i Appelflappen, Diverse Schotels, enz. "!"8 HULST, Breestraat 54. - Telef. 647. Groote Prijsvermindering De Zwaluw, 9 Aft Sedsrland en de Oorlog. Naar Zuid- en Oost-Afrika per tinion Oasils-lijn. Zit- en Slaapkamer 27 BWOORDEIÜDE 27 Gemengd Nieuws. 6e Europeesclie Oorlog. Vragen en Antwoorden. Gerookte Paling. Firma J. G. SPAARGAREN. Mantels, Mantelkosfumes en Kiiulerniantels Zie Etalages. C. C. v. VALDEREN. Iu dn Kofiietai zuivere PREANGER-K0FF1E, Geen goedkooper adres voor Wijnen, Likeuren en Gedistilleerd dan VERKEER MET BELG IE. Naax do „Tijd" uit goede bron verneemt, is met ingang van Woensdag de goederen dienst van Roosendaal op Antwerpen en vandaar op Brussel, welko de firma van Gend en Loos met haar eigen camoins on derhield, gestaakt. OOSTENRIJKSCH COUP. Dezor dagen passeerde te Oldenzaal, van B'crlijn met? bestemming naar Amsterdam, eco wagen beladen met 8000 K. G. Oosten rijk sch gemunt goud voor de firma Hope. HET ZOETE WINSTJE 1H CEVAAR. J>© redactie van het Cacao vakblad „Gor- di'an" to Hamburg maakt het volgende in oen circulaire bekend: „Zooals men uit aflevering 471 der „Gor- dian" hoeft vernomen, hebben wij Duitech- iand voor den invoer van, en den handel in vervalschte Cacaopoeder, in hoofdzaak uit Holland komend, gowaarschuwd. Wij hebben do Duitsch© regeering hier van mededeeling gedaan en zullen ook de Hollandsche hiervan op de hoogte brengen. Heb gevolg zal zijn dat alle Hollandsche Cacao-fabrikaten vóór dat de invoer plaats heeft, door een Duitsche in richting van on derzoek op zuiverheid zal worden onder zocht. Dit voorschrift zal natuurlijk op Cacaopoeder en Cacaoboter worden toege past ,en de vervalschte ladingen zullen dan naar wij hopen in beslag genomen en vernietigd worden. Wij zullein ook voorstellen, dat alle met Caeaoschilleiirueel vervalschte partijen, ook als zij nauwkeurig als „vermengd" in den vrachtbrief zijn aangegeven, voor den invoer worden buten gesloten. Wij laten nu aan de eerlijk werkende Hollandsche Casao-industrie over, onze po gingen in eigen land te steunen, opdat den bekenden vervaJschers vaai Cacaopoeder en Cacaoboter dit bedrijf worde ontnomen. DE RIJWIELTOELACE. Ten einde te voorkomen, dab de toeken ning van do rijwieltoelage voor het in 'e Rijks dienst gebruiken van een eigen rij wiel een ruimere toepassing vindt dan met de bedoeling van de desbetreffende bepa ling is overeen te brengen, heeft de minis ter van oorlog onder do aandacht van de betrokken militaire ^autoriteiten gebracht, dat de biervoren bedoelde toelage alleen mag worden toegekend voor op zich zelf staande gevallen, ten hoogste voor eenige achtereenvolgende dagen en voorts alleen over de dagen, op welke het eigen rijwiel in een bevolen dienstverrichting is gebruikt, EEN DUITSCH FANTASIE3ERICHT. De „Zutph. Oü." vertaalt het volgende uit het „Böraenbl. für den deutschen Buoh- batidel" „Ten gevolge van de invoering der mili taire pers-censuur in Nederland hebben de meeste Hollandsche kranten hun oorlogs correspondenten zoowel uit het Fransche als uit het Duitsche oorlogs-perskwartier te ruggeroepen. De -Routerbericliben uit Lon den worden door de Nederlandsche censuur nog slechts door sterke inkrimping toege laten en het afdrukken van de in Duitsch- land berucht geworden mededeelingen der Engelsche en Fransche gezanten iu Den Haag is verboden. Wegens de spiomiage heeft de Nederlandsche Regeering de ver zending van gesloten brieven naar het bui tenland verboden". Het Zupthensche blad beekent bij dezen on zin aan dat onze pers van deze censuur tot nu "to o niets heeft bemerkt. Hoe k~omt men te Berlijn, waar de pers immers zoo bitter klaagt over de leugenachtigheid van Reuter en de Fransche en Engelsche couranten, toch aan zulke fantasieën over Nederland. DELC. POSTBEAMBTEN IN ONS LAND. Den tweeden Kerstdag vergaderden in het lokaal van den R.-K. Volksbond te 's-Gravenhage een aantal afgevaardigden van verschillende vereenigingen in Neder land. op uitnoodiging van het bestuur van den R.-K. Bond van post- en telegraafper soneel „St. Petrus"'. Het doel van deze bijeenkomst was te bespreken, hoe aan de Belgische uitgeweken ambtgenooten op meer doeltreffende wijze steun zou kunnen worden verleend, alsmede het verkrijgen vaai de daarvoor benoodigde middelen. Waar echter nog vele vereenigingen niet vertegenwoordigd waren en de zaak som migen afgevaardigden niet voldoende voor kwam, werd besloten deze bijeenkomst te verdagen en werd door den voorzitter, den heer Frankhuyzen, in de eerste helft van Januari a s. opnieuw een bijeenkomst voor dat doel in uitzicht gesteld. STEUN UIT ITALIË VOOR DE VLUCHTELIMCEN. De Belgische legatie te 's-Gravenhage heeft een som ontvangen van 42,420 franc, zijnde de opbrengst van een inzameling ge durende een voorstelling, georganiseerd door de Lombardijnsche Pers vereeniging in het Scala te Milaan den 3Qsten November j.i. Dezo vereeniging heeft den wensen te kermen gegeven, dat het bedrag zal worden verdeeld onder de Belgische vluchtelingen jn Nederland. Zij fa gedeeltelijk overge maakt aan het Nederlandsche Comité tf>t steun van Belgische en andere slacht offers". Uit de gevangenis ontvlucht. Maandagmiddag omstreeks vijf uren is in de strafgevangenis aan don Amstelveen- schen weg to Amsterdam ontdekt, dat een gevangene kans had gezien „uit te breken" en to ontsnappen. Het was de 28-jarige rij wielhandelaar Frecierik Helling uit de Ja- cob-van-Campen-straat, die dezen zomer door het gerechtshof te Amsterdam in hoo- ger beroep was veroordeeld wegens heling van een groot aantal rijwielen Hoe de ontsnapping precies in zijn werk is gegaan schrijft het „Hbl." is niet mot zekerheid bekend. Naar ons tor oore lcwam, zou Helling, die in de smederij der gevangenis werkzaam was, ka.ns gezien heb ben zich een lange ijzeren stang te verschaf fen, met dwarsstangetjes, om er do voeten op te zetten. Door zijn werkzaamheid in de smederij zou hij dan. ook in het bezit kun nen zijn gekomen van werktuigen, om de spijlen van zijn cel door te vijlen. Hoe het zij, Helling moet kans gezien hebben op den buitenmuur van de gevangenis te ko men en zich aan de voorzijde van dien muur te hebben laten afzakken. Zijn vorder spoor, onmiddellijk na zijn ontsnapping, kon door de politie, die dooi de justitie werd gewaarschuwd, gevolgd worden Op den Koninginneweg sprak Helling omstreeks vijf uren den chauffeur van een stationnoereai dë Atax aan met de vraag of hij vrij was. Op het bevestigende antwoord vroeg do ontsnapte -den chauffeur hem to rijden naar een adres in de Ferdinand-Bol- straat. De chauffeur voldeed aan dit ver zoek hij had geen argwaan tegen den man, die, naar hij meende, een bruin pilo pak (zijn go vangen ispak) droeg. (Waarschijnlijk is do ontvluchte, om niet do aandacht te trekken, over het open terrein achter de Johannes-Yerhulst-straafc geloopen). Aan het opgegeven adres ging Helling naar boven en verzocht den chauffeur even te wachten. Korten tijd later kwam een oude vrouw naar buiten, die den chauffeur zijn vracht, negentig cents, betaalde. Hot was de moeder van Helling, die aan dit adres woont. Toen de politie aan de woning der moe der kwam, was de ontsnapte verduwen en. Er werd huiszoeking gedaan, evenals bij den broeder van Helling, die ook rijwiel handelaar is en eveneens in de Ferd.-Bol straat woont. Er werd evenwel niets ver dachts gevonden. De broeder werd boven dien door de politie gehoord, omdat men vermoodde, -dat hij den ontvluchte de be hulpzame hand had geboden. Deze ontken de echter ten stelligste iets van do zaak af te weten. Dinsdagmiddag was de politie er nog niet in geslaagd den ontsnapten gevangene op te sporen. Reeds des avonds was telegra fisch door het geheele land do opsporing verzocht. Merkwaardige samenloopEveneens in het einde van December, wist, nu twee jaar geleden, „mevrouw Komijn" uit het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te ontsnappen. De Eerste Fransclio Rechtbank na 44 jaar tn den Elzas. To Thann in den Elzas is de eerste Fran- eche rechtbank geïnstalleerd. In het JrBaDe7 tin des armées" deelt iemand da&romta-ent o.m. het volgende mede: Voor het gebouw, waarin, sedert PAnnée terrible, de Kreisdirector getroond had, was een rumoerige, blijde menigte te hoop ge loopen. Op de nauwe trap en in al de ver trekken naast do zittingzaal was het stamp vol. De zaal zelf leverde een indrukwekken den aanblik op. Al de ouden van Thann waren er bijeen; jonge meisjes zaten er vooraan en langs de muren stonden, onbe weeglijk als standbeelden, prachtige dra gonders, die het eere-piket vormden. Plotseling we>rd het doodstil in de zaaL Een kapitein, gevolgd door drie of vier per sonen, verscheen achter de tafel. Hij bleef staan en met een ernstige stem, die duide lijk weerklonk te midden der aandachtig luisterende menigte, sprak hij deze woor den „Au nom du peuple francais... Een kort commando klonk: „Portez armesi" Met een kort geklikklak van staal ver schenen de blanke sabels tegen de donkere soldatenjassen. Een snik werd in de plech tige stilte gehoord: eeD brave Elzasse-r kon zijn ontroering niet bedwingen en in veler oogen stonden tranen. Do kapitein ging voort: en ingevolge opdracht van den generaal commandant van het eerste leger, verklaren wij den heer X., officier van de administratie, geïnstalleerd in de func tie van rechter te Thann". Met dezelfde formule werd de rechter- plaatsverva.nger, de griffier, de regeerings- commissans met zijn ambt bekleed. Daarop werd de plechtige zitting opgeheven. En de ontroering van de jonge menschen ontspan de zich tot groote geestdrift de ouderen bleven nog lang op hun plaata, stil verge noegd. Ik begoai toen te spreken met den man, die even te voren zijn tranen niet had kun nen bedwingen. Zijn geschiedenis was die van velen. In '70 had hij mee gevochten hij was na een lange gevangenschap in Duitschland naar zijn geboortestadje terug gekeerd, maar zijn huis was verwoest. Hij had geleden onder de Duitsche overheer- sching en was reeds begonnen te denken, dat hij zou sterven, „zonder dat gezien te hebben". „Dat" was wat hij lang gehoopt had, de terugkeer van zijn geboortegrond tot. Frankrijk. „Dit oogenblik", zeide de oude Elzasser nog, „is 't schoonste van niïjn leven. Nu kan ik sterven en ik ga gerust heen I" Afschuwelijke Behandeling van Krijgsgevangenen. De Londensche correspondent van de -,-,Tel." schrijft: De „Times" ontving en publiceerde het volgende schrijven van een Ierschen sol daat, C. O'Sullivan geheeten en behooren; de tot het 5e garde-regiment dragonders. -„Aangezien uw lezers er belang in kun-; non stellen te weten hoe de Duitschers hun krijgsgevangenen behandelen, wil ik u mijn eigen ervaring vertellen. Ik werd 25 November, des morgen? zeven uur,- met zeven anderen, ten oosten van Ypereny krijgsgevangen gemaakt. „De sneeuw lag dik op den grond en de wind was bitter JcoucL Om negen uur namen de Duitschers ons alle ldec.ren af, met uitzondering van een dun hemd. Daar op zonden zij ons het open veld in, onder hoede van twee schildwachten. Des nachts ben ik met vier anderen ontvlucht. „Wij waren vijftien uren lang zonder schoeisel en kleeien. De vele malen, dat ik de eer had, aan de gevangenneming van Duitschers deel te nemen, hebben wij hen steeds netjes behandeld en nimmer dachten wij er aan, hen in de koude te laten omkomen." Deze soldaat wordt thans in het Yar- row-militaire hospitaal te Broadstairs ver pleegd, waar hij te bed ligt met bevroren voeten. Hij dicteerde bovenstaand schrijven aan den stichter van dat hospitaal, den heer A. F. Yarrow, die het aan de 7,Ti mes" opzond. Wat de Oorlog Engeland kost* LLoyd George, de Engelsche minister van financiën, de „gouden kanselier", zooaJn de „Daily düxxn." voorstelt hem to noe men in tegenstelling met den „ijzeren kan selier" Gieeft in een vraaggesprek met den Fhansckcn eocialistischen afgevaardigde Jean Longuet meegedeeld, dat Engeland tot nog toe per maand 45 millioen pd. st. heeft uitgegeven voor den oorlog, een bidrag dat ongeveer gelijk ataat met de maandelij ksche oorlogskosten van Frankrijk, niettegenstaan de de betrekkelij-ke geringheid van do eerste hulptroepen, welke Engeland naar Frankrijk heeft gezonden. LLoyd George schrijft dit toe aan het feit, dat Engeland zijn leger grootendeels gedurende den oorlog heeft moe ten uitrusten, waarin hij tevens een bewijs voor Engelands tot 't laatete toe betoonde Vredelievende gezindheid wil zien. Tot dus ver heeft Engeland meer dan 2 millioen man schappen van leger en vloot uitgerust en de "voortgezette werving zal binnenkort do sterkte van de troepen tot 21/* millioen op voeren. Voor het aanstaande voorjaar zul- lon er daarvan nog weer 500,000 naar het front vertrekken. Ter bestrijding van de kosten kan Engeland door zijn nieuwe lee ning en de verhooging van de inkomstenbe lasting over een som van 440 millioen pd. st. beschikken. KORTE BERICHTEN. Het Dee>nsche stoomschip „Kong Helge", van Reykjavik naar Kopenhagen, met IJs- landscho paarden, is door Engelsche oor logsschepen naar Lerwick opgebracht. De stoomvaartmaatschappij heeft geprotes teerd. Zij acht het beslag onrechtmatig, aan gezien de paarden voor Deensche la-nd- bouwvereenigingon bestemd waren en er bovendien in Denemarken verbod van uit voer van paarden is. Er zijn in de eerste maanden van den oorlog uit Denemarken, en over Denemar ken uit Noorwegen veel paarden naar Duitschland uitgevoerd. Ook is de invoer van IJslandsolie paardjes in Denemarken ter vervanging van de op groote schaal aan den landbouw onttrokken paarden reeds ettelijke weken aan den gang. Vermoedelijk zijn er aanvankelijk ook van deze IJsland- sche paarden naar Duitschland gegaan. Maar sedert hoeft het verbod van uitvoer daaraan een eind gemaakt. Te Grantham werd een twintigjarige Duitsch er, Carl Blaff, in het oefenkamp van Britsche vrijwilligere gearresteerd. Hij verscheen in de uniform van een Britsoh soldaat voor den magistraat-, beschuldigd zich rdet als onderdaan van een vijandelijk lan-d bij de politie te hebben laten inschrij ven. Hij erkende, omstreeks een jaar geleden, zich te Grimsby metterwoon gevestigd en bij het uitbreken van den oorlog, in het Britsche leger dien6t genomen te hebben. Hij spreekt vloeiend Engelsch, zoodat hij al dien tijd in het oefenkamp zijn nationa liteit kon verborgen. Volgens den inspecteur van politie, werd hij verraden door een Duitschen kameraad, John Wagner, die te Lowestoft werd aangehouden in een boot, die bezig was met het verwijderen van mij nen. Volgens de „Frankfurter Zeitung" meldt 't verzekeringsagentschap van Yangtze- Kiang, dat de Duitsche hulpkruiser „Prina Wilhelm", vier Engelsche schepen in den grond geboord heeft. De Duitsche gevangenen, die op een drie tal schepen bij Southend te Londen zijn ge ïnterneerd. hebben Zondag het Kerstfeest gevierd. Er waren verscheidene groote Kerstboomen op de schepen opgericht en de Engelsche autoriteiten .hadden toestem ming gegeven, dat de gevangenen Durtscho liederen zongen. Dc „Times" heeft bericht uit Nancy over de bommen, die daar op den morgen van Eersten Kerstdag uit een Taubo op dc stad zijn gegooid. De berichtgever isfroora! ver ontwaardigd over hot feit, dat de vlieger een van zijn bommen heeft laten vallen vlak naast de kathedraal, en wel op een uur dat de groote kerk vol menschen moest wezen. Do „Times"-man gelooft niet, dat dit een ongelukje van den vlieger kan zijn geweest. Deze moet hebben geweten wat hij wilde, was 't heaa dan ook niet gelukt de kaAfcf i draal te treffen. 9 9 De „Messagero" meldt, dat zekere GKnh Castrriguano een oud-douane-beambte en dal' geneesheer Fiore gearresteerd rijn wegens] een poging tot omkoop ing van douane-bo- ambten, ten einde toestemming te krijgen voor den uitvoer van granen naar eenige oorlogvoerende landen. Castrignano werd gearresteerd op het oogenblik, dat hij aan den commissaris van politie Amgleucci, die rich als douane-beambte vermomd had, 150,000 lire ter hand stelde, in ruil van de toestemming om graan uit te voeren Y raag: Naar aanleiding van de sym pathieke opwekking tab het geven eener Kerstgavo_ aan het Leidsahe Steuncomité door den schrijver der „Brieven van een Leidenaar" zou iemand met een kleine beur3 maar, die ook een klein «steentje wenscht bij te dragen, gaarne het adres van den penningmeester van u vernemen. Antwoord: Dat is flink van u. Hot adres van den penningmeester is S. de Boer Azn., Nieuwe Rijn 96. Vraag: Hoc komt het, dat mijn in Weck-flesschen ingemaakte groote boontjes niet groen zien, zooals ik ze in de winkels in de étalage zie staan 1 Antwoord: Dat kan aan de boon en liggen of aan de wijze van bereiding. Ala t ze maar goed smaken dan komt de kleur er niet zoo erg op aan. Y raag: Bij welke vereeniging moet ik mij melden om voor werkzaa.mlieden naar België to gaan 1 Antwoord: Wij zouden u sterk ont raden in dezen tijd naar België te gaan om uw positie te verbeteren. Wij vreezen dat u bedrogen zou uitkomen. Vraag: Hoe moet men oliebollen bak ken 1 Antwoord: 400 gr. bloem 2% d.L. melk 2 eieren 50 gr. gist 5 gr. zout 60 gr. boter 200 gr. krenten 150 gr. rozijnen 50 gr. sucade 12 zure appelen. De eieren kloppen met het zout, de bloem toevoegen en langzaam lauwwarme melk en dit a-lles flink beslaan. De gist v-earnen- gen met de suiker en deze met de krenten, rozijnen, gesnipperde sucade en appelen door liet beslag doen. Het deeg vervolgens een half uur laten rijzen op een niet te warm© plaats der kachel. Neem dan een lepel vol van het beslag, laat dat in do kokende olie of vet (of half om half) langzaam gaar en bruin worden en plaats de oliebollen daarna nog even op een stuk papier. Men kan de eieren, de sucade en dei appelen, zelfs de krenten en rozijnen ook weglaten, dan worden de oliebollen goed* kooper maar minder smakelijk. Y raag: In het jongstveTSohenen maand blad „der Vereeniging voor Vrouwenkies recht" is afgedrukt oen gedicht getiteld Ode aan den oorlogin dat vers komt o. a* voor Geen lieflijker beeld Van welvaart, van vreugde en geluk Dan bloedige, trillende, lillende lijken en verderop Geen schooner bewijs Vaai krachten, van koenheid, van moed Dan 't drenken met bloed van de geu* [rige, fleurige akkers. Hoe is uw opinie hierover, vindt u niet, dat de redactie van dat orgaan haar leze ressen wel eens wat meer democratisch ge voel in mag prenten in plaats van deze, al lesbehalve verheffende, pennevruchten, hefe zou, dunkt mij moer strooken met het be- oogde doel, dat genoemde Vereeniging voorstaat Antwoord: U hebt slecht gelezen* Het door u aangehaalde gedicht is een pa rodie op een stuk, voorkomende in het» „Maandblad voor Letterkunde'' waar in vollen ernst de oorlog wordt verheerlijkt. Dc dichteres van de- „Ode aan dien Oorlog"- hoeft het onzinnige van die verheerlijking van den krijg willen doen uitkomen, wat gij voor echt gemeend hebt aangezien was bit tere ironie. Het verwondert ons zeer, dat ge dit niet' hebt begrepen I-leden- en Donderdagavond van af 4 uren ruim voor zien van Iste kwaliteit ge- rookte-Palin» en de bekende speetjes Paling 1780a 15 Aanbevelend: Teletoonn. 245. Vischhuisje Aalmarkt. 't Is Pyramidaai die Karaperkraal By alle Drogisten in Nederlanu \oi krügbaar A 20 Cts. per doos met gebruikstanwyziog. 3245 15 IN HST MANTELMAGAZIJN Haarlemmerstraat ^aan Sa ^UP VAN 4011 60 «076 8076 48 Koninklijke IVekclijkscIie llaildieuüt vla de Kaap. Iliiaudelykscho dienst via.het Suez Kauaai. 613 16 Hadere inlichtingen bü de Agenten: lcYKEUSI.UYTEItS TROilIP Anna Panlun-nastrant. ÏUoyd t»e!>oinv. Piot Heinplein. A. J. UHUEMAS Co., Plaats U, 1>E VR1E8 Jk Co., l>eu Staag. gtv aagd met PENSION, tegen 4 Januari e. k., op netten stand. Con ditiën onder lett Ij Y, bj J. BOODE, Boekhandelaar, Einkeratraat 51, Amsterdam. 4033 8 INKOOP van alle geregelde en ongeregelde goederen, stipte gehtimh. Adres K. HEMERIK, Apothekersdyk 11, Leiden. 1053a 4 brandt men dagelijks op Duitsche wijze uitmuntende door geur on smook. Prijs por 5 ons 74) Cent. VERKOUW STOKHÜYZEN, Nieuwe Rijn 47. 389 12 Citroen van schillen getrokken per liter 1. gestookte Citroen per liter 1. gestookte Oranje-bitter per liter 1. Hartevelt's Jenever per liter 0 86, 0.90, ƒ1. ƒ1.10, ƒ1.20; Oude Jenever ƒ1.10, ƒ1.35 per liter; Vanille-brsndowiJn (zoet) per liter 0.95, 1.—; Brandewijn on Yanllle-brandowijn per liter ƒ0.86, f 0.90, ƒ1.ƒ1.10, ƒ120; Cognao per liter ƒ1.ƒ1.20, ƒ145, ƒ160; Likeuren van af ƒ0 50 de liter; Boerenjongene per llterpot 0.80, 0.90, 1.15; Advoceat p. flesoh 0.90, ƒ1.—, ƒ1.16, /1.45; Roode Jenever per liter ƒ1.—; Punch per liter ƒ0.90, ƒ1.05, ƒ1.15, ƒ1.35. BordeouxwiJn, Portwijn, Samoa, Bergerao, Musoaatwijn van af ƒ0 60 per fleach; loato, roode Wijn per fleBch 0 75; Palestinaport, wit en rood 0 65 per flesoh; Bisschopwijn, behoeft Blechts warm gemaakt te worden, ƒ0.60 per flesoh; roode Portwijn per litor 0.60, f 0.80. Geen Filialen. 4034 42

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 7