De Europeoschs Oorloo. FEUILLETON. Storls© Harness. v Eerste Kamer. Achter «le Schennen van Kiel. Be „Daily Mail", aldus de Londcnsche correspondent van de ,.Tcl. bevat ©en hoogst interessante beschrijving van liet leven en den toestand te Kie.1 in oorlogstijd. Zij werd Jiet Engelsohe blad toegezonden, idoor eon schrijver over marine-zaken. Hij ontving liet verhaal van een vriend, die or door zijn invloed in slaagde de strenge bepalingen, "waardoor de Duifsche regeering sinds h et begin van den oorlog met. goed gevolg Kiel met den sluier van golie^m- zinniglieid omhulde, te ontduiken. Ziehier bet verhaal: Kiel is de meest bewaakte stad in Duitsch- laud. Behoudens de bekende haven der Duitsche vloot, bevat zij ook de rijks- V e-rven en omvamgrijkc werkplaatsen van Krupp. Alle beschadigde oorlogsschepen gaan ter reparatie naar Kiel. Wijeters is de ruime haven een veilige verzamelplaats en het. hoofdverblijf der duikboolen. Omdat de kennis der bewegingen van die schepen, waarop het Fatherland zooveel hoop beeft gebouwd voor de geallieerden van onberekenbaren dienst zoude zijn, hebben de Duitsche autoriteiten den vreemdelingen streng verboden, die stad in of uit te gaan. Zelfs den inwoners is het verboden om te wandelen in de nabijheid der havens, waar alle cafés en inrichtingen van pu blieke ontspanning sinds begin Augustus gesloten zijn. Op last van den opperbevel hebber der Duitsche vloot moesten alle neu trale schepen, bij het uitbreken van den oorlog, de haven verlaten, opdat de vloot er ongestoord met haar mobilisatie voort kon gaan en geen vijand, iets van de ge heime voorbereidingen kon te weten komen. Kiel is thans een droefgeestige sta/1. Alle geestdrift voor den oorlog, die zich toonde bij liet vertrek der Baltischc vloot, onder bevel van admiraal Tngenohl om den Rus- sischen schepen slag te leveren, is sinds lang geweken. Verschillende dier prachtige schepen, dio onder de toonen van het „Dcutschland über Alles" wegstoomden, zul len nimmer terugkoeren. Andere schepen van die "vloot- werden huiswaarts gesleept als beschadigde wrakken, met gapende gaten in hun zijden, die een welsprekend getuigenis yan het voortreffelijk Russisch mikken zijn. De schrijver vertelt dan van groote schade, rlie de Russen aan de Duitsche vloot toe brachten. Maar ook in de Noordzee heeft de Duitsche vloot ontzettende schade opge- loopen, iets dat nog geheel onbekend was. Talrijke schepen zijn uit de Noordzee bin nengekomen en daarover zegt de schrijver: Volgens hardnekkige geruchten, die nog niet weersproken werden, was die averij veroorzaakt door een Brifech mijnenveld, bijna binnen het- gezicht van Helgoland in zee gelegd. Bititsche mijnenleggers volgden de oorlogs schepen op veiligen afstand en terwijl de aandacht der Duitschers door het gevecht in beslag werd genomen, waren de mijnen leggers druk bezig hun dordelijke werk tuigen te ankeren qp de route der Duit sche schepen, wier basis Helgoland was. Aangezien dat te voren was geregeld en do ligplaatsen der mijnen duidelijk op de kaart waren aangewezen, konden de Britsclic schepen, bij hun terugkeer van bet gevecht, de gevaarlijke plaatsen vermijden. Twee dagen later werd een Duitscli eskader op verkenning uitgezonden. Geen gevaar in eigen wat-er vermoedende, stoomden zij in het mijnenveld. Het eerste schip, dat op een mijn stiet, signaleerde, dat het door oen onderzeeër werd aangevallen. Bijna ge lijktijdig deelden andere schepen hetzelfde lot. Waarop de Duitsche gezagvoerders, het 11iiTi dreigende gevaar beseffende, zorgvul dig hun weg naar de basis terugzochten. Hoeveel schepen op die manier behouden aankwamen, is onbekend, maar er wordt ver- moed, dat het verlies beduidend was, omdat -het eskader vóór die ontdekking zoover in het mijnenveld was gcloopen, dat een Jesfcroycr op belangrijken afstand van de alaats des onheils werd geraakt, terwijl zij huiswaarts keerde- Tot- zoover het verhaal, in dc Daily Mail" gepubliceerd, dat ik, aldus de Tel."-corres pondent, natuurlijk onder de noodige reserve meedeel. Er werd hier officieel niets ver meld omtrent een treffen, enkele dagen na Zij danste en praatte, maar baar ge dachten waren er niet bij. Gedurig zoch ten haar oogen hem in de zaal; zij ver wachtte, dat hij haar ten minste voor een enkelen dans vragen zou. Maar hij kwam niet. En die warme blikken, waarnaar zij zoo verlangend uitzag, kwamen ook niet, althans niet tot haar. Het mooie vrouwtje uit Norrland had daarop zeker beslag gelegd en Martha had een pijnlijk gevoel, nu zij die twee samen zag. Het trof haar, te moeten zien, dat er in z>jn manieren tegenover die vreemde lijna geen verschil was met zijn wezen tegenover haar diezelfde warme, belang stellende blikdiezelfde gelukkige uit drukking op zijn gelaat; dezelfde geba ren van bewondering. Zij vond dit een vrecselijke ontdekking. In het rijtuig ge zeten begon hij met haar te vragen of zij zich goed had vermaakt; en toen hij slechts enkele woorden op een onverschil ligen toon tot antwoord ontving, begreep hij, dat er iets aan haperde en trachtte haar opheldering te geven. Als hij misschien niet zooveel werk van haar gemaakt had als anders, dan was dit uitsluitend om ,,de zaken". Hij had juist een belangrijke bestelling van den eigenaar der zagerij gekregen en diende dus bijzonder beleefd te zijn jegens hem en zijn vrouw. En buitendien was Martha altijd door anderen in beslag genomen, als hij bij haar had willen komen. Zij zou het bckendo zeegevecht bij Helgoland. Heb is echter wel zonderling, dat do Duilscho vloot, met uitzondering van de koene onderneming van enkele ondcrzceërl-f en het onbeduidende, ofschoon ook koene avontuur, tegenover Yarmouth, sindsdien iedere verdere ontmix-ting met de Engelscho vloot bij Helgoland heeft vermeden. En de vermindering van mistig weer, alsmede het spoedig langer worden der dagen, maken dat voor de Duitsche vloot niet gemakke lijker. Wanals dc zwakste kan haar de ver rassing heb best dienen. Begeerig wacht admiraal- sir Jollicoe op heb oogenblik, dat admiraal Von Tirpitz zich met hem zal durven meten. Plagerij. De Tel."-correspondent tis Sae van Gent schrijft ci.d. 13 December onder bovenstaand opschrift Wo waren he-den weer getuige van een dier droevige incidenten, die, helaas, maar ai te veel <le Belgische bevolking terneer drukken. 'Twee mannen komen na een afwezigheid van een week naar de grens, om het zuur gewonnen weekloon aan vrouw en kinderen te kunnen afdragen. hla een heel© week ploeter ens in den veb- teu grond der Zeeuwsche polders met het weekloon op zak, natuurlijk blijde, dat zo in dezen tijd van algemeene malaise nog iets hebben kunnen verdienen, om het schamele huishouden voor honger te vrijwaren, nemen ze den koristen weg door de velden. Maar plotseling duiken een paar grenswachten van achter een aardhoop op en voeren de mannen naar den nabijgelegen grenspost. Geen pas, geen papieren. Erg vergrijp., dat met alle gestrengheid gestraft wordt. Vier Idlometier verder is de naaste Komman- el an tur en vier gewapenden escorteeren het paar, om ze ginder aan de wacht af to leve ren, waar hun wellicht eenige dagen ge vangenisstraf zal worden opgelegd. Een ander tooneel: 'n Man, die lak oij de grens op Belgi schen bodem woont, wil zich naar de grens begeven, om zijn „w-ork" t-e bereiken, op een boogschot afstand. Alles in orde. Fas, papieren worden ge toond en het portret van zijn Hollandse hen meester met legnmtatiebewijs is ook in zijn bezit. Maar hier worden geen passen geviseerd- Bijna twee uren ver omloopen langs den weg Sas van Gent-8elzaete, die alleen en uitsluitend tot het verkeer is toegelaten. En zulks onder escorte van twee Cerberen, die nu juist niet van piëteit overvloeien. Want stelselmatig dwingen zij den armen keerl, om zijn weg te nemen door de slijkeri- ge, be-modderdo wagensporen, terwijl zich vlak daarlangs maar schoon en droog een voetpad langs den weg en de Hollandsche grenzen kronkelt. Van boven tot onder niea modder bedekt-, de voeten kwatsend van het binnengedrongen siijkwater, komt de arme kerel op zijn werk aan. En als hij 's avonds naar huis wenscht te rug te keeren, dan moet deze widerliche gang naar do schamele woning herhaald worden. Niet minder hardvochtig wordt te werk gegaan bij het onderzoek naar brieven en andere papieren. Mannen en vrouwen, onverschillig van welken leeftijd, worden, tot op liet zevende vel onderzocht), of er geen «brieven in hun bezit zijn. Een vrouw te Selzaete, die een onnoozel briefje voor een kennis meden am, werd ge durende 12 uur op een stoel in een koud hok gevangen gehouden en 's anderdaags al weer ,,unter Geleit" naar Gent gevoerd, om er nogmaals gedurende 2! uren te worden opgesloten. Niet tevreden met een onderzoek naar brieven, wordt ook een inspectie gehouden in de portemormaie. Het goud en zilver wordt den reizigers ontnomen en vervangen door een bon. Belgisch papier wordt evenzeer afgeno men en door een bon gedekt, welke op 'n lateren datnim betaalbaar wordt gesteld. Een heer, van Moerboke komende, werd in het. bezit, bevonden van een som, groot 20,C00 franc in papier, welke hij voor een, naar men zegt, Maastrichtsch© firma had geïncasseerd. Het geld werd genomen en vervangen door een bon, groot 16,000 mark, betaalbaar toch niet zoo kinderachtig zijn, om Maar Martha was kinderachtig. Zij liet het zich niet uit het hoofd praten, al kon zij er ook geen bewijs voor geven, dat hij haar ernstig had verzuimd. De angel zat vast. Toen hij haar wilde liefkoozen, wendde zij haar hoofd af, en de kus, dien hij haar gaf bij het goeden nacht wen- schen, was geen kusimmers, die was alleen aangenomen, niet teruggegeven. Intusschen brachten zulke voorvallen nog geen merkbaar verschil in de verhou ding der echtgenooten tot elkander teweeg. Na elke wolk, die den hemel van hun hu welijksleven voorbijgaande deed betrek ken, volgde er weer een even hartelijke en teedere toon tusschen hen. Slechts Da verloop van ©enigen tijd was er zulk een verandering te bespeuren. Zij openbaarde zich in Martha's manier van zijn tegen over Olof. Een zeker wantrouwen in hem een neiging om aan ijdelheid, eerzucht en andere meer verborgen, maar nog minder edele karaktertrekken een rol te gunnen in het spel, dat hij speelde, en daarenbo ven in de zeer doorschijnende ironie, waar mede zij van haar oordeel over hem blijk gaf. Er was in dien toon harer zoogenaam de plagerijtjes" een scherpte, die alles behalve aangenaam was. Olof stelde hier tegenover een jroote prikkelbaarheid en een steeds toenemen de belangstelling in zijn kantoorzaken, met de daaraan gepaard gaande reizen, uitstapjes en vermakelijkheden in de stad. Dit alles droeg er toe bij om hem hoe lan ger hoe meer van huis te verwijderen. Martha bemerkte zaehtkens, dat zij niet langer de eerste en onverdeelde plaats in zijn hart bekleedde. Hij werd naar zoo den lödem December e.k. Nog meer staal- tjjee van dien aard zouden er te citeeren zijn, doch 't zijn alle liederen op gelijke ,,voise" gezongen. Laat ik nog melding maken, dat in den loop, drie personen to Selzaete in do gijzeling genomen zijn, omdat-, naar men beweert, de tel ©graafdraden doorgesneden waren. Deze menschen zijn thans in vrijheid gesteld, doch de gemeente moet 10,000 mark betalen. Het Vernielingswerk in Polen. Een correspondent van de „Köln. Ztg." geeft een voorstelling van de wijze, waar op de genie bij den terugtocht van Von Hin denburg haar vernielingswerk gedaan heeft. Donkere, bewolkte, vochtige nacht, lla- telend rijden de Duitsche kanonnen en cais sons door het slechts hier en daar verlich te L., met zijn vuile, hobbelige straten. De vele branden, de uitwerking van ons zwaar geschut geven een gebrekkig licht. Nu komt de infanterie, ten slotte de cavalerie. Aan het einde van de stad gaan de troepen on der een geweldigo viaduct door. Daar staan reeds eenige genie-soldaten te wachten tot de laatste troepen voorbij zijn. Nauwelijks is de achterhoede der cavalerie vijf hon derd meter weg, of daar dreunt reeds de aarde. Overal rinkelen de ruiten. De ge nie-soldaten hebben een grooten tramwagen onder de viaduct gereden en de wielen er af laten springen. Twee minuten later, een veel sterkere knal. De zware staalconstruc tie van do viaduct zelf is in de lucht gevlo gen. De ijzeren binten dringen in den tram wagen en in een grooten meubelwagen, dio eenige manschappen nog daarnaast gere den hebben. Een ritmeester van de kuras siers, dio belangstellend toeschouwer is, maakt de opmerkingHier komt geen Rus- sisohe muis, die toeh stellig aan verwarring gewend moet zijn, doorheen. Hot wordt tijd voor de genie-soldaten ora af te trekken. Want op eenige honderden meters afstand komt een sotnie Kozakken langzaam over het veld gesjokt. Een van do manschappen van de genie heeft echter een anderen tramwagen gehaald om zijn ka meraden te vervoeren. Zingend stappen zij in, eenige Berlijners klimmen zelfs op het dak van den wagen. Spoedig is de infanterie weer ingehaald. Nu komt een ander werk. Een troepje van de vernielers heeft stroo uit een schuur gehaald. Eenige anderen iollen groote vaten petroleum naar een houten brug. Yijf minuten verloopen. De infanterie ia over de brug. Onder de brug wordt stroo en petroleum opgehoopt. Ebni- ge genie-soldaten buigen de sporen ter zij de. Nu is ook de cavalerie over de brug. Een dy na-mietpatroon verbreekt de sporen. Een bizonder boosaardige genist stuurt den tramwagen, over de wonde plek van de sporen, de knetterende brug op, terwijl hij er wel voor zorgt er op het juiste oogenblik af te springen. Een geplomp en een gekolk in het water, dan is het stil. Nu volgt ech ter - een ontzettende knal. De spoorbrug zendt haar brokstukken de roodgloeiende lucht in. Ook eenige huizen hebben een duw gekregen. Men kan door de gaten naar bin nen kijken. De houten brug staat in lichter laaie. Een vat petroleum, dat nog in re serve gehouden was, voedt de vlammen en geeft ze een donkere kleur. Andero wagens brengen de vernielers naar een nieuw ar beidsveld. Het station en bet depot van de elcctrische tram moeten het nu ontgelden. Met dc. bijlen worden de isolatoren en con traeten in de telegraafstations stukgesla gen. Do telegraafpalen vallen om. Wissels worden vernield. Eenige pioniers maken intusschen twee locomotieven mobiel. Yan alle kanten hoort men roepen: Opgepast 1 en dan een korte knal. Wissel met wissel tongen en hartstukken moeten het ontgel den. Vier manschappen wentelen met groo te inspanning een heel nieuw hartstuk in een beek. Eenige minuten stilte, dan worden de twee locomotieven op grooten afstand op elkaar los gelaten. Hun strijd is kort. Een onderofficier heeft intusschen ontplof bare stof in een groot waterreservoir ge worpen. De ontploffing is zoo geweldig, dat alle vensters in do plaats stuk gaan. Eenige stukken van het ijzeren reservoir dringen zelfs in de wachtzaal en boren daar gaten in den vloer. Nu wijden alle man schappen hun aandacht aan het stationsge bouw. Spoedig is daar alles vernield. Nog slechts eenige naakte muren van het ge bouw staan gebarsten overeind. verschillende zijden getrokkenZijn op- gewekt en levendig karakter leidde hem er toe allerhande dingen op touw te zet ten, die zij niet in hun volle beteekenis vatten kon. Al strekten sommige zijner ondernemingen meer voor genoegen dan voor nut, toch werden zij altijd onder den r.aam van „noodig voor het kantoor en zaken" voorgesteld; een fopperij, die Mar tha echter spoedig doorzag. Zoodra zij zoo ver gekomen was, begreep zij ook volkomen, dat zij niet meer in zijn ver trouwen deelde zooals vroeger. Toen de kinderen gekomen waren en zoolang zij dezen had mogen behouden, hexl die last haar nog niet zoo zwaar ge drukt. Voor een groot gedeelte was haar leven toch belangrijk en zij onderwierp zich aan de bestaande omstandigheden met de gedachte, dat zij leed onder een onver mijdelijk lot. Iedereen zou het wel moeten ondervinden, dat de liefde verflauwde, cn den nadeeligen invloed van de botsin gen en steenen des aanstoots, die door menschelijke zwakheden werden vertegen woordigd, moeten ervaren. Zij was toen een klein wijsgeerig vrouw tje geweest. En zij haddon elkander toch ook nog lief. Soms kon hij in zijn teeder- heïd voor haar nog dezelfde imiige, har telijke warmte leggen als in het begin van hun huwelijk. Dan was zij bijna geneigd te gelooven, dat eenvoudig het stof van het dagelijksch leven op hun liefde lag, en dat dit slechts behoefde te worden weg geblazen, om haar evenzoo rein en even zoo gezond als vroeger te voorschijn te doen komen. Toen had haar die zware slag getroffen. Haar beido kleino meisjes waren haar KORTE BERICHTEN. Een Duitsch officier heeft onlangs de aan dacht gevestigd op de groote voorraden sui kerbieten in Noord-Frankrijk, welke door den oorlogstoestand niet door de fabrieken verwerkt kunnen worden. Bij Solingen zijn 37 dubbele wagons suikerbieten uit 'Frankrijk a-angekomen, die als vee voeder a 65 pfenning per centenaar wor den verkocht. De landelijk© bevolking van Wald-Solingen en omstreken heeft de bie ten overgenomen. De Duitsche regeering zal deze biotenzendingen op groote schaal trachten te bevorderen. De bieten zullen zooveel mogelijk naar drooginrichtingen worden gezonden. Het Prijshof te Kiel heeft zeven onzijdi ge koopvaardijschepen 5 Noorsche, 1 Zweedsch en l Deensch die met steen kolen van Engeland naar Rusland of met hout van Russische en Finsche havens naar vijandelijke havens aan de Noordzee onder- j weg waren, voor goeden prijs verklaard. Do Skandinavi9ehe reedere hebben hooger beroep aangeteekend bij het Hooge Prijshof te Berlijn. De krijgsraad te Koblenz heeft vijf be klaagden terzake van landverraad veroor deeld tot tuchthuisstraffen van 8 maanden tot li jaar. Prof. Green, een bekend Engelsch schei kundige van de universiteit te Leeds, heeft besloten, al zijn gewone bezigheden te laten varen ten einde zich geheel te kunnen wijden aan het vraagstuk van de vestiging van een Engelsohe aniüne-kleurstoffennij verheid, teneinde Engeland op dat gebied van Duitschland onafhankelijk te maken. Hij zal met een bijzondere commissie samenwerken. De gezanten van de Drievoudige Entente hebben, naar het bureau Norden met lette op de bron meldt, bij de regeering te Sofia geprotesteerd tegen de doorreis van maarschalk Yon der Goltfc, die zij een schending van de onzijdigheid noemen. De Bulgaarsche regeenng heeft het protest te ruggewezen. Yolgens een Duitsch en veldpostbrief, heeft de reservist Dütsch uit iFartstein met twee kameraden bij het graven van schansen aan de Maas een geldkist met 50,000 frano ge vonden. Het plan is, dit geld te besteden ten behoeve van arme nagelaten betrekkin gen van de 11e compagnie van het 6de regi ment. Dat zal wel eens. meer voorkomen. Er is zooveel begraven. Griekenland is volgens de „Lok. Anz." niet bereid ten gunste van Servië aan den oorlog deel te nemen. Alle geruchten daar omtrent noemt het Duitsche blad onjuist. Yolgens te Konstantinopel ontvangen be richten hebben de stammen in noordelijk Albanië, Servië den oorlog verklaard. Kwam deze tijding niet uit Turkij's hoofd stad, dan zou zo geloofwaardiger zijn. De luitenant-gouverneur van de Punjab, in Britsch-Indië, heeft bekend gemaakt dat 178,000 acres land als belooning zullen wor den verdeeld onder Indische soldaten, die thans aan het front vechten. 8 P 0 R T. STANDEN. Korfbal. NEDERLANDSOHE KORFBAL BOND, Eerato Klaaso Zuid. Vereon. gesp. gevr. g«L verl. pt. r. t. rem. 1. Vitesse, DenTTaag 6 6 1 10 41 18 1.66 2. Fluks7 5 2 10 27 22 1.42 3. Vitesso, Lelden6 3 2 6 21 12 1.20 4. O. 8. 0. E 4 1 3 2 11 23 0.60 6. H. 8. V6 1 4 2 11 22 0.40 6. Veloi 3 3 - 8 23 r— De Derde Klasao Zuid A. Vereen. gesp. gew. geL verl, pt. v. t. gem. 1. Swift 2 2 - - 4 10 1 2.- i Viteeso II. Lolden 3 3 r- (U 1- 3. Flulia n3 3 —TB 4. A. L. O. H2 - S 1 Voetbal. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Wostofljke Afdeellng D. Vereen. gesp. gew. geL verl. pt. v. t. gem. 1. Ajax 8 6 t 1 12 25 9 2.50 2. De Sportman... 9 6 1 2 13 21 20 1.4-1 3. V. U. 0 9 4 t 3 10 26 16 1.11 4. H. V. v n 8 3 t 3 8 11 ID 1.— ft. H. B. 8 n 7 3 1 3 7 9 12 L— fi. Quiok H... 10 4 1 6 9 13 18 0.90 7. Concordia. 8 3 6 6 14 20 0.75 8. D. V. V_.. - 9 1 1 T l 6 20 0.33 door den dood ontnomen en toen was de last met volle zwaarte op haar neergeval len de last van een doodsch en ledig be staanvan een leven, dat in haar oogen even weinig zin en beteekenis had, als het wiegen harer gestorven kinderen op haar armen. In die dagen vergat Martha bijna, dat zij en haar man elkander nog liefhadden want ziende, hoe spoedig het groote leed, dat hen op het eerste oogenblik veree- nigd had, bij Olof verdrongen werd door zijn belangstelling in zooveel andere din gen en binnen korten tijd geheel ver dween achter ,,de zaken", had zij een ge waarwording van nu voorgoed tot die sombere, kille eenzaamheid te zijn veroor deeld en dat gevoel kon zij niet meer overwinnen. In haar eigen oogen was zij een diep beklagenswaardige vrouw. En van dien tijd dateerden haar zwaarmoe digheid en onverschilligheid. DERDE HOOFDSTUK. Tegen het einde van Januari zat Martha in de huiskamer bij tante Ebba. Zij hielp deze met het naaien van een aantal kin- derschorten, die over een paar dagen af moesten zijn; dan zouden zij op een kin derfeest worden uitgedeeld. Mevrouw Grundelius loerde altijd op zulke haa-st-ige dingen, om zich door Mar tha bij die drukte to laten helpen en haar uit huis te halen. Zelf liep zij met haar gewone beweeg lijkheid om de opengeslagen kleptafel rondkeerde de lappon om-en-om, paste en knipte. In den schommelstoel wiegde oom, in zijn kamerjapon en pantoffels, «3^ Vergadering van Dinsdagavond te half negen. Voorzitter: J. J. G. baron Van Voorst? tot Voorst. Gemengde Commissie Stenografie. De VOORZITTER deelt mede, dabde go- mengde commissie voor do stenografie tot haar voorzitter heeft benoemd het lid der Tweede Kamer, den heer De Savornin .Lokman. Trekken der Afdeel in gen. De Kamer gaat hierna over tot het trek ken der afdeelingen en begeeft zich vervol gens in de afdeelingen tot het kiezen van voorzitters en ondervoorzitters. De VOORZITTER verzoekt den afdee- I lingsvoorzitters daarna zich met hern in de commissiekamer te vcreenigen, ten einde vast te stellen hetgeen voor openbare be handeling aan de Kamer zal worden voor gesteld. De heer DE GIJSELAAR vraagt den. Voorzitter wat in de eerstvolgende dagen aan de orde zal zijn. De VOORZITTER antwoordt dit eerst te kunnen mededeelen na overleg met de te vormen centrale afdeelmg. De vergadering wordt voor twintig minu ten geschorst. Na heropening der openbare vergadering deelt» de VOORZITTER mede, dat de afdee lingen benoemd hebben tot voorzitters de keeren v. d. Biesen, 't Hooft, v. d. Does do Willebois, Michicls van Kessenich, Tjarda van Starkenborch, en tot ondervoorzitters do heeren Reekers, Cre-iner, Regout, Ba- vinck en Zijlma. Regeling der Werkzaamheden. Besloten wordt, dat hedenavond nog in de afdeelingen behaudeld zal worden het wets ontwerp tot vrijstelling van successierech ten voor verkrijging van schilderijen en teekeningen uit de nalatenschap van W. J. van Randwijk, welk wetsontwerp met ver schillende andero morgen, Woensdagoch tend om elf uren in openbare behandeling komt. De VOORZITTER deelt mede, dat het zijn voornemen is, Donderdagmiddag om 2 uren een openbare vergadering te houden, ter behandeling van verschillende wetsont werpen en van de inkomstenbelasting, en mocht heb eindverslag daarvan verschenen rijn, dan zal Zaterdag, of zoo mogelijk Vrij dagmiddag, het leeningsontwerp oehandeld worden. De heer DE GIJSELAAR verzoekt, om, indien ge-wichtige wetsontwerpen als dat van de inkomstenbelasting behandeld zullen worden, den ledon dat eenigszins van t-e vo- ron t-e doen weten. Gesteld, dat men be zwaren wil inbrengen, dan moet men <ien tijd hebben om zich voor de behandeling voor to bereiden. Onpleizierig is het, wan neer men het zoo kort van te voren weet. Spr. meende, dab de inkomstenbelasting in Januari zou behandeld worden, en hij gelooft, dat men de zaak nu wab overhaast afdoet. Intusschen zal spr. niet reageeren op het voorstel van den Voorzitter, maar spr. geeft in overweging voortaan meer tijd beschik baar te stellen voor do voorbereiding. De VOORZITTER herinnert er aan, dat in do vergadering van 18 November reeds gebleken is van zijn voornemen om de in komstenbelasting tc behandelen. Toen heeft do Minister van Financiën uitstel gevraagd tot de tweede helft van December of tot de eerste dagen van Januari. En morgen zijn wo in de tweede helft van December. Spr. meende dan ook, dat men de behandoling kon verwachten, wanneer de Minister dat wonschte, en hij veronderstelde, dat, als men uitstel wenschte, hiervoor een voorste' zou worden gedaan. De Kamer had dan de verantwoordelijkheid te dragen. De heer DE GIJSELAAR repliceert en verklaart nog, onder de huidige omstandig heden geen voorstel tot uitstel te zullen doen. De vergadering wordt gesloten. zich voor.- en achteruithij las in de courant, die zeker weer een menigte van dingen behelsde, waarover hij zich boos moest maken. Overigens was dit geen kenmerkende hoedanigheid van juist deze courant. Dit gebeurde met alle andere dagbladen, om het even van welke kleur of richting zij waren. Als hij er niets in gevonden had, dat zijn veront- iwaardiging kon opwekken, dan zou zij stellig zijn weggeworpenwant de gepen- sionneerdc kapitein was nu eenmaal van dien aard, dat hij er behoefte aan had zic-h bezig te houden met dingen, waar mede hij in tegenspraak komen kon. Al thans voor zoover als er niet in gesproken werd over iets, dat hij de eer ha-d gehad to ontdekken, of waarmede voor hem'per soonlijke aangename gewaarwordingen gepaard gingenwant- in die zeldzame ge vallen gaf zulk een blad hem aanleiding tot de uitbundigste aanbevelingen. ,,Zie eens aan, ja, nu zullen zij weer een drukte van belang maken schreeuw-» de hij, van zijn schommelstoel opspringen de. „Het is of de menschen totaal krank zinnig zijn „Wie moet er nu weer „gevierd" wor-» den F' vroeg zijn vrouw. „Wie? Het doet er niet toe, wie. Zoo'n geleerde, of zoo'n hokns-pokuskunstenaar, of zoo iets van dat soort. Maar dat kan hun niet schelen, als zij maar feest kun nen vieren. Want het jubileum moet gevierd worden en flink ook. Men kan de menschen op de straat laten sterven van ellende cn ziekte, ^ant men heeft er de middelen niet voor om ze te helpen maar voor feestmaaltijden i3 er altijd geld in overvloed". (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 6