He Europeesche Oorlog. NEERË^OÏDESGOEOEREN. Tweede Kamer. B* VAN Ü90ÜY? Een vijandelijke daad van Turkije. De Strijd in België bij de Noordzeekust. Uit de Omstreken. Indische Bcgrooting. In de gisternamiddag voortgezette ver gadering betoogde bij de afd. Onderwijs de lieer TER LAAN (Den Haag), dat de be strijding van. de pestziekte het best kan ge schieden door het algemeen© peij der be volking te verheffen, Spr. wees op de gr-oote beteekenis van een goed geregeld volkson derwijs. Yoor het onderwijs in Ned.-Indiè onwitkkelde spr. tal van wenschen. Spr. be toogde o.»., dat in Indië de opleiding van den onderwijzer nog veel minder deugt dan in Nederland. De in .Nederland opgeleide onderwijzer weet veel tc weinig van de in- iandsche planten en dieren en van de locale aa rd r-ijkskun de. De heer KETELAAR sloot zich aan bij het betoog van den heer Ter Laan. Spr. wees er voorts op, dat de vakvereeniging van on derwijzers in Ned.-Indië is een goed geor ganiseerde vereeniging. Toch wordt op haar grieven en wenschen bijna geen acht ge slagen. De heer BOGAARDT maakte voor de niet zeer sympathiek bekend staande onder- wijzersorganisatio eemg voorbehoud. De MINISTER, verschillende spr. beant woordend, wees op de noodzakelijkheid van bezuiniging in verband met de trakte menten. Spr. wees er op, dat het ten slotte voor ons land met 6,000,000 inwoners on doenlijk zal zijn voldoende onderwijzers te leveren om 40,000,000 iulamders te verhef fen. Onderwijzeressen ban men gemakkelij ker krijgen dan onderwijzers. Op art. 106 is door de heeren Scheurer. Bogaarclt. Van der Voort van Zijp, Ooster- baan en Van Vlijmen ingediend een amen dement. strekkende om art. 103 te vermin deren met 38,200 (.personeel openbaar j middelbaar ouderwijs). De beer SCHEURER licht- dit amende ment toe. Het betreft uitstel van de oprich ting van de H. B. S. te Bandoeng. Deze post ligt niet in de neutrale zone betoogt spr. doch draagt- een partij karakter. In de Eerste Kamer is de verhouding wellicht ge heel anders dan hier. De MINISTER verdedigde den post. De H. B. S. te Batavia is onbevolkt en die te Bandoeng strikt noodig, gelijk spr. nader tracht aan t-e toonen. De beer FOCK. deelde mede, dat de meer derheid van de commissie van rapporteurs adviseert tot verwerping van bet amen dement. de Minister tot aanneming. Het amendement werd vervolgens met 40 tegen 25 stemmen verworpen (links tegen rechts, nipt. uitzondering van den heer Bichon). De vergadering -werd vervolgens verdaagd tot- heden. KUCLAin BOS 40 Cents per regel. Nil wordt het tijd om U warmer t© gaan ktecdcn. V<5<5- U" zich nieuw tricot of wollen ondergoed aanschaft, wordt U aangeraden de PRIJZEN en KWALITEIT by ods te zien. Geëtaleerd in onze feeide zaken. Haarlemmerstraat 157 en Haarlemmerstraat hoek Janvossensteeg. .,In don Vergalden Bloed". MARKTBERICHTEN. Leiden, 30 Oct. Ter inarkt werden hedeu aan gevoerd: Stieren 23 aluks /"85 a 310. Kalf- en Melkkoeion 124 stuks f 140 a r 315. Varekoeien 3418 stuks 95 a ƒ2:0. Vetfe Ossen en Koeien 23) stuks 195 a ƒ335. Graskalveren 349 stuks 40 a 115. Kalveren (vette) 49 stuks 35 a f 120. Kalveren (magere) 74 stuks 7.a f 14. llnmels (vette) stuks fa fHamels innigere) stuks/"a öchapen (vette) 194 stuks 2L— a 35.50. Schapen (weide) 212 Aluks 19.a f 28.Lammeren stuks a fVarkens (magere) 573 stuks f12.a 33.Varkens (vette) stuks Varkeus (biggen) 299 stuks ƒ2.— a ƒ4. Paarden stuks a f Veulens 2 stuks f 130 a f 150. Bokken of Geiten 15 stuks 3a ƒ7. Vette Oasen on Koeien ƒ0.72 a f 0.83. Vette Kalveren ƒ0.85 n ƒ1.10. Vette Schapen ƒ0.60 a ƒ0 70. AJagere Varkens 0.40 a 0.44 per kilo. Ter markt aangevoerd 2149 runderon, 123 kal veren, 706 schaden, lamineren, 573 varkeus, 299 biggeD. 15 bokken of geiten, 0 paard, 2 veulens. Ter wokelrjksche kaasmarkt aangevoerd 69 naitijeD. Besteed werd voor 1ste soort Goudsche Kaas per 50 K.G. van ƒ35.tot f 37.50, 2de soort Gcudscbe kaas per 50 KG. van 32.tot 34— Derby-Kaas i ei 50 K.G. van tot f lste sooit Leidsclie kaas per 50 K.G. v n '33. tot ƒ35.—, 2de sooit Leidsclie kaas per 50 K.G van fiS,tot 32.—, mindere soort Leidsebe kaas per 50 KG. van ftot ILniiel voor Goudsche kaas matig. Handel voor Leidsebe kaas matig. Aan de Stadswaag gewogen ÖU partijen, 2708 stuks kaas, wegende 16203 KG. Katwyk, 23 Oct. Eigenheimers klei per HL. 2, ito z.inu f 130 a f 2.59, Peen f 2 a f 2.10, Uien per aal ƒ2 69 a 1 2.75, Bloemkool I 3.50 a 6, dito II f 1 a 2.25, roode kool f '6 a 5, Savoye kool f 5 a ^7.50. Aangevoeld 16,000 bloemkoolen. Hoofddorp. (Graaobeurs). De qoteeringen •fcaien als volgt: Witte tarwe /9.50 a ƒ10. Zaai- tnrwe 1050 a ƒ11. Haver 10.50 a f 11.25. Rogge 7 a ƒ8. Gerst ƒ8 a f 9. Paardenboonen /7.25 a ƒ7.75. Duivenboonen 9.75 a r 10.75. Brnine boonen f 13.50 a f 14 50- Karweizaad /15.50 a f 15.75. Gouda, 29 Oct Veemarkt. Melkvee goeden aan voer, handel en prijzen matig, vette varkens red. aanvoer, handel redelijk, 29 a 32 ct. per half KG., biggen voor Engeland goede aanvoer, handel matig, 20 a 22 ct. per half KG., magere biggen goede aan voer. handel zeer goed, 1 a f 1.40, vette schapen weinig aanvoer, handel matig, nuchtere kalveren goede aanvoer, handel vrjjwel, ƒ9 a 15, gras- kalveren goede aanvoer, handel vrijwel, 48 a 90, fok kal veren 14 a 28. Kaas. Aangevoeld 45 partijen, handel vlug, lste bw. 35 a /87, 2de kw. f 32 a 34, Zwaardere 37.50 n 39. Boter. Redelijke aanvoer, handel vlag. Goeboter 1.55 a f 1.60, Weiboter f 1.40 a f 1.50. EiereD p. 100 st. ƒ8 a ƒ10, weinig aanvoer, handel vlug Mcppcl, 29 Oct. Versche boter per 1/4 vat lste soort f 28, 2de sooit ƒ27, 3de soort ƒ26. Per KG. 2.10 a 2.35. AaDgeioerd 9(A) KG. Een Turksche Kruiser bombardeerde Theodesin in de Krim. Turkije heeft de eerste vijandelijke daad tegen Rusland verricht. Hoewel dit elk oogenblik kon werden verwacht, komt toch dit bericht nog onverwacht. Dat Turkije zich met- Duitschland in ver binding heeft gesteld, kan men als vast staand aannemen. Men weet, hoe Duitsche legerautoriteiten in 't laatst, in Turkije zijn aangekomen om er de leiding op zich te nemen. Of dit rijk veel invloed in het thans heer- schend conflict zal uitoefenen? 't Is zeer de vraag. Misschien kan het van belang zijn dat deze Mohammedaansche mogendheid in haar Aziatisch gebied optreedt. Doch men weet, hoe Mohammedaansche voormannen in Engelsch-Indiê zich voor Engeland heb ben verklaard. En te groote verwachtingen moet men ook niet hebben van optreden aan de Russische grenzen in Azië. Onbe schermd zijn die stellig niet gelaten. Rest dus de strijd in Europa. Dat de daad tegen Rusland ook oorlog met Enge land en Frankrijk beteekent zal ieder be grijpen. In de eerste plaats komt dus de vloot in beschouwing, want gemeenschap pelijke grenzen bestaan er niet tusschen Turkije en Rusland. De Turksche vloot, versterkt met de „Goeben" en de „Breslau" zal dus tegen de Zwarte Zcevloot opereeren. De steun van die beide Duitsche bodems, die aan Turkije verkocht zijn, heeft het rijk van den sultan zeer noodig. De Grieksche vloot had indertijd, in den laats-ten van de beide voor Turkije onge lukkig geëindigde oorlogen, meer te ver tellen, dan de Turksche, en zoo zon 't ook icet de Russische Zwarte Zee-vloot zijnDe Russische vloot telt volgens den Gotha^ almanak <S7 schepen, waaronder 10 linie schepen. te zamc-n mc-tend 243,864 ton met 566 kanonnen en 150 torpe-dolanceerbuizen. De Turksche vloot is, zonder de beid* hier voor genoemde sc-hcpen, 33 vaartuigen met 69,180 ton, Lierbij is één dreadnought, waar op 292 kanonnen en 48 torpedolanceerbui- zen, waarbij nog komen 20 kanonneerbooten te zamen 5489 ton en 21 oude torpedo booten. Do Russische vloot heeft het nadeel geen schip te hebben van de grootte en de snel heid van de Goeben''. Onderzeeërs heeft Turkije niet, maar nog vóór iets bekend was van Turkije's laatste daad, -kwain uit Athene het bericht, dat vier onderzeeërs j»er spoor uit Duitschland onderweg waren. Onder leiding Van Duit sche officieren werd ook de haven van Dede Agatsj in staat van verdediging gebracht. Van belang is :t-, dat Engelsche scheeps officieren al geruimen tijd de leiding der Russische Zwarte Zee-vloot in handen heb ben. Een landing van Turken is niet drrect te verwachten en aan het Russische front zal er dus weinig merkbaar zijn van dezen nieuwen vijand. Bovendien is dit na de laatste overwinningen niet zoo ernstig als daarvoor. Rusland heeft 't nu wel iets rui mer dan een paar weken terug. Duikbooten per Spoor verzenden. Dat de Dmtschers zullen trachten, duik- booten te Oston de te krijgen zegt de Daily Mail", is zoo goed als zeker. Ma; r de verklaring van een Duitech officier aan twee correspondenten van de Daily Mail" te Ostende, dat er reeds duikboot-en per spoor naar de Belgische kustplaats verzon den zijn, mag nog met alle redenen betwij feld worden. Het is misschien mogelijk aldus gaat het blad voort een kleine duikboot per spoor te vervoeren. De kleinste Duitsche sche pen van dit type, die daarvoor in aanmer king komen, zijn de booten U 1 tot 4, die van 130 tot 150 voet lang en ongeveer 11 of 12 voet in diameter zijn. Do bovenbouw en de buis voor de peris coop zullen in zoo n geval waarschijnlijk verwijderd worden, om er later weer op geplaatst te worden. Ondtaan van alles, wat beweeg baar ie, wegen deze booten ongeveer 150 ton, een last, die zeer zeker per spoor ver voerd kan worden. Alleen dien ter rekening mede gehouden te worden, dat het vervoer onverwachte moeilijkbeden zal opleveren, die wel overwonnen zullen kunnen worden, doch dat tijd zal kosten, hetgeen natuurlijk met het oog op den aanvoer van proviand en munitie voor een leger van 1^ miliioen ma neen overwegend bezwaar is. Veronder steld echter, dat de kleine duikbocten daar veilig aankomen, dan nog zullen zij, eerugs- zins verouderd ais zij zijn, weinig kunnen uitrichten. De medcdeelingen van den strijd in het overige deel van Noord-Erankrijk zijn van vrij wat minder belang dan die over dien strijd bij de Noordzeekust, op het laatste deel van het Belgisch grondgebied dat nog niet in Duitsche handen is. De Belgische en Engelsc-he communique's zijn vrijwel gelijk aan het Fransche van gis termiddag drie uur, Waarin gezegd wordt Wij hebben gisteren vorderingen gemaakt op verschillende punten, voornamelijk in den omtrek van Yperen en ten. zuiden van Atrecht. Er is geen nieuws tc melden van het front tusschen Nieivwpeort en Dixmuiden. In aansluiting op dit communiqué deelt de Fransche' legatie te 's-Gravenhage nog het volgende mede: Het wordt bevestigd, dat de verliezen der Duitschers in het noorden aanzienlijk wa ren, zoowel bij het leger van den Hertog van Würtemberg als bij dat van den Kroon prins van Beieren. Over het front van één Engelsche brigade zijn alleen reeds 1600 lij ken opgeraapt. In den loop van den nacht van den 26sten op den 27sten is door do Duitschers een zeer krachtige aanval on dernomen tegen onze troepen, die zich op den rechteroever van de Aisne bevinden op do heuvels van den Chemin des Dames. Deze aanval werd afgeslagen. Het terrein is bezaaid met Duitsche dooden en gewon den. Hun aantal wordt op ongeveer 2000 geschat, terwijl onze verliezen niet meer dan een honderdtal "gedood© of gewonde manschappen bedroegen. De troepenmacht der Duitschers daar ter plaatse is anders wel zeer groot. Alleen aan het front DixmuidenYperen moeten 350,000 man staan. Blijkens mededeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken te Londen aa-n de Britsche legatie te 's-Gravenhage, heeft de Belgische regeering Woensdag aan den Bel gischen gezant te Londen het volgende ge seind De toestand der troepen aan de Yser is verbeterd. Het vuur van de vijandelijke ar tillerie is verflauwd, door de kanonnen van de vloot onderdrukt. De krijgsverrichtingen der bondgenooten te Yperen zijn zeer be vredigend. Uit Sluis wordt d.d. 29 Oct. aan de ,,Tel." geseind: Heden schijnt men aan de Yrser van beide zijden rust te nemen. Toch wordt er wel gestredep, maar niet zoo hardnekkig a-ls tevoren. De transporten gekwetsten, die heden te Brugge aan kwamen, waren weinig talrijk. Nieuwe troepen vertrokken naar bet front en de afgepiatt-en keerden terug. Er werd van de manschappen veel geëïsclit. De Belgen heb ben alle verwachtingen' overtroffen. Zij streden verwoed. Gedurende de bajonet- aanvallen hoorde men boven het gewoel van den strijd hun geroep„Leuven 1 Dendermonde Het is wel eigenaardig, dat heb aantal dooden en gewonden van Belgen en Fran- schc-n, dat een deelnemer aan den strijd mij noemde, overeen kwam met de berich ten, in de bladen gepubliceerd en als op gegeven aan het Belgisch ministerie, nl. 10.000. Het beroemde 4e regiment, dat zich in den ganschen oorlog heeft onderschei den, streed ook aan de Y7ser weer op den voorgrond. Ik sprak eveneens een Duit schei*, die aan deze gevechten heeft deel genomen. Hij was spraakzaam, in tegen stelling met de meeste Duitsche soldaten, die geen woord over den oorlog uitlaten. ,,Wir können hier nichts machen" had een officier gezegd ,,cn toch moesten wij maar voor uit" zei de soldaat. ,,De bajonetaanvallen waren vreeseBjk" ver klaarde hij verder. „Sommige strijders wa ren doorstoken van borst tot rug. Het was een hel daar Wij stonden in de loopgraven soms tot aan de borst in het wateren dat vreeselijk zeegeschutWij konden de schepen zien liggen. Wij kregen don aanval van drie kanten. De lijken lagen soms een halven meter hoog. Ook veel ge sneuvelden in de streek bij Middelkerke en bij het kanaal. Het was soms werkelijk roodgekleurd van bloed". Mijn zegsman bedoelde hier het kanaal van Ostende naar Nieuwpoort, dat ook een rol in de zen strijd heeft vervuld. „Ja, het was een hel" vervolgde hij „en als ge dan vrouw en kinderen hebtDe man kreeg de tranen in de oogen. „Alle soldaten zijn geen militairen" waagde ik te zeggen. „Neen" ant woordde hij „velen verlangen hard naar het einde, naar huis en vrouw en kinderen. De stroom vrijwilligers was zeer groot, maar, o, wee 1 toen zij even in het gevecht waren geweest, riepen sommigen anstig om vader en moeder en er was niets met hen te beginnen. Eten was er voldoen de, maar de vermoeienis, de afmatting der zenuwen, het doodsgevaar, dat alles was het, dat de soldaten knakten. Ook de strijd op de linie YperenDix muiden was hevig. Bij de lijst geteisterde dorpen komen weer nieuwe namen als Eescn, Zaten e.a. Ook vandaar dezelfde verslagen van dooden en gewonden. Het is waar, dat de Duitschers achter de linie NieuwpoortDixmuiden, in de richting van Thielt, loopgraven maken. Al de spaden rond Thielt zijn daarvoor op- geëischt. Het volk ziet hierin een naderen den terugtocht, maar tot heden zijn het niets dan voorzorgsmaatregelen, evenals het. stellen der kanonnen te Hey.st, welke op de haven van Zeebrugge gericht zijn, om een landing der Engelschen te verhin deren. De strijd zelf is nog onbeslist. In een proclamatie zegt koning Albert, dat vele Belgische strijdkrachten intact zijn gebleven en het veldleger weer op vol ledige sterkte kan komen door recruten en vrijwilligers. De geruchten als zouden 30.000 Belgische soldaten op onverklaarba re wijze verdwenen zijn, zijn ongegrond Het aantal krijgsgevangenen bij Antwer pen, dat de Duitschers namen; ib niet groot. 30.000 militairen werden in Neder land geinterneerd. Vele gewonden bevinden zich in de hos pitalen, alle overigen verdedigen hardnek kig het nog onbezette deel van België Veurne Ambacht. Op het gezegde, dat het Belgische leger nu genoeg heeft gedaan, geeft de gemelde proclamatie ook een antwoord. Soldaten, onze steden zijn verbrand, on ze huizen vernield en rouw is over ons geliefd vaderland. Maar nog gruwelijker rampen zullen onze landgenooten treffen als gij hen niet bevrijd van den indrin ger. Het is een gebieden Ie plicht voor u. Gij kunt uw vaderland bevrijden met be hulp van onzedappere bondgenooten. De kreet „Leuven! Dendermonde!", die aan de Yser uit het Belgische leger op steeg, was wel een antwoord op deze woorden des konings. J)e Strijd in het Oostcu. Uit het oosten komen thans van de rijde der entente-mogendheden nog steeds berich ten over de voortgezette vervolging der Duitschers. Een communiqué van den generalen staf, gedateerd op 28 Oct., meldt: Wij hebben den weerstand der vijandelij ke strijdmachten, die nog steeds beproefden rich ten noorden van de Pilitza te handha ven, gebroken. Op het oogenblik rijn op het front aan gene rijde van den Weichsel alle Oostenrijk- Duitsche legercorpsen in vollen aftocht. Wij bezetten Strykow» Reschow en No vo rniasto. De Russische cavalerie is Radom binnen getrokken. Ons vielen duizenden krijgsgevangenen, kanonnen, tientallen mitrailleuses, leger trein en automobielen in handen. Aan het Oost-Pruisische front deed het eerste Duitsche legercorps de laatste vier dagen nuttelooze aanvallen in de streek van Bakalargevo. De verliezen der vijanden zijn zeer groot. De Russische legatie heeft de volgend© berichten ontvangen omtrent do krijgsver richtingen van de Russische legers: I. In Russisch Polen zijn de achtereen volgende voordeelen, welke do Russische troepen op de Oostenrijksch-Duitsche le gers hebben behaald in de veldslagen, welke eedert vier dagen elkander opvolgen, op het geheele front ten zuiden van Pilitze den 26sten October veranderd in de volslagen nederlaag van het 20ste korps en van het reservekorps der Duitsche garde. Van den naoht van den 26sten op den 27sten Octo ber af was het geheele centrum der vijan delijke strijdmachten in vollen aftocht. II. De opmarsch der Russische troepen maakt eveneens vorderingen in Galicië, op de San en ten zuiden van Przemysl, waar nog 10 officieren en 500 coldaten gevangen werden genomen. III. Op het Oost-Pruisische front blijft het bombardement der Russische stellingen zonder resultaat. Alle aanvallen der Duit- echers rijn afgeslagen. Do Engelsche legatie te 's-Gravenhage deelt mede, dat volgens een Russische me dedeeling, nabij Novo Alexandria en Prze mysl de stellingen van den vijand rijn ge nomen en belangrijke vorderingen gemaakt. De Duitsche strijdkrachten rijn met pas ge vormde eenheden versterkt. Over den heftigen strijd in Polen schrijft de „Times"-correspondent te Petrograde: Het nieuws, dat de Russische cavalerie Lodz heeft bezet, het eerst door uw bijzon deren correspondent gemeld, wordt in Rus sische militairen kringen beschouwd als een gebeurtenis van zeer groote beteekenis. Uit het laatste bericht van den generalen staf bleek, dat de voornaamst© Duitsche le gers sterke stellingen innamen op een li- Die, die zich ongeveer 100 K.M. uitstrekte tusschen Rawa en den Weichsel. met inbe grip van Now© Mjasto en Bialobrzegi, beide gelegen aan de rivier Pilitea, die, zoowel do flank als de achterhoede der Duitsche le gers dekt. Hun rechtervleugel rust op het midden der Vistula, terwijl do linkervleu gel tegenover de richting van Breslau staat. Een blik op de kaart toont, dat de te genwoordigheid eener groote afdeeling Rus sische cavalerie de ganscho Duitsche ver bindingslijn bedreigt. Hoe sterk de Duit schers ook Radom mogen hebben gefortifi- ceerd, zij zullen zonder twijfel geen weer stand kunnen bieden aan de ontzettende bedreiging van hun linkerflank. En deze cavaleriebeweging kan de gebeurtenissen verhaasten, zoodat. de Duitschers gedwongen worden op Czetochowa terug te trekken zeer tot verzwakking der Oostenrijkse he verdediging in Galicië. Dc Opstand in Zuid-Afrika. Generaal Botha, die Dinsdagmorgen Rus tenburg verliet, kreeg Woensdagmorgen al voeling met de partijgangers van generaal Beyers. Botha wierp hen terug, vervolgde hen den geheelen dag en maakt© 80 krijgsgevan genen. Verscheidene partijgangers van Beyers werden gewond. Bij Botha's leger was één gewonde. De vervolging wordt voortgezet. Reuter vernee fit, dat Hertzog Bloemfon tein verliet, in de hoop, de leiders van den opstand te treffen etn de mannen aan te ra den, huiswaarst te jjaan. Tot dusver heeft hij noch de Wet kunnen ontmoeten, noch Conroy, een lid van den provincialen raad, leider van een der rebellen-commando's. Er heeft in den Oranje-Vrijstaat nog geen bloedvergieten plaats gevonden. x KORTE BERICHTEN. Do „Figaro" meldt, dat do leider van do socialistische partij in België, Van der Vel de, uit Havre naar Vlaanderen is gereisd. Op verzoek van den koning heeft hij de troepen toegesproken. In dc „Moniteur", de Belgische Btaata» courant-, doet het geheelo ministerie een her roep op de in het buitenland vertoevende Belgen, om rich bij do consuls als vrijwilli gers aan te geven voor den duur van de*, oorlog. De aartsbisschop van Kantelberg do dl een beroep op het Engelsche volk om zich gedurende den oorlog van drank te ont houden. Daarmee, zegt hij, steunen wij on ze soldaten, waarvan de groote meerder heid zich onthoudt, en afgescheiden daar van nemen wij deel aan de zelfverlooche ning en tucht van deze dagen. Naar uit Rome aan de „Voss. Ztg." ge meld wordt, heeft de Italiaansche regeering van de Grieksche de verklaring verlangd en gekregen, dat de Grieksche bezetting der Epirotische districten Argyrocastro en Pre- meti niet tot annexatie dezer streken leiden zal. BOSKOOP. - De „Sts.-Crt." bevat de statuten 'van de R.-K. Boomkweekersvereeniging, onder af d. der R.-K. Middenstandsvereeniging „De Hanze", alhier. Onlangs werd een en ander meegedeeld omtrenb tusscheu Uonfessioneelen en Gere formeerden bestaande geschillen over de Ned.-Herv. Evangelisatie en haar gebouw te dezer plaatse. Men meldt nu, dat de godsdienstoefeningen tijdelijk zijn geschorst totdat uitgemaakt zal zijn aan wie dat ge bouw behoort. HAARLEMMERMEER. Op de te Hoofddorp gehouden na^ jaarsveernarkt werden aangevoerd92 melkkoeien, prijzen van f110 tot f240. 15 vaarzen, prijzen van f 120 tot f 140. 12! graskalveren, prijzen van f 70 tot f 80. 20 biggen, prijzen van f4 tot f5. 3 paarden,- prijzen van f 140 tot f 275. De handel was maar. matig. LEIMUIDEN. O-imdat ons dorp nog behoort tot de „Stelling Amsterdam", mogen hier geen vluchtelingen langer verblijven en vertrok ken zij gisteren naar Leiden. OU DE W ETERIN G. Verleden week vertrok één der Belgi sche vluchtelingen naar Antwerpen om zelf den toestand in oogenschouw te nemen. De ze beviel hem zoo goed, dat hij meteen maar bleef en den anderen schriftelijk aanried ora ook terug te keeren. Eén heeft reeds hier aan gehoor gegeven. Vrouwen en kinderen blijven voorloopig nog hier. WADDINXVEEN. De „Sts.-Crt.bevat de statuten van de Weerbaarheidsvereeniging „Prinses Ju liana", alhier. KOUDEKERK. Gemeenteraad. Yoorzittexi.de burgemeester; tegenwoor* dig alle leden. Tot zetters worden herbenoemd de hee ren D. Dorrcpaal en G. J. Bzn. Cörts. Goedgekeurd kohier schoolgeld derde kwartaal 1914 tot een bedrag van ƒ113.75. Herbenoemd is tot lid der Comm. tot W-v ring van Schoolverzuim de heer E. Rollema. Raming waterleidingbedrijf dienst 1915 in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van ƒ2864. Goedgekeurd. Begroeiing Alg. Armbest. in ontv. /?2270cii uitgaaf 2260.50, batig saldo ƒ9.50. Goed gekeurd waarbij tevens de subsidie wordt gebracht van ƒ300 op ƒ400 wegens minder verpleegden uit andere gemeenten. Begrooting dienst 1915, welke bij de le den heeft gecirculeerd, wordt na opsom ming der posten voorloopig vastgesteld met algemeene- stemmen tot een bedrag van in ontvangsten f 18,077.26Vé, in uitgaat f 18,077.26m». Buitengewone ontvangsten ƒ51.78. De heer Reyneveld informeert, in ver band met den post armlastige krankzinni gen, naar Den Hollander, en of v. d. Bijl voor rekening der gemeente komt. De heer v. d. Berg zag gaarne, dat de salarissen der gemeente-ambtenaren niet worden verhoogdmenig gezin moet be krimpen ook zou liet groote gemeente huishouden eenigszins worden besnoeid. De Voorzitter beantwoordt den heer Rey neveld, dat de armlastige krankzinnige Den Hollander nog niet is hersteld en v. d. Bijl niet voor rekening der gemeente wordt ver pleegd, en den heer v. d. Berg, dat de ge meente moet voorgaan de werkkrachten voldoende to bezoldigen. Do heer Boer informeert naar den met 200 verhoogden post. Kosten onderwijs De Voorzitter zegt, dat mej. Moens ƒ100 ontvangt voor de verkre gen hoofdakte, plus met den onderwijzer. ƒ50 periodieke verhooging. Alvorens over te gaan tot de.behandeling der reclame Hoofd. Omslag doet de Voor zitter de gebruikelijke rondvraag. De heer Reyneveld maakt den Voorzatter opmerkzaam op een zwakke plek in den Lagewaardschen weg en de heer Blonk klaagt over het niet-branden van enkele lantaarns. De Voorzitter zegt onderzoek toe en sluit de openbare vergadering. WASSENAAR. Gemeenteraad. (Vervolg). Om reden er een adviesbureau opgericht is van den Bond van Gemeentenaren, dat zich met de contróle van gasfabriekadmini stratie belast, stelt do Voorzitter voor, den heer Kriens, tc Leiden, onder dankzegging voor deze werkzaamheden te ontslaan, en dit aan bovengenoemd bureau op te dra gen wat met algemeene stemmen werd goedgekeurd. De begrooting 1915 werd na toelichting van eenigo posten, waaronder de Hoofd. Omslag tot een bedrag van ƒ15,000 voor-»

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2