Nederland en de Oorlog. De Europeesche Oorlog. N°. 16783 Woensdag 11 Norèmber. A0. 1914. feze [Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. UIT ONZE STAD. UIT 9NS LAND. De Wereldoorlog. Vernietiging vande„Emden" en de onschadelijkmaking van de Königsberg". LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer [0.17^. Kleine advertentiën Tan 30 woorden 40 0ent3 contant; elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het incas6eeren wordt ƒ0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Oenta. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week; i .f 0.09. Binten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 0.10, Franco per postp 1-65. Verkiezing Kamer vaii Koophandel en Fabrieken. Bij de gisternamiddag gehouden verkiezing Lan vier leden der Kamér van Koophandel en Fabrieken alhier, wegens periodieke aftre ding der hoeren B J. H. Haitink, J. Har- ftevelt Azn., rnr. E. Th. L. Hoogénstraaten jen M. van Waveren werden uitgebracht Il49 stemmen. Het aantal kiezers bedraagt ll3 Hiervan verkregen de herren W. Pera (a. c.) 81 en Arnold L. Smits (Katli.) 78 h de vier aftredenden resp. 69, 65, 68 en fy stemmen. Verder verkregen de lieeren H. Buurman stemmen, H. W. Spendel cri C. Th. Brcc- baart ieder 3 stemmen, A. Smits "1 stem jmen, A. E-. N. G. Srnits. W. J. Verhey van-Wijk, Arnold Smits. A. ïluigrok, J. Die ben, F. M. A. Pieclc, M. Klinkenberg, K. iW'ielinga. Ezn., H. J. Blom men daal, J. Dirkje, Pera, Smits. J. Splinter Gzn., Jan B O termans, N. Verberg, Theo -Stijnman en 10. N. Iloogeveen elk één stem. Gekozen zijn dus de hceren W. Pera en Vrn. L. Smits, terwijl een herstemming moet /laats hebben tusschen de vier aftredenden. Christelijke Zangschool. Beeds lang geleden werd door den direc- Fteur van de Chr. Zangschool, alhier, den F lieer J. C. B. Hüner, die nu den dirigeer- stok al over 130 leerlingen zwaait, liet plan I opgevat om' door deze kinderen in liet open- i baar te doen uitvoeren de „Oranje-Nassa-u. antate woorden van J. D. C. van Dok- Lirn, muziek van Cath. van Bennes. Eerst zou dat geschieden op den verjaar dag van H. M. de Koningin. Deze werd ihter niet gevierd en zoo bleef de uitvoering ,en achterwege. Daarna werd de derde- uit- oering der leerlingen bepaald op 13 October, naar toen verleende de groote zaal van bet .gebouw „Prediker' in de Jauvossonsteeg astvrijheid aan Belgische vluchtelingen,' zoo dat de. gelegenheid voor. een openbare sain'en- ctrnst ontbrak. Toch hebben de kinderen het stuk reeds een paar malen in ruimen ling- ten gclioore gebracht, nl. voor mili tairen en voor vluchtelingen. Gisteravond eerst echter was de ure aan- I gebroken, waarop ook ouders en verdere be langstellenden der kinderen zang zouden hoo ren. 't Liep vol, maar ondanks de groote menigte, welke, samen was, werd er aandach tig geluisterd. Was het jammer, dat bericht was inge komen van de vioolclub „A. N. U.'\ dat zij liever de Cantate niet begeleidde, deze zat er zóó goed in, dat zij met begeleiding van piano- en orgel-muziek flink werd uitge voerd. Behalve, deze Cantate, kreeg men nog tal van kleinere nummers le genieten. Het. sterke gemengd koor, meisjes alleen en de solisten hielden zich kranig en hebben een pluimpje verdiend. Met. zoon onzichtbaar pluimpje behoefde de directeur niet tevreden te zijn. Hem: toch werd door een paar leerlingen namens alle Zangschoolkinderen met een toespraakje een groote groene krans met veel bloemen er in, aangeboden, als hulde en clank hunnerzijds. Er werd een wcnsch aan toegevoegd; deze: dat de lieer Hüner nog vele jaren de lei ding mocht hebben, 't Is voor de jonge Zangschool to hopen, want cleze directeur heeft haar in korten tijd tot grooten bloei gebracht cn prachtige resultaten bereikt. De voor velen zeer aangename avond, dank zij ook de medewerking van eenige mando- linespelers, was geopend met gebed cn ge meenschappelijk gezang en werd gesloten met dankgebed en samenzang, nadat- de ge- hiuikeliike dankbetuigingen waren gericht tot degenen, die daarvoor in aanmerking kwamen. 1 Alvorens men het gebouw, waarvan dc greote zaal nu heel gauw zal worden inge licht en in gebruik genomen als Telegra fisten-school; verliet, mocht men offeren voor het Bouwfonds van het gebouw cler Jonge- Ungsvereeniging „Prediker 12 vers la", het welk nog veel versterking behoeft en deze io den laatsten tijd niet veel gekregen heeft. In „Artiste Amsterdam, hield do vaste keuringscommissie der Ned. Maatsoli. voor Tuinbouw en Plantkunde oen al gent. vergadering. Er werd gesproken over de „groote keu ring". De voorzitter zei, dat de bedoeling is, om de eerste groote keuring te Leiden ta houden, wanneer de omstandigheden dit zullen toelaten. Do heer Th. E. Witte zei, dat de afj. Leiden met veel genoegen die keuring zal houden, onder voorbehoud zo te mogen uit atellen, indien de tijdsomstandigheden dit zou den eischen. Hierbij wees spreker op do groote belangstelling èu door de a-fd. èn door hot ff Om'e en tob es tuur- van Leiden, zoowel finan cieel als moreel. Do vergadering keurde göod, dat op do ffeotelde voorwaarden in 19.15 te Leidyu de »groote k'eurjng"- te Kolfden, Belgische Kinderen. Er zijn liier weer 32 Belgische alleen staande kindertjes aangekomen, die voorloo- pig in de liefdegestichten op de Hooigracht en de Hoogèwoerd werden ondergebracht, vanwaar zij na eenige dagen zullen geplaatst worden in B..K. gezinnen in ons land. De dames propagandisten van het B-.-K. Huisvestingscomité De Graaf en Elshout, haalden de kleinen aan de grenzen af. LEIDSCHE BESTlll RDERSBOND. Opgave van de week van 2631 October. Totaal Ledontal 1696. Werklooze leden 95 Aantal kinderen be neden 16 jaar77 Loonverlies per week f 1174.26 Vergoeding v d. patroon Steuncomité20.50 TJitlceering werkloozenïtas 316.— 336.50 Loonverlies por week 337.76 Ccdool tol Ijk werkloo ze loden 234 Aantal minder werk uren per week 4S47-3 Aantal kinderen be neden 16 jaar. - 328 Loonverlies per week f 919.683 Vergoeding v. d. patroon f Uitkeering werkloozenlcas .,262.62 262.62 Loonverlies per week 657.06s Aantal onder do wapenen 249 Aantal kinderen be neden 16 jaar 274 Loonverlies per week 3134.14 Vergoeding v. d. patroon 417.09 Vergoeding van bet It ijk ,,676.20 1093.29 Loonverlies per week 2040.85 Totaal loonverlies por weok, waarbij betrok- ken 578 leden f 3535.676 Dit bedrag geldt voor zoover bot ons bekend ia. Door gebrek aan medewerking van het Steun comité is bet juiste bedrag ons niet bekend. Dit getal wordt gevormd door: Gehuwden en kostwinners welke vergoeding krijgen120 Workzaam bij Gemeente, Eljk en Spoor- en Tramwegen, welke loon ontvangen 39 Ongeluvwden welke /reen loon en geen vergoe ding krijgen Steuncomité Oorlogstoestand 1914. Leiden. Staat van ontvangsten en uitgaven tot en met Dinsdag, 10 Nov. Vorige opgaaf25.755,10.1 Sedert ontvangeu van: Militairen 29.43/2Ouderwijzers School Bran- dewijnsteeg 11; N. N. via den beer Koops 7 5; Personeel Fa. Zaalberg A Zn. f 50; Fabr. personeel Hoo génstraaten 11.16; Presentiegeld van een raadslid 8; P. J. D. f 2.50; Dir. en Beamb. postkantoor 6.98; afdracht „Leidscb Dagblad" 7.20; Gebr. Gerzon f 50; Ned. Boncl v. On derwijzers 105.35: N. N. ƒ1.30; K. K, Speelpotje 3.85Wek. bij dragen: II. v. d. B. 0.25: Mr. A. v. d. E. 5; Ds. J. Scli. 1; C. A. F. f 2.50; Prof. Ch. A. v. O. f 10; A. J. d. n. r 2.50S.B. ƒ2 50; T. M. ƒ50; V.d.W. ƒ1; R. ƒ1; J. S. ƒ0.25: N. ƒ0.10; nog ontvangen N. N. ƒ5; X. W. 1 pÖt. v. d. verkoop 5. Te zaraen 377.871 Tulaal Uitgaven le w. tot 9e week 14.786,40 10e week 1.986,43.1 26.132,98 16.772,831 Saldo 9.360,14.J Staat van Beleg, Een gisteravond verschenen Buitenge wone Staastconrant bevat het Kon. Besl. van 10 Nov., waarbij met ingang van dien datum, in staat van beleg worden verklaard de gemeenten: In de prov. Groningen: Termunten, Ap- pingedam, Bierum, 't Zandt, Uithuizeïm'eé- den, Uithuizen, Usquert, Warffum (voor zoo. ver niet reeds hij Kon. besl. van 26 Sept. in staat van beleg verklaard), Baflo, Een rum, Kloosterburen, Leens, Grijpskerk. In de prov. FrieslandKollumerland en Nieuw Kruisland, Oost-dongeradeel, W,est- dcngeradeel, Ferwerderadeel, 't Bildt, Bar- radeel. Paspoort. De Minister van Buitcnlandscbë Zaken brengt ter kennis van alle Nederlanders, die zich aan boord van eenig schip op zee willen begeven, dat h'et onder de ^gonwhordige cnistandigh'eden niet g'ew'ensclït is zulks te doen, zonder voorzien te zijn van een Ned er- landsoh' buitenland-sch' paspoort. Toorrnilen Levensmiddelen. De Commissarissen der Koningin hebben, in opdracht van den Minister van Landbouw, nijverheid en Handel a. i., :_aan de burge meesters een brief gericht, waarin het we-n- schelijk wordt genoemd, de Vraag onder de oogen .te zien, of in de versehilleude ge meenten voldoende voorraden verbruiksarti- kelen, in het bijzonder voedingsartikelen, aanwezig zijn. De regeering acht zich niet van de zorg ontheven, zoolang 'niet overal in den lande wordt medegewerkt om zich van voorraden te verzekeren, in het bijzonder voor de per sonen, wier "inkomsten zeer gekrompen vijn. De minister zag dan ook gaarne in de verschillende gemeenten de 'volgende vragen beantwoord: 1. Zijn er nog voldoende voorraden voe dingsmiddelen beschikbaar bij grossiers of winkeliers 2. Zijn er waarborgen, dat de voorraden niet meer dan in de tegenwoordige omstandig heden raadzaam is, naar elders verkocht zullen worden 3. Zijn er door liet gemeentebestuur, steun, comité of een andere corporatie voorraden ingeslagen? Hoe groot zijn doze? Waarin be staan ze en in het bijzonder, zijn die voor raden voldoende om hulpbehoevenden in den winter daaruit te voorzien? Is bij die voor raden ook gerekend op verkoop aan anderen 4. Wanneer nog geen maatregelen getrof fen zijn, wordt gevraagd, welke gronden daarvoor zijn. Uitroerverbod van Looistoffen en Looi-extraeten. Een gisteravond verschenen Buitenge wone Staatscourant bevat het. Kon, Besl. van 10 Nov. waarbij, met ingang van dien datum', verboden is de uitvoer.van looistoffen en looi-extraeten. De Kroon behoudt zich voor dit verbod tijdelfik op te heffen ot' in bijzondere geval len daarvan ontheffing te doen vevleénen. Uitvoer van Kaas. Het bestuur der Nederlandsche Vereeniging van Kaashandelaren heeft aan den Minister van Financiën een adres gezonden, waarin verzocht wordt het daarheen te willen leiden, dat als het onlangs ingediende ontwerp van wet tob tijdelijke heffing van uitvoerrechten, wet is geworden, het artikel kaas, waarvan de uitvoer- toch reeds ten gevolge van den oorlogstoestand aan zooveel belemmeringen en ongekende risico is blootgesteld, niet zal worden gerekend tot die artikelen, waarvan 8 pCt. uitvoerrecht zal geheven worden. In liet. adres wordt o a. aangevoerd, dat het. artikel kaas niet behoort tot die arti kelen op welke „oorlogswinst" is gemaakt, althans zeker niet door de handelaren; eer der door velen gewaagd zou kunnen worden van oorlogsverlies, o. a. ten ge.volge van vele zeer dubieuse vorderingen op afuemers in de oorlogvoerende landen, in 't bijzonder België en Noord-Frankrijk. Voorts, dat met het buitenland vóór- liet uitbreken van den oorlog contracten, voor levering gedurende vele maanden, verschei dene. tot in het voorjaar 1915 werden afge sleten, waarbij de handelaren zich verplicht liebbén te leveren tegen normale, prijzen, die ten gevolge van de abnormale wisselkoersen in vele gevallen reeds nu verlies opleveren, zoodat een uitvoerrecht van 8 pCt. de toch al dubieuse winsten zeer zeker in een verlies zouden omzetten Br. Marine-Reserve. Nu tengevolge van de opkomst onder de wapenen van de marine-reservisten de kans dat de pensioensbepalingen, in de wet van 12 Juli 1895 vervat toepassing zullen vinden, grooter wordt, heeft de minister van Mari ne het wenschelijk geacht de meest nood zakelijke wijzigingen in die wet aan te bren gen. Een algeheele herziening zal dan aan de orde kunnen worden gesteld, wanneer de tijdsomstandigheden een rustiger behan deling daarvan mogelijk maken. Het thans ingediende wetsvoorstel, dat bij aanneming geacht, wordt te zijn in wer king getreden op 1 Augustus 5-1-bepaalt het jaarlijksch pensioen, indien het wordt ver-' leend krachtens art. 14 sub lo., voor elk dienstjaar op ƒ10 voor een luit. ter zee le kl.op ƒ9 voor een luit. b?r zee 2e kl., op. 8 voor een hoofdmachinist, op f 7 voor een machinist, op 6 voor een sergeant-machi ne-drijver, op 5 voor een korporaal-machi- ne-drijver en op ƒ4 voor stokers, matrozen en torpedisten. Ingeval het pensioen wordt verleend krachtens art). 14, sub 2o.bedraagt het jaarlijksch pensioen 1500 voor een luit. ter zee le kl.. en voor een buitengewoon luit. ter zee le kl.. ƒ1000 voor een luit. ter zee 2e kl.. ƒ900 voor een adelborst le kl 700 voor een buitengewoon adelbcrst. ƒ750 voor een hooFdmachinist, ƒ650 voor een machinist., ƒ500 voor een adjunct-ma chinist. ƒ300 voor een leerling-machinist. 360 voor een sergeant-niachinedrijver. 320 voor een ko'rporaal-machinedrijver, 250 voor een stolcer en 200 voor een matroos oF torpedlst Het jaarlijksch pensioen der weduwen em kinderen bedraagt voor een luit. ter zee le kl. en buitengewoon luit. ter zee le kl. 600, voor een luit. ter zee 2e kl., adelborst en buitengewoon adelborst ƒ450, hoofdmachi nist ƒ400, machinist ƒ350, adj imct-machi- n.iet ƒ275, leerling-machinist 140, sergeant- machinedrijver 200. 'korporaal-machine drijver 180170, stoker 140, matroos en torpedist 110. De vei'hooging, bedoeld in art. 26, be draagt, voor koofdmachinisten, machinis ten en adjunct-machinisten 28, voor de overige onderofficieren met een rang, boven dien van korporaal 21 en voor korporaals cn militairen beneden dien rang 12.50. De toekenning dezer verhooging geschiedb naar den rang of stand, volgens welken het. pensioen wordt verleend. De Beis van dc ..Koningin Emma". Een reiziger van de verleden Vrijdag hier te lande aangekomen Indische mailboot „Koningin Emma van de Maatschappij „Nederland' verhaalde aan „De N. Ut.'", dat het sclnp, door een Fransch oorlogsschip eerst naar Alalia, toen naar Bizerta opge bracht, vervolgens te Marseille dagenlang opgehouden en eindelijk nog eens te Gra- vesend bewaakt en doorzocht, al deze ver traging hcett ondergaan om zich 52 kisten rubber te zien ontnemen, die"het aan boord had genomen nog voordat d-e Lngelsche regeering bekend had gemaakt, dat rubber als contrabande beschouwd zou worden. Voorts moest het in Marseille vijf Duit- schers ter intemeering aan de Fransche overheid afstaan, van wie er vier, kapiteins van buitgemaakte schepen, in het bezit wa ren van 'n Engelse li vrijgeleide en dat hun toestond, op eerewoord van niet in krijgs dienst te zullen gaan, naar hun vaderland, terug te keeren en een, een Duitsch geleer de, die in Egypte vertoefd had, een pas van den Engelschen Opperbevelhebber had en zich daarmee veilig wanende, de terugreis naar Duitsch.lancl over Genua gewaagd had. Deze personen werden te Marseille eerst van boord gehaaid, toen weer losgelaten, doch even voordat de „Koningin Emma" de haven verliet, opnieuw gevangen genomen en geïnterneerd. Aan boord waren ook twee soldaten van ons Indisch leger, Duitschers van geboorte, die door de Fransche overheid werden opge- eischfc. De kapitein van de „Emma .protes teerde energiek, zeggende niet té zullen toe laten, dat deze beide Nederlandsche solda ten in uniform van boord van een Neder- land-sch schip zouden worden gehaald. Men liet hen toen met rust, ma-ar te Graves end herhaalde zich hetzelfde. In de Londensche dokken, waarheen het schip gesleept was werden de beide militairen door gewapen de Engelschen bewaakt, een hunner die ziek was en niet loopen kon. bij zijn bed. Einde lijk Kwam order, dat het tweetal moest wor den aan land gebracht, hetgeen geschiedde; een hunner met een brancard, door den scheepsdokter van de ..Emma" beschikbaar gesteld. De kapitein protesteerde vergeefs, maar wendde zich onmiddellijk tot het Neder landsche consulaat-generaal te Lenden, wat ten gevolge had dat de gezant Van Swin- weren zich met de Engelsche regeering in verbinding stelde. Den dag vóór het vertrek van bet schip werd toen de een der belde militairen weder aan boord gebracht, de an dere bleef in het hospitaal verpleegd maar zou na herstel worden losgelaten. Rechtstoestand der Cleinloniecrden. Een wetsontwerp is ingediend tot regeling van den rechtstoestand der geïnterneerde mi litairen. Typhus onder de (ïemleraeerden. Te Harderwijk komen onder de Belgische geïnterneerden twee gevallen van fébris ty- phoïdea voor. Stoomschepen. De deelneming van Turkije aan den oorlog heeft een merkwaardige dubbele beleekenis. Eerstens werd daardoor het aantal oorlogvoerende landen gebracht tot liet getal elf. En ten tweede raakte meer dan de lielft der wereld, zoowel wat haar oppervlakte als haar zielenaantal betreft, er door in den bloedigen strijd betrokken. De „Observer" van Zondag vestigt daarop de aandacht, met vermelding van de volgende cijfers. De beide reusachtige groepen, die tegen elkander oorlog voeren, zijn oppervl. in le groeji. vierk. mij'len. Zielental. Briiachc wereldlijk. 12.000.000 453.000.000 Frankrijk (eu koloniën) 3.430 000 65.000.000 Rusland 8 660.000 149 000.000 Belgié (en koloniën). 920 000 22.000.000 Servië 18.800 2.750.000 3,200 230.000 173.000 52.000.00J Totaal 25.205.(900 743.980,000 2e groep. Duitscliland (on koloniën) 1.215.000 72.600.000 Oosten rijk-Hongarije. 260.000 47.000.000 Turkije (on onderli gebied) 710.000 21.000.000 Totaal 2.165.000 140.600.000 De wereld beeft een opervlakte van on geveer 136.500.000 vierk. K.M., met onge veer 1.800.000.000 zielen, waarvan 73.390.200 vierk. K.M. met S99.580.000 zielen bij de zen oorlog zijn betrokken. STOOMVAART-MIJ. NEDERLANO. ..Ambon" (uitreis) vertrok 9 Nov van Catania; ..Bawean" vertrok 9 Nov van New-York naai Java: „Koningin der Nedeilanden" (thuisreis) ver trok 9 Nov. van Genua „Riouw" (uitreis) is 9 Nov. Kaap Blanc gejiasseerd Flores" (thuisreis) vertrok 10 Nov. van Port-Said. ROTTERDAMSCHE LLOYD. „Goontoer" (thuisreis) arriv. 9 Nov. te Suez; „Rindjam" (thuisreis) arriv. 9 Nov. te Londen (opcebracht)„Bogor" (thuisreis) passeerde 9 Nov. Kaap Finisterre; „Sindoro" (uitreis) passeerde 9 Nov. Kaap Finisterro. KON. WEST-IND. MAILDIENST. „Commew ijne" (thuisreis) vertrekt vermoedelijk heden van Lissabon HOLLAND-AMERIKA LIJN. „Oostcidijk". van New-York naar Rotterdam, passeerde 10 Nov. Dover; „Sommclsdijk" van Rot terdam naai' Ncw-Yoik, passeerde 9 Nov. Lizard: „Oostdijk" arriv. 10 Nov. van New-York te Rot terdam; „Eibergen" arriv. 9 Nov. van Rotterdam te New-York; KON. HOLL. LLOYD. .Gelria" (thiiisreis) arriv. 9 Nov. te Sant03; „Tubuntia" (uitreis) vertrok 9 Nov. van Goiïma! fn het grootste deel van de oplage van ons vorig nummer hebben wo nog kunnen melden dafc de „Emden" en de „Königs berg" voor de koopvaart onschadelijk wa ren geworden. Duidelijk was dit bericht niet, voor zoo ver het de „Emden" betrof. De Engelsche admiraliteit geeft thans da volgende bijzonderheden, die een juister licht, op deze gevallen werpen. Nadat- de" plaats waar de „Königsberg" zich ophield was aangeduid door den aan val op den Pegasus" (19 Sept.) heeft do admiraliteit de concentratie van een aan tal snelle kruisers gelast in de Oost-Afrl- kaansche wateren. Deze oorlogsbodems heb ben in onderlinge samenwerking de zeo go- durende langen tijd nauwgezet afgezocht-. Op den 30sten Oct. werd de „Königsberg" door Z. M.'s „Chatham" ontdekt. Hij lag toen ongeveer 6 mijlen van de monding op de rivier Bufijj tegenover Mafia-eilancl (Duitsch Oost-Afrika). Wegens zijn groote ren diepgang kon de „Chatham" d-e „Kö nigsberg" niet bereiken. Waarschijnlijk zit dc Duitschc kruiser, behalve bij boog wa ter, aan den grond. Een deel der beman ning van de „Königsberg" is aan land gezet on ligt op den oever dor rivier verschanst. Zoowel deze Verschansingen als de kruiser zelf zijn door de „Chatham" beschoten, maar wegens de weelderige palmbosschen is het niet mogelijk \ast te stellen welka schade door de beschieting is aangericht- Tijdens de operaties om dc „Königsberg" te vermeesteren of te vernietigen zijn af doende stappen genomen om den kruiser in dc rivier op te sluiten, door het doen zin ken van een kolenschip in de eenige bevaar bare geul. Daar de kruiser nu gevangen ia en niet meer in staat eenige schade te doen, zijn de snelle schepen die hem hadden ge zocht, vrijgekomen voor anderen dienst-.. Een andere gecombineerde operatie is se dert- eenigen tijd door snelle kiuisers tegen de „Emden" gevoerd Daarbij zijn de En gelsche kruisers geholpen door Fransche, llussische en Japansche oorlogsschepen en door de Australische kruisers „Melbourne" en „Sydney". Maandagmorgen werd be richt ontvangen dat de „Emden" bij de Co- cos-eilanden was aangekomen en op heb eiland Keeling een gewapende afdeeling had ontscheept om het draadloos telegra fisch station te vernielen en den telegraaf kabel te kappen. Daar werd de „Emden" door de „Syd ney" verrast en tot. een gevecht genoopt. In den hevigen strijd, die volgde, heeft do „Sydney" drie dooden en dertien gewonden gekregen. De „Emden" werd op bet strand gedreven en is verbrand. Do verliezen aan menschcnlcvens op de „Emden" moeten zeer groot, zijn Aan de overlevenden is allo mogelijke hulp geboden. Met uitzondering van het Duitschc smal deel, dat uit de Chilcensche kust opereert zijn de geheelc Indische Oceaan en Stille Zuidzee nu van vijandelijke oorlogsschepen gezuiverd. De admiraliteit heeft het volgende tele gram gezonden aan do „Sydney" en het de partement van marine van het Australische gemeenebesl: Onze hartelijke gelukt en- -sehen met het schitterende wapenfeit

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1