T08TS Zlaterdag 10 L>eceilil>e 1*. A». i914. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgeving. De Stem des Roependen.... Nederland en de Coring. UIT Gfê3 LAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels /1.05. Iedere regel meer f 0.171. Kleine advertentiën yaii 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseeren wordt /"0.05 berekend, Bewijsnummer 5 Oents. PRÏJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1,30per weekf 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. B 0.10. Franco per po3t 1.65. VEE-, KAAS-, BOTER- EN WEEKMARKTEN. Burgemeester on Wethouders van Lei den brengen ter konnis van belangheb benden, dat met het oog op de beide Kerstdagen en don Nieuwjaarsdag de Vee- en Kaasmarkten van Vrijdag 25 De cember en van Vrijdag 1 Januari a.s. zul len worden gehouden respectievelijk op Woensdagen 23 cn 30 December en de Boter- en Weekmarkten van Zaterdag 26 December a.s. op Donderdag 24 De cember tevoren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 39 Dccc|aber 1914. UITBREIDINGSPLAN DER GEMEENTE. De Burgemeester, Hoofd van hot Gemeentebestuur van Leiden Gelet op art. 28 der Woningwet en op art. 14 van het Koninklijk besluit van den 28®n Juli 1902 (Staatsblad No. 160), tot uitvoering van de artt. 7, 8, 9, 26, 27, 28, 30, 34, 35 en 36 dier wet, zooals dit besluit laatstelijk is gewijzigd bij dat van 12 Fe bruari 1913, (Staatsblad No. 52); Brengt ter algemeene kennis, dat liet door den Gemeenteraad, in zijn vergade ring van 17 December 1914, vastgesteld plan tot herziening van hec uitbreidings plan dezer gemeente met uitvoerige kaar- ton en grondteekeningen, een staat van de namen eu van do woonplaatsen van de eigenaars der in het ontwerp begrepen perceelen met vermelding van de kadas trale secties en nummers, een situatie- kaart, waaruit do aansluiting van den in het ontwerp begrepen grond aan het overig grondgebied der gemeente en zijn verkeerswegen blijkt en een toelichtende beschrijving, op de Secretarie dezer ge meente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris Leidon, 19 December 1914. Heden vevschijnen in persorganen van onderscheiden kleur en in verschillende landen roepstemmen tot den Vrede. Het zijn de tolken van zoovele duizen den kreten in alle tongen en talen, die ,er opgaan in hutten en paleizen, in dé neutrale landen, zoowel als in de oorlog voerende rijken, kreten van angst en ont zetting over den oorlog en zijn gruwelen; over het vreeselijk leed, dat menschen- kinderen, in grooto massa's vereenigd, van met dood en verderf dreigend oor logsmateriaal voorzien, zich tegenover elkaar plaatsend, elkander toebrengen, terwijl ver buiten het oorlogstooneel, in landen zelfs, waar nog Vrede heerscht, de terugslag van het lijden in velerlei vorm wordt gevoeld. Willon de menschen, die elkander dit naamloos leed veroorzaken, dit met be wustheid Zouden zij niet liever heden dan morgen elkander de hand dor verzoening reiken en tcrugkeeren naar hun land, naar hun Woonplaats, naar hun betrekkingen, die de thuiskomst van huu dierbaren me6 spanning verbeiden? En zouden ook zij, die dezen geweldi gen krijg hebben begeerd, voorbereid, uitgelokt en hebben doen ontbranden in stille oogenblikken, wanneer zij, ont worsteld aan den oorlogsroes, de hand steken in eigen boezen, geen berouw ge voelen en zuchten: „Waren wij den strijd oiaar niet begonnen, was er maar weer Vrede 1" Ja, waa er maar weer Vrede! Dat is-de zucht, die oprijst uit hot ge prangd gemoed van heel de beschaafde monschheid. Heb schijnt echter wel, dat niemand heb too verwoord kent, in staat om te be zweren den boozen geest, die den wereld brand heeft ontstoken en hem steeds feller en feller doet oplaaien. Dat tooverwoord moet zijn de uitge drukte wil van de menschheid zelf, die, nu zij tot bezinning is gekomen, haar krachtig: „Ik wil den Vrede hersteld zien!" moet doen hooren, ver boven het kanongebulder en het krijgsgesclial uit. Bij de nadering van heb Kerstfeest, hetwelk de Christenheid grooto blijdschap verkondigt en Vrede op Aarde predikt, mogen wij niet langer wanhopen aan de wereld-overwinnende macht der liefde. Nu is het tijd, om de stem te verheffen tegen het brute geweld, dat de wereld thans behcerscht. Die stem moet klinken uit alle monden, die den Vrede begeeren, bij alle volken, en dan zal do Viedc moeten komen. Ook wij willen ons zwak geluid mengen in het algemeene koor, dat op Kerstmis oor den Vrede moet getuigen, niet voor een enkelen dag, om daarna het moor denaarswerk met nieuwe felheid to her vatten maar voor eens en voor altijd, opdat er komo een duurzame Vrede, waarborg voor vernieuwde welvaart en geluk van menschen en naties. Laat de stem, die heden klinkt in de Pers, weerklank vinden bij de geheele menschheid, die ten slotte machtiger zal blijken dan het geweld, dat nu nog de wereld behèerscht LEIDEN, 19 DECEMBER. Alhier vergaderde in de Nutszaal de. afdeeling Leiden van „Vrede door Recht''. Ruim half negen opende de presidente, mejuffrouw Van Eek, do vergadering eu gaf daarna het woord aan de secretaresse, mej. Lulofs, tot het lezen der notulen der vorige vergadering. Het keurig jaarverslag werd eveneens door mej. Lulofs voorgelezen, hetwelk haar een hartelijk applaus der vergadering bezorg de de penningmeester deed v erslag van zijn beheer, waaruit bleek, dat er een klein overschot was. Er waren twee vaca tures. Mej. Lulofs moest haar taak neer leggen wegens vertrek naar Den Haag, terwijl de heer Blekkink mdest bedanken als penningmeester wegens vertrek naar Amsterdam; beiden werden door de pre sidente bedankt, voor hetgeen zij voor de afd. gedaan hadden. Als waarnemende secretaresse werd aan gewezen mej: Van Beek, to Oegstgeest, terwijl als waarnemend penningmeester zal optreden de heer A. Kroonenberg, alhier, welke beiden de benoeming aanna men. Als afgevaardigde naar de Bonds vergadering te 's-Gravenhage werd be noemd mevr. Poelgeest, to Leiderdorp. Alhoewel de vergadering slecht bezocht was, ontspon zich toch een geanimeerd debat over den Bond „Vrede door Recht" in verband met den thans opgerichten anti-oorlogsraad, en werd verder beslo ten, om te Leiden een comité to vormen, Waarin personen van verschillende rich ting zitting zullen nomen. Een en ander werd overgelaten aan moj. Van Eek ora hiervoor to ijveren. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de presidente lo ruim tien uren de ver gadering. Een Kon. besluit bepaalt, dat ion 'behoeve van de voorbereiding van beslis singen op verzoeken om rente, als bedoeld in de artikelen 369 cn 370 der Invalidi teitswet het Rijk wordt verdeeld in Ide in dat besluit genoemde districten. Bepaald is voorts, dat in ieder dier dis tricten een Reritccommissie zal worden in gesteld. I-Iier is die Commissie samengesteld als volgt Voorzitter: mr. P. E. Briët, voorzitter van Let bestuur van het gemeentelijk werkloozcnfonds. Lid: jhr. A. J. B. Six, te Oegstgeest. Secretaris, tevens lid: F. G. Rosier, hoofdcommies ter secretarie. Pij den heer S. de Boer Azn., pen ningmeester van „Schoolkindervoeding," is ingekomen f2.95 van de sneeuwbal „Voor kinderen idoor kinderen" en een inzameling van Adriaan, Janny en Annie f 1.35. Voor den dienst in Ned.-Indiö is be stemd Raden Mas Soomitri, alhier, voor adjunöt-administrateur bij den Gouverne- ments-pandhuisdienst. De Oorlog cn het Godsbestuur. Over dit onderwérp hield gisteravond op uitnoodigging van de afd. Leiden en Omstre ken van den Ned. Proi-,-Bond dé. K. Vos, uit Middelstum, lin het Nirlsgebouw een lezing, die door een talrijk gehoor wérd ge volgd. Uit spr.'s beschouwingen bleek, dat vol gens vrijzmnige opvatting God buiten en boven don oorlog staat, zoodat er geen reden is God voor do oorlogsellende aansprakelijk te stellen of Hem to danken voor de over winning en het Verslaan der vijanden. Zoo achtte spr. liet heiligschennis om te spre ken van den God van Nederland, van Duitsehland of* van. welk volk ook. De oorlog is mepschenwcrkmensehen zijn ook .aansprakelijk voor de gevolgen. Het g-eloof, dat Gód de Héér der heer scharen, de opperste- generaal is, werd. ont leend aan OucLIsrael, dat Jahwé aanbad als den Volksgod, machtiger dan andere goden. Voor hen, die nog staan op dit standpunt, zij het dan ook ecnigszins gewijzigd, kan er dan ook geen sprake zijn om, aan een wereld. Vrede te gelooven. De R.-Iv. en Calvinisten zien, volgens spr., ook thans nog in den oorlog de hand Gods. God gebruikt den oorlog als een tuchtroede, als een gceselwaarmede Hij do menschen straft voor hun zonde eu on gerechtigheid. Heb doet voor h'en, thé dit Weten, dan ook vreemd aan in dezen tijd naast vrijzin nigen, Roomsehen en orthodoxen to zien samenwerken in den Anti-Oorlogsraad, oen lichaam, dat zic.h ton doel stelt oorlogen Sn do toekomst te voorkomen. Spr. verklaarb dit echter uit het feit, dat men in dezen vreeselijken tijd terugdeinst voor de conse quenties van zijn eigen geloof. Do natuur gaat boven de leer. Zooals spr. aantoont is mot cn door het ontstaan van de vrijzinnige gedachte omtrent God en Godsbestuur'de vredesbeweging' op gekomen en van de vrijzinnig godsdienstigen verwacht hij voor de próp ageering en do verwezenlijking van deze idee dan ook alles. Nederland, het vrijzinnig Nederland vooral, liccft daarin een roeping te vervullen, ■waar toe hij dan oolc in de eerste plaats de gods dienstig vrijzinnigen opwekte. Gaarne erkent hij, dat met name de voorgangers in het verleden, niet genoeg gedaan hebben, doch vindt daarvoor een Verontschuldiging in de voor geruinien tijd algemeen gevestigde mea ning, dat het wel nooit meer tot zulk oen geweldige uitbarsting zou komen. Dat de vredesbeweging van vrijzinnig godsdienstig standpunt, kans van slagen zal hebben, gelooft spreker op oen drietal gron den: lo. omdat geen der wereldgodsdiensten naar opperheerschappij streeft; 2o. omdat het internationaal verkeer steeds meer zich ontwikkelt, cn 3o. omdat de volkeren zelf meer en meer worden doordrongen van het besef, dat liet een natie on teert met ter zijde-stelling van het recht oorlog Ie voeren. Tot afschaffing van het leger door kleine naties, durfde spr. nochtans niet advisee.rcn. Aan het- debat werd in de eerste plaats deelgenomen door mej. Th. van Eek. presï- dento der Ltidsche afdeeling van den Alg. Ned. Bond „Vrede door Recht", die voorna melijk verschilde met den spr,, als deze huiverig was voor afschaffing van het leger. Volgens haar opvattiug moeten in dezen kleine naties voorgaan. Voorts verdedigde zij samenwerking von alle godsdienstige en politieke partijen en dé beweging voor den vrede. Een ander der aanwezigen, hoewel spr.'s meen.ing respecleerend, betoogde aan de hand van den Bijbel, dat het streven naar een wereldvrede een ijdel pogen is en met aanhalingen uit do openbaring voor spelde hij na dezen oorlog een nog gewel diger volkerenbotsiag tusscben do bewoners van liet Oosten en het Westen. Do debaters weiden hartelijk door den spr. beantwoord. De vcorziftcr, dr. J. W. Lente, dankt» spr. en debaters en sloot daarna de verga dering. i Stoomboot-Man (schappij te Lelden. „Carsjens", In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van obligatiehouders in de hy- pothecaire leenlng J899, ten laste van bovengenoemde Maatschappij, is de N«- dcrlandscho Trust-Maatschappij gemach tigd,- uitstel van rentebetaling en aflossing tot 1 Mei a. s. te verleenen en is benoemd een commissie uit de obligatiehouders, be staande uit de hceren C. Blatt en E. F. Blase, beiden te Amsterdam; P. Boot, te Leiden; J. Frijda, te Utrecht en J. Sanders, te Rotterdam. MUZIEKSCHOOL. .Onder de leerlingen Piano 2de klasse behoort nog vermeld te worden A. I. van den Hoeven. CORRESPONDENTIE. Een paar ingezonden stukken moesten tot een. vol gend nummer blijven liggen. UIT ONZE STAD. VOOR HET STEUNCOMITÉ. Wij ontvingen van den rechterflank in de school Langebrug 2.G5. VLliCHTEL INC EM-COM1TE. Mr. Van den Berkhof f, tot- dusver deel uitmakende van het Belgische vluchtelin gen-Comité alhier, is naar Antwerpen ver trokken en zal daar zitting nemen in het Cenfcraal-Bureaü "van Inlichtingen aldaar. ONZE NEUTRALITEIT. Uit) de beste bron kan de Londensehe cor respondent van do „Tel." modedeeleu, dat het een verzinsel van de Duitsche pers is, dat de Briteche regeeriug van plan zou zijn een ultimatum aan Nederland to richten. Een dergelijk plan heeft hooit bestaan, noch bestaat er eenigo reden toe. Do offi cieele betrekkingen met Nederland blijven zeer vriendschappelijk. WECWIJZERS, DIE WEC MOETEN Zooals men weet, weiden onmiddellijk na do afkondiging der mobilisatie liier te lande, alle wegwijzers van den Algemcenen Nederlandschen Wielrij'dcrsboiid van hiui „armen" beroofd. De militaire autoritei ten achtten het niet noodig dat bij een eventueel binnendringen van. vreemde troe pen, waarop men voortdurend bedacht diende te zijn, .de vijand als het ware den weg aangewezen zou vinden. Trou wens, in alle landen, waar gemobiliseerd wordt, verwijdert mén de wegwijzers of overdekt ze met een verflaag. Dit weten de, deed het eenigszins vreemd aan, te be merken, dat de tc Hannover gevestigde „Continental Caoutchouc und Gutta Per- cha-Cie." plotseling behoefte gevoelde, juist op plaatsen, waar vóör de mobilisatie de A. N. W. B. den toeristen tot gids had gediend, reclame te maken voor haar auto banden niet alleen, doch tevens aanwijzin gen te .geven aangaande de richting dei- wegen. Zoo weien wij bijvoor beeld, dat op den straatweg van Apeldoorn naai" Arnhem, bij het dorp Beekbergen, aan do herberg' van gen zekeren Peters, op oen gegeven oogeiiblik 'grootc borden van de Conti nental" gespijkerd werden. De herberg ligt' bij een driesprong, waar tot begin Augus tus een wijzer van den A. N. W. B. de richting aangaf. Deze taak nam de Duit- schc autobandenfabriek met haar recla me welwillend op zich. Op de drie borden waren natuurlijk schelblauwe banden met witten rand geschilderd en daarin prijk ten niet koeien van letters de woorden Deventer, Apeldoorn en Arnhem. Tijlcn gaven de richting aan, die moest worden ingeslagen, om de genoemde plaatsen te bereiken. Véél appreciatie heeft de „Con tinental" te Beekbergen voor haar vrien delijkheid niet ondervonden. Kort nadat de •borden aangebracht waren, liet de bur gemeester van Apeldoorn ze verwijderen, 't Zou echter kunnen zijn, 'dat men op andere plaatsen hier te lande nog ^lict de noodige aandacht aan de .„reclame borden" heeft geschonken. Vandaar 'deze publicatie. (..Tel.") AAN DE NEOERLANDSCH—DUITSCHE GRENS. Men schrijft uit Zevenaar Wat nu wol eigenlijk do oorzaak mag zijn, dat thans vanwege liet gencraal-commando te Munster opnic-uw last is gogeven om den verkeersweg van Lobith met Elten in eens, zonder het stellen van een paar dagen ter mijn, af te sluiten, mag zeker oen raadsel worden genoemd. Want. het. gaat toc-li maar niet aan om den onderdanen van oen neu tralen staat., voor zoover deze zich do uit gaven en dikwijls grooten last van een be hoorlijken pas hebben moeten getroosten, zoo maar zonder slag of stoot een goeden verkeersweg af to snijden. Do menschen van dio plaatsjes zijn natuurlijk erg ge dupeerd, want- nu moeten zij over het A.erd- sohe veer en Babberik, een omweg van zeker oen paar uur maken ora te Elt-en to kunnen komen. Ik ben op informatie uit geweest en heb overal hetzelfde antwoord gekregen, namelijk, dat heb onbegrijpelijk is, hoe do Duitselie militaire overheid daar toe heeft kunnen besluiten. Ik voor mij ge loof echter, dat heb hem hier in hoofdzaak in de spionnenvrees" zit.Of, en in hoeverre nu te Lobith daartoe aanleiding is gegeven, weet ik niet, doch zooveel is wel zeker, dat in de laatste dagen te Elt-en langs do heeie grensstrook de wachten uitgebreid zijn. Tot. dat doel zijn daar een paar dagen geleden weder ongeveer twintig militairen bijgeko men. 8EM0E1L1JKINC CRENSVERKEER. Het grensverkeer met Duitsehland wordt met- den dag moeilijker gemaakt. Ieder, die thans van het station Hassum Duitseh land binnenkomt of verlaat, moet op ccn daartoe verstrekt wordend formulier ïq- vullenzijn naam, ouderdom, doel der reis en plaats van herkomst. Het schrift van het formulier wordt dan door do grenswacht vergeleken met de handteeke- ning op den pas, resp. liet binnenlandsch paspoort. Voorheen geschiedde de waar merking van handteekeniug eu portret door den consul te Nijmegen voor de be woners der grensplaatsen, tegen betaling van 30 cents. Thans evenwel geschiedt heb alleen voor werklieden tegen dien prijs; ieder die er als heer uitziet en niet kan verklaren werkman te zijn, moet 1.80 betalen. Ook kon men vroeger zijn pas aan een ander medegeven, om hem to laten stempelen, doch ook dit mag niet meer. De houder moet- zich persoonlijk aanmelden, en den pas in het bijzijn var den consul teekenen. Dit laatste spreekt vanzelf, daar de consul toch niet kan verklaren, dat de handteekeniug en het portret van den houder van den pas is, indien hij dien persoon niet kent of ziet. KON. NATIONAAL STEUNCOMITÉ. Door het Kon. Nat. Steuncomité wordt, naar wij vernemen, wekelijks aan een 16-tal plaatselijke steuucomitc's een bedrag van 40.000 uitgekeerd. Te verwachten is, dat dit bedrag, zoomede het getal steunbehoevende comité's, in de toekomst belangrijk zullen stijgen. DE KERSTVREDE. Do „Avondpost" meldt: Een Hagenaar heeft 30 Nov. dus vóór het verzook van den Paus bekend was den volgendem brief gericht tob de hoofden van alle oorlogvoerende Statiën: „Binnen enkele dagen zal het Kerstavond zijn Mijn moedor leerde mij reeds als Itind h Kerstlied der Christenen, dat aanvangt: „Yredo op Aarde". ...Een eenvoudig Hollander vraagt u eer biedig, maar duizenden vragen dit met hem Maakt Gij voor do Kerstdagen de woor den van dezen Kerstzang waar!" De Hagenaar heeft daarop namens pre sident Poinoaré het antwoord gekregen dat „Frankrijk", dat het voorwerp van eeu brutale en van te voren beraamde aanran ding is geweest, in het belang van de hu maniteit zelf, een definitief herstek voor zich ou zijn bondgenoot-en moet verkrijgen, aleer het de wapenen nederlegt'. BELGISCHE STAATSSPOORBEAMBTEN. Dé overeenkomst van het beheer der Belgische staatsspoorwegen met het Fu- gelsche gouvernement voor plaatsing k. Engeland van spoorwegpersoneel, ge'db voorloopig uitsluitend het in Nederland vertoevend personeel. Door Belgische spoorbeambten wordt tot heden daaraan eon verkeerde uitleg gege ven, 'zoodatverschillende beambten die nog in Belgió vértööven, zich thans tot den ingenieur te Roosendaal wenden, om naar Engeland te vertrekken. Door de beambten is het geen verplich ting naar Engeland overgebracht, to wor den, dit- geschiedt enkel op huil eigen aanvrage. BREIEN ALS T140VULLINC. Breien is een ntittigo bezigheid voor gc- mobiliseordon on geïnterneerden. In Amersfoort worden de geïnterneerden reeds op dozo wijze bezig gehouden. Daar wordt door een zeer groot getal ouderwij zere ontwikkeling en onderwijs verzorgd voor de gemobiliseerde troepen daar ter stede. Een paar honderd militairen maken er gebruik van. En 35 daarvan worden door ■drie onderwijzeressen in bovenstaande zeer nuttige bezigheid onderlegd. Bij de geïnterneerden te Soestcrberg is zeer in zwang het touwknoopen. Dc een leert het aan den ander. Men maakt netten, en nebjes, on men knoopt hangmatten om rijn eigen stroomatras in tc leggen. ALGEMEENE DIENSTPLICHT. Yan het hoofdbestuur der vercenigi.ig „Volksweerbaarheid" ontvingen we eon ma nifest- tor opname, waaraan we Tij gebrek aan ruimte geën plaats kunnen geven. In dit manifest pleit het hoofdbestuur voor af schaffing van de loting en invoering van algemeen en dienstplicht, ter verhooging van lands weerbaarheid. De verhooging on zer weerbaarheid toch was, aldus het hoofd bestuur, do reden, dat ouzo neutraliteit kan worden gehajidhaafd. Heb niet-weerbaar tijd van heb gelieelo volk heeft bovendien ton gevolge dab franc-tireurs kunnen op treden. Yoor hen, dio vallen buiten alge- meenen dienstplicht wordt algemeene oefenpiiohb bepleit.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1