. Platen-Catalogi cn Prijscouranten gratis en franco. Vraagt inlichtingen, zonder verplichting tot koopen, ook gemakkelijke voorwaarden van betaling bij Fonograal PATHS, Bepliepsbreestraal 43, Amsierdam. G. MENKE, ecnig Importeur voor Nederland cn KoloniOn. Bezoekt onze 3 niauwe, nacr de eisehen des iijds ingerichte, verkoopzalen. AARLANDERVEEN. De loop der bevolking- gedurende 1914 is als volgt: Toestand op 1 Januari 1914: 1908 m. ten 2055 vr., totaal 3963. Vermjeenderinggevestigd: 347 m. en 280 vr., t,otaal 527. Geboren55 ni. en 55 vr., totaal 110. Alzoo oen vermeerdering yan 302 m. cn 335 vr., is 637. Vermindering. Vertrpkken210 m. en 208 vr., totaal 418. Overleden: 29 m. cn 19 vr., totaal 48. Alzoo een vermindering van 239 m. en 227 vr., is 466. Toestand op 31 December 1914: 1971 in. cn 2163 vr., is 4134. Dus een ver meerdering van 171 personen, zijnde 63 m. cn 108 vr. Aantal gesloten huwelijken 19. Leven loos aangegeven 4. LISSE. Gisteren zijn de laatste Belgische vluchtelingen uit ,onze gemeente vertrok ken naar elders. Blijkens ontvangen correspondentie van" de onlangs naar Duisburg in Duitsch- land vertrokken werklieden, valt de aard Ider werkzaamheden daar ter plaatse be slist tegen, en zullen vele van hen, zoo spoedig als zij dit kunnen,' weer .terug-, keeren. INOORDWIJK. Tot lid van 'den Raad (vacature-- J. P. Barnhoorn) is bij enkele candïdtaat- stelling' gekozen de heer C. van der Niet Dzn., die candidaat was van de Protes- tantsclie en de Ami-Rev. Kiesverecniging1. De loop der bevolking in 1914 is als volgt: 31 Deö. 19136945 inwoners'. In 1914 geboren: 228 personen. In 1914 geves tigd: 322 personen. Totale vermeerdering 550 personen. In 1914 gestorven: 68 personen. In 1914 'de gemeente verlaten: 316 personen. Totale vermindering 384 personen, zoodat «de vermeerdering eigenlijk 166 personen bedraagt. Op 31 Dec. 1914 telde ons dorp idus 7111 inwoners: Het aantal huwelijken bedroeg 34. Het aantal levenloos aangegeven kinderen be droeg 4. .TER-AAR. De Raad zal vergaderen den 21sten Januari, e.k., des morgens te elf uren. WARMOND. Ondanks alle moeite en kosten, welke het Gemeentebestuur zich wilde geven om jover te gaan tot demping van enkele dood loop ende slooten, is het hierin niet mogen slagen, wijl de aangelanden onmogelijke voorwaarden stellen. 81) Iloe zou zij met hem kunnen rede- Mceren en praten en belangstelling too- nen in alles, zooals zij dit in de andere gezellige uren gedaan had, gedu rende die „les", die hen nader tot elkaar gebracht en vertrouwelijken, kameraadschap- pel ijken omgang tusschen hen te voorschijn geroepen had, die haar zoo aangenaam was geweest, t-otdat de zware slag haar getroffen had. Nu echter waren al haar gewaarwor dingen aan een uitgeblazen vlam gelijk. Toen zij hem den volgenden morgen ont ving, bleek het uit haar bijzondere vroo- lijkheid maar al te duidelijk hoe zenuw achtig cn overspannen zij was. Eerst kwam zij een poosje praten, ïriaar ten laatste moest men toch voor de piano gaan zitten. Hij mocht soms eens denken, dat zij er tegen opzag te zingen. Zij begonnen met een paar oefeningen, die ellendig gingen. Zij kon bijna geen ep- kelen zuiveren toon to voorschijn brengen. Dat was zijn schuld. Door het verzuimen van die lessen was zij natuurlijk achteruit gegaan Maar toen nu een eenvoudig zangstukje, dat zij den laatsten keer zoo goed had jje- zongen, dat zij er om geprezen was, op den standaard werd gezet, bleef zij daar stil naar zitten staren. Blij wachtte zwijgend. Of hij het begreep, dat haar T^eel werd saaragedrukt, dat zij niet zingen kon? Maar jzij wilde toch zingen, Anders zou, zij jm- Werd er feeds lang geklaagd .over 1de slechte of geringe vischvangst, gedu rende den laatsten tijd, thans is zulks be grijpelijk, wijl zich hier in den omtrek vele .otters bevinden, vischdieven. Wjj ver namen, dat er nabij De Ka^g al reeds drie zijn geschoten. KERKBERICHTEN. Voorschoten: Ned.-Herv. Gem. Zondagmorgen te tien uren, prof. dr. H. M. van Nes, van Leiden. Des avnds te zes uren ds. CL van Wijn gaarden. Genef. Kerk. Zondag Prof. dr. C. van Gelderen, van de .Vrije Universiteit. Valkenburg. Ned.-Herv. Gcm. Zon dagmorgen te tien uren, de heer J. II. Huygens, theol. caiid. Dps avonds geen dienst. BURGERLIJKE STAND.-OMSTREKEN. AARLANDERYEEN. Bevallen: Maria Kouwenberp geb. Staffelen, Z. M. Eikelen- booin gab. Bcsemer, Z. L. A. de Korte geb. Huurman. Z. Overleden: Cornelia Griffioen, 67 j., wed. B. Mooren. Neeltje van Oudenailen, 7 mnd. Anna W. Th. Yeseeur. 80 j., wed. van P. H. van Vliet. Jan H. Rntinr 79 j., geh. met G. van Gent. G o h u w d: Nicolaas de Vos, 26 j en Olara de Jong. 21 j. LEIDERDORP. Geborem Abraham, Z. van M. du Prie en T. Visser. Jacob, Z. van TV. Blom en C. van "Winkel. Overloden: Jantjo Jane6en, 15 j. NOORDWTJK. Q eb o rent Jantje Everdlna. D. van G. Hopman en TV. Main. Jacobus Petrus Leonardus. Z. van L. TVeijers en N. van Dam, te Lisse, tijdelijk alhier. Piot-er, Z. van Jao. v. d. Niet en D. Smit. Cornelia Theodora Maria, D. van A. J. Dobbe en J. M. de Groot. Ondertrouwd: Mattheus Albertue van TVinsen, 23 jaar, en Ida Plug. 19 j. Jacobus Martinus Blommesteijn, 28 j., te Leiden, en Mar- garetha Vink, 25 j., te Noordwijk. George Gerardus Knijncnburg, 37 j., te "Wassenaar, en Agatha Petronella van der Meer, 29 j„ te Noordw. Getrouwd: Jaeobus Mattheus Zuidhoek, 21 j., en Johanna Clasina "Wassenaar, 21 j. Overleden: Leendert van der Deijl, 75 j., wedn. van 0. Plug. Cornelia van der Niet, 37 j., gehuwd met O. Houwanrt. nuberta Appolonia Heemskerk, 7 mnd., D. van J. Heems kerk en P. Verhoeven. Leopold Willem Slats, 4 mnd., te "Wassenaar. Levenl. aangegeven kind van het mann. gesl van C. Ruigrok en M. de Bruin. Arie van Roon, 8 mnd., Z. van K. van Roon en D Zwemmer, Cornelia Marbus, 52 j., gehuwd met Y. van Rooi jen. SASSENHEIM. Geboren: Marinus, Z. van L. Oudshoorn en G. Lagas. Overloden: Anna Klazina, 7 mnd., D. van P. C. Vonk en L. Ecdel. Lena Beijor, 75 J., weduwe van M. Vos. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend: 'smorgens van 9—12 en 'j middags van 2—5 uur. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 4 Klerken, 2 Behangers, 79 Timmerlieden, 1 Kistenmaker, 24 Metselaars, 6 Voegers, 14 Opper lieden, 6 Steenhouwers, 22 Stucadoore. 48 Schilders, 6 Meubelmakers, 5 Stokers, 10 Smeden, 6 Grof- bankwerkere, 1 Mach.-bankwerker, 15 Voorslaan- ders, 10 Typografen, 39 Kleermakers, 3 Slagers, 4 Sigarenmakers, 5 Schippers, 20 Grondwerkers, 4 Waraiocziers, 8 Bloemisten, 6 Loopjongens, 10 Loopknechts, 84 losse Werklieden, 130 Mannen (allerlei), 5 Dienstboden, 10 Worksters, 12 Naai- Bters, 3 Vaschvrouwen, 1 Baker, 2 Kinderjuffrou wen, 17 Fabrieksarbeidsters. 63 Textielarbcidsters, 29 Vrouwen (allerlei), 1 Sigarensorteerder. mers evengoed ronduit hebben kunnen be kennen. dat het groote verdriet haar op de borst drukte en haar stem onklaar maakte? En zij begon het lied te zingen. Een paar schorre, valsche tonen bracht zij uit; maar de laatste was zwak en eindigde in een snik. Neen, het was geen snik, vol strekt niet; het was een geluid, dat in haar keel vastzat, maar dat bijzonder veel op een snik geleek. Zij stond op. „Neen, het gaat niet; ik kan vanmor gen niet zingen." „Dat. hoor ik," antwoordde hij eenvoudig. Hij legde de muziekbladen in de kast, nairi 't zangstukje ook van den lessenaar en voeg- do ef toen bij: „Ik kan op een anderen, dag wel eens terugkomen." Hoe vriendelijk zeide liij dat; en hoeveel trouwhartigheid lag er in den blik, dien hij snel, als in do vlucht, op haar gelaat sloeg. Zoo vluchtig was do blik, alsof hij vreesde daarin te veel te toon en van Jiet- geen ter in hem omging. Hij zou er genoegen rnedo nemen zoolang als zij verkoos komedie met hem te spelen; dit zag zij duidelijk. Hoezeer zij zich ook mocht ver raden, toch zou hij niets meer zien dan het geen zij .wilde, dat hij zou opmerken. Maar juist die groote bescheidenheid trof haar. Hij had, van zijn kant, geheel zijn inner lijk leven voor haar opengelegd, maar eischte daarentegen niets van haar vertrouwenin tegendeel, hij trok zich dadelijk terug, toen hij begreep, dat zij zich tegenover hem groot wilde houden. Toch las zij in die goede oogen, dat het voor hem een eer, oen genot wezen zou, als zij hem haar .vertrouwen wilde schenken. Zij keerde ach om <m zag hem,' aan. De Nieuwe Commandant van het Heilsleger. De commandant van het Leger des Heils in Nederland W. Ridsdel is als zoodanig vervangen door William John Mac Alonan. Als bijzonderheden uit de loopbaan van den nieuwen commandant kan worden me degedeeld, dat in 1896 commandant Mac Alonan als chef-secretaris voor Groot-Bri- tannië werd aangesteld en in 1898 assistent- secretaris werd voor buitenlandsche zaken onder commandant Howard, een belang rijke positie, die hem in aanraking bracht met officieren uit alle deelen der wereld. In deze functie bracht hij o. a. een bezoek aan Zuid-Afrika cn aan andere landen. Zijn volgende aanstelling was als territo riaal leider naar Zweden in 1901. Hier bleei de commandant tot 190'!toen hij in de zelfde positie naar Zwitserland werd over geplaatst, waar hij vijf jaar lang werkzaam was. In December 1909 werd commandant Mac Alonan naar Duitschland overgeplaatst, waar hij vier en een half jaar arbeidde. Juist had de commandant vaarwelorders ontvangen en zou hij zijn vaarwel-tournéo beginnen, toen de oorlog uitbrak, waar door hij zióh genoodzaakt zag naar Enge land terug te keeren. De commandant wil met liefde het werk in Nederland, het land, dat hij zoo lief heeft-, opnemen. „Als ik op het oogenblik mijn plaats mocht kiezen", zoo heeft hij verklaard, „dan zou het deze zelfde plek gronds zijn ik gevoel mij er reecis geen vreemdeling meer." De eerstkomende algemeene vergade ring der Vereen, van Chr. onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland en Overz. Bezittingen zal worden gehouden te 's-Gra- venhago in de week na Pinksteren, in het gebouw voor K. en W. aldaar. In aanslui ting aan het onderwerp, dat ter vorige al gemeene vergadering door dr. J. O. de Moor behandeld is (schoonheid en opvoe ding), zal ditmaal de pract-ijk der aestheti- sche opvoeding worden behandeld door den heer J. Pelser, van 's-Gravenhage, ten aan zien van het onderricht in den zang; door den heer J. Lens, aldaar, ten aanzien van dat in taal (lezen, enz.). Door het hoofdbestuur van de Vereena- •ging van Leeraren in de Levende Talen is een adres gericht aan den Minister van Binnenlandscho Zaken, waarin do wenscho lijkheid van een wijziging in de voorschrif ten. betreffende het eindexamen der H. B. scholen met vijfjarigen cursus wordt uitge sproken. Op de jongsto algemeene verga dering der Vereeniging was men n.l. nage noeg eenstemmig van oordeel, dat de eisehen voor het mondeling examen in de letterkunde der vreemde talen te zwaar zijn. De vergadering droeg daarom aan het hoofdbestuur der Vereeniging op den Mi nister te verzoeken de desbetreffende be palingen als volgt te wijzigen: „Het examen in do letterkunde omvat een bespreking van de werken, die door den candidaat gelezen zijn, en een onder zoek naar de letterkundige kennis, die hij daarbij heeft opgedaan". Een en an dei' op gronden, ontwikkeld in een Memorie van Toelichting. Hedten is het 25 jaar geleden, dat te Amsterdam de Ned. Organisten-Vere-eni- ging werd opgericht. De Vereeniging is voornemens, dat feit te herdenken ter ge legenheid van de jaarvergadering, in Juli te Amsterdam te houden. Twee van de tegenwoordige bestuursle den, de heer Jos. A. Verheijen en A. Pom pei', beiden te Amsterdam, hebben van de oprichting af zitting in liet bestuur gehacl. Het doel der Vereeniging is o. a. het ver leen en van ondersteuning bij ziekte en het ■doen eener uitkeering bij overlijden van leden. Tot deurwaarder bij 'de arr.-recht bank" in Den Haag, is benoemd de heer 'A'. W. A. Go rid art, thans ajnbtenaaï" bij 'den Octrooiraad. Te Haarlem is opgericht 'een gym- n a siasten-vereen igé ngnaast &,Amioitia Juncti," waarvan echter geen meisjes lid „Ja, je moet stellig terugkomen," zeide zij hartelijk; „maar niet ora te zingen; want ik zing niet meer."- Haar 6te.in beefde. Met een ernstige, afwachtende uitdruk king over zijn trekken stond hij nog een oogenblik; hij zeide niets; hij kon niets zeg gen Alleen drukte hij haar hand ten af scheid. Om aan dit benauwend tooneel een einde te maken, dwong zij zich tot een glimlach. Toen -^èide zij, als een vervolg van haar gezegde vóór die lange pauze: „Die verwachting, iets van mijn stem 'te inaken, zullen wij maar laten varen. Met mij zal je nooit eer inleggen en geen ge noegen van mij beleven." De glimlach verdween. Het was Zoo ge makkelijk niet dien schertsenden toon vol te honden. Hij zag in, dat dit voor hem althans onmogelijk zou zijn. Ernstig zag hij haar in de oogen, toen M antwoordde: „U hebt mij den grootsten dienst bewezen, dien de eene menseh den anderen ooit be wijzen kan.' „Heb ik dat gedaan? In welken zin?"- „U hebt mij geholpen om het leven voor mij draaglijk te maken. Als iemand van uw ontwikkeling eenigo belangstelling voor mij en mijn streven koesteren kon, dan moest ik toch niet geheel en al onbeteekenend en waardeloos zijn. Dit zelfvertrouwen was juist, wat ik noodig had, en dat hebt u mij teruggegevennu dit geloof in mijn roeping ig ontwaakt, kan ik het loven dra gen." Later, toen hij vertrokken was", dacht zij over zijn woorden na. Men moest weten, dat men niet geheel waardeloos en onnut Wgg in, de TMoreld, fiSL het leyep ie ku&neg kunnen zijn. Dc Haarfemsche Gymnasias ten vereeniging laat alle gymnasiasten als lid toe. Zij sluit zich aan bij den Nod. Gym nasia sten bond. Het bestuur der Ned. Reisvereeniging heeft besloten in 1915, niettegenstaande den min gunstigen toestand op reisgebied, toch een algemeene jaarvergadering te hou den. Met het oog op de kosten, zal dc vergadering worden belegd te 's-Graven hage en niet te Groningen, welke plaats oorspronkelijk was aangewezen. ALs datum voor de vergadering is vastgesteld 22 Maart. Op het tweetal voor pred. bij de Rem. Broederschap te Vlaardingcn, zijn geplaatst ds. Blokker, te Oudewetering en mr. Molt- zer, te Nieuwkoop. Sedert ongeveer een jaar w er - den herhaaldelijk uit den tuin achter een villa aan den Ouden Scheveningsohen weg, groote hoeveelheden compositiebuizen, deel uitmakende van besproeiingsleidingen, van •een waarde van ongeveer f 200, ontvreemd. De recherche ider; Scheven in gscüie politie heeft thans de vermoedelijke daders van die ontvreemdingen opgespoord. Als ver dachten zijn namelijk aangehouden twee tuinmansknechts, die piet het onderhoud van aangrenzende tuinen*waren belast cn die den diefstal ook reeds bekend heb ben. Bij verscheidene opkoopers te Sche- veningen zijn ontvreemde buizen in be slag genomen. Twee majoors van 'de recher che van het politiebureau aan de Lange Torenstraat te Rotterdam, is het gelukt de hand te leggen op den dader van den belangrijken diefstal van manufacturen, die in het begin dezer maand gepleegd is ten nadeele van cle firma E. L. de Jongh op de Gedempte Binnenrotte, aldaar. Nadat zij er in geslaagJ waren, den sleeper op te sporen, die geheel te goeder trouw het gestolene vervoerde, viel de ver moedelijke dader hun spoedig in handen. Dit is thans de aangehouden koopman in ongeregelde goederen J. F., van de Ge dempte Slaak. Op last van dezen man ver voerde de sleeper 's morgens om 6 uren de gestolen goederen op zijn sleeperswa gen naar het Verkoophuis op de Meent, waar er thans beslag op is gelegd. Vol gens verklaring van den sleeper heeft de koopman J. F. hem bij het opladen van de goederen, uit het magazijn van de besto len firma op zijn wagen, geholpen. Het gestolene, waarvan nog niets ver kocht is, bestaat uit ongeveer 350 stukken manufacturen van 40 tot 70 el lang en eenige rollen, alsjaponstof, merinos, tibet, vitrage, cheviot, laken, sanella, luster, half linnen, graslinnen, voering, manchester, katoen, tafelakens, theedoe ken, sportflanel, enz., te zamen een wa gen vol. De koopman J. F. zal ter beschikking der justitie gesteld worden. („N. R. Ct."). Te Winschoten is tot den grond afgebrand het alleenstaand magazijngebouw van de machinefabriek der NcderlandSche Industriemaatschappij, directeur de heer K. Moed. Vijf locomobielen en een dorsoh- machine met materiaal werden groeten deels vernield. De fabriek bleef behouden. Het verbrande was verzekerd op beurspo-lis. De oorzaak is onbekend. Te Ommen is op 88-jarigen lecf- tijd. overleden, mej. Elsje Kamphuis, die bijna 70 jaren 'de familie Kramer aldaar, in 4 generatiën onafgebroken trouw heeft gediend. Zij vervulde haar plicht tot het laatst en wenschte geen gebruik te maken van de gelegenheid- haar dikwijls aange boden, een rustigen ouden dag te nemen. („Nëd.") Men schrijft aan -„Het Volk": In een provinciestadje, waar de inschrijf ving op de oorlogsleening bij den ontvan ger 'der directe belastingen was openge steld, vervoegden zich op een der laatste 'dagen der voorgaande week, ten kant-oTe een viertal oudjes uit het oude mannen huis. die om een inschrijvingsbiljet voor de leening verzochten, wijl zij met hun viertjes voor f 100 daarop wilden inschrij- dragen. Als zij hem dit had laten gevoelen, dan had hij haar er van overtuigd in een veel sterker graad. Zij waren twee schipbreukelingen op de zee des levens, die wederkering trachtten elkander boven water te houden. ELFDE HOOFDSTUK. Uitgestrekte weiden, rnet het nog lichte, dunno groen der lente bedekt, en donkere bosschcn niet eigenaardige kleurschakerin gen van uitbottende blaadjes zijn weldadig voor oogen, die zich moe gestaard hebben op witte huismuren en in den brandenden zonneschijn op do grijze straatsl.eenen. Toen Martha Ililding met haar pleeg ouders naar hun eenvoudig landelijk ver blijf, anderhalve mijl van de stad gelegen, vertrokken was, gevoelde zij voor het eerst na langen tijd wat het beteekent tot rust te komen. De inspanning, om onverschillig te schij nen, die zij zich gedurende de laatste weken had opgelegd, was hier niet langer noodig. Zij was nu uit het bereik dier spiedende blikken en haar trotschlieid dwong haar niet langer haar zenuwen te overspannen tot het spelen van een voor haar niet natuur lijke en daarom stuitende rol. De door tante Ebba wel verwachte reactie vertoonde zich. Martha werd overmeesterd door een trage, doffe stemming, die een ge deelte van den scherpen angel der smart voor haar wegnam. Zij mocht zich hier gerust aan haar nei ging om alleen te zijn overgeven, lange wandelingen buiten liet dorp maken, of halve dagen op een boschachtigen heuvel onder de bescherming der boom.en oji het !mos liggen. Zij ging vaalt met oom en .tante tochtjes maken op het iricerdan zat ven. Toen de ontvanger, na het biljet te hebben ingevuld, hun mededeelde, dat één hunner slechts voor allen kon onder- tcekenen, werd de oudste van het viertal bij acclamatie daartoe aangewezen, waar na ze ieder hun aandeel ad f 25 reeds wil den storten, hetwelk ze evenwel nog een poosje mochten bewaren. Naar ze dank baar verklaarden, waren ze allen sinds een jaar reeds in 't genot van het wckelijksche ouderdomspensiocntje en nu, ten gevolge van den oorlog ,,de menister centc noo dig had," hadden ze hun spaarpotjes bij elkaar gelegd cn wilden hem (den minis ter) op deze manier voorthelpen! Dat ze ook nog rente van hun geld zouden ont vangen,- was een meevallertje, waarop ze niet gerekend hadden..e wilden den minis ter zonder Dcnte oojc wel leenenl De bevolking (der R ij k s w e r k- inrichtingen te Vecnhuizen bestond p 1 Januari 1915 uit 1013 man, ^.gen 1167 man op 1 Jaruari 1914. Te Hengelo (O.) word sedert 1 Januari j.l. vermist de beer J. G. Hij Arertoefde gedurende dc Kerstdagen me; zijn familie te Amsterdam, waar hij spoor loos verdween LIJST VAN ONBESTELBARE BRIEVEN EN BRIEFKAARTEN, WAARVAN DE AFZE>DU«P OMBEKEND ZIJN. (Terugontvangen in do lc helft der maand Jan.). Binnenland. Brieven- M. Bcekere, Stra tum. De Boer. Leiden. Mej. G. Brummelman, Varaseveld (2 stulce). Mej. G. A. Engelenberg, Haarlem. L. Creve, Bergen op Zoom. Orico Halles et Marches. Putte. 0. Glorum, Oistcrwijk. De Baas. Noordivijk. A. v. d. Hei, Weebosch. L. Koning, Gelderland. Kon. Wilh. straat. Den Raag. O. de Lathouwer, ITarderwijlc. Mei M. A. de Leu, Rotterdam. Mej. J. Malc- lieng, Leiden. P. Koube, Amsterdam. G. v. d. Poorten, Harderwijk. H. Putters, Rot terdam. Mej. Smit, Arnhem. B. Thole, Leidon. D. Yros. Lisse. 3 Stuks zondor adres. Briefkaarten: J. J. Boom, Amersfoort. v. Gaaien, Den Haag. v. Hoeken, Leiden. Mej. M. Holthuyzen, Amsterdam. D. 't Hooft, Den Haag. L. v. d. Hulst., Moj. O. do Jong. zondor pl. v. best. Fam. Keek Hooybergh. Den Haag. Moj. do Lange, Amsterdam. Mej. A. Oostendorp. Arnhem. W. Plouvier, Rotterdam. J. J. G. Pranger, Leiden. Heer en Mevr. J. Rcinard8 Timmerman, Delft. Mej. J. J. Reuvecamp, Sohoveningen. R. Ros, Zaandam. F. Salomonson, Amsterdam. Mej. P. Schee pers, Eindhoven. H. J. Slay tor, Deventer. Fam. Staker Iflza, Amsterdam. J. Steenbergen, Rotterdam. Mej. F. Verschaf feit. Den Haag. J. v. d. TVallc, Amsterdam. F. Werdckker, 1 O. 2 D. 18 Reg-, zonder pl. v. bost. A. J. v. Wijck, Amsterdam. 8 stuks zonder adres. Mej. van Doom, Leidon Buitenland. Brieven: Dir. Brussoleckr Waarborg Maatschappij. Brussel. Miss. Kil- boume, New Sharon. Briefkaarten: Moj. P. M'-llges, Bonn. MARKTBERICHTEN. Zwolle, 15 Jao. Aaugovoerd ter veemarkt stuks als: runderen, kalveren, schapen en lamineren, varkens en biggen. Men besteedde voor neurende on versch gekallde koeien 1 0 a 310, dito vaaizen en schotten 170 a 250, gustekoeien voor ue vetweido 150 a 220, dito vaarzen 140 a 150, vooriaarskulvende koeien ƒ145 a 210, ossen voor de vetweido f 170 a '260. 1 Vri^figespringstieren f 125 a 190, l'/3-iarige pinken ƒ100 a 180, jonge fokkalvereu ƒ45 a 105, nuchtere kalveren ^8 a *22, vette koeien en ossen aan bouten 63 a 88 c., dito stieren 72 a 86 o., dito kalveran 95 a 115 c., dito schapen 40 a 75 c. per kilo, lammeren fa 6-weeksche biggen f 6 a 9, 10-weoksche dito 12 a l'0, drachtige varkens ƒ45 a 70, magere dito f 35 a 61 per stak; vette dito 60 a 62 c., dito voor Londen 51 a 52 c. per kilo- Boter. Aanvoer 3060 ICG., prijs 1.51 a f 1 65 por kilo, per 1/8 vat van 20 kilo, prima 32.50 a 33.50, afwijkende 31-50 a 32.50,2de soort 30.50 a 3150, per 1/16 vat van 10 kilo r 15.50 a 16.50. Handel willig. Kipeieren a f p. 100. Huiden. Koehuiden 40 a 41 c., pinkenvellen 42 a 44 c., stierenvellen 34 a 36 c., vette kalfsvelleo p c. per k kg., nuchtere kalfsvellen a paardevelleu (met haar) 15.— a 16.—.geitevolleD a lamsvellon f af per stuk. n&Ddel onveranderd. Leeuwarden, 15 Jan. T. veemarkt waren aange voerd 95 stieren 100 a 32), 8 ossen 1160 a f 240 465 vette koeieu ƒ220 a 320, por t, kilo 35 a 45 c., 474 melk ou kalfkoeian ISO a 280,250 pinken 50 a 100, 45 vette kal v., 45 a 63. per pood 40 a 50 c., graskalvereu a 89 nucht. dito 10 a f 13,1061 vette schapen f 28 a 38,330 weideschapen 18 a 24, lammeren, a 145 vette varkens 74 a 78, par kilo 32 a 33 c., 125 magere varkens 35 a 45. 1460 vette biggen S3 a 58, per t kilo 24 a 25 c., 295 speenvarkens '6 a 8, paarden fa Aanvoer rnim, rund- en vet vee kalm, stieren kalm, kalveren tamelijk, vaikens en schapen vlug, vooral voor export Leeuwarden, 15 Jan. Boter. Aai gevoerd 0/4 0 2 on 0 16 vu. Boorenbotei 62 a F.boler Aan ner 33 3, 10 6 en 0/16 v. Prijs 65.a Per KG./" 1 63. Hando! 65.—. Kaas. 11110 KG Boerenkaas faf—. Fabriek dcaas f 42.a '6150. Pluimvee. Aangevoerd 100 slnchtkippen ƒ0.40 a 0.H5, 40 jon^o li non '0.40 a 0 65, 50 piep kuikens 50 a 1/5 c. A Hes per s'uk. zij stil op de voorbank der boot naar liet gekabbcl der golven te luisteren, terwijl het gepraat der anderen over allerlei bij de vischvangst gebruikelijke dingen en hun orders aan het adres van den knaap, die roeide, langs haar voorbijgleden als een ge- suizel in de lucht. Maar soms kon zij plotseling wakker worden uit haar 'dMfo stemming door de een of amdere ailcdaag- sche gebeurtenis, die op dc mensohen door gaans weinig indruk maakt cn die voorheen ook aan haar onopgemerkt voorbijging. Het ééntonig geroep van een vogel des avonds in het bosch kon bij haar een lichamelijke, stekende pijn teweegbrengen. Als een zeilscheepje, waarop zij had zitten turen en waarvan zij verwacht had, dat liet de haven zou binnenloopen, plotseling om keerde en op den fjord verdween, maakte dit haar zoo beklemd, alsof zij een bittere teleur stelling had ondervonden, en droeve gedach ten vervulden haar geest. Op een namiddag, toen zij, alleen- met een boek op dc veranda gezeten, oom en tante zag uitgaan voor een van hun gewone avondwandelingen, liet zij het boek op haar 'schoot glijden en volgde, onder een weemoe dig gevoel, met haar oogen hun gestalten, die zich bedaard verwijderden op den lan gen, tot ver zichtbaren straatweg, die zich tusschen weiden en hagen door slingerde. Toen zij den hoogstcn der heuvelen be reikt hadden, van waar het pad begint te dalen en dus uit het gezicht verdwijnt, bleven zij stilstaan, hij met den arm' om haar schouders geslagen. Zij genoten van de pracht der ondergaan de zon. Maar Martha's oogen werden door tranen verduisterd. Zij verborg haar go- laat in de handen en weende. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6