De Europeesclie Oorlog. Het Duitsehc Spionngcstelscl. In een zijner beschouwingen schrijft de militaire medewerker van de „Times" ©ver spionage. De schrijver sympathiseert krachtig met mr. Churchill's opmerkingen aangaande de vieze Duitsche luitenantjes", die En geland ja-ros ajig hebben afgeneusd en voordeel hebben getrokken uit onze gast vrijheid, en van onze toegeeflijkheid. En geland is jaren achtereen verpest ge weest met Dirtsche spionnen. En de erg ste en gevaarlijkste dezer schavuiten zijn geen „vieze luitenants", maar hoogge plaatste personen, die zich in de beste kringen bewegen,, zoowel als in het rijk der financiën. Het Duitsche spionagestel- 6el strekt zich nl. tot alle lagen der be volking uit. Vele jaren geleden, vóór de entente met Frankrijk, kv.i men sommigen onzer offi cieren in aanraking met den Diut-schen Inlichtingsdienst, en vernamen daar heel wat. van. Zelfs in dien tijd nu 20 jaar geleden ha'? het Duitsche spionagestel- sel ongeveer overal zijn netten uitgezet. Dezen breidden zich uit tot Amerika, waar Duitsche agenten werk zaam waren, onder het mom van handels fi manten, met het doel, het land, waarmede het later wel eens in oorlog kon komen, te vergeven met p e r- manente spionnen, die er zich metterwoon vil tigden en zich in vele ge vallen lieten naturaliseeren, om des te gemakkelijker bun gang te kunnen gaan en ver trouwen in te boezemen. Het bedrag aan geld, hetwelk de Duit- Ec-hers aan dit stelsel ten koste hebben gelegd, moet inderdaad ontzaglijk groot zijn. Als de spionagedienst een man van gewicht in zijn netten krijgt, of een ver trouwd man in een of ander departement betreffende de landsverdediging weet om te koopen, dan krijgt hij vaak uitstekende waar voor zijn geld. Bij de spionnen vonden cle Engelschen meestal vragenlijsten, waarop zij op be vel hunner Berlijnsche lastgevers het ant woord moesten geven, en zeer vaak lee- ren wij voor deze interessante vragen reeksen móér van den Duitschen gedach- tengang, dan de Duitschers van ons te we ten komen door de onnoozele antwoorden op deze vragei door hun agenten naar Berlijn gezonden, of vaak naar Brussel, Ostende en Amsterdam, welke steden ge woonlijk de reseontre-huizen voor dit Boort berichten zijn. In den grooten generalen staf te Berlijn v orden de vreemde landen verdeeld on deren in aanraking met den Duitschen parte ment voor den inlichtingsdienst.. De spionnex vergissen zich wel eens. Zij hebben den keizer, via alle bureaux' ongetwijfeld medegedeeld, dat wij aan den rand stonden van een burgeroorlog in Ier land, dat Indi en Egypte onmiddellijk na de oorlogsverklaring in opstand zou den komen, en dat onze kleine zending van 150,000 man alles was, wat wij onzen vrienden tot steun konden bieden. Wat aangaat den geest, de eenheid en de hulp middelen van het Britsche Rijk, moet hem dus al bitter weinig zijn medegedeeld, an ders zou hij nimmer het twijfelachtig voor deel van. de sc1 ending der Belgische neu traliteit verkozen hebben boven het zeke re verlies en den ondergang, welke die schending hem en zijn volk zal berokke nen. Als Moltke nog maar leefdewaar, in il zijn brieven en memories, is er ook maar sprake van bet schenden van de hei ligheid van verdragen of het aanvaarden •Van ontzaglijk groot, politiek risico, ten ibehoeve van een twijfelachtig militair voordeel Biet eens, maar herhaaldelijk heeft Moltke verklaard, dat de vriendschap van België een kostbaar voordeel was, dat. het ïiiet- goed voor Duitschlan I was een vijan dig Belgisch leger in dc flank të hebben, en dat Duitschland.ernstig schade zou lij den als het front zijner legers te velde zich niet van Bazel tot Luxemburg, maar van Bazel tot Ostende uitstrekte. Inder daad, politieke zonden wreken zich ook strategisch spot-dig. De verfoeilijke, kruipende spionage dienst van Duitschland heeft ongetwijfeld ©ntelbare kasten gevuld met bijzonderhe den van allerlui aard. Maar op het ge bied der strategie heeft hij dan toch jam merlijk gefaald. De vaderlandsliefde van België, de macht van Engeland, de taai heid der Franschen, de ontzaglijke kracht van Rusland en do gevoelens van Italië y.ijn een voor een verkeerd begrepen. De Duilsche spionnen hebben het bosch niet gezien door het aantal booroen, Evenais Napoleon het 1: irakler van tsaar Alexan der en de vaderlandsliefde van het Russi sche volk in 1812 verkeerd beoordeelde, evenzoo heeft de Strever naar de Euro- peesche liegemrnie te Berlijn op fatale wijze gedwaald bij zijn beoordeeling van het karakter der volkeren, die hij te wa- jien Leeft doen snellen. Over dó':i spionagedienst op het slagveld lezen we Afgescheiden van de meer uitgebreide regelingen in vredestijd voor de spionage door betaalde agenten, worden nog de vol gende methode gebruikt om voorlichting en informatie te verkrijgen: Lieden in burgerkleeding signaleeren •aan de Duitsche liniën van punten-, die in handen van den vijand zijn door raiddel van gekleurde lichten des nachts en van rookwolkjes uit schoorsteenen bij dag. Peendo-arbeiders, arbeidende in de akkers fpsschcn dc beide legers, zijn betrapt bij wcr. verschaffen van informaties en lieden in burgerkleeding deden dienst ais scouts voor de oprukkende Duitsche cavalerie.- Duitsche off iel en soldaten in burger kleeding of in tiYuische of Britsche unifor men bleven in de plaatsen, die door de Duitschers ontruimd werden, ten einde bun de noodige inlichtingen te kunnen blijven verschaffen. Een dergelijk spion werd door onze korpsen gevonden, verbor gen in een kerktoren. Hij werd ontdekt, wijl men opmerkte dat de wijzers van de torenklok heen en weer bewogen en toen bleek dat hij var. deze wijzers gebruik maakte .om door een afgesproken signaal code zijn vrienden de noodige waarschu wingen te geven. Indien die man niet gesnapt was, had hij zeer zeker aan de Duitsche artillerie de aankomst en de plaats van hoofdkwartier en staf gesigna leerd. Onverwacht en onverklaarbaar zou dan de beschieting van het hoofdkwartier hebben plaats gehad. Ook vrouwelijke spionnen zijn gesnapt en geheime agenten" zijn gevonden bij de ontlaadplaatsen der spoorwegen. Het is voor spionnen al heel gemakke lijk om zich te mengen onder de troepen vluchtelingen die zich van en naar hun woonstede begeven en het is voor onze troepen, die noch Duitsch noch Fransch kennen, moeilijk ze te ontdekken "Wij hebben nu de volgende voorzorgen geno men, waarvoor in' het Fransch waarschu- v ingen zijn aangeplakt Auto's, rijwielen, behalve die welke sol daten in uniformen vervoeren, mogen niet op den weg rijden. Tusschen 6 uur 's avonds en 6 uur 's mor gens mogen de bewoners niet hun woon plaatsen verlaten. Na 8 uur 's avonds mogen de inwoners hun huizen niet verlaten. Niemand mag de Britsche linies passee- ren, zonder een door een Britsch officier getëekende pas. Beu Brief aan dc Duitsche Keizerin, In het „Huisgezin" vinden we den vol genden brief, die een aanzienlijke Belgische dame aan de keizerin van Duitschland ge schreven heeft Mevrouw Ik lees in de bladen, dat Uw zoon Joa chim gewond in Berlijn is teruggekeerd, dat gij hem zijt tegemoet gegaan en dat gij met trots het. IJzeren Kruis hebt beschouwd, hetwelk zijn borst versierde. Ik ook, me vrouw, heb een zoon bij het leger. Plij werd, evenals de uwe, gewond. Maar men heeft hem niet naar huis gebracht. Ik heb hem niet bij mij kunnen opnemen. Ik heb drie weken lang voor hem gebeden, niet wetend, hoe hij het maakte. Hij heeft, Goddank, niet onder hetzelfde vaandel gestreden als prins Joachim. Maar als vrouw en moeder begrijp ik toch de vreugde, die gij onder vindt toen ge uw zoon levend terugzaagt. Ik gevoel overigens geen bitterheid tegen uwe soldaten, clat ze mijn zoon op het slag veld hebben gewond. Dat is oorlogskans. Alleen bedeDk ik, dat het in mijn arm Bel gië is, dat uw zoon gestreden en zeer zeker het bevel gevoerd heeft. En dat- hij hier, te midden van een soldateska, van roof en moord en beestachtige verschrikkingen, zijn Uzeren Kruis zou hebben verdiend Indien dit waar is. Mevrouw, zoudt gij U dan nog zoo trotsch gevoelen? En indien gij al niet kent de vrecselijke uitspattingen van die ontaarden, waaronder prins Joa/- chim heeft gestreden, dan vraag ik U ten minste, of gij U hebt verzekerd, dat zijn IJzeren Kruis niet. is besmet, dat het den soldaat eerst en niet dient-, om ook maar een deel van de verantwoordelijkheid te verbergen voor do wandaden, welke mijn vaderland door Uwe soldaten heeft moeten lijden. Meent gij, dat eenig Duitsch officier, en uw zoon meer dan een ander, zal kunnen ontgaan de verantwoording voor God en de historie over het stelselmatig .en onmecdoo- gend vernietigingswerk, dat over het heele land is gebracht? Indien dc zachtheid, de kalmte en het geheiligde medevoelen het moreele sieraad zijn gebleven van onzo sekse in alle streken, waar de christelijke beschaving haar stempel heeft gedrukt, zou het hart van iedere vrouw wel tweemaal in opstand moeten komen, mevrouw, over de vrofeselijke daden, welke men in dit land heeft gepleegd en dat men ten slotte ver dwaasd genoeg is, om het Kruis, het- zinne beeld van den Christen, als belooning te be schouwen voor degenen, die voor het gewe ten der menschelijkheicl de verantwoording dragen. Wij leefden hier vreedzaam en Duitschland heeft ons gedwongen, om óf van onze eer afstand to doen óf door zijn soldaten be oorloogd te worden. Ik benijd U niet, Me vrouw, gij, vol trots op Uw zoon, die terug keert. uit de verwoeste velden van Visé, van Dinant, van Leuven, van Dendermon- dc, gesierd met het IJzeren Kruis, dat een heiligschennis en een ten hemel schreiende profanatie is. Neen, ik benijd U niet. En zelfs onder onze tranen, die wij zullen we ten te drogen, en te midden van de puin- noopen, waaruit wij eens zullen herleven, zegen ik God, omdat onze vrouwen, die zo nen in het leger hebben, hen in haar ar men kunnen sluiten met het bewustzijn, dat zij soldaten en geen moordenaars zijn. EEN BELGISCHE MOEDER. Een Slachting voor Troyon. Een te Montlugon aangekomen gewonde, dio het beleg van het fort Troyon bij Ver dun heeft meegemaakt, vertelde daarover de volgende bijzonderheden Terwijl de Duitschers het fort met hun artillerie beschoten, antwoordde do com mandant van de bezetting niet. De vijand leidde daaruit af, dat de bezetting was af getrokken en naderde dus het fort om het te bezetten. Ten einde de Duitschers nog in hun moo ning te sterken, liet do fortcommandant twee wagens met stroo gevuld in brand ste ken, zoodat het scheen alsof de Duitsche granaten brand hadden veroorzaakt. In ge sloten massa's rukten nu de Duitschers op het fort af. Plotseling echter brandden de Fransche kanonnon los en knetterden de mitrailleurs, waardoor de Duitschers gru welijke verliezen leden. Naar schatting sneuvelden voor Troyon zevenduizend Duit schers. Met gelijke munt betalen. Do verwoosting van de kathedraal te Reams, na de verwoesting van Leuven, na Mechelen, heeft verscheidene Fransche schrijvers op een zelfde denkbeeld gebracht. Zij willen, dat Duitschland, indien het in dezen oorlog de nederlaag lijdt, vergoeding geeft voor wat Ret in den oorlog aan kunst werken, architectuur en bibliotheek-schat ten vernietigd heeft. Met geld, zoo rede neeren zij, is hier niets goed te maken en zoo meenen zij, dat Duitschland met schil derijen en manuscripten zal moeten beta len. De musea te Berlijn, Munchen, Dres den, Kassei, enz., de wetenschappelijke boekerijen bevatten daarvoor de materie. Léonce de Joncières, André Maurel, Ar- sèno Alexandre, Armand Dayot. zijn voor standers van het denkbeeld. Hoe dc Duitschers te Bilsen optraden. 1 Den landgenoot, een correspondent van ,.De Tijd"' heeft minder aangename ervaringen opgedaan over het optreden der Duitschers te Bilsen. Hij vertelt daarvan o. a. in zijn kaatsten brief, waaraan we het volgende ont- leeneu „Tot Bilsen schijnt verder alles even ver laten, doch vlak bij liet stadje, komen achter een huis plots een paar Duitsche soldaten, op me af. die ure toeroepen te blijven staan, dan ,op ino ai"komen en me tusschen hen in meenemen naar de wacht, die in bedoeld huis gevestigd is. Mijn papieren bleken daar prachtig in orde, doch tevens deelde men mee, dat ik naar den commandant in het „Bahnimf" zou worden vervoerd en ik voorloopig Bilsen niet zou mogen verlaten. Toen ik door liet stadje geleid werd, scheen ook dit gansch uitgestorven; slechts vertoonde zich hier on daar iemand aan de deur om mij na te sturen, wanneer het nieuwe „slachtoffer dor Duitschers voorbij geleid werd. Op het „Bahn- hof' werd ik zonder veel complimenten in een hok geduwd, waarin nog een zestal bur gers zaten, die hier of daar als „1 os-loopend"' waren opgepikt en wien het angstzweet nu op het gelaat stond, vast meenende, dat ze straks zouden worden gefusilleerd. Drio 6oldaten stonden voor de geopende deur en waren onophoudelijk bezig de lui op de onmensehelijkste wijze te tergen door hen uit te schelden en te zeggen, dat ze straks zouden worden opgehangen of gefu silleerd. De stumperds stonden te beven en te klappertanden. Ook ik, de nieuw aange komen „Schweinhund", werd aldus be deeld, doch na eerst de onbeschofte wezens tot de kalmste menschen te hebben ge maakt door de waarschuwing, dat ik straks den commandant eens vragen zou, of zijn soldaten het recht hadden een Hollander als „Schweinhund" to betitelen, begon ik mijn lotgenooten wat moed in te spreken en aan te sporen, dat ze straks maar kalm den commandant- op zijn vragen moesten antwoorden. Werkelijk kalmeerden cle menschen nu zeer en ik vernam van hen het volgende Toen dc Duitschers voor eenige dagen Bilsen ontruimd hadden (waarschijnlijk op bericht der aankomst van een sterke af dee ling Belgen) waren de Belgische soldaten in een afcleeling van elf man Bilsen binnen gekomen. Daar hadden ze op het station en het stadhuis de Duitsche vlag neerge haald cn de Belgische geplant. Het station en cle spoorlijn werden toen voor het pu bliek eenige uren afgesloten en in dien tijd vernielden ze op twee plaatsen de spoor lijn. Vrijdagavond zijn dc Duitschers in grooten getale per trein uit Tongeren te ruggekomen, welke trein op de opgebroken plaats derailleerde, wat echter geen ver lies aan menschenlevens kostte, daar die trein zeer langzaam reed. De Duitschers waren toen in de meening gekomen, dht de Belgen Bilsen cn het sta tion bezet hadden, en zij begonnen een hef tig vuur op heb station en de omliggende huizen, ofschoon zich in het geheele stadje geen Belgische soldaat bevond. Toen ze die overtuiging ook gekregen hadden, hield het vuren op en waren ze woedend over het dé raillement en de vergissing, die ze begaan hadden. Onmiddellijk begonnen ze daarna een wilde jacht op de mannen, die ze te pakken konden krijgen en staken ongeveer 10 huizen aan het station in brand en even eens do baanwachterswoning, omdat de baanwachter niet door het zwaaien van de roode vlag voor het gevaar gewaarschuwd had. (Men weet intusschen, dat alle spoorweg ambtenaren reeds lang door dc Duitsche overheid voorloopig van hun functie ont last zijn). De baanwachter zelf werd ge vangen genomen, doch den volgenden dag, weer vrijgelaten. Toen de jacht op de man nen begon, zijn de inwoners- voor het groot ste deel in wilden angst gaan vluchten, de meeste in de richting van de Kempen. Op het veld en de boschjes moeten de Duit schers toen verscheidene van die manne lijke vluchtelingen gedood hebben, ande ren gevangen genomen. Onder de laatste behoorde ook mijn lotgenooten. Denzelfden Vrijdagavond werden vrou wen en kinderen uit de Statie-straat ge waarschuwd, dat ze hun huizen verlaten moesten, daar de heele Statie-straat zou worden afgebrand. Alles is daar vandaan gevlucht, doch aan 't verbran hngs-voorne- men is tot nog toe geen gevolg gegeven. De burgemeester en zijn zoon werden gevan gengenomen en naar Tongeren vervoerd; de zoon is later vrijgelaten. Eveneens de Hoog Eerw. lieer Deken, die later ook vrij gelaten werd. Zooals ik later vernam is de Deken vrij gelaten, om aan de pastoors in de 18 dor pen van zijn dekenaat order te gaan geven, aan hun parochianen mede te deelen, dat het geheele dorp zou worden verbrand en de inwonors gedood, als de spoorlijn zou beschadigd worden, onverschillig of dat door Belgische soldaten gedaan was of niet. Toen ik zoo wat twee uur „gezeten" had, werd ik voor den commandant gebracht, of eigenlijk voor een aan hem ondergeschikt officier, die juist nog met den commandant in een heftig gesprek was gewikkeld. De eerste bleek _mpt. krocht aa© Je dringen verbrajiding van het heele „nest" en fusil leering van de gevangen genomen perso nen. De commandant zelf bleek me eohter nog al een schappelijk monsch, trachtte den officier te kalmeeren en zei ten slotte be slist, dat hij het voorloopig zoo voldoende vond. Grommend ging de officier, een lom pe, zware kerel, aai een bureau zitten en bulderde me toe Hier „Schweinhund"'1 Ik verroerde me niet. Hier „Schweinhund" 1 Ik ben Hollander. Hollander, doet er niet toe. Hebt ge papieren 1 Ah, goed, die krijgt ge niet te rug. Dan zal ik mijn beklag doen bij den keizerlijken gouverneur van Luik, die me deze papieren gaf. „Schweinhund" Nu sprong de commandant op, bulderde zijn officier toe, dat hij een Hollander te behandelen had, Booals deze behandeld be hoorde te worden. De commandant nam daarna zelf, aan een ander buroa-u gezeten, het verder verhoor op zich, excuus makend voor het „luidruch tige" optreden van zijn ondergeschikte, die zich door de omstandigheden wat opge wonden had. Mijn papieren vond hij vol maakt in orde en op beleefde manier ver telde hij me, dat ik mijn vrijheid herkreeg, die ik door een misverstand verloren had, doch voorloopig Bilsen niet verlaten mocht, daar ik onderweg het grootste gevaar zou loopen door Duiteche of Belgische verscho len patrouilles te worden neergeschoten. Don volgenden morgen moest ik nog maar eens komen hooren. Van zijn welwillendheid maakte ik ge bruik om hem mede te deelen, dat mijn medegevangenen door zijn soldaten zeer onheusch behandeld werden en deze men schen hun kalmte daaronder totaal verlo ren hadden. Een kalm verhoor, zeide ik hem, zou ongetwijfeld ook bij hem de over tuiging vestigen, dat deze menschen 6lechts uit angst het veld in gevlucht waren en niets misdadigs beoogden. Hij beloofde me, zelf het verhoor te zullen leiden en de mees te welwillendheid in acht te nemen. Den volgenden morgen vernam ik, dat allen in vrijheid gesteld waren." De schrijver bracht den nacht door bij een inwoner van Bilsen. In welken toestand de inwoners van het plaatsje verkeeren blijkt uit de volgende regelen „De angst, die in deze dagen weer onder de bevolking heerscht, is onbeschrijfelijk; zoo iets moet men zien en meemaken. Ze meenen niet anders, dan dat elk oogesnblik de Duitschers de bevolking uit haar huizen drijven zullen en de stad in brand steken. Zo hebben geen eten, maar kunnen ook niet eten. Mannen en vrouwen in de kracht van hun leven, zitten dof-starend op hun stoel en missen in de letterlijke beteekenis de kracht om te loopen of te gaan. Als tegen zes uur 's avonds weer geweervuur klakt (een Bel gische patrouille bleek weer tot bij de stad te zijn doorgedrougen) klemmen mijn gast vrouw en haar dochter weer angstig een pa-ar papieren op de borst, gereed om te vluchten, doch niet in staat te loopen." Dat de Duitschers de Belgische burgers zullen straffen voor de door de Belgische soldaten ter verdediging van hun vaderland te nemen maatregelen, blijkt uit de vol gende bekendmaking, aan het slot van den brief opgenomen, en die deze correspondent nog in Bilsen overschreef: „Bekendmaking. Er wordt aan particu liere automobielen, motorrijwielen en rij wielen alleenlijk toegelaten in de 7oor Duitsche troepen bezette gebicdsdeelen tc verkeeren, indien zij door Duitshee solda ten gedreven worden of in het bezit is van een geldig bewijs van vergunning. Deze be wijzen worden alleenlijk door de plaatse lijke commandanten uitgegeven en alleen lijk in dringende gevallen. De automobie len, motorrijtuigen en rijwielen zullen in be slag genomen worden, indien deze maatre gel overtreden wordt. Er zal geschoten worden op wien, zonder bewijs van ver gunning, zal trachten dooT <1© Duitsche voorposten te dringen en ook op wien deze op zulke wijze nadert, dat de schijn ont staat, dat hij dacht te spionneeren. „Indien telegraaf of telefoonleidinge»n in do nabijheid van steden en dorpen vernie tigd worden, wordt aan deze plaatsen een oorlogscontributie opgelegd, onverschillig of de inwoners schuldig zijn of niet." De gouverneur-generaal voor België, Vrijheer von der Goltz, Veldmaarschalk." ALLERLEI KORTE BERICHTEN. De maritieme correspondent van de „Ti mes" te IJmuiden meldt dat een tredler, onlangs van Grimsby aangekomen, hot vol gende meedeeltOp 23 September was ze aan het visschen op 30 mijlen ten N.W. van Helgoland, toen zeven Duitsche watervlieg tuigen om het schip heenvlogen. Toen dit do Ncd&rlandsche vlag vertoonde, vlogen zij weg naar een schip, dat van Zweedsche nationaliteit scheen te zijn, de „Bodel" of „Rodel". Het hield oostelijk koers. Na met de vliegtoestellen seinen te heb ben gewisseld, veranderde het schip zijü koers in Z.Z.O.-richting, waardoor het Hel goland zou bereiken. Zes van de zeevlieg tuigen vergezelden het schip. Dc correspondent vindt het verhaal nogal twijfelachtig, in elk geval onvolledig. De verkoop van het tijdschrift „Het Le ven" is te Antwerpen verboden. De „Times" meldt uit betrouwbare bron don tekst ontvangen te hebben van do le gerorder van den Duitschen keizer, welks inhoud zooveel verontwaardiging en toorn in Engeland heeft gewekt: „Het is mijn koninklijk-keizerlijk bevel, dat gij uw kroahten voor het oogenblik slechts op (Kt ééne ck>el concentreert; allereerst de ver- rade lijke Engelschen af te makefi en over generaal French's verachtelijk legertje heen te wandelen. Hoofdkwartier te Ak#n, .10. Aujnostefli'L Sinds een Duitsch officier, die zijn pa rool gegeven had, uit.Antwerpen ontvlucht! is, neemt de Belgische regeering in over weging geco gevangen officieren meer op parool vrij te Laten. Aan boord van de Duitsche boot „Gnei- senau" welke in do haven van Antwerpen ligt, zijn 300 Juitsche krijgsgevangenen on dergebracht. Daar de gevangen Duitsche officieren zekere werkzaamheden weiger den te verrichten, heeft men hen gedwongen met de soldaten het scheepsdek te schuren en soortgelijk werk te doen. De „Manch. Guardian" schat het verlies, door den Duitschen kruiser „Emde-ntoe- gebracht aan de Engelsche .koopvaardij in den Indischen Oceaan, uu al op 1 miliioen pond sterling De tonneninhoud der in dsaa grond geboorde schepen loopt togen de 50,000. Het Engelse!' blad brengt een oor es al u ut aan den gezagvoerder, kapitein Koxi von Muller, omdat, deze niet alleen de raensche- lijkheid betracht, doch ook de Engelsclto bemanning der koopvaardijschepen out-ziet. Do „Manch. Guardian" merkt nog op, dat de Engelsche marine slechts een half dozijn kruisers in de Aziatische wateren heeft, welke dc „Emden die 2b knoopon per uus; kan loopen, j snelheid evena.ren e Een officieclc proclamatie, gepubliceerd in cle „London Gazette" van 30 September, verbiedt aan personen, die verblijf hotufcaf in Britsche k ionicn, den invoer van of den handel in ruwe of geraffineerde suiker, ge produceerd in het vijandelijk land of het geraffineerde product van ruwe suiker die daar geprodneerd is. K Aan de „Weser Zeitung", wordt uit Ber lijn gemeld, dat het étappe-commando te Dirschau een verbod aan huiseigenaren uit gevaardigd h"pft, om gezinnen, wier kost winners in het veld zijn, en die daardoor in de onmogelijkheid verkeeren, de huur to betalen, uit hun woning te zetten. Over treding van dit verbod zal gestraft worden met gevangenisstraf tot ten hoogste een jaar. Uit Hamburg wordt door een Engelsche krijgsgevangene aan de „Daily Tel." ge meld Zeshonderd man, Russen cn Engel sehen, soldaten en officieren, alles door- elkaar, worden op gelijken voet behandeld. Slechts eenmaal per dag wordt waschwater verstrekt. De, zieken zijn in een schuur. Zij krijgen alleen zwarte koffie, zwart brood en nu en dan soep. Alles is even duur en war me kleeding ontbreekt. De correspondent van de „Frankf. Ztg." to Konstantinopel verneemt uit de onmid dellijke omgeving van den khediveIn eoa audiëntie richtte gisteren de Engelsche ge zant aan den Yhedive uit naam van het ka binet te Londen, don beslisten eisch onmid dellijk aan zijn verblijf te Konstantinopel een einde te maken. De Engelsche regee ring stelde Zijne Hoogheid een verblijf plaats te Napels, Palermo of Florence ter beschikking De reis daarheen moest over zee geschieden. De khedive antwoordde, dat hij geen bevelen van Engeland had af te wachten. De fozant vertrok na dit ondub- belrinige antwoord, dat in dezen beslisten' vorm niet verwacht werd, in zichtbare ver legenheid uit de audiëntiezaal. Uit de omgeving van den khedive wordt verder vernojen, dat Engeland den khe dive, zijn gemalin en verscheidene mederei zigers, Egyptische prinsen en prinsessen, op zee had willen arresteeren en naar Mal ta overbrengen. Als nieuw voorbeeld van de loyaliteit iri Indië, merkt men met voldoening op, dat een voornaam opperhoofd der muzelmannen in Indië, de Aga khan, een bedrag van 200 pond sterling heeft gegeven voor het Indi sche ambulance-corps. Indien hij gecff plaats kan krijgen ah medestrijder, hoopt hij het corps te vergezellen ah tolk. Hij zegt: Duitschland heeft- vele jaren gepo seerd ah beschermer van den Islam, maar de hemel verhoede, dat wij zoo'n bescher mer zouden hebben. Volgens mededeelingen van de Vereeni- ging tot bescherming va.n do Duitsche ta bakindustrie, is, evenals de sigaretten-fa briek, Jasmati, te Dresden, ook de firma Batschari, te Baden-Baden, onder staats toezicht gesteld, daar er Engelsch kapitaal in do onderneming betrokken is. Een inzender in do „Times" deelt mede# dat in hot kleine dorpje Shillingstonc (Dor-» setshire) van een bevolking van 575 zielen 66 onder de wapenen zijn. Een te Got-ja overleden gewezen Fran sche officier heeft, volgens de „Friedrichs- rodaer Zeitung", zijn geheele aanzienlijke vermogen aan het Roodo Kruis vermaakt, ah roden da&vvnor opgevende, dat Frank rijk op onrechtvaardige wijze Duitschland den oorlog had aangedaan. Of dat wel ge heel conform de waarheid is Dat Zwitserland ook tegenover Duitsch land de meest mogelijke neutraliteit in acht neemt, blijkt Wel uit het volgende Do stadsschouwburg te Zürich heeft aan de uitgoversfrrna Albert Langen te Mun chen, dio de directie Max Halbes' „Frei- heit", een historisch tooneelspel ter op voering aangeboden had, geantwoord „wij deelen u in opdracht der directie mede, dat wij geen patriottische stukken kunnen opvoeren, daar wij geheel neutraal rijn." Naar cé „V-oss. Ztg." uit Gonèvo ver neemt# heeft zich te Parijs een verceniging) gevormd, waarvan de leden Duitsche en Oostenrijksche waren zullen boycotten en geen Duitschem en Oostenrijkers in dienst zullen nemen. Naar uit Barcelona aan de „Times" wordt gom el d, hebben Engelsche kruisers aldaar het afrei/en hl-let van 160 Duitsoho reser visten, die uit Mexico te Barcelona w&reni aangekomen. Naar raming hoeft de Engelsche vloot od die wijze het tfcrtrek van 200,000 in het-bupj Tftrtnrnrmfto rhiltnrVT yerhindeajr

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 6