De Strijd in het Oosten. Turkije in den Strijd. Tusschen Osèende en Nieuwpoort bleef het heden weder stil. De Duitschers heb ben zich van de Yzer teruggetrokken en de Belgen bezetten beide oevers, 't Laatst ontruimde dorp was Stuivekenskerke, door het volk Stuivenaes genoemd, een zeer kleine gemeente met hoogen, kloeken to ren zonder kerkgebouw. Troepen zijn van daar naar Brugge teruggekeerd, maar nog niet in groote massa. Wel wordt er har ?- nekkig gestreden in den driehoek Dixnrui- denRousselaereIeperen. Gisteravond kwam uit de richting Dix- muiden een lange tram met gekwetste Duitschers te Brugge aan. Tal van gewon den waren er ellendig aan toe. Te Osteude waarschuwt de overheid in aangeplakte berichten, dat met de dood straf getroffen zal worden ieder, die in betrekking staat met den vijandook ieder, die weet, dat anderen met den vij and in betrekking staan en dit. niet zouden melden. De vijand is natuurlijk Engeland. Te Brugge werden geestelijken aange houden. Verscheidene geestelijken maken zich in burgerkleeding uit de voeten. Te Brugge plakken de Duitschers ook hun overwinningsbulletins aan. Alleen de Gent- 6che ,,Bien Public" en de „ST.. R. G't." mogen te Brugge gelezen worden. Er heerscht te Brugge gebrek aan suiker, zeep en chocolade. De aardappelen kosten 20 frs de 100 kg. In de omliggende dorpen is er gebrek aan zout en koffie, petroleum en steenkolen. Dc toestand in Antwerpen. Gisternacht werden aan de spoorhal te Merxem, bij Antwerpen, alle jongelieden van 18 tot 30 jaar, die naar Nederland vertrekken willen, door de -Duitschers aan gehouden. Om 10 uur gisterochtend wer den reeds eeu tachtigtal in een houten loods streng bewaakt door Duitsche sol daten met de bajonet op het geweer. Alle hospitalen te Antwerpen werden Woensdag en gisterochtend ontruimd. Uit het Centraal-station vertrekken heéletrei- nen met bagage der Duitschers. Er werd door iemand, d-e te Roosendaal uit Ant werpen kwam, verzekerd, dat gisteroch tend begonnen werd met het weghalen van alle documenten van het militaire Be heer uit het stadhuis van Antwerpen. Er loopen te Antwerpen ook geruchten, die natuurlijk minder betrouwbaar zijn, als zouden de heer Franck en burgemeester De Vos a]s gjuelaars zijn aangehouden. Blijkens een bekendmaking van hei Ant- werpsche gemeentebestuur, zullen op 9 November 22 jongens- en 21 meisjes-scho len heropend worden. De leerlingen der verbrande scholen worden tijdelijk elders ingedeeld. Ook vele particuliere inrichtin gen van onderwijs, benevens de muziek school te Borgerhout, zullen op dien dag weer beginnen. -De Antwerpsche stedelijke muziekschool wordt vermoedelijk op 15 dezer heropend. Ook aan het onderwij zend personeel in .stedelijken dienst wordt tot 9 November gelegenheid gegeven, zich voor indiensttreding aan te melden. Al wie op dien -datum zijn werkzaamheden niet zal hebben hervat, wordt onherroepelijk ontslagen. Het stadsbestuur heeft een op wekking rondgezonden, tot het betalen der belasting. Het eerst gisteren weer voor het eerst verschenen Handelsblad van Antwerpen" deelt mede, dat de commandantuur van liet Duitsche bezettingsleger geen censuur aan 'de Antwerpsche bladen oplegt. Het blad schrijft verder: „Aan 0112e Belgische nationale gevoelens, aan onze trouw pan het vaderland en onze gehechtheid aan het vorstenhuis en aan 's lands instellin gen zullen wij onbewimpeld lucht geven, zooals den Belgen past en zooals liet een blad past, dat niet verschijnen zou, indien het aan. die gevoelens geen lucht jneer, geven mocht Het blad geeft Reuter- en Wolff iberich- ten, benevens Duitsche, Engelsche, Fran- sche cn Belgische^ communique's zonder onderscheid. Ook een enkele officieele me- dedeeling van dc Belgische regeering, uit de Moniteur, o. a. decoraties aan offi cieren, worden opgenomen. De .„Gazet van Antwerpen" en „La Presse" zouden heden of morgen weerver- schijnen. Yoorloopig in kleiner formaat. De gevolgen van (lc Inundcering bij dc Yser. Do „Gaulois" beschrijft de vernietiging van een \V urtembergsche brigade aan de As er als volgt: „Om twaalf uur 's middags waren de Wurtembergers er in ontzaglijk aantal ia geslaagd onder bescherming van hun artil lerie do Yser met planken over te steken. Na een week vechtens was de rivier ver stopt met gezonken booten, boomstammen, Jijkon en cadavers van paarden. De vijand deed den overtocht over een brug van lij ken. Onderwijl hadden de bondgenooten een stelling meer naar achteren toe ingenomen; eenigo regimonton bleven -echter in Stelling om deze beweging "te dekken. Opgehoopt aan den linker oever van de Yser, bereidde, de vijandelijke infanterie zich op den aan val voor. Lenige hoofddeksels, die handig beven lege schansen gelegd waren, trökken het vuur van de Duitsche artillerie -tot zich, die zijn projectielen tegen dat doel verspil de. Daarna rukten de Wurtembergers voor uit. Zij waren verbaasd toen zij m plaats van manschappen niets dan eenige hoofd deksels -vonden. Maar op dat oogenblik hoorde men in Westelijke richting een Juid gerommel. Het geluid werd gaandeweg dui delijker en leek op het opkomen van een getij. Plotseling barstte een stroom schui erend water op de verbaasde Duibschers Ifos. Boomen en lijken werden door den stroom meegevoerd, die alles voor zich uit stuwde. Uib de Duitsche linies kwamen kreten van woede en schrik. Het was te laat. De stroom kwam aanzetten en in een paar oogênblik- ken waren de Duitsche schansen vol water. De Wurtem bergers vluchtten naar hooger gelegen grond om buiten het gebied van de overstrooming te geraken, maar van do hoogten overstelpte de artillerie van de bondgenooten hen met salvo's granaatkar tetsen. De vijand was gevangen tusschen water en vuur. Zij die aan de verdrinking ontkwamen, vielen door kogels of artille rie-projectielen. Enkelen kwamen naar de linies van de bondgenooten toe en ontsnap ten zoo aan den dood. Zoo kwam de Wurtembergscke brigade aan haar einde. Het Russische gezantschap te 's-Graven- hago heeft de volgende berichten betref fende de krijgsverrichtingen van het Rus- sischo leger ontvangen. Zij vullen de hier over reeds vroeger gepubliceerde officieele communique's ©enigszins aan Op het Oost-Pruisischo front waar het Duitsche leger sedert verscheidene dagen tot het aannemen van een verdedigende houding gedwongen was, is het den 3den November een terugtrekkende beweging be gonnen. Het voornaamste punt op zijn rech tervleugel Bakalarzewo, dat vroeger het middenpunt van bloedige gevechten was, is door de Russische tr-oepen bezet, die zich van grooto hoeveelheden oorlogsmatericel hebben meester gemaakt. In "West-Polen 'heeft het Russische leger zijn opmarsch voortgezet en een uitgestrekt gebied verwerd, loopend van Kalo a/d. "Warta, in het noord-wTesten, tot Sandomir a/d. Weichsel in het zuid-oosten. De terug tocht der Duitschers strekt, zich uit van de noordzijde van de Warta naar de grens van Polen en Silezie. Den 3den November is een beslissend succes behaald op de Oostenrijk- sche troepen op het geheele front tusschen Kielee en Sandomir. Dezo beide steden, waarvan de eerstge noemde sedert het begin van den oorlog door de Oostenrijksch-Duitechc troepen be zet was, terwijl do tweede een strategisch punt van den allereerst-en rang is, zijn door het Russische leger -opnieuw bezet. In de streek ten zuiden van Kielee zijn in den loop der laatste weken 200 officieren en meer dan 15,000 soldaten gevangen genomen cn verscheiden o tientallen kanonnen en mi trailleurs buitgemaakt. Aan dc San hebben de Oostenrijkers in den nacht van 2 op 3 November een reeks onstuimige maar vmchtelooze aanvallen ge daan, waarna zij -verplicht waren terug te trekken. De Russische troepen hebben zich in de-streek Nisko-Rudnik duurzaam geves tigd. Op de Turksch-Kaukasiscbe grens zijn de vijandelijkheden begonnen. In een ontmoe ting met de Turksche troepen hebben de Russische troepen den 3den November Bja- din en BajaTrid bezet.. Het. officieele communiqué van den Rus- •sischen general en staf luidt: Aan het .Oost-Pruisische front blijven wij terrein winnen. De Duitschers trekken over het geheele front terug en behouden slechts een ver sterkte stolling in het gebied van Wersbo- lowo (Withallen).-» Aan den linker-"Weiohseloever heeft het Russische leger het krachtig offensief voort gezet en vervolgt den vluchtenden vijand. De overtocht over de San wordt met suc ces door onze troepc-n voortgezet. De Oostenrijkers trekken zelfs op deze plaatsen terug. Anders luiden dc Duitsche en Oostenrijk- sclie- berichten. Officieel wordt uit het groo- t-e Duitsche hoofdkwartier gemeld, dat op bet oostelijk oorlogstooneel niets, dat van belang is, voorgevallen is. Van Oostenrijk- sche zijde wordt officieel gemeldOok gis teren haddende operaties op het noorde lijk oorlogstooneel een regelmatig en onge stoord verloop. Ten zuiden van den mond van de Wieloko wierpen onze troepen den vijand, die zich op den westelijken oever van de San genesteld had, uit alle stel lingen en namen meer dan 1000 Russen krijgsgevangen, terwijl machine-geweren buitgemaakt werden. Eveneens kon de vij and 'ook in het. dal van de Stryj tegen onzen aanval niet langer standhoudende. Er wer den 500 Russen gevangengenomen en een mac-hinegeweeraideeling en ander oorlogs materiaal buitgemaakt. Een Strijder aan dc Oost-Pruisiüchc grens aan 't woortL Biiwell schrijft m de ..Vorwarts" Men heeft het ver mis, .als men gelooft, dat aan de Oost-Pruisische grens godsvrede heerschh Al wordt -er ook niet met zoo geweldige menigten en met dezelfde tech nische middelen als in Galicië en in het westen gestreden, de verbittering, waarme de aan de Oost-Pruisiach-Russische grens gevochten wordt, is daarom niet be minder. Men moet daarbij niet vergeten, dat wij ons aan afmetingen gewend hebben, die ons vroeger onbekend waren. Hier staan immers alleen aaoi Duitsche zijde meer troepen ale eens in de Silezische oorlogen n-n beide zijden gevochten hebben. De Russen weten hier, dat een front-aanval hun slecht zou bekomen en zii probeeren het daarom met •overrompelingen. Als zij meenen een zwak punt gevonden te hebben, concentreeren zij daarop hun krachten en trachten zij door te breken. Zq hebben daarbij, naar het schijnt, een goed werkenden verkenners- dienst ter bc-schikking. Daarvan getuigt niet alleen de keuze van de plaatsen, waar zij hun pogingen doen en hun vaak vrij nauw keurige kennis van de posities der Duitsche batterijen, maar men heeft ook zeer con crete bewijzen daarvoor. Een troep betrok in den nacht van den l7den op den I8den October de groote hoeve Gudden, die ach ter Wielitzken onmiddellijk aan de grens ligt. Men zag en hoorde mietB van den vij and. Schuren en stallen bleken bij een op pervlakkige beschouwing leeg. In het woon huis, in de verlichte keuken, was het perso neel van do hoeve. Toen men hun vroeg, verklaarden zij beslist, dat op de hoeve en in den omtrek geen Russen waren. Toch deden de Duitsche soldaten een nauwkeurig onderzoek. Een kamer, die aan do keuken lag. was gesloten. Er werd ook reeds ge meld,dat in do schuur boven in het stroo Russen verborgen waren, Men stroomde naar boven en zag nog juist boe een aantal officieren uit do gesloten kamer cle Vlucht namen. Ook het personeel bleek later spoor loos verdwenen. De Russen in de schuur probeerden geen weerstand te bieden. Op commando kwamen zij met do handen om hoog te voorschijn, de wapens lieten rij liggen. Onze maraien namen twee honderd Russen gevangen. Plotseling vielen scho ten. Het vuren werd steeds heviger, hetiiee- Je dorp echeen omsingeld. De artillerie- paarden werden schichtig en gingen op hol. Onder uen hagel van projectielen snelt de kleine troep op angstwekkende wijze samen. Een kanonnier redde de situatie. Zonder te mikken en zonder te kijken, waarmede hij schoot-, vuurde hij naar alle kanten. Misschien misleidde hij daardoor de aanvallers ten opzichte van de sterkte der DuitBchers. Na eenigen tijd verstomde het vuur. De Russen trokken zich terug. Duit sche versterkingen namen de vervolging op, drongen echter niet in de bosschen. Op do hoeve lagon dertien doode Duitsche sol daten en nog meer gewonden. Tegenwoor digheid van geest van den kanonnier had verhinderd, dat de Duitschers volkomen in de pan gehakt en de gevangen genomen Russen bevrijd werden. Een Progrom tc Lcmbcrg? Uit Warschau te "Weenen aangekomen reizigers vertellen, volgens het „Aclit-Uhr- Abendblatrt" van groote progroms te Lem- berg, dat thans door de Russen bezet is. Vijftig aanzienlijke Joodsche burgers zou den door Russische soldaten vermoord zijn en een groot aantal andere gewond. De Poolsche afgevaardigde Breitner, die tegen het gebeurde protesteerde, zou ge vangen genomen zijn en naar Omsk in Sibe rië gezonden. Volledigheidshalve deelen we dit mede. Yeel geloof kunnen we evenwél niet hechten aan dit berichh Berl ij u sell e .stemmingen. Kort geleden stond ik op de tram. Het Is avond. Er valt een fijne regen. Alle ven sters stralen als een dierbaar geheim. Een bloemenwinkel in zijn herfstpracht geeft inkijk in een toover-paradijs. Naast mij trekt een soldaat in grijze uniform vonken uit zijn sigaar. Een knappe statige man van een garde-regiment. Hij loopt echter met- een stok. „Waar zijt gij gewond?" „Bij Noyon, schot in de dij bij een storm aanval, geweerschot van dertig meter af stand." „Yan dertig meter afstand? De drom mel." „Ja", lacht de man, „dat was geen kin derspel en kijk eens hier, als dat er niet geweest was En hij haalt uit zijn zak een versleten portemonnaie. „Hier is het schot doorheen gegaan, hier, twee vijf mark stukken, twee driemarkstuk ken en een groschen." Lachend weegt hij dé munten in zijn hand, ontzettend ver scheurde, wild verbogen geldstukken. „Die hebben mijn been gered, heeft de dokter gezegd. Anders was hot been ver splinterd." Doodkalm zegt hij dit. En hij kijkt daarbij een beetje in de verte. Doet de geldstukken weer in zijn porte monnaie. Een oud verhaaltje komt bij mij op, dat ik als jongen eens' gehoord heb, van een klein gouden medaillon, dat mijn voorva der in 1813 bij Leipzig het leven heeft ge red. „Hier" zegt een heer binnen uit den wa gen. „Ik geef t-ien mark voor den een en thaler." Maar de gewonde schudt kalm het hoofd!. „Aoh neen, meneer, ik wil het nog mijn vrouw en mijn jongen laten zien." („Tagl. Rundsch.") Engeland heeft Turkije officieel den oor log verklaard. Het heeft meer gedaan, Jtet heeft het tot nu toe onder Turkselie suzerei- niteit staand eiland Cyprus geannexeerd. De gezanten zijn, zooals men weet, reeds naaT him eigen land teruggekeerdde Tur ken uit Londen, Petrograd en Bordeaux naaT Konstantinopel, de gezanten te KonstantF nopel naar Engeland, Rusland en Frankrijk. De Turksche gezant te Londen keurt per soonlijk do houding van de Jong-Turken, dio dezen oorlog hebben gewild, af. Hij vreest een nieuwen Balkan-ooriog. Uit wat we elder9 melden, blijkt dit ge vaar door de houding van Bulgarije ver minderd. De staf van het Turksche gezantschap to Petrograd vertrok Maandagavond via Stock holm naar Dnitschland. De Russische bedien den van den Turkschen chargé d'affaires ver langden him achterstallig loon, dat Farrah ed Din niet kon of wilde betalen. Naaf gemeld, kwam het van woorden tot daden, waarhij de chargé d'affaires verschil lende plagen opliep. De politie, die buiten liet gezantschap be waakte, weigerde, op verzoek van Farrah' ed Din, het gebouw binnen to treden en de bedienden te arresteeren. Aan de „Timesis Maandag uit Dede Agatsj een door den censor vertraagd tele gram gezonden, waarin een beschrijving wordt gegeven van den plotselingen aanval van de Turksche oorlogsschepen op Russische havens. Do correspondent zegt, dat eenige' leden van het Turksche ministerie onkundig van 4© onderneming waven. Twee uren na dat de vreemdelingen er reeds van af wis ten, hoorde de Turksche minister van marine het en telefoneerde hij om inlichtingen naar Enver pasja, dio antwoordde, dat de Rus sen den aanval hij den Bosporus begonnen waren, het aan de verbeelding van rijn ambtgenooten overlatende, hoe het dan mo gelijk was geweest, dat Turksche torpedo booten den weg naar Odessa gevonden had den. Do Vrijdag uitgekomen bladen dedön er het stilzwijgen toe, totdat de „Agenco Otto man©"- 'g middags een co,mtn,unique yaft En- ver pasja uitgaf, waarin de Russen beschul digd werden het eerst de bewegingen van de Turksche vloot te hebben belemmerd. Men kan zich afvragen, zegt de correspondent van de „Times", of dit met zich medebracht,, dat de „Breslau" hij Sebastopol mijnen legde en dezo vesting ten slotte aanviel Het com muniqué, dat rich onthoudt van hot ver melden van bijzonderheden aangaande het tijdstip en de plaats van het voorgevallene, schrijft de ontsnapping van de Turksche sche pen aan de Goddelijke voorzienigheid toe. Toon de grootvizier, prins Said Halim pasja, het gebeurde vernam, werd hij ziek en bood zijn ontslag aan. Andere leden van het. ministerie zullen dit voorbeeld waar schijnlijk volgen en het terrein vrij laten Voor Talaürt bcy, die zich volgens den cor respondent schijnt geschaard te hébben aan de zijde van Enver pasja, een germanophiel en panislamist, en van Djemal pasja. De Engelsche ambassadeur, zegt de cor respondent nog, zal vermoedelijk bovendien de Porto nog een medcdeeling doen aangaande do schending van het Egyptische .gebied door Bedoeïenen, welke schending opnieuw op grooter schaal heeft plaats gehad. Bulgarije blijft Onzijdig. Het Bulgaarsche persagentschap meldt, dat de leiders der oppositiepartijen giste ren door Radoslawof zijn ontvangen. De minister-president heeft hun den politieken toestand van Bulgarije ten aanzien van den huidigon oorlog uiteengezet. Na afloop van het onderhoud hebben de "leiders, na een onderlinge bespreking, do pers meegedeeld ■dat, blijkens de verklaringen van Radosla wof, Bulgarije besloten is, op de meest nauwgezette wijze zijn onzijdig© houding te handhaven. Het Kopenhaagsche blad „National Ti- dende" verneemt uit Parijs, dat Bulgarije zijn onzijdige houding zal handhaven, 'ten zij de Turken mochten trachten de Bulgaar- echo grens over te trekken. Deze verklaring zou te Parijs groote verrassing hebben ver oorzaakt. Het Mijnengevaar in dc Noordzee. Do nieuwe, strenge maatregelen, welke op bevél van den pas benoemden Lord der Admiraliteit, Fisher, in de Noordzee zullen worden toegepast, aldus de „Times", zijn het natuurlijk gevolg van de buitensporige, ongewone wijze van oorlogvoeren onzer te genstanders, to land zoowel als ter zee. Het ware aan waanzin grenzende toegeeflijkheid ja misdadig© zwakheid, om den vijand niét met zijn eigen wapens te gaan bestrijden. Reeds veel eerder had dit, volgens het oordeel van velen, moeten geschieden. Engeland heeft tot dusverre, uit het oog punt van menschelijkheid en ten behoeve <ier neutrale scheepvaart, zoo min mogelijk gebruik gemaakt van zecmijnen. Men weet dat onze vertegenwoordigers op de Tweede Haagsche Yredesconferentie hebben voorge steld, dat oorlogvoerende partijen alleen mijnen mochten leggen in hun eigen terri toriale wateren en in die van den vijand, en in een strook van tien mijlen uit do kust voor vloothavens, scheepswervenen dok ken, dat do neutrale scheepvaart zoo goed mogelijk beschermd moest worden, enz. De Duitsche gedelegeerden kwamen met het tegenvoorstel, volgens hetwelk overal mijnen in het oorlogsgebied mochten worden gestrooid, zelf© in die gedeelten der zee, waar eventueel krijgsoperaties zouden kun nen plaats vinden. "Ware ons voorstel aangenomen, dan zou den er nu waarschijnlijk geen neutrale sche pen verloren zijn gegaan. Wel zijn er in Don Haag beloften gedaan in verband met het leggen van verankerde en losdrijvende mijnen, maar geen dezer beloften zijn door onze tegenstanders gehouden. Zij hebben, onder bedekking van neutrale vlaggen, onder het mom van trawlers, hospitaal- en neutrale schepen, ongeveer overal mijnen gelegd. Dat onze regeering dit nu gaat doen „in de sfeer harer onmiddellijke actie", kan niemand ons euvel duiden, vooral daar het oprechtelijk voornemen bestaat, den eerlij ken, neutralen handel te beschermen. Nooit zouden wij hiertoe zijn overgegaan, als onze tegenstanders overeenkomstig memschelijko begrippen oorlog hadden ge voerd. Hun optreden dwingt ons, maatre gelen tot zelfbehoud te nemen. De Strijd in Zuid-Afrikn. Tusschen een aan de Tegeering trouw gebleven commando en een afd. opstan te lingen had een treffen plaats in het district Rustenburg. Het commando verloor twee dooden, vijf gewonden en eenige gevange nen. Later nam Botha het commando op zich en joeg de opstandelingen uiteen. Op verschillende plaatsen gaven zij zich in grooten getale over, bitter teleurgestel1 over de verkeerde voorstellingen, door hun leider gegeven. Officieele berichten van Pretoria melden, dat de Duitsche troepen, die het grondge bied van de Unie binnenvielen, zich in groote haast terugtrokkon naar Gswa. Ma- ritz hield, voordat hij gewond was, alleen door dreigementen het commando bijeen; zijn mannen geven zich nu vrijwillig over. Tsingtau. Het bombardement van Tsingta wordt krachtig voortgezet. Gedurende den nacht van den -3den November deden do Duit schers een tegenaanval. De olectrisch© -cen trale is verwoest. De houding van Pcrzië. De houding der Mohammedaansche pers in Perzië blijft zeer bevredigend. De bladen verklaren, dat de oorlog geen godsdienstig kafaktor draagt.. Zij leggen er 'den nadruk op, dat het de hoogste plicht der Moham medanen is, trouw aan de Britsche kroon te blijven. De Mohammedaansche liga te Bom bay gaf den onderkoning telegrafisch de verzekering, dat de trouw der Mohammeda nen onveranderlijk blijft. Voorname Muzel mannen te Bombay schreven aan d.e „Ti- mos of India": „Wij blijven trouw aan koning George, maar daarom moeion wij niet den sultan veroordeelen, die slechte een werktuig is in de handen der opportunisti sche politici te Stamboul". Mohammed Ali, hoofdredacteur van het Indische blad „Comrade", schrijft: „Do Muzelmannen in Indië moeten hun ziel Godo aanbevelen en huri diensten-ter beschikking der Indische rogeerinrg stellen". Soortge lijke gebeurtenissen, die een bewijs vormen van den trouw der Muzelmannen in Iridic aan-Engeland, ontvangt men uit alle-deelen van het land. Perzië deelde gifter aan dc groote mo gendheden mode, dat het de strikste neu traliteit in acht zou nemen. Tegelijkertijd vraagt het de goede diensten van Enge land, ten einde tie voorkomen, dat het neu trale grondgebied van Perzië een terrein van den oorlog zou worden. Dc Strijd togen den Duitschcn Handel cn Industrie. De Temps" is van meening, dat men zich niet moet bepalen tot de vernietiging van de* militaire krachten van den vijand, doch Mat .men hem moet aanvallen en af breuk doen in al zijn hulpmiddelen cn bronnen van welvaaa't. "Ma-ar deze laatete strijd moet gevoerd worden met voorzich tigheid -en rechtschapenheid. Wij zijn de eerste geweest, schrijft do „Temps", om to verklaren, dat wij in dc gegeven omstandigheden het recht, hebben to trachten den Duitschers in al hun be langen afbreuk 'tc doen. Do rijkdom, vcfkregcn door handel -en 'industrie, maakt een der voornaamste élementen uit van de macht van een volk. Hot is een daad van wettige zelf verdedi ging den vijand te treffen in zijn lrandóls-, industrieel©- en financieele belangen, wan neer dio vijand een bedreiging vormt voor de vrijheid en waardigheid d-er andei 3 vel ken. Engeland heeft tl at zeer goed begrepen, aldus de „Temps", en in Frankrijk heeft dit middel van actie de volle aandacht van do regeering. Te lang Teeds heeft iucd do Duitsche kapitelen zich overal laten indik» geit. Wij hebben den tegenstander sterke stellingen op ons eigen gebied laten innemen en in zekere leringen hoopte men zelfs, dut een nauwe verbinding van dc economische belangen de beide valkeren tot elkaar zoude brengen. Dc „Temps" acht hét rechtvaardig, dp 0 liet werk met Diiitsch kapitaal in Frankrijk belet wordt; het is niét meer dan bil lijk, schrijft het blad, dat wat er nog op handels- en industriegebied omgaat, ten goede komt aan de bondgenooten en de neutralen. Maar do „Temps" waarschuwt in dezen strijd tegen onwaardige praktijken. Ge waakt .dient te worden tegen verdacht makingen, welke op niets gegrond zijn en die vaak, ingegeven door persoonlijke ran cune, personen troffen, op wie niets te zog gen valt. Het voorkomen van dergelijke gevallen zij een waarschuwing, dat in deze kwestie steeds wordt gehandeld met. voor zichtigheid én verstand. Het is niet cL taak van het publiek in deze als politie OF te treden. Frankrijk, herinnert de Temps" ten slotte, is altijd hot land geweest van het recht, van rechtvaardigheid en rechtschn, penbeid. Het Fransche volk kan ook thans volkomen vertrouwen stellen in zijn overheid, 0111 de Fransche belangen afdoende te be schermen. De Onafhankelijkeu. J O F I F R E F R E J N C H Al splitst men hun namen in tweeën, de beid© opperbevelhebbers van de Fransche en Engelsche troepen grijpen zoo in elkaar, zijn zoo taai, dat zij zich desnoods met e? kaars helft weer op de heen helpen. („N. Ct") x ALLERLEI KORTE BERICHTEN. Do auto van graaf Von Moltke, den. chef van den Duitschen gen er alen staf, dio thans wegens ziekt© met verlof is, bevindt zröh iii Fransche handen. Dat zit zoo: einde Juli bevond Yon Moltke zich voor een kuirr iïr Fransche badplaats Brides-les-Bains, toen hij telegrafisch bevel kreeg, naar Duitséhland terug te keeron, op den dag, dat Oostenrijk zijn ultimatum aan- Servië zond. Hij liet zijn auto achter voor zijn vrouw en ging onmiddellijk op reis. Toen de gravin eenigo dagen later vertrekken wilde, was het autoverkeer reeds verboden. Zij moest per trein gaan 011 de auto kwam in bewaring bij den ontvanger der domei nen. Onlangs is gemeld, dat een zeker© Rus Konzew genaamd, door den 'Buitsche-n rech ter van een beschuldiging van majesteits schennis is vrijgesproken. D© „Fraaikf. Ztg." verneemt nu, dat het opperbevel var het loger, in verband met de opwinding, welk© de vrijspraak hééft, teweeggebracht, Konzew's arrestatie opnieuw heeft gelast. Bovendien is het ojrenbaar ministerie van het vonnis in hooger beroep gekomen. Zooals de Vorwarts" meldt, is door do politic-autoriteiten in opdracht van het districts-commando te Rlieidt een socialisti sche partij-vergadering verboden. Als re den werd het in gevaar brengen van mili tair© belangen opgegeven. In de vergade ring zou o.a. een voordracht over het on derwerp „Rusland en de wereldoorlog" gehouden worden, doch toen do autoritei ten dienaangaande bezwaren haddon, deel de men haar mede, dat de voordracht niet gehouden zou worden. Niettemin werd de vergadering verboden.'Ook den leider der textiel-afbeidersorgpnisatie is do toestem ming tot hot houden can led en-vergade ringen verboden. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat andere politieke organisa ties, vallende onder het districts-comman do Rheidt zooals do -Oentrum-partij, d« Volksvereeniging, de Christelijke vakver- eenigingen, enz. tot dusver ongehinderd konden vergaderen.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2