Nederland en de Oorlog. N«. 16793 Maandag 33 November. Eerste Blad. A0. 1914. geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Officieeie Kennisgeving. UIT ONZE STAD. UIT ONS LAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD YERTENTIEN Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Kleine advertentien yan 30 woorden 40 Cents contant; elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het inoasseeren wordt /"0.05 berekend. Bewijsnummer 6 Cents. PRIJS DEZER COUKJuS'T: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. II 0.09. Binten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 0.10. Franco per post v 1.65. INKOMSTENBELASTING. Burgemeester en Wethouders van Lel- ilcn, brengen in herinnering, dat den ÜOsten November c.k. de 5de termijn vervalt van de Plaatselijko Inkomstenbe lasting, dienst 1914, en dat alzoo op den laten December minstens 5/6 gedeelten van den aanslag moeten zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden uit om, ter voorkoming van vcrvolgings- kostcn, tot de betaling van het ver schuldigde ten kantore van den Gemeente- Ontvanger over te gaan. Voorts zij er op gewezen, dut, nu in deze ernstige tijdsomstandigheden veie uitgaven van de gemeente gevorderd worden, het een dure plicht is, dat de belastingschuldi gen er zorg voor dragen dat, evenals huil huishuur en andere schulden, nok bun Jtelnslingpcnuingcu stipt op tijS,, worden voldaan. Het verdient bovendien aanbeve ling om, zoo mogelijk, den gcbeelen aan slag te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoem!, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 November 1814. DE WINKELS GEOPEND TOT MIDDERNACHT! .Van af 27 Nov. tol en met 8 Dec. a. s., is het den winkeliers geoorloofd, met het oog op de St.-Nicolaasdrukte, hunne winkels geopend to houden. De binnen dit tijdvak liggende Zondagen evenwel niet mede te rekenen. Op die da gen ligt het oude verbod. NIET BUITEN DE WERKPLAATS LATEN WERKEN. Het is goed, belanghebbenden er nog eens op te wijzen, dat volgens de Ar. beidswet, het hoofden en bestuurders van ondernemingen verboden is, jeug dige personen en vrouwen arbeid te doen verrichten huiten de werkplaatsen, op andere uren dan waarop zij volgens do arbeidslijst slaan ingeschreven. Wanneer dus bijv. eeu meisje tot 7 uur op een atelier heeft gewerkt, mag zij niet na dien tijd nog even medehelpon in den winkel, waar het product van haar dagelijkschen alolierarbeid aan den pian (vrouw) moet worden gebracht. Leiilsche Kunst-Vcrecuiging. Een klein, maar aandachtig gehoor Volgde Zaterdagavond dr. Jan ICalff, die in de Nutszaal in woord en beeld van zijn rijke kennis van Belgische Bouw, monumenten getuigde. De spr. had zich, zooals hij in een kor te inleiding meedeelde, niet tot taak ge hield, een "overzicht te geven van de geheele Belgische architectuur. Hij wilde slechts mei enkele voorbeelden het eige ne in de Zuid.Nederlandsche houwkunst üemonstreeren. Wanneer hij dan met voorbeelden uit Ide 11e eeuw vervolgens aanving, wees hij er op, hoe het westelijk deel onder Fransehen, het oostelijk deel on der Duitschen invloed heeft gestaan. Het eerst werden do aanwezigen op kerkelijke bouwwerken vergast, van Romaansch karakter, waaraan Fransche ol Germaansche invloeden een eigenaar dig karakter gaven. In heldere, scherp omlijnde lichtbeelden verschenen de verschillende antieke ker ken uit België op het doek en het schrijn de de aanwezigen door de ziel, als de spreker af en toe de sobere medodeeling pan hef slot zijner toelichting liet vol gen: „Thans door de Duilschers ver woest." Na de kerkelijke bouwkunst kwamen tic burgerlijke bouwwerken aan de beurt. Hierin weerspiegelde zich de vroegtijdi ge ontwikkeling der burgerlijke gemeen ten in Zuid-Nederland. Het waren vooral hallen en raadhuizen, die nu werden ver- toond als kostbare schatten van Romaan- sclie en Gothisc.be bouwkunst. Langzaam gingen deze stijlen in el kaar over, totdat eindelijk ook de re naissance cn latere invloeden zich lie ten gelden, waarvan dr. ICalff, die zich niet alleen als een groot kenner der bouwkunst deed kennen, maar ook een aangenaam causeur bleek te zijn, menig Voorbeeld gaf. Jammer dat er niet meer belangstel ling was, wat echter waarschijnlijk voor eeri groot deel toegeschreven moet wor. don aan do omstandigheid, dat de Leid- sche Maaischappij voor Toonkunst dien avond .een concert gaf. LEIDSCIIE SCHOUWBURG. Maatschappij voor Toonkunst. Derde gewoon Concert. Het bestuur der Maatschappij voor Toonkunst, heeft de goede gedachte ge-, had en ten uitvoer gebracht, om twee gelijke uitvoeringen voor haar talrijke leden te geven iu den Schouwburg. Bei, de concerten zijn goed bezocht gewor, den en, rekenend naar de luide toejui chingen, in den smaak van het publiek gevallen. Beide concerten werden gegeven door het „Hollandsc.h kwintet," een nieuw-ge- vormde combinatie, beslaande uit de hee. ton: Karei Oberstadt, piano; Henri Hack, le viool; Jac.. van der Burg, 2e viool; Frans Vink, alt on Van Isterdaël, violoncello. Uitgevoerd werden werken van Brahms, Dvöra'k en César "Franck, waarin het kwintet blijk gaf van Holland, sche degelijkheid, wat betreft nauwgezet, to studie, duidelijko uiteenzetting en zui verheid van klank. Daarbij blijft tewen- schen over: meer poësie in de voor dracht, vooral meer charme en moer gloed. Wij twijfelen er niet aan, of het Hollandsen kwintet, dat pas ontstaan is, zal bij veeljarig samenspel deze eigen- schappen venverven. Wat uitvoering betreft, stond die van Franck's kwintet bovenaan; vooral de pianist Oberstadt heeft ons voortdurend geboeid door de brillante, beheerschte vertolking van de zoo geweldig moeilijke klaviorparlij. Zeer mooi kwamen telkens de pianosoli to voorschijn. Het klavier zweeg bij het spelen van Dvörak's zoo bekend, veel gespeeld, toch altijd geliefd strijkkwartet, opus 96, dat geestig he. werkt is op negermelodieën, door DvÖ- rak, tijdens zijn verblijf iu Amerika verv zamelü. In de vertolking van dit kwar tet hoorden wij den violist Hack, die eigenaar is van een mooie viool, op zijn best; ook trof wederom het aitistiek, rustig en gevoelig cellospel van Van Isterdaël; ook 2e viool en alt gaven te genieten. Hoe knap ook Brahm's kwintet. oor. spronkelijk gecomponeerd als duo voor twee klavieren, werd uitgevoerd, toch rneenen vrij, dat dit zoo moeilijke werk hoven de krachten gaat van dit ensem ble. Het eischt, om tot ons to spreken, zóó onnoemlijk veel van oen verzorgd samenspel, van weemoedige, gevoelige voordracht der melodieën, van duidelijk, heid in vele druk-bewerkte gedeelten, dat het veel studie vereischl, alvorens dit werk tot volmaakte uitvoering komt. Knap hield de pianist zijn spel in, om het te doen aanpassen hij het strijk kwartet. F.en fraaie vleugel, waarvan de naam onbekend bleef, had Oberstadt te zijner beschikking. Napoleon's Vlucht van Elba" ol „Wee den Overwonnenen". Do grootste liclft van al de historischs drama's, t-oouoel- en blijspelen, willen we graag cadeau doen voor één flink speelstuk. Richard Voss is met zijn „Napoleons vlucht van Elba" ook allesbehalve geslaagd. Veel dilrko woorden en veel grootdoenerij. Een sink dus, dat geen eigenschappen heoft om van zichzelf te boeien, dat dus geheel door het spol moet worden gered. Hot HollandschBelgisoh Tooneelgezel- schap, dat onder leiding van Gerard Ar- hous, Truus Post cn C. P. T. Bigot, dit historisch drama opvoert, is slecht geslaagd bij die poging. Van 't bog-in tot hst eind heeft h;t stuk ons niet kunnen boeien. En, naar we meenden op te merken, niemand zelfs. De galerij, waarvoor dit drama anders goede eigenschappen heeft, bleef zelfs on bewogen en de verveling waarde rond in den vorm van allerlei gepaste en ongepaste opmerkingen onder de toehoorders. De opvoering bleef nog beneden het peil van cene door goede dilettanten gegeven. Ze had meer van een repetitie dan van een goed voorbereide voorstelling. Ook de rollen- kennia was van dien aard. Wanneer Bouwmeesters créatie van Na- pclóon in „Madame Sans-Gênc" nog versch in 't geheugen ligt, dan is 't voor Arbous lang niet gemakkelijk om een goeden Napo leon te scheppen Truus Post is ook al niet op liaar sterkst als ds gravin De St. Aubonnc. Het natuurlijke was aan haar spel vrijwel vreemd. Bigot zien we liever als Janus Tulp dan als grenadier van den keizer. Do slotvoogd Antonio van M. Bomhard, was het slechtste niot, wat wo te zien kregen. Erbarmelijk was echter Mario van J. Borg- hogge. Onbcholpener kan het moeilijk. In den priester hebben wo Jao. Sluijters Jr. niet herkend. Door de grime had men een wel Vat clownachtige figuur van den ziele- herdcr gemaakt. Erg imponeerend was z'n optreden ook niet. Dezelfde acteur speelde do officier van den Ktransohau koning. Een dienstmeisje stond nog op 't programma ver meld, doch zij heeft zich niot vertoond. Wil dit ensemble terugkomen, dan zij betere voorbereiding van de voorstelling aan bevolen. i „Een Avondje Uit", „Snuggere Hein", enz. iu „Zomerzorg". Uit Den Haag kwam gisteravond naar hier, speciaal naar „Zomerzorg", geheel uit eigen bew eging, het „Hollandsch Too- ncöl-Gezelschap". Totaio onbekendheid hiermee en dus groote nieuwsgierigheid er naar, vooral ook omdat de aanplakbiljet- ton spraken van „Vlaamsche grootheden er bij, deed ons besluiten ditmaal de uit- noodiging ter bijwoning van deszelfs ééne buitengewone voorstelling aan te nemen. Velen waren opgekomen en werden, naar orde van aankomst, ontvangen dopr een persoon in livrei, die aanwijzingen aan gaande rangen en plaatsen deed. Dat maakte op velen al indruk. Een marsoh en een ouverture van het orkest van liet gezelschap, uitgevoerd door een mannelijke piano, een vrouwelijke cel lo en een dito viool, waren weldra afge werkt, en toen verschenen twee der andere art-isten, mevr. Paulette Charlis cn de heer W. H. A. de Heer. Zij spreidden, naar het ons voorkwam, al hun talenten ten toon in een blijspel in één bedrijf„Een Avondje uit". Zij hadden succes. Toen ging het orkest weer aan don gang en vervolgens verscheen de heer De Heer, volgens het programmA oen bekend declamator, alleen ten tooneele. Deze heer De Heer hield eenige voordrachten, ernstige en luimige, naar hij zei, deed dit nogal goed, maar kwam nu en ook na de pauze enkel met dingen uit de oude doos. Na de pauze was het geëerde publiek aohterin de zaal nog al rumoerig onder 'a declamators prestaties en telkens werd er reeds geapplaudisseerd en gejuicht als do heer De Heer nog lang het laatste woord van een voordraoht niet gesproken en nog niot definitief diep ge bogen had. Of hij dus dien geestdriftigen voldeed In de pauze verplaatste het drie-hoofdig orkest zich naar de vriendelijke serre, waar slechts zeer weinigen het volgden. Er na weer muziek in de zaal en "toen tot slot vier acteurs op de plankon, ten laatste allemaal te gelijk, In „Snuggere Hein", een militaire klucht, waarin Hein's rol werd vervuld door „Neerlaods beroemden komiek" H. J. J. Harris, en met mevr. Charlis zioh deden bewonderen de heer J. J. Johns en mej. Simonne Maerten6. Do in houd laat zioh hier niet besohrijven en het spel was geheel naar den trant en in den geest van dien inhoud. Zij, cho hun geld voor dezen uitgaansavond hadden betaald, hebben bij dit stuk de meeste pret gehad, vooral om de gedurfde grepen van Trui, de dienstbode. Onder het spelen van een Tot-Weer ziens"-Marsch ging men de kou in, het dure programma als aandenken aan dezen avond zorgvuldig bergende. Bioscopc-Théatcr „Imperial". Wie eens ploizier hebben wil, oens har. telijk wil lachen, moet nu eens vaan naar het Bioscope-'Thoaler van 'den neer Hartman, aan den Stationsweg. Daar wordt onder den titel: „Korfjes Reis-, avonturen," een heel koddige film ge geven met den bekenden Rjgadin als hoofdpersoon. Ook aan den wcnsch van hen, die gaarne een drama zien, wordt voldaan, met do „Lotgevallen eener Koorddanseres," een zeer boeiend dra ma uit het circuslevcn. Verder worden nog tal van andere nummers gegeven en ook het wekelijk- sche, altijd interessante, oorlogsnieuws. Bijzonder willen wij nu evenwel de aandacht vestigen op en belangstelling wekken voor een waar kunstwerk op bioscopisch gebied, waarvan de roep uit Den Haag reeds tot ons was gekomen en dat nu ook onzen stadgenoolen hier wordt aangeboden, 't Is een leerrijke film, die een goed denkbeeld geeft van de troepenbewegingen te land en ter zee en den stand der partijen op het westelijk oorlogslooneel. De firma Peek en Cloppcnbuxg laat te Amsterdam op den Dam een rcuzengebouw verrijzen, waarvan de architect Joling do ontwerper is. Het gebouw, ter oppervlakte vau 1000 Mn, met drie frontgevela ter ge- zameulijke lengte van 92 Meter, vier verdie pingen hoog, is een merkwaardig bouw werk, dat in 1916 gereed moet komen In onze Vestibule is een afbeelding van dit fraaie structuur gebracht. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. AANVRJ AO VAK WERKZOEKENDEN. Geopend i 's moraous van 9—12 cn 's middags van 25 nnr. 2 Klerken, 68 Timmerlieden. 32 Metselaars. 4 Voe gers. 1 Reiziger. 30 Sohildora. 2 Bellangere. 10 Meu belmakers. 6 Grof-bankwerkeTs. 2 Voorslaanders, 1 Rijwielreparatour, 2 Smoden, 4 Loodgieters, 1 Kappersbediende, 14 Typografen, 2 Kleermakore, 3 Bakkers, 2 Steenhouwers, 12 Sigarenmakers, 1 Sigtirensorteerder. 2 Sohlppers, 25 Grond werkers, 3 Bloemisten. 4 WAirmoeziers, 10 Jongens (allerlei), 17 Loopknechts. 76 losso Werklieden, 185 Mannon (allorlei), 5 Dienstboden onder 18 j., 4 Dienstboden bovon 18 Jaar, 3 Wasohvrouwen, £1 Naaisters, 14 Werksters, 2 Winkeljuffrouwen, 1 Kinder juffrouw. 23 Fabrieksarbeidsters, 63 Tex- tlclarboldsters, 49 Vrouwen (allerlei), 1 Wagenma ker, 9 Stokeis. Steuncomité Oorlogstoestand 1914. In de afgeloopen week meldden zioh om steun aan 91 personen. maakt met het totaal der vo rige opgaaf ad1661 •en totaal van 1752 personen. Tot 14 Nov. jl. waren behandeld 1455 aanvragen. In do afgeloopen week kwamen opnieuw in behandeling 69 Totaal 1524 aanvragen. Afgewezen waren tot 14 Nov. jl. 304 aanvragen, in de afgeloopen week 9 Totaal 313 aanvragen. VOOR HET KON. HAT. STEUNCOMITÉ. Namens manschappen van liet 4de reg. inf. 3de bat. 3de comp. (Stadszaal) is ver zonden ten bate van het Koninkl. Nation. Steuncomité de som van f 5.88%. MOSSELEN. Doze week zal de verkoop van Zeeuwsohe mosselen vanwege het Steuncomité alhier een aanvang nemen. Gelijk bekend, heeft het Koninklijk Nationaal Steuncomité een opwekking rondgezonden, ten einde den handel in mosselen, die door den oorlog zwaar getroffen werd, te bevorderen. De uitvoer van mosselen tooh beloopt in nor male tijden rond 40 millioen K.G. per jaar. België, hetwelk een voornaam afzet gebied is voor mosselen, is door den oorlog zoo goed als gesloten. Door de bevordering van den mosselver koop worden evenwel niet alleen de schip perij en de Zeeuwsohe handel geholpen, maar aan de burgerij word<> ook een tot dusver minder bekend volksvoedsel ver schaft. 5 K.G. mosselen toch, die 15 cents kosten, leveren ruim 7 ons uitgepelde mos selen en bevatten een eiwitgehalte van 132% gram, dat is nagenoeg evenveel als voor GO cents aan mager rundvleesch en voor 40 oents aan paardenyieesoh. De mosselen kunnen gekookt-, gebakken, gestoofd en ingelegd worden gegeten en bij de boterham en de aardappelen, ter vervanging van vleesoh en visch, worden gebruikt. De mannen, die do mosselen /Allien rond venten, zijn voorzien van een roodwit ge schilderden emmer met de letters S. O. L. er op. Recepten ter bereiding worden door hen gratis afgegeven. DE „PREUSSEN" EN ONZE AUTORITEITEN De Avondpost" schrijft: Naar aanleiding van het Reuterbericht be treffende het gebeurde met de „Preussen" in de baai van Sabang, bleek ons bij infor matie, dat de zaak zich aldus heeft toege dragen Het Duitscho oorlogsschip f,Preussen" werd geïnterneerd id de baai van Sabang. Als noodzakelijk gevolg zou toen natuurlijk overgegaan worden tot het onbruikbaar ma ken van de inrichting van draadlooze tele grafie. Wij wenschen ons echter vooiioopig te be palen tot het mededeelen van het feit, dat men de antenne liet haugen on de „draad- loozo kajuit" verzegelde. Do toestellen ble ven dus aan boord. Hiermede meende men de zaak geregeld te hebben. Dat de antenne word afgekoppeld, deed natuurlijk niets aan de bruikbaarheid af van dit gewichtig onderdeel, om te ontvangen niet alleen, doch tevens te seinen. Hot is evonwol best t-e begrijpen, dat, in dien er nog een apparaat aanwezig was, niet in de cabin" opgesloten, de marcho- nist de lui hartelijk uitgelachen heeft om die onnoozele manier van doeu. Nu blijkt reeds, dat de marchonist een verborgen ontvangtoestel had. Omtrent- het ontvangon van draadlooze seinen is dus liet bewijs daar; echter blijkt niet of men ook geconstateerd heeft of het schip zelf seinde. Niets toch was eenvoudiger dan een ont vangtoestel met- verdekte antenne in Sabang zelf op te stellen, dan had men zonder twij fel kunnen constateer en, dat de „Preussen" seinde. Dat de autoriteiten daaraan zelfs niet ge dacht hebben, weten wij zeker. Eerst na dat hier te lande daarover informaties zijn ingewonnen, is men misschien daartoe over gegaan. Heel wel mogelijk is, dat men in Sabang geen ontvangtoestel had en men niet zoo gauw een provisorisch apparaat wist samen tc stellen. Een feit is, dat de autoriteiten op dit pi -t nalatig zijn geweest. Men had de toe stellen aan land moeten broDgen, de anten ne wegnemen en alle toestellen! en machi nes, welke maar eenigszins gebruikt, konden word cf om een provisorisch sein toestel in elkaar tc zetten, moeten opeischon en mee nemen of verzegelen. Waarom men zich bepaald heeft tot hot verzegelen van de kajuit, wenschen wij voor alsnog niet mede te deelende reden is te bespottelijk. De gelegenheid maakt den dief en de schuld ligb in hoofdzaak bij de autoriteiten ter plaat-se. Wat wij hier hebben medege deeld (en verzwegen) hebben wij uit beslist betrouwbare bron. LICHTING 4 915. Naar we vernemen, zullen de dienstplich tigen der lichting 1915, die op 15 December a.s. (voor Drente 16 Dec.) worden inge deeld, niet in de garnizoens, doch in de depots worden geoefend. („Tel.") VERBOD VAN UITVOER VAN AMMONIAK. Het „Stsbl." bevat heb Kon. Besluit hou dende verbod van uitvoer van zwavelzuren ammoniak. HET LEENINCSPLAN EN DE VRIJZ1NNIC-DEMOCR ATEN. Het hoofdbestuur van den Yrijzinnig-De- mocrati3chen Bond besloot tot liet houden van een grooto openbare bondsvergadering te Amsterdam op Zondag 29 November a.s., ter bespreking van het leeningsplan der Regeering. Allo afdeelingen en personeels ledon van den Bond zullen voor deze ver gadering worden opgeroepen. Eenige spre kers, wier namen nader zullen worden ge publiceerd, zullen er het woord voeren. Reeds kan worden medegedeeld, dat oen der sprekers mr. H. P. Maroha-nt zal wezen. UITVOER VAN STROO. De minister van Financiën heeft toege staan den uitvoer van stroo, dienende voor bedekkings- en verpakkingsmaterieel voor andere artikelen, waarvan de uitvoer niet verboden is. MAXIMUM-PRIJS VAN BOTER. De minister van landbouw, nijverheid en hajidel heeft: a. ingetrokken de beschik king van 5 dezer: b. den maximum-boterprijs voor binnen- landsch verbruik voor den verkoop en gros gedurede het overblijvende deel der maand November bepaald op 1.45 per K. G. bij verpakking in wit fust van 50 K. G. Bij verpakking in wit fust van 25 K. G. kam vorengenoemde prijs verhoogd worden met 1 cent per K. G. Bij verpakking in eiken fust van 20 K. G. kan vorengenoemde prijs verhoogd worden me-t 5 cents per K. G. De detailprijs van boter wordt per K. G. in maximum bepaald op 20 cents boven den vorengenoemden en-gros-prijs. Voor speciaal verpakte boter kan een ver hoogde prijs worden toegestaan in overleg met heb Rijks-Centraal Bureau voor den uit voer van Boter, 42a, Buitenhof, 'e-Graven- hage. De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt ter algemeen© kennis, dat het Rijks- en Centraal Bureau voor den Uitvoer van Bot-or ten aanzien van den prijs van speciaal verpakte boter het navolgende heeft vastgesteld Voor 6peciaal verpakte boter mag per K. G. ten hoogste 0.10 meer berekend wor den dan de vastgestelde maximumprijs be draagt. Voor onderdeelen van K. G. van dergelijke boter, mag do prijs naar boven op geheel© stuivers afgerond wordon. Zij, -die van het Rijksbureau de machti ging onbvangen speefaal verpakte boter af te leveren, moeten in al hun verkoopplaat sen steeds roomboter tegen den maximum prijs voor aflevering in voorraad hebben en op aanvrage afleveren. Voor onderdeden van K. G. van deze boter mag de prijs naar boven op halve stuivers afgerond wordon. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft oen brief gezonden aan de burgemeesters Ik heb de eer uw aandacht te vragen voor do navolgende opmerkingen, die ech ter alleen betreffen die gemeenten, waarin tot nog toe het roggebrood, gebakken uit gebroken rogge, volksvoedsel is. Toen tengevolge van den oorlog, de aan voeren van rogge uit Rusland, do Zwarte Zee-landen enz., gestaakt werden, bleef slechts Noord-Amerika over als het land, waaruit dit product betrokken zou kunnen worden. Rogge wordt echter in Noord- Amerika nog geenszins in die mate ten uit voer aangeboden als tarwe, en het is dus te voorzien, dat prijsverhooging zal intreden naar verhouding groot-er dan die van tarwe. Inderdaad is op dit oogenblik de prijs van rogge, aangevoerd in Nederland, reeds on geveer gelijk aan dien van tarwe. In verband met- deze omstandigheid gee£ ik u in overweging te bevorderen, dat thans reeds worde overgegaan tob vermenging van do inlandscho gebroken rogge met bui- tenlandsch tarwemeel, ten einde langza merhand te kunnen komen tob oen geheolo vervanging van het roggebrood door tarwe brood. Hierdoor zal worden bereikt, dat wan neer eenmaal noodzakelijkerwijze tot dezs

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1