Zeer Pikant MAISON DE BLANC, BLOOK CACAO, Trouw- en Verlovingsringen Ie huur gevraag: C. A. A. ÜEULMAM iOÜSELLA TRESOR DAALDERS Firma J. P. DRIESSEN. MMESTEHC. Belangrijke V&rkooping Berichten si: OIÏÏVfKT Ér ND9V£A0T£S vuur bei SEIZOEN. UITZETTE?! EH LUIERHANSEH. LESDSCHE GLASHANOEL. Fm. W. VAN DAM Co. en v/h. F. J. BLEYS, de prijs is laag, de easae Is feest, de verpakking Is eenvoudig. LESSEN AANGEBODEN Gemeubileerde Kamers. GEBHs. C3RISTIAANSE. Botermarkt 2. Korenbrugsteeg 5. Breestraat 152 70 Ots. 45 Cts. GEBBs. GtiRISTIAAN8E- GEBRs. CH3ISTIAANSE. Faillissement. IWaarsinaiissteesg 2% LEIDEN. Telefoon 1244. Speciaal Huis in LINGERIEËN en KINDERGOEDEREN. MANTELTJES, JEKKERTJES, HOEDJES, KAPJES EN MUTSJES. Wed. J. STEENHAUER Zona. vensters en zoo beantwoordden zij bet vijan delijke salvo naar bestvermogen. Van Moll tot even voor Uheel doorstond de trein 'bet- vuur. De loopgang nevens de kompartimenten was gevuld met bulzen. De onzen hadden dus met voorbeeldigen ijver de beleefdheden der Duitschers beantwoord. Ofschoon op ben niet werd geschoten, w aren de -weinige rei zigers in de andere wagons natuurlijk ont daan van schrik, toen zij te Gheel aankwa men. Men kan zich voorstellen met welke geest drift het treinpersoneel en de soldaten hier werden ontvangen. Van hun heldhaftig gedrag zal aan de overheid verslag worden gedaan. De locomotief en de tender waren met een groot aantal sporen'van Duitsche kogels ges rd. Eveneens, de daarachter volgende wa. u l)e soldaten schatten het aantal Duit- schers van Moll tot Milleghem en verder tot Ghecl op wel tweehonderd. Het was een afdceling der troepen, welke de streek van Olmen, Baelen en Leopoldsburg bezetten. Nog eens het derde Bombardement van Mechelen. Aan de „Flandre Libérale" van Maan dagochtend is nog het volgende over het bombardement van Mechelen ontleend „Het gewone leven was alweer zoowat volkomen aan eten gang. Stel u dus voor de ontroering der bevolking, toen zij gis terochtend, tegen kwart over acht, een vreeselijk geluid, helaas reeds al bekend, hoorde. Het weid gevolgd door een paar andere van denzelfdcn aard; de Duit- ecliers beschoten de stad voor de derde keer. De projectielen waren geweldig; als zij een huis troffen, richtten zij ontzettende vorwoestingen aan, sprongen zij op de et-raat, dan vernielden zij de gevels in de ronde. Het was duidelijk, dat de Duitschers tnefe zeer zwaar geschut werkten. Tot het middaguur aarzelden velen nog de stad te verlaten, maar na den middag regende het kanonkogels als hagel en joegen een ieder op de vlucht. De meeste straten waren wel dra versperd door de puinlioopen, maar bij stoffelijke schade bleef het niet. Roode Kruis-mannen verzekerden dat tal van bur gers gedood en gewond zijn men kent on der meer een gezin van vijf personen, dat den drempel van het huis gedood werd, op het oogenblik dat zij vluchtten. In de kelders was men zelfs niet veilig, zoo sterk was de kracht der kogels. De kerken wer den vooral als doel uitgekozen, vooral Sint-Rombout. Een manshoog© bres is in den voet van den toren der kathedraal ge schoten een kogel doorboorde den toren. Van het station "heeft, het dak geledon en de staatsdrukkerij der postzegels is ver brand gedeelten van de werkplaatsen der Bp oor wegen zijn ernstig beschadigd. Een vreeselijke bewaarplaats is in het stad huis ingerichtmen heeft daar bijeenge bracht menschelijke lichaamsdcelen, hier en daar gevonden, en behoorende aan verschil lende door de kogels in stukken gescheurd© lichamen. In do groote meubelfabriek van Van der Auwer© is brand uitgebroken. De Hanswyckstraat heeft ook veel geleden, veertien personen werden daar bedolven ondër de puihhoopen van een koffiehuis. Men vermoedt, dat allen zijn omgekomen. De forten van Waelheim en Wavre St. Katiherina hebben den aanvaller hevig be stookt ©n zijn geëindigd hem terug te drij ven. De stoffelijke schade is aanzienlijk, maar het aantal slachtoffers is nog niet op te geven. Volgens latere berichten heeft het bombardement 's nachts voortgeduurd en was het Maandagochtend nog aan den gang". Dit laatste is ons reeds als zeker bekend. Het Wolff-bureau geeft uit Brussel de volgende Duitsche lezing van het gebeur de te Mechelen. Op 29 September, onmiddellijk nadat Mechelen door de Duitschers, bezet was, brachten een aantal hoeren, onder leiding van ..Geheimrat" Von Falke, aan wien de bescherming der kunstmonumenten is op gedragen, een bezoek aan Mechelen. Zij constateerden, dat'de voornaamste monu mentale bouwwerken slechts weinig had den geleden. Slechts op enkele plaatsen zijn huizen zonder beteekenis voor de kunst door geschutvuur vernield. Het prachtige huis van den Grooten Raad met het aangrenzend museum en de huizen met kunstrijke gevels aan de Groote Markt hebben niet geledende hoog uitstekende kathedraal is echter op verschillende plaatsen door kanonkogels getroffen. Wel was den Duitschen troepen uitdrukkelijk gelast de kathedraal te spa ren, na de bezetting der stad echter door Duitsche troepen werd zij heden tijdens het bezoek van de genoemde heeren en het burgerlijk bestuur door Belgische schrapnells en granateii herhaaldelijk be schadigd. De toegebrachte schade kan echter ge makkelijk hersteld worden. De glasschilderingen, die alle modern zijn, zijn evenals alle andere ruiten in de stad, door den luchtdruk verbrijzeld. De andere kerken van Mechelen zijn on beschadigd gebleven. Alle kostbare schilderijen zijn, voor zoo ver valt na te gaan, voor de bezetting van de stad verwijderd. De mooie oude huizen aan het. kanaal zijn ongedeerd gebleven. Dc Duitsche plaatscommandant heeft strenge bevelen gegeven tot bescherming van de kunst-monumenten. Het Vredescongres ci de Neutrale Landen. De Romeinscho correspondent van de „New-York Herald" zegt uit gezeghebbende bron te weten, dat do mogendheden der Drievoudige Entente besloten hebben op het Vredescongres, dat den tegenwoordigen oorlog zal sluiten, enkel de oorlogvoeren de Staten toe te laten. Wordt dit bericht bevestigd schrijft het „Petit Journal" dan zal het een doorslaanden invloed uitoefenen op de lan den, die tot hiertoe een afwachtende hou ding hebben aangenomen, welke zij dan moeilijk zullen kunnen handhaven. He Vesting Verdun. Een „oudo Pruisische officier" spreekt in de „Lokal Anzeiger" de meeniüg uit, dat de vesting Verdun het tegen de bele gering door de Duitschers zal moeten afleg gen. Do verwaarloosde zware artillerie van de Franschen met haar stukken van 12 en 15 c.M. zal niet op kunnen tegen het zware Duitsche geschut, en het verouderde Fran- ©che kanon van 18 c.M. zal de verdedigers ook weinig baten. Wat mortieren betreft, heeft de grootste Fransc-ne mortier slechts een kaliber van 27 c.M. Met dat al zal Ver dun zich dapper verdedigen. De Franschen hebben totnogtoe over het algemeen voor treffelijk gevochten. Daar Verdun zich zeker flink verdedigen zal, raadt de oude Pruisi sche officier aan, niet onverstandig vroeg eeu resultaat van de Duitsche mortieren van 42 c.M. te verlangen. De Duitsche solda ten zullen op die plaats aan de Maas een heel zware karwei te verrichten hebben. Roosevelt's meening over Trftctalen. Oud-president Roosevelt heeft in de Out look een artikel geschreven over den oor log. Hij betoogt daarin o. m. het vol gende „De gebeurtenissen hebben bewezen, dat vrede- en arbitrage-verdragen va-n niet het minste nut zijn om een ramp te voorko men. Onze eerste plicht is dus de Vereenig- do Staten in een toestand te houden, die het hun zal mogelijk maken zichzelf te hel pen, met moedig hart en vaardige hand. Anders zullen wij het lot ondergaan van België of Luxemburg. Laat ons volk zich herinneren, dat wat thans België is aange daan, ongetwijfeld ook ons zou worden aan- gedaan door welke groote militaire mogend heid ook, die met ons in oorlog mocht ko men, al was onze zaak nog zoo rechtvaardig. Bovendien zou dat geschieden, zonder ee-nig meerder protest van de neutrale mogend heden, dan door ons is geuit in het geval van België. Hoe gevaarlijk zijn de pacifisten, die hun vertrouwen stellen in verdragen." ALLERLEI KORTE BERICHTEN. Aan -de zijde der Franschen streden in dezen oorlog, naar een Fransch blad meldt, tien broeders mede. Een hunner is thans gesneuveld. De negen overige, die nog aan het front zijn, onderteekenen do kennisge ving van huns broeders dood. Het moratorium in Italië is van 30 Sep tember tot 31 December verlengd. Banken en kredietinstellingen kunnen op deposito's welke voor <1 Augustus zijn gestort, iedere maand ten hoogste 10 pCt. van het bedrag terugbetalen. De circulatiebanken en de postspaarbank moeten echter opgevraagde bedragen ten volle uitkeeren. Voor wissels, die in Octo ber, November of December komen te ver vallen, wordt uitstel van 1 tot 3 maanden verleend, op voorwaarde, dat iedere maand ten minste 20 pCt. van het bedrag voldaan en pCt. rente per maand vergoed wordt. Volgens een mededeeling in do „Straatsb. Post" is den 19den te Langendorf een uit geputte postduif gevangen, die een bericht overbracht. Plet was in een ka-oetsjock rin getje gesloten, dat aan den poot van do duif bevestigd was. Het bericht bevatte een vermelding van do opstelling der Duitsche troepen in den Elzas. Het gemeentebestuur van Grenoble, waar heel veel gekwetsten in verpleging opgeno men zijn, heeft allerlei maatregelen geno men om het uitbreken van epidemische ziek ten te voorkomen. Daartoe behoort o. m. het voorschrift aan de behoeftige bevol king om gebruik te maken van de kosteloo- ze douche-baden. De noodlijdend-en, die in gebreke blijven aan dit voorschrift te ge hoorzamen, verbeuren daarmede hun aan spraak op onderstand. Een Duitseher, die zich nog in de dagen der mobilisatie in Zuid-Rusland bevond en eenigen tijd in Odessa was gevangen gehou den, is thans in zijn woonplaats, Essen, te ruggekeerd. Deze bevestigt nu in de „Ivoln. Ztg." dat de berichten, die er in omloop waren geweest over het uitbreken van een revolutie in Odessa, onjuist waren geweest. Do Duitsche kanonneer-boot Tsingtao lag, naar de „Times" meldt, voor Kanton, toen de oorlog uitbrak. Zij was vechtklaar maar do groote meerderheid van de be manning was naar Tsingtao vertrokken. Op een nacht verdween de boot van haar plaats aan de kademaar, na in de rivier schiet voorraad en kanonnen overboord te heb ben gegooid, kwam zij weer ligplaats ne men, thans alskoopvaardijschip, toc- behoorende aan een Duitsch koopman, aan wien zij was verkocht voor één dollar 1 De Amerikaansche gezant te Parijs heeft de kampen te Fiers (Orne) en Blaye (Gi- rondc) bezocht, waar Duitsche gevangenen en gekwetsten geïnterneerd zijn. Uit de verklaringen van den gezant blijkt, dat de organisatie dier kampen en de verpleging die zieken en gewonden er genieten zeei goed zijn. Uit Dresden gaan dezer dagen opnieuw tweeduizend Saksische arbeiders naar óost- Pruisen om daar werkzaam te zijn bij het wegruimen van de sporen van den inval der Russen. i» Do „Times" meldt, dat de eerste lijst van Engelsche krijgsgevangenen dezer da gen in Londen verwacht wordt. Zij komt door bemiddeling van het Amerikaansche gezantschap uit Berlijn en het ministerie van buitenlandsche zaken zal haar voor on verwijlde openbaarmaking aan het minis terie van oorlog doorzenden. De Duitsche regeering is reeds in het bezit van de eer ste lijst van Duitsche gevangenen in. Enge land. Do lijst was al opgemaakt op den dag, volgende op dien waarop beide regee ringen overeengekomen waren om de lijs-, ten te ruilen en na dien tijd is nog een tweede lijst opgezonden. Een derde is in bewerking. De Duitsche gevangenen te Frimley lei den een vreedzaam bestaan. Zij maken dik wijls muziek en spelen voetbal, al is het dan ook „Duitsch voetbal". De directie van het Deutsche Theater te Berlijn heeft Shakespeare weer op het re pertoire gezet en tegelijk tot gezaghebben de personen de volgende rondvraag gericht: „mag een theater, dat zich in deze dagen van algemeen nieuw-ontwakend nationaal bewustzijn, zijn ernstige nationale roeping bewust is, Shakespeare spelen of niet? Moe ten wij Shakespeare als een Brit en zijn .werken als geen vrucht van den Britsehen geest beschouwen, of moet men hem houden voor het groote genie, dat wij Duitschers hebben leeren begrijpen en weergeven en thans in het land willen houden?" De inge komen antwoorden komen vrijwel overeen' mot dat van den rijkskanselier. Von Beth-** mann Hollweg, die kort en krachtig ant woordde „Shakespeare behoort dc geheclo wereld." Do Japansche aanval op Kiao-tsjou is Maandag dag en nacht voortgezet. De vijand is teruggeslagen in de richting van Tsingtao. Aan Japansche zijde bedroegen de verlie- zen 150 man. Dc Duitsche verliezen zijn niet bekend, maar er zijn 50 gevangenen gemaakt en 4 mitrailleuses genomen. Een on voorziene algemeen© aanval hoéft de krijgs verrichtingen verkort. De Japansche vloot heeft de kanonneer boot „Iltris'' aangevallen on aldus hot lcg'er metterdaad geholpeD. Pathé frères, de Fransche filmfabrikan ten, doelen ons mede, dat volgens een door hen ontvangen bericht Max Linder niet gesneuveld is. Hans Richter, gewezen kapelmeester aan de opera te Ween en en later in Manches ter gevestigd, heeft het eeredoctoraat van Oxford en zijn Engelsche decoraties te- ïuggestuurd. In Menbelteekencn en daarmede aanverwante vakken. Blieven aan hot Bureel van dit Blad onder No. 7818a. 6 een BURGKRWQOXIULJKS met werkplaats, liefst aan het water ge- legen. Blieven aan het Bui eel van dit Blad onder No. 1475. 7 Een Heer vraagt Gemeubi leerd© Kamers (liefst Suite) en Slaapkamer met volledig goed pension. Brieven letter J. aan VAN DEN BERG's Boekhandel, Rape nrg. 1476 7 JEakelcacao. 1480 3 BB- Uitgebreide Sorteering GOUDEN voorra digi in alle prijzen. 14SS 60 m- en aangenaam van smaak zijn de Gemberbroodjes it 3 Ct. W. F. v. d. REMDEN, 1492 16 H. Rijn 43. Steenstraat 49. Int. Tele?. 740. 1485 50 Ontvangen een'prachtige Sorteering j voor Blouses, Kinderjurken en Heeren- en Damesnachtkleecimg, Zie de Étalages. Stalen worden gaarne gezonden. m m m m melksuiker. 1480 3 Op Mtaandag den l&den Octo ber, 1ÖE4, des voormiddags te eli uren, ft)n BURGEMEESTER en WET HOUDERS der Gemeente Leiden, voornemens op het Raadhuis aldaar aan te besteden (Bestek No. 17.) a. Het leveren van 37,200 K.Cw. H ft ver. b. Het levereu van 50.000 K.G. Hooi, in twee perceelon.) Het bestek ligt ter Inzage en over name op het Bureau van Gemeen- werken en in liet Administratiege bouw op het rcinigingsterrein aan de Noorderstraat op eiken werkdag de besteding voorafgaande van 'a mor gens 9 tot 'a middags 4 uren en js aldaar'per stuk ft f 0 75 verkrijg baar (franco per po«t t' 0 77) zoo lang de voorraad strekt. Verdere inlichtingen verkrijgbaar in bot Administratiegebouw voor noemd dagelijks tusschen tien en twaaü uren. 1473 30 Nestle's Kindermeel. 1480 3 H. VAN DER "WOUDE, Deur waarder te Leiden, ie voornemens om op Vrijdag October 1914, en zoo noodig den volgenden dag, telkens lies voorm. 10 uur, vóór het pand aan de Hooigracht No. 24 to Lelden, ton verzoeke van den Heer Mr. H. G. GORDON, Advocaat en Procureur aldaar, als Curator in het Faillissement van oen Eau-de-Cologne- labrlek, publiek a Contant te Terkoopcn: 1307 34 Diverse partijen Eau-de-Cologae, Reukwater, llunrwator, Eau-ilc- (Quinine- Ünïcal, Zeep, zoomede Glaswerk, Vergultle en Gebloemde luxe Rau-ilo-Coiogue Spuitjes en Flaeons (fraaie reclame), gouden Huisjes-, Spuit- en andere Kurken, Spuitilesscbon.Y erpakkiugsdoozon Rollen Papier, solide Brandkast, Buroau, Meubilaire Goederen, Lampen, Duigen, Planken, Kist hout, Pakkisten, bemande en andere Plessehcn, KruikenReclame Kastjes, Distlllccimaclnne met lo>bphoorpn..euz., enz. GP.OOTE KEUZE IIV 1181 99 GEBREIDE KIN DER-ARTIKELEN: Ooopjurls.©n. Umersckior tj as. SPjECÏAAE INGERICHT VOOR Billijke Prijzen. Steeds Nouveautés verzoeken H. H. Tuinders en andoren, die broeiglas, vooral KM KUlTiBltS, wenschen te koopeD, bun aanvraag voor Zaterdag a s. in te zenden ten hunne kantore, daar ze zelf dan hun contract moeten afsluiten. 8144a 18 w. VAN BAM Co. MandenmaEterssleeg 4 hij den Waaj. Prima adres voor zéér fijne RSATUURSO a" ER, tioudsche Leidsche en wette Edammerkaas. 1376 8 1474 es

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 6