Nederland en tie Oorley. De Etiropeesche Oorlog. Tweede Blad. A°. 1914. FEUILLETON. Vrede na den Oorlog. N*. 16748 Doncferdag 1 October. DAGBLAD Onteigening Tarwe- cn Meelyoorradcn. Wij deelden gisteravond mede, dat de Eegeering eerstdaags zou overgaan totin herit-riem ing van de in ons land voorrad.se hoeveelheid tarwe en tarwemeel Wij kunnen nu mededeelon, dat dit heden reeds is geschied voor zoover betreft t e voorraden, welko zich bevinden bij de groote meelfabrieken. Deze fabrikanten zullen in staat worden gesteld hun bedrijf voort to zetten door het vermalen van door do Eegeering ter be schikking gestelde tarwe, mits zij willen voldoen aan de te stellen voorwaarden. Ue aflevering aan dc bakkers zal dus plaats hebben voor rekening van de. Eegeering, welke, zooals nu reeds geschiedt, de prij zen zal vaststellen De Eegeering behoudt zich bovendien het iccht. voor aan te geven of de tarwe zal worden vermalen tot tarwebloem of tot tarwemeel. Voorloopig wordt de verplichting opge legd om uitsluitend tarwemeel.te fabricee- ren, zoodat do broodverbruikers zich iu den eersten tijd grootcndeels met bruin brood tevreden zullen moeten stelleen, tenzij zich bij de broodfabrieken en bakkers nog eenigszins belangrijke hoeveelheden tarwebloem mochten bevinden. Aanvoer van Tarwe. De aanvoer van tarwe voor regeerings- rekening zal geregeld worden voortgezet. Onderweg naar Nederland is een door do rogeering in Amerika aangekochte bolang- rijko partij meel. Broodbakkers contra Meelfabrikanten. Bij de Haarlemscho rechtbank zijn, naar men weet, eenige procedures aanbangig inzake het annuleeren van voorkoopen door verschillende meelfabrikanten en -hande laren, nadat door minister Treub do maxi mumprijs voor tarwebloem no. O was vast gesteld op ƒ14 per 100 K.G. Thans is ook bij do Haagsche rechtbank -een dergelijke procedure aanhangig ge- - v.-maakt door de Rotterdamsche Broodfa- -- briok te Leiden contra de firma Van der Reijden, neelhandelaar aldaar. Gevorderd ^-wordt. na-Loming van do koopovereenkomst' -if-togen den bedongen prijs subs, schadever goeding. Voor eischères treedt op mr. Bolsius, voor gedaagde mr. Fokker, beiden te Lei- den. Laatstgenoemde heeft heden Donder dag, voor antwoord geconcludeerd. Goederen uit Amerika. Het ,,Hbld." meldt,dat de Holland- Amerika-lijn, ten eindo het langdurig op onthoud barer inkomende schepen in het Kanaal te voorkomen, voortaan in Amerika alleen goederen zal inladen die geconsig neerd zijn aan de Nederlandsche rogeering. Aangehouden Nederlandsche Schepen. De ,,N. R. Ct." verneemt, dat eon ge deelte van de lading uit het. st-oomsehip „Wilis", dat op reis van Java naar Rot terdam, naar Southampton is opgebracht, zal worden gelost. Het stoomschip Rotterdam" (Holland- Amerika-lijn), naar Plymouth opgebracht, zal waarschijnlijk èen gedeelte van do la ding moeten lossen. Het- stoomschip ,,Veendijk" van Newport News en Baltimore naar Rotterdam, is gis terochtend te Havre aangekomen. Volgens de reederij ontbreken nadere berichten. Vermoedelijk is het opgebracht. Het Nederlandsche stoomschip „Atlas", dat naar Brest was opgebracht, is gisteren te Amsterdam aangekomen. Landbouw- en Veehouderij. Ten bewijze dat er geen reden is, zich ongerust te maken, wanneer nog vee uit ons land wordt, uitgevoerd, deelt de heer Ter Haar in „De Veldbode" het volgende mede In 1913, toen er nog geen oorlog was, zonden wij alleen naar Engeland bijna 231/*» millioen K.G. varkensvleesch, afkomstig van zoogenaamde „Engelscke" varkens. Schatten wij deze dooreen geslacht op 70 K.G., dan beteekenen die 23V& K.G. een uitvoer van bijna 340,000 varkens. En dat alleen naar Engeland! Men ziet, dab wij wel oen varkentje te missen hebben. De ge tallen, die wij laten volgen, geven voor 1913 heb verschil tusschen den in- en den uitvoer aan, dus kunnen geacht worden een beeld to geven van hetgeen wij in dat jaar te veel hadden, al is 't nu juist niet een Volkomen scherp beeld. Wij hadden volgens die berekening in 1913 af te geven, zou de beursman zeggen, in ronde getallen 32,000 stieren, ossen en koeien en 9000 kalveren, voor de slachtbank bestemd150 fokstieren, 17,000 melk- en kalfkoeien, 1500 stuks jong fokvee, 85,500 schapen en lammeren, 36,000 varkens, 35 millioen K.G. boter, 6*0 millioen K.G. kaas, 36 millioen K.G. varkensvleesch, 15 millioen K.G. rund- en kalfsvleesch, 7 millioen K.G. schapen vleesch, 9 millioen K.G. gezouten varkensvleesch en spek, 20 Tnillioen K.G. gerookt of gedroogd va.r- kensvleesch en spek, 7 millioen K.G. eieron, 20 millioen K.G. appels, 5 millioen K.G. peren, 26 millioen K.G. sluitkool, 13 mil lioen K.G. bloemkool, 40 millioen K.G. uien en sjalotten en nog 75 millioen K.G. niet afzonderlijk genoemde groenten. Daar bij kwamen nog ongeveer 12 millioen K.G. verduurzaamde groenten. Wel zou do heer Ter Haar wensoliclijk een verbod t-ot uitvoer van in on3 1 and geproduceerd handelsveevoeder met te gelijk vaststelling van ecu redelij ken maximum prijs. Wetsvoorstel ter voorkoming van gedwongeu ontruiming van Woningen. De heer Hendels heefb bij de Tweede Ka mer een. voorstel van web ingediend ter .voorkoming van in de huidige buitenge wone tijdsomstandigheden - ongewenschte gedwongen ontruiming van woningen. Aan de toelichting wordt het volgende ontleend Gaarne wordt erkend, dab in deze buiten gewone tijdsomstandigheden getracht moet worden don gewonen gang van het maat schappelijk leven zoo lang en zoover moge lijk te handhaven. Doch ten slotte kunnen er situaties komen, waar abnormale behoef ten abnormale voorziening vereiscken. Do wet t-ot prijsbetaling van levensmid delen en Beurswet zijn er voorbeelden van. Zoo ook hier. Honderden vorderingen tot ontruiming, veelal van goedkoopere wonin gen zijn reeds bij den rechter aanhangig ge maakt. Souimigo rechters hebben tot dus ver, door termijnen voor antwoord toe te staan of de uitspraak van heb vonnis uit te stellen de ontruiming eenigeu tijd te gengehouden, maar de vonnissen worden ten slotte geveld en.... geëxecuteerd. De „Uitwin ningswet" (de voorsteller merkte het reeds bij de openbare behande ling dier wet op) geeft hier geen baat. Het gaat hier n.I. niet om uitstel van betaling. De verhuurders beëindigen eenvoudig de huur. Minder dan ooit kan in deze tijden ge duld worden dat, alléén op grond van onver mogen,' gezinnen op straat worden gezet, en van werkloozen ook dakloozen worden gemaakt. Naar bevond van zaken, en na (evenzeer als dit trouwens bij do toepassing van de „Uitwinniugswet" geschiedt) zich alle noodig geachte inlichting en voorlich ting te hebben verschaft, behoort de rech ter de gevraagde ontruiming ,to mogen wei geren, met voortduring van de gevolgen dier weigering gedurende een zekeren ter mijn. intusschen zou van een dergelijke beslis sing zonder méér, het, gevolg zijn, dat de huurder door het vonnis van den rechter zijn bevoegdheid tot bewoning geconti nueerd zag, zondor dat de verhuurder eenige aanspraak op vergoeding zou kunnen doen gelden. Dit zou uiteraard een onbillijkheid zijn. Het wetsontwerp bedoelt de last, die nu alleen op den geheel of ten deele tot be talen van den huurprijs onmachtigen huur der drukt, naar billijkheid te doen verdee- len door den rechter, die, vertrouwd met uitzettings-pr.ocedures, door deze -y^at op de meeste ruime wijze is in staat gestéld op de hoogte te komen van de behoeften en de draagkracht van beidé, partijertg;-r- Hij kan die last leggen ten deeüè op den verhuurder (door tijdelijke vermindering van den huurprijs) ten deele op den bewoner (door heb deel te bepaleD, van den door hem vastgesteklen huurprijs, dat deze zal te hebben te voldoen), en ten slotte tén deele op dén staat. Een regeliug gebaseerd op hulp van steun- comité's, door uitkeering van „huurbons", zal zoo vreest de 'voorsteller, niet voldoen de blijken, ook al springt do rogeering, gelijk als haar bedoeling verluidt die steuncomité's met de helft van het daartoe door hen uit te keeren bedrag bij. Immers de grootte van de geldmiddelen ter beschikking dier steuncomité's hangt af van de min of meerd.ere vrijgevigheid van het publiek, en mist dus. vastheid en zeker heid, terwijl die steuncomité's vrij blijven, naar eigen inzicht engeneigdheid, al dan niet zich de zorg voor de voldoening van huurpenningen aan te trekken. Maar bovenal klemt, dat beschikkingen der huiseigenaren voorgesteld omC g'énoegeu te nemen met een huurbon, tegen- inwisse ling waarvan door liet Steuncomité dan een deel van den huurprijs .zou worden uit/oe- taald, kunnen worden geaccepteerd, doch Óók geweigerd Er zit in zulk een „regeling" niet de noo- digo binnende kracht. Noodig is een dwingend gezag, dab alle omstandigheden en factoren in aanmerking genomen de macht moet hebben vastheid en zekerheid te scheppen in do verhouding van bewoner tot verhuurder, met billijke verdeeling der lasten zoolang de buitenge wone toestand dit vergt. De voorsteller is van oordeel, dat de door hem ontworpen regeling op de minst om slachtige wijze den weg aangeeft, om tot dit doel te geraken. En hij ziet tevens in deze wettelijke re geling een sterken prikkel voor de ver huurders, om de door steuncomité's of door hun tusschenkomst voorgestelde billijke schikkingen vrijwillig te aanvaarden. Hel Dienstboden vraagstuk. De oorlog heeft- ook invloed op het dienst- bodenvraagstuk. In Zuid-Limburg blijkt, dit. althans. Op een advertentie, in welke een dienstbode wordt gevraagd, komen nu heel andei-s dan vroeger tal van aanbie dingen. Limburgsche meisjes, die in gewo ne tijden gaarne te Luik of in het Luikscho dienen, zijn nu vrij. Ook wordt de arbeid in de fabriek thans niet zoo ruim beloond. Op de Slagvelden aan dc Aisnc. De militaire medewerker van de „Times" legt er nadruk op, dat de bondgenooton in Frankrijk goed gevoed zijn en in de best-© stemming verkeeren. De gelederen zijn dicht en iedereen is overtuigd van een goeden uitslag van zijn inspanning. Het is waar vervolgt hij dat de zwaarste artillerie van de Duitschers verder draagt dan de Eri- gclsche, zooals de „long Toms" van de Boeren in het begin in Zuid Afrika deden. Maar men heeft gemerkt, dat cle projec tielen van de zware Duitsche kanonnen,, hoe nuttig ook voor het vermelen van dor pen of permanente verdedigingswerken, weinig uitwerking op veld versterkingen hebben. Als de projectielen barsten, doen zij even weinig kwaad als die van de zware stukken van de Boeren. Do toestand van de Duitsche troepen is heel anders dan die van de bondgenoot en, te oordeelen althans naar den toestand waarin zich gevangen genomen Duitschers bevinden. De Engelsche officieren van ge zondheid melden, dat zij bloedarmoedo hebben, en duidelijk den invloed vertoonen van het leven op ijzeren rautsoenen en op al wat zij maar konden oppikken. Hun ze nuwen zijn in veie gevallen geheel ontred derd. De Duitsche aaovoerders, hebben dan ook, volgens den deskundige van de „Ti mes", het onmogelijke van hun manschap pen gevergd. Dezen hebben zich overloöpen. Zij hebben in dichte formaties moeten vech ten. De aanvoer liep spaak en de meDSche- lijke machinerie moest ten slotte de gevol gen hiervan ondervinden. De Duitschers zijn blijkbaar niet op de Aisne teruggetrokken of defensief to blij ven. Zij trokken terug, omdat zij er toe ge noodzaakt waren, en omdat zij gebrek aan munitie en voorraden hadden. Zij reken den er op om, als zij eenmaal verversoht en versterkt waren, den opmarsck voort- te zet ten ten einde door liet centrum van de bondgenooton heen te breken en eeri derde van de Fransclie linie af te snijden Da- melijk het gedeelte dat tegenover de twee kroonprinsen in het Oosten staat. Zij kun nen, niets van dit- alles doen, en generaal Joffra vindt, terwijl li ij zijn linie harclneK- kig handhaaft, middelen om zijn liukervleu- gel uit te breiden en liet verzet van de Duitschers langzamerhand te breken. De bondgenooten hebben geen haast. Zij behoe ven geen mannen te verspilleu in vruchte- looze aanvallen, maar zij winnen gaande weg veld op vele punten langs het ontzag lijke front. De langzame vernietigingsoorlog is in vollen gang. Reeds nu schatten goede be oordeelaars het verlies van de Duitschers in Frankrijk op 400,000 man. Zeer belangwekkend cn belangwekkend uit velerlei oogpunt is de toestand in Frankrijk. Yan de Zwitscberscbe grens ~.j Belfort langs de linie, die door de strijden de legers bezet is, tot Péronne bedraagt do afstand 450 K. M. en zoo de Duitschers op die linie over een millioen man beschik ken, dan beteekent dit twee man per yard. Klaarblijkelijk is de bezetting op de cene plaats licht en elders weer dichter, maar één diug is duidelijk, dat c!e Duitschers gea.i mannen van het westelijk front- meer kunnen terugroepen, zoolang de beslissing hier nog niet gevallen is. Hoe langzaam wij ook voorwaarts rnogea gaan, hoe zwaar onze verliezen ook zijn en hoeveel ge duld gevergd wordt, de Engelsch-Fransche bondgenooten hebben het voor cle Duit schers oumogelijk gemaakt hun oorspron kelijk plan uit te vteren en hoe verder de operaties zich uitstrekken des te meer zal er van de Duitshce linie en van de Duitsche hulpmiddelen gevergd worden. Belangwekkend is ook het nieuws, dat de Duitsche legerkorpsen van hun centrum en hun linkerzijde hebben moeten "aanvoeren om hun rechtervleugel te verlengen en dat sommige per spoor aangevoerd hebben over Aken, Luik en Kamerijk. Dit is een herha ling van den coup in Oost-Bruisen, maar hij zal zulk een succes niet hebben, want de vliegers der verbondenen bespieden elke be weging zoowel van groote troepen als vaa spoorwegen en hoewel hun berichten bij bet publiek niet bekend worden, mogen wij er zeker van zijn, dat het Franscho opperbe vel volkomen op de hoogte gehouden wordt. Wij moeten verwachten voortdurend en op groote 6chaai gebruik te zien maken var» spoorwegen voor taktische doeleinden nu cle geveehtslinies zich over een lengte van 210 tot- 480 K. M. uitstrekken. En bij zulke verrichtingen zijn de legers, die in hun eigen land opereeren als regel in het voordeel. Een ander punt, dat door dit vervoeren van Duitsche krachten van het eene punt naar het andere in de westelijke gevechts linie duidelijk gemaaxt wordt, is, dat al de Duitsche strategische reserves opge-*uikt moeten zijn. Volgens de normale Duitsche theorie zou een leger-linie, die in omstan digheden verkeert, waarin zich thans de Duitsche legers bevinden, in haar achter hoede bijv. aan de Maas of den Rijn, groote strategische reserves hebben, wier taak het zou zijn een overwinning te bekrachtigen of een nederlaag weer goed te maken, Zulke reserves schijnen nu niet beschikbaar te zijn en het eenige middel, dat den Duitschers ten dienste staat om een deel van hun linie t-e versterken is op de eene plaats een gat te maken om er op de andere een te stop pen. Sedert den val van Maubeuge zijn do Duitsche troepen die door cle stad waren gemarcheerd, uitsluitend samengesteld ge- weest uit jongelieden en oude mannen, die ternauwernood bij machte waren, de ver moeienissen te doorstaan. Eiken dag zou den er uit Maubeuge zes of zeven treinen mét gewonden in de richting België ver trekken. Een avontuurlijke Treinrit. De „Nieuwe Gazet" maakt, melding van een avontuurlijke reis, Zondagmiddag door een Belgischen trein van Hamont naar Antwerpen ondernomen, en schrijft daar omtrent: De enkele vreedzame reizigers, welko te Hamont waren ingestapt, in de vaste over tuiging ongestoord Antwerpen te bereiken, waren niet weinig verwonderd te Baelen Wezel den trein te zien stoppen. Dit- is de laatste halte voor Moll en de. chef had bericht ontvangen, dat de laatste plaat» door de Duitscho troepen bezet was. Het oponthoud duurde niet lang, want na een half uur kwam er telegrafisch bericht uit Moll, dat alle gevaar was geweken en de trein kon doorkomen. Dit was een list, door den bevelvoerenden officier van de troepen te Moll gebruikt, om den trein in handen te krijgen. Deze vervolgde dus zijn weg. Te Moll, naar gewoonte willende stoppen, werd men echter op een knetterend geweervuur ont vangen, gericht op do machine en op den onmiddellijk volgenden wagon. De machinist en de stoker toonden ech- i ter een heldhaftige koelbloedigheid en stoomden uit alle macht vooruit. Ouclertus- j schen hadden vier militairen, in den wa gon gezeten, zien dapper te weer gesteld. Een hunner was boven op den wagen gekro- I pen, drie anderen stelden zich op voor cle Si Zijn zaak marcheerde intusschen, zoodafc men reeds na een jaar tijds beweerde, dat ze een paar duizend dollar waard was. Daar werd echter een tweéde bazar ge opend. Het toeval wilde, dat deze door een Duitsche werd opgericht: Künigonde en Eduard, Eduard en Künigonde I Reeds dadelijk geraakten zij op voet van oorlog, doordat mejuffrouw Neumann of zooals zij zichzelve noemde „miss Neu- .mann" bij een door haar aangebodea „lunch" haar gasten pannekoeken voor zette, die van meel, met soda en aluin vermengd, gebakken waren. Natuurlijk zou ze daardoor zichzelf de meeste schaclo heb ben gedaan, zoo ze niet onder getuigeQ liad kunnen verklaren, dat ze dit meel, daar het bare nóg niet uitgepakt was, bij Hans Kasche had gehaald. Hans Kasehe dus bleek te zijn een laag hartig intrigant, die terstond zijn con currentie bij bet publiek onmogelijk wilde maken. Hoewel bet te voorzien was, dat het tus schen die beiden tot een scherp concur- reeren zou komen, had men nooit kunnen denken, dat die concurrentie zou ontaar den in persoonlijken haat. Zij verzonnen alles um elkaar zooveel mogelijk te hin deren. Zooals daar gebruikelijk was, verbrand de Hans \s avonds voor zijn deur do vuil nis, doch hij deel liet slechts dan, als da wind zóó woei, dat de rook naar den winkel zijner concurrente joeg. Miss Neumann echter noemde Hans nooit anders dan „Mof", waarmede zij dacht hem zwaar te beleedigen. Aanvan kelijk werd er om gelachen, te meer, daar geen van beiden Engelsch sprak. Lang zamerhand vormden zich echter twee par tijen in het stadje, de Hansen en de Neu- mannen, die elkaar met leede oogen be gonnen aan te zien, wat de rust en het geluk der republiek in gevaar bracht. Mijnheer Davis, wijselijk er op bedacht, het kwaad in het begin te stuiten, tracht te den Duitsclier met zijn landgenoote te verzoenen. Vaak gebeurde het, dat hij, midden in de straat staande, beiden in hun moedertaal aapsprak„Waarom twist ga toch met elkaar? Koopt ge niet uw schoenen bij één en denzelfden schoenma ker? Ik lieb ze tegenwoordig zoo mooi, dat men ze iu San-Francisco niet beter vindt". ,,'t Is vergeefsche moeite, man, je waar aan te prijzen aan iemand, die dra zon der schoenen zal rondloopen!" viel miss Neumann boosaardig in. 't Was reeds zoo ver gekomen, dat de zaak NeumannHansen op openbare ver gaderingen ter sprake werd gebracht. Daar in Amerika nochtans een man, in een twist zijnde met een vrouw, steeds het onderspit moet delven, belde het mee- rendeel ovei tot de partij van miss Neu mann. Hans werd gewaar, dat zijn bazar niet meer rendeerde als vroeger. Ook miss Neumann kon niet op bijzondere drukte pochen, wijl vorreweg de meeste vrouwen op Kasche's hand waren. Hadden ze geen van beiden iemand in hun winkel, dan gingen miss Neumann en Hans aan hun deur staan, elkaar woedende blikken toe werpend. Miss Neumann neuriede dan meestal „Mof, Mof, Mof". Meneer Hans mat. haar van hoofd tot voeten en brak dan in een helsch gelach uit. Dat' het tusschen hen beiden niet tot een gerechtelijke vervolging kwam, lag alleen daaraan, dat Hans beslist elk pro ces' zou verliezen, te meer, daar miss Neu mann de „Saturday Weekly Review" on der haar vrienden telde. Hans kreeg daarvan een stellig bewijs, nadat hij het praatje had rondgestrooid, dat miss Neumann valsch haar droeg Weldra- bracht de Saturday Weekly Re view" een artikel, waarin de redacteur de lasterpraatjes van dien Mof in het gemeen besprak, teil slotte echter na in formatie bij betrouwbare personen de plechtige verzekering gaf, dat de- echtheid van het haar van zekere belasterde lady boven twijfel verheven was. Van toen af gebruikte mijnheer Hans 's morgens zwarte koffiehij wou namelijk van den redacteur geen melk meer «koo- pen. Miss Neumann daarentegen nam nu da gelijks een dubbele portie. Bovendien liet ze heur haren voortaan los hangen, zoo dat ieder zich overtuigen kon, dat Hans een leugenaar was. Tegenover zulke vrouwenlist was Hans weerloos. Zijn tegenstandster kreeg daar door meer en meer voet. lederen morgen kwam ze aan de deur van haar winkel en steeds duidelijker zong ze: „Mof, Mof". „Waarmee zal ik haar toch klein krij gen?" dacht Ilans. „Zou ik haar kippen vergeveu? Neen, men zou me dwingen ze te betalenDoch wacht, daar valt me iets in". En tegen den avond kon juffrouw Neu mann tot haar groote verwondering waar nemen, dat meneer Hans een groot- aantal zonnebloemen voor bet tralievenster van zijn kelder opstapelde. Ik ben toch nieuwsgierig, wat dat wor den moet", dacht ze bij zichzelve. De avond begon inmiddels te vallen. Heer Hans bad de zonnebloemen in twee rijen gelegd, zoodat er in het midden een smal paadje naar-het kelderaampje vrij bleef. Daarheen bracht hij een in een loek gehuld voorwerp; met den rug naar juf-- frouw Neumann ontdeed bij hot geheim zinnige ding van zijn hulsel, bedekte het daarna met blaren van zonnebloemen en schreef dan eenig-j woorden op den muur. Miss Neumann bestierf het bijna van nieuwsgit-ighei 1. „Zeker iets over mij", dacht ze „Komaan, als alles in de rust is, ga ik eens poolshoogte nemen". Na voltooiden arbeid ring Han3 naar boven en kort daarop deed hij het licht uit. Heel zacht, de bloote voeten in pantof fels gestoken, toog miss Neumann op ver kenning. Bij de zonnebloemen gekomen, liep ze regelrecht op het venster aan, ten eindo heb schrift op den muur te kunnen lezen. Plotseling slaakte ze een wanhopigen gil, ze draaide en spartelde, alsof ze met- een onziclitbaren vijand kampte, ten slotte be gon ze luid kreunend om hulp te roepen. Daar werd boven een venster geopend. „Wat is hier te doen?" vroeg Hans be daard. „Wat is er aan de hand." „Ellendige Mof I" schreeuwde de juffer „Jij vermoordt mei Morgen kom je aaa de galg! IIulp, redding!" „Ik kom dadelijk beneden", zei Hans doodbedaard. En werkelijk, na een oogen- blik verscheen hij met een licht in cle hand aan do deur. Hij keek juffrouw Neumann aan, die stond als aan den grond gena geld dan barstte hij in een luiden lach uit. „Wat's dat? Juffrouw Neumann? Ha! ha! ha! Goeden avoucl, juffrouw! Ha! ha! ha Ik hacl de klem gezet om den vos te vangen, en nu is er een juffrouw in de val. Waarom moest de juffrouw ook in mijn kelder kijken?" „Ik had nog wel een waarschuwing op clen muur geschreven, opdat niemand er in zou loopen. Schreeuw maar hard, juf frouw, dan kunnen ze je allemaal in de klem zien! Goeden naclit, juffrouw Neu mann, en4 veel pleizier Ik hoop, dat do tijd u niet lang zal vallen!" Miss Neumann bevond zich in een hachelijke positie. Wat kon ze doen Om hulp roepen Dan kwamen de menschen toeloopen en ze zouden haar uitlachen op clen koop toe. Niet roepen? Haar hoofd duizelde, 't Was of do huizen rondom haar dansten. De maan had, naar het haar toe scheen, de gelaatstrekken van Hans aan genomen en grijnsde, spottend haar aan. Zij zou maar in bezwijming vallenda? was de beste uitweg. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5