falerlaiul en de Oorlog. N°. 16750 Zaterdag 3 October, A0. 1814. (Deze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zón- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Officieels Kennisgeving. Hst Bslsg van Antwerpen. IN ONZE STAD. UIT 0N3 LAND. PEWS DEB iDVERTENTIEN: Van 16 regöls ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17£. Grootera letters naai plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantels tiental woorden meer 10 Oenta, Voor het incasseeren wordt/*0.05 berekend# PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. Franco per post HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van den Direoteur dor N. V. mFAMILIE-BIOSCOOP" om vergunning tot plaatsing van een electromotor van 5 pk. in do bioscoop-inrichting in heb perceel Haarlemmer straat no. 52, Sectie II no. 3090, tot het in v> er- king stellen van een projectie-lantaarn; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hindorwot: Geven bij deze kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met do bijlagen op de Secretarie dezer gemeento ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag, den 17eD October e.k. des namiddags to halftwec, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in to brengen, terwijl zij cr di aan- daoht op vestigen, dat niet tot beroop gerechtigd Eijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 dor Hin derwet voor het gemeentebostuur of eon zijner leden zijn verschenen, ton einde hun bezwaren mondeling toe to lichten. Burgemeester oa Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN. Beorotaria. Leiden, 3 October 1914. LEIDEN, 3 OCTOBER. 3-OCTOBER. Het moeten wel buitengewoon ernstige tijden zijn, die wij thans beleven, waar z»lfs 'do 3de October, anders Leidons feestdag: bij -uitnemendheid, nu schier onopgemerkt voor bijgaat, en da.t niemand daxrfccgen verzet heeft aange,teekend. Enkelen konden hot nog maar niet gelooven. In de stille hoop, dat de Koraalmuziek zich toch wel zou laten hooren, mankten zij ais elk jaa.r den bede- vaartsgang naar het Van-der-Werf.parlr. De werklieden hamerden in het leelijk© gebouw in den tuin van het Laboratorium, zooals Glkcn dag, maar de zangers en zangtêresson waren er niet. He nooddruftigen moesten huu feestgave 'derven: in plaats dat het witte brood met milde hand wordt uitgedeeld, bereikte de burgerij do publicatie, dab van Maandag at' geen wittebrood meer zal worden ge bakken en rijk en arm zich met bTood van ongebuild tarwemeel zal moeten vergenoegen. Geen optocht, geen volksconcerten, geen avond viering en geen hossende menschen- massa's op do straat en op het Schutters veld. De dag gaat voorbij alsof Leiden nooit Was belegerd geweest en op den gedenk- waardigen 3den October niet. ontzet. .Een enkele Gemeente slechts heeft het feit heden op godsdienstige wijzö herdacht, len wie zich een wandeling naar den Lakenhal wil getroosten, kan zijn herinnering aan de gebeurtenissen uit die clageu op de daar aangerichte tentoonstelling voile vend igen. In 'don Schouwburg wordt een voorstelling ge geven en eenige cafés annonoeerden een buitengewonen avond. Maar van een alge meen e feestviering, zooals we sinds jaren gewoon waren, is tlian9 geen sprake. Ja, het zijn wel bijzondere ernstige tijden, 'die wij beleven, dat Le.idens burg-er ij zelfs 'do lust is vergaan om haar eenigen herin- neringsdag op de oude, traditioneels wijze to herdenken. Hopen wij, dat zij spoedig voorbijgaan en plaats maken voor gelukkiger dagen, zooals het ook eenmaal voor Leiden is g'ebeurd, toen iia een lange, bange belegering de be nauwde veste werd ontzet en de zon van vrede en geluk weder opging over do stad len haar bevolking. Dan zullen wij in 1915 de schade in halen en geestdriftiger dap ooit feestvieren I De giften voor de gasgloeiverlichting van do Pieterskerk alhier, hebben zóó ruim gevloeid, dat niet alleen dit bedehuis, maar ook do Marekerk weldra die verbeterde verlichting zal bezitten. Men hoopt, dat de Oosterkcrk spoedig volgen zal. Het verslag van het verhandelde in de atdeelingen van den Gemeenteraad met be trekking tot het onderzoek van de gemeen- tebegrooting die-nst 1915 is reeds gereed en in handen gesteld van B. en \Y. Rapporteurs waren do keeren mr. A. J. Fokker, J. Har- tevelt Azn., en mr. W. G. v. d. Pot Ez. De lieer Fokker was eindrapporteur. - In de eerste van do serie winterverga deringen der Yereeniging tot bevordering der Bouwkunst, alhier, zal als spreker op treden de bekende architect de heer H. P. Berlage Nz., te 's-Gravenhage. De voor dracht zal toegelicht wórden door licht beelden. FAILLISSEMENTEN. JlanLl"" Deurz™. koopman en winkelier in rZ C'JC Ko'terdam. en zün eolugenooto ham J A v„'n V°m°n onder de„ naam J. A. run Dcurzcn den Ileitog, den', to Iiotterdam?Pmaa M"«P"'»noodirti.^ •T. van don Bau. te Rotterdam 1jer<"'r'' '"-nortogenlioseh. H. WcUcr, beeldhouwer, Dou Hao?. Alle inlichtingen, door heb „Hbld. v. Antw." verga-ard, stemmen overeen, dat de verliezen der Duitschers, die Antwerpen belegeren, in den nacht van Woensdag tot Donderdag ontzaglijk mogten geweest zijn, terwijl die van do Belgen buitengewoon ge ring zijn. Rond 3 uur in den morgen, toen de Bel gische forten een tijd lang gezwegen had den, zijn de Duitschers uit hun schansen gekomen en zijn tot de tusschenruimten ge naderd, mecnendo de Belgen te verrassen. Daarbij zijn zij onder het kruisvuur der forten, redouten en veldbatterijen gekomen en letterlijk weggemaaid. Bij het fort van Willebroek heeft men de belegeraars ook laten naderen en hun daar na de volle laag gegeven. Te Lier heeft een betrekkelijke kalmte van eenigo uren den Belgischen troepen in staat gesteld, niet alleen hun schansen te versterken, maar zelfs terrein te winnen op de Duitschers, die ver voorbij Berlaer zijn getrokken, op den weg naar Kessel. De toestand te Lier is niet veranderd. De stad is bijna ledig en bijgevolg rustig. Door granaten zijn hier en daar woningen beschadigd, doch persoonlijke ongelukken zijn niet veroorzaakt. Bij Dendermonde hebben de Duitschers gedurende den na-cht viermaal pogingen gedaan om over de Schelde te geraken en in 't Land van Waes te dringen. Telkenma le zijn zij teruggeworpen. Heb Land van Waes blijft nog 6teeds van de Duitschers bevrijd. Het fort van -Liezele is heel den nacht in werking gebleven en heeft de belegeraars op een afstand gehou den. Ook to Duffel zijn den geheelen nacht ka nonschoten gewisseld tusschen het fort van Duffel en do Duitsche stellingen. Tegen den morgen hebben de Duitschers hun mikpunt gewijzigd en Duffel beschoten, waar er, zoomin als in den omtrek, nog oen levende ziel verblijft. De schoten waren vooral gericht op de kerlc, die echter niet geraakt is, en op het gasthuis, dat reeds den vorigen dag ontruimd was. Een der bommen is op een huis der Mo lenstraat, dat vernield werd, gevallen. Verdere schade is door de bommen niet veroorzaakt. Men seint uit Breda aan do „N. R, Ct." Gistermiddag uit Antwerpen vertrokken personen deelen mede, dat de aanval op do Antwerpscho forten den geheelen dag heeft voortgeduurd. Vooral zijn de forten Wavro St. Kathelijnc, Waelhem en Lier onder vuur genomen. Alle forten houden tob nog toe stand. Een gerucht betreffende de inbezitneming van fort Wavre Sb. Ka- thelijno door de Duitschers is onjuist. Heb is in de wereld gekomen door een krijgslist dor Belgen. Dezen hadden namelijk oen groote strook grond voor dit fort onder mijnd en met nat stroo en licht ontplof- baro stof opgevuld. Toen deze strook door een granaat geraakb werd, ontstond eon hevige ontploffing en werd het fort door de rook onzichtbaar. De Duitsche infanterie meenonde, dab liet fort buiten staat van tegenweer was, deed een aanval, waarbij zij honderden dooden kreeg. Sinds enkele dagen schijnt er weder uit Antwerpen een rechtstreeksche verbinding met Parijs te zijn. Do Parijsche couranten worden te Antwerpen gevent en vinden gretig, aftrek. In Antwerpen is men, de toestand in aan merking genomen, zeer kalm. Hier wordt dus ontkend de mededeeling van gisteren, dat de Duitschers twee for ten hebben genomen. De generale staf heeft eerst geen namen genoemd, doch spreekt nu van fort Wavre St. Katheleyne en de redoute Dorpweldb. Waelhem zouden zo hebben ingesloten. In Belgische kringen wordt mdegedoeld, dat Fransclien tot ontzet der vesting op rukken. De bijzondere berichtgever van het ,,Hbld." te Antwerpen seint d.d. 2 Oct. o. a. De eerste ernstige poging, die de Duit- sohers de laatste dagen beproefd hebben om de stelling-Antwerpen aan te vallen, moet hen wel overtuigd hebben, dat er nog zeer veel moet gebeuren, alvorens deze stelling in hun handen valt. Niet alleen, dat zij tot dusver nog zoo goed als niets gevorderd zijn, rhaar bovendien hebben ze op verschillende plaatsen gevoelige verliezen geleden. Zoo is te Hofstade een Duitsche batterij geheel buiten gevecht gesteld. Twee van do stuk ken werden totaal vernield, het derde na genoeg en ook het vierde was niet meer to gebruiken. Te Wavre-St.-Catherine beproefden do Duitschers een infanterie-aanval op do vooruitgesohoven loopgraven, doch werden tot staan gebracht door het vuren van do Belgische infanterie en mitrailleurs. Een batterij, die de Duitschers hadden opgesteld bij een kasteel tusschen de forten Wavre- St. Catherine en Waalhem, moesten zij terugnemen. De Belgische infanterie kon, zonder bij dezo operaties zelfs door de for ten gesteund te worden, de meest vooruit- liggende loopgraven bezetten. Het dorpje Waalhem heeft zeer veel van het vuur der Duitschers te lijden gehad, doch het fort is geheel onbeschadigd ge bleven. Toen den geheelen Woensdagmid dag het Duitsche geschutvuur niet meer be antwoord werd, meenden de aanvallers, dat het fort tot zwijgen was gebraoht. In den nacht van Woensdag op Donderdag brach ten zij daarop een batterij in do nabijheid van het dorpje. Donderdag waren de aan vallers echter spoedig genoodzaakt de stuk ken weer terug te trekken. Zoo ging het ook met de Duitsche infanterie, die tot Scheppershof was genaderd. Zoowel de Bel gische infanterie als artillerie trok voort durend op. Met ernstige verlieze-n werden de Duitschers ten slotte tot terugtrekken genoodzaakt. De groote ball ons-cap tif, wel ke de Duitschers gebruiken om zoo spoedig mogelijk de opstelling van het vijandelijke geschut vast to stellen, durfden zij Don derdag door de hevigheid van het Belgi sche vuur niét te bezigen. De Ontwikkeling van den Strijd iu het esten. De ,,Flandre libéralevaa gisteren bevat Gen artikel, dat we hier laten volgen „Wij zijn blijkbaar aan beslissende dagen gekomen. Sommige Londensohe bladen be richtten zelfs, dat sedert gisteren het leger van Von Kluck omsingeld was, maar dat is niet ambtelijk bevestigd. De Engelsche bladen van dezen morgen zijn zeer spaarzaam met luin nieuws, cn met reden, want sedert een paar dagen zijn de bevelen op de Fransche linies zeer streng, geworden. De correspondenten van „Times', „Daily Tel.", „Daily Mail die tot hier toe met groote moeite eakele Fransehe in lichtingen konden krijgen, zijn aangehouden en zonder vorm van proces naar Folkestone gevoerd. De beroemdste oorlogscorresponden ten, zooals de man van de „Daily Chron.", die het eerste verhaal over den slag bij Loele Boergas gaf, en die van de „Daily Tel.", die zijn veldtochten niet. meer telt, zijn voortaan onmachtig ons eenig nieuws te geven. En men mag zich daarover niet beklagen, want het oogenblik is zeker beslissend. „Onbescheidenheden, die nu eenmaal niet te vermijden zijn, vergunnen ons echter te gelooven, dat de beweging van den linker vleugel der Fransclien veel uitgebreider is, dan zulks op de laatste En'gelselie kaarten 'werd aangegeven. „Do uiterste vleugel der verbondenen is hiet meer aan cle Somrnehij is in werke lijkheid sedert 72 uur al in een ganseh andere streek opgetreden. De aanwezigheid van Fransche- cavalerie troepen in eeri stad, die wij verder - niet- mogen aanduiden, en meer andere maatregelen op andere punten, doen ons gelooven, dat de befaamde omtrek kende beweging op voel grooter schaal werd voorbereid, dan men dat gedacht had. ,.De aanwijzingen, die wij hebben, doen ons gelooven, dat dezo beweging op dit oogenblik voltooid is en dut het beslissende uur gaat slaan;' zij vers terkeu ons bovendien in onze meening, dat generaal* Joffre. voor het geval waarin liet volkomen omsingelen van den vijandclijken rechtervleugel niet zou gelukken, den vijand Wil dwingen op de-Maas terug te, trekken. Deze achter waar tsclK- be weging zou het Duitsche. centrum eveneens dwingen achteruit te trekken en het g*e- hcele leger mot zijn artillerie en trein zou op sommige ©ogenblikken door stelen moe ten trekken, waarheen zich do weinige wegen richten, die de Duitsche troepen kunnen gebruiken; do vijand zou het gevaar van Sedan loopen. Generaal Von Kluck, die over ben belangrijk leger beschikt, doet wan hopige pogingen om te ontsnappen'aan. het geen nu onafwendbaar lijkt en doet moeite om het Fransche linkeroentrum te doorbre ken; zelfs al zou heiu dit gelukken, dan zou dat ziju leger nog niet kunnen redden, want de Franschen, die op liet stuk van zwaar geschut iu de minderheid zijn, beschikkeu over groote voordeden in hun uitstekende ruiterij en in liet. lichte kanon van 75, dat zijn faam schijnt te verdienen. „Wij zullen trouwens spoedig.weten waar het op staat." Een correspondent der „N. R. Ct.". die thans te ^Maastricht is aangekomen, seint: De Belgen hebben voeling met Franschen 'cn Engelschen en de keten, die de Duit schers insluit, is compleet. Men kan nu eerder van belegering der Duitschers in Bra bant en Noord-Frankrijk spreken, dan van belegering van Antwerpen. Bij Ninovo zijn de Belgen voori;gedrongen, de Duitschers hebben liet ontruimd, of schoon verschansingen waren aangelegd. Ik ontmoette tusschen Audenaarde en Doornik een Belgische geblindeerde lcoc pel- mitrailleuse, die de Duitsche voorposten bij Ninovo bestookt en teruggedreven had. Treinen in West-Ylaanderen loopen gere geld en het 13 geheel van Duitschers ge zuiverd. Rijssel, waar vandaan, ik' gistermorgen Vertrok, leeft heelemaal op; troepen die bin nentrekken worden langdurig toegejuicht. Valenciennes is nog in handen der Duit- schors en het verkeer op den weg Orchies St.-Amand was onmogelijk. Orchies. een stad van 5000 inwoners, is geheel platge brand. Er zijn Fransehe troepen, die met Ervgelsclien vereeoigd, op Valenciennes aan rukken In Duinkerken, hoor ik. worden onophou delijk Engelsche troepen ontsolioept; marine- troepen mot bekenden vluggen tred trekken door do straten. Honderd auto-omnibussen van Londen, nog met reclames beplakt, ver voerden gisteren 5000 man naar Rijssel. He ontmoette onderweg spahi's in boernoes en turban, dio er fantastisch uitzien. Toén we wilden vertrekken uit Doornik word dit juist door de Duitschers aangevallen en we Laakten midden in. een gevecht, dat in de 'eerste huizen aan deu kant van Ath gevoerd werd. Twee Duitsche mitrailleuses verjoe gen do Franschen en Belgen, die als broeders sam'envochten. Wij konden niet door en moesten den Weg naar Kortrijk op. Burger wachten verzamelden rich in li'un merkwaar dige hoöge zwarte kegelhoeden. Vluchtelin gen: zag men aan alle kanten en patrouilles dié voorpostengevechten leveren. f 0.09. o.io. 1.65. Voor de Militairen. Iu den tuin van „Zomerzorg" gaf gister avond de stafmuziek van het vierde reg. infanterie nog eens een concert voor de mi litairen. Het weer was goed, de maan was zelfs op haar post, en de muziek was best; maar het aantal belangstellende zonen van Mars was heel gering. Wisten velen niet van dezo uitvoering of zou de aardigheid er voor de soldaatjes af gaan? In de bioscoop hebben zij blijkbaar nog veel behagen. Gisteravond althans zagen wij gansche drommen van krijgslieden het The ater aan den Stationsweg en het gebouw van den R.-K. Volksbond verlaten. „Wereldwee". Door de politie alhier zijn bij boekhan delaren exemplaren van het geïllustreerd blad „Wereldwee" in beslag genomen. x Engeland en de Nederlandsclie Schepen. De Lonclensche berichtgever van liet ,,Hbld." seint: tk verneem, dat de Britsche regeering heeft toegezegd voortaan geen Nederland sclie schepen meer tc zullen aanhouden, die ladingen aan boord hebben van voedings middelen, waarvan de Nederl. regee ring den uitvoer uit Nederland heeft ver boden. Dat toont, dat do Britsche regee ring volkomen overtuigd is, dat Nederland alles doet om zijn neutraliteit in gezonden zin te handhaven, hetgeen uit de Nedcr- landsche uitvoer statistieken blijkt. Sche pen, die graan vervoeren, zullen echter aangehouden worden, indien ze tevens con trabande bevatten, zooals in het bijzonder kopper en rabbel. Naar aanleiding van een bericht in een der bladen, dat de Nederlandsclie gezant te Londen, jhr. mr. de Marees van Swin- deren, te Rotterdam is aangekomen om overleg te plegen over het oponthoud, dat Nederlandsche schepen ondervinden, is bij navraag aan het departement van buiten- landsche zaken gebleken, adt er bij het ministerie niets van bekend is- dat de heer De Marees vaji Swinderen zijn post te Londen heeft verlaten. Onware geruchten. Er loopen geruchten over een gevecht aan onze grenzen tusschen een patrouille van onze troepen en een Duitsche of Bel gische afdeeling. Bij informatie ten buree- le aan den opperbevelhebber te Den Haag deelde men aan de ,,Tel." daar mede, dat deze geruchten op de meest stellige wijze kunnen worden tegengesproken. Het Meel-vraagstuk. De Nederlandsche Yereeniging van Han delaren in buitenlandsch meel houdt a.s. Maandag 3 uur in Krasnapolsky te Amster dam een openbare vergadering, ten einde den meelhandelaren, die door clc regeering naar haar verwezen zijn, verslag uit te brengen omtrent de mogelijkheid van aan voeren van Amerikaansch meel. Tevens zal gelegenheid gegeven worden, om inlichtin gen in te winnen omtrent verschillende kwesties, die zich, in verband met den hui- digen toestand, voordoen. Tot deze verga dering hebben alle Nederlandsche meel handelaren vrijen toegang. De Hadvlcinsche Bakkers contra de Meelhandelaars. Gisterochtend zijn voor de rechtbank to Haarlem de pleidooien gehouden in de zaak van verschillende Haarlemsehe bak kers contra d3 firma Wessanen en Laan te Worméfveer, wegens het niet uitvoeren dóór de laatste van de voor-verkoop en van tarwe en rogge. Voor de eischers pleitte mr. Monnijc, die allereerst uiteen zette, waarom de-regec-ring in Augustus van dit jaar ingreëp'nadat de fabrikanten zonder noodzaak den prijs van heb meel met 2.37 p.er 100 KrGr lïaddon verhoogd. Tegen hei maken van extra en ongerno tiveerde winst wensehte de regeering op te treden en hiertegen gaat ook het ver zet van de bakkers. De gedaagden hebben zich nu wel beroepen op overmacht, doch daarvan was volgens pleiter niets bewe zen. Integendeel was het een feit, dat do schuren nog vol lagen cn zij dus best had den kunnen Leveren. PL iter wees er bevens op, dat de minister niets anders had ge wild, dan den maximum prijs van heb meel op f 1-1 stellen, maar dat sloot niet uit, dat ook voor minder mocht worden verkocht. Pleiter ontkende do beweringen van ge daagden, cTab zij in geen geval alle contrac ten kondén nakomen, en dat het niet do \<onmgfioyok UeZeMi'WtotoeHne DE VESTINGGORDEL VAN ANTWERPEN. Het gelijnde gebied is overstroomd. De strijd wordt in heb Zuiden thans het heftigst gevoerd ten Noorden van Mechelen.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1