Uit de Omstreken. FEUILLETON. In eer hersteld. Haagsehe Rechtbank. Vragen en Antwoorden. HAARLEMMERMEER. In een vergadering van het bestuur der afd. Haarlemmermeer der Noordholl. vereeniging ,,Het "Witte Kruis" kwam ter eprake het denkbeeld van den heer J. Ver- kuyl, aan het bestuur medegedeeld, om het te stichten wijkgebouw te plaatsen bij het concours-terrein aan het eind van den toe gangsweg van af den Kruisweg. Daartoe door het bestuur uitgenoodigd, lichtte de heer Verkuyl zijn denkbeeld nader tee. Na onderlinge bespreking besloot het bestuur de oude plaats hoek Parklaan en Nieuwe- weg to handhaven. Besloten werd nog te Nieuw-Vennep een cursus te geven in eerste hulp bij ongeluk ken, aan meisjes en te Hoofddorp eenzelf den cursus voor meisjes en jongens (even tueel vrouwen cn mannen). KATWIJK. Op de veilingen te Katwijk aan den Rijn van de Veilingvereeniging zijn verle den weck ruim 50,000 bloemkoolen verhan deld. Gistermiddag had te Katwijk aan den Rijn een botsing plaats tusschen een mu nitiewagen en do electrischo tram, die oru 12 uren uit Leiden naar Katwijk vertrok. Op de hoogte van den Noordwijkerweg kwam de munitiewagen in het spoor van de tram en kon er niet uitkomen, toen deze naderde. Een botsing was onvermij delijk want ook de tram gleed erg door. De berijder van den munitiewagen sprong van zijn paard en kwam er met eenige schrammen af. Het paard bleef ongedeerd. De wagen werd zoo goed als vernield, ter wijl de tram van voren ook zeer beschadigd werd. Mej. Oh. Yeenebos zal den 15den De cember a.s. haar betrekking als onderwij zeres aan de O. L. School I nederleggen. KATWIJK-AAN-ZEE. Door het. comité is in overleg met de vluchtelingen bepaald, dat de avondboter ham niet meer in de Gemeentezaal" zal gebruikt worden. Na den middagmaaltijd zal voor het heengaan ook het brood wor den uitgedeeld, opdat na drie uren do zaal weder vrij zal zijn en ingericht kan worden voor militair tehuis. Op de vraag aan de Belgen of zij zich deze opoffering wilden ge troosten voor de militairen, antwoordden zij gaarne". Ook de soldaten zullen dus weder eiken avond hun „tehuis" hebben. RIJNSBURG. J Gemeenteraad. Aanwezig alle leden. "Voorzitter de burge meester. Do hoeren Van der Gugten en De Mooy hebben een aanmerking op de notulen, waar- yan nota zal worden genomen. Ingekomen waren goedkeuring der gemeen- terekening en de benoeming van de hoeren J. van Iterson cn H. den Haan tot leden yan "het College van Zetters. Begrooting. Uitgaven. Jaarwedde van den burgemeester. Dr. Jonker wil de woninghuur van de^ burgemeesters huis bij' het salaris voegen, om hierdoor tot een zuiverder toestand te komen. Do Voorz. verklaart, dat zulks niet ma^; het is een ambtswoning; de burgemeester kan geen woning van de gemeente huren. De heer W v. d. Gugten vindt den huur prijs van de woning te laag; (hij verklaart, dat dit ook de meening is van de andere leden) en stelt voor dien prijs met f 75 te yerhoogen. De "Voorz.Daarvoor is z. i. de goed keuring van bedde contractanten noodig. Hij Wil daar genoegen raede nemen, als zijn Salaris door Ged. Staten wordt verlaagd; zijn salaris als secretaris is nu volgens den norm ,te laag. Druk- en bindwerk. De heer "Van der Gugten zou dezen post met- het oog op de tijdsomstandigheden nu willen verlagen; la/- ter kan weer meer gedaan worden. De Voorz. acht een geleidelijke uitga'Vé Voor deze zaken beter. Onderhoud, en aankoop van meubelen. De heer Van der Gugten wil ook dezen post met de helft verminderen. De heer S. Sckoneveld merkt op, dat de O i) Er was iets gebeurd, dat niet in den haak was. Dat merkten allen, zelfs de vaandrigs, die, tusschen vleescli en visch, zich om niets anders op de wereld hebben te bekomme ren dan om hun dienst. Er werd eiken raiddag om twee uren in het ca-sino gegetenom kwart voor tweeen verscheen plotseling en onverwacht de over ste, gevolgd door de heereD, die niet aan de gemeenschappelijke tafel deelnamen, en wenschten de staf- en hoofdofficieren een oogenblik te spreken. De heeren trokken zich in de biljartkamer terug, waarin altijd die gesprekken plaat-s vonden, welke geen getuigen behoefden. Daar was men het ze kerst niet gestoord te zullen worden. Bo vendien werden de deuren nu nog gesloten en den onderofficier, die de ordonnansen onder zich had, werd op het hart gedrukt geen van zijn dienende geesten in de nabij heid der deuren te laten, welke naar de biljartkamer leidden. Intusschen wachtten de heeren luitenants er op, dat eindelijk de soep zou rondge diend worden. Om halfvier hadden de meeat-en van hen reeds weer dienst, waar toe eenigen een afstand van een halfuur en meer moesten afleggen; elk oogenblik ke ken zij op de pendule; de etiquette ver langde, dat zij op de oudere heeren van het tafelgezelschap wachtten. Eindelijk het was bijna halfdrie wer den de deuren naar de eetzaal geopend en uitgetrokken f 50 toch niet behoeven te worden uitgegeven, als het niet noodig sa. Do heer Van der Gugten: Dan behoeven we de bcgrooting niet *te behanttelen en kunnen alles wel aan B. en. ,W. overlaten^ Kantoorhuuï gemeente-ontvanger, Dr. Jon ker ziet hier weer dezelfde kwestie als bij jaarwedde burgemeester. Aan den gemeente ontvanger is i ndertijd f50 voor knntoorhuur gegeven, omdat men zijn salaris te laag vond. Als nu dit salaris door Ged. Staten verhoogd wordt, is deze kantoorhuur niet meer noodig. De heer De Mooy wil daarom nu den.' post schrappen; wordt het salaris niet ver hoogd, dan kan men altijd nog in den een cf anderen vorm dit bedrag weer geven. Ook andere leden willen dit als voorzorg tegen mogelijke salarisveikooging door Ged. Staten. De post. blijft gehandhaafd. Kosten straatverlichting. De Voorz. acht het noodig een lantaarn te plaatsen tusschen die bij vlo laan van den heer Den H. en die aan de Lange-vaart. Aangenomen. De heer Van d-er Gugten wil dezen post met f 50 verhoogen en jaarlijks daarvoor 2 nienwe lantaarnpalen aankoopen. Bij de dunno pal-en zijn telkens de kousjes stnk. Aangenomen. Kosten vaccinatie en doodsehouw. De heer Van der Gugten heeft gezien, dat de kosten van vaccinatie in sommige gemeenten zijn verlaagd. Hij geeft in overweging ook hier den prijs per vaccinatie van f 1 op 0.75 te brengen. Dr. Jonker vindt den prijs niet te hoog; hier wordt echter misbruik gemaakt; niet slechts de armlastigen, maar de meeste in woners maken gebruik van de koetelooze vaccinatie. Blijft gehandhaafd fl per vaccinatie. Onderhoud pompen en riolen. De heer J. v. Iterson stelt, voor een Norton-pomp te slaan met het oog op brandgevaar in de Brouwers teeg. Do heer D. v/ Eykel wil liever ge bruik maken van de waterleiding. Do Voorz.: Daar is geen waterleiding. De heer Schone veld vindt ge?n hezwaalr om daar waterleiding aan te brengen. De heer J. v. Iterson wijst er op, dat spuiten met duinwater een kostbare zaak is; hier moet allea per kub. M. betaald worden. De heer Schone veld acht het niet ver antwoordelijk den toestand in da Brouwer- steeg zoo te laten. Besloten wordt een Norton-pomp te slaan. Nog spreekt de heer Van der Gugten. over de losse werklieden, die z. i. wel heter kondon zijnover hot. vuil ophaken, enz. Ontvangsten. Bij den post „Rente en kapitalen, verklaart de heer S. Schone- veld do rente van hypotheek, 41/* pCt., wol wat laag; hij zou die hypotheken willen: opzeggen* of V? pCt. verhoogen. Do heer Van der Gugten vindt dit onder de. tegenwoordige omstandigheden niet bil lijk; hoo moeten die menschen nu aan een andere hypotheek komen Do heer Sehoncveld vindt, dat men daar mee niob noodig heeft; hier moet alleen het belang Van de gemeente gelden. Do lieer Van der Gugten houdt vol, dat men door deze tijdsomstandigheden die men schen noodzaakt toe te geven; hij vindt dat misbruik maken van de omstandigheden en dat is onbillijk. Besloten wordt de hypotheken op te z?g- gen of 1/2 pCt, meer te eischen. Hierna word de begrooting voorloopig vast gesteld in ontvangst en uitgaaf op 22,028.31. Van den schoolopziener was een schrijven ingekomen inzake den bouwvalligen too st-and van een gedeelte der Openb. L, School. Besloten wordt hier verbetering aan te brengen en het werk daarvoor publiek aan te besteden. Rondvraag. De heer O. van Delft wijst er bp, aaü bij de houtveilingen spijkers in do boomen worden geslagen. Er zal oen onderzoek ingesteld worden. De heer A. de Mooy wijst op de stinksloot aan den V al ken b-urgerweg, die levert niet alleen gevaar voor de gezondheid, maar ook voor vreemdelingen, die bij donker dien weg moeten passeeren. Hierna ging men over tot geheime ver gadering: reclames H. O. de heeren verschenen. Zij namen hun plaat sen in en onmiddellijk daarop werd de soep voorgediend. Er heerschte niet zooals anders aan tafel een vroolijk, levendig discours, er werd niet gelachen en geschertst. De hoofdofficie ren staken hun hoofden bijeen en fluister den zacht samen. De paragraaf omtrent de tafelgebruiken, welke verkondigde, dat op elk geheimzinnig discours, als niet kame raadschappelijk en krenkend voor den buur man, een boete van drie mark stond, scheen voor heden niet van kracht te zijn. Zoodra er een gevecht was gepresenteerd, klonk het: Ordonnansen, de deur uit", van den oudsten dischgenoot; maar deze voorzorg was niet noodigzelfs de luite nants, die de ooren spitsten om een woord van het gesprek op te vangen en te weten te komen, wat er eigenlijk aan de hand was. hoorden af en too niets anders dan een „ongelooflijk maar hoe kan hij ook wie zou dat van hem gedacht hebben", en dergelijke gezegden. Zelfs het paroleboek, dat na het eten, ate de lichten op de tafel waren geplaatst, den heeren werd voorgelegd en dat anders al het wetenswaardige bevatte, gaf den nieuwsgierigen geen opheldering en zij moesten naar den dienst gaan, zonder dat hun woetgierigheid bevredigd was. Wat was er gebeurd Het geheim werd zorgvuldig door de in gewijden bewaarder verstreken verschei dene dagen zonder dat men iets hoorde. „Maar waar zit Koeber toch?" vroeg op een raiddag aan tafel een der oudste tweede luitenante zijn buurman en toen deze hem geen antwoord kon geven, deed hij zijn BURGERLIJKE STAND.-OMSTREKEN. ALPHEN. Bevallen: T. de Kruijf geb. Van Bijn, D. B. M. van Arbel geb. Ohemane, Z. AT. van Niekerk geb. Van Winden, Jevenl. Z. Getrouwd: H, Griffioen met C. v. d. Heuvel. Overleden: M. Kamerbeek, jd. 4 j* BODEGRAVEN. Bevallen: J. Kleinveld geb. Van Zoomeren, D. 0. A. van Briemen geb. Blanken. D. Overleden: M. M. Wouters, wed. von W, Kouwenhoven. 66 j. T. W. van Luinen, 4 w. Gehuwd: H. Voordouw, 25 j., en M. A. van Gemcrfc, 19 j. BOSKOOP. Geboren: Hendrikue. Z. van H. J. Slootjes en O. E. Stadsvoort. Anthonia Ma ria, D. van D. Oosterwijk en M. do Rooij. Jacob Cornelis, Z. van G. Soboorel en J. Iloogervorst. Overleden: Maria A. v. <1. Maat, 8 j. Gehuwd: Nicolaas Hoogendoorn en Maria Rehling, 22 j. HAZERSWOUDE. Bevallen: J. van Hei ningen geb. Van Oostrum, D. C. Lourier geb. Nedcrhof, D. J. E. Lourier geb. Vink. D. Overleden: Jannetje d. Hollander, 20 m. LISSE. Geboren: Arendje, D. van I. Faas en J. Weenink. Dirkje, D, van O. vAn Leeuwen en M. Slootweg. Johannes Jacobus, Z. van J, Schoone en A. O. AL Theodorus Adrianue Joan nes, Z. van P, J. Qoossons en M. O. Simons. Catharina, D. van A. Hagoman en M. M. C. Betel. Johannes, Z. van J. H. van der Drift on A. Slootbeek. NIEUWKOOP. Bevallen: N. Kwakkcnbo9 Feb- Vorburg, D. W. Groenendijk geb. v. d. Weijdon, levenl. Z. A. Koperdraad geb. Van Laanmeren, D. M. Twaalfhoven geb. Boetekees, Z. M. Bon geb. Kranenburg, D. Overleden: G. Bodegraven, wedn. 69 j. NOORDWIJKEB1IOUT. Geboren: Cornelia H, H., Z. van C. A. de Klerk en O. Bnnnik. Johanna, D. van D. Flourij on A. M. Peters. Overleden: Joharma Antonetta Horetink, wed. W. v. d. Zalm, 83 j. OEQSTGEEST. Geboren: Joannes Henricus, Z. van H. J. Jufferman9 en J. M. Driessen. Pieter, Z. van O. H. Driessen en E. de Bruijn. Marinus, Z. van II. J. Goddijn en R. Landman. Chrietiaan Jacobus Johannes, Z. van W. J. van Heusden en J. II. M. van der Stok. Anna Maria, D. van H. Schram a- en M. G. Overmcer. Hen- drikus Gijsbertus. Z. van G. van der Poel en G. van Rijn. Anna Maria, D. van J. van Velzen on J. E. Driessen. Antonia Johanna. D. van J. Kres en H. J. de Ruijtcr. Catharina Clazina Maria, D. van J. Malenkamp en J. M. van Tienon. Pieter, Z. van D. Mcohelse en L. van Hoeken. Jon Willem, Z. ran B, J. \an de Mcene en M. Haasnoot. Sophia Cornelia, D. van O. Zeestraten en O. J. Juffermans. Overleden: Pieter van Tetering. 30 j., te Zevenbergen. Lena Jacoba van Heusen, 7 innd. Martinus Juffermans, wedn. van J. van Pari don, 81 j. Fredericus Batinlc, 70 j., echtg. van W. Veefkind. Pieter Cornelis Faas, 18 j., te Leiden. Lambertus Martiuns Johannes Theodoras Blom.34 j.. te 's-Gravenhnge, goh. met J. Aarscn, Arie Dirk Noordergraof. 41 j., te Rotterdam, geh. met M. Lccuwangh. Dina Lucas, 44 j., goh. met P. G. H. Vos. Karei van Wijngaarden, 22 j., te Aarlandorveen. Ondertrouwd: W. L. J. Kühno, 25 J., te Leiden, en J. E. Wessels, 28 j., tc Oegstgeest. TER-AAR. Bevallen: M. Kalshovcn geb. Heikamp, Z. J. Mank geb. Verleun, Z. A. Esveldt geb. De Vos, Z. WOUBRUGGE. Bevallen: A. Verkade geb. Morits, D. JJ (Vervolg). Jj". Lichamelijk letsel door schuld ouder Wassenaar. A. E. K., 46 jaar, hthidelsageut te Am sterdam, stond terecht, voor het feit, dat hij op 12 Augustus met een auto langa den Leidschen Straatweg van uit de richting Den Dayl naar Den Haag* onder Wasse naar een wielrijder had aangereden, die op het rijwielpad hom tegenkwam. Beklaagde beleende, maar hij kon er niet aan ontkomen. Het woe er juist in een bocht en hij had zoo pas een paar wagxras moeten paaeeeren, zoodat een der wielen op het Tijwielpad liep. Een signaal had hij niet gegeven. Hij vreesde voetgangers en wiel rijders te doen schrikken. De aangeredone word vrij ernstig verwond. Beklaagde heeft hem per o.uto naar het Haagsehe Ziekenhuis gebracht, waar* hij «enigen tijd is verpleegd. Beklaagde heeft aan den aangcredene, "Van Geldsren, een timmerman, afkomstig uit Buss urn, Vergoe ding gegeven cn had ook het rijwiel ver goed. Dr. Rademaker, uit Den Haag, dio derf aangereden e in het Ziekenhuis had behan deld, verklaarde dat de patiënt zeer pijnlijk ia geweest, al was ex geen levensgevaar aanwezig. De aajigeredenc zou naar Leiden rijden, teen hij do auto langs con flauwe bocht hard zag komen aanrijden. Hij kon toen niet meer uitwijken. Ditzelfde verklaarde ook oen Leidsch stu dent, de heer Van Bensekom, die daar ook met een rijwiel reed. Hij moest, wilde hij niet aangereden worden, zich van het rijwiel pad naar den berm hegeven. Hij zag de auto nog wel 100 Meter op het fietspad rijden. Ook had hij geen signaal gehoord. bataljons-commandant, die tegenover hem zat, dezelfde vraag. „Hij was toch gewoon hier elke week eenmaal te etenik heb hem in geen eeuwigheid gezien". ,,Hij zal van zijn vrouw geen vergunning hebben gekregen om uit te gaan", merkte de majoor, de meest verstokte van a-lle jonggezellen, schertsend op„getrouwd zijn is goed, maar ongetrouwd is beter". „Koeber onder den pantoffel?" merkte de tweede luitenant lachend op: „dat ge looft u toch zelf niet, majoor. Zullen wij niet iemand naar hem toezenden en hem laten vragen of hij hier een moot zalm komt eten De majoor ried dat af en trachtte het ge sprek op een ander thema te brengen, maar toen de luitenant toch een ordonnans op droeg, na tafel eens naar den heer Von Koe ber te gaan, zeide de majoor „Doe mij het genoegen en zend geen or donnans naar hem toe". En plotseling wist de luitenant, dat er met hem iets niet in orde was, en hij zette zulk een verschrik, angstig gezicht, dat de majoor, diep ademhalend, een half klagend, half troostend „ja, ja" uitbracht. Niemand had het 't eerst gezegd, maar opeens wisten zij het allen: „Koeber heeft niet, zooals eenige kameraden hadden ver teld, verlof, maar hij is voor opbepaalden tijd buiten dienst gesteld". Buiten dienst gesteld. Ieder, die eens den soldatenrok heeft gedragen, weet, wat dat beteekent; een onbepaald iets is met dit woord verbondenhet bewerkt, dat men een kameraad, dien rnen juist nog vriend schappelijk de hand heeft gedrukt, schuw en verlegen van tor zijde aankijkt. Buiten Do auto had een vrij snelle vaart. Ge tuige zag de- aanrijding en zag dat Van Gelderen over de auto werd gï worpen en kermend op de straat neerkwam. Mej. Van den Bosch, uit Den Daag, die eveneens op dezelfde wijze voor de auto was uitgeweken, bevestigde deze verklaring. Dit deden nog andere getuigen, die het geval bijwoonden. Geen der getuigen had de wagens gezien, welke beklaagde zeide gepasseerd te zijn. Als getuige a décharge werd. gehoord dr. A. Meyers, uit Amsterdam, die mede in ds auto had gezeten en verklaarde, dat zij inderdaad wagens gepasseerd waren. De officier zette voorop, dat beklaagdes schuld reeds vaststaat, omdat hij zonder noodzaak op het rijwielpad ia blijven rijden. Dat hij, rijdende met een snelheid van 50 a 60 M. in een bocht, dit moeilijk kon, -ver ontschuldigt beklaagde niet. Vooral niet de wijl hij geen signaal gaf. De officier .vroeg ten slotte één maand hechtenis. De verdedig r, mr. Van Kuyk, trachtte aan de hand der feiten te bewijzen, dat er geen schuld aanwezig was en zoo'men dit al wenscht aan te nemen, dat dan daaruit niet geconcludeerd mag worden, dat het letsel daarvan het gevolg is, zoodat geen straf mag volgen. De officier repliceerde uitvoerig, waarop nog een dupliek van beklaagdes raadsman volgde. Wederspnnnigheid tc Leiden. H. E. en P. v. d. Harbeiders te Leiden, moesten terechtstaan, voor het feit, dat zij _cp 1 Sept. zich hadden verzet togen den politie-agent J. Boonstra, toen deze den eerste, die in kenneljjken staat van dronken schap verkeerde, op de Varkensmarkt wilde arresteeren. E. was niet verschenen en hij kon niet komen, zeide Van der II., daar hij op de haringvloot was. Van der H. was speciaal ten laste gelegd, dat hij, toen de politieman zijn kameraad naar het poli tie-bureau wilde brengen, zich daartegen had verzet, door, zooals de term luidt, aan den arrestant te rukken en te trekken. Mot klem van redenen verz?kerde hij, da.t niet hij, maar de agent gerukt en getrokken hadhij had zijn kameraad alleen vast gehouden. Do brugwachter Wi Boot, die, nadat do verbalisant zijn proces-verbaal mondeling had bevestigd, nog werd gehoord, vertelde heb anders. De beide beklaagden en nog andepea namen tegen den agent een drei gende houding aan, zoodat hij tot zijn collega zeide: „Laten wij Boonstra helpen; oudere raakt hij; er onder"; wat zij daarop deden. Bet O. M. eischte tegen elk der beklaagden één maand. Uitspraak Maandag 2 November. Vraag: Weet u mij ook te zeggen in welke residentie het plaatsje Bandjar Ned. O.-Indië ligt? Hoelang is een brief in dezen tijd langer onderweg dan onder normale omstandighe den Antwoord: In de Residentie Banjoe- jnaas, eiland Java. Met zekerheid kan on der deze tegenwoordige omstandigheden niet gezegd worden, hoe lang een brief on derweg zal zijn. Men mag aannemen, dat do verzending belangrijk wordt vertraagd. Vraag: Zou u zoo goed willen zijn mij oen middel aan de hand te doen voor het verwijderen van houtluizen uit schilderij lijsten Antwoord: Wrijven met een doek, ge drenkt in petroleum. Wanneer u dit eenigo malen herhaalt, verdwijnen de diertjes van zelf. Vraag: Daar ik reeds twee maanden zonder werk ben en ik niet langer zonder steun kan, zoo zou ik gaarne van u willen weten, waar ik mij moet vervoegen bij het Steuncomité, daar ik niet weet, welke wijk ik heb. Ik had gehoord, dat mijn wijk op de Heerengracht was, maar ik had liever ze kerheid. Antwoord: Loop even aan op heb hoofdbureau van het Steuncomité aan de dienst gesteld wordt de officier» onge steldheden en verloven natuurlijk uitgezon derd alleen dan, wanneer hij iets gedaan heeft, wat met het begrip, hetwelk hot woord „officier" insluit, niet in overeen stemming is te brengen. Niemand hal ge zegd, dat Koeber evenmin ziek was als ver lof had, maar een inwendige stem zeide allen, dat hier een ander motief bestond plotseling wisten allen, dat het bij het zoo genaamde stafofficiersparole, waarbij ook dc hoofdofficieren tegenwoordig zijn, slechts hem had kunnen betreffen. Buiten dienst gesteld. Ieder wist, welke gevolgen dit feit kon hebben. Nog wist niemand, wat het betrof, wat er voorgevallen was, totdat men plotseling hoorde, dat hij met opzet een verkeerd dienstrapport had uitgebracht. Maar dat was immers niet mogelijk, niet denkbaar; van ieder ander zou men het wellicht geloofd hebben, maar van Koeber? Nooit. En toch moest er iets waars aan het gerucht zijn, en moesten de verdenkingen van zeer emstigen aard wezen. Moge een rechter reeds dralen vooidat hij iemand met een tot dusver onberispelijk ge Irag in preventieve hechtenis laat nemen, een regiments-commandant draalt nog langer, voordat hij een officier, een in stand met hem gelijk staande, die evenals hij een drager der eer is, van den dienst vrijstelt. Eenige regimentskamera 'en kenden Koe ber nog van den tijd, dat zij met hem in heb cadettenkorps waren geweest. Reeds met zijn tiende jaar was bij er ingelijfd. Zijn vader, een gepeus^mucerd overste, hield het voor een uitgemaakte zaak, dat zijn zoon hetzelfde beroep koos als hijalle Broeatraat, daar ral mem u wel kunnen In, lichten. Vraag: Zou u mij ook een middel kun, nen geven om hoofdroos to verwijderen? Antwoord: Het hoofd 's avonds in- wrijven met een mengsel van ricinusolie en goeden Eranschen brandewijn en don vol, gen den morgen met water, waarin een stuk je soda is opgelost, wassohen. Verder met een stofkam uitkammen. De bewerking moet eenigo malen worden herhaald, tweemaal per week. Vraag: In het „Lcidsoh Dagblad" las ik oen bericht van een automobieldionst tusschen Brussel en ons land. Kunt u mij ook zeggen waar ik mij moet vervoegen tot het meezenden van brieven en stukken, daar de post alles terugzendt? Moeten deze brieven open verzonden wor den en wat zijn de kosten Antwoord: Correspondentie met Bel gië is wegens den ontredderden toestand van het land verbazend moeilijk. De bevol king is zoo uiteen geslagen, dat tal van adressen onvindbaar zijn. Vandaar, dat uw brieven steeds weder terugkomen. Of de door u bedoelde autodienst ook voor de be stelling van brieven zorgt, betwijfelen wij. Het zou ons nog het best voorkomen de brieven gewoon gefranoeerd d. i. met 10 cta. port te verzenden en verder maar hopen, dat hij terecht komt. Vraag: Is het waar wat Freule Anns Lohman in de laatst verschenen „Holland- sohe Lelie" schrijft n.l, dat de helft der Hollandsche Pers zich niet houdt aan de Deutralitcitebepalingen Antwoord: Voor zoover wij kunnen oordeelen is de pers in Nederland in ha-ar. mededeoli-ngen omtrent den oorlog zeer on partijdig en doet zij alles om ntet in striv" te komen met onze neutraliteit. En wa.m zij een enkele maal eens een beetj» te ve*l haar subjectief oordeel uitsprak, daar wat de overheid er direct- bij om tussohenbelde te treden. Men denke maar aan hot in be- slagnemen van een teekening van Raayina- kers in de „Telegraaf", welke teekening naderhand aan de redactie Is teruggezon den. Vraag: In de laatste weken worden" koeien, varkens tot zelfs graakalveren bij massa's aan Duitschland geleverd, evenzoo gaat het met boter en kaas, terwijl de win teraardappelen bij duizenden mudden naar dat land worden verzonden, en dat niette genstaande de prijzen van deze levensmid delen reeds hoog zijn, en bij den dag stij gen. Waarom verbiedt de regeering dien uitvoer niet of moet de ellende hier uitslui tend in 't belang van landheer en pach ter nog grooter worden? Antwoord: U zult ook reeds hebben gelezen, dat de uitvoer, van aardappelen thans ook verboden is, zoodat ten opzichte daarvan uw bezwaar vervalt. Overigens zijn we het met u eens, dat het in het al gemeen raadzaam is voorzichtig met derf uitvoer van levensmiddelen te zijn en d&A de Regeering bedacht moet zijn op de be hoefte in eigen land. Overigens is er ook veel voor den vrijen handel zoo weinig mo gelijk in den weg te leggen. Onze regee ring deinst overigens niet terug voor kraese maatregelen aTs deze haar noodig voorko men. AGENDA VAN DE WEEK. Dinsdag: LeSdsche Schouwburg. VrIJsIimig Zangkoor* Concert ten bat« Belgische Vlachtellngon. 8 uur* Woensdag: Pieterskerk. Bidstond. Sprokersi Prof. Dr. H. M. van Nee (Leiden)Dr. J. Weener (Haarlem? en Da. Joh. Raun9 (Rotterdam). 8 uur. Donderdag: Nutsgebonw. Vergadering Vereoniging Bevord. Bouwkunst. Spreker: de heer IL P. Berlage N«/ (Den Haag). 8 uur. Vrijdag: Leidscho Schouwburg. Lieder- en Voordracht' avond Dr. Ludwlg Wüllncr. 8 uur. Zondag: Leidsoho Sohouwburg. „Kaafc Mossel of Or&flJ* hoven". Hist, Blijspel. 8 uur. Dagelijks: Bioscope Varlétó Théater. Stationsweg. T uur* (Zaterdag- en Woensdagmiddag. Matinéo 2 nui). Koebers waren officier geweest en hadden voor hun hoogsten chef op de slagvelden' mogen strijden, bloeden en sterven. Bestond er iets mooiersAldus belaadde de jonge Koeber, bijna nog een kind, ook in het cadettenkorps, opdat als 't war© hem daar die deugden werden ingeprent, welke de officier uitmaken: onwankelbare liefde en trouw jegens den Keizer, ruste- looze ijver en trouwe plichtsbetrachting, on kreukbare eerlijkheid in woord en daad. Als eenig kind was Koeber thuis door zijn, moeder opgevoed en verwend cn zelfs de uitbarstingen van toorn af en toe van zijn vader over de „vrouwenopvoeding" hadden daarin niets kunnen veranderen. Daardoor kwam het, dat hij zich in het eerst zeer verlaten en ellendig in het korps voelde,' heimwee had en reeds in de eerste dagen de» uren tot aan de vacantie telde. Zonder uit werking bleven de woorden van dc leer meesters en opvoeders, die medelijden met' hem voelden, toen zij zagen, hoe ongeluk kig hij was. Wat hun woorden echter niet hadden kunnen bereiken, dat gelukte do kameraadschap: het bewustzijn, hetzelfde lot met vele anderen te deelen, hetzelfde leed, dezelfde genoegens te hebben, de ge meenschappelijke band die hen allen om vatte, deden hom van dag tot dag met büj- der oogen in de toekomst zien. Hij leerde reeds tqen dc kameraadschap naar waarde' schatten en nam zich voor, die te koeste ren en te verzorgen, zooveel in zijn vermo gen stond. Aldus kwam het, dat hij nieti slechts in zijn compagnie bemind was, maar. dat ook allen, die hem leerden kennen, veel van hem hielden. (Wordt xeryolgd).

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 6