N*. 16779 Vrijdag O November. Tweede Blad* A°. 1914. Minister Treub over den Economischen toestand. Gemengd Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD OFFICIEELE KENNISGEVING. HINOERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8. ?sto alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze tor algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan hot BESTUUR der LBIDSCHfi COURANT en recht; rerkrijgenden tot liet uitbreiden van de drukkerij io het perceel Steenschuur no. 15, Sectie G no. 1686. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden. 5 November 1914. I. Deer den minister van Landbouw, Nij verheid en liandei a. i. ia aan d© Tweed© Kamer boegezonden een nota betreffende don economischen toestand. De minister stelt voorop, dat bij het raadplegen van dit overzicht van den econo- mischen toestand van het land, men er voor- ai op bedacht moet zijn, dat die toestand zich bijna van dag tot dag wijzigt. Veel van hetgeen door den minister op 3 en 25 Augustus omtrent den economischen toe stand in de Tweede Kamer werd medege deeld, zou thans niet meer juist zijn. Te verwachten is, dat die toestand over enkele weken in verschillende opzichten opnieuw zoozeer zal zijn gewijzigd, dab de in de nota gegeven beschrijving alsdan reeds v -ouderd zijn zou. Zoo ooit, dan moet men thans eco nomische niededeelingen en beschrijvingen beoordeelen naar het oogenblik, waarop en waarvoor zij worden gegeven. De minister acht het nuttig en noodig deze opmerking omtrent de slechts ephemeere waarde zijner mededeelingen aan het overzicht, waarin zij voorkomen, te doen voorafgaan. TOESTAND, ONMIDDELLIJK NA HET UITBREKEN VAN DEN OORLOG. Allereerst worden in de nota eenige woorden gewijd aan den toestand van het land in de eerste dagen van Augustus. Her innerd wordt, dat bij do spoorwegen be perkte diensten werden ingevoerd, ook het verkeer te water groote belemmering on dervond de aanvoer van steenkolen uit het buitenland geheel had opgehouden, en dat, aangezien de Limburgsche mijnen bij volle productie slechts in een vierde deel. van het normale Nederlandsöhe kolen ver bruik kunnen voorzien, er bij de industrie een zeer gegronde vrees was, dat spoedig de meeste bedrijven zouden moeten worden stopgezet. Tal van- nijverheidsondememin- gen werden voorts getroffen, doordat de geldgevers hun credieten opzegden, of al thans weigerden met credietverleening door te gaan. De geheele geldhandel en het cre- dietwezen waren trouwens zóó geschokt, dat de meest ernstige gevolgen gevreesd worden. De export van verschillende arti kelen werd bovendien verhinderd, doordien het in het begin van Augustus, toon de toe stand zeer gespannen was, geraden scheen veiligheidshalve den uitvoer dier artikelen te verbieden. Voor 6ommige industrieën, o. a. de textielnijverheid, werd hierdoor do toestand nog ernstiger. Vooral de moeilijkheden van het vervoer der producten troffen toen ook land- en tuinbouw, zoowel als veeteelt. Voor de ge heele landbouwende bevolking in den meest uitgebreiden zin genomen, kreeg de toe stand dientengevolge een dreigend aanzien. Uit een eu ander volgde van zelf een bijna geheel ophouden van de scheepvaart uit onze havens naar Europeesche landen. De visschers, che zich in normale jaren op het eind van Augustus voor de haringvangst gereed maken, meenden niet te moeten uit varen in verband met den gevaarlijken toe stand op de Noordzee ook de kustvissche- rij stond om dio reden goeddeels stilal leen in de Zuiderzee werd nog gevischt. Arele in Duitschland werkende arbeiders kwamen hierheen torug en vermeerderden het getal van hen, die reeds door stilstand van de bedrijven werkloos waren of op het punt stonden zonder werk te geraken. TEGENW00RD1GEN TOESTAND. Hel Verkeerswezen. Hot binnenlandsch goederenvervoer per spoor is thans weder vrij normaal geworden ook 't personenverkeer heeft zich voor een be langrijk deel hersteld. Toch zijn or nog tal van treinen uitgevallen, hetgeen iu het bij zonder hot personenverkeer belemmert, 's Lands verdediging stelt ten opzichte van heb .gereedhouden van materiaal voor troe penverplaatsingen hooge eisohendaardoor is hot niet wel- mogelijk meer treinen te laten, loopen, dan thans geschiedt. Het verkeer op do biiinenlandsclie water wegen is geheel hersteld. Fit- en Invoer. Teu gevolge van de sedert medio Augustus stork toegenomen buitcnlandsche vraag naar do voornaamste artikelen van land. en tuin bouw en veeteelt, alsmede naar and ore voe dingsmiddelen, is de export van deze produc ten naar Engeland en Duifcschland niet slechts normaal, maar zelfs grooter dan vroe ger geworden. Van dezen uitvoer was hot onmiddellijke gevolg, dat van liet eerste land kolen naar Nederland kwamen. Duitschland volgde spoe dig dit voorbeeld, waardoor er thans aller- wege voldoende steenkolen te verkrijgen zijn. Is do vroes voor kolongobrok dun tliunö gekomen, zoo blhyen njiyerheiJm en handelsondernemingen, vooral de kleinere, gebukt gaan onder de bezwaren, om vol doende krediet te krijgen. Thans zegt de minister komt het duidelijk ujit, dat er aan het h. t. 1. ge volgde krediet stelsel belangrijke fouten kleven. Toch is het een gelukkig verschijnsel, dat ook in dit opzicht eenige verbetering valt waar te nemen. Overigens zegt de minister behoeft er nauwelijks op gewezen, dat de eigen lijke geldhandel zoo goed als geheel stil staat. De toestand is echter veel minder ge spannen dan in de eerste helft van Augus tus 'het geval was. De ervaring, opgedaan door de Vereeniging voor den Geldhandel, is veel bevredigender dan aanvankelijk werd verwacht. Wat de uitvoer li. t. 1. betreft, zoo be staat :d,)eze thans in de eerste plaats uit voedingsartikelen en levend of geslacht vee, geconserveerde levensmiddelen, ca cao, zuivelproducten, suiker, margarine, aardappelmeel, groenten en andere tuin* bouwartikelen. Naast deze is er ook van de producten van den grond, als bloembollen en hees ters (Boskoop) meer export dan men in den aanvang kon verwachten, al blijft deze uitvoer belangrijk onder dien van normale tijden. De producten der textielindustrie en der glasfabrieken, het gedistilleerd, het strooi karton, de gist cn het aardewerk vormen, zij het ook voor een deel in mindere hoe veelheid, nog zeer belangrijke exportarti kelen. Slechts zeer enkele producten onzer fa brieken worden meer dan andere jaren uitgevoerd, bijv. gist, gloeilampjes en fit tings voor deze. De uitvoer van sigaren is in den laatsten tijd weder toegenomen. De doorvoerhandel naar Duitschland, d-ie in liet bijzonder voor onze grootste haven Rotterdam zulk een levensbelang vormt, staat geheel stil, daarentegen is ier nog een niet onbelangrijke doorvoer van dit land, in het bijzonder naar de Vereenigde Staten. De uitvoer der genoemde artikelen heeft plaats, zoowel naar oorlogvoerende als naar neutrale landen. De invoer staat nog meer in het toeken van den oorlog dan do uitvoer. Beide oor logvoerende partijen trachten angstvallig te beletten, dat hetgeen door haar ten in voer hier te lande wordt toegelaten, recht streeks of indirect ten goede zal komen van den tegenstander. Land- cn Tuinbouw. Van den schok, dien land- cn tuinbouw in den eersten tijd van den oorlog hebben ondervonden, hebben die bedrijven zich weder spoedig hersteld. Men kan dan oolc gerust zeggen, dat deze thans van de crisis het minst lijden. De gang van zaken wordt in den land bouw allengs weer vrij normaal. De werk zaamheden hebben geregeld plaats. Groote werkloosheid in den landbouw schijnt voor den komenden winter niet te worden ge vreesd. Do graanoogst is afgeloopen en heeft plaats gehad onder zeer gunstig weer. De opbrengst is over het geheel matig Spe ciaal de opbrengst der rogge laat nog al te wenschen over. Het stroo is tot nog too lager in prijs dan in gewone jaren Te ver wachten is, dat de prijzen zullen stijgen. De opbrengst van bieten en aardappelen is goed. De prijzen der zuivelproducten in het be gin van de crisis zeer laag, zijn in de laat ste weken belangrijk omhoog gegaan Sedert het begin van de crisis is de uit voer van varkensvleesch zeer belangrijk ge weest, aanvankelijk tegen zeer lage prijzen, die echter in de laatste weken belangrijk zijn gestegen. De eieren eerst zeer goedkoop, zijn in prijs gestegen en staan thans zeker niet beneden het voor dezen tijd normale niveau. De toestand in do groenteteelt is, wat de prijzen betreft, op dit oogenblik vrijwel nor maal. De prijzen van de hoofdproducten, welke thans aan de markt komen, n.l. kool en uien, zijn langzaam stijgend. In de boomkweekerij zijn verscheidene orders, die in het voorjaar en den voorzo- mëV waren ingekomen, sinds het uitbreken van de crisis afbesteld, zoodat vele produc ten, waarvoor men meende afnemers te hebben gevonden, nog niet verkocht-, zijn. Bloembollencultuur. Zooals boven werd medegedeeld, zijn de vooruitzichten in de bloembollenteelt min der ongunstig dan in het begin van Augus tus. Leek liet toen, dat de geheele verzen ding, welke juist zou aanvangen, onmoge lijk zou zijn, al vrij spoedig bleek, dab naar Amerika, Engeland en Skandinaviö vervoer mogelijk was. Pogingen, om door het oprichten van een syndicaat de aanplantingen voor de vol gende jaren te regelen en belanghebbenden financieel te helpen, zijn mislukt, grooton- deels door onderling wantrouwen en door ongeneigdheid bij de verschillende belang hebbenden, zich tot op zekere hoogte voor het gemeenschappelijk belang Golidair aan sprakelijk te stollen. Thans wordt allerwege druk geplant, waarbij echter, ter besparing van kosten, de grond veelal niet wordt gespit, zooals anderageregeld geschiedt. HOOFDDORP. Uitslag veiling onroerende goederen, in ,,De Beurs" alhier: Heerenhuis aan de Hoofdvaart, to Hoofddorp, bewoond door mevr. de wed. De Groot, gecombineerd met een perceel bouwterrein, daarnaast, groot 2 Aren, opbrengst 7450, kooper de heer A. Buur man. Koffiehuis ,,De Nederlanden" met nog een huis, bewoond door J. de Groot, aan de Hoofdvaart, te Hoofddorp, op brengst 2200, kooper de heer O. Schou ten. Huis aan de Draverslaan, te Hoofd dorp, bewoond door mej. de wed. Van Wirdum, opbrengst 1605, kooper de heer O. Linthout. Huis aan de Draverslaan, to Hoofddorp, bewoond door A. Ceelen, op brengst 2310, kooper de heer J. Klomp. Huis aan den Vijfhuizerweg bij den IJweg, te Haarlemmermeer, bewoond door B. Kampkes, opbrengst 1100, kooper de heer C. Onkenhout. Perceel grond naast voor meld huis, groot 8.80 Are, opbrengst 450, kooper de heer Van Schaik. Er was veel animo. KATWIJK-AAN.ZEE. Toen gistermorgen een compagnie sob daten op de Voorstraat een half uur rust had, werden door een dame aan de milb tairen pakjes sigaren van 10, 20 en 25 stuks aangeboden, die natuurlijk dankbaar werden aanvaard. Wegens 12-jarigen trouwen dienst als sergeant, werd gisteren voor het front der troepen, de bronzen médaille uitga* reikt aan sergeant Grummcls, van het 1ste bataljon 4de comp. van het 15de reg. inf. Door de mandolineclub werd gister avond in de Gemeentezaakeen uitvoe-» ring gegeven voor de militairen. Te even uren was de zaal overvol. Met het Wil helm us" werd het programma geopend. Vervolgens werd een viertal nummers voor mandoline ten gehoore gebracht, begeleid op de pöano door mej; N. Meerburg. Hier na. gaf de milicien Tkrimiernlans eenige lui mige voordrachten ten beste, alsook een imitatie-viool solo-, dien hij nabootste door te blazen op een sigarenzakje, waarin een zakkammetje. Deze solo, begeleid door pia-, no, dwong' aller bewondering* af. Ook de miliciens Van Rijn en Oldenhof droegen verdienstelijk eenige voordrachten voor,- alsook de heer G. Burggraaf. Hierna speelden de dames wederom een vijftal nummers, waaronder zeer in den smaak viel ..Tineke van Heule." Aan het einde van dezen voor de militairen geor- ganiseerden avond, dankte adjudant Van Oost erom alle medewerkers en -werksters voor de genotvolle uren, allen betêid cn sprak hij Sten wensch uit, dat nog menig avondje mocht volgen. Staande werd het „Wien Neerlandscli bloed" gezongen, waarna de soldaten vol daan huiswaarts keerden. Alhier is opgericht de „Chr. Militaire Vereeniging I 15e R. I.," die bijna 50 leden telt cn des Maandagsavonds van halfzeven tot half tien vergadert in het ree-1 derijlokaal Vuurbaak". Voorzitter is ad judant Van Oostcroni. Gisteren meldden wij, dat op den mo- torlogger ..Handel en Zeevaart", K. W. 160, van de reederij N Parlevliet Lzn., be slag werd gelegd voor 3000, namens de leveranciers van den motor. Thans kunnen wij hieraan toevoegen, dat het beslag werd gelegd door of namens de firma D. Goedkoop Jr., Kromhouts Mo- torenfabriek, te Amsterdam, die de reede rij leverde drie motorspillen, welke, vol gens.de reederij, niet aan de eischcn vol doen, weshalve betaling van den eersten termijn door haar wer geweigerd. NOORDWIJK. - Sinds eenige maanden bestaat alhier weer een Dep. der Maatschappij tot Nut van het Algemeen." Vroeger heeft ook een Dep. Noordwijk bestaan, doch dat was reeds lang ter ziele. Het jeugxlige Dep. deed van zich hooien door het inrichten van een militair tehuis en door liet ver schaffen van "huisvesting aan Belgische vluchtelingen. En gisteravond was in het „I-lof van Holland" de eerste ..Nutsavond." 't Was in tegenstelling met de ouderwot- sche Nutsavonden, waarvan wie zeer vele beschrijvingen hebben in onze literatuur, en waarop ac lange Gouwenaar een gewich tige rol speelde, een meer gemoderniseer de, met kaarten, die het verzoek bevatten, om niel te rooken. aan welk' verzoek we met opoffering Dtebben voldaan, ten ge- rieve van de talrijke dames, die aanwezig waren. Wanneer de opkomst op den eer sten Nutsavond een voorspelling mag lice- ten voor den voorspoedigen groei van liet Dep dan gaat de jonge spruit een heer lijke toekomst te gemoet: de zaal toch was prachtig bezet met burgers en milL tairen. Het binnenkomen had. plaats on der de vroolijke tonen van viool en piano, bespeeld door de Gebroeders van Wel, uit Leiden, 't Moet voor het Departemcntsbe- stuur een aangename gewaarwording ge^ woest rijn, zoo'n groot aantal aanwezig te zien. De voorzitter, de heer P. Zwart, hield, een korte openingsrede. Daarop verkreeg ds. Onnes, van Westzaan, het woord, om zjjn aangekondigde, lering t& l&y&yi overj ï.Lodewijk XVI en Marie Antoinette; iets uit hun karakt-er, leven en sterven." Een schat van historische bijzonderheden deelde spr. in schoonen vorm en op pakkende wijze aan zijn auditorium mede. De woorden van dank, die de voorzitter den spr. bracht, waren welverdiend, even? als het applaus, dat de vergadering hem schonk. Men bleef nog eenigen tijd gezellig bij een, onder muziek en zang. Deze eerste Noordwijksche Nutsavond mag geslaagd heeten. NOORDWIJKERHOUT. De R.-K. propaganda-club heeft het voornemen in een der lokalen van ,,Do Voorzienigheid" een reeks ontwikkelings avonden te doen houden. Een spTeker van naam zal actueele onderwerpen behande len. Enkelo grondeigenaars, die bang rijn, dat het bollenland in dezen aleohten tijd niet genoeg zal rendeeren, gaan verschil lende stukken weer in weiland veranderen. De bovenzaal der Gemeente woning is in gebruik genomen door dames en kinde ren van het Opvoedings-Tehuis en is geheel als woning ingericht. OEGSTGEEST. Dank zij den ruimen gaven der inge zetenen in zake meubilair, e»nz., is het thans echt gezellig voor het personeel der lste mitrailleur-afdeeling. Bij het afscheids-defileeren op 15 Octo ber uit het kantonnemeut Zoeterwoude Leiderdorp vóór de Commissie aldaar, had de voorzitter ds. Cramer o.m. betoogd Gij gaat wel uw winterkwartieren be trekken in Oegstgeest tot onze spijt, maar gij blijft onze mitrailleur-afdeeling en wij blijven u gedenken". Deze woorden wer den gisteravond waar gemaakt, want heb was ©en echt feest. De booneel- vereeniging Vondel", de piano, biertjes, sigaren, enz., enz Het was een reuzen- feeststemming. De geheele commissie en allo officieren luisterden het feest met hun tegenwoordig heid op en het zal wel zelden gebeurd zijn, dat zooveel feestvierenden in 't Bisschops huis waren samengekomen. Bij de gehouden stemming voor de Ned.-Herv. Kerk. werden als kerkvoogden herkozeD de heeren N. Breedijk en J. G M. van Griethuysen als notabelen de hee ren K. B. v. d Burg, G Kamsteeg en P Kromhout, terwijl in de vacature-L. Ouds- hoorn niemand hot vereisehte aantal stem men op zich vereenigde, zoodat een nieuwe stemming zal moeten plaats hebben. Tot leden van het Kiescollege werden herkozen de heeren L. Oudshoorn, H W. A. van Riessen en H. van Zoelen. KERKELIJKE BERICHTEN. Oude Wetering. Rem. Gem. Zon dagmorgen te tien uren, dr. R. Miedema, van Schoonhoven. BURGERLIJKE STAND -OMSTREKEN. BOSKOOP. Geliorctt: ïïendrika, D. van P. Rodenburs' en A. VerweiJ- Johannes, Z. van II. Slappende! en P. van Oosterom. Adriaans, Z. van K. Ellerbroek en A Assohemau. Johanna G'atharinn. D. van P. O. van Nes en Y.r. van Batenburg. Gehuwd: Johannes Jozephus Mathol, 24 j„ en Helena van Lint, 22 j, Jan de Loos, 33 j., eu Mario Heesbeen, 35 j Overlodem Pietje Oosijn. 51 j., eohts. van J. Groeuewegen. NTEUWTEEN. G e b o r o n: Hormanus Theo- dorus, Z van G. do Lango en E. Witteman. SASSENHEIM. Geboren: Cornelia Maria, B. von J P. Rotteveol en 31. J. Nelia. Alida Johanna, D van J. YY. N. Bakker en S. M. v. d. Tang. Johannes Theodoras, Z. van M. A. v. d. Meer en J. Konlngs. Marcollus Adrianus, Z. van H C. Hoogervorst en H. W. Laugerak. Ondertrouwd: G. Diediiks, 35 j.. en J. Kouwenberg, 33 j. Gehuwd: G. Mauriis. 24 j.. en J. M. v. Nobelen, 23 j. TER AAR. Bovallon: J. de Lauga geb. York. I). YALKENBURG. Gotrouwd- A. ZuiderduUn. 27 j., to Katwijk-aau-deu-Riju, en YVilh. Adrtana Bol, 26 j.. allner. YYOÜBRÜGCE Bevallen: W. J. Koetsier geb. Groenendijk, Z. Stoomschepen. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. „Rembrandt" (uitreis) arriv. 5 Nov. te Genua; „Boeton" (thuisreis) vertrok 4 Nov. van Gibraltar; Flo re-s" (thuisreis) is 3 Nov. Perim gepasseerd; „Koningin cler Nederlanden" (thuisreis) vertrok 4 Nov. van Port-Said; „Sumatra" (thuisreis) ia 4 Nov. Ouessant gepassoerd; „Koningin Emma" arriv. 5 Nov. van Batavia te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. „Menado" (uitreis) passeerde 4 Nov. Point de Gallc; „Deli" (thuisreis) passeerde 5 Nov. Lizard. HOLLAND AMERIKA LIJN. „Dordrecht" vertrok 5 Nov. van Rotterdam naar Now-York; „Gorredijk" vertrok 5 Nov. van Rot terdam naar New-York; „Phecda" vertrok 5 Nov. van Rotterdam naar Now-York; „Rotterdam", van New-York naar Rotterdam, is 4 Nov. volgens draadloos bericht via Valentia op ongeveer 516 mijl YV. van Scilly gesignaleerd; „Dubhe", ven .Now- York naar Rotterdam, arriv. 5 Nov. te Plymouth. KON. HOLL. LLOYD. „Gooiland" (thuisreis) vertrok 4 Nov. van Lissa bon; „Tubantia" vertrok 4 Nov. van Amsterdam naar Buenos-Ayrcs„Zaanland" (uitreis) nrriY. 4 Nov. to Montevideo; „Zeelandia" arriv. 5 Nov. van Buenos-Ay res to Amsterdam FAILLISSEMENTEN. J. G. van Riemsdijk, sigarenfabrikant. Kampen. J. Kuiper, huishoudster, te Amsterdam. YV". A. B. van Berkel, koopman. Den llttag. J. O. van Boheemón, lo s-Gp'avenbage. C. Bonman-, huisschilder, Dcu Haag. n. Sluljt-er, te 's-Gjpavonhage. Geëindigd is neb fa illisseraout van Th. Jeu. wed. A. Spring in 't Yreld, koopvrouw, to Aalsmeer. D© moord te Ro tterdam. In verband met de inbraak en den moord, aan den Varkenoordschen weg gepleegd, zijn twee feiten aan het licht gekomen. Ten eerste heeft zich bij de politie aan* gemeld een broeder van A. van Helderen, wiens naam in het gevonden horloge stond gegraveerd. Deze deelde mede, dat zijn broeder onlangs met do „Potsdam" naar Amerika is vertrokken en zich thans aldaar bevindtdat deze het bewuste horloge bij gelegenheid van een kerkelijk feest had ontvangen, doch heb ongeveer een half jaar geleden op onverklaarbare wijze Yvaa kwijtgeraakt. Voorts hebben twee agenten van politie, die den nacht van den moorcl op de Maas brug surveilleerden, daar twee personen: stadwaarts zien gaan, waarvan een geen pet droeg. Beiden waren in colbertkostuum en die, welke zonder pet was, liep gearmd met den ander, de houding aannemend, ol hij oenigszins beschonken was. Een gestolen parelsnoer. De commissaris van politie in de 3de sectie, te Amsterdam, Y'erzoekt nauwkeurig onder zoek bij juweliers, enz. naar een parelsnoer, dab tusschen l en 2 November j.l. is ont vreemd. Er wordt de volgende beschrijving van gegeven: 1 rij van 59 parelen, in het midden groote en naar de beide einden afloopcnd kleinere, van prima kwaliteit en Orientkleur, wegen de 1 parel 15.28 grein, 2 parelen samen 26 grein, 4 dito samen 46.40 grein, 18 dito sa men 171 grein, 12 dito samen 90 grein, 29 dito samen 119.32 grein, te samen 468 grein. Het collier is voorzien van een rond platina- slot, waarop een parel, omgeven door acht briljanten, en tusschen de 3de en 4de parel aan. elk einde is een platiua-veiligheidsket- tinkje. De waarde is pl.m. f 75,000. Visch opbrengst. De in Octo ber van dit jaar in de rijksvischhallen to ÏJmuideu aangevoerde visch heeft 961,783 opgebracht, togen ƒ1,157,332 in October van het vorig jaar. In October 1914 dus 195,546 minder. Eigenaardig taaltje. Eon meubelmaker te Utrecht ontving van rijn fabrikant te Elberfeld het volgende schrij ven ,,De goederenverkeer naar Holland is weer vrij gegeven. Mijne sedert lang bedoelde reis in Hol land heb ik door de overneming van de zaak overslaan moeten en wegens oorlog zal ik dezelfde ook voorloopig niet kunnen maken Ik kom u deshalve beleefd verzoeken te willen nazien, wat u van mijn artikelen noo dig hebt en mij uw behoefte door de post to o ver middelen." Het heeft wat van Hollandsch, maar tot misverstand geeft, zulk een taaltje maar al te zeer aanleiding. (,,U D.") De p s e u d o-v luohtelinge. Z ij was nu al veertien dagen bij de oude me vrouw gelogeerd, een sbruische gezonde meid van een iets te opvallend Belgisch type. De oude mevrouw had haar aan heb station getroffen en vol deernis met heb lob van haar, wier man in het Belgische leger voor zijn klein vaderland aan hot strijden was en wier eigen huis en hof door de Duül- scho barbaren was plat gebrand geworden; had zij de vrouw in huis genomen. Zo scheen erg onder den indruk van deiï jammer in haar land, want ze bleef maar aldoor in huis en wilde van het gewoel der buitenwereld als het ware niets weten. Lang, zeer lang bracht ze 's morgens in haar slaapkamer door, het eten liet zij zich duchtig smaken, het een zoowel als het an der gevolgen van de doorgestane ver moeienis en geleden ontbering, meende de goede oude mevrouw. Maar de anisetteflesch was opvallend gauw leeg, den laatsten tijd, en de bierman bracht wel driemaal zooveel flesschen als anders in de week. Enfin, dat was zoo'n beetje Belgische ge woonte, excuseerde mevrouw zelf de logóo met d'r grooten dorst. Maar van uitgaan wilde zij absoluut niet weten. Tot Yvandelen was zij vooreerst nog niet in staat, zóó moe als zij zicli nog ge voelde. Toch had mevrouw wel graag met haar do lucht eens in gewild. Nu was het gisteren voorjaarsachtig zacht de lucht blauw als een Mariakleed, en het herfstzonnetje stoofde alles zoo heerlijk warm. Mevrouw redeneerde, dat de vluchtelinge nu toch eens met haar een klein wande lingetje kon maken. En de logée liet zich overhalen. Preuts stapto ze naast het oude me- vrouwke voort, tot opeens in de volte van de Hoogstraat een koffiemeid van Van Nel- Ie, ract een lange boezelaar voor en een hooge dot. haar op het. hoofd, met van ver ba zing opengespalkte oogen voor het dren telend tweetal kwam te staan, en met een pretstcm de straat Y'olgiordc„Wel, Ma rie, waar hep jij toch gezeten Woon jij niet meer in den Vogelenzang 1" („Msbde") Oesters. In Ootobe»* 1914 w e r- den verzonden van Yersekc, Wenieldmge, Krabbcndijke, Tolcn cn Bruinisso naar: Nederland 133,000, Duitschland 603,000. België 126,000, Engeland 208,000, Zweden en Noorwegen 9000 totaal 1,084,000 oester». In October 1913 bedroeg het totaal 5,942,400 oestert?

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5