N°. 16755 Vrijdag O October*. Tweede IBlacl. A°. 1914. Belgische Vluchtelingen naar Nederland. Haagsehe Rechtbank. Te Roosendaal en le Bergen-op-Zoom. Ook te Roosendaal blijven vluchtelingen toestroomen. De plaats is in rep en roer vanwege de droeve optochten der ellende. Gisteren alleen zijn 60,000 vluchtelingen voorbij gespoord naar voor de meesten on bekende streken van ons vaderland of van den bondgenoot aan gene zijde van 't Ka naal. Onpeilbaar is het leed over deze dui zenden onschuldigen gebracht, doch ons volk doet zijn plicht. Roerend hartelijk zijn de soldaten voor de vluchtelingen. Zoodra een trein uit Antwerpen, zijn pas- sagiers heeft aangebracht, komen onze •jongens aandragen met brood. Zij sjouwen de bagage van de van eigen erf verdreve nen ën trachten hun wenschen te voorko- men. Dc militaire-gouverneur heeft do in- woners van Antwerpen, die heb even kon den doen, aangeraden uiterlijk hedenmid dag te drie uur, de stad te .verlaten. Het gevolg is, dat de stroom der vluchtelingen blijft', vloeien. Te half twee werd hier weer zwaar ka nongebulder gehoord. Allen, hedenmiddag uit de bedreigde stad aangekomenen, ge wagen van de geweldige beschieting van den afgeloopen nacht. Het aanvankelijk vermelde ageeren van een Zeppelin" wordt niet bevestigd, doch zon 'er dat, was de uitwerking toch reeds vreeselijk. Een shrapnel 1 kwam neer achter 't Erasmus- gasthuis, in de Fontainestraat, te Borger- hout, verbrijzelde een aantal ruiten van dat gesticht en van menig in die straat gele gen huis. Aan dc Turnhoutsche baan en aangrenzende straten hebben de projectie len vele huizen vernield. Zoo ook in de 'Engelsche Leien en de BalLaertstraat, ach ter het Paleis van Justitie Men schrijft uit Bergen-op-Zoom aan het „Hbld Dit is een dag geweest, zooals eon mensch ©r niet dikwijls een doorleeft, 't Begon 's morgens vroeg al met het bericht, dat ©r te Putten op dc grens duizenden gereed btoncl'en om naar hier te komen, nu het ver blijf te" Antwerpen en omgeving elk oogen- blik gevaarlijker-werd. En ja, spoedig bleek dat gerucht waarheid. Want den geheelen dag stroomde het langs den Antwerpschen weg vluchtelingen. Ze kwamen in prachtige auto's en in de meest primitieve huifkar ren. Met keurige equipages en eigen koet siers, waarnaast op den hok een echte ras hond parmantig zat rond te kijken, maar ook met lange boerenwagens zoo van het land, waarop men bedden en kussens ge legd had, waarop de vrouwen en kinderen zaten. En de trams? Ze reden met extra- wagens tien,- twaalf achter elkaar, terwijl do menschen toch nog aan de balkons bin •gen, om in Godsnaam mee te komen. Ja, 'het was een vreeselijk gezicht vooral lat der troepjes schamel gekleede vrouwen en kinderen, wier in doeken geknoopte plan's blijkbaar hun eenig bezit uitmaakte. Dapper weerde zich echter onze Burger wacht, die elk aankomend rijtuig dadelijk per fiets naar het reeds vroeger beschre ven lokaal voor de vluchtelingen bracht, waarbij ook alle trams stepten en waa in door de goede zorgen van het Damescomité de behoeftige vluchtelingen we mogen het getal van gegoeden en behooftigen sa men gerust op een 1500 schatten van koffie en brood werden voorzien. Dat onze hulpvaardigheid anders ge waardeerd wordt, blijkt wel uit het verzoek van sommige meergegoede vluchtelingen om in het voor hen ingericht gebouw een bus te plaatsen, ten einde met hun giften het Dames-comité t-e steunen. Maar mis schien is daarvan nog sterker bewijs de verzekering eener Belgische vrouw, die met haar kinderen aan een goed onderko men geholpen was, ,,dat de madammekes van de Comiteit zoo met levenden lijve naar den hemel verdienden te gaan." Dat Nederland België niet goed gezind is, zal dan ook geen enkele Belg na zijn ontvangst te Bergen-op-Zoom langer be- iweren I Tc Rotterdam. Dc stroom der vluchtelingen te Rotter dam was gisteren nog geweldiger clan vorig© Öagen. Den ganselven avond bemerkte men troepjes Vluchtelingen, man, vrouw on kinderen, be last en beladen met hetgeen in de overijld© ylucht nog kon worden medegenomen. Kwartier voor zevenen kwain gisteravond aan het station DoiftSch© Poort weer oen buitengewoon lange trein aan. bestaande uit iwagons, alle overvuld met vluchtelingen. Toen do troin stilhield, bleek het, dat het overgroot© deel naar Den Haag en verder zou reizen. Slechts een klein gedeelte stapte uit. Langzamerhand geraken alle beschik bare groot© lokaliteiten tot opneming van de vluclitelingen bezet. Do' vluchtelingen, die in den trein bleven, Wndoi .zwervorsreis voort te zotten, werden o/ e ij v door do dames van het stations wvark eïi door do ijverige on dienstvaardige padvin ders overvloedig van brood en melk voorzien. Van do vluchtelingen, die uitstapten, wor den or, nadat zo in de dorde klasse Wacht kamer gespijzigd waren, een honderd na^ag de Doele gezonden. Ze zullen daar in de be nedenzaal, waar de garde-robe is, den nacht doorbrengen en zouden heden naar Ede ver trekken. Een ander gedeelte werd gedirigeerd naar de blindeninrichting in de Van der Duyn- straaty waar plaats is voor ruim 200 uitge wekenen. In „Frascatiin de Kipstraat is het ook vol met vluchtelingen; het wijk- lokaal Bethel, aan de Van Spaanstraat heeft ook zijn deuren opengezet voor tie opneming van de beklagenswaardige tobbers en gister avond waren de gcme.-nte-werklicden ijverig in de weer, om liet Circus aan het Stations plein voor de ontvangst van vluchtelingen in geivedheid te brengen. Er kunnen er daar 500 gehuisvest worden. Voor de. stations Beurs en Delftsche Poort stonden den gansehen avond duizenden dc aankomst van extra-treinen met vluchtelin gen a.f te wachten. De politie hield het pu bliek op behoorlijken, afstand. Hoewel er geen perron-kaarten werden.ver kocht, hadden zich toch hou dorden personen toegang in hot station weten te verschaffen, door een plaa.fsbjlj.et naar Schiedam te Jcoo- pcn. De politie zag zich ten slotte genood zaakt al deze niet-reizigers, die het toch al mooi lijk werk van spoorwegbeambten en co mité-leden voor stations werk niet weinig be lemmerden, op dc Zuidelijke perrons te ver zamelen. Er was in het begin van den .avond bij den stationschef bericht ingekomen, dat eeu extra-trein met 1200 vluchtelingen van Rot terdam naar Don Haag zou vertrekken, doch tegen negenen kwam er oen tweede bericht, dat deze' eerst heden morgén zou loopen. De extra-trein zou eerst tegen middernacht gis teravond kunnen vertrekken en dan zou het te laat zijn, om al de uitgewekenen nog onder dak te brengen. Er worden pogingen in het werk gestold, om Rotterdam voor een deel van clen aan houdenden grooten stroom vluchtelingen te ontlasten. De commissaris der Koningin in deze provincie heeft gis tern ami J dag tot alle gemeentebesturen van Zuid-Holland de vraag gericht, hoeveel vluchtelingen iu hun ge meente kunnen wordeu opgenomen. Kwartier over elven gisteravond kwam een ontzettend lange trein, iu alle rijtuigen het licht uit. het station D. P. binnenrijden, met naar schatting 1500 vluchtelingen. Twaalf uren hackten de menselven in den trein 'gezeten. Zij waren doodop. Nauwelijks stond de trein stil of lal van rappe handen boden brood cn melk aan, waren behulpzaam met liet drageu van dc bagage, hielpen de kinderen en belioeftigcn. Eeriige houderden van de armsten zijn on dergebracht in het circus en in het gebouw van de St.-Josephgezeltenvereeiiiging, bedde auu het Stationsplein gelegen en te voren voor deze ontvangst in gereedheid gebracht. In do wachtkamer der 3de klasse had een uitdooling van voedingsmiddelen onder hen plaats gehad. Met het stoomschip ..Batavier IV" zijn gis teravond honderd Belgische vluchtelingen naar Engeland vertrokken. Twaalfhonderd van do te Rotterdam onder gebracht© vluchtelingen vertrokken vanmor gen. Naar Schiedam gaan er 300 eu naar Den Haag en Sohcvedingen 900. In den loop van den dag hoopte men de stad nog van e©n 3000 anderen te ontlasten. De be stemming daarvan is nog ntel vastgesteld. Te 's-G rn ven lm ge. In het gebouw van de Loge, waar het Comité tot het zoeken van huisvesting voor vluchtelingen van alle nationaliteiten ge vestigd is, is het dc laatste dagen onge meen druk. Dit comité behartigt in het bij zonder de belangen dier vluchtelingen, wien het tot dusver goedging en die nu eensklaps met ontzetting den anderen kant van het leven zien. Nauwgezet wordt na gegaan, hoe en over welke gezinnen de daarvoor in aanmerking komende personen verdeeld kunnen worden met de wenschen van beide partijen wordt daarbij zooveel mogelijk rekening gehouden. Doch bij den grooten, plotselingen toevloed der aller laatste dagen kan niet onmiddellijk de schifting plaats vinden en dieut men op al les voorbereid te zijn. Zoo heeft men thans de beschikking over twee zolders, die elk 200 personen tot nachtverblijf kunnen die nen. Dan hebben en dit wordt door het comité zeer gewaardeerd verschillende hoteliers en logementhouders vrije kamers aangeboden. Ook kan men zoo noodig vluchtelingen onderbrengen in verschillende gemeubileerde huizen cn villa's: o. a. mag men een deel van huize ,,De Pauw" gebrui ken waar 40 bedden kunnen worden ge plaatst. Het comité staat in verbinding met de dames, die indertijd de tijdelijke toevlucht Oranjeliotel" inrichtten en nu binnen kort haar ongelukkige beschermelingen in een door den heer Bouwmeester Jr. afge staan, oud patriciërshuis in de binnenstad zullen kunnen opnemen. Meer dan eens worden vluchtelingen door de dames aan het comité toegezonden. Met de centrale commissie 'daarentegen heeft men tot dusver nog niet zoo heel veel contact, terwijl tot zelfs bij de politie het misverstand blijkt te heerschen, dat. het comité voor huisvesting zioh ook met de op zending na-ar Oldcbroek zou belasten. In den vroegen avond verspreidde zich gisteren iu de stad hot bericht, dot om streeks uur een groot aantal Belgen men epraJr aelfa van eenige duizenden die naar Nederland waren gevlucht, in Den Haag zouden aankomen. Op het Stationsplein was het al om acht uur zwart van de menschen en een groote politiemacht was noodig, om de ruimte on der de overkapping bij den uitgang van het Hollandsehe Spoorstation vrij te houden. Ook op het perron was het zeer druk en hier zorgde de politie er voor, dat een breede strook werd vrijgehouden. Van politiewegc zou gezorgd worden, dat de vluchtelingen onderdak kregen deels bij het Leger des Heils en de Metro pool", voor een ander deel in daarvoor ge schikte gemeentelijke inrichtingen Ruim kwartier voor negenen kwam een trein, saa-mgesteld uit 15 lange waggons, zooals die m internationale treinen rijden, het station binnen. De achterste wagens waren geheel ledig, maar de overige zaten propvol. ï)e reizigers maakten den indruk van lieden uit de volksklasse van het type, zooals dat vooral in zeehavenplaatsen wordt aangetroffen. Vrouwen en kinderen waren het talrijkst. 't Bleek echter weldra, .dat deze trein niet voor Den Haag bestemd was, maar zou doorrijden naar Amsterdam. De por tieren bleven gesloten. Door de geopende raampjes staken een paar heeren, die met een doos langs den trein liepen, de vrou wen en kinderen chocoladetabletten too, terwijl sommige mannen uit het publiek een sigaar kregen. Na eenige minuten wachten vertrok de trein weer en kort daarop kwam het be richt, dat de voor Den Haag bestemde vluchtelingen eerst heden zouden komen. De bovengenoemde autoriteiten vertrok ken daarop, de politie rukte in en 't perron kreeg weer zijn gewone aanzien, maar op het Stationsplein bleef het nog lang leven dig. Tc Amsterdam. Den geheelen dag en avond hebben de treinen uit de richting-Rotterdam gisteren te Amsterdam Belgische vluchtelingen aangebracht. De toevloed was niet zóó groot als men verwacht had. Druppelsge wijze als 't ware kwamen met eiken trein groepjes uitgewekenen aan. Op het eerste perron van het Centraal-Station werden zij opgewacht door de dames van de af dee ling huisvesting van het Ned. comité tot steun van Belgische en andere vluchtelin gen en de heeren van den Bond van Orde. Op het perron en ook op het Stations plein verdrongen zich vele kijkers, die vol mededoogen de groepjes vluchtelingen ga desloegen. Vooral het zien van do kinde ren wekte veler medelijden. De ouders en in het algemeen alle oudere personen stokoude bostjes waren er bij werden eerst voor de politie geleid. Daarna trok ken zij als spoedig onder veilig geleide de stad in naar een toevluchtsoord. Sommi gen die vervoerd werden naar plaatsen buiten do stad bleven rusten op de lange banken in -de derde klas wachtkamer. Al len werden zooveel noodig van voedsel voorzien. Vooral de kinderen zwelgden gretig de groote glazen melk in, en al spoedig weerklonk hun gekraai door de zaal. Zij waren het leed gauw vergeten, terwijl de ouderen zorgelijk en stil neerza ten bij de zakken goed het laatste restje van hun meerdere of mindere welvaart. Tegen den avond zag men de kinderen rustig sluimeren op de harde bank, met een bundeltje kleeren onder het hoofd. De dames van het comité van huisves ting vooral waren onvermoeibaar. Nadat te halftien gisteravond reeds een trein met ongeveer 100 vluchtelingen was aangekomen, is tegen tien uur een extra- trein met ongeveer 700 uitgewekenen aan het Centraal-Station gekomen. Daar was alles voor de ontvangst, van do groote me nigte in orde gebracht. Het eerste perron was over een groote lengte afgezet door de politie. Dc dames en heerën, die in den loop van den dag hun goede diensten hadden verleend, waren met vele anderen versterkt. Door ijverig werken en veler welwillen de medewerking was men er in geslaagd, onderdak te vinden voor velo vluchtelin gen. Ter beschikking waren nog gesteld: het clubgebouw van de Amsterdamsche IJsclub met 250 plaatsen, de diamantslij perij der firma Assckcr met 200 plaatsen het Zeemanshuis met 100 plaatsen het ge bouw ,,Do Roos" met 150 plaatsen dc groo te zaal van Artis met 100 plaatsen het blin deninstituut met 80 plaatsen. De stad stelde ter beschikking het mili taire logement met 250 plaatsen, terwijl spéciaal voor de Hollanders uit Antwer pen dienden de scholen in do Nieuwe Kerkstraat-, in dc Nicolaas Beotsstraat met le zamen 180 plaatsen. Bovendien heeft de firma Frederik Muller en Go., haar fraaie veilingsgebouw ten gebruik© aangeboden, en was ook de stoomvaartmaatschappij Nederland bereid een loods op de~TJ-kade beschikbaar te stellen, met ruimte voor 1000 vluchtelingen. Het was een droeve menigte van lieden van beiderlei kunne, oud en jong, die den trein verliet en op het perron tot een stoet werd opgesteld. Do meesten hadden bware zakken en koffertjes op den rug, een man duwde eon sportwagen, hoog op getast met zakken. De bagag© werd bui- teu het station op twee vrachtauto's gela den. Toen do vluchtelingen buiten het station kwamen, om onder goleide van vele dames en heeren allereerst naar de Nieuwe Ef fectenbeurs te trekken, stonden duizen den op het Stationsplein geschaard. Trou wens, heel de weg naar liet Beursplein was zwart van de menschen. Van alle zij den hoorde men uitroepen van medelijden met de vluchtelingen. Langzaam trok de droeve stoet van in stilte schreiende vrou wen met haar kinderen, en "de onder hun lasten zwoegende, door het leed ter neer gedrukte, mannen naar de Effectenbeurs. Aan de pilaren hingen de opschriften van dc plaatsen, waarheen do verschillen de groepen moesten worden geleid. Het was in de groote marmeren zaal een on vergetelijk gezicht, dat met loomen pas aanschrijden van de vermoeide, beroofde menschen. Een paar oude moedertjes wer den naar boven gedragen. Nadat alien binnen waren, werd a-an degenen, die daaraan behoefte hadden, koffie met brood gegeven, en werden de vluchtelin gen mede in de gelegenheid gesteld zich door wasschen te verfrisscnèn daarna vond dc distributie over de verschillende doorgangshuizen in de stad plaats. Te Vcenliuizen. Te Veènhuizen arriveerden met 3 booten uit Assen, 350 Belgische vluchtelingen. sticht Voorburg te Vuglit 175, in gesticht Reinier van Arkcl te 's-Hertogenbosch 50 rustige vrouwelijke, daaronder verpleeg sters begrepen. Voor beide gestichten bij voorkeur katholieken. Het gesticht. Vrede rust te Bergen-op-Zoom 15 vrouwen, mits protestanten. Zusterhulp voorloopig niet noodig. De formaliteiten der Krankzinnigenwet bebooren te worden in acht genomen. Diefstal van geld tc Leiden. Een werkvrouw, Cornelia van M., uit Lei den, die'gisternamiddag voor de Rechtbank moest komen, was niet verschenen. Zij had wisselgeld, dat het. dienstmeisje had thuis gebracht, nadat zij boodschappen had ge daan en dat haar meesteres toebehoorde, weggenomen em voor zichzelf 'behouden. Nadat eenige getuigen waren gehoord eischte het O. M. één maand. AVederspannigheid tc Leiden. Drie jongelui uit Leiden, H. v. d. L., F. do W. en O. J. S., hadden in den nacht van 7 op 8 Mei het de politie erg lastig gemaakt. De agenten Bourgonje eu Eskanip wilden Behalve 13 zuigelingen, waren er een 100- i een kameraad van het drietal, zekeren Van tal andere kinderen ij, voorts vrouwen en j H., arresteeren, wat, zooals gewoon- zeer veel jonge mannen van IS a 20 jaar oi. i. j lijk, heel wat consternatie verwekte. Van Deze laatston namen dc zaken niet heel ern- de Stille Mare langs de Haarlemmerstraat stig op. Gedurende hun reis hoorde men ze ging het door tot dc Donkersteeg. waar het zingen en fluiten, en even voor de aankomst drietal bepaaldelijk Van H., wilde ontzet toen reeds de eerste groeten met de Veen- ten. huïzer inwoners gewisseld waren, hieven ze samen de Brabanqonue aan. De vrouwen en kinderen'waven minder opgeruimd; enkelen weenden zelfs, en allen zagen er verreisd en verkleumd uit, in hunne meest nog lichte zomerpakjes. Behalve hun lijfgoed hadden de meesten weinig meegebracht. Eenigen droegen een valiesje of pakje in de hand, eeu vijftal fietsen zag men er bij, benevens enkele kin derwagens en sportkarren. F/én man liep er met een hondje in zijn nrmen mogelijk het eenige wat hem ge spaard is gebleven. Van de landingsplaats ging het te voet- of met rijtuigen naar het 20 minuten verder gelegen 3e gesticht. De ontvangst aldaar ging zeer ordelijk. De mannen en jongens boven de 13 jaar werden in de reeds in ge reedheid gebrachte zalen van cle mannen- afdeel ing geleid, de vrouwen en kinderen betrokken de zalen der vrouwenafdeeling. Het was voor vele vrouwen wel hard, met haar kinderen van haar man te worden ge scheiden, doch dit is eenmaal voor de goede orde noodzakelijk. Haar lotgenooten en de pleegzusters zullen haar ook wel de noodig© hulp verleen en. Een der reeds vroeger aangekomen vrou- De twee agenten moesten vertellen hoe hot precies was gegaan. Vooral de agent B. deed het zeer practisch en nog al uitvoerig, wat op het laatst rechter Jellinghaus een beetje verdroot, die kort en bondig de toe dracht wilde weten. Daaruit bleek dat S. de voornaamste belhamel was geweest. Het O. M. eischte tegen de eerste twee beklaagden, die waren verschenen, acht, en tegen den laasten bij verstek 14 dagen. Diefstal van bloembollen te Wassenaar. Een mager deerniswekkend Haagsch type, die zeide 25 jaar te zijn, en er wel 40 leek zekeren Corn. M., was ten laste gelegd "diefstal van een 130-tal bloembollen ten na- deele van mr. Van der Velde te "Wasse naar. Beklaagde hield stijf en strak vol dat hij de bloembollen gevonden had en voorne- j mens was ze in Den Haag bij de politie to deponeeren. De jachtopziener in dienst van mr. v. d. 1 V. zeide, dat de in beslag genomen bollen I overeen kwamen met de door zijn meester vermiste en de twee in Wassenaar gesta tioneerde rijksveldwachters, die beklaagde met do bloembollen in een kussensloop had den aangehouden, verklaarden dat hij toen wen liep na aankomst der vluchtelingen voor volstrekt niet van plan scheen de 'bollen af de ramen eener vrouwenzaal te zoeken, ho- j te staan. pende daaifoij haar twee nog steeds vermiste kinderen te ontdekken of iets omtrent hen te vernemen, doch helaas, haar hoop bleek ij del. Brood met boter en koffie met melk en sui ker was al reeds gereed en werd direct na aankomst, uitgedeeld, hetgeen de ongeluk- lcigon zich, na die lange reis uit Maastricht, goed lieten smaken. Het is opmerkelijk ,dat men onder deze laatstaangekomenen geen enkele flinke ge stalte ontmoet. In vergelijking met de in woners dezer streek, zijn deze menschen be paald klein te noemen. Uit verschillende Gemeente. Uit vele plaatsen komen nog berichten over de Belgische vluchtelingen, vooral natuurlijk uit do gemeenten in het zuiden van ons land. Ook de beambten van de komen naar ons Belgische spoorwegen land. Te Eindhoven arriveerde ongeveer een 'zestigtal krankzinnigen onder geleide van 8 geestelijke broeders. Zij kwamen van Boekholt bij Antwerpen. Door het ge meentebestuur was hen aangezegd zoo spoedig mogelijk te vertrekken. Zij wer den in de wachtkamer 3do klas, die voor het Roode Kruis was ingericht, onderge bracht en wordeu morgen naar het nabij gelegen dorp Son getransporteerd. 120 krankzinnigen, begeleid door 15 pa ters, zijn gisteren uit Bouchot bij Antwer pen te Son aangekomen. Nadat te Maastricht, nog 100 vluchtelingen zijn vertrokken naar het klooster van patet Kusters te Keer, blijven nog ruim 200 in het vluchtoord aan den Parallelweg, 't. Zijn er meerendeels uit Lanaeken en omgeving, maar er zijn er ook uit Antwerpen. Duizenden vluchtelingen komen tc Hans- weert (Zuid-Bevcland) met. booten cn slccp- schepen aan. De firma Braakman stelde vier booten gratis beschikbaar. Verschillende vluchtelingen trachten van Roosendaal over Terneuzen hun land weei te bereiken. Ook het dienstdoende spoor wegpersoneel, waarvan de gezinnen in vei ligheid zijn gebracht, wordt, uitgenoodigd langs dien weg terug te keeren. Plaatsing van Krankzinnigen uit België. Op een telegram van het Steuncomité te Breda aan den minister van Binnenlandsche Zaken betreffende plaatsing van krankzin nigen uit België, is het volgend© antwoord gekomen Blijkens bericht van betrokken gestichts- besturen kunnen geplaatst wordenin ge De officier geloofde er ook niets van en eischte zes weken. Beklaagde hoopte dat de rechtbank do zaak beter zal inzien dan de officier en vond liet jammer dat hij zal worden gestraft om dat hij meerdere vonnissen achter den rug heeft. Uitspraak in al deze zaken op Donderdag 15 October. Militaire klecding «tragen buiten dienst. Simon K., in Den Haag, uit het 2de reg. huz. weggestuurd, met militaire kleeding, waarvan echter de knoopen, enz. waren af genomen, had zich in deze kleeding in het openbaar vertoond en stond zelfs daarin op do markt hier en elders anti-militairistischo propaganda te maken. De subst.-officier vroeg twee weken ge leden daartegen 1 maand gevangenisstraf. Beklaagde wenschte echter als deskundige den kolonel der huzaren Vigelias to doen hoeren, om te laten uitmaken of deze klec- diDg een huzarenuniform is, wat hij zelf ontkende. j De kolonel, alsnu gehoord, erkende deze kleeding ah zoodanig, die niet buiten dienst gedragen mag worden. Men kan een mili tair niet. ongekleed uit den dienst verwij deren, maar hem wordt, dan opgelegd dezo kleeding na thuiskomst af te leggen. De officier persisteerde bij zijn eisch, waarna beklaagde zich verdedigde en zich boleedigcnde woorden veroorloofde tegen den kolonel. Er is geen enkel wetsartikel, waarin is voorgeschreven, dat de kleeding, waarin een militair den dienst uitgejaagd wordt, moet worden afgelegd. Maandag spreekt hij in dezelfde kleeding weder in Amsterdam. ffaagsch Gerechtshof. Het Gerechtshof te 's-G raven hage ver oordeelde den 28-jarigen W. J. M., t-e Sluis, wegens moord in Amerika op H. v. d. Pol, tot tien jaren gevangenisstraf, onder aftrek van preventief. Beklaagde, door de rechtbank te Middel burg vrijgesproken, riep na voorlezing van het. uitvoerige vonnis: ,,God weet, dat U mij onschuldig veroordeelt". KRIJGSRAAD TE 'S-G RA VEN il AGE. Deze krijgsraad veroordeelde H. B., soldaat bij het 24ste landweerba taljon, wegens desertie uit- het fort te Hoofddorp, tot 4 maanden railibaier deten tie, ondier aftrek van de preventieve hech tenis.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5