De Strijd in het Oosten. De Strijd der Turken. 4 Yser en er vreeselijk veel mannen gebleven waren. Men zon nu alle pogingen in 'twerk stellen om bij Ypcren door te breken. 's Morgens marcheerden een vijf hondertal soldaten langs de Kruis vest te Brugge en zongen met volle overtuiging: „Gloria, Gloria, wir wollen nach Hau6e gehen: Gloria, Gloria, in der Heimat soil kein Krieg: mc-hr eoin", Te Brugge heerscht nog steeds een ge spannen toestand. Donderdag, kort na den middag, wierp een Fransche aviateur two3 bommen, weer met het doel 't na.phtadepót te treffen; dit was van de Bouverie-poort naar de haven overgebracht. De a via te ur wist dit, want hier liet hij de bommen vallen, dio hun doel misten, maar acht mariniers ^oodden. Do Duitschers zijn nu streng ^genover dc burgers. "Verkenners der verbondenen schijnen op een punt do spoorlijn naar Gent opgebro ken te hebben. Gisteravond arriveerden te Brugge een 800-tal burgers van spaden en schoppen voorzien. Zij hadden te Snaeskcrke bij Osten- de groote putten moeten graven. Waarom is niet bekend. Voortdurend zweven Engelsche en Fran sche verkenners boven 't kustgebied, zonder dat de Duitschers, hoe ze er ook op vuren, ze kunnen treffen. De Duitschers hebben een vliegpark te Staden bij Rousselaere. Ook daar ;ziet men dikwijls vijf a zes aeropla nes in de lucht. Gistei-^ leidde men te Brugge nog een vijftigtal Belgische krijgsgevangenen binnen. Ik kan u verzekeren, dat de Belgen, al verdedigen zij hun laatsto stukje grond, niet wanhopen aan den goeden einduitslag. Ze zijn **ol moed, die nog verhoogd is na de over running bij de Yser. De soldaten zijn reeds van uitmuntend© win ter kleeding voorzien. Ook hun voeding is bijzonder goed. Naar verluidt, zou de Koningin bij haar gemaal vei toeven. Uit goede bion wordt uit Keulen gemeld, ,dat te Munster 150,000 rnan worden saamgo- trokken, die de volgende week naar België zullen vertrekken. Het geheele treinenverkeer in België zal in verband hiermede de volgende week voor het publiek .worden st-opgezet. De oorlogscorrespondent van de „Tijd"' in België schrijft, dat de bondgenooten, indien het hun gelukt, de Duitschers op hun tweede verdedigingslinie terug tc dringen, nog groots moeilijkheden zullen ondervinden tusschen het terrein ZeebruggeBrugge en verder oostwaarts, omdat dit terrein tot Brugge door drio kanalen wordt doorsneden en verder nog een heel eind door twee. Dat de Duit schers zich hun ervaringen aan de Yser geducht ten nutte zouden maken op een ter rein, hetwelk dat aan de Yser zoozeer gelijkt, spreekt vanzelf. Maar het schoone, antieke Brugge zou dan midden in de vuurlinie ko men to liggen Be gevechten bij Rousselaere. Een correspondent van de „N. R. Ct." seint aan dit blad het volgende over de krijgsbedrijven in Zuidwest-België. Ten zuiden en zuidoosten van Rousse- laere hebben de Duitschers tegen het einde der vorige week getracht een beslissing uit te lokken, nadat zij op de lijn Nieuw- poortI.' muiden hun pogingen om door te brekv agen mislukken. Groote mas sa's ttoe^-n werden in de richting Rous- selaere gezonden. Ook de Oostenrijkschc hulptroepen zijn nabij Rousselaere in het vuur gebracht. Duitsche artillerie had stelling genomen ten zuiden van West- Rozebeke en onderhield dagenlang een hef tig vuur, dat 's nachts eenigszins in kracht verzwakte, maar niet werd onder broken. Tegenover de Duitsche artillerie hadden evenwel de bondgenooten even eens een groote massa artillerie in het vuur gebracht, zoodat hier liet gevecht zich bijna uitsluitend bepaalde tol een duel ■van het geschut Wel deed de Duitsche infanterie nu en dan een aanval, maar deze kon nimmer worden doorgezet en werd telkens bekocht met zeer zware ver. liezen De Duitsche infanterie heeft stelling in loopgraven, waarin zij ernstig te lijden heeft van het geschutvuur der tegenstanders. Ontzettend zijn de verliezen, die niet meer voldoende kunnen worden aangevuld door versche troepen, daar de noodige reser ves ontbreken. De Duitschers verbergen hun verliezen zorgvuldig. De gewonden, die nog vervoerd kunnen worden, trans porteert men naar Gent, Antwerpen, Brus sel, Leuven en Aken. Te Gent zijn alle die tusschcn een gïoep hoornen was pp. gesteld. Van den tegenstander was vrij wel niets op te merken, behalve nu en dan het iel ven. lichten van een vuurstraal. Duidelijker werd dit, toen de Scheme-: ïing begon te vallen. Ook bejaarde land-i stormrnannen waren door de; Duitschers in het vuur, gebracht en velen hunner zag ik gewond passeeren. Een gebaard land-, stormman, die in het onderlijf getroffen was door eeen granaatscherf, schreide, ter wijl hij op een draagbaar werd gebracht, als een kind, en riep om zijn moeder. An-: deren lagen bleek en stil met gesloten oogen, als waren ze reeds overleden. Een lichtgewonde, die uit de vuurlinie kwam, vertelde me, dat de Duitschers van hun dooden borstweringen maken. Het dorp West-Rozebeke heeft zeer veel geleden en van de bewoners is er niemand meer ge bleven Op mijn terugweg van het slagveld werd ik gearresteerd in een dorp, waars van ik den naam om praktische redenen verzwijg. Ik moest, den nacht doorbren gen in de wacht, waar manschappen van een transportkolonne waren onderge bracht, allen ,,Kriegsf rei willige," ontwik kelde jongelui, waaronder twee studenten in de letteren. Ik heb temidden van hen den nacht op het stroo gelegen. Uit hun gesprekken bleek ten duidelijkste, dat zij niet meer zoo vast geloovcn in de over winning als alle Duitschers bij den aan vang van den oorlog. De reeds niet op.- gewekte stemming werd den volgenden morgen nog gedrukter, toen de bevélen voor dien dag inkwamen. De Duitschers bleken weder eenige kilometers terug te gaan. De Duitsche divisiestaf, die zich te Thielt bevond, is naar Gent overgebracht, 33 K. M. oostelijker. In den rug van hun le ger zijn de Duitsche troepen bezig ge weest veldversterkingen op tc werpen, maar deze arbeid is gestaakt, daar alle troepen, die eenigszins vrij gemaakt kon den worden, in de vuurlinie zijn gebracht. Aan den linkervleugel van de uitgestrek te Duitsche linie, zijn troepen ter verster king aan den rechtervleugel onttrokken, en er zijn thans in West-Vlaanderen troe pen, die reeds bij Sedan vochten. Elzasser soldaten bevinden zich te Aalst en de stemming onder hen wordt steeds slech ter. Te Gent is de burgerwacht opgeroepen tegen Dinsdag, om politiedienst te doen, wat ten gevolge heeft, dat weder vele leden der. burgerwacht naar Nederland vluchten. Om den uittocht der Belgen naar ons land tegen tc gaan, verspreiden de Duit schers het gerucht, dat memand meer in ons land wordt toegelaten. De majoor-etappenconimandant die me, nadat ik onder bewaking van Duitsche soldaten van de eene plaats na&r de an dere op transport was geweest, in vrij heid stelde, zeide me ook, dat ik door de; Nederlandsche militairen niet meer in ons land zou worden toegelaten. Ik uitce mijn twijfel can de. waarheid van 'deze be wering maar hij hield vol, dat het binpen- ea*Ö> van, Nederland zelfs voor Nederkm- jdöor de Nederlandsche autoriteiten, was verboden. Be toestand te Antwerpen. De treinen uit Antwerpen brachten gis te? ■wem' enorme massa's menschen te Roo sendaal terug met pak en zak beladen De treinen, die daar om elf uur binnenkwa men, brachten er zeker meer dan 1000, o. w. vele Duitschers, die reeds naar Antwerpen teruggekeerd waren. Overal hoorde men zeggen, dat hel daar geheel niet meer vei lig is. Een lid van het burgercomité verze kerde, dat gisternacht niet cén Duitsch of ficier in de stad geslapen heeft. Allen heb ben op do forten hun intrek genomen. Er heerscht een buitengewone zenuwach tigheid, welke duidelijk merkbaar is, on der de Duitschers. In dolle vaart schieten allerwege militaire auto's heen en weer. Ook de toon der soldaten tegenover de be volking ia voelbaar verscherpt. Donderdag werd bekend gemaakt, dat wie nog na negen uur 'e avonds op straat gevonden werd in de stedelijke gevangenis ongesloten zou wor den. Ook aan dc Loods werden de jongelieden van 18 tot 30 jaar aangehouden, die langs de Schelde dc stad wilden verlaten. Toch zijn er nog velen naar Nederland gevlucht, die thans in de grensdorpen ronddwalen. Donderdag werden machinegeweren ge plaatst voor de ramen van de voorgevels Een Duitsch vorst, die Veel nauwer con nectie met Groot-Britannië heeft is de her tog van Saksen Coburg Gotha, die als her- t-og van Albany bijna geheel in Engeland werd opgevoed. Zijn vader was de jongste zoon van koningin "Victoria en zijn zuster is gehuwd met een broer der tegenwoordige koningin Mary. Ook hij is to velde getrok ken met het Duitsche leger. Een derde is prins Albert van SleCTwijk Holstein, wiens moeder, prinses Helene, een der dochters van koningin Victoria is. Deze prins woont in Potsdam en heeft in het Duitsche leger gediend, terwijl zijn oudste broer, prins Christiaan Victor, in 1900 te Pretoria in Britschen dienst overleed. Deze drie heeren bekleeden evenwel ook rangen in het Britsche leger, evenals trou wens de keizers van Duitschland en Oosten rijk, die Britsche veldmaarschalken zijn. Doch er wordt nu, zooal niet- door het pu bliek, dan toch door de pers op aangedron gen, dat hun namen uit de Britsche ,,naam- en ranglijst" moeten verdwijnen. De hertog van Brunswijk staat er in als generaal, en die van Saksen Coburg als kolonel, en de veiligheid van het Britsche rijk zal er onge twijfeld belangrijk bij winnen, als zij hun rang niet langer bekleeden, evenmin als de beide veldmaarschalken. liet dagelijksche bericht van Duitsche zijde over het krijgsbedrijf in het oosten luidt Op het oostelijke oorlogstooneel heeft zich niets belangrijks voorgedaan. De berichten van Russische zijde zijn daarmee in flagrancen strijd en deze worj den eenigermate bevestigd door een mede-i decling van het westelijk oorlogsterrein, dat het 9de Duitsche legercorps naar Oost- Pruisen is overgebracht en vervangen door landweer en landstorm. De correspondent van dc ..Daily Mail" te Petrograd meldt, dat de Russische ko zakken op een punt nog maar 15 K. M. van de Duitsche Warta-linie (van Kaliscli tot Krakau) af staan. Andere kozakken bevinden zich op een afstand van 32 tot 40 K. M. Het Duitsche hoofdkwartier moet naar Czenstochau zijn overgebracht. Dagelijks worden verstrooide Duitsche afdeelingen en kanonnen en transportmid delen afgesneden en vermeesterd. De cor respondent ziet een bewijs van de uit putting en ontmoediging aan Duitschen kant in het feit, dat de Oostenrijkers nu beter, vechten dan de Duitschers. Dat komt ook. omdat de Slavische elementen uit het Oostenrijkschc leger zijn verwij derd. De Oostenrijkers bestaan nu voorname lijk uit Hongaren en Tirolers, de beste troepen van de Oostenrijkers, maar te gen de Russen kunnen die toch niet op. Officieel wordt medegedeeld, dat de Russen in Galicië een groote overwinning hebben behaald. Misschien slaat, dit op een telegram uit Lemberg, dat dn den avond van den 5den November daar het bericht kwam, dat Jaroslaw door de Rus sen hernomen was en dat de laatsten vijf duizend gevangenen hadden gemaakt. Men meldt, dat een der. laatste dagen de Oos tenrijkers dag en nacht verwoede aanval len deden en een helsch artillerievuur on derhielden. Het schijnt een laatste uiter ste poging te zijn. De Russen dreven den vijand echter krachtig terug en braken zijn wanhopigen tegenstand. Dc Oosten rijkers trekken thans langs de San terug. Dc Engelsche legatie te 's-GravenJiage,^ maakt nog melding van een andere over winning den Russen. Zij deelt mee, dat bij (de belangrijke strategische stelling Zandomir, ten zuiden van Kielce, de Rus sen verleden \yeek 200 officieren en 16000 man gevangen namen en verscheiden do zijnen kanonnen en machine-geweren ver meesterden. In het San-district nestelden de Russen «zich stevig in de streek van Liszko Roussik. De Engelsche legatie te 's-Gravenhage deelt ook nog mede, dat lord Kitchener het volgens telegram van grootvorst Ni- kolaas heeft ontvangen Onze successen aan den Weichsel ver volgend, is thans een volledige overwin ning behaald door onze troepen langs het geheele front in Galicie. Onze strategi sche manoeuvre is dus bekroond met wat ontegenzeggelijk is 't grootste succes aan onze zijde behaald, sinds liet begin van den oorlog. Jk ben vast overtuk^^^i Daar sedert 1900 onderwijzers als ,,Ein- jahrige" mogen dienen, ligt het voor de hand, dat de groote meerderheid thans een graad of rang bekleedt. Vele onderwijzers waren reeds in vredestijd reserve-officier gewordeü, en duizenden trokken uit als „Feldwebelleutnant". Bleek voor den oor log nog hier en daar by de keuze van re serve-officieren van een zeker vooroordeel tegen ouderwijzers, thans is dat voorgoed verdwenen. Dat zij niet achterstaan bij an deren blijkt wel uit het feit, dat reeds nu aan een groot aantal hunner het ijzeren kruis is verleend. Duitsche propaganda door Socialisten, Eerst thans, zegt ,,Het Volk", krijgen wij kennis van de volgende van 10 Septem ber gedateerde verklaring van onze Duit sche partijgenooten Karl Liebknecht, Rosa Luxemburg, Franz Mehring en Klara Zetkin ,,De partijgenooten dr. Südekum en Ri chard Fischer, hebben in de partij-pers van 't neutrale buitenland (Zweden, Italië en Zwitserland), een poging gedaan om de houding der Duitsche sociaal-democratie in den huidigen oorlog in het licht van hun opvatting uiteen te zetten. Wij zien ons daardoor gedwongen, op dezelfde plaats te verklaren, dat wij en zeker vele andere Duitsche sociaal-democraten den oorlog, zijn oorzaken, zijn karakter alsmede de rol der sociaal-democratie in den huidigen toe stand beschouwen van een standpunt, dat met het standpunt der partijgenooten Sü dekum en Fischer niet overeenstemt. De staat van beleg maakt het ons voorloopig onmogelijk, onze opvatting openlijk uiteeo te zetten". Het is kenmerkend voor den huidigen toestand der Internationale en voor den algemeenen politieken toestand, dat zulke discussies zich thans veelal in het neutrale buitenland afspelen. De Turksche vloot., met de ,,Gocben" en de „Breslau", heeft zich volgens den Rus- sischcn staf. op hear steunpunt in de zee- straten terug getrokken. Nieuws van gevech ten is er dus niet. Tc land wordt wel ge vochten, doch dc medcdeelingm daaromtrent komen alle uit Turksche bron. Aan de Oost-grens van Turkije, in Azië dus, zijn de troopen over het geheele front in contact met den vijand. Op de reede van Smyrna zijn drie groote Engelsche en ver scheidene kleine Engelsche en Fransche stoom schepen in beslag genomen en de bemanning krijgsgevangen gemaakt. Op het. Engclscho en Russische consulaat te Bagdad zijn do huiszoekingen voortgezet. Behalve de reeds vroeger in beslag genomen wapens, zijn zes tien Mauser-geweren, 3*2 revolvers, 850 ga- weerpatronen, 170 revolver pa tronen en 15 bajonetten in beslag genomen. Op liet En gels oho gezantschap zoowel als op de Fran sche school, zijn toestellen voor draadloozo telegrafie gevonden. Donderdag is nan do Turltsch-Russische grens bij Erztiroem, een gevecht- geleverd tus schcn kozakken en Turksche ruiterij. Na den vijand op de vlucht te hebben gedreven, heeft onze ruiterij de kozakken overal vervolgd. Volgens hot Turksche blad „Tasvir-i-Ef- kiar" zijn do Turksche troepen, die tegelijk met 3000 Bedtfuïnen de Egyptische grens zijn overgetTokkeri, reeds op verschillende punten werkzaam opgetreden. De Bedouïnen veroorzaken onrust in het laurl en vergemak kelijken daardoor het optreden van de Tur ken. Do Engelschcn zouden al uit Bcir- Saba bij Rachel van het schiereiland Sinai zijn verdreven, waarna de plaats door de Turken is bezet. 11 In do „Neue Zürohcr Zlg." schrijft een Zwitser, die uit Turkije is teruggekeerd, dat de Klein Aziatische spoorwegen de laat ste maanden groote gctalen Turksche troe pen naar Syrië hebben vervoerd. Ten Zuiden van Damaskus zijn troepen samengetrokken, wier uitrusting er op wijst, dat zij een woeslijntocht gaan ondernemen. De Turken schijnen ook voornemens over de R-oode Zee Boven-Egypte binnen le dringen. Naar schat".' ting van dezen Zwitserschen reiziger zou den cr wel 250,009 man Turksche troepen op weg zijn naar Egypte, die dan nog door Bedouïnen worden versterkt. Uit Engelsche bron wordt uit Egypte nu ook iets gemeld. De .Times" verneemt uit Cairo, dat Turlpje's houding onder het volk geen instemming vindt..Dc blinde toewijding Russische léglets tellen meest" Boeren! antwoordde ihij, hiervoor niet te kunnJ instaan. y,Wij waren ën zijn nog steeds gelukkig, zeide -hij,- ,,'de broederlijke hulp onzer fcü meraden te aanvaarden in onzen zware Strijd t egen het tsarisme. Maar wy licbb<3 de' hulp nooit gevraagd en verwacht het feodale Duitsche militarisme, verj sterkt door de socialistische partij van da land. Wij hebben onze actie tegen de ellen) den van het tsarisme nimmer gestaakt! maar wij willen haar voeren uit onze eigej kracht,- zonder eenig verbond met "de fed dale en gouvcrnementoele machten van lanl den, die uit eigenbelang het onze beoor. logen. De Duitsche socialisten moesten wj ten, dat ons land opnieuw een revolution naire periode doormaakt en door toe t< staan, dat op ons de kanonnen tforden gc ■richt, hebben zij er toe medegewerkt, da dc mooie élan onzer revolutie in de duister nis terugvalt. Op hetzelfde standpunt alj wij, plaatsen zich al onze nationale sociaj listische groepen. Ook onze Finsche broe ders hebben elk verbond met het bevrijd dende" Duitsche imperialisme geweigerd; in Ide hoop, het Russische tsarisme overwinnen met de revolutionaire krachtcj in het Russische volk." De woordvoerder der minderheid,' echter in de Docma 7 van de 13 socki tische zetels bezet, begon te verklaren, zijn partij de Duitsche sociaal-demi tie nog hetzelfde vertrouwen toedraagt all vóór den oorlog. ï.Wij maken," zieide hij] „geen revolutionaire bewegingen tegen d» oorlog, maar indien deze ertoe mocht lden, dat van Russische zijde Duitsdhland'il grondgebied werd aangetast,- dan zouden| wij ons tegen elke annexatie verzetten; „die strijdig is met het recht op zelfbesc king der volken." Ook Ihij verklaarde, dat alle Russisch revolutionairen de vernietiging van het tsy rismc niet verwachten van machten buite hun land, doch van het Russische prolt tariaat zelfKomen de Duitschers Rusland binnentrekken, dan zullen zij door de Rus sisclie socialisten niet als vrienden, maai, als vijanden worden ontvangen. Dit, zeidë hij, geldt zelfs ook voor de Poolsche soda; listen. Tc Warschau is door de beide Pool sche soialistischc partijen en den Joden- bond een comité opgericht met het idoel, den Oosten rij kschen invloed in Polen tegen te gaan. In denzelfden geest handelde de Kaukasische sociaal-democrat ie in Georgië de landstreeK, waarvan alle Doema-af- gevaardigden sodaal-democraten zijn. .Van Jong-Turksche zijde was haar het voorstel gedaan, indien de Turksche legers over hun gebied zouden trekken óók pl v,\w gen het tsarisme" om die door te laten maar de partij verklaarde, een Turkschen inval op hun gebied beslist te ?uUen i© gengaan. en ALLERLEI KORTE RERICHTEN. Het Zwitserscho leger heeft skiloope; korpsen, die dezen winter o. a. in de Ju en aan de Italiaansche grens dienst zullen! doen. Er is nu te Davos ook een vrijwillig skilooperskorps gevormd. Onlangs is reeda gemeld, dat zich zulk een korps in Beieren heeft gevormd. Ze bestaan ook in Nootwc- gen. Het gemeentebestuur van Emden heeft besloten den commandant van de „Emden", Karl von Müller, het eereburgerschap te verleenen. Reeds nu is besloten, dat de sedert 1830 jaarlijks gehouden roei wedstrijd Oxford- Cambridge in het volgende jaar niet zal plaatsvinden. Dit is de eerste m&al, dat de wedstrijd uitvalt, ook bij den Krimoorlog en den oorlog in Zuid-Afrika werd de wed. strijd gehouden. Ook wordt overwogen, de Hcnley-wedstrij. den het volgend jaar uit te stellen. Vlaameche humor. Bij Antwerpen staat een Duitsche scliildwaoht. Daar komt een, man met een fiets a;in. De schildwacht roept hem aan, doch dc fietser rijdt door. Nu wil de schildwacht hem achterna, doch het sjou wersvolk, dat in de buurt is, doet alsof bet niet begrijpt wat er aan de hand is. De men schen dringen Tond den schildwacht, omi hem de vervulling van zijn plicht te be moeilijken. „Wat is cr toch?" roepen ze. De schildwacht a nt.wo«->r3f. tef.o

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2