en Ponderdag 24. December/ g=S5_ A0. fSI4 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nornmer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. KERSTFEEST. De NiëuwjaarswensGhen Officiesie Kennisgevingen. UIT OMZE STAD. DIT ONS LAND. N«. 16S2Ü PRIJS DER ADVERT ENTIEN I.Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17Kleine advertentiën |tan 30 woorden 40 Oenta contant; elk tiental woorden meer 10 Oents. Ivoor het incasseeren wordt /"0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Oenta. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per 7'eek. I B 0.10. Franco per post1.65. De beido Kerstdagen en Zondag *.s. verschijnt het „Leidsch Dagblad" niet. welke worden opgenomen in het „Leidsch Dagblad" van Dondsrdag (Oudejaarsavond) 31 December kosten 25 Cents per advertentie, indien zij woiden aangeboden tot en met Woensdag 30 Decemoer. Na dien tijd kosten deze advertentie 50 Cts. Buiten Leiden wonenden kun nen postwissel zenden en de advertentie op het strookje schrijven INKOMSTENBELASTING. Burgemeester cn Wethouders van Lel den, brengen in herinnering, dat den 81sten December c.k. de 6de termijn vervalt van de Plaatselijke Inkomstenbe lasting, dienst 1914, en dat alzoo op den lsten Januari 1915 do gehcelc aanslag moet zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien bclangbebbendeu uit om, ter voorkoming van vcrvolgings- kostcn, tot de betaling van het ver schuldigde ten kantore van den Gemeente- Ontvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. De GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 December 1914. HONDENBELASTING. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter kennis van belanghebben den, dat ingevolge art. 2 der verordening, regelende de invordering der plaatselijke klirecte belasting op de honden, ieder hou der van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht i9 daarvan voor of op den 31en Januari a.s. bij den gemeente-ontvanger aangifte te doen, door inlevering an een behoorlijk ingevuld en door den aangever ondertee kend biljet en dat bedoelde inschrijvings- biljotfcen voor het dienstjaar 1316 kosteloos ten kantore van den Gemeente-ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N O. De GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 December 1914. Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden brengen ter algemeene ken nis dat het IJKKANTOOR alhier gedu rende het jaar 1915 op de navolgende da gen geopend zal zijn: lo. Van 1 Januari tot 3 April: op eiken Vrijdag en Zaterdag van des voormiddag-s negen tot des namid dags een uur; flo. Vau 6 April (begin herijk-reis) tot 18 Augustus (eindo hcrijk-rcls) 23 en 24 April, 7, 8, 28 en 29 Mei, 18 en 19 Juni, 2, 3, 16, 17, 23 en 24 Juli en 6 cn 7 Augustus, telkens van des voormiddags liegen tot twaalf uren en van des namid dags een tot vier uren. #o. NA 18 Augustus: op eiken Vrijdag en Zaterdag van des voormiddags liegen tot des na middags oen uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N C. De GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Lelden, 24 December 1914. LEIDEN, 24 DECEMBER. ARMENRAAD. Alhier vergaderde, onder voorzitterschap van mr. P. E. Briët, de Armenraad in zijn geheel voor de vierde maal in de Raadzaal ten Stadhuize. Na voorbereidende werkzaamheden, werd o. m. medegedeeld, dat tot (boekhouder door het Dagelijksch Bestuur was benoemd de heer K. van Zanen, sergeant-majoor, instructeur dor infanterie hier ter stede, na zeer nauwkeurig en onpartijdig onder zoek uit de ruim veertig sollicitanten en ten slotte na een loting tusschen twee der meest geschikte caudidaten. Vervolgens wees do Voorzitter er op, dat do Armenraad zich een weg begint te ba/nen onder het publiek, ge tuige do verschillende instellingen van wel dadigheid, welke thans reeds, tot haar groo- to ingenomenheid, van do Kamer van Na vraag gebruik maken; toch zijn er nog in stellingen, welke zich nog verre houden. De Voorzitter vermeldde, dat naar aanlei ding daarvan besprekingen hadden plaats gehad tusschen het Dagelijksch Bestuur van den Armenraad en de verschillende instlillingen Van weldadigheid, ten einclh tot nog grootere samenwerking te komen. Verder werd breedvoerig besproken de vraag: Welke moet de verhouding zijn tus schen het Steun-Gomitó en de verschillende instellingen van weldadigheid betreffende de ondersteunden 'l Do Voorzitter wees er op, dat in de be stuursvergadering van den Armenraad reeds breedvoerig over dit belangrijk onder werp gesproken is. Thans wenschte het Dag. Bestuur ook de meening van den Ar menraad in zijn geheel. Drieërlei moet als richtsnoer gelden: le. De instelling van weldadighed ver- wijze hen, die om hulp komen. alléén dan naar heti Steun-Gomité, als de oorzaak der armoede moet gezocht worden in den liui- digen oorlogstoestand. 2e. De instelling van weldadigheid als het Steun-Oomii/é reeds steunt en omgekeerd. Wordt er gesteund, doe men dat goed, en afdoende. 3e. Niet ondersteunen dan na scherp on derzoek. Hierover ontwikkelde zich een breedvoe rig debat, waaraan verscheidene leden der vergadering deelnamen. Ton slotte hield de Voorzitter, mr. P. E. Briët, een voordracht over: Onderstand in geld en in natura". Spreker onderscheidt twee groepen van armenhij wil ze noemende meer-fatsoen- lijke armen, die alleen vragen in hoogen nood, en die met eenige hulp er weer boven op zijn te brengen, en als tweede groep: de paupers; zij, die jaarlijks terugkomen bij de Armbesturen, er op uit om bedeeld te worden en moeilijk meer op te heffen zijn. De Armenzorg nu moet er zooveel mogelijk voor waken, dat er uit de eerste groep niet vallen naar de tweede. In ver band hiermede wees spr. op de wijze van onderstand, hierboven vermeld. Van beide werden de voor- en nadeelen besproken. Ge neraliseeren is niet mogelijk. Ieder geval moet op zichzelf beoordeeld worden. Dit allee in den breede besprekende, wees spr. nog op een derde wijzo van bedeeling: de bedeeling der bons. Ook hier geldt boven al een goed onderzoek. Daartoe geeft de Kamer van Navraag gelegenheid. Nadat spr. geëindigd had, gaf de w. n. Voorzitter gelegenheid tot onderlinge ge- dachtenwisseling, waarvan door verschifl- lendb leden werd gebruik gemaakt, waarna do heer Bots met een hartelijk woord be dankte voor de hoogst leerzame en interes santo beschouwing. Spr. nog even het woord nemende, dankte voor het aangenaam debat en sloot vervol gens de vergadering. Voor heb examen Engelseh L. O. is te Groningen geslaagd de heer II. Th. Fran ken, alhier. De volgende algemeene vergadering van den Ned. Protestantenbond zal bij be sluit van de nu te Utrecht gehouden alg. verg. alhier plaats hebben. Do Bond heeft hetzelfde aantal afdeelin- gen als verleden jaar. Op 18 afdeelingen werden 700 leden gewonnen op 14 afdeelin gen 350 verloren. Het totaal aantal leden is met ongeveer 100 gestegen, zoodat nu het ledental ongeveer 22,900 bedraagt. ACADEMIENIEUWS. Leiden. Bij beschikking van den Mi- nistor van Binnënlandsche Zaken zijn be noemd voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 December 1915, tot prosector bij de pathologische anatomie aan de Univer siteit J. P. L. Husfc, arts, alhiervoor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Decem ber 1915, tot conservator bij do hygiëne en bacteriologie, H. J. de Wolff, arte, alhier voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 December 1915, tot prosectoren bij do anatomie M. N. Roegholt, D. Snocck Hen- kemans Jr. en J. Ilaga; voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 December 1915, tob prosector bij clc anatomie J. W. P. Fran- aon, arte, alhier. Gisteravond had plaats do opening van het Evangelisaticgcbouw der Geref. Kerk aan den Morseliweg No. 80a. De rui me, gezellig ingerichte zaal, waaraan plan tengroepen een. feestelijk aanzien gaven, was gevuld met belangstellenden. Als spre kers traden op de drie predikanten der Geref. Kerk alhier, terwijl in de pauzen muziek en zang verdienstelijk werden ten gehoore gebracht door deiy heer D. Schm., bijgestaan door -den heer G. v. d. K. en de dames A. M. cn S. v. d. S. Nadat de vergadering geopend was met gebed, en het lezen van oen gedeelte uit den Bijbel, hield ds. Kouwcnhoven, waar nemend voorzitter der Commissie voor Stads-Kvangelisatio, een toe-spraak naar aanleiding van Psalm 95waarbij hij Gods wondere leidingen prees. Hij besprak in het kort de geschiedenis der Evangelisatie- commissie, welke haar arbeid in dit kwar tier was begonnen, maar bij gebrek aan een vestigingsplaats rcecl9 elders haar werk wilde voortzetten, tot deze prachtige gele genheid zich voordeed. Spr. dankte den Korkeraad, (lie met eenstemmigheid een voorstel, om dit gebouw te koopen, had toegejuicht, en allen, die tot de inrichting er van het- hunne hadden bijgedragen. Voorts trad op ds. Roorda, die sprak naar aanleiding van Jezus' woord: ,,Zoo gij een geloof had't als een mosterdzaad, gij zoudt tot dezen berg zeggen ,,Ga henen van hier", en hij zal henengaan." Doelende op de greote innerlijke kracht van het mos terdzaad, spoorde hij do aanwezigen aan, in dit geloof den arbeid te verrichten, we tende, dat het Woord Gods nooit ledig we derkeert. Do derde spreker, ds. Thomas, wekte de leden der Commissie op tot volharding, lief de en eeu Evangelisch lei en. Hij vergeleek de Evangeliesatie bij den strijd in do loop graven, afmattend cn weinig opzienbarend, en groote waakzaamheid vorderend, en be toogde verder, dat Christelijke daclen meer kunnen uitrichten dan goede woorden. Ten slotte dankte do Loer A. M. Ver schoor, vico-voorz. der Commissie, de spre kers voor het door hen gesprokene, cn stel de voor clc "aanwczigcLi de gelegenheid open zich al3 begunstigers aan te melden. Met dankgebed werd de welgeslaagde avond gesloten. t Wij herinneren aan de carillon-bespe ling hedenavond, aanvangende te halftien, waarvan wij het programma in ons Blad van eergisteren opnamen. Men maakt er ons opmerkzaam op, dat 'de voorstelling van „Die Haghespe- lers" in den Schouwburg alhier, op 29 Jan. a. s. geen foestvoorstelling zal zijn, een deel uitmakende van het derde lus trum-programma van dc Ver. voor Vrou welijke "Studenten. Die voorstelling zal vfior ieder belangstellende toegankelijk zijn. AGENDA VAN DE WEEK. Donderdag: LeiJsche Schouwburg. Voorstollln.' Anna Weusraa- Klaassen eu Jan Wensma. 'a avonds 8 uur. Nulsgebouw. Vergadering Vereoniglng Rovordoring Bouwkunst. Sprekor de lieer 0. H. Eckhart (Rotterdam) 8 uur. Vrijdag (lsten Kerstdag.) Graant ours. Openb. Vergadering, Soo.-Denv Arbeiders Party. Sprokor ür Th, v. d. Waerdon (Amsterdam) 'a Morgens 11 uur Zaterdag (2den Kerstdag). Leidscho Schouwburg. Uitvoering tor gelogenhei-l Opening der Tentoonstelling van Kunstwerken ten bate Kon. NaU Stoua-Coiuitu, 's middags h a 11 d r 1 e. Leidscho Schouwburg. „Muls", Komedie. 8 uur. Zomerzoig. Gozolllgo Bijeenkomst Muziek- euToouool voioeniglng „Nut en Vermaak". 8 uur. 't Posthof. Duo Do Groot. 8 uur. Nutsgebouw. Openb. Vergadering ,.De Dage raad". Sprekor: E. Kaspers (Groningen), 'a Mor gen-. 11 uur. Graanboura. Kcrstfoestvieilng „Loger des Hoils". Hulfaoht. Oegstgoest. Znnl „Irene". Uitvoering Chr. Zang-Vereeniging „Dobora". 7 uur. Zondag: Leidscho Schouwburg. „lïobeit, Bertram on Co." Klucht 8uur. 't Posthof. Duo Iïonry Matron, Concert K. K. 8 uur. Maandag: Leidsolie Sohouwburg. „Het Offerlam", Klucht. 8 uur. Nutsgebouw. Vergadering Commissie en Huur ders Volkstuinen. Halfnegen. Oegstgeest. Zaal „Irene". Chr. Nut. Werkmans bond (afd. Oegstgeest). Sprekor: Dr. do Visse Halfnchl. Diusdog: Oegstgeest. Zoal .Irene". Chr. Nat. Werkmans bond. Uitvoering Kinderkoor „De Jeugdige Zaaior". Halfacht. Dngclijlisi Bioscope Variété Théater, Stationsweg. 7 uur. Familie Bioscoop. Haarlemmerstraat 52. 7 uur. (Zaterdagmiddag Matmée. 2 uur). GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS, 2 Klerken, 63 Timmerlieden, 66 Metsel aar 2 Kistenmakers. 1 Mach.-bankwerker. 8 Voegers. 8 Steenhouwers, 26 Stucadoors, 47 Schilders. 8 Meubelmakers, 5 Stokers, 9 Smeden, 4 Grcl'- banlcwerkere, 12 Voorelaanders, 3 Loodgieters, 13 Typografen. 11 Kleermakers, 4 Bakkers, 2 Sla gers, 6 Sigarenmakers, 1 Sigareusorteerder, 4 Schippers, 43 Grondwerkers, J Warmoezieri. 19 Bloemisten, 11 Loopjongens, 44 Loopknecht-, 94 loeso Werklieden. 190 Mannen (allerlei), 18 Dienstboden. 15 Werksters, 14 Naaisters. 2 Wae oh vrouvren. 1 Strijkster. 1 Kantoorbediend.-. 18 Fabrieksarbeidsters, 49 Tyitielarbeidetera, 27 Vrouwen (allerlei;. ST EUNVEDLECN1MC AAN BELCISCHE UITCEWEKEN'EN. Het ia aan het Comité tot Steun van Bel gische vluchtelingen cn dat tot huisvesting van uitgewekene. Belgische onderwijzers ge- bloken, dat enkele Belgische uitgewekenen zich bij meerdere personen en corporaties vervoegen tot het verkrijgen van sleun, terwijl er voor hen, naar de. meaning dier Comité's, toch voldoende gezorgd wordt. Hot schijnt hun daarom geweuscht, dat man, alvorens tot liet verleenon van steun over te gaan. zich wendt tot con der ge noemde comités, die gaania alle gewonSchte inlichtingen geven. COMITÉ VOOR BELGISCHE EM AMPERE VLUCHTELINCEN. Do penningmeester, do hoer K, II. Ivorff, iWilte Singel 15. zendt ons de volgende opgave van giften, ontvangen van 13 tot en mot 23 December Jongolirigsvereeniging „Dient den Heer" f 0.477aprof. M. v. V. 160; N. N. £100; Totaal f 160.477*1 °f niet inbegrip der vorige opgavon, f 18.442.817.:. HET COMITÉ VOOR HET DUJTSCHE ROODE KRUIS. Dit Comité alhier hoeft vijftig stellen wollen ondergoed en eenige kisten Neder landsche versnaperingen aan do „Geubral- samraolstelle filr das Roto Kivuz in Düs- soldorf" verzonden, evenals vroeger reeds oen vrij aanzienlijke som. golds. Het hoopt maandelijks een dergelijke zen ding te leunnen samenbrengen, indien hei hiertoe voldoenden gel del ij ken steun on per soonlijke medewerking ontvangt. DE OORLOCSLEENINC. H. M. do Koningin heeft de ieeningwet gisteren nog onderteckend. H jVr. heeft aan den minister vau finan ciën een .inschrijvingsbiljet op de vrijwil- lige geldleening van den Staat der Neder landen doen toekomen ton bodrage van 2V-2 millioen gulden. ZUID HQLL. COMMISSIE VOOR VOEDtNCSVRAACSTUK. ten brief was ongesloten op 11 October bo' Amsterdam op de bus gedaan. Het draagt) drie roode Nederlandsche postzegels dio af gestempeld zijn: Asterdam 1112, 11 Oofcc 'li. Deze brief nu is pas een maand nadat liij op do post gedaan was, op zijn bestem ming gekomen. Misschien", merkt het blad op, „is deze vertraging te verklaren uit de zeer inte ressante stompels die op het couvert staan. Op do voorzijde ia het Engelsche woord „undeliveralble" (onbestelbaar) gestempold, daaronder de letters L. P. S. Op de ach terzijde is een papiertje geplakt met het Engéfeuhe wapen en het gedrukte opschrift: Opened bij c*noor. De Engelsche censor heeft dus dezen, aan de Nederlandsche post ter doorzending naar Duitschland to*>- vertrouwden brief in handen gekregen. Een hoogst merkwaardig feit! Opheldering is dringend gowenschb". Dio dringend gewenschte opheldering had het blad zelf wel kunnen geven, dunkt, ons. Op het adres is namelijk het woord „„Bodonsee" zoo onduidelijk geschreven, dab heb een Engel3che plaatsnaam met den uitgang „well" lijkt. Zoodoende is de brief vermoedelijk bij abuis naar Engeland go- zonden en na, gelijk alle brieven uit het buitenland, geopend te zijn, als onbestel baar teruggezonden. De Nederlandsche post heeft toon de vergissing ontdekt en den brief alsnog naar de juiste plaats van bestemming doorgezonden. Dergelijke ver gissingen komen meer voor en ronden te vermijden zijn, als hot land van bestemming, in dit geval Duitschland, duidelijk op het adres vermeld ware geworden. Op zulke losse gronden te insiiiueeren dat de Enge if sche censor iets met de Nederlandsche post uitstaande heeft, duidt op een gemoeds toestand, die de overprikkeling bedenkelijk naoij is. AANGEHOUDEN SCHEPEN. De commissaris der Koniugin in de pro vincie Zuid-Holland heeft aan de burge meesters en wethouders der gemeente-n in die provincie onder dagteekoning van 23 Dcc. medegedeeld, dat hij een Zuid-Hol- 1 andsche commissie van advies voor voe- dmgsvraagstukken heeft ingesteld, welke j tot taak zal hebbena. de Regeering op ver- i zoek of uit eigen beweging van raad te die- nen ter zake van de door deze te nemen I maatregelen met betrekking tot de brood voorziening of andere voedingsv raagstuk ken; b. do goede uitvoering dier maatrege len te bevorderen door het geven van wen ken of inlichtingen aan do gemeentebestu ren. Lid tevens voorzitter dier commissie is jhr. mr. Von Fisenne, lid vat» Gedep. Sta ten; leden zijn: do heeren Bos, burgemees- ster van Zegwaart; Yan Dobben de Bruyu, burgemeester van Hazerswoudo; dr. Fi- lippo, directeur van den keuringsdienst voor eet- en drinkwaren te 's-Gravenliag-e dr. Lam, directeur van den gemeentelij ken keuringsdienst te Rotterdammr, Ph. 11. Libourel, advocaat te Leiden: P. S. Overwater, lid dor Prov. Staten, te Sfcrijen; O. Warnaer, idem, te Dirksland, en M. van Zanten, lid van den Gemeenteraad van Dordrecht; secretaris is: mr. De Monohy, griffier der Staten: adjunct-secretaris: mr. Yan Wensen, adjunct-commies ter prov. griffie. Het. adres der commissie is het gebouw van het Prov. Bestuur te 's-Gravenhage. De commissaris dor koningin noodigt B. en W. uit de commissie, indien zij een be roep op hen mocht doen, behulpzaam te wezen bij de vervulling barer taak. Berichten betreffende de telling en ver deeling der rogge moeten tot nader bericht nog aan den commissaris der Koningin wor den gezonden. EEN VERDACHTMAKING. Men doelt aan do ,,N. R. Ot>." hot vol gende mede Het Nederlandsche stoomschip „Beyer- land", 20 dezer van Londen naar de Tyno vertrokken, moest nabij F1 ambo rough Head op last van de Engelsche admiraliteit naar do Kumber torugkooren. Verder moesten de Nederlandsche stoom schepen „Gelderland" en „Ottoland", -l dezer van hier naar Newcastle on Tyne ver trekken, eveneens van Flamborough Head naar do Humber terug. INVOER VAN BELO. STEENKOLEN. Naar hob „Cenfcr." verneemt, zijn dozer dagen te Utrecht voor het oerst sinds begin Augustus per Staatsspoor weer eenige wa gens anthvaciefc, afkomstig uit het steeu- lcolonbekkcn van Luik, aaugekomen. Het vervoer geschiedde op Duitschc wagens over ViséMaastricht. VERBODEN UITVOER. To Venlo hebben autoriteiten beslag ge legd op oen partij bovenleder ter waarde van f 1400, die opgeborgen lag Ln een tuin, welks gebruiker verklaarde van niets te weten. Daa-r men de overtuiging had, dat een en ander voor uitvoer bestemd was. hadden ambtenaren tevoren drie dagen en nachten ter plaatse toezicht gehouden, zon der de betrokken personen te kunnen be trappen. Echter had deze surveillance ten gevolge, dat een stoker van de Coin— Min- doDor Bahn werd bekeurd, terwijl hij bezig was 125 K.G. boouen op zijn machine te verbergen. VERBOD VAN UITVOER MAAR BELCIE. Dat men in Zeeuw-Ylaanderen nauwlet tend toezicht houdt op het uitvoerverbod naar België, kan wel hieruit blijken, dat de arrondissementerechtbank te Middelburg in haar jongste zitting nieb minder dan 50 vonnissen betreffende pogingen tot verbo den uitvoer ui toprak. *T KAN VERKEEREN. De „FrankF. Ztg." die al eens een min der fraaie rol heeft gespeeld door de onder stelling te opperen dat Nederland uit het herbergen van Belgische luchtelingen een slaaty'o sloeg, heeft, nu weer een verdacht making van de Nederlandsche post gelan ceerd. Zij beeldt do voor- en achterzijde van een couvert af. Gp.de adreszijde staat dc naam van een dame die do vrouw van een amb tenaar van de Zcppelinfabriek te F ried rich s- hafen is. Heb couvert met den daarin goslo- Op 14 December j.l. verzond een ingeze tene van Tiel eon wagonlading reuzel naar hot buitenland, vertegenwoordigende een waarde van f 9000. De zending werd echter aan do grens opgehouden, daar juist dien dag do uitvoer werd verboden. Met groote kosten, werd de zending weer naar Tiel terug ver voerd en do afzender meende dus groote eohado te lijden. Door do enorme prijsstij ging van dit artikel belooft de partij ech ter veel moer op lo brengen dan over een gekomen was. Eon groot ueel is er roods van verkocht. AMERIK A'S HULP VOOR DE VLüCHTELINCEN. Dr H. van Dyke, gezant van Amerika, dio in het begin van December naar zijn geboorteland vertrok is gisteravond op zijn post te 's-Gravenhage teruggekeerd. D*e gezant, had veel baat gevonden b.j de ge neeskundige behandeling zijner oogen. Op zijn terugreis bracht do heer Van Dyke, voor de Belgische vluohtelingen in Nederland mode 1*2 groote kisten reet klee- ron een som van pl.m. f 10,000versnape ringen en speelgoed voor de kin Ieren de» ïuinr hier uitgewekenen als Kerst gave, al les geschonken door Amerikanen.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1