De Europeesclie Oorlog. Het Belgische Koningspaar. Emilo Yerhacren, die ook hier te lande bekende Ylaamsche dichter vertelt een en ander o\ er het Belgische koningspaar. Met -warm gevoel voor zijn vorst en vorstin 6chetst Ycrhaeren den koning, die ook bui t-en zijn rijk de bewondering van velen heelt verworven, en de koningin, die door haar lieftalligheid aller liefde geniet. Yerhaeren schrijft over koning Albert o. 111. .Onder alle koningen en keizers, die in dezen oorlog betrokken zijn is hij de eenl- ge, die ondier zijn soldaten verkeert, hun gevaar en roem deelt tot zelfs in de loop graven en dapper meevecht. Hij heeft zicli te midden zijner generaals en officieren een handig en knap tacticus getoond, hun zijn denkbeelden opgedrongen, die weldra ble ken afdoende te zijn en gelukkig gekozen. Naarmate de sombere en wreede gebeurte nissen verliepen, vond men in hem steeds grooter deugden en hoedanigheden De oorlog scheen hem aan zichzelf te ontdek ken. Wanneer Leopold T. zich een diplo maat getoond heeft, Leopold II een kolo nisator, Albert I is soldaat, heel wat mcei dan dc keizer van Duitschland. Hun pro clamaties zijn van gansch anderen aard. De een houdt van ophef en vertoon en wenscht dat iedereen naar hein opziet-, de apder spreekt en zegt- sleehts het hoog rxoodige, is een mars van de daad, die zelf 't geweer opneemt en op den vijand losgaat. Hij roept niet telkens den hemel tot getuige, of noemt zich den bemidde laar van God op aarde, hij vertrouwt- een voudig op de Voorzienigheid en voor de rest op zijn moed en kracht. Hij houdt evenmin van hofpraal en luis terrijke inl-ooiiten, hij poseert niet vooi een Lohengrin op de plecht van zijn jacht, hij is spaarzaam met woorden en gebaren. Hij weet dan ook geen ont-zag in te boeze men. Integendeel, er ligt eerder iets aarze lende in zijn optreden, doch zijn handdruk is krachtig en tegemoetkomend. Hij spreekt langzaam, cloch weet wat hij zegt en stelt in alles belang. Hoewel hij zelf geen dich ter is, citeert, hij strophen, die hem bij het lezen bijge-bleven zijn. Hjj begrijpt de kunst, steunt ze en beoefent ze. Hij is dan ook de eerste van onzo koningen geweest, die in zijn troonrede hier rekening mee gehouden heeft-". En over de koningin schrijft hij ,,Het volk houdt van Albert I, omdat hij flink gebouwd is, „un beau gars", om dat hij zich gemakkelijk onder hen weet te bewegen en goed gehumeurd is! Met stramheid en uit de hoogte neev- zien, moet men bij ons Belgen niet aan komen, dat strijd met onzen vrijen volks aard. Bij het veroveren van ons aller sympathie, heeft hij op den steun van zijn echtvriendin, onze dierbare koningin kun nen rekenen. Zij heeft bij intuïtie de woor den weten te vinden, die in ons aller hart weerklank vonden. Zij had voor wapenen haar zachtheid, haar innemende tact, die haar evenzeer bij artisten als bij het volk bemind maakten. Zij houdt van muziek en haar smaak voor kunst beïnvloedde onze literatuur. Schilders en beeldhouwers zochten haar op. In haar paleis te Brussel waar de Pruisen thans do schilderijen en marmerwerken vernield hebben had zij drie of vier salons, naar eigen idéé inge richt. Zuilen, lustres, verguldsel waren, verwijderd en opgeborgen, doch daarvoor in de plaats effen gordijnen, waartegen enkele doeken van jonge Belgische schil ders, die zij bewonderde. Zij, die de eer hadden haar te kennen en vrij uit van gedachten konden wisselen, wisten, dat elke nieuwe artistieke bewe ging haar belang inboezemde, en zij zich ook moeite gaf, zich daarin te verplaatsen. Deze oorlog heeft allen getoond, hoe zij haar koning heeft ter zijde gestaan, eerst bij de tragische uren tijdens Antwerp ens belegering, daarna te midden der afschu welijke geveehten aan Vlaanderens kust. Zij lijkt zoo tenger en zwak, doch welk een warm hart, een onverschrokken geest, be zielt dit teere omhulsel Een uur voor haar vertrek uit Brussel naar Antwerpen, had ik de eer mijn op wachting te maken. Haar paleis, waar drie dagen later de vijand als overwinnaar bin nentrok, was gedeeltelijk als hospitaal in gericht.. Zij wilde voor de laatste maal haar gekwetsten bezoeken. Zij was kalm en onverstoorbaar, geen enkele klacht uitte zij bij dezen laatsten rondgang. Yol vertrouwen op de toekomst ging zij het onbekende tegemoet. De geschiedenis za* een dergelijk ko ningspaar in eere weten te houden. Mis- echion zal het eenmaal tot de legende gaair be-hooren. Al mogen onze vijanden de schoonheid van die gebaren en da-den ont kennen, de algemeen© bewondering en eerbied van het eigen volk zullen door alle eeuwen heen hun deel blijven, want zij zijn groot door eigen daden, wat heel wat raeci beteekent dan „kolossaal" te zijn door de kracht van anderen". Een Belgisch Generaal veroordeeld. Do op non-activiteit gestelde generaal van het Belgische leger, Gustave Fife, en luitenant Gille, zijn door den Duitsehen krijgsraad te Luik veroordeeld tot Levens lange gevangenisstraf. Zij waren beschul digd van verraad. Deze beschuldiging be rust op het feit, dat deze twee officieren Belgische volontairs het dienstnemen in het leger der geallieerden hebben bevor derd door de a. s. soldaten via Nederland naar het Franschc front te zenden. Tevens zouden zij de versterkingen, die de Duit- schors thans maken, in de vallei van de Maas, in lcaart hebben gebracht. Toen generaal Fife gevraagd werd, of het waar was, 'dat hij op genoemde wijze 35 vdezer volontairs over de grenzen ge holpen had, antwoordde hij: „Dit is niet juist; het waren er geen 35, maar 350. De generaal vroeg om de doodstraf. „Ik wil niet naar een Duitsche vesting gezort den worden,' aei.de hij. De generaal is naar GLaidx overgebracht,- dezelfde vesting-, waar burgemeester Max gevangen zit. De Isoleering van Antwerpen. Door de Duitsche Kommandantur te Antwerpen is bepaald, dat niemand meer met de stoomboot „Administrateur de Badts" naar Antwerpen mag worden ver voerd' die niet voorzien is van een Duit- schen pas. Deze bepaling zal zoo streng mogelijk worden gehandhaafd. Tot nu toe werden personen, lie niet in het bezit waren van een Duitsehen pas, oogluikend toegelaten. Daar de meeste passagiers, die heden naar Antwerpen wilden ver trekken, niet in het- bezit waren van een Duitsehen pas, is de „Administrateur de Badts" heden niet van hier vertrokken. Passen om uit Antwerpen terug te kee- ren, worden in het geheel niet afgegeven. Het Herderlijk Schrijven van Kardinaal Mercier. Ei- heerscht in Nooxd-België nog opwinding over het schrijven van kardinaal Mercier. Men geeft 50 cents uit voor een Ncderland- sche courant, waarin de volledige t-°kst voor komt. Maar deze zijn haast niet te verkrij gen. Op de Kommandantur is aangeplakt, dat- het verboden is, den brief van den aarts bisschop in zijn bezat te hebben. Waar bij huiszoeking een exemplaar wordt, gevonden, zullen strenge straffen worden opgelegd. In deze omgeving is het schrijven niet voor gelezen. Een Rede van Van dor Velde. De Belgische minister Vandcrvelde, voor zitter van het Internationaal Socialistisch Bureau, sprak Vrijdagavond te Londen in een drukbezochte vergadering van de Brit- eche socialistische partij, in haar lokaal Cbandos Hall, toe. Vandcrvelde zeide, dat de oorlog de inter nationale socialistische beweging in drie kampen had verdeeld, maar da.t be teek cn de niet, d,at do socialistische beginselen schip breuk hadden geleden, daar deae onsterflijk zijn en alle tegenspoeden te boven zullen komen. De socialisten van Frankrijk en Duitschland hadden van te voren al bet mo gelijke gedaan om het uitbreken van den oorlog te vermijden. En, ofschoon hij hen geen verwijten wilde maken, toch kon hij niet anders dan de Duiteche socialisten, laken, wegens hun onverschilligheid voor dc gruwelijke verplettering van en de ont zettende misdaden, bedreven tegen het. Bel gische volk. Omtrent het gerucht, da-t er een conferentie van socialisten der oorlogvoerende landen te Londen zou worden gehouden, merkte Van der velde op, dat het slechts een vriend schappelijke bc-spxekiDg tusschen toevallig in de wereldstad toevende socialisten van die landen zou zijn. maar zij hadden geen man daat om iets te doen on zouden geen mo ties aannemen. noe België Europa redde. „How Belgium saved Europe," ebt is de titel van een bock, geschreven doordr. Charles Sarolea en te Londen bij "Wil liam H-einemann uitgegeven. De heer Saro lea, die te Leuven in de philosophic en te Brussel in de tetteren promoveerde en daarna Belgisch consul te Edinburg was, heeft als oorlogscorrespondent van de „Daily Chronicle" het grootste gedeelte* van den (oorlog in België meegemaakt. Thans geeft hij in zijn bock een aaneen* geschakeld relaas van het verloop van den oorlog in België, dat door zijn be kendheid met het land en zijn bewoners een stempel van realiteit draagt. Hij is eerlijk genoeg om voorop te stellen, dat hij geen aanspraak maakt op neutraal zijn. Maar hij onthoudt zich van elke over drijving of rhetorica. De eenvoudigste wijze van vermelding der feiten met ver mijding van alle sieraad komt hem 't best voor. Daardoor verkondigt de oorlog zijn eigen morcele les. Men voelt bij het lezen, dat de schrij ver zich aan dat plan gehouden heeft en zoo is er een boek ontstaan, dat boeit door 2ijn eenvoud en aangrijpt door zijn waarheid. Meegesleept door die eigen-: schappen van het werk legt de lezer het niet gaarne onuitgelezen neer. Om eenig denkbeeld te geven van den eenvoudigen verhaaltrant ,van den schrij ver moge het volgende dienen „Deze volkercnoorlog heeft ons tal van veri assingen gebracht. Steeds gebeurde, wat men niet verwachtte. Iedc-r verwacht te, dat Italië zijn bondgenooten zon steu nen. Italië is neutraal gebleven. Iedereen dacbt, dat Luik geen tegenstand zou bie den. Luik bood een hardnekkigen tegen stand. Iedereen dacht, dat Namen vol zou houden. Namen viel na 36 uur. Iedereen dacht dat ,de Fransche forten den Duit sehen inval zouden weerstaan. Bijna alle Fransche forten gaven zich zonder slag of stoot over. Iedereen dacht, dat de Fransche artillerie de Duitsche zou over treffen en niemand vermoedde liet be staan van de Duitsche 42 cM. houwitsers. Juist die artillerie is thans de voornaam ste steun der Duitschers. Iedereen dacht, dat de Fransche oostgrens, zoo krachtig beschermd, het tooneel van den oorlog zou zijn en 't is juist de onbeschermde Belgische grens, waar de voornaamste strijd gestreden wondt. Iedereen verwachtte, dat Engeland slechts een expeditie leger zou kunnen zen den en eerlang zendt Engeland een leger van 2 mil koen geoefende soldaten naar de vlakten van Frankrijk." Het boek volgt de gebeurtenissen lot «enigen tijd na het beleg, en den val van Aeswerpen en behandelt daarna nog een der meest belangrijke vraagstukken van den dag, dat der Belgische uitgewekenen. Graaf Gpblet jd'AlvieOa, Belg:scli staats secretaris, schreef er een voorrede voor, waarin de volgende opmerking voorkomt: „Ik ken niets ontmoedigenders dan het gemak, waarmee het eerlijke en vreed zame Duitschland, het vriendelijke, een voudige en nauwgezette, het Jrirmanitaine en idealistische Duitschland- het Duitsch land van Lessing,- Kant en Goethe, in één eeuw ontaard fes in het Duhschland van Wilhelm II, van Zeppelmj van Kropp, geheel en al het tegengestelde van wat het eertijds was.M Generaal Joffre. Een cctrreepondeut. van de „Neue Ztiri- cher Zedtung" aegt in een artikel over ge neraal Joffre: k Sedert Joffre het opper bevel heeft aanvaard, ontsloeg of verving hij niet minder dan 7 generaals. Van alle politieke generaals en korpscommandanten, d. w. 2. van dezulken, die hun positie te danken hadden aan de tusschenkomsfc van politieke machthebbers, is er maar één en kele overgebleven, n.l. generaal Sarrail, die groote strategische bekwaamheden heeft ge toond. Het geringste vergrijp bij de aanvoering der troepen wordt streng gestraft. Men be cijfert het getal der daarvoor „gestrafte" hoofdofficieren op niet minder dan 150. Niet alleen heeft generaal Joffre de be velvoering in hot Fransche leger verjongd, hij heeft ook voortdurend de lichamelijk en geestelijk onbekwamen stelselmatig achter uit gedrongen en den militairen geest van het geheel sterk bevorderd. Het wegwerken der politieke generaals is natuurlijk niet zonder tegenstand gegaan, doch Joffre bleef op zijn stuk staan en toen op een goeden dag een hooggeplaatste persoonlij khedd er bij hem op aandrong zekere besluiten in te trekken, verklaarde hij beslist, dat hij, als men deze pogingen zou voortzetten, den degen aan den kapstok zou hangen. De Prins ran Wales aan het Front. Volgens brieven van het front te Londen ontvangen, heeft de EngeLsche kroonprins den tweeden Kerstdag de territorials van het Engelsc.he graafschap Hertford naar de looj>- graven geleid. Een colonne van 3000 man, met het regiment van Herts vooraan en den prins van Wales aan het hoofd, marcheerde 32 K.M. Het Hërte-regiment loette Nieuw jaarsdag de Indische troepen af. Een Nieuwe Strijd wijze. Het laatste telegram van den. ooggetuige in het Engelsche leger toont een nieuwe manier van vechten in Vlaanderen, waar het water thans een wapen vormt. Den 4den Januari hoorden onze man schappen het geluid van pompen in de vijandelijke loopgraven tegenover ons een-; tnim. Men veronderstelt dat de Duit- scbers pompen gebruiken, die gedreven worden door electrititeit van ujt RijsseL Op sommige plaatsen hebben de Duit- schers getracht water -van hun loopgraven in de onze te pompen, maar zonder succes ten gevolge van den vlakken bodem. Het vraagstuk, hoe het water weg te krijgen,- vordert aan beide zijden alle aandacht. Het modderige water is zeer moeilijk weg te pompen, maar de moeilijkheid wordt thans overwonnen, warn-voor voortdurend hoozen en pompen noodig is. Vliegers melden, dat geheele districten in het zui den van België overstroomd zijn. Zoowel de Schelde als de Leie zijn buiten |dw oevers getreden. Ziekten in het Duitsche Leger. Sedert eenigen tijd heerschen er in het Duitsche leger typhus en longontsteking in hevige mate. Als bewijs van de epide^ mistihe wijze, waarop deze ziekte woedt,- diene, een correspondent te Brussel van <de „Tel." heeeft door een koerier d;t we reldkundig kunnen maken dat het kloos ter van Fro yennes (een dorp, gelegen aan de Belgische grens in dc omstreken van Verdun) dat aan /de Fransche geestelijk heid toebehoort, 700 be lden bevat, en sedert het begin van den oorlog ingericht was als hospitaal voor gewonden, thans uitsluitend voor de lijders aan deze riek ten, in gebruik is. Het gemiddelde sterfte cijfer per dag bedraagt 5. Deze worden in een nabijgelegen veld begraven, het geen van uit de vensters van het hospitaal dagelijks is waar te nemen. Het aantal sterfgevallen is 200 groot, dat de gezond heid soommis tie van Henegouwen zich tot de Duitsche overhead heeft gewend om maatregelen te nemen, ter voorkoming van gevaar voor de omwonende bevolking. Tusschen Engelsche cn Franschc Soldaten. De „Neue Zürchor Zeitung" bevat de vol gende mededoeling van een harer correspon denten Zoo vaak wij den omgang tusschen Engel sdie en Fransche soldaten gadesloegen, kre gen wij den indruk, dat deze van den meest vrie nds-chap pel ijken a3rd was, en dat zij er voortdurend op uit waren elkaar kleine diensten te bewijzen. Zij lachten, maakten grappen en waren zeer dankbaar, wanneer zii iemand ontdekten, die bereid was voor tolk te fun get ren. De houding der Engelsehen was soms wat gereserveerd, wanneer zij zich niet. goed ver staanbaar kónden maken. Maar dat de ver houding tusschen de Engelsche en Fransohe soldaten zeer hartelijk is daarvan kan men zicli voortdurend overtuigen. Dc Duitsche Artillerie. De laatste maanden is herhaaldelijk ge schreven o vet de slechte kwaliteit der Duit sche arti 11 eric p r oj ectiel enInderdaad is het getal projectielen, die niet springen, zeer groot en noodzakelijk is het vaak voor do bondgenooten, 11a een artillerieduel hun eigen terrein te zuiveren van de niet ge sprongen Duitsche granaatkartetsen. Maar ook in ander opzicht is cle Duitsche artillerie in kracht verminderd. Werd ze aanvankelijk zeer stelselmatig aangewend, wist ze werkelijk al haar kracht productie! te maken, thans is dit veranderd en de wijze, waarop de Duitsche artillerie haar (volgens verschillende berichten schaar- schen) munitie voorraad verspilt, is in de hoogste mate verbazend. Zonder doel van be teek cn is, zendt zij soms urenlang haar projectielen in de richting van den tegen stander. Enkele dagen geleden bombar deerde zij bijv. een reeds groot-en deete verwoeste, door niemand meer bewoonde kleine groep huizon. Een anderen dag eloo- gem haar projectielen alle in het weiland veroorzaakten groote gaten, maar hadden andere de minste uitwerking. Voor oen dergelijke muniiieverepilling is slechts één aannemelijke verklaring: door, ook bij afwezigheid van eenig doel, toch de stem van het Duitsche geschut te doen hooern, het geschakto moreel van do eigen troepen eenigsrina op te wekken. Bekend is het toch, hoe bemoedigend het gebulder van het eigen geschut den troepen steeds m de 00 ren klinkt. Nu en dan gaat die Duitsche artillerie tot een andere tactiek over. Snel worden enkele batterijen in de voorste linie ge bracht en dan het vuur geopend op vet achter het gevechtsfront van den tegen stander gelegen stadjes of dorpen, waar schijnlijk in de hoop van daar misschien verzamelde troepen velen buiten gevecht te stellen. Ook hiermede is tot nu toe ech ter nimmer eenig succes bereikt en aan de actie wordt meestal door het geschut der bondgenooten neer spoedig een einde ge maakt.. Concurrentie voor de Duitsche Industrie. Wat men na den oorlog op groote schaal zal tien, heeft zich nu' reeds voorgedaan in Londen. Dezeir dagen werd daar een bijzon- dele bijeenkomst gehouden van fabrikanten van voorwerpen op elecfcroteohnisch gebied. Tentoongesteld waren een zeer groot aantal dier voorwerpen (toestellen, machinerieën, enz.) gemaakt in Oostenrijk, met alle bij zonderheden over prijzen en kwaliteit daar bij vermeld. De aanwezigen bestudeerden nauwkeurig alles. Besproken werd of en tegen welke p'rijzon men zulke artikelen in Enge land kan maken en wie dat wilde doen. Bij voorbeeld: De fabrikant A. te BirminglLanu verklaart zdoh bereid om orders aan te nemen op een zeker soort eoheldrukkers en elec- trische lampenstandaards. De grossiers B. en C. van Leeds en Manchester, die mede gedeeld hebben, dat zij dat soort artikelen goed kunnen plaatsen, worden dipeot in contact gebracht met A. Voortaan zal dat artikel dus niet meer oudergewoonte bui ten Engeland worden gefabriceerd, maar zal de nationale industrie daarvan profiteeren. [Waar de Duitsche export in electrotech- nisohe artikelen in 1912 de 2,000,000 pond sterling overtrof, alleen voor dynamo's, elec- tromotoren, enz. en voor roteer dan 2,000,000 pond werd uitgevoerd aan inrichtingen voor verlichting en krachtsovOTbrenging, is het te begrijpen, dat Engeland al het mogelijke doem zal, om door zulke zeer praktische en nuttige bijeenkomsten, de fabrikanten in eigen land aan te moedigen, die industrieën oa"er tc planten. Tien Leeuwen In Oorlogsnood. Het „Berd. Tagebl." vertelt van tien leeuwen, die op het oogenblik in Berlijn, na allerlei avonturen, gebrek lijden ten ge volge van den oorlog. De Oostenrijksche temmer Joseph Kusch- lau werd op een reis door Rusland met zijn tien Borborleeuwen, dicht bij de grens, door den oorlog verrast. Hij sou gaarne gevlucht rijn, maar kon met rijn gezelschap naet vlug genoeg wegkomen. Onderweg bleef hij steken. Russische gra naten vlogen links cm rechts om rijn wa gens en één eloeg zelfs een gat in zijn woon wagen. De dieren brulden vreeselijk en de temmer had al zijn koelbloedigheid noodig om te zorgen, dat zij niet los raakten. Het gevaar werd nog grooter, toen de leeuwen temmer ook in het vuur van Duitsche tij de kwam. Dag en nacht waakte de oude man bij zijn dieren. Het brullen van de leeuwen beveiligde hem tegen de zwervende Kozak- kenhoTden. Toen de Duitsche ra hem had den ontdekt-, was voorloopig aan rijn nood een einde gemaakt. De leeuwen, die on middellijk tot compagnieeleeuwen benoemd werden, hadden goede dagen. lederen dag kregen rij versch vleesch van gevallen paar den. Een luitenant ontfermde zich ten 6lotte over 't gezelschap en zond het naar Marienburg, vanwaar heb op bevel van de militaire overheid naar Berlijn ge ëxpedieerd werd. Do eigenaar moest ech ter al zijn hebben en houden in den steek laten en kwam met niets anders dan. zijn dieren in Berlijn aan. Zijn geld was nage noeg op. Hij had niet eens genoeg om op heb station de leeuwen in ontvangst te nemen. De vereeniging tot bescherming van die ren bezorgde den leeuwen ten slotte een onderkomen. Nu staan ze ergens in een voo ra tod van Berlijn. Zij en hun meestor lijden echter honger. In den nauwen ge le an den hooiwagen loopen ze onrustig op en neer en schuren rich ongeduldig de huid stuk. Hun meester geeft hoog op van hun tegenwoordige bescheidenheid. Wat rijkrij gen in op krediet gekochte Zijn laatste beet je geld heeft Kuschlaud gebruikt voor een advertentie om het medelijden van de menschen op te wekken. M<^ar niemand wil helpen. Yoor het geld, dat herb voed sel van één leeuw kost, kan men immers drie families te eten geven. De Nieuwe Expeditie tegen Servië. Uit Yenetië wordt aan de „Times" ge meld, dat het, volgens telegrammen uit Boedapest, met de voorbereiding van een nieuwe expeditie tegen Servië vlug op schiet. Aartehertog Eugesiiue houdt per soonlijk to «richt op de toebereidselen en moedigt door herhaalde bezoeken de troe pen aan. Te Weenen moet het jongste ongunsti ge nieuws van het oostelijke oorlogaterrem een zeer gedrukte stemming veroorzaf^C hebben. Volgens een berioht uit Rome, verklaar den aldaar van Pontebba aangekomen ren- rigere, dat 60,000 Duitsche soldaten naar Seraj ewo gaan, om deel te nemen aan de operaties tegen Servië, De Groote Turksche Nederlaag De 5.B «ursoourant te PetrograJd yew neemt uit TifEs, dat Iskhan pasja, de com mandant van bet 9e Turksche legerkorps, vier dmrie-geaqraals en andere gevangen genomen officieren aldaar a&nk'waïnem Iskhan pasja schreef in een interview de nederlaag hoofdzakelijk toe aan |dje ver-: schrikkelijke weersgesteldheid. Het eCrstc deel van het korps, dat Sarykamysj be^ reikte en waarmede dc staf tegelijkertijd aankwambedroeg slechts 6000 man. De Russen omsingelden en biezetten den pas met artillerie. De TuTken,- [die over twaalf stukken snelvuur-geschut en twaalf bergv kanoimen beschikte», deden zes nachte lijke aanvallen,- tevergeefs: trachtend door te breken. De meeste kanonniers weiden gedood en de kanonnen tot zwijgen ge bracht. Iskhan pasja gaf ziah over, toen hy nog slechts 300 man om zich heen had. Er waren verscheidene Duitsche officieren onder de gevangerten. De Turken zeggen, dat men him, vóór zij Er zero em verliet en,- mededeelde, dat Batoem en Kutais in han den der Turken waren en de geheele Kau* kasus in opstand gekomen was. Een ander telegram uit Taflis zegt, dat de Turken uit Erzeroem vertrokken met een uitste* kerid transport, treinen, zware artillerie, houwitsers en mortieren, die echter alle op den weg bleven steken. De kleinere ka-: nonnen werden door kameelen gedragen. De Russische artillerie hakte den 'vijand totaal in de pan. De Dardanellen. Volgens berichten uit Saloniki liggen bij den ingang der Dardanellen een aantal stoomschepen en andere vaartuigen, bela den met zand en steenen. Vermoedelijk zullen deze vaartuigen tot zinken worden gebracht; ten einde een raid van vijan-: delijke vaartuigen te beletten. Europeanen worden gewaarschuwd om de kust niet te naderen, daar zij dan gt vaar loopen neergeschoten te worden. De vorige week rijn 20 Duitsche officieren bij de Dardanellen aangekomen om toe-: zicht te houden op de versterking der ves* tingwerken. In de forten heerscht voort* durend groote bedrijvigheid. De „Breslau". De correspondent van de „Daily Chron." in den Balkan deelt mede, dat het Turksche oorlogsschip „Peikishhefket", de Turksche benaming voor de „Breslau", dat mijnen liet springen in den Bosporus, ernstig be schadigd naar Konstan tin opel is gesleept. De Veldtocht- tegen Egypte en de Yrecs van Turkije. Telegrammen aan de Atheensche bladen melden, dat volgens berichten van be trouwbare zijde de Turken, bevreesd voor een ontscheping van troepen in Syrië, waardoor hun communicaties bedreigd zou den worden, geheel van hun campagne te gen Egypte hebben afgezien. De toestand van het leger te Bagdad zou treurig rijn. Men zal rich ook nog herinno ren, dat reeds gemeld is, dat de Arabieren te Bagdad niet met Turkije's optreden sy mpathiseeren De commandant van het te Napels bin nengevallen stoomschip „Treves" ver klaart, volgens do Italiaonsche bladen, dac de verdedigingsmaatregelen, door de Ea- gelschen genomen bij het Suez-kanaal ovei- weld&gend zijn. To Port Said zijn een aan tal stations voor vliegtuigen gevestigd, en onophoudelijk hebben verkenningstochten plaats. De „Daily Tel." verneemt uit Athene, dat do Turksche rageering groote beducht heid heeft, dat do geallieerde vloten de Dardanollon zouden kunnen forceeren. De Duitsche ambassadeur wearschuwde een gezant van een der Balkanstaten te Kon- stantinopel, dat in geval van een forcee ring van de Dardanellen door de goallieer den, de Turken wel eens wraak zouder kun nen nemen door eon slachting ran de christenen te Konstantinopel. De autoritekon denken ernstig over een overbrenging van de regeoring naar Konia. De schatkist is daarheen reeds overge plaatst. Do „Heilige" Oorlog een Mislukking. Als een bewijs, hoe geheel en al de poging van Duitschland, om de Mohanw medanen te overtuigen, dat Turkije in een „heiligen" oorlog gewikkeld is, als mislukt beschouwd moet .worden, wordt uit Londen het volgendie gemeld: Te Damascus verklaarde Zekki pasja; die onlangs van rijn post teruggeroepen werd, in een proclamatie: ;,Als de vijand de kuststeden bombardeert, idan moeten wij ons niet verdedigen, maar de Christen nen en vreemdelingen in het binnen* land vermoorden." Op een Vrijdag wierp daarop de sjeik in die groote Madainoskce te Damascus, na de gebruikelijke toe* spraak, zijn tulband op den grond en riep tot de aanwezigen: -,Trap er op." De Mo hammedanen waien verwonderd en ant woordden „Dat verbiedt God." De sjek antwoordde: „Het is beter op mi:tulband te trappen, dan in koelen blch- ia Chris tenen tie vermoorden. Deze 001is geen heilige oorlog-, maar een sr/rd. -an Chris tenen tegen Christenen. Wij moeten bej 'denken, dat 'de profeet ons verboden heeft te moorden en ons in het bijzondere als plicht heeft opgelegd, vriendelijk cn be* hulpzaam voor onze naburen tc zijn. Het Roemccnschc Leger. De „Baseier Naohrichten" verneemt uit Londen, dat alle Roemenen, die tot hefc actieve leger beliooren en in het buiten land vertoeven, het bevel ontvangen heb- ben om terug te keeren. J X KORTE BERICHTEN. Da sjMétrppolo" Jxrweert, 'dat eH iöi Duitsdhïaiïd ©en bteweging; gaand.© is, om de wiis van het „Heil dir Sicft'erkram:,* dat zooals men weet op de melodie van het Engelsche volkslied. wor,dt gewmget^ tfi veranderen. Het Engelsche ministerie van Handel deelt mede, |dat die trawler „Cygus," dvoiü J behoorend to Grimsbey, in de Nooirdzeel j op een mijn geloopen is. De bemanning! dio 0 hoppen telde, is verdronken, _j

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2