Mftwnee Nederland en de Oorlog. De Europeesclis Oorlog. N®. 16747 Woensdag 3 O September. Tweede T3ïacï. A®. 1914. Officieele Kennisgeving. D A B-EL A T) DRANKWET. Burgemeester on Wethoudor3 van Leiden; Gelet op de artt. 12 eu 37 der Drankwet; Brengen ter algemeeno kennis, dat door E. DE JONGH, wonende te Leiden. <.eo ver- xoekschrift is ingediend, om verlof voor dtn ver koop van uitsluitend alcoholvrij sn drank, .'^or i gebruik ter plaatso van verkoop, in den winkel cn hu daaraan grenzende vertrek van het per ceel hlokstceg no. 6. Burgemeester en Wethouders voornoemd, j». 0. DE GIJZELAAR. Burgemeester. VAN STPvIJEN. Secretaris. Leiden, 29 September 1914. Het morgen verschijnend nummer bevat, uitslui tend foto's betrokking hebbende op den Europee- sohcn oorlog, door Correspondenten genomen, als Een Engclsch soldaat, op het punt naar het front- te gaan, neemt afscheid van zijn eenig dochtertje. Generaal Joffre. de Opperbevelheb ber vcu liet Fransche leger. De vorwoesto Kathedraal tc Reims i Do beroemde Gothisclio Kathedraal „Notre Damo" te Rèiins, een der schoonste bouwverlcéh van Frankrijk; Hot Inte rieur der Kathedraal; Een interieur, voorstellen de „Het. Graf vau den Heiligen Remi". Hot Standbeeld van Jcanno d'Aro te Reims. Fran sche torpodo, op het oogenblik dat hij den loop verlaat. Engelschc artillerie in gevecht. Een Belgisch bivak bij Ostende. De scheepsramp op do Noordzee: Een groep geredde Engelsehe matro- xen van de drie kruisoi'3 die door ëén Duitsohe onderzeeër in don grond zijn geboord, te IJmui- den ondergebracht: Een gewonde Engelschc ma tron» ie midden zijner kameraden; Don geredden worden nieuwe kleedercu versohaft; Een groepje zwaar gewonden in de zalen van liet Roods Kruis te l.Tmuideh. Uit Frankrijk: De bgraafplaats te Oroin als slagveld. Uit België: Eugelsche, Belgische cn Fransche gevangenen to Brussel door Duitache soldaten bewaakt. Uit Neder land: De militaire geneeskundige oefeningen van liet Roode Kruis le Voorburg, bijgewoond door TT. M. de Koningin: (Jfefeningen van het Roode Krui* met motorbooten. Een terugblik op den Fransch-Duitschen oorlog van 1870—'71: Bestor ming van Bieètrc door Bclierscho soldaten; Do £iad ïtcuns met liaar nu verwoeste beroemdo Kathedraal: Hot twld van Napoleon III to Pa rijs verbrand; De Koning van Pra^on. later Koi- eer van Duitschland, op hot oogenblik dat ae oiaer bij Gravclotte beslist is. Kaart van het Oor logsterrein. II a ri n g v isschcr ij Men schrijft ons: Er is sinds verleden week' cenigc ver andering,- welke terdege ieen verbetering is, op het gebied der haringvisscherij te bemerken. De visscherij heeft moeilijke dagen door gemaakt. De eerste reis bracht wednig ha. Sing en de prijzen waren laag, cén zeer ontmoedigend resultaat. Kort daarop trad Iele tegenwoordige oorlogstoestand, in en leen gevolg daarvan was het stilliggen van ide haringvloot gedurende een viertal we ken, waarin, dus niets gevangen werd. hi a veel moeilijkheden overwonnen te hebben, gelukte liet den reeders eindelijk een groot deel van de schepen in zee te krijgen. Om het toezicht op de Noord, zee uit ie oefenen ,en tevens contact te houden tusschön de reeders: en hun vaar. .tuigen, vaart de IJ M 7 „Panadero." Nauwelijks zijn de vaartuigen, in zee, of de heiige stormen maken het onmogelijk ,lc visschen en brengen groote schade toe aan de netten. Sedert verleden week zijn verscheidene schepen binnengekomen met groote vleetschade, die dagen lang naar de vleet hadden gezocht, welke verloren gegaan was. In VIaardingen kwamen \ecl vaartuigen binnen met schade aan netten en geringe lading. (Te klagen valt er echter nog niet, want veel kan nog goed worden. De. laatste maanden kunnen, bij eenigszins gunstig >veer, nog goed zijn voor de visscherij. Kwam verleden week te Ylaardingen een jsclv.p binnen met 40 last haring, waar- van 15 last was gevangen vóór den storm ien 25 last daarna, thans zijn reeds ver scheidene schepen van de ICatwijksche vloot binnengekomen met mooie vangsten. En daar de prijzen zich blijven handha ven, worden goede besommingen gemaakt. Mei den handel gaat het zeer goed. Niet tegenstaande de bezwarende omstandighe den, waaronder hij plaats vond, was <Lc handel zeer levendig. De prijzen daalden wel ieis, toen te Vlaardingen-na den storm veel schepen binnenvielen met tamelijk veel haring. Dit gebeurt echter wel meer. Al spoedig steeg de markt weer. Er is groot gebrek aan haring* en daar door zullen de prijzen voorloopig wel hoog blijven. Of er wintervoorraad zal zijn, hangt af van den aanvoer in de komende maan den; de prijzen zullen ook dan hoog zijn. De voorraden zijn thans zoowat overal opgeruimd. De handel met Amerika was iets flau wer, die op andere landen daarentegen levendiger. Naar Rusland werd via Archan. gel ook nog haring vervoerd. Van den oorlogstoestand hebben onze vaartuigen geen hinder, ondervonden. Alleen zijn eeni, ge vaartuigen gevisiteerd. Brij veilde Mijnen in dc Wadden. Maandag kwamen te Harlingen biDneu de sleepbootén „Eems", kapt. Lagaay, en „Tempus Dpcebit", kapt. Engelsman, op sleeptouw met eenige akon vau Delfszijl naar Amsterdam. De kapiteins rapporteeren, in de Wad den, dwars van het Eriesche Zeegat, een drijvende mijn gepasseerd te zijn, die zij ter nauwernood hebben kunnen ontwijken. I)c drie gevluchte Belgische Krijgsgevangenen. Zooals in 't kort is gemeld, kwamen te Winschoten Zaterdagavond 3 Belgen aan, die voor Luik hadden gevochten, door de Duitschers krijgsgevangen waren gemaakt en daarna door dezen naar het kamp te Soltau, ten Oosten van Bremen op de Lu- neburgerheide waren gezonden. Ze kwamen uit Yerviers, Brussel en Ostende. De ecne sprak Fransch, de bel de anderen ook Vlaamsch. Natuurlijk hebben ze een avontuurlijke reis gehad. .Toen men in het kamp hun vlucht had bemerkt, zat het drietal op een vrij groo te n afstand van Soltau in een boom. Ze gingen des nachts, in de; richting van Bre men en daar gekomen gaven ze zich uit voor matrozen, die vier dagen voor iden oorlog Antwerpen hadden verlaten, om in Hamburg op het schip te gaan. .Toen ze daar kwamen, was het schip vertrokken naar Bremen,- zooals men hen had verteld. Twee hunner waren Hollandsche matro zen (aan de Belgische grens, waar ze goed bekend warep) ,en de derde een Italiaan- sche. En nu waren ze in Bremen gekomen en was ook daar het schip weer weg. Ze moesten nu naar Holland. Dat was in orde,- de Hollanders konden doorgaan, maar met den Italiaan was het bedenkelijker. Door hem hadden ze nog een vrij langdurig oponthoud. Hij had pijn. lijke voeten en gaf daaraan in een onbe waakt oogenblik in het Fransch lucht. MaaY ten slotte liep het los en kwamen ze' uit Bremen op stap in de richting van Holland. Over dag rustten ze' bij voorkeur op een plaats, waar weinig of geen menschen kwamen, terwijl ze des nachts hun marsch. vervolgden, waarbij dc Noordster en de Groote Beer hun tot lichtsnoer dienden. Het ging alles goed tot Wcener, ruim twee uur van de Nederlandsche grens. Daar, werden ze weer eens aangehouden en cingesperrt. Vooraf echter waren ze door het Weênermoor gekomen, zoo dat ze tot hun midden .onder liet .veen zaten. Maandag 21 September, waren ze op marsch gegaan en in den morgen van Za terdag 26 September gelukte het hun, te Weener een pas te krijgen naar Nederland, na een bangen nacht tc hebben doorge bracht. Eenmaal hadden ze "den nacht doprge. bracht in Giet strop in een boerenschuur, waar men htm midden in den nacht had gewekt met de boodschap, 'dat de wacht er was. 7,Moeten we alle drie naar beneden ko men?" had 'een der Vlaamsch sprekenden gevraagd, omdat ze het liefst den Fransch' sprekenden op !dc hooischelf lieten. Al len moesten komen en ze redden zich' er, uit, ofschopn hun militair ondergoed) nog wel was gemerkt. Van We ener dan gingen ze over Bun'dej en Nicuwcschans ongestoord naar Win schoten, waar ze zich zelf bij den burge meester aanmeldden. In Duitschland was hun gezegd, dat Ne derland Duitschgezind was en het drie tal had zich voorgenomen naar omstaiv digheden bij den burgemeester te hande len. Bleek hii hun Duitschgezind te zijn; dan zouden zij den matroos blijven spe len met hun Duitsche passen en hun val- sche namen. Bleek echter, dc burgemeester neutraal te zijn, dan zouden ze hem volledig inlich ten en hun waren naam opgeven. Spoedig waren *alle drie het er over eens geweest, dat de burgemeester volkomen neutraal cn een braaf man was en daar op hadden zij zich in hun ware gedaante getoond: krijgsgevangen Belgische solda ten, ontvlucht uit Soltau. Sedert 21 September hadden ze 15 uren ongeveer geslapen en nu sliepen ze Za terdagnacht voor 't eerst weer .op rozen; in den vorm van stroo. Ze hopen van Winschoten naar Den Haag te gaan, naar den Belgischen con sul en verlangén vurig weer met hun Bel gische wapenbroeders in het vuur te gaan. Twee Belgische Officieren gevlucht. Door Maastricht liepen een tweetal per sonen, die een blauwen kiel droegen en do opmerkzaamheid trokken van het publiek. Hun houding was niet in overeenstemming met hun klceding werkmansbroek en pantoffels in een café bestelden zij whiskyde gargon vond het vreemd, dat zulko gewone menschen dergelijke consump tie bestelden. Later bleek, dat de twee personen, die bij een fotograaf een kiek hadden doen ne men, Belgische officieren van gezondheid waren daar de Duitschers hun geen passen wenschten to geven, peinsden ze op midde len om uit Luik t© geraken. Dit ia hun in genoemde kleeding gelukt; een collega had voor enkele dagen de kans gezien uit Luik te ontkomen. Onderweg hadden do twee Belgisohe of ficieren op een boerenkar gezetenhet toeval wilde, dat elders nog twee Duitsche soldaten opstapten, met wie de vermomde officieren zich vriendelijk onderhielden. Gelukkig werden dezen niet gevisiteerd, daar zij hun officiersuniformen droegen on der den blauwen kiel. Van Maastricht vertrokken de officieren naar Den Haag; vandaar zullen zij Lon den trachten te bereiken, orn daarna via Ostende weer naar België terug te koeren cn zich bij het leger te voegen. Het lulerneeringsilepot tc Bergen. In het mterneeringskamp te Bergen is men thans druk bezig met het optrekken van een paar flinke houten gebouwen, waar de geïnterneerden, wanneer in het barre jaargetijde het vertoeven in de tenten on mogelijk wordt, zullen worden onderge bracht. Het aantal geïnterneerde Duitschers is, nu herhaaldelijk herstelde gewonden uit Maastricht komen, gestegen tot 128. Een drietal verpleegsters uit Maastricht waren gisteren te Bergen, om haar patiënten daar eens op te zoeken. Eén der soldaten, die sinds acht dagen te Bergen is en van 28 Augustus af in Maastricht Werd ver pleegd, gaf ons zeer hoog op vau de bui tengewoon goede behandeling, welke hun in Maastricht ten cleel was gevallen. Het ontbrak aan niets, de medische behande ling wp.s uitstekend en men kon -er veel en lekker eten. Daar had men dan ook zulk een ruim gebruik van gemaakt, dat do vriende lijke verpleegsters hadden gezegd: De Duit schers hebben één goed hart en twee goede magen Onze zegsman, die acrobaat is en in Ber lijn thuis hoort, kreeg eind Augustus vóór Namen bij een nachtelijke patrouille een hevigen slag met den kolf van een geweer op z'n linker-bovenarm. De arm blijft al tijd stijf en de acrobatiek zal hij dus niet meer kunnen beoefenen. („Aikm. Ct-.") Een prijagemaakt Netlerlaiidsch Schip. Nu er in deze dagen vóór en na door de oorlogvoerende partijen schepen, ook van de neutrale natiën, worden opgebracht, komt mij te binnen een voorval van dezen aard, dat gelukkig zijn komische zijde had, schrijft zekere A. v. D. in de rubriek „On der de Streep" in het „Hbld." Het is gebeurd tijdens den Krimoorlog van 1S54/55. De Engelschen hadden de Oostzee ge blokkeerd. Een Friesche waaghals, kapitein Van der Zee, eigenaar en gezagvoerder van het tjalkschip „Do jonge Albert", te huis be- hoorend te Harlingen, had ondernomen de blokkade te verbreken. .Een Engelsch oorlogsscliix* had hem ont dekt. De tjalk werd in beslag genomen en prïjsvcrklaard. De tjalk kon echter- maar niet aanhou dend op sleeptouw worden genomen cn moest daarom naar Engeland worden over gebracht. Do Engelschman kon evenwel zijn post niet verlaten, en een ander Engelsch oor logsschip was niet te verkrijgen. Nu werd er iets op verzonnen. De tjalk zou door niemand anders dan door Van der Zee naar Engeland worden overgebracht. Van de Engelschc bemanning werden eenigen op do tjalk geplaatst, cn verder werrl nu de zaak aan Van der Zee overge laten. Het bleek echter al spoedig, dat Van der Zee den Engelschen bevelhebber to slim af was geweest. In plaats van naar de Engelsche kust, stünrde hij het schip naar de Nederlandsche kust, zonder dat de Engelschen, die, gelijk luj liad opgemerkt, niet met heb vaarwater bekend waren, er iets van hadden bemerkt. Do avond wa£ gevallen en cle Engelschen waren ter ruste gegaan. Geholpen door een flinken bries, zeildo do tjalk lustig den geheelen nacht cloor. Toen do morgen was gekomen kon Van der Zoo zoowel zijn lieden als den Engelschen toeroepen: „Welkom in.Harlingen!" Do Engelschen protesteerden. Zij wilden er niets van weten, dat niet Van der Zoo in hun handen, maar zij in dien6 handen waren. Vertoogen van do Engelscko Regeering aan de Nederlandsche volgden. Met andere woorden zei Van der Zee: „J'y suis et j'y reste!" Er volgde inderdaad spanning" tusschen beide regeeringen. De Nederlandsche re geering (mr. F. A. van Hall was Minister van Buitenlandscho Zaken), verklaarde maar steeds, dat zij, volgens do Nederland sche wet, niet bij machte was, zich van do tjalk meester to maken. Do meest dwaze geruchten kwamen in omloop, vooral in Friesland. Zoo herinner ik mij, dat bot op zekeren dag to Leeuwar den, mijn woonplaats, beweerd werd, dat een Engelsch oorlogsschip te Harlingen was binnengeloopen, om zich met geweld van do tjalk meester to maken, on dat do geheelo Friesche kust door Engeland was geblokkeerd om het uïtloopen van de tjalk uit een andere haven onmogelijk te maken Ten langen laatste zag do Engelscho Ro- geering in, dat niet de Nederlandsche schip per, maar de bevelhebber van het Engelscho oorlogsschip wegens het voorgevallene was te veroordeel en, daar deze, zij het ook in' goed vertrouwen, alle9 aan eerstgenoemde had overgelaten en deze dus slechte van zijn recht tot verdediging had gebruik gemaakt. Er werd tusschen beide Regeoringen een' vergelijk getroffen, niet weinig door tus- flchenkomst van den heer J. Foekena, car gadoor te HarlingéftV* Van der Zee zou zijn schip aan Engeland uitleveren, waardoor aan de „eer" van dat land zou worden voldaan. Terstond daarna echt-er, zou de Engel- j sche regeering het heel „genadiglijk" aan Van der Zee teruggeven. En zóó geschiedde. Do heer Eoekens werd tot belooning van zijn aan Nederland bewezen belangrijke diensten benoemd tot ridder in do Luxcm- burgsche Orde van de Eiken Kroon. Zóó staat alles beschreven in de Krony- ken van Nederland betreffende de daad van den slimmen Frieschen zeeman. .Jacht aan de Grens. Gcd. Stalen van Overijsel hebben be paald, clat van 1 October af, met zons opgang, de jacht op alle wildsoorten zal zijn gesloten in een strook ter breedte van 5 kilometer van deze provincie, grenzende aan het koninkrijk Pruisen Aanwijzing voor dc Luchtvaart. In verband met hetgeen te Maastricht is gebeurd, de vermoedelijk onopzettelijk ver oorzaakte schade door een bom uit een vliegtuig, rijst bij ons de vraag, of het niet gewenscht zou zijn, dat de gashouders van plaatsen, welke nog niet zijn voorzien ten behoeve van de luchtvaart, van aanwijzin gen, door middel van letters, ten spoedigste worden voorzien van de door ons ge-propa geerde aanwijzing, zoo lezen we in „Do Kampioen". Er zijn op het oogenblik ruim 82 plaatsen, waar de gashouders van dit teeken zijn voorzien, terwijl er meer dan 100 zijn, die het teeken nog niet hebben aange bracht; onder deze laatst* zijn grensge meenten, die me-fc de beschildering wenschen te wachten tot na den tegenwoordigen toe stand. Het is ons bekend, dat in den aan vang van den oorlog in verschillende plaat sen aan de Nederlandsch-Belgisch grens de kerktorens zijn voorzien van de Neder landsche vlag, om aan de oorlogvoerenden, vooral den vliegers, aan te geven, dat deze plaatsen op Nederlandsch grondgebied ge legen zijn. Geheel in aansluiting hiermede, zal hot aanbeveling kunnen verdienen, dat vooral de grensgemeenten, die tot heden verzuimden te voldoen aan het verzoek der drie samenwerkende verecnigingende Kon. Ned. Vereen, voor Luchtvaart, de Vcreeniging van Gasf abri kanten in Neder land en den A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, dit zoo spoedig mogelijk te doen uit eigen belang. In geval de oorlogs toestand ook in ons land zou intreden is het indien gewenscht natuurlijk een kwestie van minuten om do aanwijzing on leesbaar te maken. Het is trouwens bekend, dat destijds bij de voorbereiding der be doelde aanwijzing de hoogste militaire auto riteiten gokend zijn geworden. Sigaren voor «lcn Soldaat le velde. Ook de meeste verstokte tegenstanders van 'ti gebruik van tabak zullen zich ern stig bedenken eer zij den soldaat te velde heb genoö van sigaar of pijp ontzeggen. De vereerders van. liet edele kruid zullen hun voorhouden, dat tabak tegelijkertijd een opwekkend-en en kalmeerenden invloed uitoefent, bij geregeld en matig gebruik niet schaadt en buitendien een behaaglijke stemming schept, als door geen ander ge notmiddel op zulk een onschadelijke ma nier wordt verkregen. Voorts is van wer kelijk groot belang, dat van den tabaksrook een niet geringe bacillendoodende kracht uitgaat. Al mag deze omstandigheid in tijd van vrede betrekkelijk weinig te betceke icn hebben, voor den soldaat te velde kan ze van groote waarde zijn. De tabaksrook is eea vijand van do in den mond aanwezige bacteriën en, al wor den de tanden er niet mooier door, hij draagt bij tot hun behoud. Ziekte-verwek kende bacillen, zooals bijvoorbeeld do ma laria-bacil sterven, naar met proeven is bewezen, wanneer zo aan den rook van één „haal" aan de sigaar worden blootgesteld, in korten tijd. Cholera-bacillen worden zon der uitzondering vernietigd, indien ze zich langer dan 5 minuten in tabaksrook bevin den. Vanzelf sprc.kb, dat ook het speeksel dóór het rooken van tabak een kiëmdooden- de eigenschap verkrijgt. De bewering die het rooken voor menige ontsteking van den mond of van de tong aansprakelijk wil stellen, gaat alleen op bij een overdreven gebruik van zware ta bak. Ook de bacil, die de longontsteking ver oorzaakt-, on die vooral bij gevaar voor ver koudheid, zooals in open kampen alt.ijd be staat, to vreezen is, ondergaat den dooden den invloed van den tabaksrook. Door .tal van. deskundigen is de tabak als voorbe hoedmiddel tegen zekere vormen van neus- catarrh aangemerkt. De leuze„sigaren te velde*' is du5 in elk opzicht steun oq navolging waarcl en er behoort een aan eigenzinnigheid grenzende verblinding toe, do door de soldaten zoo veelvuldig en na drukkelijk geuite behoefte aan tabak te willen afwijzen met een beroep op gezond heidsoverwegingen. Da Administratie verzoekt Copieën roor Advcrtcntiën vóór 12 uur te cloen bezorgen. NA DIEN TIJD is men niet zeker dat opname in het nummer van dien dag kan geschieden» Het lot van Antwerp en's Kathedraal. Het wordt al waarschijnlijker dat het; binnenkort tot een belegering, gepaard met een beschieting en bombardement van Antwerpen zal komen. Duidelijk is, dat het Duitsche leger bij de beschieting van kerken, monumenten, kunstwerken met niets anders dan het militaire belang rekening houclt. Zij wor den niet beschoten of verwoest uit ver nielzucht, maar elke militaire overweging schijnt voldoende te zijn om alle andere overwegingen voor het sparen en behou den van zulke kunstwerken ter zijde to stellen. Het is dus voor den tegenstander der Duitschers, die op het behoud zijner schatten van nationale bouwkunst prijs stelt, zaak geen aanleiding hoegenaamd tot verwoesting te geven. Een telegram van cle Duitsche ,,Korr. Norden" maakte opmerkzaam op een in gezonden stukje, reeds een paar weken go- leden in „Do Maasb." verschenen en waarin medegedeeld werd, clat de toren van de beroemde Onze-Lieve-Vrouwe-kerk te Antwerpen zou bezet zijn met machine geweren, dat die ook zouden geplaatst zijn op het kerkschip en dat er een draadloos telegraaftoestel op den toren zou staan. „Zou men zoo vroeg de inzender uit het buitenland niet kunnen bewerken, dat cle toren en de kerk niet voor oor logsdoeleinden gebruikt worden en dat dezelve gesteld wordon onder bescherming van een neutrale mogendheid? Bij offi cieel© kennisgeving hiervan aan do Duit sche regeering zou men volgens alle waar schijnlijkheid dan dit prachtig monumonfc voor ondergang kunnen behoeden". Ook ons, schrijft de „N. Ct.", is door iemand die uit» Antwerpen kwam, het aan den inzender van de „Maasb." ter oor© gekomen bericht bevestigd. Wij kunnen dit nu wel mededeelen, daar de aandacht in Duitschland thans op het loopende ge rucht gevestigd is, vervolgt, het blad. Het Duitsche telegram is blijkbaar bedoeld als een waarschuwing, of verdediging bij voorbaat, in dezen zin: Wanneer straks de O. L. V. kerk en toren to Antwerpen eraan gaan, weet men aan wie de sehul is. Zou inderdaad te dezer zake bemoeiing van een neutrale, te Antwerpen vertegen woordigende mogendheid, maar dan zeer spoedig en zeer handig, niet nog kunnen voorkomen dat hier opnieuw een kunst werk van eeuwen verloren ging, hetwelk geen eeuwen kunnen herstellen 1 Do Antwerpscho correspondent van „Do Tijd", betreurende, dab dergelijke ongecon troleerde berichten de wereld ingezonden worden, spreekt met beslistheid do mede- cleeling van do „Maasb." tegen, op grond van een door hem ingesteld onderzoek. Van heb geheelo bericht, zegt hij, is geen gebe nedijd w'oord waar. Dc toestand te Leuven. Een correspondent- van „De Tijd" zendt uit Leuven een schrijven aan zijn blad, waarin hij meedeelt hoe de toestand daar is. Aan dit schrijven ontleen en we het vol gende: „Zelf genoot ik in de clagcn van mijn ge dwongen verblijf gastvrijheid 111 het klooster van cle paters van het H. Hart. Ze waren blij, een Hollandschen journalist te kunnen herbergen en tenminste wat nieuws uit d® buitenwereld te mogen vernemen. Het is een stichting van het bekende Mis siehuis van het ii. Hart te Tilburg, en mijn gasthe-eren zijn drie moedige paters, on der wie twee Hollanders, die voor de bewa- king van het klooster zijn achtergebleven, terwijl de anderen naar Holland vertrok ken waren, waar een cleel de H. H. Wijdin gen zouden ontvangen, die hun in normale omstandigheden reeds den loden Augustus zouden zijn toegediend. Een groot plakkaat voor het gebouw verkondigd, dab het ecu „Hollandische Niederlassuug" is en ook op mijn slaapkamer zit uog '11 groote transpa rant met deze woorden voor de ramen, dat tijdens de verschrikkelijke dagen verlicht ge weest is en dienen moest om 'het gebouw- voor algeheele vernieling te redden. Yeei bezitten de paters ook niet meer, maar toch deelen ze den geheelen dag uit aan menschen, die eten komen vragen. Op een middag, dab de paters door andere werkzaamheden waren overstelpt, heb ik clio taak van hen overgenomen en aan tien tallen van menschen pannekoeken, brood, aardappelen enz. uitgedeeld. Wat moet die gang voor velen verschrikkelijk zwaar zijn Er kwamen menschen 111 kleeren, clio duidelijk bewezen, dat ze eigelijk tot den gegoeden burgerstand behoord moesten hebben, en voorzichtig, zonder hen te kren ken, vroeg ik hen dan wel eens uit. Dan kwamen verhalen van verbrande huizen, waaruit niets gered was kunnen worden, verbrande winkels, waarin zelfs voor meer clan hun kapitaal zat, gedoode of gevan gengenomen mannen enz. Lang, lang had den ze geaanzeld met hun zwaren gang naar het. klooster, totdat de honger hen dwong. En ze gingen, wanneer het clan toch moest nog maar liever naar èen klooster, dan langs cle deuren wat brood vragen. Maar zelfs voor degenen, wier bezit nog niet totaal verloren is, die nog een huis het

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5