fi«. 16785 Binnenland. Ingezonden. Uit de Omstreken. FEUILLETON. Trijdag 13 rSoyeinhei*. Tweede Blad. A0. 1914. De Eereto Kamer zal bij de a.s. her- s valling van haar werkzaamheden, waartoe zij 18 November bijeenkomt, zich allereerst bezighouden met het afdeelings-onderzoak der Indische begrooting 1915 cn van het door de jyidere Kamer aangenomen marinowctje. Tevens zal de Kamer geroepen worden over de aan de orde stelling der inkomstenbelas ting een beslissing te nemen. Bij de stemming voor elf gemachtigden in het kiescollege der Ned.-H.erv. Kerk te Gouda werden alle candidaten der vrijzin- I nigen gekozen. Bij de Tweede Ivamer is een wetsont werp ingekomen tot afschaffing der appro batie van vonnissen en disposition door krijgsraden gewezen, en, in verband daar- I mede, toekenning van hooger beroep f-n I de auditeurs-militair en aan de fiscaals. I Het bestuur van de Tuchtunie heeft u zich met een adres tot de Tweede Kamer Fgewend, met verzoek om in het aanhangig voorstel tot vaststelling van een nieuw Wetboek van Strafvordering zoodanige wij zigingen aan te brengen, dat een vlugge, eenvoudige berechting van kleiue zaken, snelle oplegging en spoedige ten-uitvoer legging van straf voor overtredingen inder daad worde bereikt. Een ander adres aan de Gemeenteraden heeft tot strekking te verzoeken, dat de on derwijzers de leerlingen A an tijd tot tijd onderhouden over het groobe zedelijke en I economische belang an het vreemdelingen verkeer voor ons land, de verplichtingen van ons volk als gastvrije, beschaafde na- I tie en do houding, die vooral kinderen .te genover vreemdelingen hebben aan te ne men. Ten slotte heeft de Tuchtunie in een af zonderlijk adres aan de Gemeenteraden verzócht bij do vaststelling van uitbreid!ngs- en bebouwingsplannen terreinen van vol doende grootte in voldoende mate als sport en speelterrein aan te wijzen. Dc heer H. A. J. van Stipriaan Luis- cius lieeft zijn ontslag gevraagd als direc teur der llaagschc Tramwegmaatuchappij. De Baad van Beheer heeft- heb verzoek in- I gewilligd. Vermoedelijk .tot- 1 Juli 1915 zal di lieer Luiscins aanblijven. De lieer Luiscius heeft verschil van inzicht met den president-commissaris mr. D. van Houten. Te Botterdam is overleden de heer E. C. W. Hoijer, directeur en opzichter der Botterdamsche Hypotheekbank voor Neder land, welke Bankinstelling onlangs 50 jaar bestónd. De overledene was tal van jaren lid van den Baad. Tot directeur der Bijzondere Protes tant sche Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen (Groen van Prinsterer- school) te Doetinchem is benoemd de heer O. F. W. Rietveld, hoofd eener bijzondere school te Amsterdam. De Baad van Amersfoort heeft den 27sten October j.l. het besluit genomen tot het sloopen van de torentjes van de Kamper- binnenpoort te Amersfoort. Dit besluit- is door do Kroon geschorst tot 1 Mei 1915 daar gedurende het- onderzoek van do vraag of dit besluit- met de wet of het algemeen be lang strijdt, zijn in-werking-treding behoort te worden voorkomen. Te Amsterdam sfaagdc. voor de acte gymnastiek de heer N. B. M. Vreeburg, te Beverwijk. In den Botterdamschen Baad lokte liet praeadvies van B. en W. op de adressen betreffende de loonsbepaling in gen\eentc- lijko bestekken een breedvoerig debat- uit. Naast de motie-Van Dorp, strekkende om in de bestekken de bepaling op te nemen, dat geen lager looncn mogen worden uit gekeerd dan op het oogenblik der aanbe steding naar heb oordeel der directie te Botterdam, algemeen geldend zijn, diende de heer Spiekraan een motie in, om een bepaling op to nemen, strekkende tot handhaving der uurlooncn, zooals die vóór de oorlogscrisis waren. Het bleek nu, dat B. en W. zich met de motie-Van Dorp kon den verecnigen, doch do motie-Spiekman onuitvoerbaar achtten. Deze laatste werd ten slotte verworpen en de motie-Van Dorp bij acclamatie aangenomen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arr. 's-Hertogenboscli, ter stand plaats Waalwijk, A. Schaap, cancüdaat-no- taris aldaar; tot notaris binnen het arr. Leeuwarden, ter standplaats Franeker, A. Kruseman, thans notaris te Witmarssum en is bepaald, dat de notarieele stand plaats te Witmarssum niet zal worden ver vuld; is de Oostindische ambtenaar met verlof dr. H. D. Tjeenk Willink, laatstelijk tijde lijk waarnemend directeur van de H. B. S. te Semarang, op zijn verzoek, met ingang van 1 Jan. eervol uit 's land dienst ontsla- UIT NED. OOST-IN DIE. Uit dc Peststreek. Uit een particulieren brief uit den Oost hoek van Java: Nu nog iets, dat ons een groote verlich ting gaf. Er is hier sedert een paar dagen een pestdokter. Eindelijk, nadat sedert- het uitbreken der ziekte, de pest honderden slachtoffers heeft geëischt. Men schijnt nu toch eindelijk bang te zijn geworden. In Kediri neemt do pest met verschrikkelijke hevigheid toe en hier wordt het ook heel, heel erg. Maar in Kediri is het verplegen nu begonnen.-Baticnt-en met builenpest wor den geopereerd, zoodra de builen opkomen. En van die geopereerden genezen sommi gen. Maar er zijn in Kediri dan ook 2 dok ters; een dokter, die voortdurend de clessa ingaat en de zieken ophaalt, en een vrou welijke, die in de barakken werkt met 3 pleegzusters. De vrouwelijke arts is mej. Van Stockuhi. ACADEMIENIEUWS. Utrecht. Bevorderd is tot doctor in de godgeleerdheid op proefschrift: ,,De viering van den Zondag en de feestdagen in Nederland vóór de Hervorming", de heer P. W. J. van den Berg, predikant te Nijeveen. KUNST, LETTEREN, ENZ. Een Aanwinst voor do „Lakenhal". Door het Stedelijk Museum do „Laken hal" werd va den heer mr. B. I. D. Zubli te Rijswijk in bruikleen ontvangen een schil derij van den Leidsehcn schilder Jan Mor tel, geboren te Leiden in 1660 en waarschijn lijk aldaar overleden in 1719. Het schilderij stelt een groep vruchten voor, opgehangen aan een boomtak, eoi rechts hiervan een zuil, waarop een pauw. Het is op den zuil voluit) gemerkt: J. Mortel fecit 1696. De schilder was een na volger van de Heem cn A. Mignon. Het Museum bezat van zijn hand reeds een schoorsteenstukje uit 1668. Oudheidkundig Musoum. De heer D. Komter, te Amsterdam, heeft aan 's Rijks Museum van Oudheden te Leiden ten geschenke gegeven een Kopti- sche grafstèle van zandsteen uit boven- Egypte. VEILIG TERUG KEER EN. MAAR IIOEl Mijnheer do Redacteur In uw blad van gisteren komt een mede. dceliug voor van het Comité „Zomerzorg", meldende, dat, na ingekomen informaties, den vluchtelingen met vertrouwen kan wor den aangeraden terug te gaan. In het 'avondblad van het „Handelsblad" komt een brief voor vun liaai' correspondent te Antwerpen, waarin deze op uiterst kalme, maar eclil gevoelde wijze vertelt, wat er thans te Antwerpen gebeurt, hoe liet er uit ziet. Met wat een innig -meewaren wordt men vervuld bij het lézen hoe deze eertijds zoo vrooljjkc, schoone en bovenal werkzame stad, nu is 'geworden een groote, verlaten, doode, griezelige woonstee. Van Mie nieuws verstoken, met angstige gezichten loopen zij daar rond, die Antwer penaars, altijd in het onzekere tastend, altijd omringd door hun hooghartigen vijand. Hoe diep rampzalig moeten zij zich ge voelen, als ze langs de doodsche kadïn gaan, langs „hun eigen Schelde". Ziet hier, waarmede zij, die op hit oogen blik do macht in handen hebben, zich onledig houden Twee vonnissen, uitgesproken door het Duitsch krijgsgerecht, zetelende te Antwer pen. 1. Heer Ant. D., koopman te Antwer pen, werd veroordeeld tob 9 maanden ge vangenis, om in een Antwcrpscli restaurant ter gelegenheid van een staathuishoudkun dige politieke samenspraak met een Duit- sclicr, den Keizer van Duitsckland bcleedigd to hebben. 2. De poortier Jan H. K., van Antwer pen, werd gestraft niet 3 weken gevangenis, om verkeerde berichten, over zwa.re neder lagen der Duitse he troepen, verspreid te hebben. Welk een verantwoording om' tc zeggen: Gaat rustig naar Antwerpen terug I Hollander. De gaven voor „Mietje". Geachto Redactie, Vergun mij s. v. p. een plaatsje in Uw veelgelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Met. genoegen lees ik telkens de verant woording-der ingekomen gelden voor „kran ten-Mietje" in Uw Blad. Om nu de gaven nog ruimer te doen vloeien ware het wenschclijk, dat ieder in eigen kring eens een lijstje liet circulee- ren, waarop dan voor het een of ander be drag get eekend zou kunnen worden cn de ontvangen gelden afgedragen aan het j „Leidsch Dagblad", waarin zij dan weer verantwoord zouden kunnen worden. Op een dergelijke wijze kunnen do lijstjes on der het bereik van iedereen komen en er ook kleinere bedragen op geplaatst wor den. Er zullen vrij wat mensck.cn zijn, die gaarne iets zouden willen afstaan, doch óf geen tijd hebben naar heb „Leidsch Dag blad" te ga-an, óf niet durven vanwege het kleine te geven bedrag*). Door mij is reeds een begin gemaakt met een dergelijk lijstje en met succes. Dus aan het werk voor heb trouwe, eer lijke vrouwtjegeef naar uw vermogen, opdat zij krijge een goeden, onbezorgden ouden dag. X. De Administratie van ons blad neemt heusch elke gave aan. Bed.] BODEGRAVEN. De eerst gehouden openbare vergade- dering in dit seizoen van het dep. Bode graven van de Maatschappij t-ot Nut van het Algemeen was een zeer goed geslaagde. Mr. A. W. Kamp, dc bekende declamator, trad voor de leden en voor een honderdtal uitgenoodigde militairen op. Het waren vooral de humoristische voordrachten, waar mede mr. Kamp veel succes had. Burgers en militairen vergaten eens voor enkele oogen- blikken al de ellende van den oorlog en za ten dikwijls te schudden van het lachen. Bij den landbouwer M.alhier, is een koe aan miltvuur gestorven. Het cadaver is onder toezicht dor politie verbrand. Voor surnumerair der directe belastin gen, enz. is tc 's.Gravenhage geslaagd de heer \V. J. van Ramliorat, alhier. HOOFDDORP. Op uitnoodiging van den burgemeester vergaderden in ,,De Landbouw", te Hoofd dorp, de landbouwers-tarwéverbouwers, om te bespreken de beste wijze, waarop een deel der nog in deze gemeente voorradige tarwe zou kunnen worden beschikbaar gestold ten behoeve van dc ingezetenen van andere ge meenten tegen een koopprijs, waarbij ook met de financieelc belangen van de landbouwers zooveel mogelijk is rekening gehouden. Zeer velen hadden aan de oproeping ge volg gegeven, zoodat de zaal geheel gevuld was. Do burgemeester gaf een overzicht van de reeds door de Regeering genomen maat regelen. in verband met den toestand. Spr. toonde het verschillend standpunt der Be geering aan, dat- reeds aanleiding gaf tot ontstemming, ook al doordat de burgemees ters ze niet allen gelijk toepasten. Een on dankbaar werk voor de burgemeesters, daar óen zekere categorie burgera in den regel daarvan schade leed. Spr. was bevreesd, dat de Begeeting voornemens was, alle tarwe hier te onteigenen ten-behoeve van andere gemeenten on vandaar sprekers vraag in zijn circulaire om één week lang geen tarwe uit te voeren, alvorens op dit punt meerdere zekerheid was verkregen. Nu heeft spr. den indruk gekregen, dat het niet noodig was, de landbouwers aan maximumprijzen te binden, maar toch bleef nog het bezwaar bestaan voor onze eigen ge meente, dat. zoo de. tarwe duurder zou wor den, de bakkers het brood op zouden moeten slaan. En om nu geen duur brood tc krijgen, heeft spr. de medewerking verzocht van do landbouwers om een voldoende hoeveelheid tegen f 10 per zak ter beschikking van spr. voor de gemeente te stellen. Na dit betoog verklaarden alle aanwezige landbouwers zich' hierop beroiil, van hun voorraad .tarwe één tiende deel af ie slaan voor den geboden prijs, ten behoeve van de bakkers in deze gemeente. De succesvolle vergadering had een zeer bevredigend verloop. KATWIJK. A AN. ZEE. Naar wij vernemen, zijn er nog enkele schippers en bemanningen, die. niettegen staande hot groote gevaar, dat de Noordzee oplevert, toch nog een reis zouden willen doen. Of de betrokken reeders er voor te vin den zullen zijn, wordt ten zeerste betwijfeld. Onder de militairen, die thans in ons dorp gekanlonneerd zijn, zijn ei natuurlijk velen, dio nog nooit dc Noordzee gezien had den, maar meer nog, die de zee nooit gezien hadden, zooals zij gisteren was. Zij was door den N.W.-wind hoog opgedreven en velen namen een kijkje aan het strand, om de zee in haar grootschheid te aanschouwen.- En wij hoorden onder hen vcrschcidenen vorklaren, dat zij voor geen geld naar zoo gingen en zelfs vond er eon in hel „vuur" gaan niet .zoo erg als met zulk een storni op de zee te zwerven. Reeds meermalen is door d? firma Kr.- Haasnoot een verzoek gericht aan den Raad* om aangesloten te worden aan de duinwater leiding. Doch telkens werd' afwijzend be schikt, omdat geen voldoende hoeveelheid M3.- waterverbruik werd gegarandeerd. Thans zijn in één der pakhuizen van bovengenoemde firma militairen ondergebracht en dez-a klagen nu zeer over het daar aanwezig zijn. de water. Naar men ons meedeelde ziet dei koffie 'n morgens groenachtig en is het water ondrinkbaar. Het eten, dat daarmede bereid wordt-, smaakt afschuwelijk. Ea al klagen de soldaten nog zoo, verbetering bleef tot heden nog uit. OEGSTGEEST. Ook hier worden pogingen aangewend, om de soldaten te voorzien van bivakmutsen,- Mevr. Ruys, hiertoe aangezocht, is gaarne bereid alle inlichtingen te verstrekken. VOORSCHOTEN. Op 1 Dec. a.s. hoopt de lieer P. van Kooij den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de firma J. M. van Kempen en Zn., alhier. Door den burgemeester is bepaald, dat in het tarwebrood mag verbakken worden 50 pCt. tarwebloem. Het verbod tot het bakken van wittebrood blijft nog gehand haafd. Terwijl de stormwinden loeiden, ha gel- en regenbuien neerzwiepten en de lucht als bevolkt was mot demonen, die elkaar, gillend, brullend, krijschend bevochten, heerscht-e er in heb gymnastieklokaal van „Niouw-Voordorp" een weldadige rust. Prettigwarm stond de kachel te snorren, terwijl de chocol&degeur de ruimte vervul de. De afd. Voorschoten van de Chv. Nat.- Geheelonthoudersvereeniging hield hiec met de Belgische vluchtelingen een gezelli ge bijeenkomst Ds. C. van Wijngaarden opende de reeks voordrachten met een „Transvaalscho historie". De oogen werden vochtig bij het hooren van de ellende, die dat kleine volkje had moeten doorleven, zoo geheel gelijk aan den jammer, thans uitge stort over het arme België. Zij leefden me de. de verjaagden Door andere leden werden zoovel ernsti ge als luimige voordrachten gehouden, waarvan, we nog noemen „Ken Ylaamsehe geschiedenis", door mevr. Van Kol. Ook do heeren Smite en De Zwart gaven hun. krachten Aan het eind dankte Fr. Germanus. een. der vluchtelingen, in het Vlaamsch, voor het genoegen, hun geschonken. Mevr. Kwak en haar helpsters zorgden voor do traktatie. Zooals altijd was dit in goede handen. WASSENAAR. De heer Joh. Mutters Jr., architect al hier, zal zich met Mei a.s. metterwoon t-e 's-Gravenhago vestigen, ten einde als direc teur van do Exploitatie-Maatschappij „Do Kievit" op de terreinen dier Maatschappij, groot 47 H. A., volgens zijn plannen en on der zijn leiding een tuinstad te doen bou wen. WOUBRUGGE. Alhier vergaderde „De Ring Wou- bruggo en Omstreken" van den Eond der Jongolingsvereehiging op Gcref, groudslag. De Voorzitter, de heer Los, van Oude wetering, opende op de gebruikelijke wijze Oesn Hisdadiger. 8) „Als zij stommeriken zijn, natuurlijk", viel Hadera met een minachtend schouder ophalen in. „Die man e'hier, van wien u zelf zoo juist zeide, dat hij met bewon derenswaardige koelbloedigheid te werk is gegaan, zal zeker geen onhandigheid begaan, welke hem in het verderf zou kunnen storten. Ik ga elke mogelijke we 1- denschap aan, dat men zijn naam nooit zal te weten komen". „Men zou het slechts kunnen betreuren, als gij gelijk kreegt", mengde ook ik mij eindelijk weer in het gesprek, dat ik tot dusver met- eenige verwondering had ge volgd. „Al moge de vermoorde ook een woekeraar zijn.geweest, zoo moet men toch ter wille van de samenleving en ter wille van het recht dringend wenschen, dat de misdadiger gepakt worR". Harders was opgestaan en keek met een Ietwat spotachtig lachje op mij neer. „Teriville un het reoht", herhaalde hij sarcastisch. „Mijn lieve, jonge vriend, wie van ons zou met Zekerheid kunnen zeggen, wat recht en wat onrecht is 1 Deze man, dien wij nu kortweg een misdadiger een moordenaar noen\en, was misschien n°3 voor korten tijd even rechtschapen en achtenswaardig als gij en ik. Niemand van ons woet, wat hem tot die daad heeft gedreven, en da-ar wij er niet aan kunnen kïïijfelen, dat haar slachtoffer ons mede lijden niet verdient, zoo hebben wij ook geen reden, om te wenschen, dat hij ge straft. wordt". Ik was het nu wel volstrekt niet eens met zulke wonderlijk logica, maar ik sprak niet verder tegen, want Harders was immers mijn gast eu ik bevond mij bovendien nog zoo- diep in ziju schuld, dat ik hem om niets ter wereld uit het hu meur wilde brengen. Dus namen wij zeer hartelijk afscheid van elkaar en ik gaf hem zeer bereidwillig de verlangde belof te, dat ik zijn bezoek spoedig zou beant woorden. Hij beduidde mij zijn woning en boog daarop zeer beleefd, ook tegen den politiedokter. „Ik zal het nog wel eens weer over dit onderwerp met- u hebben", beweerde hij. „Gij zult dan mogelijk ontdekt hebben, dat ik veel scherpzinnigheid in zulke din gen bezit". Hij vertrok en dokter Langfeld keek hom hoofdschuddend na. „Een zonderling heer, die kennis van u", zeide hij. „Die moordgeschiedenis schijnt hem bijzonder te interesseeren". „Hij houdt zich uit liefhebberij met stu diën over het strafrecht op", meende ik tot verontschuldiging van mijn vriend te moeten verklaren. Ik vond het echter toch zeer aangenaam, dat de dokter geen ver dere opmerkingen maakte, want ik zou niet hebben geweten hoe ik de juist te kennen gegeven meening van den anders zoo verstandigen man had moeten verde digen. Ikzelf had die spoedig vergeten, want in mijn binnenste streed de oprechte droefheid over Irene's vroegen dood met de blijde opgewondenheid, waarin mij cle gedachte aan het aanstaande weerzien met haar zuster biacht, zulk een zonder lingen strijd, dat ik nauwelijks nog in iets anders kon belangstellen. De politie-dok- ter scheen mijn verstrooidheid dan ook op te merken, want hij vertrok spoedig en dus had ik allen tijd om mij de eerste ont moeting met- cle bvuinoogige Jlse, dat overmoedige, schalksche kincl van eertijds, in de levendigste kleuren voor te stellen II. De woning van mijn ouden vriend, waarheen ik mij reeds den volgenden dag begaf, bevond zich in een allesbehalve voorname straat en in zeer onaanzienlijk, oud huurhuis. Toen ik de krakende, nau we wenteltrap opklom, kon ik bij de herin nering aan de fraaie villa in de academie stad nauwelijks begrijpen, hoe Harders en Ilse het nu in zulk een leelijk verblijf, waarin licht en lucht ontbraken, konden uithouden. En voor het eerst kwam het vermoeden bij mij op, dat het verlies der beide geliefde wezens wellicht niet het- eenige ongeluk was geweest, 'dat mijn vriend in dc laatste vijf jaren had ge troffen. Op een deur van de derde, verdieping las ik zijn naam en met- eenige beklemd heid trok ik aan de bel. Binnen wercl een grendel weggeschoven en het volgende oogenblik stond ik tegenover een jonge da me, in wie ik op een andere plaats zeker het uitgelaten bakvischje van vroeger niet zou herkend hebben. Ilse Harders was veel mooier geworden, sinds ik haar het laatst had gezien, en zij deed mij nu aan haar zuster Irene denken, zooals ik clie in mij i herinnering nog voor mij zag. Haar figuur had aan volheid en regelmatigheid van vormen gewonnen, zelfs lieur haar, waar op in dat oogenblik het volle zonlicht viel, kwam mij weelderiger clan vroeger voor. Maar cle vroolijkkeicl, welke haar gelaat zoo aantrekkelijk maakte, zocht ik daarop tevergeefs. Wol meende ik een blijde tinteling in haar bruine oogen waar te nemen, toen zij mij herkende, en een fijn kleurtje, dat haastig weer verdween, doch een uitdrukking van grooten ernst week niet van haar gelaat en die klonk bij alle hartelijkheid ook uit cle woorden, waarmede zij mij welkom heette. „Mijn vader is helaas uitgegaan", zeide zij, toen zij, na eenige frasen over en weer, de deur der woonkamer had ge opend, „maar ik verwacht hem spoedig terug en hoop, dat gij het t-ot zoolang met mijn gezelschap voor lief wilt nemen". Als ik nog cenigen twijfel had gekoes terd, dat de financieelc omstandigheden der familie Harders intusschen ongunstig waren geworden, dan zou die nu bij het zien der bescheiden inrichting voorgoed verdwenen zijn. Er bevond zich in liet kleine, lage kamertje niets meer- van al cle mooie dingen, welke cle vertrekken dei- villa hadden versierd. Een paar goedkoope platen naar bekende meesterwerken had den de kostbare schilderijen vervangen en goedkoope, slecht afgewerkte meubelen, welke daarbij nog uit het magazijn van een uitdrager schenen af te stammen, maak ten de inrichting der kamer uit. Vel bemerkte men overal het streven op, orn een waas van gezelligheid en be haaglijkheid over deze schamelheid te verspreiden, doch liet onderscheid tusschen de werkelijkheid, welke mij hier omgaf, eu het beeld, dat in mijn herinnering leefde, was toch te frappant, clan dat bij het zien der verandering niet een gevoel van smar telijk medelijden mij had moeten bekrui pen. Nu meende ik te begrijpen, waarom Ilse's vroolijkheid als kind zoo 'spoedig ia. zulk een diepen 'ernst' was overgegaan en bleef baars vaders vervallen uiterlijk en zijn zonderlinge zenuwachtigheid ook niet langer een raadsel voor mij. Ik deed na tuurlijk alsof ik niets opvallends had op gemerkt en trachtte op een onbevangen toon over oude herinneringen te spreken.. Het was echter onvermijdelijk, dat daar bij ook spoedig Irene's naam werd ge noemd en de uitdrukking van bitter ver driet, welke zich bij de vermelding vac haar zuster op Ilse's lief gelaat vertoon de, bewees genoeg, hoé cliep hier nog altijd onder het heengaan cler zuster wercl ge leden. „U lieeft- haar immers gekend", zeide zij zacht, „en u weet clus wat wij aam liaar hebben verloren. Haar kwaal was het gevolg van een groot verdriet en geen geneesheer was in staat- het haastig ver loop daarvan tc stuiten. Het was een langzaam wegkwijnen, een bijna onmerk baar uitgaan, en toen wij haar eindelijk zacht ingesluimerd in haar leuningstoel vonden, moesten er weken verstrijken, voordat wij in staat waren, het vreeselijkr te begrijpen". (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5