De Europeesche Oorlog. Binnenland. mimiïm.m, mSSSSSHSSSSSTm^.•.■iï..'—ffiï Een Engelsch officier, die door d© Duifc- schers was gevangengenomen maar later wist t© ontsnappen, meldt, dat hij tijdens zijn gevangenschap gezien heeft, ho© man- schappen, dio in het vuur waren geweest, Roodc Kruis-armbanden ombonden. Bij ©en gelegenheid werden Duitschers in do uni form van combattanten krijgsgevangen ge maakt, die blijkbaar inderhaast over hun mouw geschoven, armb«ed«n van het Roo- de Kruis droegen. Zij beweerden, dat zij na een gevecht bij het Roode Kruis waren in gedeeld, ten einde do gewonden bij te staan. Uit den Grooten Slag. D© slag aan d© Aisno duurt nu reeds we ken, zonder dat de beslissing komt. Wat ©r eigenlijk gebeurt weet niemand. Maar enke le schetsen er van komen plotseling te voor schijn. Een Duitsch onderofficier geeft van het geen hij zag, een klein gedeelte slechts van het uitgebreide slagveld de volgende schets Plotseling kwam er beweging in ons regiment. Wij moesten oprukken. Nauwe lijks hadden wij het bosch verlaten of van de tegenover ons gelegen hoogte vlogen de kogels om ons heen. Wij snelden naar de beek, die in het dal stroomde. En gingen er doorheenop vele plaatsen reikte het water ons tot de borst. Nu moesten wij de tegen over ons gelegen helling op. Over de geheele ruimte, die wij doorliepen, werden de ka meraden letterlijk verscheurd. Naast mij springt een granaat. Ken stuk zoo groot als ec i hand vliegt naast mij in den grond. De luchtdruk is zoo groot, dat ik wankelde. Maar voorwaarts moesten wij. In rook en kruitdamp, door modder en vuil gaan wij vooruit. Eindelijk her eiken wij den bosch- rand op de hoogte. Hier kunnen wij ons dekken. Doch wat ons hier wachtte is niet te beschrijven. Wij lagen er, de hoofden zoo diep het mogelijk was in den'grond. De ko gels gierden dicht om ons heen, zoo dicht als het graan uit de zaaimaehino komt. De Fransche infanterie had den boschbrand ver laten en de naastlbijgelegen hoogte voor de verdediging gekozen. Nu was de ooschrand het doel der artilllerie, hij werd letterlijk stukgeschoten. De dikste boomen werden middendoor gesneden en ontworteld, de stukken hout vlogen om ons heen. Een gra naat slaat drie passen links van ons in do loopgraaf, waarin wij dicht naast elkaar liggen. Een kreet als van een gewond dier weerklinkt; dan volgt een steunen en jam meren en in een grooten bloedplas liggen zes onzer mannen. Mijn kameraad rechts krijgt een kogel in het hoofd. Hij wil de hand nog opheffen, maar hij valt slap neer. Mijn kameraad links krijgt een schot in den arm. Met een snoer elastiek bind ik hem den bovenarm af, opdat hij niet zal doodbloeden. Ik tp naar den kapitein en vraag hem wat wij doen moeten? Hier blijven liggen gaat niet, want dan worden wij allen gedood. De ka pitein zendt mij naar don bataljonscomman dant om hem te zeggen: als wij geen artille rie krijgen is het heele bataljon verloren -ïi den kogelregen snel ik de helling af. Rechts en links slaan de granaten in. Zui delijk vind ik hem, en meld hem, dat reeds vier officieren dood zijn, en dat het geheele bataljon vernietigd wordt, als wij geen ar tillerie krijgen. „Wij krijgen geen artillerie, ga in gods naam terug", zegt de majoor. Do tranen staan hem in de oogen. Ik kruip den berg weer op, en breng het bevel van den batal jonscommandant om terug te gaan, door het dal, naar de hoogte, vanwaar wij geko men zijn. Hier zetten wij ons vast aan den straatweg; wij zullen er blijven. De gewe ren worden gereed gemaakt, de patronen klaar gelegd. Een Pruisisch officier rent op een met schuim bedekt paard naar ons toe en zegt tot den kapitein: „Kapitein, de Pruisen rechts worden in den pan gehakt, als de Beieren het niet uithouden." De kapitein beveelt dan het bataljon vooruit te gaan. De trom wordt geroerd. Wij gaan weer den berg op. Toen wij opnieuw den bosc-hrand hadden bereikt, werd ons hulp gezonden. Juist wilde een Fransche brigade tegen ons oprukken, toen op onzen linkervleugel het 20ste regiment verscheen. Wij zijn gered; wij blijven nog tot den avond aan den boschrand. Eerst dan kunnen wij onze dooden begraven...." aldaar een vlakte wordt gevormd, welkjtf] eenige K M. ten zuiden van St.-Mihiel een] breedte heeft van één K.M. Een uit lief oosten oprukkend leger moet die vlakfqj (welke ten W. van dc Maas ligt) bereid ken over de rivierovergangen bij St-Mihielj. onder dekking van zijn op de hoogten ten! oosten van de Maas opgestelde artillerie^ wplke van daar het dal kan beheerscheix! en de op de westelijke hoogten opgestelde;: vijandelijke artillerie kan bereiken. Een-?! maal over de rivier biedt de vlakte eenj uitnemende gelegenheid tot ontwikkeling! der infanterie. Het fort ,,Camp des Romains" heeft to.fi taak bedoelde rivier-overgang te beheertj schen en kan versterkingen laten aanrukt', ken uit St.-Mihiel. Na een strijd van eenige dagen is hef- na een krachtige voorbereiding door zware veldhouwitsers den Beieren gelukt}' het fort te nemen. De Russische Legers. Het communiqué van .den grooten ge» neralcn staf meldt, dat de Russische troe-j pen op 25 dezer een gevecht begonnen' zijn tegen de Duitschers in de streek van Sopotskin en Droeskeniky. 1 Sopotskin ligt in het gouvernement Soe< walki ten westen van de Njemen, Droes«j keniky in het gouvernement Grodno aan de genoemde rivier. Het Oostenrijksche leger is teruggetrok* ken naar het westen, met veelvuldige ge« bruikmaking van de spoorwegen naa*:' Krakau. I De Russische troepen hebben na twee regimenten honveds te hebben verslagen1 Toerka (in Galicië) bezet. Later deelde de generale staf mede, datf het gevecht bij Sopotskin en Droeskeniky' geëindigd is met den terugtocht der Duit schers. De vijand naderde benoorden OssowetS en begon met de beschieting van de vos-, ting. In Galicië hebben de Russen Dembicö bezet. Een groote vijandelijke colonne, die, terug trok van Przemysl naar Sanok, werq door de Russische artillerie beschoten eil vluchtte met achterlating van zijn artille- rie en automobielen. Bij den Oejok-pas versloegen de Russen een vijandelijk detachement, namen zijn j geschut en maakten een groot aantaj krijgsgevangenen. Bij de vervolging ruk-' ten zij Hongarjje binnen. j De generale staf deelt ook mede, dat de Duitschers hun pogingen om bij Droes keniky over de rivier te trekken hervat'; hebben. De Duitsche artillerie kan heo Russisch offensief bij Sopotskin niet verhin*1 deren. De terugtocht der Duitschers naatf, het* gouvernement Soewalki wordt alge-1 meen. De vesting Ossowetz houdt nog altijd stand tegen het Duitsche belege ringsgeschut. De gevechten in GaAicië zijn buitenge woon heftig, vooral bij de Oejok-pas, waai1, de Hongaren uit drie stellingen werden geworpen en zioh ten laatste in wanorde.) terugtrokken. Daar namen de Russen eei complete batterij en maakten honderden' krijgsgevangenen. De vervolging duurt voort. De verbin dingen met Przemysl zijn alle afgesne den, de stad biedt nog slechts passiev. tegenstand. Gues en Wisloka zijn door d£ Russen bezet. De Oostenrijksche achter hoede trekt terug op Dounaretz. Het „Ungarisches Korr. Bureau" zegt: Eenige kleine Russische detachementen" schijnen bij de Karpathenpassen divisiëri (afleidend operaties) te willen bewerk- stelligen. Gisteren had een kleine schermutseling plaats in het comiteit Ung, tusschen onze ter verdediging der passen' gedetacheerde troepen en de Rus-' sen, heden kwam het tot een botsing bij' Tornya in het comitaat Marmaros, zon der dat het den Russen gelukte op eenig punt over de grens te dringen. Deze schermutselingen op grooten af stand van het tooneel der groote gebeur tenissen hebben natuurlijk geen beteokoV ais. De bedoeling is alleen de aandacht af te leiden van het hoofdtooneel van den oorlog en de bevolking te verontrusten. T oorzorgsmnatrcgelcïi. Bij looporde is aan de opvarenden der schepen van do Maatschappij „Zeeland" medegedeeld, dat bij mogelijk ongeval teil gevolge van den oorlog voor de nabestaan den zal worden gezorgd. Hierbij kan worden aangeteekend, dat dezelfde regeling blijft gelden als in vre destijd, zoodat voor de bedoelde schepe lingen de risico niet groot-er is geworden. Cartonfabrioage. Voor de cartonfabrieken te Oude-Pekela is zoutzuur aangekomen. Er kan nu worden doorgewerkt. De voorraad, aangevuld met* in 't binnenland opgekochte zoutzuur, is voor eenige maanden voldoende. Opgebrachte Schepen. Uit Falmouth is te Amsterdam bericht ont vangen, dat het stoomschip „Gelria", van den „Kon. Holl. Lloyd", op reis van Buenos Ayres naar Amsterdam te Fal mouth opgebracht, zonder lossen zal mo gen vertrekken. Een Schip met Neurenbcrger Speelgoed aangehouden. Het stoomschip „Sopliie H.", gecharterd voor de „Holland-Amerika-lijn, en geladen met Neurenberger speelgoed, bestemd voor New-York, is aangehouden en naar Lo westoft opgebracht. De op „Duivenvoorde", onder Voor schoten, op 55-jarigen leeftijd gestorven dr. A. W. baron Schimmelpenninck van dei Oye, minister-resident b. d., is hed©nnar middag op Oud-Eik-en-Duinen begraven. Dc ter-aarde-bestelling van het stoffe lijk overschot van den advocaat-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage, al daar plotseling overleden, mr. A. W. C. Wentholt, is bepaald op morgen op Oud- Eik-en*Duinen. De Raad van Almelo besloot met 9 te gen 7 stemmen niet te voldoen aan het ver zoek van den Minister, om het besluit tot het* houden van een referendum over het al of niet wederinvoeren der kermis in te trekken. Te Seheveningen is op 71-jarigen leef tijd overleden de heer A. Vrolijk Jaczn., zeil maker en vervaardiger van linnen tenten. Voor zijn bemoeiingen tijdens de stran ding van het Oostenrijksche schip „Hen- riëtte" verkreeg hij het zilveren Oostenrijk- eche Reddingskruis. De gewone audiënties van de Ministers van Financiën, Oorlog en Landbouw, Nijver heid en Handel zullen resp. Vrijdag 2, Don derdag 1 October en op Woensdag 30 S p- tember a.s. niet plaats hebben. De heer Yan Kol naar Japan terug. De heer Van Kol verklaarde, dat hij, uls <ie oorlog geëindigd zou zijn of wellicht zoodra de omstandigheden het zouden toe laten, naar Japan zou terugkeeren, om zijn zoo plotseling afgebroken taak wed's'r op te vatten. Zijn arbeid ginds was reeds een heel eind gevorderd en zou na een paa-r maanden verder verblijf in Japan als geëindigd kun nen zijn beschouwd. De heer ICetner, die den heer Van Kol ver gezelde, wordt over een dag of veertien hier te lande terugverwacht Mcchclen weer beschoten. Zondagochtend zijn de Duitschers op nieuw met de beschieting van Mechelen be gonnen en wel met een ongehoorde razer nij, seint een correspondent te Antwerpen aan de „Tel." Het regent al heel den voor middag granaten op de stad. De bevolking heeft in allerijl de vlucht genomen. Op verren afstand van de stad nabij Waelhem zag ik om elf uur de shrapnells springen. Op verschillende plaatsen is reeds brand uitgebroken. Het stationsgebouw ligt groo- tendeels in puin. Tal van gewonden worden in auto's naar Antwerpen gevoerd. Onze tweede legerafdeeling rukt tegen den vijand op. Nieuwe Bomaanslag van een Zeppelin in België. Een Zeppelin heeft gisternacht een hieu wen aanval gedaan, doch ditmaal is rij niet boven Ostende verschenen. Ze vloog over Aalst (halverwege tusschen Gent ien Brussel), Gent en Deynse (20 K.M. ten Z.-W. van Gent), waar ze te halftwee 's nachts 5 bommen wierp. Hierna ging ze naar Thouront (ongeveer 25 K.M. ten Z.O. van Ostende) en in de richting van Kort- rijk en Doornik (resp. ten N. en O. van Rijssel), doch week af in Oostelijke rich ting. Be Verdediging van Woeste. Door het lid van den staatsraad Woeste is aan een correspondent van een Gentsch blad een onderhoud toegestaan. Deze vroeg den heer Woeste of het bericht, dat in de pers de ronde deed, dat hij met een op dracht van baron Von der Goltz naar Ant werpen was gegaan, waar is. De heer Woeste antwoordde hierop, dat hij noch Von dor Goltz noch andere autoriteiten te Brussel of elders had gesproken of geschreven. In opdracht was hem niets gegeven. Hij zou trouwens ook geen enkele opdracht hebben aangenomen. Over zijn verblijft in Antwerpen zeide hij, dat hij daar vier dagen had vertoefd, om dat hij eenige inlichtingen aan het gouver nement wenschte te geven. De medewerker /.ebde nog„Men ver spreidt. het gerucht, dat u, door tegen het voorstel te zijn van het bouwen van een fort te Visé, medegewerkt hebt aan de mo gelijkheid van een inval der Duitschers in België langs Visé." De heer Woeste antwoordde hierop, dat de regeering nimmer een zoodanig voorstel gedaan heeft. Dc Geredden der gezonken Kruisers. Vijftien geredde schipbreukelingen van de drie in den grond geboorde kruisers „Abou- kir", „Hogue" en „Cressy" zijn gisteren uit Nederland te Folkestone aangekomen. Naar de „Times" meldt, zijn zij vol geest drift over de vriendelijke behandeling in Nederland. De toestand op de Fransche Slagvelden. Er is geen bepaald nieuws omtrent den grooten slag. Aan de „Times" wordt uit Parijs gemeld, dat over eiken duimbreed grond, telkens weder opnieuw wordt gestreden somtijds wel een dozijn keeren. Eén dorp, waarvan de naam door den censor geschrapt is, werd zoo dikwijls bestormd door Franschen en Duitschers beiden, dat het thans niets meer is dan een puinhoop. Wij hebben al bericht gehad, dat En- gelsch-Indische troepen in Frankrijk waren geland, thans is er eén officieele bevesti ging: Asquith, Vrijdag te Dublin spreken de, zei, dat, naar hij geloofde, dien dag de eerste afdeeling te Marseille was ont scheept. De Paus en de Kathedraal van Reims. Uit Rome wordt aan de „Daily News" geseindOfschoon de Paus zeer getroffen en diep bedroefd is over de vernieling van de kathedraal van Reims, die naar zijn oor deel geheel onnoodig was en gemakkelijk vermeden had kunnen worden, weigert hij daaromtrent- in het openbaar een verkla ring af te leggen. Alleen is de correspon dent van het blad gemachtigd te zeggen, dat de smart van den Paus over de vernie ling der kathedraal zoo groot is, dat hij ze onmogelijk onder woorden kan brqngen. Duitsche Actie tegen Poinearé's. De Duitschers plunderden te Triaucourt het huis van Lucien Poincaré en te Aube- court het huis van de ouders van president Raymond Poincaré. Gisteren bombardeer den zij met buitengewone heftigheid het open plaatsje Sampigny en het persoonlijk eigendom van Poincaré. Uit Bordeaux wordt geseind, dat* de Duitschers zich door openbreking toegang verschaften tot den grafkelder der familie Poincaré en begroeven er hun, door de Franschen gedoode, soldaten in. Van het Westclyk Strijd tooneel. Een correspondent .van de „Daily Tel." geeft in zijn blad weer vele bijzonderheden die hij vernomen heeft op en bij het slag veld. Daaraan ontleenen we het volgende De onlangs gevangengenomen Duitschers erkennen, dat de opmarsek naar Parijs is mislukt, maar verklaren tevens, dat hun achterwaartsche beweging door de officie ren aldus werd uitgelegd, dat de troepen aan het front in nauwer contact moesten worden gebracht met de reserves, die te ver achteruit waren gebleven. De officie ren trachtten er voorts den moed in te hou den, door hun mannen te vertellen, dat zij met Kerstmis in ieder geval weer thuis zijn, maar een groot aantal soldaten beschouwt zich als geklopt. Het volgende is een zin snede, uit een brief van een Duitsch sol daat „Met de Engelsche troepen hebben wij den grootsten last. Zij hebben een zonder linge manier, om ons groote verliezen te berokkenen. Zij maken prachtige loopgra ven, daarin blijven zij dan maar kalm af wachten, zoo geduldig als katten. Zij be rekenen met de grootste zorgvuldigheid de afstanden voor hun geweervuur en openen dan onverwachts een bepaald helsch vuur op onze cavalerie. Daarom kregen we zulke zware verliezen. Een van onze compagnieën verloor bijv. 130 van de 240 man." In een brief, die op een Duitsch officier van het 7de korps der reserve bij Laon werd gevonden, zwaait de schrijver grooten lof toe aan de schitterende Fransche artillerie, aan de Fransche vliegers en aan de prach tige training der Engelsche infanterie, die op onnavolgbare wijze gebruik weet te ma ken van iedere terrein-gesteldheid, en zoo goed als onzichtbaar is. Dezelfde officier noemt de verliezen aan weerszijden „boven alle beschrijving ontzettend", en vervolgt dan „Onze mitrailleurs zijn uitstekendzij maaiden dc Engclschen bij troepjes weg. Gedurende de eerste twee dagen van het gevecht, (bij Laon), had ik niets te eten dan een homp brood, water was er niet. Jk bracht de twee nachten door in den regen, zonder mantel. De rest van mijn boeltje was bij de bagage, mijlen achterwaarts en daar was geen aankomen aan, want zoodra men zijn neus boven de loopgraaf uitstak, begon het kogels te regenen. Als wij maar eerst de Engelschen slaan, dan zal de tegenstand der Franschen spoe dig gebroken zijn. Met Rusland zullen we dan vlug afrekenen, daaraan twijfelt hier niemand. Wij hebben bij Maubeuge een uit stekende hulp gehad aan de Oostenrijksche zware motor-houwitsers. Dezo beschoten het fort Cerfontaine zoodanig, dat er geen tien vierkante meter van de wallen vrij was van ontzaglijke gaten, door de granaten gesla gen. De pantsertorens lagen onderstboven op hun draaikuilen." De vijand doet nog steeds op groote schaal aan spionage. Dezer dagen werd het wantrouwen eencr Fransche patrouille gaande gemaakt, toen zij een boerderij voorbij kwam, waar de paarden niet waren weggehaald. Zij stelde een onderzoek in en ontdekte een telefoon, door een onder- grondschen kabel verbonden met de Duit sche linies. Natuurlijk betaalde de eigenaar van de boerderij den duren prijs, die in oorlogstijd voor verraad wordt gevergd. Na sommige straatgevechten in dorpen, die in 't begin van den oorlog plaats von den, werd door sommigen onzer (Engelsche) officieren gerapporteerd, dat de Duitschers getracht hadden, de tegenpartij zoo dicht mogelijk op het lijf te komen door gevan genen te dwingen, voor hen uit te loopen. De Duitschers herhaalden die truc dezer dagen op veel grooter schaal, ten aanzien van de Franschen, hetgeen blijkt uit hec hier volgend afschriio van een order uit het Engelsche hoofdkwartier September, 1914. legercorps, generale staf, 3do bureau, gedurende een nachtelijken aanval, die on langs plaats had, dreven de Duitschers oen colonne Fransche gevangenen voor zich uit. Deze handelwijze moet ter algemeen© ken nis onzer troepen worden gebracht: 1. ten einde hen op hun hoede te doen zijn tegen een dergel ijken lafhartigen krijgslist 2. ten einde iedere soldaat wel weto, hoe de Duitschers hun gevangenen behandelen. Onze troepen mogen niet vergeten, dat de Duitsohers, indien zij krijgsgevangenen ma ken, niet zullen nalaten, hen aan het Fran sche vuur bloot te etellen." Een Luchtgevecht. Een vaD het front teruggekeerd soldaat vertelt volgens een bericht uit Parijs: Dinsdagmorgen bevonden we ons vijf mij len ten noorden van de Aisne, die we in den nacht onder een regen van projectie len waren overgetrokken. Toen wo aan den voet van een heuvel stelling namen, vloog een Duitsche aeroplaan boven onze troe pen. Het vliegtuig verdween zonder letsel en weldra vielen de granaten tusschen ons. Wij rukten toen in oostelijke richting op, maar de Taube verscheen weer boven ons en vloog terug om den vijand de verandering in onze positie te melden. Eensklaps zagen we een van onze eigen aviateurs opstijgen cn de vijandelijke aero plane vervolgen, die, merkende, dat de andere hem begon in te halen, trachtte te stijgen. Eer zij echter dit kon doen, was de Fransche vlieger zóó dicht genaderd, dat hij den Duitschen vlieger kon beschieten. De Duitsche machine viel op den grond. Dc heteekenis van St.-Mihiel eu omgeving. Van Duitsche zijde wordt het volgende meegedeeld, aangaande de Bet eekenis van St.-Mihiel en omgeving,- het punt van de fortenlinie VerdunToul, waar de Duit schers doorgebroken zijn. In het midden van die, van nature reeds zoo sterke fortenketen ligt het plaatsje St.-Mihiel, aan een naaf het oosten uit springende bocht van de Maas, geheel in gesloten doof de rivier en de helling van het gebefgte. St.-Mihiel is' meer een mili-. taire legerplaats dan wel een gewone stad. De Maas. Welke dc heuvelruggen ten oos- ten en ten westen hief dicht nadejren, is daar ter plaatse overbrugd. Ten noorden en ten zuiden verwijderen de bef gen zich weef van 'de rivier, zoodat De Strijd in Znid-Afrika. Een Duitsche patrouille deed een aanva! op de Walvischbaai. Zij nam een politie, officier gevangen, probeerde een haven, hoofd in de lucht te laten springen en een sleepboot te verwoesten, maar richtte geen schade aan. Lüderitzbocht (een havenplaats in Z.-W. 'Afrika) is door de Zuid-Afrikaansche troe^ pen ingenomen. Op 19 September gingen eenige oorlogs'- b'odems voor, 'de stad voor anker. Den avond te voren b.legaven zich eenige offi cieren met de witte vlag naar de stad, omj haaf overgave te, eischcn, maar reeds wap-j pefde een witte vlag op het stadhuis. Vervolgens werd een ontschepingstroep! naaf 1de stad gezonden en de Engelsche! vlag op het stadhuis geheschen. Men gö^ looft,- ld at het garnizoen zich op 18 Siep-> tomben naar het binnenland terugtrok, na) den spoonveg te hebben vernield. De inboorlingen waren zeer tevredens, de Engelsche troepen te zien. Dc Duit-i sch'ers beschadigden niets,- behalve het sta,- tion voor draadlooze telegrafie, dat veifc nield werd. De Engelschen vonden slechtaj zeef weinig levensmiddelen en geld. De vernieling der Kaiser Wilhelm der Grosse". Kapitein Rudolph Meyer, de vroegere gezagvoerder van de ;,Kajser Wilhelm detf Grosse", is te New-York aangekomen en' heeft daai' verteld, hoe zijn schip, dat al3 Duitsche hulpkruiser was ingericht, door de j,Highflyer" ontiampieneerd was. Eten Duitsch zeeofficier had hem als ge.; zag voerder afgelost en hij was navigatiq-, officies1 geworden. Dé -„Kaiser Wilhelm) dëf Grosse" had al drie Engelsche koop* vaafdijschepén in $en grond geboord, toen Sympathie voor dc Belgen. Onder het opschrift „Een klinkend bewijs van sympathie", schrijft het „Hbld. van Anw. „De Koninklijke Nederlandsche Stoom- bootoMaatschappij", van Amsterdam, al hoewel zij bijna geen recktsbreeksche be trekkingen met onze haven heeft, stuurde aan onzen stadgenoot, den heer Gustave E. van den Broeck, het volgende schrijven Het is ons 'n behoefte, in deze dagen van groot leed voor het Belgische volk, iets tot leniging daarvan bij te dragen en wij ver zoeken u voor onze rekening en mede uit naam van den „Koninklijken West-Indi- sehen Maildienst" een som van 5000 franc aan het comité of den persoon te over handigen, welke, naar uw meening, daar aan do meest gewenschte bestemming zal geven. Hoogachtend, enz. M. Gustave E. van den Broeck stortte 2500 franc aan het Rood© Kruis en 2500 franc aan het Comité van hulp aan Noodlijdenden. Wij zijn overtuigd do gevoelens van de gansche bevolking uit te drukken, door in naam van noodlijdenden en gewonden, aan de „Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij" en aan den „Koninklijken West-Indischen Maildienst", mitsgaders aan de Nederlandsche bevolking, de uitdruk king onzer diepe erkentelijkheid te stu ren". Steun voor dc Belgen. Bij het Nederlandsch comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers, pen ningmeester mr. Fabius, (Kasvereeniging), te Amsterdam, is tot dusverre ingekomen f 57,785.10; 2918.90^ fr. en 98.13 M. Ontsnapte Krijgsgevangenen. Te Winschoten zijn drie Belgische solda ten in burgerkleeding aangekomen, die in Duitschland krijgsgevangen waren en ontr- vlucht zijn. Zij zijn liefderijk behandeld en wenschen zoo spoedig mogelijk naar België terug to keeren. Doodskophuzaar geïnterneerd. Er is weer een doodskophuzaar geïnter neerd. Hij is gisteren op Nederlandsch ge bied gekomen na een schermutseling van 18 Duitsche huzaren met een 25-tal Belgische Vrijwilligers te Lanaeken. jK II. Dc Strijd tegen de Vliegmachines. Zaterdagmiddag om halfvijf ontving Ant werpen het bezoek van een Duitsche vlieg machine, een Taube. Voor 't eerst wer den de speciale kanonnen in gebruik ge steld, die Antwerpen thans bezit, om zul ke ongenood© gasten te ontvangen. Pas was do Taube binnen den vestingring, of daar zagen wo een dertigtal meters van. haar af, zoudt ge gezegd hebben, een klein wit wolkje, dat zachtjes met den wand afdreef. Dan hoorden We een verren elas- tisch-klinkenden knal, dadelijk daarop weer zoo'n wolkje, een tiental meter dichter bij den reuzenvogel. Toen zagen we hem pijl snel voortschieten, zoo steil mogelijk klim mend. Op zeker oogenblik barstte een shiapncll ongeveer boven hom, zoo hoog reiken die kanonnen. De vlieger steeg tot zeker 1500 meter hoog en verdween ijlings in het oosten, zonder zich boven de be bouwde stad gewaagd te hebben. In den voormiddag wierp een Taube, het kan wel dezelfde geweest zijn, drie bom men tusschen Waelhem en Duffel. Spion terechtgesteld. De Belgische legatie te 's-Gravenhage meldt Het Wolff-bureau heeft een telegram ge publiceerd d.d. 12 'September, hetwelk in de Hollandsche pers is opgenomen en waarin bericht werd, dat te Ostende een Duitscher was gefusilleerd en dat men uit stellige bron wist, dat deze man een zeer geacht koopman wa-s, die te België ver blijf hield voor zijn zaken en zich nimm»r schuldig had gemaakt aan spionage. De inlichtingen, verstrekt door den audi teur-generaal bij het militair gerechtshof te Antwerpen en den Belgischen minister van oorlog bewijzen, dat zekere Paul August Ehrhard, geboren te Rümmingen, reservekapitein van het Duitsche leger, zich noemende koopman te Hamburg, op regelmatige wijze veroordeeld is door den krijgsraad, te St. Nicolaas zitting houden de, op 31 Augustus 1914; hij is in het fort van Zwijndrecht, op 5 September tor dood gebracht. Deze man was to Ostende gearresteerd tor zake van spionage; hij heeft bekencl, in last te hebben de Duitsche militaire autoriteiten te verwittigen van de aan komst van troepen, welke over zee mocht plaats hebben. Hiertoe was hij voorzien van een telegrafisch toestel. Er kon hoe genaamd geen twijfel bestaan omtrent de hoedanigheid van den verdachte. Het bericht van het Wolff-bureau is dus in flagranten strijd met de waarheid.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2