Oemengd Nieuws. Binnenland. Vragen en Antwoerden. FEUILLETON. Ster-k© Banden. feche troepen bezette Belgische steden, vor- Iden de tiaar aanwezige militairen be schouwd als vreemde indringers, die wor den geduld in het openbaar, gehaat in stilte. De bevolking doet alleen voor 'hen,-, wat strikt noodzakelijk is. Maar in zuidwestelijk België is elk sol daat voor de bevolking een held, elk man, die de militaire uniform draagt, voor elk vrouwtje als een zoon. Zelfs in hun groot ste ellende vergeten de burgers de sob daten niet en men ziet huizen, half inge stort door het artillerievuur, waar op den muur is geschreven: „er is nog hesp in de kast," of: -,,in den kelder vindt gc wijn, ik laat het u." De menschen uit deze huizen zijn ge- vlucht met nog de gedachte aan de man nen, dre voor hen strijden. Aan -den donder van het geschut zijn 'de bewoners gewend geraakt. Het stoort hen niet in hun bezigheden, het wordt zelfs nauwelijks opgemerkt, het is iets van allen dag. Alleen zeggen nu en dan, als het geschut zich laat hooren, de bewoners: -„het is weer verder weg." De Ghoerka's en hun Keizer. De „Daily Mail" vertelt van een bezoek, dat de koning en de koningin van Enge land dezer dagen brachten aan hun ge wonde Indische onderdanen, die in een hospitaal te Brighton verpleegd worden. Het bezoek moet groot-en indruk gemaakt hebben op de gewonden en na het vertrek riepen zij„De glimlach van de koningin maakt ons beter," en „de koning was hier, 3iij heeft zijn knechten toegelachen, en voor waar, wij zijn genezen!" De koning onderhield zich ook met een aantal zijner Hindoe-onderdanen en sprak hun toe in hun eigen taal. De Ghoerka's moesten hem echter hun antwoord door een tolk doen toekomen. Een hunner antwoordde op een vraag ■\an Z. M., ï,wat hij wel van de Duitschers jdacht," als volgt: „Wanneer we maar met onze messen in lnm loopgraven kunnen ko men, zijn zij niets meer waard." „Wat belet u dan hen te bereiken?" „De mitrailleurszij hebben er zoo- Veel," antw.oordde tie soldaat. -„Hebben wij dan niet óók machinege weren?" vroeg tie koning. „Ta." zuchtte de gewonde Indiër, -.maar véél te weinig; de Duitsch-ers hebben er 16 bij een bataljon, wij vier! En dan hun gepantserde automobielen, dat zijn dm- yels-dingen." Andere gewonden weer vertelden van hun opvattingen omtrent den oorlog. „Wij vechten, omdat de Raj het wenscht," zeiden tie meesten. „Ik wil sterven voor mijn keizer'," zeide een zwaargewonde. Een Jat had een merkwaardige opvatting van de zaak: „De zoon van den keizer van Australië (een begrijpelijke vergissing van den Indiër-,- Austria of Australië) weixl in het land van id en keizer van Servië door -.dacoits" (ro'overs) omgebracht" zeide hij. „Toen vroeg de keizer van Australië aan tien keizer van Servië waarom dat ge beurd was" legde hij verder uit, r,de keizer van Servië antwoordde tiaarop 'dat het niet zijn leger was, dat den moord begaan had, maar dat hot ?,dacoits" ge* weest waren. Hierop antwoordde de kei zer van Australië, dat het hem ook beele-; maal niet schelen kon wie het gedaan had, maar dat hij vechten wilde en daarmede basta. En zoo gebeurde het ook!" Hoog water. De ,,Arnh. Ct." meldt Wegens den hoogen waterstand op den IJsel is de overtocht met de pont te Rhe- den gestaakt, en kan alleen per roeiboot overgebracht worden. De Westerpolder op het Rhcderlaag is ondergeloopen. Ook te Dieren is alleen overtocht per roeiboot mo gelijk. Door de vele regens der laatste dagen zijn do meeste groote en kleine rivieren overgoloopen. In de omgeving van Aalten heeft do volgeloopen Slingebeek een groot» gedeelte van het land onder water gezet. Bijna alle tuinen en weiden in de nabijheid der beek staan blank. Bij Br ede voort ge lijkt het wel een zee, zoover heeft zich daar het water over den Koppeldijk uitgespreid. De weg naar het station is bijna niet meei te beloopen. De „Geld." meldt uit Lobit: De ge meenschap met Spijk wordt onderhouden door roeibootjes. Zij, die vergunning heb ben naar Eelten te gaan, geestelijken, dok ters en leerlingen van scholen, worden ook per bootje overgezet. De tentjes der grens wacht staan in het water. Uit Gendt: Door den plotselingen was van het water zijn bijna alle arbeiders al hier zonder werk. De Gendtsche polder staat blank en hierdoor staan alle werk zaamheden op de steenfabrieken stil. Uit Weurt: Heel de uiterwaard staat blank; ook de afwegen naar de steenfa brieken staan onder, zoodat het verkeer per aak moet geschieden. Te Kuilenburg ls het water van do Lek zoo sterk gewassen, dat de havenkade is ondergeloopen. Uit Drut-en Door het hooge water is de gierpont- voorloopig op nonactiviteit ge stold. Zoolang de veerdam overstroomt, kan men alleen met een bootje worden oi ergezet. Uit CuijkDe Maas heeft reeds een bui tengewoon hoogen stand bereikt en richt reeds heel wat schade aanvooral de te veld staande roggo dreigt veel te lijden tal van tuinen zijn reeds overstroomd en bij vele ingezetenen dringt het water de kelders binnen. Ten gevolge van den zeer hoogen water stand in den polder te Rosmalen is meldt de-„'s-Hert. Ct." de communica tie met do langs de Maas gelegen dorpen geheel verbroken. Het water op de rivieren de Waal en Merwede heeft meldt de „N. Gor. Ct." een zoodanigen hoogen stand bereikt dat al le uiterwaarden,, grienden en laaggelegen landen, benevens vele los- en laadplaatsen in den omtrek van Gorkum overstroomd 'zijn. Yele kelders en bergplaatsen langs de Haven te Gorkum gelegen, zijn onderge loopen Aan het oude Hoofd zijn voor de aanleg plaatsen der Maas- en Woudrichemsche veerbooten hulpbruggen aangelegd. Do zalmvisscherijen moesten gestaakt worden en door de sterke stroomsnelheid is de scheepvaart stroomopwaarts vermin derd. Men meldt uit Zalt-Bommel, d.d. 13 Jan. Tengevolge van den hoogen waterstand is do schipbrug der beide oevers van de Waal verbond, thans van geen nut- meer, doordat de veerdam aan den overkant door de ovorstrooming niet meer gebruikt kan worden. De pontonniers hebben aan de verbin dingsstukken met den oever een veilig plaatsje in de haven gegeven. Uit Nijmegen meldt men d.d. van giste ren De Waal stond hedenmiddag 12.02 boven N. A. P. zijnde 12 M. hooger clan hedenmor gen. Do verbinding met Lent wordt nog per gierpont onderhouden. Men seint ons uit Yeendam: Vermoedelijk doordat zich een dynamiet- patroon in de steenkool bevond, had een ontploffing plaats in de machinefabriek van do firma Oling. De vijftienjarige Jan Holman werd door een stuk ijzer getrof fen en bekwam een schedelbreuk. De toe stand van den knaap is zeer ernstig. Te Gar n werd doet zich, volgens het SN. v. h. N.," het zonderlinge geval voor, dat iemand, die volkomen gerechtigd is, de ouderdomsrente te ontvangen, niettemin weigert de wokoiyksche uitkeering van twee gulden in ontvangst te nemen, 't Is een 71- jarige weduwe, die geheel door de diakonie wordt onderhouden. Alle pogingen van familie leden, diaken, postbeambten onzom haar over te halen tot naamteekening of, het zetten van eon kruisje, zyn vruchteloos. Zy heelt zich ingebeeld, dat zy door hot teekenen van haar naam onder curateele zal worden gostold. Al langer dan een jaar is haar het geld aan. geboden, doch het kan niet worden ulgekeerd. De Administratie verzoekt Copicën voor Advcrtcntiën vóór 12 uur te doen bezorgen. NA DIEN TIJD is men niet zeker, dat Opname in het Nummer van dien Dag kan geschieden. Wegens ongesteldheid heeft ds. F. H. J. Grundlehner, predikant der Nod.-EIerv. Qera. te Delft, op medisch advies, voor drie maanden ontheffing van het predikambt aangevraagd. De predikanten van den ring Delft zullen gedurende dien tyd voor hem optreden. Gisterochtend werden ten stadhuizo in Den Uaag door den burgemeester ontvangen de heoreu Van Delft, van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tiamwogpersonee], Terra en Hellemonta, van den Nod. Spoor- en Tramweg- Bond „St. Raphaël," en De Groot, van Prot. Cbr. Spoor- oil Tramwegvereeniging, ten einde hun wenschen ten opzichte van het Dieuwe arbeidsreglement voor het Haagsche Tramwegpersoneel toe te lichten. Het onderhoud duurde ongeveer een halfuur. Gistoravond werd in de hoofdbestuursver gadering der drie bonden door de deputatie mededeeling gedaan van het onderhoud. Naar „Het Vad/' verneemt, aal dr. Pekelharing, secretaris der gemeenteGroningOD, binnenkort als zoodanig ontslag aanvragen. Te Bloemendaal is op 60-jarigen loeftyd overleden de heer P. \V. Voet, bloemkweeker, die vooral In do Algemene Vereeniging voor BDombollencultuur gozocht was om zyn groote vakkennis. Vandaar dat hy zitting had in verscheidene subcommissies dier Vereeniging. By was jarenlang bestuurslid der afd. Haarlem van de MaatBc^appy voor Tuinbouw en Plantkunde, voorzitter van de Kamer van Arbeid voor de Bloembollenteelt, bestuurslid der afd. Bloemendaal van den Volksbond tegen drankmisbruik. Het nieuwe gebouw en de nieuwe palinenkas van den Hortus Botanicus te Amsterdam zyn gisteren met redevoeringen van prof. dr. Hugo de Vries en prof. Th. J. Stomps plechtig ingewyd. B. en W«. van Amsterdam stellen den Raad voor te besluiten, dat de Beurs van Koophandel te Amsterdam van Februari a.s. af des Zaterdags gesloten zal zyn. B. en W8. stellen voor te benoemen tot lector in de tropische goneeskuude san de Gemeente universiteit dr. W. A. Kuonen, directeur van het 1 athologlsch Laboratorium te Medan. Beroepen is by de Geref. Gem. te Char- loia (Rotterdam) ds. G. van Reenen, te Op- heusden. In de groote zaal van het Concert gebouw te Amsterdam is gistoravond bet welkomstfoest gevierd van den nieuwen com mandant van het Leger des Heils In Nederland, William John Mac Alonan, die den bevel hebber commandant W. Ridsdel komt ver vangen. Dr. H. C. Rutgers, Oorsf. predikant op Markon, heeft zyn benoeming tot secretaris der Ned. Christen StuJenten-Veroenigiug aan- gonoinen. Dezen zomor zal dr. Rutgers het secretariaat aanvaarden. Ook de hoer M. v. Rhyn, doctorandus in de theologie te G.onin- gen, mede tot secretaris benoemd, heeft z;|n benoeming aangenomen. De heer Van Rhyn zal na zyn promotie in dienst treden. („N. P. Gr. Ct Naar het „Nwebl. v. Friesl." meldt, zijn prof. Schoolland van het Calvyn College te Grand-Rapids en 17 studenten van dieonder- wysinrichting lid geworden van het Christlik Frysk Selskip. Het is hun in hoofdzaak te doen om de bestudoering van do Friesche bybelvertaling. 1IAAGSCII GERECHTSHOF. Voor dit Gerechtshof werd met gefloten deuren behandeld het hooger beroep, ingesteld door W. J Hagen (zich noemende „dr. Reteau"), wonende in Den Haag, thans gedetineerd, door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf wegons het uitoefenen van z.g. deskundige praktyken. Als verdediger tral thans op mr. Th. Muller Massis, uit Amsterdam. Advocaat-generaal mr. Mazel oischte ver- oordeeling tot vier jaar gevangenisstraf. Bevestiging werd gevraagd van het vonnis van de Haagsche rechtbank, waarby J. J. T., werkman te W a s s e n a a r, werd veroordeeld wegens diefstal, voorafgogaan van geweld pleging, tot 3 maanden gevangenisstraf. Bekl. heeft zekeren R., met wlen hy een koffiehuis te Voorschoten bezocht, diens porte- monnaie met geld ontfutseld, terwyi hy den man met geweld vastgreep. Het Gerechtshof voroordeeldo J. P., kuiper te K a t w y k, door de recht bank te '8-Graven ha ge veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens mishandeling van een hit. Het voDnis werd vernietigd alleen voor zoover de straf betreft en bekl. veroordeeld tot f25 boete of 20 dagen hechtenis. J. H. v. p., slagersknecht te R e e u w y k, door de rechtbank to Rotterdam veroordeeld tot 14 dagen hechtenis, wegens hot veroor zaken van lichamelijk letsel door ecuuld. Het vonnis werd vernietigd alleen voor wat betreft de straf en bekl. veroordeeld tot 8 d&gen hechtenis. Vraag: Ik heb eon kelder met een beton» vloer, dio nu do laatste dagen by de vele regens water doorlaat, waarvan ik anders niets merk, zelfs dozen zomor niet, toen de waterstand zoo buitengewoon hoog gehouden word. Nu worden er zoo vaak middelen aan geprezen om muren en kolders waterdicht te maken en nu zou ik gaarne wetenHelpen deze middelen afdoendo en hoo past men die toe? Antwoord: Het is moeiiyk om diepe kelders in een omgeving, waar een hoogen waterstand heerscht droog te houden. De aandrang van het water is dan zesr sterk. In ieder geval zult u een melselaar moeton raadplegen. Wanneer echter een betonvloer het water doorlaat, vreezen we dat er niet veol aan te doen is, tenzy er oen scheur in is, dio kun worden dicht gemaakt. Vraag: Bestaat er misschien een middel om een gebarsten, eenlgszins lekkenden thee pot, te laten diebt trekken? Antwoord: Probeer eens den theepot een poosje in esn kom met melk te zetten en dan de melk verwarmen, totdat xe kookt on daarna laten afkoelen. De scheur is dan voor een geheelen tyd dicht. Vraag: Kunt U my ook meedeelen, wanneer het 2e Balaljon van het 15e Regiment Infanterie, lichting 1915, onder de wapenen moet komen? Antwoord: Dit is nog niet bekend, wellicht kan men U op hot Raadhuis inlichten. Vraag: a. Iemand is voor den militairen dienst afgekeurd wegens een ongeval. Indien hy daarvan geneest, bestaat er dan nog kans dat hy voor don dienst opgeroepen wordt? b. Wanneer iemand afgekeurd is, is hy dan geheel vry van dienst ook in oorlogstyd? Antwoord: a. Als by eenmaal voor goed is afgekeurd, niet. b. Ja. Vraagt Is er u ook leis van bekend, dat het 2e Bat. onder de wapenen moet komen? Antwoord: Indien U bedoelt tfe lichting 1915 bestemd voor de 2e bataljons, dit is niet bekend. Vraag: Mag ik, als militair zynde, my in politiek vertoonon, op veigaderingen, uit voeringen, byeenkomsten, bal of schouwburg, waar men alleon toogang kan verkrygen, op vertoon van een kaart, of bewys van lidmaat schap, of tegen betaling Antwoord: Neen, als ge militair zyt, moogt go geen burgörkleeding dragen in Ii6t openbaar. Vraag: Ik ben verleden jaar afge keurd voor den dienst, ontvang ik daar bewys van? Of zou er misschien nog herkeuring wezen? Antwoord: Als ge vóór de iniyving by de militie zyt atgekeurd ontvangt ge geen bewys, wel als ge werd afgekeurd, torwyi ge reeds in dienst waart. Vraag: Daar 't my en eon ander al eens gebeurd ls, dat ik een dag of vier over den tyd belasting betaalde en daarom een boete briefje thuis kreeg van 5 cent, zoo is myn vraag, wat wordt er toch met dat bootegeld gedaan Antwoord: Da Ryks- en gemeente ontvanger zenden na het verstryken van den termyn waarop oen deel der belastingen moet z(jn betaald, waarschuwingen. Daaraan zyn ze volgens wet en inslructie verbonden. De op brengst or van komt in 's Ryks kas. Dacht u misschien dat de hoeren van het belastingkantoor dit zelf opstreken? Vraag: Kunt U mil zeggen boe het adrei is van de Courant der Zuivelbereiding? Antwoord: Ned. Weekblad voor Land bouw, Veeteelt en Zuivelbereiding. Hot blad wordt uitgegeven te Utrecht. Ala u om een exemplaar aan de Administratie schftyft wordt hot u wel toegezonden en als abonnó zendt men het u geregeld? Vraag: Ik heb een meisje tegen den zin van myn ouders. Hebben myn ouders nu het recht om brieven van haar aan my geadres seerd te openen en te vernietigon? Antwoord: Indien u mindei jarig zyt, ja. Vraag: Kunt U my ook zeggen hoe men een konynevel moet bereiden, om er een bont van te kunnen maken? Antwoord: Dat zal u wel te moeiiyk zyn. Bovendien van een konynevel maakt men nog geen bont. U zult by een bontwerker terecht moeten komen. Vraag: Kunt U my ook inlichten of de mogolykheid bestaat om by het Fransche leger als Chauffour-Mechanicien in dienst te treden? Zoo ja, waar zyn daaromtrent inlich tingen te bekomen of moet men zich melden. Antwoord: U vorvoegen by bot Fran- sche Gezantschap in Den Haag. Vraag: Hoeft een d^nslmeiaje, dat met December haar dienst heeft opgozegl en met 1 Moi vertrekt, recht op haar Nieuwjaarsfooi. Antwoord: Ja, mits ze niet voor 1 Mei vertrekt. Dan moet zy het geld weer terug geven. Vraag: Hoe kan Ik een pasgeboren kind het beste en goedkoopste uitbesteden. Om het kind in een doorgangshuis to kiygen, waar moet ik mij daarvoor vervoegen of is er soms nog een andere Inrichting, die zo kosteloos opneemt. Antwoord: Wendt U tot don Voogdy- raad in Uw gemeente. Hot adres kunt uwel vernemen op do Secretarie. Kunt u de kosten van opvoodiDg geheol voor eigen rekening nemen, dan kunt u het kind uitbesteden by particulieren In dat geval zou U een kleine advertentie moeten plaatsen. U zult dan goed uit de oogen moeten zien, opdat men hot kind niet exploiteert. Vraag: Ik heb een kat, die veel last heeft van ongedierte. Weet U of een uwer lexers ook een middei het te verwyderen? Antwoord: U kunt daarvoor geen stoffen gebruiken, die vergiftig xyn, omdat een poes zich onmiddeliyk aflikt. Gaat haar eenige dagen achtereen afboenen met een lauwwarm aftreksel van tabak, waarin een klontje soda ia opgelost en spoel haar daarna weer met lauwwarm water af. Het dier moet daarna in een goed verwarmd ver trek blyven tot het droog ls. Zuiver do mand van poes, zoodal er geen ongedlr ite moor is en strooi er een hand vol tabakstof in. Vraag: In welk Duitsch nieuwsblad kan hot boste geadverteerd worden, om een goede betrekking te bekomen? Hoe moet dat ge schieden, en wat zullen de kosten bodragen? Anwoord: In welke streek wilt ge terecht komen In Hamburg, Berlyn, Frankfurt, Dauxig of Leipzig Dit dienen wy eerst te wsten. Vraag: a. Wy zyn mot ons zevenen broers. A heeft gediend, B had broederdienst, C is onder de wapenen, heelt D nu broeder- dienst? Moeten er van de zeven vier of drie hun militieplichten vervullen? b. Van drie broers heeft A vry willig ge diend, B bad broederdienst, hoeft C. ook broederdienst of ls hy dienstplichtig? c. Ik moot my doze week aanmelden voor de militie, ik ben dus van de lichting 1916. Kan ik my nu aangeven voor het Reserve kader, en in 1915 (by de nu nog niet opge roepen jongelui voor het Reservekader) myn militieplicht vervullen, of moet ik persé wachten tot 1916 d. Moeten in dezen tyd door de mobilisatie alle jongelui, die geschikt zyn bevonden voor den militairen dienst, dienen, of gaat broeder dienst nu ook nog door? Antwoord: A. D. heeft broederdienst. De grootste helft ia vry. B. C. heeft broederdienst. C. Ja, als u maar zorgt dat u zich vóór 21 Maart a.s. voor het reservekader hebt verbonden, ge behoeft dus niet te wachten tot 1916. D. Broederdienst gaat door. 29) „Tusschen mijn tante' en Ejiij butaan er .Volstrekt geen geheimen, mevrouw; in dat opzicht kunt u dus wel zeggen, wat u mij Üiebt mede te deelen." Deze redeneering, op dien beslisten toon, 'over het recht van een derde om bij haar onderhoud met mevrouw Hilding tegenwoor dig te zijn, had de bezoekster een weinig in Verlegenheid gebracht en zij vond het noodig eerst een paar msal haar oogen af te dro- gen, om weer in haar vifrige, waardig- terughoudende stemming te komen. „Mijn hc-stc mevrouw Hilding 1" hernam zij eindelijk, „u weet niet hoeveel tranen het mij gekost heeft..im U weet het niet, hoe- ik dikwijls geheelo nachten heb wakker ge legen en geschreid omdatInge borg mijn eigen Ingeborg u zooveel leed moest aandoen juist u, de liefste vtouw, die ik ooit heb gekendu, die zoo vrien delijk zijtvan wie ik zoo innig veel ^oudU weet niet, hoe hartelijk ik met üjd „Hoe weet u, dat ik lijd ?"- Mevrouw Mark zag Martha treUrig-deel- Hemend aan en wiegde met haar bovenlijf, terwijl zij hoofdschuddend zeide: „Ik kan er zoo goed inkomen,- m'evrouw Hilding, dat u zoo spreekt. Dergelijk© treu rige gevallen moeten iemand hard maken. Maar w'ij, vrouwen, begrijpen elkander. Ge loof m'jj, Ik lijd er ontzettend onder cn Ingeborg zou niets liever wenschen dan to inogen eterven, nu dit vreeselijke .u, door haar schuld, overkomen is. Zij houdt zoo innig veel van uzij vereertzij aan bidt u Martha stond op, keerde de spreekster haar rug toe en begon enkele kleinigheden op den schoorsteenmantel te verplaatsen. „Mij dunkt, dat wij het nu maar bij die ontboezemingen van vriendschap moesten laten, mevrouw Mark," zeide zij met een zijdelingschen blik naar dio dame. ..Ik ben geheel op de hoogte van de warme en op rechte gevoelens, die u en uw dochter voor mij koesteren, en vind het niet noodig hier verder over te spreken. Als u mij echten iets anders te zeggen hebt, zal ik daar met genoegen naar luisteren." Bij deze niet bijzonder beleefde terecht wijzing richtte mevrouw Mark zich op haar stoel overeind; streek dc linten van haar hoed glad, zuchtte, droogde nog eens haar oogen af en herhaalde, dat zij Martha, o zoo goed, begreep 1 Hierna sloeg zij een anderen, meer verstandigen toon aan en verklaarde, dat er in deze treurige zaak één enkel punt was, dat haar een klein weinigje troostte, en dit was, dat zij aan verschillende teekenen had opgemerkt, hoe mevrouw Hil ding toch niet zoo heelals zij dit zeg gen mocht, innig of, beter gezegd, niet zoo volkomen aan haar man was g e- Ji e c h t geweest. „Ik moet u beleefd verzoeken niet tc oor dcelen over iets, waarvan u hoegenaamd niets kunt weten," klonk het zeer hoog van Martha, die het niet noodig vond naar de persoon, tot wie zij sprak, om te zien. „Dat is toch wel het geval, lieve mevrouw Hilding. Hij was zoo onbillijk omtrent u. Ik weet zeker, dat Ingeborg mijnheer Hil ding herhaalde malen verzocht heeft meer aan u te denken, Maar nu keerde Martha zich plotseling om. Het geduld, waartoe zij zich met inspan ning van de grootste zelfbeheerscliing in de laatste minuten gedwongen had, was totaal op. tact van toorn fonkelende -oogen stond zij ^tegenover de vrouw, die haar aldus 'met haar onbescheiden medelijden durfde naderendie zelfs een toespeling durfde maken op do belecdigende voorspraak .van haar dochter. „Dat is waarlijk aandoenlijk edel van u heiden gehandeld 1" riep zij uit, ,,on ik ben er u wel dankbaar voor. Maar als u mij niets anders dan dat te zeggen hebt, dan moet u het mij niet kwalijk ncracn, dat ik niet kan hegrijpen, waarom u hier gekomen zijt." s „Martha, Martha I" waarschuwde tante Grundelhis, die over het gloeiend gelaat van haar lieveling bezorgd werd. Maar mevrouw Mark was niet beleedigd; neen, daarvoor begreep zij te goed hoe de gebeurtenissen van den laatsten tijd het ge moed van mevrouw Hilding uit het even wicht moesten hebben gebracht. Maar als zij dan volhardend weigerde de betuiging van deelneming van een voor haar bloedend hart aan te nemen, zou dit tot zwijgen wor den gebracht; zij zou daaraan niet langer veroorloven zich uit te spreken. Zij zou dan nu maar, met een enkel woord, rechtstreeks op de zaak afgaan en mevrouw Hilding zon het haar, hoopte zij, niet ten kwade duiden, als het misschien wat ruw klonk, wanneer het hier zoo ronduit werd gezegd. Het was dan zoo, dat zjj hier gekomen was in do hoedanigheid van moeder van haar aim, misleid kind, om te trachten de zaken in orde te brengen. Met andere woor den: zij kwam om mevrouw Rildmg te vragen, of zjj voornemens was xan - kaaj. echtgenoot te scheiden, ja of neen? „Waarom wil u dat weten Met welk doel vraagt u dat?" „Om daarnaar te kunnen handelen, al of niet. Indien u in elk geval uw vrijheid terug wilt nemen, dan bestaat er voor mij geen reden, om mij rnet de ontwikkeling der zaken te bemoeien. Dan moet alles gaan zooals pod wil. Hij zal in Zijn wijsheid alle dingen ten besta leiden." „Maar als ik nu geen plan heb, „mijn vrij heid terug te nemen," dan is u misschien niet voornemens alles te laten gaan zooals God wil?" .,0, mijn lieve mevrouw Hilding, u is tc edel en te goed, om zulke scherpe woorden te spreken. Als u niet besluit uw vrijheid terug te nemen, dan zie ik mij wel tot handelen genoodzaakt, zoowel in het belang van mijn dochter als in het uwe. Ja, in uw eigen belang ook, mevrouw. Om het even hoe het gaat; Ingeborg wil in elk geval haar engagement afbreken. Zij is een te rechtschapen en te eerlijk meisje, om een verbintenis te sluiten met iemand, wien zij haar liefde niet meer schenken kan. Maar het zou kunnen zijn, dat dit bij haar een voorbijgaande gril was, en daarom zijn haar ouders verplicht voor haar te denken. Er komt hier, ten overvloede, om de zaak hache lijker te maken, bij, dat Ingeborg reeds vroeger eens verloofd geweest is." Een verandering had er onder die laatste redevoering van mevrouw Mark met Martha plaats gehad. Over haai* gelaat lag een vriendelijke glimlach en zij wandelde 2eer kalm door do kamer, zich nu en dan koelte toewuivende met een waaier, dien zij van de étagère genomen Jhad. „Ja, dat zou wel akelig Vóór h'aaV 'zijn, als er ten slotte niets werd van al die par tijen." „Natuurlijk," antwoordde mevrouw Mark. „Dc wereld oordeelt zoo streng. Als een meisje verloofd is geweest cn haar engage ment verbroken heeft., wordt zij telkens op liefdelooze wijze bepraat. En Ingeborg is een arm meisje. Geld heeft zij niet, alleen haar goeden naarn, en die is voor haar alles. Daarom wilden wij zeer gaarne eenige zeker heid hebben." Martha was voor haar blijven stilstaan en nu bewoog zij haar waaier zóó driftig, dat do gekrulde haartjes op haar voorhoofd er door in beweging kwamen. Dezelfde glim lach verspreidde zich nog over haar gelaat. „Ja, ik begrijp, dat dit eenigszius van belang is," zeide zij. „Maar, als ik mij niet vergis, dan zeide u er zoo iets van, ook in mijn belang tc willen handelen, nietwaar?" „Zeker. Als wij Ingeborg beletten haar verloving af te breken, dan ligt hierin altijd eenige waarborg voor u, lieve mevrouwtje. En daarom hoop ik, dat u ronduit met mij spreken zult." Slechts ternauwernood ontsnapte Martha aan het gevaar wederom haar handen door dio der voor haar kind smeekendo moeder te laten drukken. Hierom trad zij een stapje achteruit; dat was veiliger. „Zoo! Maar is u er dan geheel zeker van, dat, in geval ik mij van mijn man laat scheiden, hij zich tot uw dochter ,zol wonden en „Ja, hij heeft althans..-.-." Mo vrouw Mark hield even op. Haar oogen dwaalden onrustig door de kamer. Blijkbaar wist zij niet of het geraden was nier alles to zeggen. '-'J (\^ordt vetrvolgd).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6