Nederland en de Oorlog. De Eüropeesclie Oorlog. §eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Derde Blad. Aan het Westelijk Front. *0. 1679? Zaterdag 31 IVoveiiilbe**. A0. 1914. LEIDSCH DAItBT.AT) PRIJS DER A.DVERTENTIEN Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer fO.Vlh, Kleine advertentiën ▼an 30 woorden 40 dents contant elk tiental woorden meer 10 Oents, Voor het incasseeren wordt ƒ0.05 berekend, Bewijsnummer 5 Cents. I'ICIJS II EZ Kit COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. I f 0.09. Binten Leiden en waar agent-en gevestigd zijn per week. i 0.10. Pranco per post1,65. Vereeniging ,,Uit Liefde". Uit het ons toegezonden 69ste jaarverslag aangaande den toestand der vereeniging „Uit Liefde", over het jaar 19131914, blijkt onder meer, dat de Vereeniging zich aansloot bij den alhier opgericht-en Ar menraad. Zij ontving haar aandeel van een gift van 2000, door een onbekenden ge ver aan de algemeene armen van Leiden geschonken, terwijl zij verder ter verster king van de kas nog een gift van 25 ontving. Het best-uur besloot de uit te reiken levensmiddelen aan een keuring aan den Gemeentelijken Keuringsdienst op te dra gen. Voorts werd een proef genomön om in plaats van meel, boekweite-gort te'-Vêr- 6ohaffen, welke proef zeer heeft voldaan. Het aantal gewone leden bedroeg 1 Januari 1914: 226; dat der donateurs 2. In het geheel werden voor -brood, gort-, rijst, boekweitegrutten en turf 11,511 bons verstrekt. De ontvangsten bedroegen 1385, waar onder aan contributies 831.20; de uitga ven 1107.171/*?, zoodat het batig saldo be droeg 278.39. Aan het slot wordt de Vereeniging met drang bij de weldadige stadgenooten aan bevolen, omdat er dezen wintor zware of fers van „Uit Liefde" zullen worden ge v-ergd. Openbare Leeszaal cu Bibliotheek Heavens". Gisternamiddag hield de vereeniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek Reu- vens", -aan de Breestraat, een ledenver gadering, welke geleid werd door den voorzitter, prof. dr. J. P. Kuenen. Nadat deze met een opwekkend woord de verga dering had geopend, waarbij hij met ge noegen op den voortdurenden bloei der inrichting wees, werden als bestuursleden herbenoemd de heeren dr. A. Beets, mr A. v. d. Eist, prof. dr. L. Knappert, W. O. Mulder en mr. dr. J. Schokking. Vervolgens werd de begrooting voor 1915 vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op 4415. De penningmeester, de heer Schaap, gaf daarbij eenige toelichtingen, waaruit o.a bleek, dat de contributies van particulie ren op 2000 zijn geraamd, of 150 la ger dan het vorig jaar, met het oog op do tijdsomstandigheden. Van het Rijk en de Gemeente wor.lt <een subsidie verwacht ieder van 450. De inkomsten uit eigendommenhuur van perceel Breestraat 25 en van een lo kaal aan het Batt-ak's instituut 1275. Onder de inkomsten was ook vermeli een bedrag van 100 aan boeten. Voor een boek, dat niet op tijd wordt terug bezorgd, moet nl. een boete van 3 ets. jvorden betaald. De uitgaven werden hooger geraamd dan het vorig jaar, mede doordat de Leeszaal nu in de bestuurskamer is gevestigd, waardoor meer toezicht noodig is. Van de uitgaven vermelden wijsala rissen 1560, aanschaffing couranten 400, van boeken 800, bindwerk 300. De opmerking werd gemaakt, dat de Uitgaven van couranten en boeken in ver gelijking met het geheele bedrag der ex ploitatie-rekening betrekkelijk gering wa ren, waartegen de penningmeester opmerk te, dat de exploitatie van perceel 25 eigen lijk buiten de inrichting omgaat, waardoor 'de verhouding eenigszins anders wordt. Zooveel mogelijk wordt aan alle redelij ke eischen der bezoekers voldaan. Naar aanleiding van een andere op meiking werd bijv. meegedeeld, dab van sommige werken meer dan één exemplaar (aanwezig is. Het gebruik, zoowel van de Leeszaal als van do Bibliotheek, is enorm toegenomen, waartoe heb openstellen van enkele uren op Zondag heeft medegewerkt. Ju Oct. 1913 was het aantal personen, 'dat van de inrichting gebruik maakte, ruim 3700; in de maand October van dit jaar werd het cijfer 4800 ver overtroffen. Door de hier in garnizoen liggende mi litairen en de in onze stad vertoevende Zuid-Nederlanders, wordt ook een druk gebruik van de inrichting gemaakt. Voor het examen vrije- en orde-oefe- uingen te Amsterdam, is geslaagd de heer H A. van Nieuwenhuizen, alhier. De heer W. Velberg, alhier, is in Len Haag geslaagd voor stenografie Riënts Balt voor diploma B (onderwijs- en kantoor-diploma) voor de snelheid van minstens 130 lettergrepen per minuut ge durende tien minuten achtereen. IN ONZE STAD. voor het steuncomité. Wij ontvingen voor heb Steuncomité al hier van korporaals en minderen van de rechterflank, school Langebrug, weder ƒ6.22. UIT ONS LAND. kon. nat. steuncomité 1914. In het geheel mocht liet. Nationaal Steun comité .tot dufivev, alleen door bemiddeling ..v.an de Javascho Bank een bedrag van f200,000 aan gift-en uit Nódcrlandsch-Indi ontvangen. Aankoop van meel. Wegens gebleken bezwaren, heeft de re- geering voorloopig afgezien van verdere proefnemingen, om in enkele gevallen toe te staan, dat Amerikaansch. meel, hoewel niet door de regeering, doch door parbiculieren aangekocht, aan de regeering werd geadres seerd, cm aldus meer plaats tc laten voor annkoopon door particulieren. uitvoerrechten. De Vereeniging van Nedcrlandsche Werk gevers heeft zich tot de Tweede Kamer ge wend met bezwaren tegen het wetsontwerp tot tijdelijk© heffing van uitvoerrechten. Adressante kan jrich m?t het doel, dat de regeering met het ontwerp beoogt, veroeni- gen en verzet zich ook niet op priucipieelo gronden tegen het gekozen middel om dit doel te bereiken. Maar adressante wijst er op, dat er bij tot- stand-komiing van het ontwerp een grooti onbillijkheid zal outstaan, omdat dan alleen zullen werden getroffen de exporteurs, tor- wijl de buitengewone winsten, die bij leve ring in liet binnenland worden gemaakt, onbelast zullen blijven. de kaasprijs. ,,Het Volk" meldt nog. dat het dezer dagen to verwachten Koninklijk besluit, waarbij de maximum-prijzen voor kaas worden vast gesteld, zoowel voor den groothandelsprijs als voor den winkelprijs, den laatsten aan merkelijk lager zal stellen, dan hij thans is. De kaashandelaren zijn aangeschreven, dat zij zullen moeten trachten het verschil op den uitvoerprijs te verhalen bgtalinc van huur. Het bestuur van den Nederlandschen Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwkun digen heeft een adres verzonden aan de Ministers van Landbouw, Oorlog, Financiën en Justitie, verzoekende medewerking te willen verlecnen tor zake van totaling van weninghuren. pr ijsstijc inc bouwmaterialen. Jn de provincie Zeeland zijn de laatste dageD minstens 125 k 150 mijnen aange spoeld. Een zeer groot gedeelte dezer ge vaarlijke projectieion is onschadelijk ge maakt kunnen worden. de „alice" en „houtdijk". Aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken is bericht ontvangen, dat te Dago, in de Finsche Golf, is aangespoold het lijk van een onbekend man, vermoedelijk van een der opvarenden van de door mijnen verongelukte Rotterdamscko schepen „Ali ce H." of „Houtdijk" Heb had om het lijf een reddingsgordel zonder opschrift. Op een gouden trouwring komon voor de initialen G. R. Verder wer den op het lijk bevonden vier sleutelringen, waarvan een met 3 eri een met 5 sleutels, waaronder die tot opschrift dToegenolie tank, zeeppoedertank, enz. made in holland. In het Engelsche Lagerhuis is aan de re geering de vraag gestold, of zij wist, dat een bepaalde soort goederen, waarop nu ,,made in Holland" stond, dezelfde was als die vóór den oorlog werd aangeduid raet „made in Germany" en inderdaad van Duitschen oorsprong. Minister Rimciman antwoordde, dat aan zijn departement was meegedeeld, dat een bepa-alde soort goederen, ,,made in Holland" vermeldende, in Duitschland was gemaakt. Wanneer voldoend© gegevens verstrekt wer den voor dergelijke overtreding van de Merchandise Marks Aot, zou de regecring een vervolging doen instellen. de ontsnapte duitschg officieren. Namens den Algemcenen Nederlandsehen Opzichters- en Teekenaarshond is een adre3 gericht tot den Ltinistorvan Landbouw, Nijverheid en Handel, om do aandacht to vestigen van den Minister op een artikel in liet bondsorgaan over do prijsstijging der bouwmaterialen, waarin tot de oonelusie wordt gekomen, dat een prijsverkooging g>een reden van bestaan heeft, ja zelfs, gezim do overproductie in dezen tijd, een virla- ging van prijs niet ondenkbaar geacht kan worden. Adressanten herinneren voorts aan de vol gende zinsnede uit het rapport van de sub commissie „Bouwvakmaterialen" van het Oentraal-Comité tot bevordering der norma- liscoring van de bouwbedrijven te Utrecht: „De commissie mag hierbij echter niet onvermeld laten, dat hij enkele antwoorden op de gestalde vragen de bedoeling door schemert om langs dezen weg zoo mogelijk tot het op prijs houden of doen stijgen der prijzen bij to dragen." Bovenbedoeld artikel, dat als bijlage bij het adres gaat, wordt in de welwillende aan dacht van den Minister aanbevolen, in de overtuiging, dat het van groot belang kan zijn, wanneer Z. Exo. in verband met even tueel te heffen regeeruigsmaatreg^elen over de grootst mogelijke konnis van zaken kan beschikken. prins hendrik. Prins Hendrik heeft onmiddellijk na zijn terugkeer van Het Ixk> een be-zoek gebracht bij den opperbevelhebber der zee- en land macht, ten einde deelneming te betuigen in hot ontzettende ongeluk te West-Kapelle. drijvende mijnen. De territoriale bevelhebber in Zeeland enz., kolonel Brox, heeft bepaald, dat ieder die aan de zeekust een aangespoelde zee mijn aantreft, verplicht is daarvan onmid dellijk kennis to geven aan den militairen commandant en dat nadering binnen den afstand van 500 M. wegens het groote ge vaar daaraan verbondon, verboden ia. Do uit het interuceringskamp te Bergen ontsnapte Duitsche officieren zijn een land weer-luitenant en een vaandrig der marine, met rang van officier. Beiden hadden bij schriftelijke verklaring hun eerewoord ge geven, om niet to ontvluchten. Hoewel een uitlevering der ootvluchten naar Nederland niet kan geschieden, zoo is, naar van goed- ingeliclite zijde worrlt meegedeeld, het plegen van woordbreuk door officieren van de kei zerlijke krijgsmacht, toch een geval, dat in Duitschland voor een militairen eereraad kan werden gebracht. aan de belcische crens. Van Donderdag 19 November is alle ver keer met rijwielen in de Belgische grens dorpen verboden. Alle verleende verloven zijn ingetrokken. Elk rijwiel, dat op Bel gisch grondgebied komt, wordt door de Duitsohe soldaten in beslag genomen. He Duitschers gedragen zich tegenover de be volking zeer minzaam. Heb zijn meost Beier- scho soldaten van den Landstorm. Om aan den uitvoer van petroleum, meel en bloem voor goed een einde te maken is door de Nederlandsoho militaire overheid bepaald, dat de Nederlandsoho wiukeliers deze wa ren slechts van 8 tot 10 uur des voormid dags mogen verkoopen en daD nog alleen aan Nedcrlandsche ingezetenen. werkloosheid in du itschland. Uit in Friesland ontvangen brieven blijkt, dat veehouders irt Rijnland en Westfalen aan hun Friesche melkknecht© met 1 Janua ri a.s. den dienst hebben opgezegd. Zij kor ten allengs hun beslagen vee in, van oordeel dat de oorlog nog wel eenigen tijd zal du ren. duitsche roode kruis. Te Hengoio (O.) is door aldaar woonach tige Duitschers en door Nederlanders, ge huwd met Duitsche vrouwen, een afdeeling opgericht van het Duitsche Roode Kruis. een bijzonder verlof. Door het bestuur der vereeniging „De Loosduinsche Groentenveiling" is een adres verzouden aan den Minister van Oorlog. Daarbij wordt- voor do leden, die onder de wapens zijn e?n bijzonder verlof van vijf dagen gevraagd voor deze maand en vijf dagen voor de tweede helft der volgende. De Loosduinsche warmoezierspatroous-veree- nigiug, die een dergelijk verzoek voor haar leden deed, mocht reeds een gunstige be schikking ontvangen. kerst- en nieuwjaarsverlof. De opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft- de volgende order uitgevaar digd: Daar het niet mogelijk is alle militairen in de gelegenheid te stollen de aanstaande feestdagen (Kerstmis, Oud- en Nieuwjaar) in hun gezinne® te doen doorbrengen, wordt, door mij tor tegemoetkoming hieraan het volgende bepaald: Aan ieder militair, die in het tijdvak van 1 December tot en met 2 Januari a.s. op zijn beurt met verlof gaat volgens de rege len, door mij vastgesteld bij order van 24 September 1914 B. L. No. 4790, kan één maal in genoemd tijdvak twee etmalen lan ger verlof worden verleend, dan vtogens ge noemde vegelen het geval zou zijn. Van deze gunstige bepaling rijn uitgezon derd: e. zij, aan wie in genoemd tijdvak inge-. volge bijzondere beschikking van den Mi nister van Oorlog of van mij een buitenge woon verlof (of verloven) van langere® duur (of gezamenlijken duur) dan vier dagen mocht of zijn verleend b. zij, die wegens vervalsching van vrij- biljetten voor vervoer per spoor zajn ge straft geworden. Ik behoud mij voor, bovenstaande gun stige bepaling op elk oogenblik in te trek en. aarop de tijdsomstandigheden en bet- belang van den dienst zulks mochten vor deren. Bovendien zijn de korpscomman- danton en koogere autoriteiten gemachtigd bij de uitvoering van bedoelde bepaling zoo danige beperkingen too to passen als door de eischen van den dienst of de veiligheid bepaaldelijk gevorderd worden. knoeierijen met spoorweckaartjes. Door het krachtig en scherp controlce- ï'cnd optreden der militaire autoriteit is het euvel van de knoeierijen in de vrijbil- jetten der met de Staatsspoor van hier met verlof vertrekkende of van verlof te- rugkeerende militairen in do laatste dagen sterk verminderd, maar geheel voorkomen kon het, ondanks alle getroffen maatrege len, nog niet worden. Zelfs is gisteren een onderofficier betrapt op een dergelijke on regelmatigheid Toch wijst alles er op, dat- de militaire overheid het kwaad binnen korten tijd ge heel den kop zal hebben ingedrukt. de raad te bercen-qp-zoom en os vluchtelingen. Het. winterweer is van grooten invloed op do krijgsbedrijven in het westen, want 't is er direct nog stiller, dan 't cr reeds wa3. Het Fransche communiqué spreekt dan ook van het slechto weer. Verder vinden wo vermeld, dat de geheelo strook ten oos ten van Dixmuidcn onder water is gezet. Wanneer de Duitschers het plaatsje nog niet hebben verlateu, is het bezit er van een nog twijfelachtiger voordeel geworden dan het reeds was. Id heb Argonnewoud, zoo meldt het com- munvqué verder, werden drie krachtige in- fantorie-aanvallen der Duitschers afgesla gen. In de „Tel." wordt medegedeeld, dab in de gisteren gehouden raadsvergadering der gemeente Bergen-op-Zoom, waarbij de bur gemeester, die wegens overspanning voor een maand uitstedig is, niet aanwezig was, een heftig debat plaats had, ten aanzien der verpleging en ligging der Belgische vluchtelingen te dier stede. Een motie van mr. Hartog, gesteund door de leden De Leeuw en Yerlindon, werd met zes stemmen aangenomen, terwijl vijf stem men in blanco uitgebracht werden, onder welke de beide wethouders. De motie luidt: Do Raad, betreurende de weinig krach tige houding van het clagelijksch bestuur, ton gevolge waarvan de toestand van de ia het tenten-kamp verpleegd wordende vluch telingen aan zeer veel critiek wordt- onder worpen en waardoor de naam van do ge meente Bergen-op-Zoom als gastvrouw groote schade lijdt, spreekt "ha-ar afkeuring over dio houding uit en vertrouwt, dat onmiddellijk iu den bestaanden toestand verbetering wordt go- bracht, gaat over tob de orde van den dag en besluit afschriften van deze motie te zenden aan den minister van Binnen land- sche Zaken, den regeeringscominissaris en den afwezigen burgemeester. cevluchte belcische onderwijzers. Do heeren P. Ot-to, lid van de Tweede ïvanier, on Pli. v. d. Vos, gedelegeerden van het Bureau International de Federations d'Ie- sfeitutours, hebben op him reis door België 17 dezer Antwerpen en omgeving bezocht, waar zjj van allo autoriteiten de meeste me dewerking ondervonden. Den 18den zouden zij naar Brussel vertrekken. Omtrent den terugkeer van de Belgische onderwijzers valt nog geen stellig advies te geven, aangezien voor de verschillende plaatsen de toestan den gansch verschillend zijn. Vast staat, dat allen, die terugkeeivn, ook de jongeren, door de Duitsche militaire autoriteiten onge moeid worden gelaten, wanneer zij niet als soldaat in het leger gediend hebben. Het gemeentebestuur van Antwerpen verlangt van allo onderwijzers en onderwijzeressen zender uitzondering, dat zij torugkeeren. AGENDA VAN DE WEEK. Zaterdag: Leicbohb Schouwburg Dorde gewoon Oouoort Maatschappij voor Toonkunst door „Hot Holiandsoh Kwiulet, Den Haag. 8 uur Nutsgebouw. Leiddobe Kunst-Yereeniging Voor dracht met lichtbeelden door Dr. Jon Kalf. 8 uur. Zondag Loidsoho Schouwburg. ..Napoleon's Yluolit van Elba", Histor. Drama. 8 uur. 't- Poethof. Duo Frank jn. 8 uur. Zomerzorg. Voorstelling HollauOLsoh Tooneel- gezelsohap. 8 nur. Lokaal „Vooruit", Soc, Jougdorg. „De Zaaier". Lau- deljJjeQ Conferentie 'a morg. 9 unr, s'naraidd. 'i uur. Maandag Zaal „Vooruit". Centraio Commissie Arbeiders ontwikkeling. Cursus Jos. Loopuit. 8 nur Oosterkerlc. Zendingsbidstond. Spreker: Ds. G. Bones (Dolft). 8 uur. Dinsdag: Lcidaoho 8ohouwburg. „Haa Thuis", Tooneel- spel. 8 nur. Woensdag: Don Buroht. Leidsohe Dam-Yereeniging. Simultuan-Sóonce door den hoer Boas (Rotterdam)] Halfaoht. Nutsgebouw. Lezing Dr. Maurits Sabbo. (Van Mcolielen). 8 uur. Donderdag: Vergulden Turk. Algem. Vergadering Leidscho IJsclub, 's Avonds 9 uur. Leidsohe Sohouwburg. Generale repetitie Maat schappij Bevordering Toonkunst. Ilaïfaobt. Nutsgebouw. Vorgadering Vereonlg, Bevordering Bouwkunst. Spreken de heer W. O. Brouwer. 8 uur. Het Fransche Gezantschap te 's-Gravcn- hage deelt nadere bijzonderheden mede over de verrichtingen der laatste dagen. De ontvangen aanvullende berichten too- non aan, dat de dag van den 17en bijzonder moorddadig was voor de Duit-schers, zoo luiden die mededeelingen. Bij de aanval len togen de troepen der bondgenooten ton oosten van Yperen ondernomen, hebben de Duitschers meer dan 1200 dooden achter gelat-en op een torreinoppervlakte niet bo ven de 500 k 600 meter. De Duitschers had den eveneens een zeer krachtigen aanval beproefd in de streek ten zuiden van Ype ren en waren er in geslaagd zich meeser te maken van een door de Fransche strijd krachten bezet bosch, maar een hevige te genaanval heeft hen spoedig er uit ver jaagd. Bij die gelegenheid hebben wij tal rijke gevangenen in handen gekregen. De krijgsverrichtingen om Tracy-le-Val zijn eveneens zeer gunstig voor onze troe pen geëindigd. Wij ha-dden ons eenige da gen geleden van dat dorp meester ge maakt. De Duitschers poogden het to her nemen. Na onze eersto verschansingen to hebben genomen, zijn zij er in geslaagd door te dringen tot- het kruispunt van ver schillende straten in het centrum van het plaatsje, maar een krachtig optreden van onze Algerijnsche troepen deed den vijand terugdeinzen, ons het verloren terrein her overen en bracht den vijand zeer groote verliezen toe. Onze aanvallen om Saint Mihiel, waar door wij aanvankelijk eenige vorderingen maakten, zijn daarna gestuit op een ver sterking der linies onzer tegenstanders. In- tus3C-heu konden de bereikte resultaten be houden blijven. De Duitschers hebben do kazernes van Chauvancourt, waarvan wij ons gedeeltelijk mcestor hadden gemaakt, in de lucht laten vliegen. Eindelijk zijn wij e.r in geslaagd, do insluiting van de vijan delijke strijdkrachten, die in deze streek optreden, nauwer te maken. De Duitsche pors-mededeelingen verkon digen, dat de Duitschers een krachtigen aanval der Franschen in de streek Cirey zouden hebben afgeslagen. In werkelijkheid hebben wij dien kant uit slechts een ver kenningstocht ondernomen, die zeer goed geleid is geworden en den vijand heeft ge noopt zijn strijdkrachten en de door hem getroffeu maatregelen te ontsluieren.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1