De Worsteling in Pelen. Uit da Omstreken. van mededeelingen aan wal, welke per draadlooze telegrafie werden verstrekt. De Duilschers onderhielden een onaf- gebroken kanonvuur op de aanrukkende troepen der bondgenooten en het smal deel, dat uil drie kleine kruisers en tal rijke torpedobooten en torpedojagers be stond. Reeds vroeg in den voormiddag verscheen een tweede kleine vloot, dio de streek tusschen Ostende en Nieuw- Eoort onder vuur nam. Noch hier, noch ij Nieuwpoort slaagde een der partij en erin, beslissende voordeden te be halen. Twee batterijen der Duitschers bij Westende werden tot zwijgen ge bracht, maar het daar opereerende Fransch-Engelsche smaldeel moest af deinzen, wegens het niet zelden juists en steeds venvoede schieten der Duit schers, waardoor een torpedojager ern- slig wTerd beschadigd. Ook de Tel."-correspondent heeft over den strijd aan de kust en de toe- standen, die daar ter plaatse heerschen, iets inede te deelen. Hij vertelt, dat te Ostende de toestand droevig is. Er heerscht gebrek aan voedsel, dat men tot in Brugge gaat halen. Brandstof is schaarsch. Petroleum ontbreekt Degas, leiding is afgesloten. Om 5 uur is het pikdonker in de straten. Na G uur moet ieder binnen blijven. In de richting van 'den dijk mag men niet verder gaan dan den hock van den boulevard van Hegem. pc stemming is er allertreurigst. Ostende is dood, zegt men, en men vraagt zich ynet ang&t af, wat er nog gebeuren zal. Zondagmorgen vertrokken uit Brugge nieuwe troepen naar het front. Er wa ren jongelieden van 17 jaar bij. Somber is ook deze stad. Weer komen er talrijke gewonden aan. Door den invloed der koude, sterven er meer gekwetsten. De muziekuitvoeringen van godsdienstige en vaderlandsche liederen. Zondagmiddag op de markt door militairen, maakte op de bevolking een naargeesligen indruk. Men voelt nu al in zijn akeligheid den geesel van den oorlog. Er hangt iets lugubers over Vlaanderen. Strenger en strenger worden de grenzen bewaakt. Men fouilleert de reizigers, die via Eecloo, Yzendijke naar Nederland ko men. Wie brieven bij zich heeft, wordt r.icege'eid en aan een uitvoerig onder zoo.. onderworpen. Westwaarts van Yzendijke komt men niet meer over de grens. Daar waken schildwachten-pa trouilles, welke door het veld trekken. Zij moeten van tijd tot tijd een schot lossen, om mogelijke zwervers te ver schrikken. Eén, die het waagde de grens over Ie gaan, moest eerst te Moerker- ke een uur gevangen zitten, dan werd hij naar Brugge geleid en moest hier nog een half uur als een gestrafte op de Burcht-plaats staan. Hel schijnt evenwel, dat de Duitschers maatregelen moeten nemen voor troepen verplaatsingen naar het oosten. De be richten uit midden-België ontvangen, wij zen daarop. Tc Leuven zijn vanwege het militair gezag, kennisgevingen aangeplakt, waar in voor de laatste vijf dagen dezer week aan de burgerij verboden wordt, met kar ren, voertuigen, kruiwagens enz. op straat te komen, en hevo.en wordt, em mers en kuipen vol water op straat langs de huizen te plaatsen, opdat de paarden, in dienst van het Duitsche le ger, daaruit zouden kunnen drinken. Ook moeten de te Leuven verbrande hui zen, waarvan de kale muren nog over eind slaan, vóór dien tijd worden neer gehaald, orn te voorkomen, dat deze ruï nes instorten bij het voorbijtrekken van leen leger. Hel blijkt inderdaad uit de koorts achtige drukte der laatste dagen, dat groole troepenverplaatsingen naar Oost en West ophanden zijn. De toestand in deze omgeving is zeer slecht. Ook op het slation te Landen is het Zaterdag en Zondag een koortsachtige bedrijvigheid geweest onder de Duitsche en nog aanwezige Belgische ambtena ren. In den namiddag van j. 1. Zondag zijn daarop alle Belgische beambten ont slagen en zijn nieuwe Duitsche krachten aangesteld. Een groote nieuwe wissel wordt aangelegd langs den spoorweg van Landen naar Neerwinden. Aan de bevolking is kennis gegeven, dat gedu rende i4 dagen geen gebruik hoege naamd van "de spoorwegen gemaakt kan worden. Uit alles kan men opmaken, dat groo te troepenverplaatsingen op til zijn. Het Optreden der Duitschers te Antwerpen. Een gisteren te Breda aangekomen Ant- Tverpsch staatsambtenaar bevestigt, dat de Duitschers eenige dagen geleden de stadskas, waarin ongeveer 9 millioen fr&DC aanwezig was, hebben opgeeischt. Het plan bestond, den naamdag van ko ning Albert, die, zooals sommige bladen meldden, in een zitting van de Intercommu nale is herdacht, te Antwerpen ook ker kelijk te vieren. Zoodra evenwel de Duit sche overheid hiervan de lucht kreeg, werd de geestelijkheid aangezegd dat zulk ;n kerkel. herdenking verboden was. Mocht dit verbod worden overtreden, dan zou aan de gemeente een boete van 5 millioen franc ■worden opgelegd. Verder werd de deken, benevens zijn secretaris, als gijzelaars in verzekerde bewaring gesteld en eerst na ver loop van twee dagen vrijgelaten. Uit Brussel wordt bericht, dat, toen in de hoofdkerk op den naamdag van koning Albert een Te Deum gezongen werd, de Duitsche overheid onmiddellijk last gaf, het gezang te staken, hetgeen dan ook geschiedde. Nionw Pransch eeseliut. Dit» Parijs wordt aan de „Corrière della Sera" bericht, dat de Franschen thans een nieuw soort kanonnen in het veld hebben gebracht, dat verder draagt den het veld geschut kal. 75 m.M. en zelfs krachtiger is dan de Duitsche zware artillerie. Eon Engolscho super-droadnouglit vergaan Volgens te Berlijn ontvangen berichten, is de Engelsche super-dreadnought „Auda cious" op 28 of 29 October aan de Noord kust van Ierland op een mijn geloopen en gezonken. De admiraliteit houdt dit voor val streng geheim, om geen opwinding in den laudo to veroorzaken. De „Audacious' mat, volgens de Duitsche lezing, 27,000 ton, haar machines ontwik kelden 28,000 paardenkracht-en en gaven het schip een snelheid van 22 zeemijlen. De hoofdbewapenirig bestond uit 10 kanonnen van 34,3 c.M. en 16 van 10,2 c.M. De be manning telde ongeveer 1100 koppen. Hieraan kunnen we nog toevoegen, dat de „Audacious" een splinternieuw schip was, in 1912 te water gelaten. De in het Duit sche bericht genoemde cijfers zijn voorts niet geheel juist. Deze super-dreadnought meet geen 27,000 maar 25,000 ton, geheel geladen, en heeft geen 1100, maar 900 man equipage. Indien het berioht op waarheid berust, zou het vergaan van de „Audacious" een hoogst ernstig verlies voor de Engel se he vloot beleekenen. lxecds sedert geruim en tijd liepen er ge ruchten, dat do „Audacious" op een mijn geloopen was en daar de Engclsche re-gee ring deze geruchten niet tegensprak, zijn zij waarschijnlijk ten dcele juist. De „Lokal Anzeigerverneemt over deze tijding uit Kopenhagen, dat een dezer dagen uit Amerika naar Stockholm tcrugkeerende Zweed mededeelde, dat- het stoomschip „Olympic* den 25sten October, bij de ler- sche kust-, een groot oorlogsschip zag, -dut oogc-nschïjnlijk verschillende averijen had op- geloopen. De „Olympic" nam 250 personen van de bemanning aan boord. De overige 550 man werden door ijlings ter hulp ge komen Engclsche oorlogsschepen, opgenomen. Aan de bemanning en de passagiers van de „Olympic" werd verboden bij landing in Engeland over het gebeurde iets te zeggen. Het verhaal betreft stellig de Engelsclie dreadnought „Audacious", die eenige dagen later zonk. Do bemanning schijnt dus gered. Een Duitsche Torpedojager gezonken? Gisteren ontvingen we van het "Wol ff bu reau to Berlijn het bericht van een aanva ring van een Duitsche torpedoboot met een Deensch stoomschip, waarbij eerstgenoemd vaartuig zwaar beschadigd werd en twee matrozen van het oorlogsschip ernstig ge wond aan boord van de Deensehe boot wer den gebracht. In Engeland verneemt men over dezo aanvaring uit de Deensehe hoofdstad een andere lezing. De Deensehe stoomboot zou op de Sont tusschen Zweden en het Deensehe eiland Seelaad, meb den Duitschen torpedojager ,,S. 124" in aanvaring zijn gekomen. De tor pedojager zonk. De stoomboot, die geen averij had gekre gen, redde twee zwaargewonde Duitschers, die echter kort daarna stierven. De gehee- le rest der bemanning kwam jammerlijk door verdrinking om het leven. De „S. 124", een boot van 420 ton, in 1305 voltooid, had GO koppen bemanning. Het hcetf er allen schijn van, dat het den Duitschers en Polen niet erg voorspoe dig meer gaat. Het laatste Russische com muniqué sprak reeds van terugtrekken der Duitschers tusschen Weichsel en Warthe en het Russisch gezantschap te 's-Gravenhage heeft hiervan bevestiging gekregen. Het Duitsche communiqué, dat we giste ren nog in een groot deel onzer oplage kon den geven deed doorschemeren, dat het niet rooskleurig is voor de Duitschers. Voor communiqués geldt een andere taal dan de gewone. Omzichtig wordt daarin al les aangekondigd. En zoo was de mededee- ling der Duitschers van eergisteren, dat de beslissing uitgesteld werd wegens het oprukken van troepen uit Warschau, gis teren gevolgd door de tijding, dat de toe stand niet geheel helder was, wel in staat de juistheid van het Russische bericht te aanvaarden. Vermoed kan dus worden, dat de Russen over het gehecle front oprukken. Volgens de laatste, nict-oificieele inlich tingen van den correspondent van de „Times" to Petrograd, is het Duitsche leger van on geveer 400,000 man, dat tusscli?n den Weich sel en de Warthe een inval heeft gedaan in Polen, door het Russische centrum trachtte te breken en op de verbindingslijnen der Russen aasde, ia verschillende groepen uit eengevallen. Een daarvan werd gedwongen in zuidelijke richting af te slaan, een andere noordwaarts. Mijkha-ar zijn de Russen, zegt hij, er in beide- gevallen in geslaagd deze vijandelijke strijdmacht-en te vervolgen, haai* groote verliezen aim dooden, gewonden en gevangenen toebrenggjide. Men gelooft-, dat de Duitschers bij Brzeziny <t O. v. Louz) en bij Tuszyn (t. Z. v. Lodz) ernstige klap pen hebben gehad. Het was echter onmoge lijk om daaromtrent- ook maar bij benadering- getallen op te geven. Dezelfde correspondent spreekt weer eens van een bombardement van Krakau door het zware geschut der Russen. Ook de correspondent van de „Morning Post'* zegt uit gezaghebbende bron te kun nen mededeelen, dat de Russen tusschen den Weichsel en de Warthe, waai- twee geheele Duitsche regimenten gevangen zijn gemaakt, een groot succes hebben behaald. In den namiddag had de tsaar bij een bezoek aan het hospitaal to Tsarskoje Selo dit laatste nieuws aan de gewonden verteld. Twijfel bij Duitschers en Oostenrijkers. Trots den bewonderenswaardigen helden moed en het rotsvast vertrouwen van de groote meerderheid in Duitschland en Oos tenrijk, worden toch ook stemmen van twij fel vernomen. Zoo lezen we in de ,,Berl. Nachr." De onafgebroken, uitputtende en moorddadige marschen van dezen veldtocht hebben ons officierskorps grootelijks verzwakt. Velen van hen zijn zenuwziek en kunnen niet meer actieven dienst verrichten. Het gebeurt op vele punten van ons westelijk front, dat één enkele luitenant twee of drie compagnieën moet aanvoeren. Het ministerie van oorlog doet bovenmenschelijke pogingen, om de leemten in het officierskorps aan te vullen. In de „Zeit." schrijft graaf Apponyi: De toestand is voorzeker zeer ernstig. Wij en onze trouwe vrienden bevinden ons tegen over een vijand, die zeer sterk is, en tegen over een coalitie, die geboren werd uit haat, jaloerschheid en hebzucht. Maar wij mogen ons niet aan een zwart pessimisme overgeven. Wij hebben integendeel den plicht, het volk op alle offers voor te be reiden. In de „Neue Freie Presse" oordeelt de Oostenrijksche veldmaarschalk Owitkovit-z: Van de Zwitsersche grenzen tot aaD de Noordzee worstelen de Duitschers sinds maanden tegen Franschen en Engelschen. Intusschen kan men, trots den Duitschen vooruitgang op enkele punten, nog niet van beslissende successen spreken. Begin September ontbrak het niet aan berichten, dio deden gelooven, dat de te genstand der Bondgenooten overwonnen wasmen zeide zelfs, dat de Franschen het nog maar enkele dagen konden houden. In tusschen is October gekomen en daarna No vember en, niettegenstaande alle krachts inspanning van het Duitselie leger, trots zijn heldenmoed, trots alle strategische middelen, welke het aanwendt, werd nog geen enkel beslissend resultaat verkregen. Indirect geeft ook de „Frankf. Zeit." het opkomen van zekeren twijfel toe, door een geharnast artikel tegen de wankel moedi gen, die eeD erger kwaad zijn dan alle vij andelijke legers bij elkaar. 6 liet Krijgsbedrijf der Indiërs. Aan de Tunes" meldt men uit het de partement Nauw van Calais: In de buurt van La Bassée is de strijd zeer hevig geweest. De Indische divisies waren verscheidene dagen in het vuur en haddon een verschikkelijken aanval te door staan. Hun gelederen dimden bij den dag door het zeer moorddadige vuur van het zware geschut en de machinegeweren. On der deze omstandigheden baden zij weinig kans hun bekwaamheid in de strijdwijze te toonen, waarmede zij het meest uitrichten: bajonet- en nachtelijke sluipaanvallen. Toch zijn er op deze wijze wonderen ver richt. Een compagnie Goerkha's had op een dag buitengewoon veel Last van het vuur uit een Duitsche verschansing op ongeveer 200 yards afstand met een mitrailleur aan elk van de uiteinden. Om er een eind aan te maken slopen vier mannen onopgemerkt tegen den nacht- uit de loopgraven en ver dwenen in de duisternis. Een uur ging voorbij, twee, drie uren, niets gebeurde. Vlak voor het aanbreken van den morgen echter klonk een kreet van ontzetting uit de Duitsche linie, vermengd met uitroepen en schoten. Na een minuut vechtens in het donker te gen een onzichtba-ren vijand, die zonder te worden gezien, zijn japen en steken uit deelde, werden de Duitschers door een pa niek aangegrepen en sloegen zij op de vlucht. Langs het geheele front brak het ge- weervuur los, doch de vier gelukkige Goer kha's kwamen ongedeerd bij hun makkers terug. Toen de dageraad lichtte, lag de Duitsche loopgraaf verlaten. Alleen de twee zwijgeD- de mitrailleurs stonden daar en verder la gen er 15 bloedende lichamen van de ver dedigers met gapende wonden. De Indische regimenten hebben zeer re delijk werk gedaan, doch de verliezen zijn aanzienlijk geweest. Een merkwaardig groot gedeelte van de manschappen is bui ten gevecht gesteld door wonden in de lin kerhand. Een aan het hospitaal komende veldambulance is soms geheel met dergelij ke gewonden bezet. Men moet de reden daar van zoeken in de gewoonte van den Indi- Echen soldaat, om zijn geweer te ondersteu nen in do vork van zijn duim en wijsvinger, waarbij de palm van de hand wordt uitge spreid. De Russische Boercn-Soldaten. De „Times" bevat een van 2-4 October geteekenden brief uit Warschau, waarin de schrijver met geestdrift spreekt over den moed der Russische boeren-soldaten, die Warschau redde van een beschieting door de Duitschers. De boeren, zegt hij, zien uiterst kalm het schouwspel van lijden en dood aan. De dood verschrikt hen niet, in tegendeel, het denkbeeld van een roemvol- len dood is geestelijk voedsel voor hen. En dat maakt den Rus bijna onoverwinnelijk. Tegenover de superioriteit op technisch gebied van de Duitschers, die in alle op zichten voor den oorlog gereed waren, staat de godsdienstige dapperheid van de Rus sische boeren, die bezield zijn met het be sef, dat iedere slag met de punt van de ba jonet gewonnen kan worden. De ,,Times"-correspondent schrijft dan verder over do armoede en ellende in Po len: de omstandigheden der Poolsche be volking zijn bijna even slecht als die van do Belgen, met dit onderscheid evenwel, dat België een welvarend en gelukkig land was en Polen voor het grootste gedeelte on gelukkig en arm. Toen de Duitschers voor het eerst in Polen kwamen, waren zij ver baasd over de vuilheid én armoede van de ghetto's, de ellendige huizeD, vol menschen, maar zonder 'welvaart. Eerst na de neder laag van de Russen begon Polen ernstig te lijden. Duitschers verschenen geheel onver wacht in Poolsche steden, duizenden inwo- n- namen de vlucht. En op dit c gen blik (de brief van den „TimeB"-correspondont ia van 2-1 October) dwalen er uitgehongerde Polen en Joden in groot aantal rond, van alles beroofd. Te Warschau alleen zijn 50,000 Poolsche vluchtelingen en w r- schijnlijk heeft elke Russische stad Pool- sch zoo niet Joodsche vluchtelingen opge nomen, naast het schrikwekkende aantal ge kwetste soldaten. Het Meisje met do Sbrnpnellwonden. De navolgende aangrijpende schets ont leent het „Centr. BI. v. Isr." aan de „Bo hemia" uit Praag. In het Sanatorium te Podol ligt een zes jarig, lief Joodsoh meisje met ri-ode wan gen. Rustig ligt het hoofdje in het kus sen, geen gesteun komt over haar lipjes. Dit kind beleefde in de laatste dagen ver schrikkelijker iets dan de sterkste man zou kunnen verdragen. Zij verloor moeder en broers, terwijl zeven shrapnellschoten ih haar lichaam drongen. Slechts door een wonder kan xzij blijven leven, zeggen de doctoren want ieder schot had doodelijk kunnen zijn. Dit mrysje dat op één dag huis, moeder en broers verloor, ontwaakt nu langzaam uit bloed en wonden tot nieuw leven. Voor bet ziekbed zit haar grootvader, de laatste van zijn stam. Hij luistert of het bevend zieltje vóór hem begint te leven. Hij kan niet schreiden, kan nauwelijks meer spre ken. Dit echter is de tragedie der familie Heitschul Op een Vrijdag werd het dorp bij Jaros- law ontruimd. De kozakken komen, heette liet. De familie Heitschul bleef. De buren kwamen en waarschuwdenBlijft niet, wacht den dood niet af, vlucht met ons! Wij blijven, beslisten de zoons, terwijl moe der den winkel sloot. Toen het schemerde, waren de Heitsohuls de eenige bewoners van bet dorp Rondom spookte de duister nis, nergens werd een geluid gehoord. De moeder zette een kaars op tafel en begon te bidden, terwjjl de zoons naar buiten gin gen om te luisteren. Daar weerklonken uit de verte voetstappen, zij kwamen nader. Oostenrijksche soldaten waren het, die har telijk verwelkomd werden. Zij waren met hun dertienen. Moeder nam hen vriendelijk op. Daar viel een 6chot. Lichten uit! rie pen de soldaten. Op hetzelfde oogenblik doorboorden eenige schoten de wanden van het huis en reten de arme vrouw in stuk ken. Een hagel shrapnellschoten volgde en na weinige minuten was het huis een puin hoop, waaronder lijken lagen. De moeder, de broers, de soldaten. Alleen het kleine meisje leefde, zij het ook nauwelijks merk baar. Zeven wonden bedekten haar li chaampje. Toen de kozakken weg waren, kwam de grootvader uit het nabijgelegen dorp en verrichtte zijn doodsgebed. Oostenrijksche soldaton vonden later den grootvader en het kind. Men bracht hen naar een gewon- dentrein die naar Praag reed. Stervend werd het kind in den wagon gedragen. Toen de trein in Praag aankwam, was het leven teruggekeerd, de wangetjes kleurden we der, het levensgevaar was geweken. Nu ligt de kleine Heitschul rustig in de kus sens. Stil ligt zij daar, do herinnering aan dien verschrikkingsnacht schijnt verdwenen. Dc Duilschc Verliezen. Volgens een bericht uit Kopenhagen, schatten militaire kringen té Berlijn de to tale verliezen door het Duitsche leger, hot dusver geleden, op 1,250,000 man aan doo den, gewonden en vermisten. Daaronder zouden echter niet zieke officieren en sol daten zijn begrepen. Him aantal wordt ook zeer groot geacht. Bovenstaande raming wordt vrijwel be vestigd door de tachtig officieele lijsten van Duitsche verliezen, die in het geheel 580,000 namen bevatten, waarbij nog 67 lijsten van Saksen, 60 van Wurttemberg, 53 van Beieren en 11 van de vloot moeten wor den govoegd, met ongeveer 400,000 namen. De bonding van Portugal. Na een redevoering van den Portugeesclien minister-presidont voor de afgevaardigden en senatoren, nam hst congres met alge- meeno stemmen een wetsontwerp aan, waarbij de règeering gemachtigd wordt., om, in overeenstemming met de Engelsche „allian tie" in het huidige internationale conflict te inteTvenieeren, op een tijd en wijze, welke haar het meest geschikt voorkomt, en om de noodige maatregelen te nemen. Het dagblad „Capital" meldt, dat heden of Donderdag het bevel tot een partieel© mobilisatie zal uitgevaardigd worden. Te vens zal de minister van oorlog dan een op roep tot het land richten. De Durtscko koloniën. De troepen der geallieerden hebben Bic- toria en Buca, den iebel van de Duitsche regeering in Kameroen, bezet. De Turken aanjle Indische grens. De Engelsche troepen hebben te Basra, in tegenwoordigheid van de plaatselijke auto riteiten, de Engelsche vlag geheschen. Vervolgens werd een proclamatie voorge lezen, die door de inwoners met toejuiching ontvangen werd. Het aanbal Turksehe gewonden, dat van het gevecht van den 17en, naar Basra is gebracht, wordt op 2000 geschat. De Engelsche legatio te 's-Gravenhage heeft de volgende mededeeling gepubli ceerd, door don Engelschen staatssecreta ris voor Indië ontvangen- De jongste krijgsverrichtingen in de Per zische Golf zijn met nog grooter en Bneller succes bekroond dan verwacht werd. Na do verpletterende nederlaag, op den 16den en den I7den toegebracht aan de Turksehe strijdkrachten, vluchtten de Turken, allen verderen tegenstand op dit punt opgevende, onder achterlating van 8 kanonnen en vele gewonden. De wali's van Basrah en Bagdad vergezelden de verslagen Turksehe strijd krachten bij hun vlucht stroomopwaarts van de Tigris .Basrah werd den 21en j.l. bezet door onze zcevloot en landmacht. Al de Engelschen te Basrah zijn naar bericht wordt ongedeerd. FAILLISSEMENTEN. O. Zeestraten, bloembollenhandelaar, te Oogst- ^J^van Iloriok, rijwielhandelaar, to Hillegom. A. J. Dohmen, koopman en winkelier, te Maastricht. J. Scbeurmann amid en koopman in machine- rieén, to Utreoht. N. Bos, schilder, to Baarn. J. Goeneii. voerman, to Winsgeu. J W. Janssen, tapper en voerman, to Deost. J. A. Spierlngs, caféhouder en loodgieter, to 8-Hcrtogcnbosch. J. W. Zimmcr, vleeschzouter en rooker, te Am sterdam. F. W. J. Lambert, Den Haag. 65'4 66% 75 76 63/a 647, 62 63 72 73 72'<i 73% 6"0 405 410 96 97 95/a 96 S0 81 46 46% W/a 47% \IV* 14% 1067a 110 93 937, 93 91% 94% 95% 82% 83% 80'.: 81% 102% 105 «EU ItS. 24 November 3914. Dc navolgende fondsen waren heden tot de daarachter vermelde koersen Gevraagd Aniicreb. 2!a pCt. Cert. Ned W. Schuld.,. 57 pCt. 57*4 pCt. 3 pCt. Oblig. Nederland 3% -. Diverse 4 pCt. Oblig. Rusland... 4 pOt. Oblig. Rusl. in Rcichsm. 4! a Japan, lie Scrio 4'/, Ie Aand. Kon. Nedorl. Petrol. Div. 4 pCt. Stedel. leeningen 414 pCt. Oblig. Staatsspoorw. 3/4 Sted. leeningen Comm. Steelshares Axnalgamat-edshares South. Raïlw. shares. "Onion Pacifio shares. 5 pCt. Oblig. Cuba 5 Creg.jn Califoraië 314 Pennsylvania, 3% Central Pacific 4 6 Louisv. Nashville Hyp. 4 Southern Pacific 80% 82 MARKTBERICHTEN. Bodegraven, 24 Nov. Kaas. Aanv. 160 wagens, te zameo 6462 etuks, wegende H- 3877j kilogram. Prijs 1ste soort Goudscho kaas f 39.— a f 42,—, zwaardere 42.a ƒ44. 24e soort r 36 50 a f 38- Derbykaas prijs lstesoort a f ,2desoort f a f Kdamraor kaas prijs lsto soort a/* 2de soort fa Lei Ische kaas f bet schinnood. Handel vrij vlug Katwijk, 24 Nov. Bloemkool I f 5 75 a f 9.50, dito II 2 a f 3.50, Savoye kool f 5, Uien per baal 3.50 a f 3.6"). Aangevoerd 1100 bloemkooleu. Volgende veiliag on a s. Vrijdag. Rotte 'dam, 24 Nov. Vee Aanvoer 16 paarden. 1 veul.-n, 156! magere en 685 vette rundeieo, 160 vel to, 3 ,1 nuchtere en 4^0 gra kalveren. 3 schapen of laffimeren,206 biggen, 3 bokken of g^iteu. Koeien en osseu31 tot37 a44 c slieren 30 tot34 a 38 c„ vel to kalveren 4?>£ tot 55 a 62'/s o *dle3 per half kilo. Melkkoeien ^150 a ƒ290, kalfkoeien 16a f 310. stieren 130 a /320, pinken 100 a f 149, gra kalveren 30 h *9), vaarzen f 11 0 a 130, alles mager vee, biggen '5a f 12, alachtpaarden f 100 a 140, werkpa idea f 109 a 250, hitten 100 a 200. Nuchtere kalveren fok- 13 a f 28, slacht-/' 9» ƒ16. Miegen /"0 90 a f 1.10 oer week. Sucek, 24 Nov. Vee. Aange-oerd 188 koeien, (w arvan 16 Yette) 79 kalve en. 120 schapen, 1518 lammeren, 413 varkens en big.eu Piijz-n van vet vee per kg varkens 25-30 ets., voor export 2324 ets. Handel in melk- en kalfkoeien prjjs- houdoi. d, vette koe'en gowiid, varkens vlug, biggon matig Ovei igens behoorlijk. Sot?r. 1ste keur ƒ51.50. Aanvoer 1/4 en 1/8 vn. Bij de Vo eoDigiug 1ste keur/" 54.50. Fabriexsboter. Aanvoer fS en 7/6 vn. Prijs f 58. Noteering van de commissie der Vereenigmg van boter en kaashandelaren in Friesland. Boter eerste soort r 64 Woerden. Aangevoerd 166 kaaspa. tijen. 1ste kw. 39—41. 2de kw. 86—38, zwaardere 39—44. Gestempel io 39 42. Schapen z0 22. Handel vlug. imslcrdam, 25 Nov. Tor veemarkt waren heden amgevop'd 181 vette Kalveren 1ste kw. ƒ1.12 a ƒ1.15, 2de kw. 1.10, 3de kw. f 1,05 a p. K G-, Grnskalv., 48 Nuohfere Kalveren ƒ12 a 18. 971 vette varkens, Holl. 1ste kw. 60 a 62, 2do en 3de qual. 58 a 60 c. per KG - BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Johannes. Z. van P. J. Ouwerkerk en N. W. Klomp. Pieter, Z. van P. SpriDgor en C. Keijzer. Bencdictua, Z. van 6. Schelvis en S. van den Berg. Maria. D van G. Mïeremet en J. P. Hoogkamer. El'"abeth Hnberta. D. van P. J. Klein en J. O. van Zonneveld. Maria Theodora Anton ia. D. van B J. M. Vreeburg en C. Roeleven. Johanna Oatharina 8ophin, D. van J. Trouvree en J. O. 6. Winterkamp. Johannes, Z, van dozelfdo ouder?. Johanna, D. van II. Huisman en L. Stoltkel. Albert Francois Constant, Z. van E. A. J. Mol en M. A. Pols. Eugèno Henricns, Z. van 31. E. Sobrcay cn O. M. SwoITs. Elizabeth Hendrika, D. von W. J. Stoel on E, G. Frorichs. Nclis. Z. van F. Hoogevoen on O. van Meel. Maria Magdalona, D. van S. Fak kel en M. M. Grönloh. Gcertruida. Cornelia, D. van H. Jansen en O. Noppen. Gerrit-, Z. van D. v Woudenberg en J. Kok. Maria Calharina, D van W. F. Zlrkzee en C. M. Kouwenberg. Maria, D. van H. van Amsterdam en M. Eradus. Petrus. Z. van J. Verhoog cn W. C. Scblagwein. Cathnrina, D. van P. J. Vorplanoke en M. P. Cornclisse. Hendrik, Z. van J. Stavleu en M. O. H. Nieuwenhuizen. Anna Wilhelmina, D. van F. A. do Keuning en Th Hoogkamer. Jaoobua, Z. van K. Crama en G. van Wecrlee. Janeje. D. van S. van Meygaarden en E. 0. Bink. Pieter, Z. van J. Ju en C. M. Kreugor Christina, D. van I. van der Linden cn J. O. G. Roosendaal. Cornelia Johanna, D. van O. J. van do Wal en N. de Rooy. Anton, Z. van A. Steenbergen en M. M. Kreuger. Johanneö, Z. van J. van Veen en E A. Schimmel. Helena Antonia, D. van A. J. Dobbelaar en H. A. Housing. Albert, Z. van J Roos en F. Elzas. Maria Paulina, D. va'h H Manpy en M. R. Jacobs. Martina, D. van J. A. Dicben en M. A. do Groot. Johan, Z. van D. de Cler en C. S. Zwarts. GEHUWD: A. Ju, jm en J. Goedwald, jd. A. H. Korenhof. jm., en A. Gordijn," jd. A. P. Blok, jm.. en J. E. Blansjaar, jd. L. E. Mulder, lm., en M. H. Castclcin, jd. O. van den Hout. jm., en O. Bavelaar, jd. W. Nieuwen huizen, w., en S. M. Haruot, jd. C. Penseel, jm., en J. Zwart, jd. OVERLEDEN: H. Zuurdeog, wed. P. de Zeeuw, 81 j. M. Kuivenhoven. Z 9 m. H. van Duu- ren, Z. 2 d. E. Froderlkse, M. 44 j. J. G. II. Gunning, M. 53 j. J. Dee, M. 70 j. L. Kret, wed. J. J. Wolff, 83 j. S. Hueber geb. Meysing, 63 j. E. dc Vink, D. 5 m. R Heijde. ongeil. V. 74 j. W. Broekhuizen, ongeil. V. 78 j. M. M. Fakkel, D. 9 uren. O. L. Hermans geb. Leclovq, 75 j. F. Tuijthoff, Z. 4 m. J. J; Bommezenn, M. 81 j. M. Dieben, D. 1 uur. C. F. van der Pol, D. 13 m. - O. H. Kriek, w. 72 j. BUITENLANDSOHE BERICHTEN. De patriarch van Venetië, kardinaal Cavallari, is hedenmiddag overleden. KERKBERICHTEN. Leiden. Geref. Gem. (Nieuwe Rijn). Donderdagavond te halfacht, de heer Ver* hage, van Meliskerke. HAARLEMMERMEER. Dinsdagmiddag had de arbeider Hart man, uit de Haarlemmermeer, werkzaam op de suikerfabriek „Holland" te Halfweg, het ongeluk uit ecu kraan te vallen bij het lossen van beetwortelen, met het gevolg, dat hij zwaar inwending werd verwond. Na door ccn geneesheer voorloopig verbonden te zijn, werd hij per ziekenauto naar Haar lem getransporteerd. De man is vader van een groot gezin. KATWIJK-AAN-ZEE. Zoo langzamerhand worden do gemid delde besommingen bekend. De reederijen hebben geen klagen. De hoogste, die we hoorden noemen, was f 13.500 Natuurlijk zijn er reeders, die rae~r 'besommeD, maar zij hebben dan maar één of meer vaartuigen. Door het aantal vaartuigen wordt het ge middelde lager. Nettcnverfies is nogal voor gekomen, maar niettegenstaando allen te genslag, is de teelt niet van de slechteto.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2