X*. 16749 Tweed© Blad. A0. 1914. Vrijdag 2 Octol>ei*. Onder onze Vroede Vaderen. Uit de Omstreken. Keilerland en de Borioy. ~-V j~ De Leidsche afd. vail den Ned B.-K. iTolksbond had ditmaai twee verzoek schriften ingediend. Met het eerste, waar in er op werd aangedrongen een voorstel tot. verhooging van den gasprijs u i e t aan te nemen, spotte de voorzitter een beetje. Een voorstel tot verhooging van den gasprijs is er nog met eens. Hij stelde heel ernstig voor dit adres to behandelen, wanneer een eventueel door B. en W. in te dienen voorstel van dien aard door den Raad in behandeling zou worden genomen. Het was den Raad, die er gemoedelijk bij lachte, blijkbaar zeer goed. Het tweede adres betrof de voorgestelde lijst van bezuinigingen op de geraeente- begrooting voor 1915. Voor zoover deze uitvoering van openbare werken betreft, zou adressante dit voor cle tempering der •werkloosheid minder wenschelijk achten. Bij dit adres sloot zich vrijwel aan een verzoekschrift met toelichting van de aid. Leiden van den Alg. Ned. Aanneracrs- boad, dat echter nog wijdere strekking had, waar het de wenschelijkheid bepleit te van zoo spoedig mogelijke aanbesteding als van het paviljoen op Endegeest en andere werken. Ook het schrijven van den Bond ter bestrijding van Werkloos heid, dat in handen zal worden gestel? aan een sub-commissie van het Steun comité, ademde een zelfden geest. Dc Voorzitter zeidc, dat er zoo veel mo gelijk in den geest van deze adressen wer 1 gehandeld, maar dat men ook rekening moest houden met andere belangen. De oorlogstoestand zet alles on losse schroe ven en we weten nog niet wat er. met cn in ons land zal gebeuren. Voorzichtig heid is dus geboden en zuinigheid. Daarbij dacht hij wellicht aan an lere adressen, waarin gevraag1 weH om vrij stelling van belasting of uitstel van beta ling. Deze vraag zal voorloopig nog wel niet onder de oogen worden gezien, want de adressen werden als ongezegeld tor zijde gelegd. Onder de bezwaarschriften tegen don aan slag der plaatselijke directe belasting, die in sterkere mate dan anders aldoor binnen komenwas er ook een yan den hcor Grup- Jgtia, dat, vermoedelijk curiositeitehulve, •Werd voorgelezen. Deze reclamant acht zich -.ook te hoog aangeslagen maar legt cr zich voor 1914 bij neer, ook al omdat de Raad het nu zoo druk oii veel geld noodig heeft-, maar dringt er op aan, dat. men hem in 1913 naar zijn werkelijk inkomen zal aanslaan. Anders zal hij het er niet bij laten. Een waarschuwing en een dreigement dus. De commissie voor de reclames spitste reeds haar óoren. Een kleine verrassing was het ingekomen verzoek van dr. Zwiers, om ontslag als ge delegeerde der gemeente in het bestuur van „Kennis is Macht". „Wat zou daar achter zitten V' fluister den de heeren elkaar vragend toe. Het ontslag werd op dc meest eervolle wijze en ouder dankbetuiging voor de dien sten, aan de gemeente bewezen, van den Voorzitter en met oen warm applaus van den Raad, verleend. Do heer Zwiers werd er een beetje verle gen onder en probeerde te blozen. „Waaraan heb ik dat verdiend?" zal hij gedacht hebben. Wij vernamen, dat de reden van het be- danken moet gezocht worden in een klein conflict tusschen het bestuur en clon gede legeerde. De agenda, die nu aan cle orde kwam, was zeer pover en voor oen groot debat aller minst aangewezen. Toch zette de heer Rei- meringer, als een der on der toeken aars van het adres inzake geregelde spuiing der stadsgrachten, 42 c.M. geschut tegen het af wijzend praeadvie-s van B. en W. in wer king, waarbij de heer Hoogenboom een meer nijdig mitraillcusevuur voegde. Het fort bleef echter onder de rustige, verdedi ging van den Voorzitter ongedeerd. Hij had blijkbaar overigens den geheeïen Raad ach ter zich. Een goed woord, dat wij ook meermalen hebben laten hooren, zeidc de Voorzitter, toen hij er op wees, clat de Leiden aars maar al to aak geneigd zijn van hun eigen stad kwaad te spreken. In Den Haag en in Am sterdam rieken do gracht-en ook wel eens onaangenaam, maar daar klaagt men niet. Elke plaats hoeft naast veel aangenaams ook wel iets, dat minder aangenaam is, doch dat stelt men niet op den voorgrond. Het vraagstuk der stadsgrachten is niet gemakkelijk op te lossen. Wij hebben inder tijd het voorstel van den heer Krantz, da-t de gemeente geen geld zou kosten en een geregelde watervcrversching ton gevolge zou hebben gehad, warm aanbevolen. B. en W. voelden daar toen niet veel voor en het scheen wel, clat ook Rijnland zijn mode werking niet van harte wilde verleenen. Misschien zijn de gevoelens in beide licha men nu anders. Laat de heer Reimoringor zich met den heer Krantz verstaan, en, als deze zijn aanbod gestand wil doen, nog eens met een voorstel komen. Het zou ons tegenvallen, als het nu weer van de baan werd geknikkerd. I.cn der onderleokenaars van eon ander adres, waarin verzocht werd over to gaan tot het maken van eon trapbrug over den overweg der H. IJ. S. M. aan den Rijns- burgci weg, de lieer Garpontier All-ing, was over het praeadvies met betrekking tot dit adres beter te spreken, al leidde het voor loopig ook niet tot het doel, hetwelk adres santen zich hadden voorgesteld. De directie 'overweegt, zooals men weet, een verbreiding en gedeeltelijke verhoo ging van het perron cn in dit verband zal ook een verbetering van den toestand aan clcn overweg kunnen worden overwo gen, te meer, omdat daarbij de financieele medewerking der Maatschappij ook is ge vraagd en waarschijnlijk wel zal worden verkregen. Men heeft dan een flauwe hoop op een tunnel, wat verre te verkiezen zou zijn boven een trapbrug; trouwens ook volgens den heer Carpentier Alting geen ideale verbinding. Er heerschte echter over de voorgeno men verandering van het stations-empla cement gisteren blijkbaar misverstand. Sommigen schenen van meening, dat het geheele perron zal worden opgehoogd. Dat is zoo niet en dat zou ook niet kunnen. Men wil het emplacement verhreeden en het tweede perrc.i ter voorkoming van on gelukkou, door een verhooging van liet eerste scheiden. Door middel van een tun nel door deze verhooging zal het publiek dan van het eerste op het tweede perro.i kunnen komeu. Het is ons echter nog niet duidelijk in welk verband deze operatie zal kunnen gebracht worden met aanbrengen van een tunnel aan den ltijnsburgerwg. Misschien wordt dL duidelijker, a.s straks de plannen der Maatschappij een vasten vorm hebben aangenomen. Het zal nog wel eenige jaren duren vóór de toestand aan den overweg bij het sta tion is veranderd. Bij de rondvraag heeft de heer Carpen tier Alting de kwestie, die er ten opzichte van het Museum van Natuurlijke Historie schijnt te hangen, ter sprake gebracht. Er is nog geen opvolger van dr. Jen tink als di-. rccteur van dit Museum benoemd en dit brengt men in verband met hangende plan nen der Rcgeering een gedeelte der verza melingen naar Amsterdam te verplaatsen, zooals wij onlangs reeds hebben vermeld. Daarover heerscht in Academische kringen groote onrust, zeide de heer A. Wij gelooven niet, dat het er toe zal ko men. Voor jaren heeft men die vrees ook reeds gekoesterd met betrekking tot het Ethnographisch Museum, liet is echter goed, dat men voor de Leidsche belangen waakzaam blijft. Wij zijn het met den hoogleeraar eens, dat het hier ook een gemeentebelang goidt en juichen het daarom toe, dat er ook van- wego het gemeentebestuur een drang tot de Regeering zal uitgaan om het ongedeeld be houd van dit Museum te Leiden. BODEGRAVEN. Bedankt is voor hot beroep naar de Ned.-Herv. G?m. te Staphorst door ds. S. van Dorp, alhier. BOSKOOP. Naar reeds bericht werd, is, door on voorzichtigheid van een loodgieter, brand ontstaan in do kerk. Dit gebouw dateert van 1784. De oude kerk, die in zeer bouwvalligen st-aat ver keerde, was in 1782 en 1783 afgebroken. Deze was gesticht in het jaar 1549. De pastoor werd aangesteld door de abdis vin Rijnsburg. De toren der oude kerk is in 1783 blij ven staan. Men meent, dat op de plaats, van de kerk de oude sterkt© Ten-Bussche heeft gelegen, door de Hollanders In 1204 tegen den bisschop van Utrecht opgewor pen. Van het dorp Boskoop wordt reeds in 1233 gewaagd in eon brief van den Hol landsehen graaf Floris IV. Do eerste hoog leeraar in de godgeleerdheid aan do door luchtige school te Amsterdam, Gerbrand van Leeuwen, werd hier 9 Sepb. geboren. Hij stierf in Mei 1721. Aan A. G. van Nes alhier, is voorgoed vrijstelling van den militiedienst verleend wegens vrijwilligen dienst. HAZERSWOUDE. Den metselaarsbaas J. M. v. d. S., al hier, overkwam een vreeselijk ongeluk. Bij heb stollen van een cementen pub in het Laügelaud schoot de stelling plotseling weg, waardoor hij liet gevaarte op zich kreeg en daarna in den put viel. Zwaar inwendig gokneusd werd de ongelukkige por roeiboot naar huis vervoerd, waarna hij overleed. LISSE. In verband met de in het laabst van Oct. plaats hebbende verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad, wegens ont slagneming van de heeren Van Parijs (wet houder) on Van der Meij, heeft het bestuur der R.-K. Kiesvereaoiging besloten, om de besturen van d'e drie andere bestaand» kiesverenigingen uit te noodigen tob een bijeenkomst, met het doel, om te trachten overeenstemming te verkrijgen inzak» het stellen van candidaten om zoodoende een stemming" onnoodig b© maken. VOORSCHOTEN. Tob leeraar in de natuurkunde a. d. H. B.-S. 6-j. cursus alhier is benoomd da' h«v»r J. J. Hallo, tevens leeraar a. d. S. B.-S. a d. Stodhouderslaan. in Den Haag. Onder vele blijken van belangstelling herdacht gisteren mej. Ohlmann den dag, dat zij vóór 25 jaar werd aangesteld tot gemeente-verloskundige. Een schat van bloemen vervulde de kamer met haar zoe ten geur. Namens de gemeente sprak de burgemeester con waardeorend woord en overhandigde haar een aandenken. Als men weet, dat mej. Ohlmann in deze 25 jaar meer dan 2100 kleintjes van dienst is ge weest, zal men begrijpen, dat velen haar met» dezen dag gelukwenschten en den wen9ch uitspraken dat zij nog vele jaren voor onze gemeente moge gespaard blijven. WADDINXVEEN". De collecte alhier voor het Roode Kruis heeft opgebracht f 137.70. WARMOND. Door de ijverige na3poringcn van de gemeento-poütic, alhier, ié de dader van den diefstal co-ier fiete, ten nadeele van H. H., aan de Zijl alhier, opgespoord. Het is zekere S. S.. vroeger bij gcnoemdón^H. als knecht in dionst geweest, en thans te 's-Gravenhagé verblijf houdende in een logement. Hij was expres naar do Zijl gekomen des rv'chts, om die fiets te stelp». Hij is gis teren door don veldwachter naar hier over gebracht, en bekende al spoedig de dader te zijn, doch niet meer te weten waar hij de fiets in Den Haag heeft verkocht. Na opgemaakt proces verbaal, wordt hij lieden ter beschikking gesteld van den) Off. van Justitie te 's-Gra'venhage. Reeds vóór vijf uren vanmorgen werd ons dorp in rep cn roer gebracht door brand- geroep cn brand belgelui.' Er bleek brand uit gebroken te zijn bij den landbouwer Uit den Boogaard bij hot sta tién,-en met twee brandspuiten weid cr op afgetrokken. Do brand was ontstaan vërmóèd olijk door het vlam vatten van de rieten onderbede kiring van het dak, d och do bewoners waren reeds op, zöod&fa intijds do kinderen, dio op den zolder Sliepen ia veiligheid gebracht kon den worden en men met emmers water den brand blus oh te. De brandweer liet daarop dé pannen .van het dak glijden, voor verder onderzoek. Tóén andermaal de vlammen uitsloegen, moest een der reeds vertrokken brandspuiten wier- ge- requireord worden, om, al was het maar even, water te geven. Er is voel water schade. WASSENAAR. Gisteravond werd een vergadering gehouden om te komeu tot oprichting coner middenstandsvereoniging. Als spre kers traden op d heeren Stiruicken en De Yiester. Eerstgenoemde besprak doel cn werking dor „Hanze", do heer De Yiester deelde con en ander mede omtrent de Micldenstandscrediebbank. Een paar aan wezigen, die eenige vragen stelden naai) aanleiding van hot gesprokene, werden beantwoord. Er was weinig aniuio voor op richting eener afdeclmg. Eén of geen der aanw-ezigen meldden zich aan. ZOETERWOUDE. Bij den heer J. de Graaf (Rijndijk) is voor het Steuncomité ecu. gift van f 10 in gekomen. Er is reeds aan 77 gezinnen steun verleend en f 98.50 uitgekeerd. WOUBRUGGE. Gemeenteraad. Voorzitterde heor T. 1?. Kleiju, burge meesterafwezig me-b kennisgeving de heer Peters. De Voorzitter biedt den Raad cle ge- meenterekening aan en benoemt tob com missie bot nazien clezcr rekening de heere# Van cler Voorn, Pober6 en Molenaar Do Voorzibter stolt aan cle orde Inkoop levensmiddelen. Heb ligb "op den weg van h gemeentebestuur in cleze bijclen maat regelen te nemen ora schaar sen te en duur te te voorkomendaartoe is een steun comité benoemd, dab plannen heeft be raamd en zijn tweeden voorzitter ds. Eke- riug, heeft afigevaardigd om don Raad mondeling in kennis te stellen met zijn arbeid en tevens met verzoek om een voor- schob. De Voorzitter geeft daarna het woord aan dezen afgevaardigde, die den Raad aan de werkzaamheden yan het Koninklijk Sfeeun-Comité herinnert, die den arbeid van do plaatselijke comité's mogelijk heb ben gemaakt. Die arbeid kan niet verricht worden, zegt 8pr., zonder financiën en cleze kunnen op tweeërlei wijze verkregen worden le door een voorschot uit do gemeentekas en ten 2o door een oolleote. Dit laatste heeft tweeër lei bezwaar a. dat het gecollecteerd be drag, hetwelk voor Woubrugge op pLm. f 400 geschat wordt veel te weinig is, en b. clat in dit algemeen belang de goedgeefsche clan voor de weinig of niet-geefsche be taalt. Het corniU heeft ongeveer f 2000 noodig en zou den Raad verzoeken dit bedrag te fourneeren. Mocht na de benarde tijden van dit kapitaal een tekort komen, dan is het billijker, dat de Raad pondspondsgewijze cKt tekort in den H. O. over alle belasting bebalenden brengt. Het plan van het comité waa om voorloö* pig hoornen en erwten van het Kon. Steun* oornité te betrekken, alsmede aardappe len. De winkeliers en handelaars kunnen, doordat zij alle» contant mooten betalen, niet in het groot inslaan; zij kunnen bij welslagen voortaan bij het comité te-recht, die de bcdaugon van hen en van de consu menten beoogt. Het is, zegt spr., niet het plan van het comité om don kleinhandel te nekken. Do Voorzitter dankt ds. Ekering voor de 1 uiteenzetting cler plannen en opent de beraadslaging omtrent do aanvraag om het voorschot. De heer Van Dam is er voor, doch vreest, dat, ah alle gemeenteu zulke groo te inkoopen zullen doen, alles duurder al worden. Vraag en aanbod regelt de markt. De Voorzibter zegt, dab dit nu voorko men wordt, omdat het Kon. Steuncomité die koopen doet voor de plaatselijke comi- té's en dat er thans een wot is ora duurte te voorkomen. Thans wordt de markt door de schatters bc-heorscht. Do heer Heenk zou niet alleen de ge noemde artikelen aanschaffen, doch vooral ook tarwe cn rogge, het hooWyoedsel De Voorzitter is het niet dezen spreker eena, doch bij hem was tol heden het be zwaar, waar het koren op to leggen, daar dit wekelijks behoort omgewerkt te worden. De heer Heenk wijst op een leegstaand lokaal der openbare school. De Voorzitter toont cle moeilijkheid aan, clat een particulier het benoodigde geld niet rechtstreeks aan het Comité kon ter hand stellen, omdat deze geen rechtspersoonlijk heid heeft, doch do Raad daartegenover an ders staat. Ook do ingezetenon worden door dat voorschot geholpen. Ds. Ekering bepleit do zaak nog ©ens en herinnert aan het Franscho spreekwoord: „regeeren is vooruitzien." Met algemeen® stemmen wordt de 12u00 aan het steunco mité toegestaan. Ds. Ekering dankte den Raad voor dik besluit. Naar aanleiding van het schrijven van Geel. Staten wordt aan het gezin van den gemeeute-beambto Terhorst, die onder do wapenen is, toegestaan, boven de Rijkstoe lagen voor kostwinners f 2.10 per week. Bij de rondvraag, verzoekt do heer Lic- ▼or«e, ou de Rijksveldwachter elders in den lande dien&t moest doen. om een tweeden nachtwaker. De Voorzitter antwoordt, dat hij vernomen heelt, dat de Rijksveldwach ter weder terug is op zijn standplaats. Hierna gaat de Raad over in geheime zit ting ter afdoening reclame H O. Dc Nerterlondseüe Handel en tic Neutraliteit. Tegenover talrijke bij do commissie voor don Neclerlandsohon Handel ïugekomen verzoeken om voorlichting, waaruit haar reeds is gebleken, clab zeer velen onzer kooplieden alles wcnschen te vermijden wat met heb oog op Nederlands onzijdig heid gevaarlijk of onbehoorlijk is, zijn haar evonwel ook enkele gevallen ter oore ge komen van persouen cn firma's, dia zich voor allerhande transacties beschikbaar stellen, welko kwalijk zijn overeen te brengen met onze neutraliteit en "cle moei lijkheden voor onzen overzecschen handel allicht zouden vergrooten. Ton einde zoo mogelijk te voorkomen, dat» deze cxceptioneclo gevallen aanleiding geven tot uitbreiding van cleu staat van beleg over onao handelscentra, waardoor vele goeden zouden moeten lijden ter wille van weinige kwaden, overweegt de commissie heb denkbeeld, om, als de bij haar gerezen verdenkingen gegrond mochten blijken, i tob publicatie van de namen dier weinig nauwgezet)te handelaren over to gaan, op dat zij niet ontkomen aan cle moreel© ver antwoordelijkheid voor hun daden. Voor heb geven van voorlichting, ook in twijfelachtige gevallen, blijft zich de com missie natuurlijk gaarne beschikbaar hou den. Haar bureel is geopend van 10 tiot 12 uur 's voormiddags en vau 2 bot 4 uur 's namiddags, Lange Voorhout no. 1, te 's-Gravonhage. De Commissie voor den Neclerland- schen handel bestaat uit de heerenC. J. K. Yan Aalst, A. G. Kröller. jhr. L. P. D. C/> ten Oort, Joost van Yollenhoven en prof mr. C. van Vollenhoven. Verbod van Vissollen op de Eugclschc kust. Iloeds deelden we mede het verbod van visschen op de Engelscko oostkust, door de Britscho regeering uitgevaardigd. Hierover is thans een circulaire versche nen van cle Visscherij-inspectie, waarbij de aandacht van belanghebbenden gevestigd wordt op do van de Britscho rogeering ontvangen medocleeling, dat zij zich genoopt heeft gezien in het belang van een veilige vaart voor neutrale schepen en Britscho oorlogssohepon in de Noordzee bijzondere maatregelen te nemen. Na vermelding van de bodoeld© maatre gelen, in hoofdzaak reeds door ons gemeld, wordb nog medegedeeld, dat allo visscliers- vaartuigen, welke binnen hot op een bij de circulaire gevoegde kaarb nader aangege ven gebied viasclicnde of varende worden aangetroffen, zullen worden aangehouden en doorzocht. Van de vaartuigen, die zich verzetten te gen onderzoek of opbrengen, of clie trach ten te ontsnappen, zullen de bemanningen ala onwettig oorlogvoerenden blootstaan aan behandeling als krijgsmisdadigers. Belanghebbenden wordt daarom dringend aangeraden zorgvuldig er voor to waken, dat hun vaartuigen niet westwaarts van do grenslijn van het verboden gebied komon tijdens het uit- of thuisvaren en vooral westwaarts van die lijn niet te visschen. Zij stellen zich anders niet alleen bloot aan herhaaldelijke aanhouding on doorzoeking zoodat het visschen toch praktisch onmoge lijk wordt, maar ook aan het gevaar, dab het overboord zetten van het vischtuig op grooten afstand voor het leggen van mijnen wordt aangezien. l'.rnstig wordt er voorts voor gewaar schuwd, om zich niet tegen ondersoek cn opbrengen te verzetten, en eventueel ook geen pogingen tot ontsnapping te doen, aangezien zij zich hierdoor aan ernstig go. vaar blootstellen. Gedroogde Boslet als Veevoeder. De dn-ecbeur-Generaal van den land bouw beeft do rijkslaridbouwleorare.i herin nerd aan het vorbod van uitvoer van vele veevoeder-artikelen. Nu zijn or onder de verschillende bijproducten, afkomstig van industrieën voor het voortbrengen van genot en voedingsmiddelen voor den meusch, enkele, welke voor veevoeder ge schikt, doch tot dusverre hier te lande bij do veehouders zoo good als onbekend zijn en bijna geheel naar het buitenland werden afgezet. Met name is zulks heb geval ben aanzien van gedroogde bostel, welk artikel teb nu toe bijna uitsluitend naar Duitschland word uitgevoerd, waar het een zeer gowild veevoeder is. Blijkens analyse, overgelegd door de Bei- ersch Bierbrouwerij ,,Dc Amskd", is ge droogde bostel rijk aan voedingsbestand- deelen. Het bevat n.l. asch 4.G pet.., wa ter 3.5 pet., eiwit 23.8 pet., vet 6.4 pet koolhydraten 39.4 pet., cellulose 16.S pet! Ook andere voedrrmiddelsn, yooals ge doogde spoeling, suikerpulp, zemelen, me lasse mengsels, enz. verdienen zekor do aandacht van ouzo veehouders. Inkwartieringen. Bij Kon. besluit is bepaald, dat alle in kwartieringen met of zonder voeding ge durende het tijdvak, dat het leger op voet van oorlog verkeert, geschieden voor rijks rekening zonder dat de ingekwartierden deswege aan eenige korting zijn onderwor pen, met dien verstande, dat officieren eu in rang daarmede gelijkgestelde perso nen, met toeding ingekwartierd zijndo, voor hun voeding het daarvoor vastge stelde bedrag aan den kwartiergever heb ben te betuleu. Oud-Officier van Gezondheid, Aan de oud-officieren van gezondheid van het leger hier te lande dan wel van dat in Ned.-Indië, die zich gedurende cle mobilisatie ter beschikking hebben gesteld, wordt gedurende den tijd dat van huii diensten gebruik wordt gemaakt, een da- gelijkscbe toelage toegekend ten bedrage van tien gulden. Aalmoezeniers en Veldpredikers. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat aan de aalmoezeniers en veldpredikers voor zoover ieder hunner zulks verlangt, toegekend wordt een bedrag van 200 in 1 eens ter tegemoetkoming in de kosten voor noodzakelijke uitrusting en geduren de den tijd, dat zij als zoodanig bij het leger te velde dienst toen, toegekend een vergoeding van 10 per dag. A dministrA tiet roepen. Aan den commandant van het depot ad ministratietroepen word het. gezag van korpscommandant verleend. Dit gezag zal worden uitgeoefend tot en met den dag waarop tot do demobilisatie van het leger zal worden overgegaaa. Bakkerij. Aan militairen, die in een militaire bak kerij de functie van bakker moeten ver richten en hun vak ten volle verstaan wordt gedurende den tijd, dat het leger op oorlogsvoet verkeert, een verhoogiug van soldij van 0.30 en aan militairen, die. hulpdiensten moeten verrichten in een militaire bakkerij of de functie van stoker vervullen een van ƒ0.15 per dag toege- kencl. tijdschriften in beslag genomen. De politie te Maastricht heeft negen tien nummers van „L'llustrairion", het Franscho tijdschrift, in beslag genomen. Fr sbonden spotprenten op de Duitechers in. Majesteitsschennis. Met gesloten deuren werd behandel 1 de zaak tegen den heer S. IV. C., redacteur van ,,De Nedorlandsche Financier", dnge- lijk-scho beurscjurant, beklaagd van majes teitsschennis. In de eerste week van Aug. j.l. vorscheen in genoemd blad een reeks arti„clon met betrekking tot den cconomi- schen toestand. In een daarvan werd de Duitsche keizer alleen voor den oorlog aan sprakelijk goaoht en onbetrouwbaar ge. noemd. Van dit. artikel was genoemde bekl. do schrijver. Het O. M. rcquircerde 3 maan. den gevangonisstraf.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5