Nederland en de Oorlog. N°. 16799 Maandag 30 IVoveiiil>ei*. Eerste Blad. A<>t feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. MUZIEK OfficieeSe Kennisgeving. Binnenland. UIT ONZE STAD. UIT ONS LAND. PENS DKR ADVERTENTIES: Tan 1—6 regeln ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Kleine advertentiSn Tan 30 woorden 40 Oents oontanti elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoaseeeren wordt ƒ0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Oente. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. I f 0.09. Binten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 0.10, Franco per post0 9 1,65. OUDE-WETEIUNG. Tot ons leedwezen is Zaterdagavond het pakket voor Oude-Wet-ering aan de Volharding afgegeven en niet aan den trein, zoodat onze abonnés het „Leidach Dagblad" aldaar gemist hebben. De Muziekstukken worden morgen, DINSDAG, afgeleverd, waarvoor men zich met het in dit Nummer voor komend Bewijs als Abonnó,. bij den Portier in de Vestibule gelieve te melden. VERKIEZING KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Burgemeester en Wethouders van Leidon; Gelet op de artikelen 10 en 14 vnu hot Koninklijk Besluit van 4 Mei 38% (Staatsblad No. 76) tot vaststelling vpn een algemeen reglement voor de Kamers van ophandel en Fabrieken Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Dinsdag 5 Januari 1915, des namiddags van tweo tet vier uren, ten Raadhuize eon verkiezing zal plaats hebben van twoo leden van de Kamer van Koophandel on Fabrlekon iu deze gemeente, tor vervulling der vacatures, *>lko op 1 Januari 1918 zullen ontstaan door het niet-aannomuu van hun benoeming als zoodanig door de heereu B. J. H. Haltinlc en M II van "Wavoron en van vijf ledon dier Kamer tengevolge van de ontslagname der hoere» A. Gouvee P.Jzn., A. de Koster Jr., A. L. Èeimeringer. M, IIW A. vrtn Rosaum du Ohattol en W. F. Verher van Wijk. die op 1 Januari 1917 aan de beurt van aftreding zouden Blfn geweest. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRÏJEX. 0eoretarl3. Lolden, 30 November 1914. Posteryen In verband met de te verwachten drukte bij de verzending van postpakketten ter gelegenheid van het a.s. St.-N i c o 1 a a s- f eest wordt belanghebbendcu met nadruk aanbevolen zorg te dragen voor een stevige en naar gelang van den inhoud, vooral doelmatige verpakking; tevene op een dui delijke adresseering. Het adres worde zoo mogelijk op heb pakket, zelf geschreven, in plaats van daar op geplakt; terwijl mede aanbeveling ver dient om nog een tweede adres binnen ia heb pakket te 6luiten. In herinnering wordt gebracht, dat vanaf 9 tot en mc^ 5 December het verzenden van meerdere pakketten op één adreskaart, niet is toegelaten. Elk pakket moet van één adreskaart zijn voorzien. Van 2 tot 5 December kunnen postpak ketten ter verzending worden aangeboden van des morgens halfacht tot des avonds tien uren. Op Zondag 6 December is het kantoor voor den dienst der pakket post gesloten, en zal het aantal bestellingen tot één wor den beperkt. De Directeur van het Postkantoor M. C. HENNEQUIN. Leiden, 130 November 1914 LIJST van geheel en gedeeltelijk Wei'kloozen, die zich aangemeld hebben bij de Arbeidsbeurs. (Het Steun-Ccnifté eischt als voorwaarde voor eteun aanmelding bij de Beurs, roodat dit Staatje wel een Juist boold zal gevon van de workloosheld). Ook Wcrkloozon uit de Omstreken zijn hieronder begrepen. (Dit aantal vrij gering). Grondwerkers 4S Overige vakarbeiders bij de bouw vakken in ruim sten zin 116 Totaal 194 Mannel. vaklieden in andere vakken voor een deel gedeeltel. werkloos 63 Vrouwelijke vaklieden (waaronder dienstboden, naaisters werksters) 57 Losse Werklieden 75 Gedeeltelijk Werkloozen. Mannen allerlei vakkon (veelal Vb weekloon)190 Vrouwen allerlei vakken (veelal Vd weekloon) 114 Jongens voor allerlei8 Totaal 091 Leiden, 30 Nov. "M 1^-5* ontvingen nog voor Mietje van n' J- L. f 2.50. dani-t^5 Fraanje, te Rotterdam, heeft be- (\ipi, V°ï ber°ep naar de Geref. Gem. UNieuwe Rijn) nlhier> vriie-'en geslaagd voor de dames TJ0rA(!e'^ofeoiligen der gymnastiek de va™hier.' Vau 'fc Hooft eu Moock> Ouderwijs aan Belgische Kinderen. Deelden wij verleden week mede, dat een 600-tal Belgische vluchtelingen in een leegstaande Dekenfabriek van de firma J. Zaalberg k Zn. werden ondergebracht, wij kunnen thans er aan toevoegen, dat ook een 300-tal in do Rijkswerkinrichting een onderdak zullen vinden, zoodat hier te za- mon nog een 600-tal zullen blijven vertoe ven. Wat het onderwijs betreft aan de kinde ren der uitgewekenen van schoolgaanden leeftijd, vertelden wij reeds vroeger, dat twee Belgische onderwijzeressen, de dames VaD Winckel, opgenomen in het gebouw der Zita-vereenigingen, zich geheel belang loos belasten met het geven van onderwijs aan kinderen daar, in het gebouw van den R.-K. Volksbond en in de Rijkswerkinrich ting opgenomen. Allengs was dit aantal ge groeid tot 62 en werd de lokaliteit in de Zita-vereeniging te klein, terwijl voorts wcnschelijb bleek een ruimere klasse-indee- ling mogelijk te maken dan daar mogelijk was. Door het Comité voor de Vluchtelingen is daarop a. een onderzoek ingesteld hoe veel kinderen van 6 tot 13 jaren in de ter men zouden vallen onderwijs to genieten, b. aan de andere hier aanwezige Belgische on derwijzeressen en onderwijzers, de twee da mes Van Hove, mevrouw Vereelst en de heeren Gerwin en Ariën, het verzoek ge richt, zich mede met het geven van onder wijs te belasten c. aan het gemeentebe stuur het verzoek gericht een lokaal, (het gymnastieklokaal, met banken, etc.) van de school aan de Van-der-Werf-,straat beschik baar te stellen. Op laatstgenoemd verzoek werd daarop een gunstige beschikking ontvangende dames en heeren onderwijzers 6telden zich gaarne mede belangloos beschikbaar. Voorts bleek, dat er 184 kinderen zijn, die in de termen vallen onderwijs te ont vangen. Er is thans een regeling getroffen, krachtens welke, te beginnen roet heden, iu zes klassen onderwijs zal worden gege ven, waarvan vier iu het gebouw Van-der- Werfstraat, twee in dat der Zita-vereeni ging zullen worden gevestigd. De liet meest noodige leermiddelen zijn aangeschaft. De firma J. B. Wolters, te Groningen, stelde gratis een voorraad leer boekjes beschikbaar. Het onderwijs zal geheel kosteloos wor den gegeven. Van de bereidverklaring van de besturen van enkele bijzondere scholen, om een klein aantal Belgische leerlingen op te nemen behoeft voorshands geen gebruik te worden gemaakt. 450 ontrold. Een schipper uit deze gemeente, die Za terdagavond met een alhier vertoevend vreemdeling uitging, kwam bij thuiskomst tot de voor hem onaangename ontdekking, dat hij zijn geldbeurs met een bedrag van f 450 vermiste. De verdenking viel op den nieuwen vriend, met wien hij prettig was uitge weest. Deze, zekere J. H. B., werd opge spoord en 4-lo van het geld werd nog op hem gevonden. Hij bekende aan de politie het geld to hebben gerold en werd deswege in verzekerde bewaring gesteld. Familie-Bioscoop. Zaterdagavond brachten wij weer eens een bezoek aan de Familie-Bioscoop op de Haarlemmerstraat. Op dezen regenavond viel het ons heelwat gemakkelijker de zaal te bereiken dan op dien van de opening dezer inrichting. De belangstelling vau buitenstaanders is er nagenoeg niet meer en de ruifne toegang tot het. inwendige staat, wijd open. De zaal was slecht bezet. Dit maakte het er, al was het er lekker warm, ongezellig. Sedert die eerste voorstelling vielen er verbeteringen te constateercn de beelden waren veel helderder dan toende trilling is veel verminderd, bij sommige beelden 6c'nier niet merkbaar meer, en er wordt meer uitgelegd. Jammer is het echter, dat de uitlegger slechts in diens onmiddellijke nabijheid verstaanbaar is, of liever dit Za terdag waa. De pianist kan, om dit euvel te helpeu verdrijven, best wat minder hard spelen. Er werd een uitgebreid en goed program ma gegeven, waarop wij slechte deze aan merking hebben, dat het familie-journaal allesbehalve de ..nieuwste actualiteiten" geeft. Wij vernamen, dat het gisteravond veel, veel boter met de opkomst was gesteld. En dat niettegenstaande de concurrentie van den Schouwburg, 't Posthof, het concert in het Leidsche Volkshuis en de andere bios coop, welke alle te zamen ook heelwat menschen borgen De minister van Financiën ma-akt be- kond, dat ten behoeve van 's Rijka schat kist, van hier, van een onbekende is ont vangen een zilverbon van ƒ2.50, tor vol de ening van niet betaalde invoerreohtett. LEIDSCHE SCHOUWBURG. ,,Past (l'r Op"! Een revue is doorgaans meer berekend voor 't oog dan voor 't. oor. Op dien regel zijn slechts weinig uitzonderingen en „Past d'r op!" is ook geen afwijking. De groote bekering zit in de aankleeding. in de décors en costumes. Want hoeveel respect men ook mo&t hebben voor 't aan elkaar lijmen van do diverse tooneelen, we zagen er toch graag wijzigingen in. Er zijn een paar dingen, die we wel zouden willen missen. Voor ernst i9 niet veel plaats. De dolle grappen, de kwinkslagen, de satire doen 't het -best. En uit die<n hoofde zon 't bijvoorbeeld goed zijn geweest om het tafereel der huisindustrie, en dat van het .staatspensioen er uit te lichten. Voor grappen leenen die zaken zich niet bepaald eu menig voorstander moet hier pijnlijk getroffen zijn. Na zooveel ernst is de altijd-weerkeercnde woordspeling een te scherp contrast. We willen du? niet spieken over den i nil oud. Maar voor de aankleeding hebben we niet anders dan de grootst mogadijke lof. Wat do lieer Henri ter Hall, de inaker van deze revue, de maker tevens van de vele andere revue's, die hij met z'n gezelschap om? reeds te zien heeft gegeven, hier met z'n costumiers heeft gewrocht, vraagt aller bewondering, 't Ziet er alles even fiiscli uit. Geen coötuumpje, geen yaandeltjej geen decor dat ook maar «enigermate doet ver moeden, dat ,,Past d'r opreeds zoovelo tientallen voorstellingen heeft meegemaakt. Hier wordt ruimschoots vergoed, wat aan inhoud te kort wordt geschoten. Een woord van oprechte hulde ook aan dc verschil lende medespeelsters en -spelers, die onver moeid een gcheelen avond laug zich elk cogenblik in een ander kleed steken. Vooral de dames hebben in dat- opzicht geen ge makkelijke t aak. Zoo zien we ze als zee meermin non en matroosjes, om kort daarop weer nis slachtoffers der mode. als vogels en pelsrdieren, te verschijnen. Eenigen harer lalon dan nog een zestal Nederlandsclie ldee- derdrachtea bewonderen eu "uilen doen ze, nog steeds in hel eerste bedrijf, mee aan een defile vau poppen in de meest uiteen loop-end e costumes. In het tweede bedrijf is 't niet anders. Dan verschijnen ze als de vertegenwoordig sters der Onafhaiikelijkheidslento ii-bellingen met liun bijzonder fraaie vaantjes, als aria- tri ees en in door kleur en lijn bevallige gewaden met diverse scheepsmodellen. 't Slot van doze acte is een hulde aan Oranje. En hier geeft de samensteller een goed beeld van z'n gevoel voor kleur. Hoe alleen met donkerblauw en oranje, een schoon, het oog boeiend geheel kan worden ver kregen, heeft de heer Ter Hall hier aan schouwelijk gemaakt. De derde acte geeft ook al weer dezelfde keur ran costumes. Weer die aardige ver schijningen met vaantjes. En dan het acht tal in do elegante sportcostuums. Ilier krijgen we ook nog een aantal dansen te zien. Eerst de „Skotse treiede Frieschc clans (le uitvoering bad wel eenigszins meer iu overeenstemming met de werkelijkheid mo gen zijn en dan de pas dc Tours, de turkey trot, cle two step eu de pas de cigogne. Aan het einde der revue doek de lieer Ter Ball de verschillende naties de Neder- landsclie neutraliteit huldigen. .Schitterend is ook dit tootieeldoor dc keur van costumes in de nationale kleuren van ieder land. De décors'van Van den Arend waren goed uitgevoerd Maar bijzondere lof komt. Mai- eon Pascaut te Parijs en den leiders vau het eigen atelier van het gezelschap toe, voor de dames-cos tumes. Een klein verzoek aan den heer Tea' Hall is hier wel op z'n plaats, namelijk om in he-t programma een kleine toevoeging to ma ken, dat niet Piet Kühler en Sophie van Dijk, respectievelijk als stuurman en zee meermin optreden. Hun plaats vervangers, de heer Buzian en mej. Bontjes waren evenwel zeer goed voor dit soort rol. De eerste avond, Zaterdag, was de schouw burg, op baiginoire en loge na, goed bezet; gisteravond was op cle loge na de goheele zaal uitverkocht. Gebrek aan belangstelling was er dus niet. Leidscli Steuncomité en de Vakvereeuigliigeu. In de Zaterdagavond gehouden ledenver gadering van de Vrijzinnig-Democratische Kiesvereeniging „Vooruitgang" werd mede aan de orde gesteld de houding van heb Leidsoh Steuncomité inzake de erkenning der vakvereenigingen. De grieven gingen tegen de leden der partij, die in het Steun comité zitting hebben, in het bijzonder tegen den secretaris, mr. A. J. Fokker. Heb resultaat der uitvoerige besprekingen was de aanneming eener motie, luidende: ,,De vergadering, de verschillende meenin gen gehoord, spreekt den wenseh uit, dat ae leden onzer Vereenigmg, die in het Steunoomité zitting hebben, bij cle eerstvol gende gelegenheid het nadrukkelijk uitge sproken verlangen der vergadering zullen volgen en stemmen voor de erkenning der vakvereeniglng in het Comité." 31 «ziekuil voering in het Leidsche Volkshuis. Gisteren had de eerste muziekuitvoering van dit seizoen in het Volkshuis plaats. Wat het tweede concert behoorde te we zen, werd bet eerste en bovendien nog op een anderen datum clan op het programma voor het werkjaar 39141915 is aangege ven. Welke instelling ondervindt niet de onbetrouy/baarheid der tijden voor een regelmatigen gang van zaken 1 Wie het concert-programma inzag, be merkte, dat de dames De BruynVletter en Tibbe, het zich niet gemakkelijk hadden gemaakt. Voor de zeer lange sonate van Sjögern bleef het publiek koel. De muziek v. as veraf en zal wellicht eerst spreken na een tweede of derde kennismaking. Ook de zangnummers waren voor het raeeren- deel nieuw voor het publiekdit stond echter warme waardeering niet in deu weg. Het bijzonder fraaie timbre van de zeer sympathieke alt sprak direct aan. Het concert van Tartini boeide en werd boeiend voorgedragende samenklank van den Steinway-vleugel en de viool was treffend schoon. De pianiste had een zeer zware taak en kweet zich er waardig' van. Er zal geen bezwaar tegen een herhaling van het gansche programma binnen afzienbaren tijd wezen, mits het iets worde ingekort. Op Zondag, 20 December, zal het Kerst concert plaats hebben. De uitslag der door B. en W. albier gehouden openbare aanbesteding op he den van het uitbreiden van het Gymna sium alhier met vier lukalen, ls,dat werd ingeschreven door J. Segaar voor 20,997, G. Groenendijk, Lei lerdorp, 20,995; J Sirag -20,985 A. G. v. Osnabrugge, Leiderdorp, J 20,885; J. den Ouden 20,650; J. H. van der Velde 20,641 J W. Re-iueveld 19,990; Jac. van Riet 19,940; Th. O. Barlhcn ƒ19,800; J J van. Benten 19,700; P. J. Christiaanse, Oegstgeest, 19,580; H. 1. Bloots 19,540; fa. J. I. Planj'er 18,922; A. G. Boek wijt 18,700: W. Oudshoorn 18,090; Gebrs. Ransdorp, Lisserbroek, 17,500, en P L. Neuteboom 17,487. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze Leiden. Door de politie is Zaterdag tegen een viertal jongens proces-verbaal opgemaakt-, omdat zij uit een winkel chocolade artike len weggekaapt hadden. De algemeene vergadering van den Maria-bond in het bisdom Haarlem, welke wegens cle tijdsomstandigheden op 12 Aug niet kon doorgaan, is thare. bepaald op Dinsdag 29 December a.s., in het gebouw der Zita-Vereeniging alhier. De Velserpoiiten. Naar aanleiding vau cle onlang* door deu Raad der gemeerde VeJ.scn aangenomen motto, inzake het plan der regeering tot inlegging van een derdö pont-, bracht Zaterdag de hc-rr Roodciiburg, afgevaardigde voor Beverwijk naar de Staten- Generaal, een bezoek aan de ponten. Daarna bracht Z. H E. G een kort- bezoek a.in IJxnmden, io verband met de onteigoningsplannen der regee- ring. Treurig, Bij den heer E. R. Eldrid en familie, cle nog te IJniuidun achtergebleven paymaster van dc Hogueflotille, en wiens toestand nog steeds zorg baart-, is bericht, gekomen, dat diens zoon, offi- oier in het Engelsche leger, aan bekoraeu won den aan het westelijk front., in het- hospitaal te Boulogne is overleden. „Do Stichtsche Crb." meldt-, dat nu prof. Winkler het besluit heeft genomen liet hoogleeraarsambt aan de Utrechtsche uni versiteit te aanvaarden, der. C. U. Ariëns Kappers, directeur van heb Neder- landsch Centraal-Instituub voor Hersenon derzoek te Amsterdam, zal worden benoemd in de plaats van dr. Winkler, tot hoogleer aar in de psychiatrie aan de Amsterdamsche Gemeentelijke Universiteit. De 129ste algemeene vergadering der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur zal den Sisten December a.s. te Haarlem worden gehouden. Het hoofdbe stuur stelt voor in ,te richten een proeftuin, waarvoor tot nu toe cle plannen zijn afgestuit wegens te grootschen opzet. Daarom wenschfc men nu een tuin op bescheidener schaal; een tuin. die dienstbaar gemaakt kan worden aan de werkzaamheden der commissiën van op-naam-stelling en der bloemenkeuringon. Voor het principe wordt het oordeel der algemeene vergadering ge vraagd. Voorgesteld worclt o.a. weer f 1000 uit te trekken voor deelneming aan buiten land eehe tentoonstellingen en 750 voor prijsuitloving voor hyacinten-inzendingen op de tentoonstelling der ..Royal Horticul tural Society" te Londen. STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1914. Tn do afgeloopen weelt meldden zioh om steun aan 81 personen mankt met- bet totaal der vo rige opgaaf ad1752 een totaal van 1353 personen. Tot 21 Nov. jl. waren behandeld 1524 aanvragen- In de afgeloopen week kwamen opnieuw in behandeling 68 Totaal 1592 aanvragen- Afgewezen waren tol 21 Nov. jl. 313 aanvragen^ in de afgeloopen week 8 Totaal 321 aanvragen, COMITÉ TOT ONTSPAN IINC EN ONTWIK- KELINC VAN C EMOBIL IS E E RD E MILITAIREN. Zaterdagavond j.l. tracl iu het Nutsgo bouw op een klein kamerorkest onder lei riing van den heer Thieme, uit Rotterdam. Het ensemble beslaat uit Hollandsohoi musici, die voor den oorlog in den vreemclo werkzaam waren, en die, thans buiten be trekking hun vrije avonden ter beschikking van ontspanningscomités stellen. Tevens verleende haar medewerking moj* Stueebuizen, sopraanzangeres te Rotter dam. Alle uitvoerenden wisten door hun voor drachten de hoorders zeer te boeien en oogstten veel succes en applaus. De militairen waren slecht opgekomen. Slechts een derde van de zaal was gevuld. Wij hopen, dat hier uit niet behoeft te wor den afgeleid, clat aan deze avonden geeu behoefte bestaat. VOOR HET STEUNCOMITÉ. Van korporaals en minderen van de rech terflank School Langebrug ontvingen wij ƒ5.48 voor het Steuncomité alhier. MOSSELENVERKOOP VANWECE HET STEUNCOMITÉ. Wij vernemen, dab venters met mosselen voorgeven, dat zij voor heb Steuncomité ar beiden, terwijl zij er niet toe gerechtigd zijn. Wij merken nogmaals op, dat de mossel- venters, vanwege het Steuncomité gezon den, een gewaarmerkten emmer bij ziek hebben, rood en wit beschilderd, met cle letters S. C. L. er op. De. mosselen, vanwege het Comité uitge zonden, zijn door den gemeentckeurmeea- ter gekeurd. AMERIKAAN SC HE ROCCE. Door de regeering zijn onlangs partijen Amerikaansche rogge aan de voornaamste roggebloemfabrikanten verkocht op voor waarde, dat de door hen uit deze rogge te fabriceeven bloem uitsluitend verkocht zal worden aan in Nederland gevestigde koek fabrikanten, koekbakkers en dergelijke on dernemers tegen een prijs die ƒ19 per 100 K.G., contant aan de fabriek te ont vangen, niet- te boven gaat-. In dezen prijs is eventueel begrepen een commissie voor den tusschenhandcl. DE SPIONACEZAAK TE OUDETONCE. Naar wij vernemen, is dc instructie in zake den directeur van de gasfabriek to Oude-Tonge, die verdacht wordt van spion- nage -en thans in het huis van bewaring te Rotterdam preventief gevangen zit-, geslo ten en is de zaak naar de rechtbank verwe zen. De behandeling geschiedt in December met- gesloten deuren. („Tel.") UIT DU ITSCHLANO ONTSNAPTE KRIJCSCEVAMCENEN. Te Winterswijk zijn twee Franschc mili tairen aangekomen, die uit het krijgsge vangenkamp te Fricdrichsfeld ontsnapt wa ren. Fenige hunner lotgenooten, mede ont vlucht, waren door een Duitschen gen darme op aanwijzing van een boer aange houden. BELCI8CHE VLUCHTELINGEN VAN AMSTERDAM NAAR NUNSPEET. Zaterdagochtend zou een aanvang worden gemaakt met- het overbrengen der te Am* sterdam vertoevende Belgische -vluchteling goh naar liet kamp te Nunspeet. Toen do' plaatsen in de verschillende coupé's aange wezen waren, kwam men tot de minder aan gename ontdekking, dat van de 425 reizi gers slechts 225 aanwezig waren. Tweehon derd vluchtelingen waren gevlucht. ReedH Vrijdag gaven velen der in de loods vertos* vende Belgen te kennen, dat ze ergens In dO stad een heenkomen wilden zoeken, lievef dan opnieuw naar een onbekend oord t-0 vertrekken on er te komen onder leiding van hun onbekende mensehen. Waarschijnlijk hebben ook velen hunner in den loop van deai vorigen avond de loods verlaten.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1