Nederland en de Oorlog. A0. 1914. Dit. nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgevingen. A?11 IN ONZE STAD. UIT ONS LAND. Belgische Vluchtelingen. LEIDSCH PRIJS DEB ADVERTENTIEN: Van 16 regels Al.05. Iedere regel meer A0.17J. Grootere letter» naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Cents oontantelk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het inoasseeren wordt A 0.05 berekend. feze Courant wordt dageUjks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. g 0.10. Franco per post 1.65. KOHIEREN DER PLAATSELIJKE DIRECTE BELASTINC. Burgemeester en Wethouders van Leidon bren gen ter algemcenc kennis, dat hot 1ste Suppletoir- en het Foronsenkohier der Plaatselijke direote belasting, dienst 1914, zijn goedgekeurd, en inge volge art. 264 der Gemeentewet ter lezing zijn oedergclcgd. Burgemeester en Wethouders van Leiden. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Seorotaris. Leiden, 16 Ootober 1914. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leidon Gezien art. 8, lsto alinea, der Hindorwot; Brengen bij deze tor algemecno kennis, dat door hen op heden vergunning ia verleend aan de firma Wed. O. DE GOEDE en roohtverkrijgen- den tot hot uitbreiden van de wad oh- en strijk- inrichting in het perceel Heeronsingol no. 27 b, Sootie K no. 1768. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeoster. VAN STRIJEN. Sooretari*. Leiden, 15 Ootober 1914. LEIDEN, 16 OCTOBER. Wat is NU oiize plicht? Gisteravond had de groep Leiden" van de „Orde van de Ster in het Oosten" een Vergadering in het Nutsgtebouw belegd, waar in mevrouw W. RosVrijman, de bekende kheosophisoho spreekster uit Den Haag, bo venstaand onderwerp zou behandelen. De zaal was geheel gevuld, menigeen moest zioh met oen staopplaatsj© vergenoegen en anderendie wat laat kwamen, konden in het geheel geen plaats krijgen. Mevrouw Rriest opende de bijeenkomst met een kort woord, waarna mevrouw O lebeboom, uit Den Haag, door me\j. Dyserinck zeer verdienstelijk op het orgel begeleid, een stem mingsvol lied zong en de aanwezigen nog meer ontvankelijk maakte voor het ernstig woord van de begaafde spreekster. Men moest zoo ving spr. aan van haar geen oplossing verwachten van het groote wereldconflict, waarin wij' leven. Zij zpu bij de vele pogingen de hare voegen, om licht, kracht, moed en sterkte te brengen aan de verbijsterde en verslagen menschen. Daartoe wilde zij in de eerste plaats haar hoenders voor' oogen stellen het ideaal van de „Orde van de Sier in het. Oosten", om daarna te doen zien hoe wij dat ideaal kun- Jten verwezenlijken en wat onze plicht in deze moeilijke tijden is Spr. trad in breede beschouwingen, om to doen uitkomen hoe alle godsdienststichters én grooto voorgangers achter de stoffelijke wereld een predomineerend geestelijken aoh- torgTond hebben gezien, waarvan het God delijk Wezen uitgangspunt is, waarvan alle geestelijk leven uitstraalt en waarvan gToote geesten de dragers zijn geweest. Voor do volken van het Westen is' dit geweest de Christus, die met Zijn loer van zelfopof ferende liefde en reinheid ons dat ideaal heeft voorgehouden. Onze beschaving heeft dit ideaal verzaakt én er tegenover gesteld het egoïsme, dat zichzelf zoekt, en daaruit verklaart spr. in den diepsten grond wat wij thans beleven. Niet alleen de staatslieden en vorsten, maar wij allen dragen daaraan schuld. Do gods- diepst, de wetenschap, do kunst, wij hebben ze gesteld in dienst van het lagere. Ook voor den oorlog hebben wij, menschen, door de slechte maatschap pel ij ko verhoudingen, door lago loonen en lange arbeidsdagen on- noodig ellende laten lijden. Onze groot© be wapeningen waren er niet om den vrede to handhaven, maar, zooals nu gebleken is, om den een den ander te doen overheer- schen. Het debacle is gekomen, onze be schaving valt ineen, en wie al hun hoop en verlangen op de stoffelijke dingen heb ben gebouwd, zijn nu teleurgesteld en ver slagen Onze beschaving, eon sohijnbescha ving gebleken, wordt nu opgebroken om uit liaar puinhoopen te kunnen opbouwen een andere beschaving, die op de geestelijke dingen zal berusten: op vrede en gerechtig heid. Wie dit ideaal bezitten, geven den moed niet op, en met dit ideaal voor oogen, is vooral voor ons neutraal Nederland reeds nu een schoonc taak weggelegd. Onze plicht is de waro neutraliteit, steunende op [verdraagzaamheid, to handhavlon on ons te wijden aan alles, wat daar lijdt onder den oorlog en zijn gevolgen. Spr. toont aan hoe good wij, daarin voor gegaan door Vorstin en Rogeeiing, ons van deze taak "kwijten, waaruit blijkt, dat zich een omwenteling in de géésten bezig is te voltrekken, die, naar spr. hoopt, leiden zal tot een hoogore beschaving, steunend op lief de, vrede en waarheid. Na do warm toegejuichte rêdte, zong me- 'ouw Oldeboom nog een lied van Valerius, aansluitend bij de slotrede van de apr lj. Vftrgadcring onder den indruk van het gehoorde, uiteenging GROOTE BRAND. Na» een lange rustpoos en na eenige onbe- teckenende brandjes hoeft vannacht hier een zeer ernstige brand gewoed, zooals wij in langen tijd niet hebben gehad. Deze brand brak te ruim halféén uit in de stallen van den stalhouder P. J. de Jong, aan de Hoogewoerd en het Utrecht- sohe Veer. Te middernacht ongeveer moesb er nog een rijtuig uit, dat besteld was. Ver moedelijk is t-oen een bekend Leidsch type, dat geen onderdak heeft, zekere Jurgeais, in den stal geslopen, om in het hooi te sla pen heeft hij een brandende sigaar of pijp meegenomen, waardoor zeer waarschijnlijk de brand is ontstaan. De vlammen vonden ruim voedsel in de groote voorraden hooi en etroo, in do stal len geborgen, en laaiden weldra uit het dak op, een vonkenregen verspreidend over de Hoogewoerd en het Utrechtscho Veer in westelijke richting, daar een vrij stevige wind uit het noordoosten woei. Tevens wa ren in de stallen twintig paarden, waaron der 13 van het Rijk, wijl een gedeelte der stallen tot militairen ziekenstal was inge richt, en één van schipper Verkoren. Van dit aantal paarden zijn slechts vier gered, die zich hebben losgerukt en zich een uit weg hebben gebaand. De militaire wacht, bestaande uit drie personen, hield verblijf in een vertrek bo ven den stal en deze manschappen hebben zich uit een raam laten zakken en wisten zioh zoo te redden. De vermoedelijke aanstichter van den brand is voorloopig ook nog aan den dood ontkomen. Met zware brandwonden over dekt kwam hij uit de rockende en bran dende massa te voorschijn en werd naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Negen paarden van het Rijk, zes van den stalhouder De Jong en een van schipper Verkoren zijn verbrand. Deze doode dieren leverden een treurigen aanblik op. Sommi ge waren losgerukt, anderen was dit niet gelukt cn de gruwelijke sporen van den doodsstrijd zijn nog zichtbaar. Waarschijn lijk zijn zij in den rook gestikt en daarna verbrand. In de worsteling waren de meeste nog verminkt. De stalhouder heeft al zijn paarden ver loren. Zij vertegenwoordigen een waarde van f 300 a f 400 per stuk. Er was een en kele bij, meer dan f 500 waard. Bovendien zijn er elf rijtuigen verbrandeen landauer, twee vigilantes, een victoria., vier coupés, een dogcart en twee brikken. Ook deze rij tuigen vertegenwoordigen te zamen een go- heel bedrag. Rekent men daarbij de groote hoeveelheden fourage, haver, hooi en stroo, die een prooi der vlammen zijn geworden, dan is het duidelijk, dat de materieel© soha- de vrij groot is. De brandweer was te ongeveer éém uur met bijna al haar materiaal op het terrein van den brand en wierp stroomen water op de vlammen. Van het groote oomplex gebouwen, stallen en koetshuis vormend, was echter niets te redden. Wel werd het voorste gedeelte, woonkamers en herberg, aan de Hoogewoerd bewaard, al kreeg het nog vnj wat waterschade. Ook had de brandweer groote moeite de westelijk aan de stallen grenzende kantoren en stallen van den heer G. L. van Velzen, in verhui zingen en expeditie, te bewaren. Ook dit is haar echter gelukt. Het aantal omstanders was, in verband met 't nachtelijk uur, niet bijzonder groot. Wij schatten het getal op nog geen hon derd. De paniek der omwonenden was ech ter wel groot. Een arbeidersgezin uit een peroeeltje naast het brandende perceel vluchtte er met pak en zak uit, hun huis- ralad meenemend. Vanmorgen vond men er alleen nog de poes, schuw van dc ka mer naar den zolder heen en weer loopend. Een ernstig zieke buurvrouw, mej. De Bruin, aan do Hoogewoerd, werd naar den overkant gedragen. Persoonlijke ongelukken hadden overigens niet plaats. De materieole schade is, zooals we reeds zeiden, vrij groot. Verzekering dekt echter slechts gedeel telijk de schade, daar een en ander laag. verzekerd is bij de firma De Jong in de Maatschappij „De Nederlanden". Naar men ons mededeelde, draagt het Rijk bij brand, enz de risico zelf. - De ter-aarde-bestelling van het stof felijk overschot van dr. A. W. Kroon Jr., zal morgenmiddag om twaalf uren op ,,Rhijnhof" plaats hebben. Aan den heer H. F. van Urk, leeraar in de Fransche taal aan de Handelsschool der Vereeniging „Konnis is Macht", alhier, is door hot bestuur met ingang van 1 De cember a.s. eervol ontslag verleend. Maandag 19 Oct a.s. herdenkt de hoer J. Brokaar, chef-drukker bij A. W. Sijt- hoff's Uitgevers-Maateohappij, den dag, waarop hij vóór veertig jaar bij deze firma in dienst trad. Gedurende het derde kwartaal van dit jaar zijn bezocht het Rijksmuseum van Oud heden door 2580, het Rijka-Bthnographisch museum door 469, het Rijksmuseum van Na- twudijke Historie door MfiG peroooea. Een Herdenkingsavond, Behalve zeer enkele ingewijden, wist géén der bezoekers van het Tehuis voor Militairen aan den Morsohweg, alhier, dat het Tehuis- bes tuur besloten had den avond van den 15den Ootober te bestemmen als hérdenkinga- ure van het 50-jarig bestaan van genoemd Tehuis. Te ongeveer half acht kwam het Tehuis- bestuur de als gewoonlijk in deze dagvan zeer druk bezochte zaal binnen en deed de Voorzitter, de hear S. J. Ie Poole, in zijn welkomstwoord den verrasten bezoekers weten, dat het Tehuis, nu in zoo menig op zicht hun tehuis, zijn 50sten verjaardag vierde, 't Mocht echter geen feestj zijn, en slechts een niet-vergeten van Gods welda den, ook aan dit Tehuis geschonken, zou het doel van dezen avond wezen, wat ook bleek uit den psalm, waarmee deze avond werd geopend, Ps. 103 1. Hierna nam de heer Le Poole het wootrd, om, aan de hand van oude verslagen, een overzicht te geven van de geschiedenis van het Tehuis, waarbij de bekende Leidsche naam van wijlen den heer A. A. Ronzink, die voor „onze jongens"' leefde, alsook die van wijlen ds. S. H. J. de Wolf en ds. J. H. Donner niet werden vergeten. Ook de namen der huisvaders Eggink, Verhoeven en den concierge Ken boek van liet wijkgebouw- Levendaal, waarin dit Tehuis een tijd. is gevestigd geweest, werden met dankbaar heid vermeld. Voor dit overzicht stond den lieer Le Poobe een schrijven ten dienste van den generaal- majoor J. G. Schoch, die met den vader van den tegen woord i gen voorzitter, wijlen mr. 8. le Poole, de oprichter van dit Tehuis is geweest. De heer Sclioch, toen luitenant der artillerie hier ter stele, is thans voor zitter van den Ned. Milit. Bond en da eenige nog in leven zijnde oprichter. Na dit lang niet volledig, maar toch inte ressant overzicht werden den bezoekers eenige versnaperingen aangeboden en meende het bestuur dat de herdenking van dit jubilé haar beslag geheel had gekregen. De enkele ingewijden wcnschten nu echteer op hun beurt het bestuur te verrassen en deden dit door nu maar het geld af te dra gen aan liet bestuur, dat zij (dat gebeurde nog vóór den oorlog) begonnen waren te ver zamelen, om op den groolen feestavond, die georganiseerd zou zijn, indien de oorlog niet uitgebroken ware, liét bestuur aan te bieden. Het bleek een mooi bedrag te zijn, dat op een Rijksspaarbankboekje werd overhandigd. De wachtmeester Bor kou eveneens een flinke opbrengst der z g. oollectekaalr- ten, waarmee door verschillende bezoekers bij familie en kennissen gewerkt was, het bestuur schenken, terwijl ook de huisvader, behalve eén mooie bloemenmand, oen bedrag in enveloppe aan het verraste bestuur af droeg. Voorzitter en penningmeester dankten in hartelijke bewoordingen voor deze sclioone bewijzen van waardeering van hun arbeid voor ons leger en vloot en zien behalve financieolen steun daarin meer nog ook hoo- gen moroeien steun voor den wel eens zotrg- vollen arbeid voor het Tehuis, waarvan vooral de penningmeester, de heer J. Bosch, kun meepraten. 't Was intussohen halftien geworden én de slroozak riep reeds weer de bezoekers, die gaarne langer waren gebleven. Nadat heb bestuur nog Psalm 134 3 was toegezongen en do h eer P. J. Mulder met gebed gesloten had, ging men hoogst voldaan van elkander met het gevoel, dat do band, die reeds tus- schen het Tehuis en zijn bezoekers bestond, weer belangrijk versterkt was geworden. Van den hoer C. Mulder, voorzitter van den Bond tot steun van dit Tehuis, was oen telegraphische gelukwensch ingekomen, daar zijn mobilisatieplicht hem verhinderde tegen woordig to zijn. Mondeling werd hét bé stuur geluk g-ewenscht door den oud-huis vader W. F. Eggink en don huisvader ~W^ Jooslcn, die dat ook namens alle bezoekers deed. Voor dc Vluchtelingen. Do heer Kellenaérs, Witte Singel 84 D, die si gareu, tabak en sigaretten voor de vluch telingen in ontvangst neemt,, deelt ons mede, dat hij zeer tevreden is over het groote aantal sigaren en sigaretten, hetwelk hem reeds dadelijk na de bekendmaking wérd tor hand gesteld. Heden zijn 600 sigaren en ontelbare siga retten over de versoliitiende instellingen, pondspondsgewijzo verdeeld. Dank aan de milde gevers namens hét Comité én niet mindernaméns da© vluch telingen. Wjj ontvingen voor <fo Belgischd vèujdhte- lingen f 2:3673» van de opbrengst éegfeff gol- leote in het qaJó Rijnstraat Voor het Kon. Nat. Steuncomité. Namens de „Orde van de Ster in het Oosten" zal aan jhr. Van Doorn worden afgedragen f 33.17 ten bate van het Kon. Nat. Steuncomité, zijnde de opbrengst der collecte, .gehouden na de lezing van me vrouw W. RosVrijman, van Den Haag, gisteravond in het Nutsgebouw. Het aantal Geïnterneerden. De lijsten van het aantal geïnterneerden zijn thans door de militaire administratie te Terneuzen tot en met den elfdon dezer opgemaakt. Het aantal bedroeg toen 23,000, onder wie ongeveer duizend Engelschen met 26 officieren. Sedert zijn echter nog enkele duizenden op verschillende plaatsen" de gren zen gepasseerd en nog blijft de toeloop aan houden. Gisteren zijn nog bij Overslag 70 manschappen de grens gepasseerd en nog hedenmorgen gaven zich hij Zuiddorpe we der 30 ter ontwapening over. Het totaal aan tal wordt nu geschat op bijna dertigduizend. («ein tern eerden te Amersfoort. Behalve een goede 1000 uitgewekenen, meest allen uit Antwerpen en omgeving, herbergt Amersfoort thans oen kleine 17.000 geïnterneerde Belgische militairen. De militairen, ondor wie twee gene raals, verschillende hoofdofficieren en bijna 250 subalterne officieren, zijn ondergebracht in de vier infanterie-kazernes. De troep, waarbij het geheele regiment grenadiers, met staf en muziek, bestaat uit bijno alle wapensoorten van het Belgische leger. Op het grasveld, waar de kazernes om heen zijn gebouwd, is een groot tentenkamp opgeslagen, zoodat allen een behoorlijk onderkomen hebben. Er is sprake van, kader en manschappen over te brengen naar het kamp van Zeist, waar te hunnen behoeve barakken zullen worden opgeslagen. De officieren, op eere woord vrij, zouden dan in de stad blijven, terwijl zij om beurt dienst zullen hebben bij hun onderdeelen. Inlichtingen omtrent Geïnterneerden. Wij maken er opmerkzaam op, dat men zich om inlichtingen betreffende geïnter neerde militairen van vreemde legers moet wenden tot het Informatiebureau van het Roodo Kruis, Kneuterdijk, 's-Gravenhage. Persdelict. De kantonrechter te Middelburg deed Donderdag uitspraak in de zaak tegen den hoofdredacteur der „Middelburgsche Cou rant", J. H. D., tegen wien Zaterdag jl. drie dagen hechtenis werd geëischt, wegens het in een hoofdartikel van 19 September ma ken van opmerkingen over den maatregel van den kapitein-commandant te Sas van Gent, dat brieven, die niet van een naam van den afzender voorzien waren, niet zou den worden doorgezonden.De kantonrech ter ontsloeg den beklaagde van rechtsver volging. Stoomvaart RotterdamAntwerpen. Dc stoomvaart van Rotterdam op Ant werpen is nog niet hersteld. Duitsche mari ne-officieren zijn bezig om op de Schelde de door de Belgen gestrooide mijnen op te rui men. Daarna zullen evenwel door de Duit- schers zeiven op bepaalde plaatsen mijnen worden gelegd, zoodat het vaarwater niet dan met Duitsche loodsen zal kunnen be varen worden. Eerst nadat die werkzaam heden gereed zijn, kan aan een hervatting der vaart worden gedacht. Nog steeds komen meer Belgen naar ons land, zonder dat er een beteekenond aan tal terugkeert. De vrees voor de Duitsohers zit er te diep in en zelfs de zeer kalmco- rende oproep om terug to koeren van dr. Franck, die tijdelijk als burgemeester op treedt, wijl de heer De Vos te veel onder den indruk is van het gebeurde, heeft nog weinig uitwerking. Bepalingen voor den terugkeer. Een verslaggever van de ,,N. R. Ct.", die te Antwerpen is of geweest is, vertelt veel nieuws over het weer toelaten van de Belgische vluchtelingen in hun land. Aan de uitvoerige telegrammen ontleenen we het. volgende Het militaire gezag to Antwerpen ver langt, dat de binnenkomst ordelijk zal ge- eohioden, en onder contróle. Dat men zich van de stroomen geen duidelijke voorstel ling maakt, begreep ik uit liet aanvankelijk voornomen om deze controle aan een Duitsoh officier op te dragen, die hiervoor slechts van elf tob één, van vier tot zes uur den tijd zou hebben. Bovendien zouden de breinen met vluchtelingen binnen in do stad moeten binnenkomen, om geen gezwerf bui ten rondom de forten te krijgen. Maar dé verbinding met do stad is verbroken door het opblazen van de spoorbrug van Dam. Dit kunstwerk kan nog in geen tijden her steld zijn, ook niet, wanneer do noodige in genieurs en werklieden zich hiervoor weer melden. De controle zal in hoofdzaak die nen om na te gaan of er ook actief dienend© Belgische militairen in burgerkleeding mee komen, die vermoedelijk krijgsgevangen zullen worden gemaakt. Aan de bep.v ling, dat voorts alleen ordelijk© burger8, die in eig^-n onderhoud kunnen voorzien, door de Duit sche overheid zullen worden toe- go la ten, zal wel moeilijk de hand zijn to houden. Wat voor ons land trouwens te hopen is, want anders blijven wij hier met do paupers en verdere bezinksels zitten. Vervolgens krijgt men de kwestie van het spoorwegmateriaal. Zal Nederland daar voor kunnen zorgen, en zal de Duitsche bezetting de eenmaal weer binnengekomen Belgische machines en wagens voor dit transport weer vrij uitlaten 1 Bovendien is de directie van de Belgische staatsspoor met welhaast het geheele personeel afwezig. Daardoor zal het uiterst bezwaarlijk wezen heb spoorwegverkeer in Belgie te herstel len, vooral omdat het personeel bezwaar zal hebben terug te keeren zoolang de kans groot is, dat het ook voor Duitsche militai re transporten zal worden gebruikt. Ook zou de Duitsche kommandantur steeds tea minste een half uur voor het vertrek van iederen trein daarover bericht wenschon, docii do telegrafisohe gemeenschap is groo ten deels gestoord. Behalve per treia, zijn er honderdduizen den uitgeweken te voet en op karren. 0 moet voor gezorgd worden, dat zij op de wegen voldoende ruimte laten om de be wegingen van de Duitscho troepen onge hinderd te laten doorgaan. Voorts kan ei ook niet telkens eens een 6chip met men schen aankomen, want de oontróle hiervan zou te tijdroovend wezen. De conditie isi groote scheepstransporten tegelijk. Heb spoorwegstation Merxem achtten de Bel gische autoriteiten niet ongeschikt voor aankomst van de treinen, maar de Kom mandantur acht het te ver uit de stad, en er is geen rangeerterrein. Het instellen van een postdienst uit Antwerpen naar Nederland en omgekeerd, waardoor de vluchtelingen althans verbinding per brief konden krijgen met hun woonplaatsen, lag voorloopig niet in de plannen. De maat schappij MechelonTerneuzen was wel be reid den dienst te heropenen, doch alleen onder waarborg, dat er geen beslag Wordt gelegd op de treinen. Het verkeer over Esschen zou slechts op enkol spoor kunnen geschieden, omdat er niet kan worden gerangeerd. Een latere eisoh was het herstellen van de hydraulische inrichting van het Centraal station, om de looomotieven daar weer onder stoom t© brengen onder Duitsch beheer. Maar allo technisch personeel is weg. Vóór het hor stel van dit werk zou het Duitsche gouver nement in Brussel geen toestemming geven tot heropening van het verkeer. Men moet dus vooral het Belgische spoorwegperso neel terugroepen, wenschte het Duitsche bestuur te Brussel. Zij zouden allen op hun oude posten gehandhaafd blijven, en geregeld worden uitbetaald. Men ziet dat onze regeering nog heel wao puzzels zal hebben op te lossen aleer de groote terugtrek zal kunnen beginnen. Weinig neiging tot terugkccren. Belgische voormannen te Roosendaal heb ben overal propaganda gemaakt onder d~ vluchtelingen aan do grens om terug te keeren naar Antwerpen. Maar hun woor den zijn tob lieden nog niet in staat ge weest om althans bij de massa het enormo wantrouwen tegen de Duitschers te ver kleinen. Dit bleek gisteren aan het station Roosendaal. Daar vertrokken om twaalf, om drie en om zes uur treinen, die de stad zoo dicht mogelijk naderden, namelijk naar heb goederenstation Mcrxein. Voor dez© treinen werden tezamen verkocht 321 kaar tjes 3do klasse, 26 tweede en 5 eerste klas se. In het geheel vertrokken dus ongeveer 350 menschen in deze richting. Maar daar onder waren verscheiden Duitsche en Ne- dorlandsohe handelsreizigers, afgevaardig den van verschillende firma's, kantoorper soneel, enz. Het aantal vertrokken vluch telingen is dus van geen belang geweest. Op verzoek van hot Duitsche bestuur in België werden hier de kaartjes uitgegeven tot Esschen. Daar moesten do reizigers ver der doorbetalen. De Duitsche kas aan heb station vroeg zijn deel. De treinen beston den geheel uit Nederlandsch materieel. In Esschen staan twee Belgische locomotieven onder stoom waarvoor men nog een paar stel Belgische machinisten en stokers hoeft gevonden. Uit Esschen keerden do Neder landsch© machines telkens terug naar Roo sendaal Het Belgische grensstation wordt bediend door Duitsche marinematrozen. Een zit er in 't loket, een staat er met zijn tang aan heb loket om de kaartjes te knippen, tweo gaan er mee op do locomotief, een zit er in de bagagowagen bij wijze van conducteur. Op deze wijze zijn er ook een paar Bel gische treinen direet uit Esschen verzonden.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1