De Eurepeesche Oorlog. N°. 16759 Woensdag 14 October. Tweed.© Blad. A°. 1914. X Binnenland. Eerste Kanier. BBsmaeap Hot moreen verschijnend nnmmer bevRt ylt- Sluitend foto's betrekking hebbonde op denn*v peasohen oorlog, door Correspondenten genomen. ^Soldaten die bozig zijn hun sokken te stoppon. Antwerpen in vogelvlucht. Duit-scke gewonde in do straten van Aalst, bewaakt door Belgisohe soldaten. - De Belgische troepen bereiden de komst van do Ulilanen voor. Belgische artil- lerie wordt gerec-d gemaakt voor den strijd. Dnitschc soldaten verdekt opgesteld achter heu vel». Uit Frankrijk: Dnit-scho soldaten in de loopgraven bij MonsFransohe gevangenen ko men to Valenciennes aan. Uit Oost-Pruisen: Oostenrijksche infanterie in loopgravenLocomo tief met Luitsohe soldaten op weg om tegen cie Russen te vochten. n zoor gelukkige vereem- ging. De toren van het kerk je te bt.-Gillea door een Duit-sche granaat vernield. Belgische sol daten in du loopgraven van Antwerpen door hun prioster aangemoedigd. Het oefenen der Lngel- sohe legerkorpsen. Veldbakkerij in het Duitscho leger. Verstrekken van ammunitie aan do Belgisohe burgerwacht. Voor het treffen. Uitwerking van het 42 oM belegeringsgeschut op eon dor Belgische forten. Het vernielde kantoor van den Stationschef te Dendernionde. Duit- sohe verkenners te St.-Amand aan een kiemen jongen den weg vragende naar Lillo. Len e- rugblik op den Fransch—Duitschcn oorlog van 1870— 71: Prins Friedrich Karl van Pruisen; Ge neraal Mac Mabon; Straatsburg tijdens het bom bardement; Episode uit don slag bij Vcissenburg OPGAVE VAN PERSONEN, DIE ZICH TE LEIDEN HEBBEN GEVESTIGD. D. W. C. Kool, Rijn- on Schiekade 21. brieven- Th O. Stuivenberg en gezin. Oude Singel 218, banketbakker. J. -Blanksma. Groonhovcnstr. 10. sohcikundige. W. A. Zeijdncr. Hooigracht 18. Th. van Kan en gezin, Lanpebrug 45 A, O.-I. ambtenaar W. F. Henzen on gezin, Bloomistenlaan 3. los werkman nlr. P. M. Enserinck en gezin. Oude Vest 215. ruks- ftmbU-naar. F. Leder ori gezin, Pr. Frederik3traat 21 A, kruideniersbediende. A. J. Martijn en gezin. Pr. Hendrikstraat 19 A. besteller. E. C Ets, Heorenstraat 2 D. Oostwouder en gezin. Boorhaavestraat 21 A. agent van oen stoomtram. J. Bogaart en gezin, Koenesleeg 30, workman. P. J. Huldij, Beestenmarkt 42. student. E. M. Hert-sworm, Hanscnstraat 29, naaister. A. de Geus, Acad. Ziekenhuis. G. A. do Bruine, Jan van Goyonkado 8. Gesneentesakea. Een extra-bijdrage van de Stedelijke LicliU'abricken. In. verbaaid mot het liooge bedrag, dat volgens de concept-begroeting voor 1915 aan plaatselijke direct» belasting- zou moeten worden opgebracht, alsook met he>t oog op de tegenwoordig» buitengewone tijdsomstan digheden, zijn door B. en W. middelen over wogen, om tot verlaging van dat bedrag te geraken. Een dier middelen, ten gevolge waarvan het door de belastingschuldigen aan inkom stenbelasting te betalen bedrag met onge veer f89,000 kan worden verminderd, komt op het volgende neer: De Sted.Fabrieken lossen de door de ge meente aan haar verstrekte kapitalen voor uitbreiding ©n vernieuwing van het bedrijf in 20 jaar af of wol ieder jaar 5 pCt. De gemeente zelf sluit haar geldleoningen met een aflossing van ten hoogst» 40 jaar, d. i. dus 2Va pCt, Van het door de Lichtfabrie ken als aflossing betaalde bedrag wordt dien tengevolge ongeveer de helft onder de ge wone middelen verantwoord, ten einde dat bedrag aan de geldschieters der gemeente te kunnen aflossen, terwijl de andore 2Vs pCt. onder de buitengewone ontvangsten word ge bracht en voor kapitaliseeïing bestemd. Deze gelden zijn in mindering gekomen van de in de laatste jaren door de gemeente ge leende golden. De op de concept-begrooling voor 1915 onder do buitengewone ontvangsten gebrachte hilossingsmiddelen der lichtfabrieken ton be drage van f89,851, willen B. en ,W, nu voor 1915 en zoo noodig ook voor 1916 ónder de gewone middelen verantwoorden en aan gezien die gelden niet aan de geldschieters .behoeven te worden afgelost, daarmede den yoor hoofd, omslag gcraainden post te ver minderen, die dus van f 626,000 zal worden .teruggebracht tot f 536,000. "Het v^rmenig- .vuldigingscijfer kan dan ongeveer 1 pCt. lager worden. Natuurlijk, zoo zeggen B. en W„ mag dit faiddcl slechts bij hooge uitzondering wor den toegepast. Terwijl in gewone omstandigheden toch Weteds na 20 jaar als het ware het kapitaal *ou zijn gevormd, ora daaruit aan de licht fabrieken de gelden te loenen, die te zijner tjjd voor uitbreidingen noodig zullen blijken te zijn, zal dit thans eerst een jaar later Shot geval zijn. Doch met het oog op het hooge belastingcijfer en de buitengewone tijdsomstandigheden, achten B. en W. het toepassen van den maatregel thans gerecht- iVaardigd, te meor, omdat een aflossing in 20, respectievelijk 40 jaar, altijd ©enigszins .traüekeurig is en dus ook op 21, reap. 401/2 jaar had kunnen zijn bepaald. Bovendien wor den ook de kapitalen, die geleend zijn voor bankoop van ongebouwde eigendommen, nog Sn den gewonen tijd afgelost, zoodat ook bot oog daarop dit uitzonderingsvooir- fftel zeer goed te verdedigou is. Indien ©venwel de toestand na verloop Van jaren zich ten goodo mocht hebben cfc 1>lan voor bet onder „gewoon", in plaats van onder verajltwoorflc beiras, weder «ader de buitengewone middelen tanig to .wSie? voor ka"iulis**we ba Uitbreiding der Plantsoen-school. Reeds geruimen tijd geleden vestigde het hoofd der openbare lagere school 3de klasse No. 1 aan het Plantteen de aandacht op de zeer bekrompen afmetingen van een viertal lokalen dier school, ten gevolge waarvan, zeer ten nadeele van het onderwijs, zoowel de gangpaden tusschen de banken onder ling, alsook die achter de klassen en aan de zijkanten veel te nauw waren of zelfs in het geheel niet bestonden. Aangezien B. en W. deze klachten alles zins gegrond voorkwamen, verzochten zij den Directeur van Gemeentewerken mede te deelen, of, en zoo ja op welke wijze, naar zijn oordeel in den toestand verbetering kon worden gebracht. Uit zijn rapport bleek, dat dit zeer goed mogelijk zou zijn, indien de tusschen wan den tusschen de lokalen der 9de en 10de en der 11de en 12de klasse werden weggebroken, waardoor in plaats van die vier lokalen, twee ruime en goed verlichte leerlokalen zouden ontstaan. Dit zou dan natuurlijk gepaard moeten gaan rnefc het bijbouwen van ten minste twee nieuwe lokalen, voor zien van do noodige privaten voor jongens en meisjes, hetgeen alles zou kunnen ge schieden op een gedeelte der speelplaats. De kosten dezer verbouwing, met inbe grip van die, verbonden aan het ruimer maken der veel te nauwe gangen in de school, "net veranderen van de verlichting en ventilatie der privaten aan de oostzijde van het gebouw en het maken van een nieuwe bergplaats voor brandstoffen, een en ander grootondeels in verband met het bijbouwen der nieuwe lokalen, werden door den Directeur van Gemeentewerken glo baal geraamd op pl.m. f 12,500. Ofschoon B. en W. zich met de door den Directeur voorgestelde oplossing zeer goed konden vereenigen, besloten zij toentertijd de verbouwing nog niet aanhangig to ma ken, en wel om twee redenen. In de eerste plaats achtten B. en W. heb niet gewenscht tot het verbouwen der school over te gaan, zoolang door de Re geering nog goen definitieve beslissing ge nomen was op de door bemiddeling van de Yereeniging van Nederlandsche gemeenten ingediende verzoeken, om de bij besluit van 25 Juni 1912 vastgestelde nieuwe Algemeene Regelen omtrent den bouw en do inrichting van schoollokalen voor openbaar lager on derwijs in dien zin te wijzigen, dat hieruit minder kosten voor de gemeenten zouden voortvloeien. Anders was de mogelijkheid niet uitgesloten, dat na het uitvoeren der verbouwing wederom wijziging zou moeten plaats hebben, ten gevolge van de veran dering dezer Algem, Regelen. En tevens ging de oplossing van den Di recteur B. en W. niet ver genoeg, vooral met het oog op het eventueel verbinden van een 7de leerjaar aan deze school. De Directeur diende daarop een nieuw plan in, waarmede behalve B. en W., ook de Plaatselijke Schoolcommissie en de Com missie van Fabricage zich konden vereeni- gen en hetwelk evenmin bedenking ontmoet te bij den Districts-Schoolopziener. Volgens dit plan zal de nieuwe vleugel, zoowel op den beganen grond, als op de verdieping 2 ruime leerlokalen bevatten, terwijl eenige privaten en waterplaatsen, die tegen de bestaande school zijn aange bouwd, zullen worden afgebroken en elders opnieuw opgetrokken. Op de verdieping zullen verder een ver trek voor den schoolarts en eenige kasteii voor leermiddelen worden gemaakt. Na de verbouwing volgens het 2de pla.n zal do school dus niet alleen 14 goede leer lokalen, te zamen ruimte biedende voor ongeveer 632 leerlingen, bevatten, doch bovendien ook in ver-schillende andere op zichten, belangrijk zijn verbeterd. Do kosten- der verbouwing, met inbegrip van het maken van een paalfundeering, die noodzakelijk iq, aangezien de nieuwe vleu gel gedeeltelijk boven een gedempte gracht zal worden gebouwd, worden door den Di recteur van Gemeentewerken globaal ge raamd op pl.m. f 24,000. Wel is waar is dit bedrag belangrijk hoo- ger, dan de raming van het oorspronkelijk plan, doch het komt B. en W. met de Plaatselijke Schoolcommissie voor, dat in dien tot verbouwing der school wordt over gegaan, niet mag worden volstaan met het tegenwoordige aantal leerlokalen. Nam men daarmede thans genoegen, dan zou binnenkort wederom tot verbouwing moe ten worden overgegaan en zouden de kos ten voor de gemeente nog veel hooger zijn. Op grond van een en ander geven zïj derhalve in overweging een bedrag van f 24,000, waarvan *4 gedeelte van het Rijk wordt terugontvangen voor dit doel te hun ner beschikking te stellen. In ,,De Ned." wordt medegedeeld, dat jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman ontslag heeft genomen als lid van de Kon. Academie vaD Wetenschappen. Aanleiding daartoe is een uitlating van den voorzitter der afd. van de Academie, prof. Chantepie de la Saussaye, in het maandblad „Onze Eeuw", waar deze inder tijd schreef ,,Ook in de Christelijke pers" is het niet beter. „Standaard", „Nederlander", door do kleine pers gevolgd, hebben in de ver kiezingcampagne uitgemunt door verdacht making, onwaarhoid, perfide aantijgingen, waarbij de zondon der Jhberale pers in bet ui et verdwijnen*/' ,,De Nederlander^, waarvan de heer Lohman hoofdredacteur is, had zich tot den hoogleeraar gewend om de feiten te noemen, waarop zijn beschuldigingen steunen. Hier op had prof. Ohaintepie de la Saussaye me degedeeld, dat hij niet op de „sommatie" zou antwoorden. „Ofschoon hij in zijn por tefeuille overvloedig materiaal heeft om zijn oordeel te staven, acht hij het in geene deele vruchtbaar daarover een polemiek te ope nen." Het Hof heeft met ingang van heden, den rouw aangenomen wegens het overlij den van Z. M. den Koning van Roemenië, en wel een week middelbaren en twee weken lichten rouw. De zoon van minister Cort van der Linden heeft een kleine hoofdwonde en een lichte fractuur. Zijn toestand is zeer bevre digend. Indien complicaties uitblijven, wordt zijn geleidelijk herstel verwacht. De Minister heelt zijn werkzaamheden aan het departement hervat. De gewone audiëntie van den Minister van Justitie zal 17 October a. s. niet plaats hebben; de gewone audiëntie van den Min. van Buitenl. Zaken zal 16 Oct. niet plaats hebben en de gewone audiëntie van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken op 17 Oct. a. s. niet. Vergadering van Dinsdagavond te halftien Voorzitter: J. J. G. baron Van Voorst lot V oorst. E. 31. van der Kunt. Ingekomen is bericht van overlijden van den ilueer E. A. M. van der Kun, lid der Kamer voor Zuid-Holland. De VOORZITTER herdenkt mJet weemoed do nagedachtenis van wijlen den heer v. cL Ivun, die na een kortstondige, ernstige» ziekte uit den kring der zijnen en uit een werk zaam leven werd weggerukt. Met ijver, toe wijding en nauwgezetheid vervulde hij zijn werkzaamheden. Eerst bijna 13 jaar was hij lid der Tweede Kenner, daarna van 1910 af lid dezer Kamer; hem was het gegeven veel nuttigen arbeid in 's lands belang te ver richten. Nood© zal hij hier gemist worden; zdjn nagedachtenis zal in eere blijven. De MINISTER VAN LANDBOUW. NIJ VERHEID EN HANDEL, de heer Treub, sluit zich namens de Regeering met enkele woorden hierbij aan. De Eerste Kamer lijdt in de laatste tijden groote verliezen; zaj kan overtuigd zijn, dat ook de Regeering daarin deelt. Beide redevoeringen werden staande aange hoord. Installatie Jhr. Mr. Bosch van Oud-Amelisweerd cn Van TVeldcren baron Rcngers. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden jhr. mr. J. W. M. Bosch van Oud-Amel-isweord (Utrecht) en Th. M. Th. van Weideren baron Rongers (Friesland). Deze stukken worden gesteld in handen van een commissie, bestaande uit de lieeran De Boer, Van Lanschot en Polak. Nadat de vergadering voor korten tijd ge schorst is geweest, brengt do hoor DE BOER rapport uit, adviseerend tot beider toelating. Van de beide nieuw benoemde leden, door den griffier binnengeleid, legt de heer Bosch van Oud-Amelisweerd de veredschte eeden en de liter Van Wel deren Rengers de ver- eischto beloften af. Bericht van Afwezigheid. Van den heer CREMER was bericht van verhindering tot bijwoning der vergadering ingekomen, wegens een licht ongeval. Regeling van Werkzaamheden. De VOORZITTER deelt voorts mede, dat Woensdag om elf uur verschillende wets ontwerpen in de afdoelingen zullen worden behandeld. Om 3 uren zal een openbare ver gadering gehouden worden ter behandeling van de suppletoire Waterstaatsbegrooting (uitvoering van werken in verband met de werkloosheid) en de Stuwadoorswet. De vergadering wordt hierna verdaagd tot morgenmiddag drie uren. ACADEMIENIEUWS. Delft: Naar aanleiding van een bericht, waarin gemeld word, dat de toestand van het Delftsche Studentencorps niet zeer gun stig genoemd kan worden, daar er 63 leden voor hun lidmaatschap bedankten, schrijft de Senaat van genoemd corps: „Het is een telken jare terugkeerend ver schijnsel, dat er omstreeks dezen tijd een groot aantal bedankt, wegens afstudeeren dat dit aantal dit jaar iets grooter is, moet worden toegeschreven aan 't feit, dat moe deren door dienstplichtigheid van het Corps lidmaatschap afzagen Daar tegenover nu staat, dat 86 nieuwe leden zich hebben aan gemeld, zoodat het totaal aantal Corpsleden Ou., nu nog pl.m 600 bedraagt». De veronder- stedling, als zou bet er voor het D. S.-C. niet zeer rooskleurig uitzien, is dus ten eenen- nialo onjuist. De Administratie verzoekt Copieën voor Adverteiitiën vóór 12 uur te doen bezorgen. NA DIEN TIJD is men niet zeker dat opname in het nummer van dien dag kan geschieden. De toestand in Antwerpen. Een bijzondere verslaggever van het „Hbld." seint uit Putte: Gisteren passeerde alhier de heer Do nald C. Thompson, consul van Amerika in Antwerpen. De heer Donald deelde mij mode, dat wiat de voeding betreft, de toe stand in Antwerpen verschrikkelijk ia. Er is nergens bijna iets te krijgen- De voorra den, die nog aanwezig waren zijn door de Duitschers in beslag genomen. De consul is thans op weg om te trachten uit Londen onder Amerika an sche vlag naar Antwerpen voedsel vervoerd te krijgen voor de Bel gen. Omtrent het bombardement deelde de heer Thompson mij nog^ medio, dat zijn huis in de Rue de la Paix gedurende den nacht driemaal getroffen werd, wat telkens een begin van brand veroorzaakte. Dat kon echter voortdurend worden gebluscht. Tij dens het bombardement was de Neder landsche consul ten huize van zijn Ameri- kaanschen oollega. Troepenverhouding in Wcst-België. De oorlogscorrespondent M. van „De- Tijd" zendt uit Maastricht inlichting om trent de sterkte der verschillende legers in het Westelijk deel van België. De val van Antwerpen, het „bolwerk der nationale ver dediging zegt hij moge voor België 'n treu rig feit zijn, ik geloof toch met dat de toe stand der geallieerden, waarvan dan toch Belgiö's lot afhangt, de laatste week on gunstiger is geworden. Er zijn omstandigheden, waarin men niet alles zeggen kan en mag, wat men weet, an ders zou ik die gunstige positie duidelijker laten uitkomen. Als resultaat echter van een omzwerving van meer dan een week door België en Noord-Frankrijk, kan ik toch hot volgende modedeelen: de bezetting door de geallieerden van den Zuid-Westhoek van België wordt steeds sterker. Een Engelacho macht heeft den weg OstendeGent bezet, versterkt door een gedeelte van het Cana- deesche hulpleger, dat deels in Calais, deels in Ostende ontscheept werd. Etiertegenover staat, dat reusachtige ver sterkingen van Duit sche zijde woraeu aan gevoerd. In een mijner berichten, u uit Brussel toegezonden, meldde ik reeds, dat 600.000 man vrijwilligers zouden worden aangevoerd, waarvan het grootste deel naar Noord-Frankrijk zou gaan en een ander deel tegen Ostende moest oprukken. Welnu, een groot deel is reeds in België aangeko men- Terwijl ik j.L Vrijdag het traject Leu venLuik aflegde, zijn me 13 treinen ge passeerd, opgepropt met vrijwilligers. Het waretn allen jonge jongens, die niet lang kunnen geoefend zijn geweest. Enthu siasm e echter heerscht er genoeg onder hen. Machtig klonken hun va-derlaudsche liede- ren, en wanneer onze trein passeerde, zwaaiden allen met kleine vlaggetjes, de nationale driekleur, of de beeltenis van den keizer enz. De Belgische Missie uit de Ver. Staten terug. Een correspondent van de ..Flandre libé rale"' heeft een gesprek gehad met den mi nister van staat, Paul Hynians, lid van het buitengewone gezantschap, die uit de Ver- cenigde Staten te Ostende is teruggekeerd. Wij ontkenen er het volgende aan „President. Wilson heeft een strikt onzij dige houding aangenomen en déze zelfde houding hebben ook de regeeringskringen met bewonderenswaardige eensgezindheid ge handhaafd. Men moet niet- vergeten, dat in de Vereenigde Staten vijftien mil li oen Duit schers wonen, raaar toch geeft in liet alge meen de openbare mooning levendig uiting voor haar groote sympathie voor België. Do president hoeft op 16 September, zoo dra hij van buiten was teruggekeerd, de af vaardiging ontvangen en twee uur later zond hij antwoord op heb telegram, dat kei zer Wilhelm hem acht dagen »tc voren ge zonden had. De president, die steeds vrien delijk was, heeft bij het begin van het onder houd uiting gegeven aan zijn diepe sympathie voor België, zijn grooten eerbied voor den koning en zjj.n bewondering voor het volk. Op het einde van zijn rede heeft hij dezjo gevoelens herhaald. Wat in Amerika de openbare meening vooral getroffen heeft, is de schending der Belgische onzijdigheid, door een mogendheid, die luiar mede gewaarborgd had. De Belgische afgevaardigden hebben vooral moeite gedaan in verbinding te komen met do leidende kringen der intellectueel© wereld in de Voreenigde Staten; bij hun bezoek aan do Harvard-univorsiteit is hun eeo zeer har telijke ontvangst ten deel gevallen. To Chicago werd hun een maaltijd aan geboden, waar de bekendste afgevaardigden van geldmarkt, nijverheid en handel aan zaten. Te Cleveland werden zij door Roose velt aan het ontbijt genoodigd en hadden met den oud-president een zeer belangwek kend gesprek. Ook te Philadelphia werd de afvaardiging door de gemeente-overheden en de zakenwereld ontvangen. ïn Canada, te Montreal, zijn zij met on beschrijflijke geestdrift begroet. De afvaardiging heeft een broohure uit gegeven, getiteld: De Belgische kwestie, mot talrijke bijlagen, en deze in 10,000 exem plaren onder alk ïMgeoidjigskringJein vdrspneöd. terwijl Hymans en Van de Velde artikeld in Arno rik aan sche tijdschriften hebben go-. schreven. Men moet België verlaten om er zich1 rekenschap van te geven welken hoogen rung in de wereld zijn heldhaftige verdediging aan het land gegeven heeft. De gevechten by Alrecht. Een correspondent in Frankrijk van de „Times", vertelt bijzonderheden omtrent de gevechten in de buurt van Atrecht en maakt daarbij melding van het kranige optreden van Fransehe troepen, die het heetst van den strijd 1>e verduren hadden. Dagen lang hielden zij een overmachtigen vijand in bedwang, totdat ze versterkingen kregen. Het was niet langer schermutse len, maar dag en nacht zwaar werken, en hoewel den Duitschers zware verliezen toe gebracht werden, hebben ook de Fran- schen natuurlijk veel mannen verloren. Het moedig optreden der Franschen be reikte zijn toppunt bij het gevangen nemen van een troep van 900 Duitschers. Dit detachement had een uitstekende stelling bezet en zich daar verschanst. De Fran- schen beproefden een front»-aan val, maar zonder gevolg. Toen werd er besloten, dat men zou beproevou de troep af te snijden en een groote afdeeling werd op de flank uitgezonden, terwijl schijnbaar een groote front-aanval gedaan word. De flank-partij wist rond te trekken en met kleine verlie zen de verschansing te nemen. De Duitschers hadden Atrecht weinig besohadigd en het viel bij hun terugtocht op, dat ze om de stad heen gingen. Want hoewel er patroeljes door de straten trok ken, ging de hoofdmacht op 5 K. M. af stand de stad voorbij. Al den tijd werden ze op de hielen gezeten door de Franschen, maar ze zagen kans, op een wed verschanste stelling terug te vallen. Het land in deze streek is beboscht en in vele gevallen wer den deze verschansingen aangelegd tegen over een bosch en langs een aanzienlijke oppervlakte uitgestrekt. De Duitschers volgden opnieuw de tik- biek om de Fransehe hoornsignalen na .te boote-en en zoo bliezen zij meer dan eeng tot den aanval en de Fransehe troepen leden daardoor. Er werden veel krijgsge vangenen gemaakt gedurende den terug tocht langs deze sectie van het uitgestrek te front. Toen de Franschen voorwaarts rukten, brachten hun patroeljes herhaal delijk groote troepen Duitschers op. die zich overgegeven hadden met het gewone verhaal van onvoldoende voedsel en ze wa ren diep neerslachtig. Van velon hunner was de uniform aan flarden, velen hadden nauwelijks meer schoenen aan en ze waren met modder bedekt. Er waren mannen on der hen. die aan de Franschen vertelden, dat ze zestig jaar oud waren. Het geheim der 42 cM. Gelijk thans bekend wordt, is reeds in 1911 de Zwiteersche kapitein Zschokke dbor een toeval achter het geheim vaD de Duit- sche nieuwe bestellingen op het gebied der artillerie gekomen. Hij publiceerde destijds in een Zwiteersch militair vakblad een ver handeling over heb 42 c.M. geschut, dat echter door de Fransehe, Engelsch'c en Russisohe militairen blijkbaar in het geheel niet is opgemerkt. De Graanoogst in Frankrijk. Naar de Farijsche correspondent van do „Times" meldt, heeft generaal Joffre, do opperbevelhebber van het Fransehe leger, m een schrijven aan de prefeeten der depar tementen van het oorlogsgebied, de aan dacht op het verwaarloosde oogst werk ge vestigd. De generaal verklaart, bij zijn tochten door de bij den oorlog betrokken streken te zijn getroffen -door het zien van vele krach tige mannen tusschen -15 en 60 jaar, die- in de dorpen staan te babbelen en te luilakken, terwijl een groote hoeveelheid graan (tar we en inzonderheid gerst) nog in* schoven op 'tveld staat. Het gaat niét aan dat die voedingsmiddelen, voor de voortzetting van den oorlog noodig, in het veld verrotten, omdat de eigenaars onder de wapenen wer den geroepen. Generaal Joffre verzoekt derhalve de pre fecten, de burgemeesters hunner departe ment op te dragen om voor het binnenha len van den oogst etc. te zorgen. De orde ,,Pour le mérite" voor een jong Luitenant. De Keizer heeft den 22-jarigen garde-lui tenant Von der Linde de orde „Pour le mé rite" verleend, de hoogste Pruisische mili taire onderscheiding, sinds 1866 niet meer aan een subaltern officier geschonken. Von dor Linde verdiende de onderschei ding door zijn drieste overrompeling van het foi-t Malonne, behoorende tot den ves tinggordel van Namen, op 2si Augustus. In een brief aan zijn ouders geeft hij daar van de volgende beschrijving. Ik moest met 500 man over het vrije veld op het fort lostrekken. Van alle kanten staarden mij de schiotgleuven aan, waaruit het ieder moment losknallen kon en was dat niet het geval, dan kon ik nog licht op een van die vele mijnen, die rondom ver spreid lagen trappen. Onder alle officieren die rich als vrijwilligers aangeroeid hadden, werd ik gekozen. Van mijn compagnie nam ik maar vier man mee en op zijn In-*

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5